Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1008569 razy)

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #575 dnia: Marzec 21, 2011, 22:49:06 »
i dalej to samo... nie ustawowo, tylko decyzją KW uzgodnioną z KP ustalono stany minimalne; masz zaplanować 40h/tydz. razem z urlopami; do 48h można dociągnąć w związku z potrzebami służby, którymi jest między innymi konieczność utrzymania stanu tzw. minimalnego; skąd możesz wiedzieć, że za miesiąc nie przybędzie Ci dwóch czy trzech etatów na zmianę i nie będzie konieczności służenia ponad nominał? nie martwcie się na zapas, gdyż mogą wystąpić zarówno zdarzenia pozytywne (zmiejszenie stanu minimalnego czy dodatkowe etaty) jak i negatywne (absencje chorobowe, delegacje, wakaty spowodowane zwolnieniem lub wygaśnięciem stosunku służby), których nie można przewidzieć na etapie planowania harmonogramu na okres sześciu miesięcy! na te zdarzenia należy reagować na bieżąco korygując grafiki i o to chodzi w nowym rozporządzeniu - tak trudno to zrozumieć? to, że podniesienie stanów było być może pochopne to inny temat; są plusy (BHP) ale też i rodzi in fine to konieczność służenia ponad nominał, co nie każdemu odpowiada, przynajmniej nie za tą stawkę;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ubot

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #576 dnia: Marzec 22, 2011, 08:25:02 »
Często czytam forum ale rzadko się wpisuje. Gdy chciałem rozwiązać problem i liczyłem na odpowiedź jakiś kolega "lang" (wydaje mi się guru tego forum) nie odpowiedział mi dokładnie na moje pytanie ale jeszcze musiał uszczypnąć.
Dlatego ponowie pytanie i liczę na odpowiedź.
W pierwszym półroczu 2011 nie można przekroczyć 205 godz (domyślam się, że chodzi o granicę 48 godz.). Pytanie wiąże z tym, że w drugiej połowie 2010 granica ta wynosiła 192 godz. zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP (przynajmniej u nas w mazowieckim tak wyliczali i była to max ilość godzin za ile zapłacili). Czy u Was było tak samo i czy w pierwszym półroczu 2011 granicą ma być 205 godz.

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #577 dnia: Marzec 22, 2011, 09:04:23 »
Cytuj
była to max ilość godzin za ile zapłacili). Czy u Was było tak samo i czy w pierwszym półroczu 2011 granicą ma być 205 godz.
nie wiem czy odpowiedź spełni Twoje oczekiwania ale brzmi - TAK
I półrocze 2011r. 8 przypadków w okresie rozliczeniowym po 24 godz.


« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 15:46:41 wysłana przez lang »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

kadrowa

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #578 dnia: Marzec 22, 2011, 22:36:30 »
Tylko zauważcie, że te 192 wynika z zaokrąglenia w dół wyniku 206 do pełnej krotności 24. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby strażakowi zapłacić za 206h - do pełnej krotności można wyrównać urlopem, WZS itp. Są też jednostki, w których normalna rzeczą jest wyznaczanie do służby w godz. 16.00 - 8.00. Do szesnastej braki uzupełnia dowództwo JRG lub tzw. biuro.  206 wynika z arytmetyki, a prostym strażakom trzeba podać wielokrotność 24 (ilość służb), gdyż inaczej tego nie ogarną.
Jeśli chodzi o II półrocze 2010 roku, to nominał wynosił 1032, ilość tygodni do przepracowania, wróć do przesłużenia to 26 i 2 dni. Bez świąt mielibyśmy do przesłużenia 1056 - różnica to 24, mnożymy 26 tygodni i dwa dni przez 8 - otrzymujemy 210, dodajemy 24 i otrzymujemy 234 - za tyle maksymalnie można było zapłacić strażakowi za okres II okresu rozliczeniowego. To, że gdzieś tam ktoś ustalił limit na 8 służb (u mnie np. założenie było średnio cztery służby na głowę, ba, mało tego, każdy miał mieć po równo - jak w poprzednim ustroju) nie ma nic wspólnego z arytmetyką, czy z ustawą, a bardziej z rachunkiem finansowym - po prostu na tyle przewidziano środków (na jeden etat), lub tyle chciał wydać dysponent środków.

