Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1008812 razy)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #500 dnia: Luty 24, 2011, 18:12:30 »
Nie dość że zaproponowali ochłapki za pracę w nad godzinach to jeszcze się migają aby za nie zapłacić. Pismo BK I0261/2-2/11 z dnia 18.02.2011r. to jawna kpina z ludzi z podziału.Własna interpretacja KG zapisu ustawy oczywiście na niekorzyść własnej formacji.Nie wiem dlaczego ZZ nic w tej sprawie nie robią .
Ps.  KG i jego zastępca są POmysłowymi ludźmi . Za to chyba ich Donald lubi i trzyma na tym stanowisku.

Jeżeli odnosisz się do ostatniego akapitu cytowanego pisma, to spieszę z wyjaśnieniem.

Po wejściu w życie nowej ustawy od 2011 r. można zapłacić strażakowi tylko za (57 tygodni x 8 godzin) 456 nadgodzin, czyli za półrocze wychodzi 228 nadgodzin. Za resztę musi dostać wolne.

Za II półrocze 2010 należy zapłacić strażakowi za tyle nadgodzin ile wyrobił w tym terminie, czyli nawet za 300-400.

To właśnie chciał powiedzieć Nasz przełożony w skomplikowanie prawnym piśmie.
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 18:15:46 wysłana przez grzela »

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #501 dnia: Luty 24, 2011, 18:20:15 »
Ale komendanci interpretują  to inaczej, przynajmniej nasi. Tak samo jak to ,że za to półrocze zapłacą tylko za 8 nadgodzin tygodniowo.Pomimo ,że ludzie mają  zaplanowane nawet po 72 nadgodziny miesięcznie z powodu podwyższonych stanów osobowych i niema realnego sposobu odebrania pozostałych nadgodzin z prostych przyczyn - kursy, urlopy, delegacje do szkół.
Ps. Dobrze, że na razie nikt jeszcze nie choruje bo ... .
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2011, 18:24:02 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline mariusz_998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #502 dnia: Luty 25, 2011, 07:17:32 »
Sprecyzujcie proszę pojęcie nadgodziny. bo ja spotkałem się już z: nadgodzinami "płatnymi" - czyli tylko faktyczne pełnienie służby, oraz "niepłatnymi" - jak delegacje, szkoły (uzupełniające, niestacjonarne - nasze resortowe), kursy, zawody, szkolenia ..... takie jest stanowisko w naszej KP :) a przynajmniej takimi wiadomościami nas karmią.

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #503 dnia: Luty 25, 2011, 11:14:06 »
Witam ! mirek1 - wg mnie z ustawy wynika jasno , że strażak może pracować tylko 48 godz. tygodniowo ( to jest max. ) - wyjątek stany podwyższonej gotowości . W kontekście tego zapisu logiczne jest , że wszytkie nadgodziny powyżej 52 tygodni x 8 godz. = 416 nie moga być płacone , bo ich nie ma . Każdy z nas powinien sobie tego pilnować . Strona służbowa ( o ile bedzie miała trzeźwe podejście do sprawy ) może przymknąć oko i potraktować te 48 godz. jako średnią w 6 miesięcznym okresie  rozliczeniowym . Ja mam to szczęście , że u mnie tak jest i jakoś to działa . Pozdrawiam .
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2011, 14:58:27 wysłana przez 112 »

ogienek

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #504 dnia: Luty 25, 2011, 12:39:42 »
ja sądziłem że rok ma 52 tygodnie..kazdy pisze o 57 tygodniach..albo wszyscy sie mylą..albo ja sam..hihi

Offline xmen6

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #505 dnia: Luty 25, 2011, 23:04:02 »
nie udzielam się na forum ale też sądzę, ze to nietrudno podzielić 365 na 7 i wyjdzie 52 tygodnie :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #506 dnia: Luty 26, 2011, 10:39:48 »
ja sądziłem że rok ma 52 tygodnie..kazdy pisze o 57 tygodniach..albo wszyscy sie mylą..albo ja sam..hihi

nie udzielam się na forum ale też sądzę, ze to nietrudno podzielić 365 na 7 i wyjdzie 52 tygodnie :)

