Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 998503 razy)

Offline strazak01

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #200 dnia: Wrzesień 16, 2010, 08:14:49 »
Witam
Co to znaczy "Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, za jedną godzinę służby, stanowi 60% z 1/172 przeciętnego uposażenia, o którym mowa w art. 85 ust."  pytam się co to za "wskaźnik" 60% średniego uposażenia.  Pomocnik murarza przy betoniarce ma więcej  tyle za narażanie życia ?. Według mnie nie można do tego dopuścić. W jakiej firmie liczą nadgodziny na podstawie jakiegoś średniego uposażenia i jeszcze 60%.....liczą 100% a nawet 200%
Te pieniądze są nie do przyjęcia :tuba:
ta 1/1762 na chwile obecną to 12,75 zł brytto czyli dla nas to wyjdzie jaikieś 7,50 bruttoczyli jakieś 6 zł netto  to jest żałosne i wymaga wywiezienia ministra i naszego KG na taczkach

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #201 dnia: Wrzesień 16, 2010, 08:29:34 »
Witam
Co to znaczy "Rekompensata pieniężna, o której mowa w art. 93 ust. 1 pkt 4a, za jedną godzinę służby, stanowi 60% z 1/172 przeciętnego uposażenia, o którym mowa w art. 85 ust."  pytam się co to za "wskaźnik" 60% średniego uposażenia.  Pomocnik murarza przy betoniarce ma więcej  tyle za narażanie życia ?. Według mnie nie można do tego dopuścić. W jakiej firmie liczą nadgodziny na podstawie jakiegoś średniego uposażenia i jeszcze 60%.....liczą 100% a nawet 200%
Te pieniądze są nie do przyjęcia :tuba:
ta 1/1762 na chwile obecną to 12,75 zł brytto czyli dla nas to wyjdzie jaikieś 7,50 bruttoczyli jakieś 6 zł netto  to jest żałosne i wymaga wywiezienia ministra i naszego KG na taczkach

Poprostu myśląże głupim strażaczką daczą pare złoty i się będą cieszyć.....dlamnie osobiście jest to nie do przyjęcia aż mi się gotuje w środku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #202 dnia: Wrzesień 16, 2010, 08:32:12 »
Cytuj
ta 1/1762 na chwile obecną to 12,75 zł brytto czyli dla nas to wyjdzie jaikieś 7,50 bruttoczyli jakieś 6 zł netto  to jest żałosne i wymaga wywiezienia ministra i naszego KG na taczkach


Twoje myślenie jest błędne . W tym przypadku nie chodzi   o średnie wynagrodzenie ogłaszane przez GUS , lecz o nasze wynagrodzenie w myśl :w art. 93 ust. 1 pkt 4a, Ustawy.

Nawiasem mówiąc to też bardzo marne pieniądze.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 08:35:40 wysłana przez Butel »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline wisielec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #203 dnia: Wrzesień 16, 2010, 09:30:05 »
Panowie kwota dla każdego niezależnie od stanowiska w projekcie wynosi 13,76 zł.
60% (3 945,31 kwota średniego uposażenia / 172) = 13,76 zł

fan

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #204 dnia: Wrzesień 16, 2010, 10:29:45 »
Cytuj
Przyjmując za stawkę rekompensaty średnią stawkę godzinową strażaka to ewentualne zobowiązania z tytułu rekompensaty za nadgodziny już wykonane wynoszą 350.000.000,- zł. (35,-zł/h x 10 mln ng)
- wyliczenie KSP NSZZ "Solidarność"

źródło: Stanowisko Nr 1/2010 Prezydium Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” w sprawie zamrożenia wynagrodzeń dla sfery budżetowej na rok 2011.

Ciekawe kto i jak liczył średnie, bo różnica w stawce KSP-KG jest ogromna.

 :wacko:


Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #205 dnia: Wrzesień 16, 2010, 10:44:20 »
 I te 1400 plnów dostaniesz wtedy jak będziesz odchodził na emkę, z tym, że ich wartość będzie nieco inna  :kwit:

                                                                                                              pozdrawiam sly

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #206 dnia: Wrzesień 16, 2010, 11:21:51 »
13,76 x 24h= 330,24zł/ służbę.
Moim zdaniem lepiej dostać to niż nic jak do tej pory! lepiej przyjść na służbę niż kombinować z drugą robotą i myśleć jak dorobić kilka złotych!