206 w I półroczu 2011 wychodzi bez uwzględnienia świąt - po ich uwzględnieniu należy dodać jeszcze 40h, czyli w I okresie rozliczeniowym limit, za który można strażakowi zapłacić to 246h - ale nie każdemu, gdyż środków zabezpieczono na znacznie mniejszą ilość przeciętną. A jak się weźmie pod uwagę naturalną skłonność do oszczędzania i przesuwania środków to już może być niezły cyrk...

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #579 dnia: Marzec 22, 2011, 23:05:57 »
Cytuj
Poinformowano Pana Ministra, iż tematyka związana z czasem służby wzbudza obecnie w środowisku strażackim wiele kontrowersji i niepotrzebnych napięć. Dotyczy to przede wszystkim weryfikacji wypracowanych nadgodzin w zamkniętych już okresach rozliczeniowych. Uważamy, że po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP należy bardzo dokładnie i na bieżąco monitorować nowe, zaproponowane rozwiązania, aby uniknąć błędów, które wielokrotnie stanowiły podstawę obecnych napięć. Bardzo ważną sprawą jest ujednolicenie zasad rozliczania czasu służby w całej formacji, aby nie dopuścić do sytuacji, gdzie w wielu komendach wojewódzkich, różnie interpretowano zapisy obowiązującego rozporządzenia w sprawie pełnienia służby. Uważamy, że po zakończeniu pierwszego okresu rozliczeniowego należy dokonać ponownej analizy uzgodnionych minimalnych stanów osobowych i dążyć do ich ,,uelastycznienia”, poprzez ich uzależnienie od okresowych wzrostów i spadków liczby interwencji.

Podczas spotkań prezentowaliśmy stanowisko, iż obecne zapisy znowelizowanej ustawy o PSP pozwalają na uruchomienie środków finansowych pozwalających na wypłacenie rekompensat za ponadnormatywny czas służby strażakom za drugie półrocze 2010 roku.
Wskazywaliśmy na pilną potrzebę opracowania przez Komendę Główną PSP pisma, które w sposób jednoznaczny określi tryb realizacji wypłat w/w rekompensat.

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=369

http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2011/Pismo_KG_rekompensaty_II_okres_2010.pdf

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #580 dnia: Marzec 23, 2011, 16:04:42 »
Komenda Powiatowa woj.mazowieckie dzisiaj wpłynęła na konto rekompensta pieniężna za przepracowane nagodziny za II półrocze 2010 r. Na szczęście w Naszym przypadku ominęło Nas zamieszanie zwiazane z weryfikacją nieszczęsnych nadgodzin, co ma miejsce w wielu przypadkach w kraju.

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #581 dnia: Marzec 23, 2011, 18:50:50 »
Czy ktoś z Was słyszał, że nadgodziny się 8-godzinnym nie należą? Którzy pracowali w systemie 24-h w II okresie rozliczeniowym 2010.
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #582 dnia: Marzec 23, 2011, 20:03:50 »
Często czytam forum ale rzadko się wpisuje. Gdy chciałem rozwiązać problem i liczyłem na odpowiedź jakiś kolega "lang" (wydaje mi się guru tego forum) nie odpowiedział mi dokładnie na moje pytanie ale jeszcze musiał uszczypnąć.

Niby takie proste pytanie a odpowiedź taka trudna :-).
Czasami myślę, że my się bardziej martwimy o stany osobowe i nadgodziny niż Nasi Komendanci. Kiedyś miało się jedną wolną służbę i wszystko było w porządku nikt nie narzekał. Słyszałem też takie opinie, że to my sobie - strażacy z podziału - narobiliśmy takiego bigosu i sami teraz wymagamy nie wiadomo czego.