Tu chodziło o zasady wyliczania tych nadgodzin, anie sam fakt ile ich jest.
A jak chcesz dokładnych wyliczeń, to zajrzyj sobie tutaj, bo i tak wychodzi inaczej ze względu na służby pełnione w święta, a przypadające w inne dni niż niedziele:

http://www.straz.gov.pl/data/other/godziny_nominalne_czasu_sluzby_straza_3.pdf

http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=3537

Offline jrg100

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #507 dnia: Luty 28, 2011, 15:20:31 »
No to się staje faktem to co wcześniej sugerował slonce998. W świętokrzyskim  zakaz odbierania nadgodzin z poprzedniego okresu!!! Nadgodziny z I połrocza 2010 ku Chwale Ojczyzny, a odebrane w II półroczu  2010 zakwalifikowane jako bieżące WS.
A w waszych komendach ta sama praktyka i czy zgodna z prawem? Pozdrawiam
 

Offline klon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #508 dnia: Luty 28, 2011, 22:50:00 »
Świetokrzyskie to szczególne woj. tu sie przeciaga zawsze prawo na stronę komendanta ale jestem ciekaw co na to związki, zresztą nie ma tu głupich ludzi wiec dni sa policzone. Ludzie jedyna szansa to taka caly podzial w wojewodztwie musi sie polączyć i takiego spotkania nam trzeba.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #509 dnia: Marzec 01, 2011, 07:04:38 »
Z tego co mi wiadomo to  w warszawie podobnie, zaległe służby z I okresu rozliczeniowego 2010 - gumka myszka- przepadają, z II-go do odbioru. Ale na jakiej podstawie nikt tego nie wie i żadnego pisma w tej sprawie nikt nie widział. (Poza tym że "to decyzja Komendanta)

Offline jrg100

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #510 dnia: Marzec 01, 2011, 10:58:32 »
Panowie jak się człowiek zastanowi dlaczego tak jest z oddawaniem tych  nadgodzin to się znajdzie odpowiedz.  ,,Decydującymi” o tym wszystkim są ośmiogodzinni których problem nadgodzin nie dotyczy, bo oni  ich po prostu nie mają. Wychodzą z założenia że  jak najmniej wypłacą na podział, to zostanie im na inne rzeczy, bo przecież te pieniądze są w puli do wykorzystania też na inne cele. Na związki też nie mamy co za bardzo liczyć, bo tam też większość biurowych…..

Offline spons24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #511 dnia: Marzec 01, 2011, 11:16:58 »
Czy w takim przypadku nalezy napisac raport do 01 z prosba o wykaz i  zwrot nadgodzin powstalych w poprzednich latach?Wydaje mi sie, ze bedzie to sluszne posuniecie i te nadgodziny zostana gdzieś odnotowane. Zgodnie z kodeksem pracy(ta kwestie akurat reguluje) co 3 lata taki raport nalezy powtorzyc.
...życie depcze wyobraźnię...