Offline radca

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 843
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #207 dnia: Wrzesień 16, 2010, 12:03:13 »
Zwiazki zawodowe, a na poewni SKP uwazają że stawka za nadgodziny powinna wynosić minimum 100 %. Inna kwestią jest czy lepiej dostać teraz 60% czy walczyć o wiecej. Tylko pozostaje kwestia techniki jak to zorbić? Choc nadal uważam, że zarówno nasze nadgodziny jak i szybkie wycofywanie się rzadu z z planu automatycznych cięc w zatrudnieniu budżetówki, to cudowny efekt zapowiedzi akcji protestacyjnej. Co by znaczyło, że protesty coś dają ;)

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #208 dnia: Wrzesień 16, 2010, 12:26:11 »
13,76 x 24h= 330,24zł/ służbę.
Moim zdaniem lepiej dostać to niż nic jak do tej pory! lepiej przyjść na służbę niż kombinować z drugą robotą i myśleć jak dorobić kilka złotych!

Oczywiście że lepsze to niż nic ale niech sobie nie robią jaj, nadgodziny są płatne 100% !!! A pewnie nie każdy wie że to 100% to jest stawka zasadnicza za godzinę i 100% czyli jeżeli nasza godzina pracy jest warta około 17zł to robiąc nadgodzinę ta godzina wtedy jest warta 34zł

fan

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #209 dnia: Wrzesień 16, 2010, 13:02:51 »
13,76 x 24h= 330,24zł/ służbę.
Moim zdaniem lepiej dostać to niż nic jak do tej pory!

Bardzo mylny pogląd, dostawałeś wolne a nie nic. Ciekawe czy też oceniasz swoja dotychcasową pracę na 60% swoich mozliwości, bo tak ją chcą wycenić nasi przełozeni.

 :wacko:

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #210 dnia: Wrzesień 16, 2010, 14:05:31 »
Według mnie lepiej dostać te 260 złotych za służbę niż kumulować w nieskończoność nadgodziny i tu popieram "deejayslonio". Ważne jest by uzyskać zapis w ustawie o możliwości rekompensaty finansowej za nadgodziny, a potem można próbować walczyć o więcej. A dla tych, którzy chcą się porównywać z pomocnikiem murarza przy betoniarce proponuję spróbować - przynajmniej u nas taką kwotę to pomocnik osiąga, ale po 3 dniach pracy. Nie przesadzajmy znowu też z ciągłym powtarzaniem o narażaniu życia - temat był już niejednokrotnie wałkowany na forum. Kwestia urlopu i tak wydaje mi się mniej ważna, bo i tak trudno go wykorzystać. Kwestia stawki - trzeba się szanować, ale od czegoś trzeba zacząć. W dalszym ciągu jednak pozostaje kwestia regulacji wypracowanych nadgodzin do końca pierwszego półrocza 2010 roku.

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #211 dnia: Wrzesień 16, 2010, 14:09:32 »
Witam.
Oczywiście zgadzam się z tym że te 60% to żałosne, ale zwrócić należy uwagę na inne zapis i tak np.:
-Strażak, który ze względu na potrzeby służby pełnił służbę ponad normę, o której mowa w art. 35 ust. 1 ustawy, w okresie rozliczeniowym bezpośrednio poprzedzającym wejście w życie ustawy i nie przyznano mu w zamian czasu wolnego w odpowiednim wymiarze, może otrzymać rekompensatę pieniężną na zasadach określonych w ustawie.

i pytanie a co jesli strażak miał wypracowane nadgodziny we wczesniejszych okresach ( przepadaja ?), i jeszcze to słowo "może otrzymać" a więc nie mósi zalezy od czy komendant będzie miał ochote !

i jeszcze jedno -prawna mozliwość przeniesienia nadgodzin na następny okres rozliczeniowy czyli prawna możliwość na generowanie nadgodzin i nie płacenie za nie przynajmniej do emerytury

Offline orange

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #212 dnia: Wrzesień 16, 2010, 14:19:38 »
Wydaje mi się, że zapis "lecz nie później niż w dniu zwolnienia ze służby" ma wymiar bardziej pozytywny dla nas i dotyczy ostatniego okresu rozliczeniowego i ostatniej rekompensaty za nadgodziny przed odejściem ze służby - by nie czekać do zakończenia okresu rozliczeniowego.