Ale czy to My stanowimy prawo? Czy to My ustalamy stany minimalne? Czy my każemy pracować ponad obowiązujący normatyw?
Naszym obowiązkiem jest ratowanie życia ludzkiego i mienia o resztę powinni się martwić inni - ale Oni chyba nie widzą żadnego problemu.
Padło proste pytanie ile nadgodzin możemy przepracować- odpowiedź wydaje się prosta (zakładamy te 205 godzin) ale chyba nie jest aż tak prosta skoro wynikła z tego taka dyskusja.
 Nikt w jednoznaczny sposób nie potrafi odpowiedzieć jak należy liczyć zwolnienia, delegacje i szkolenia (o powodzi nie wspomnę :gwiazdki:). Dowodem na to są kombinacje z ponownym przeliczaniem nadgodzin za przepracowane lata.
Wiem, że choć ten problem dotyczy Nas ale nie w naszej gestii jest jego rozwiązanie - widzimy jakie są błędy lub niedociągnięcia i co z tego?  Decyzję podejmują inni i tak naprawdę zrobią co będą chcieli a my tylko będziemy mogli i musieli krzyczeć.

Niektórzy Komendanci zauważyli ten problem i tak jak pisała "KSIĘGOWA" zaczynają uzupełniać nasze braki ludźmi z biura, dowódcami w godzinach 8-16. Czy to złe rozwiązanie? myślę że dobre bo ktoś z podziału ma w tych godzinach wolne, a nam nadgodzin i tak się nazbiera.

Lang ma rację że nie ma co się martwić na zapas choć ja widzę to wszystko w ciemnych barwach:
1. ludzie odchodzą na emeryturę ( pisałeś że trudno powiedzieć kto odejdzie w danym okresie a od nas oczekują już deklaracji kto planuje odejść w 2012 i 2013 roku!!!-> są wakaty -> póki młodzi skończą kursy doleci nam troszkę godzin
2. Stany minimalne? Czy je obniżą? jakoś mi się wierzyć nie chce
3. Choroby, zwolnienia, szkolenia tego się nie uniknie
4. O dodatkowych etatach możemy chyba zapomnieć przy obecnym stanie finansów Państwa


Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #583 dnia: Marzec 23, 2011, 20:06:25 »
Ha! Koleżanka pokazała pokazała aspekt, którego początkowo nie dostrzegłem, ale po chwili zastanowienia trzeba zauważyć, że jakiś sens w tym jest; a ten cyrk to chyba to o czym hapek pisze...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #584 dnia: Marzec 23, 2011, 20:35:57 »
a ten cyrk to chyba to o czym hapek pisze...

Czy ktoś z Was słyszał, że nadgodziny się 8-godzinnym nie należą? Którzy pracowali w systemie 24-h w II okresie rozliczeniowym 2010.

Z tego co się orientuję to nadgodziny mogą mieć tylko strażacy pracujący w systemie zmianowym 24 godzinnym - dotyczy to również Dyżurnych SK mających służby po 24 godziny a tych co mają 12 już nie   :rofl: -> oni nie mogą mieć nadgodzin tak samo jak pracownicy ośmiogodzinni muszą mieć wolne - ich ilość nadgodzin ma wynosić 0 tylko czy w rozliczeniu miesięcznym czy półrocznym? Ale dla 8 godzinnych chyba miesięczny.
Ale jest jeszcze coś takiego jak oddelegowanie - wtedy za ten okres oddelegowania nadgodziny już można mieć proporcjonalnie do okresu oddelegowania  :gwiazdki: :wall:
Cyrk? ważne by coś się działo i było wesoło -> zawsze jest jakiś temat do dyskusji  :tuba:

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #585 dnia: Marzec 23, 2011, 20:37:49 »
Ja akurat z kadrową się nie zgadzam, bo te obliczenia nie są wcale takie skomplikowane, tylko wynika to z rozporządzenia o czasie służby, gdzie wyraźnie jest mowa o tym, że strażaka można wyznaczyć na 8 dodatkowych służb po 24 godziny w okresie rozliczeniowym i nie więcej niż 2 służby dodatkowe w miesiącu i stąd biorą się te 192 godziny przedłużonego czasu służby, za które przysługuje rekompensata.