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #512 dnia: Marzec 01, 2011, 13:05:35 »
Witam Panów.
Problem był już wałkowany wiele razy w róznych wątkach wiec podsumujmy.
CZas służby strażaka (normatywny) od 2005 roku wynosił i nadal wynosi 40 h tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Określa to art 35 ust 1 który jest niezmieniony od 2005 roku.
Prawo pozwalało na służbe powyżej tej normy w okreslonych warunkach.
W przyopadku art 35 ust 10 był przewidzany cza wolny, w przypadku art 35 ust 9 ustawodawca nie wskazał formy rekompensaty.
Nie oznacza to jednak, że norma uległa zwiekszeniu, bo takiego wniosku nie można wyciągnąc z art. 35 ust 1 w zwiazku z 35 ust 9 z uwaglednieniem art. 66 KOnstytucji RP.
Zgodnei z rozporządzeniem o sposobie pełnienia słuzby prze strazaków strazak miał obowiązek wykorzystania czasu słuzby ponad normę, a prełozony miał obowiązek mu to ułatwić.
Od 2005 r strażacy nie mogli zrealizować nałożonego na nich obowiązku odebrania "nadgodzin" na  skutek działania (lub braku współdziałania) przełożonych.
Nadgodziny nie mogą przepaść - patrz Wyrok TK dotyczący ustawy o policji sprzed roku.
Skoro tak to:
Przełożony nieudzialający czasu wolnego w zamian za nadgodziny znajduje się w zwłoce w spełnieniu świadczenia.
Co 6 miesiecy należy sie dopominać aktualnej ewidencji nadgodzin.
W razie niezgodności eweidencji ze stanem faktycznym - pozew do sądu o ustalenie.
W razie przejścia na emeryturę (braku możliwości oddania nadgodzin w naturze) nalezy złozyć pozew o odszkodowanie.
Taak ... długie to wyszło ;)
 

 
 
 
Rozpatrując
   
Do 2011 przepis ustawy nie mówił w jaki sposób nalezy zre

Offline Common

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #513 dnia: Marzec 02, 2011, 21:54:33 »
Coś mi się wydaje, że będzie trzeba powalczyć o te ochłapy w Warszwie z flagami! Robi się to ŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻŻenujące. Czują się jak dziw.. która dała du... za półdarmo i jeszcze jej nie chcą zapłacić.

Offline Fanatyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 231
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #514 dnia: Marzec 02, 2011, 22:07:44 »
No tak trzeba się czuć,nadgodziny 60%,zabrali z urlopu dodatkowego,powrzucali na podział biurowców nawet na papierze tylko,zjechali ze stanami i wszystko hula bez nadgodzin.Następną sprawą jaką chcą ugrać to L-4,ale to już też jest przesądzone,na koniec zostawili sobie deser czyli emerytury,dla nowych to wiadomo,dla tych co przed czy po 1990 nic pewnego,a sposób naliczania no wiadomo oszczędności muszą być tylko nie w roku tam 2036 tylko na już bo kasy nie ma.

Offline apap000

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #515 dnia: Marzec 03, 2011, 08:01:01 »
takie są niestety fakty :angry:
Na Warszawę jak najbardziej, ale należy zaostrzyć formy protestu, bo sama Manifestacja nic nie da!

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #516 dnia: Marzec 03, 2011, 08:49:21 »
Czy wiadomo kiedy wypłacą za nadgodziny Czy ktoś zna jakieś szczegóły?

Wypłacono w zeszłym tygodniu.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #517 dnia: Marzec 03, 2011, 10:26:24 »
W jakiej jednostce? (województwie???)
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #518 dnia: Marzec 03, 2011, 10:37:26 »
dolny śląsk . O-ca

Offline spons24

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #519 dnia: Marzec 03, 2011, 12:50:43 »
Adam 12 napisz wedlug jakich zasad wyplacono te pieniadze. Daj troche wiecej szczegolow.
...życie depcze wyobraźnię...

Offline sernik4

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #520 dnia: Marzec 03, 2011, 13:00:12 »
Może koledze się pomyliło z nagrodą roczną :). Bo raczej do tej pory nie są uregulowane zasady wypłacania równoważnika za przepracowane nadgodziny.

Offline mistic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #521 dnia: Marzec 03, 2011, 13:32:19 »
W jakiej jednostce? (województwie???)
Dziwne.. u mnie na koncie nic się nie pojawiło  :huh:

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #522 dnia: Marzec 03, 2011, 13:41:17 »
Nie wiem wg jakich zasad. To pytanie do finansów. Faktem jest że nagroda roczna już była a teraz poszły nadgodziny.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #523 dnia: Marzec 03, 2011, 16:41:27 »
Cytuj
W związku z sygnałami docierającymi z terenu kraju, Zarząd Główny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Pracowników Pożarnictwa, zwraca się z prośbą o wyjaśnienie i podanie podstaw, dokonywanej, na podstawie polecenia Komendy Głównej PSP, kwalifikacji, weryfikacji i przeliczenia wypracowanych w II półroczu 2010 roku godzin nadliczbowych, będących podstawą do wypłaty rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby.