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #213 dnia: Wrzesień 16, 2010, 15:45:02 »

Połączono tematy :

Nadgodziny kiedy to się skończy + Projekt Ustawy = Nadgodziny - Projekt Ustawy
Pozdrawiam
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #214 dnia: Wrzesień 16, 2010, 17:02:00 »
LEX RETRO NON AGIT - prawo nie działa wstecz

ta stara łacińska sentencja prawnicza oznacza że jeśli to wejdzie w życie to będzie sie to odnosiło do nadgodzin wypracowanych po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy! A za już przepracowane nadgodziny będzie uścisk Komendanta, resztę pokryje te parę dni urlopu które zabiorą więc zacznie się wszystko od początku. Dlatego wyliczenia związków można wsadzić głęboko w ... (szufladę)!
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #215 dnia: Wrzesień 16, 2010, 17:10:31 »
Czyli na chwilę obecną mamy dwa projekty ustawy - poselski i rządowy.
http://www.sendspace.pl/file/7a216b6d84a8ef08974fe65

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #216 dnia: Wrzesień 16, 2010, 17:58:16 »
Czyli na chwilę obecną mamy dwa projekty ustawy - poselski i rządowy.
http://www.sendspace.pl/file/7a216b6d84a8ef08974fe65

Rząd ogłaszając :tuba: na szybkiego tekst nowelizacji ustawy o PSP nic nowego nie wymyślił!!!
 
Ogłoszony tekst nowelizacji ustawy o PSP nie powinien nikogo zaskoczyć, tym bardziej ZZ, którym dano dwa dni na zgłaszanie ewentualnych uwag.

Mam nadzieję, że nie dadzą zrobić się w  :ulan:

Prace nad nowelizacją ustawy o PSP trwały już od 2007

Już wtedy mówiło się o wypłacie rekompensaty pieniężnej w wysokości 60 % przeciętnego uposażenia podzielonego przez 172.

http://www.zzsflorian.pl/files/File/prawo/projekty_przepisow/2007/ustawa_projekt_05-03-07_zmiany.doc


I w 2008 r.

I o 13 dniach urlopy dodatkowego

Cytuj
Poniżej przedstawiamy projekt ustawy z dnia 22.09.2008 o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej ( skierowany do uzgodnień międzyresortowych z terminem zgłaszania uwag do dnia 10 października 2008 r. )

http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=215

http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2008/inne/ustawa_PSP_z_22_09_2008_do_uzgodnien.pdf

http://www.zzsflorian.pl/files/File/zalaczniki/komunikaty/2008/inne/uzasadnienie_22_09_08_do_uzgodnien.pdf


A tak z ciekawości chciałbym się dowiedzieć jakie uwagi  :kwit: od ZZ zostały zgłoszone do uzgodnień międzyresortowych.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 18:08:23 wysłana przez grzela »

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #217 dnia: Wrzesień 16, 2010, 18:20:52 »
Witam ! Rzeczywiście nasz rząd nie wysilił się zbytnio birąc pod uwagę , że na dzień dobry zlikwidował ( zmniejszając urlop o 5 dni ) 110 nadgodzin rocznie - to po pierwsze .
  Po drugie uważam , że na tym etapie powinniśmy się skoncentrować na tym , żeby zapłacono nam za te 2,5 roku ( bo za II półrocze 2010 r. będziemy mieli zapłacone ) które ustawa nie obejmuje , bo to jest kupę kasy , nawet biorąc pod uwagę  tak niską stawkę .
  Po trzecie - zawsze tak uważałem - lepszy rydz niż nic .
  Po czwarte - zapłata za nadgodziny może rozwiązać problemy niskich stanów osobowych na PB . Bo czy w ustawie jest napisane ( kiedyś był zapis , że do 48 godzin strażakowi można przedłużyć czas pełnienia dyżuru tylko 8 razy w sześcio miesięcznym okresie rozliczeniowym ) , że strażak nie może wyrabiać nadgodzin ? Każdy kto będzie chciał , a komu ta kasa będzie wystarczająca , będzie rezygnował z wolnych .
  Poprawcie mnie jeśli się mylę . Pozdrawiam .