Offline wąski

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #586 dnia: Marzec 23, 2011, 20:47:56 »
Ja akurat z kadrową się nie zgadzam, bo te obliczenia nie są wcale takie skomplikowane, tylko wynika to z rozporządzenia o czasie służby, gdzie wyraźnie jest mowa o tym, że strażaka można wyznaczyć na 8 dodatkowych służb po 24 godziny w okresie rozliczeniowym i nie więcej niż 2 służby dodatkowe w miesiącu i stąd biorą się te 192 godziny przedłużonego czasu służby, za które przysługuje rekompensata.

Nikt nie mówi że to obliczenia są skomplikowane - tu chodzi o inną rzecz - o realną ilość ludzi do zapewnienia stanów minimalnych przy obecnych stanach osobowych - nic więcej.
Wszyscy widzą ten problem i wiedzą że nie można przekroczyć tych 192 czy 205 godzin ( nie wnikajmy w to)
Tylko jak to zrobić przy obecnych stanach osobowych??? Temu właśnie uzupełnia się braki ludźmi z biura -> to tak jakbyś zatrudnił biurowego na 1/3 etatu na podziale -> a jego normalne obowiązki to już niech Komendant się martwi to je będzie robił. Często jest zapewne tak, że jest to "tylko gość na papierze" - robi w biurze swoje a widnieje w podziale do 15.30 i już 8 nadgodzin komendant ma z głowy w ciągu tygodnia 40 w ciągu miesiąca 160 itd.....

Offline oszukany

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #587 dnia: Marzec 24, 2011, 16:26:45 »
Szanowni koledzy mam pytanie, czy u was w komendach po ponownym przeliczeniu godzin za zeszły okres rozliczeniowy( na wniosek KW i chodzi za okres do zapłaty) wyszły takie same jaja jak u nas? A mianowicie KW stwierdziła uchybienia z grafikach za poprzedni okres( wyszło za dużo godzin w planowanych grafikach służby) A KP szukając wyjścia z sytuacji, polecił pozabierać urlopy w tamtym okresie i  w te dni wstawić WS. Czyli matematycznie się zaczęło zgadzać a nam w tym roku przybyło po około 120 godzin zaległego urlopu. Nie wiem jak się to ma do faktu, gdzie w starych listach jest jak byk że byliśmy na urlopie i do tego poszły wnioski o urlopy, które zatwierdził KP w poprzednim roku. A teraz gdy mamy otrzymać rekompensatę za nadgodziny wyszło że każdemu z nas zdjęto te godziny urlopowe, czyli dostaniemy około 120 godzin mniej do zapłaty. Czy to nie jakieś oszustwo?

Offline siwy1973

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #588 dnia: Marzec 24, 2011, 18:12:53 »
Witam,
mam pytanie do youngfireman:
to przeliczanie Was nie dotknęło bo mieliście policzone tak jak to chciała KG, czy po prostu Wasza Komenda nie poprawiała tylko zostawiła tak jak było?
Pytanie do wszystkich:
jak się zapatrujecie na takie poprawianie wykorzystania nadgodzin(bieżących, odbierania czy też urlopów) II okresie 2010 roku. Czy to aby nie jest fałszowanie....., dlaczego kadrowcy( od KP(M) do KG) teraz się obudzili, przecież wszystkie zestawienia szły co pól roku i nikt nie zobaczył nieprawidłowości?
Rzucam jeszcze raz temat: proszę niech mi ktoś przedstawi wykorzystanie nadgodzin w obecnym półroczu z uwzględnieniem urlopów, zwolnień, kursów delegacji i wakatów(moja zmiana: etat - 30, wakat od 4 miesięcy - 3, zwolnienia - 1( średnio), delegacje , kursy - 1, stan minimalny - 18, pozostaje 7 na urlopy i WS).
Przecież to jest nie realne!!!!!!
Panowie przepychacie się, a to wszystko co nam ktoś z KG zaoferował to jest bubel. To co tu liczyć?  Skoro ja idąc na jakiekolwiek szkolenie mam do odebrania nadgodziny( nie do zapłacenia) i ja ich nie odbiorę, bo nie mam takiej możliwości u mnie( stany minimalne).
Pozdrawiam