Zgodnie z otrzymanymi informacjami, aktualnie w poszczególnych Komendach dokonywane jest ponowne naliczanie, kwalifikowanie i rozliczanie czasu służby strażaków za II półrocze 2010 roku. W niektórych przypadkach podobne weryfikacje dokonywane są w stosunku do wcześniejszych okresów rozliczeniowych (następuje tzw. „zerowanie” wcześniej nieodebranych nadgodzin).

Różnorodne rozwiązania i interpretacje stosowane są także w przypadku naliczania rekompensaty za godziny nadliczbowe za II okres 2010 roku dla funkcjonariuszy systemu codziennego oraz możliwości odebrania w naturze godzin powyżej określonej normy.

Uważamy, takie działania za niedopuszczalne i niezgodne z wcześniej przyjętą metodologią, tym bardziej, iż aktualnie prowadzone są pod pretekstem poleceń i wytycznych Komendy Głównej. Działania te prowadzą do chaosu i braku ciągłości stabilności i jednorodności rozwiązań.

 Grafiki służb oraz udzielanie czasu wolnego strażakom realizowane było w oparciu o przepisy prawa oraz wypracowane zasady w poszczególnych komendach (w tym wytyczne KGPSP), których celem było m.in. tworzenie możliwie najmniejszych dysproporcji godzin ponad normę między strażakami. Dzisiaj poprzez prowadzoną weryfikację poprzednich okresów rozliczeniowych liczba godzin ponadnormatywnych może zostać ograniczona stając się dziełem przypadku. Uważamy, że w przypadku zamkniętego okresu rozliczeniowego, korekta godzin winna odbywać się tylko na zasadach roszczenia strony i prowadzona zgodnie z przepisami prawa.

Jednocześnie w naszej ocenie, pilnego uregulowania wymaga sprawa planowania czasu służb, aktualnie opracowywanego w różnych programach i aplikacjach. Ujednolicenie stosowanych wykładni i wytycznych oraz zastosowanie jednej aplikacji, znacząco uporządkowałoby powstające w tym zakresie rozbieżności – szczególnie w zakresie zamkniętych już okresów rozliczeniowych.

Dokonywanie aktualnie po raz kolejny weryfikacji i rozliczania czasu służby od 2005 roku, w chwili wchodzących zmian w tym zakresie, wzbudza duże zaniepokojenie i obawy o powstanie kolejnej granicy, wobec której nie będzie możliwe odebranie wypracowanych nadgodzin.

Prosimy o wyjaśnienie powyższej sprawy i podanie zakresu oraz podstaw dokonywania powyższych zmian. Powstawanie w tym zakresie nowych terminologii i rodzaju nadgodzin, jest w szerokiej ocenie niepokojące i przeciwstawne intencji oraz uzasadnieniu wprowadzanych aktualnie nowych rozwiązań prawnych.

http://www.zgnszzpp.republika.pl/aktualnosci/komunikaty/2011rok/2011-03-02-nadgodziny.htm

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #524 dnia: Marzec 03, 2011, 17:17:22 »
Na pomorzu ani widu ani słychu.Komendanci boją się wychylić przed szereg.O1 panujący pieniążki ma sakiewce ale też chyba czeka na wyniki analiz - nie wiadomo ku czemu one idą ale napewno nie na lepsze.Poszczególne jednostki mają różnie wyliczone nadgodziny od kilku do kilkuset tzn 192 max.Dadam więcej iż poza tymi do zapłaty mają również do odbioru.Tylko patrzeć jak rozpotrznie się wzorem KG kontrola w poszczególnych gdzie wychylili się powiatowi oddając co się należy nam strażakom podziału.Z kraju sporo komendantów wypłaciło już za nadgodziny - pieniązki wojewódzcy zapisali na konto budżetów poszczególnych komend.