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #589 dnia: Marzec 24, 2011, 21:13:42 »
Dokładnie godziny do odebrania ciekawe kiedy... śmiech, odebrałem kase za nadgodziny 72h 811zł w normalnj firmie dostałbym 2500 zł ale co tam to jest firma państwowa i pod przykrywką rządu można robić wszystko.... :wall:

Offline youngfireman

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 263
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #590 dnia: Marzec 24, 2011, 22:38:19 »
Szczerze kolego siwy1973 nie doszly do mnie słuchy żeby od KW w górę ktoś miał uwagi do Naszych wyliczeń :mellow: Kasa została wypłacona podobnie jak w reszcie Komend na Mazowszu (przynajmniej o tych, o których wiem). Moim skromnym zdaniem poprostu tam, gdzie brakuje kasy ze względu na przybliżone wyliczenia dla poszczególnych województw z puli 100 mln przeznaczonej na cały kraj poszczególne KW robią pod górkę  :gwiazdki:

kolejny_oszukany

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #591 dnia: Marzec 25, 2011, 09:30:19 »
Witam
adam998 a u nas zrobili tak!Bez względu na to ile de fakto przepracował strazak w II okresie rozliczeniowym przyjęto , że nalezy zrekompensowac 192 godziny i za tyle wypłacić KAŻDEMU. NAstępnie od tych godzin odjęto UWAGA ( delegacje ,zawody, szkolenia wszelkiego rodzaju poza służbą , które trzeba było zrobić typu kadra sportowców itp.) i wypłacono ! Wyszło na to ,że strazak ,który robi coś więcej niż tylko odbębni swoje na służbie został i to mocno NIEDOWARTOŚCIOWANy . Wynika z tego tylko tyle , iż nie warto coś dodatkowo dla służby robic . Przynosi się zaszczyty 01 za osiągnięcia a samemu jest sie w plecy.
Najgorsze jest to , że za te godziny nie należy się rekompensata ale UWAGA równiż wolne się nie należy I CO!!! ( stanowisko kadrowej , 01)

Offline sebekosp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
  • gdzie jest dym i ogień tam muszą być strażacy
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #592 dnia: Marzec 25, 2011, 09:58:08 »
  :tuba:  Sorki że nie użyłem wyszukiwarki żeby to sprawdzić ale pytanko jak w tytule gdzie już wypłacili kase za nadgodziny ???  :straz:

Offline baniol79

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #593 dnia: Marzec 25, 2011, 10:18:14 »
witam
nie mogę nigdzie znaleźć jednolitego rozliczania nadgodzin.
Mam prośbę proszę o wzory (hhaa) obliczania nadgodzin, bo nie mogę skumać co się pytam to w każdej jednostce są rożnie rozpatrywane. z góry dziękuje za fatygę

Offline ognista fala

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 407
  • wchodzę tam skąd ty uciekasz
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #594 dnia: Marzec 25, 2011, 11:54:43 »
  :tuba:  Sorki że nie użyłem wyszukiwarki żeby to sprawdzić ale pytanko jak w tytule gdzie już wypłacili kase za nadgodziny ???  :straz:
Białystok już dostał

Offline maczupikczu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #595 dnia: Marzec 25, 2011, 15:33:02 »
KP w podlaskim też wypłacone;)

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #596 dnia: Marzec 25, 2011, 19:25:15 »
KP w lubuskim również pozdrawiam!
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #597 dnia: Marzec 25, 2011, 20:46:08 »
@ hapek a można dokładniej, które Komendy wypłaciły i jak obliczały nadgodziny?

 :szalony:

Offline rbeny

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #598 dnia: Marzec 25, 2011, 21:04:51 »
a w pomorskim maja jeszcze na kontach  :zamknij:

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #599 dnia: Marzec 26, 2011, 00:28:50 »
Nie wiem czy należy się cieszyć z wypłaconych nadgodzin czy płakać że zostaliśmy potraktowani jak jakieś gorsze społeczeństwo,bo normalnie to jest 100% za nadgodzinę a w niedziele i święta 200%,a tu łachę jakąś robią 60-siętoma % i mam się może jeszcze uśmiechać...że mnie w dupę kopią.