Offline adam998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #218 dnia: Wrzesień 16, 2010, 19:20:21 »
Witam ! Rzeczywiście nasz rząd nie wysilił się zbytnio birąc pod uwagę , że na dzień dobry zlikwidował ( zmniejszając urlop o 5 dni ) 110 nadgodzin rocznie - to po pierwsze .
  Po drugie uważam , że na tym etapie powinniśmy się skoncentrować na tym , żeby zapłacono nam za te 2,5 roku ( bo za II półrocze 2010 r. będziemy mieli zapłacone ) które ustawa nie obejmuje , bo to jest kupę kasy , nawet biorąc pod uwagę  tak niską stawkę .
  Po trzecie - zawsze tak uważałem - lepszy rydz niż nic .
  Po czwarte - zapłata za nadgodziny może rozwiązać problemy niskich stanów osobowych na PB . Bo czy w ustawie jest napisane ( kiedyś był zapis , że do 48 godzin strażakowi można przedłużyć czas pełnienia dyżuru tylko 8 razy w sześcio miesięcznym okresie rozliczeniowym ) , że strażak nie może wyrabiać nadgodzin ? Każdy kto będzie chciał , a komu ta kasa będzie wystarczająca , będzie rezygnował z wolnych .
  Poprawcie mnie jeśli się mylę . Pozdrawiam .

Jeśli stany osobowe bylyby zwiększone z obecnych minimum to byloby wporządku....ale czy tak będzie wtedy nadgodzin byloby jeszcze więcej. Gdyby wrócił system przed 31.05.2005 co 10ta służba wolna chyba byłoby OK
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 16, 2010, 19:39:09 wysłana przez adam998 »

Offline sly

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • W stanie spoczynku
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #219 dnia: Wrzesień 16, 2010, 21:43:53 »
Strażak nie będzie mógł rezygnować z wolnych służb bo to będzie sprzeczne z KP.......... :fiuu:

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #220 dnia: Wrzesień 16, 2010, 21:55:46 »
moim zdaniem urwanie 5 dni podziałowi to chamstwo (sorry, zrównanie urlopów wszystkich strażaków, bo prawie każdy z latami służby dostanie te 13dni). Walenie po rogach z tekstami ze urlopów i tak nie wykorzystamy.... Co do płacenia za nadgodziny to dobry krok dla zrekompensowania czasu za dodatkową pracę.
Czytaliście uzasadnienie oraz wielkość nadgodzin w poszczególnych systemach służby??? Ciekawe. Zastanawiające.

I ostatni gwóźdź - dwa dni na zgłaszanie uwag..... "miszczostwo śfiata"  :gwiazdki: :gwiazdki:
EGO = 1 / wiedza

fan

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #221 dnia: Wrzesień 16, 2010, 22:22:09 »
Po trzecie - zawsze tak uważałem - lepszy rydz niż nic

Nic lepszego naszych przełożonych nie może spotkac jak tak myślący strażak. Idąc dalej tym torem myślenia za rok rekompensata będzie wynosić 40%, za dwa lata 15% a za trzy wrócimy do starego systemu 10 służb w miesiącu - jedna wolna. @112 swoją pracę trzeba szanować i żądać godziwej zapłaty za to co robisz a rydze zbieraj po służbie podobno są zdrowe.

 :wacko:

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #222 dnia: Wrzesień 16, 2010, 22:25:38 »
marzyciele :)
Zobaczymy kase, jak świnia niebo :) Tak jak ktoś tu napisał wcześniej, "prawo nie działa wstecz....."

Ja tam bym się cieszył, jak wejdzie zapis o płaceniu za nadgodziny. Tylko nie z kasy, tylko z tego, że zawsze znajdzie się jeleń który dla tej kasy nie będzie chciał wolnego. Ja tam wole wolne :) :)
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline piter_psp

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #223 dnia: Wrzesień 17, 2010, 00:18:45 »
Dlaczego piszecie koledzy "Po drugie uważam , że na tym etapie powinniśmy się skoncentrować na tym , żeby zapłacono nam za te 2,5 roku ( bo za II półrocze 2010 r. będziemy mieli zapłacone ) które ustawa nie obejmuje"? Ja mam w swojej biblioteczce raporty pisane o udzielenie mi (zgodnie z obowiązującym nadal prawem) wolnego na koniec każdego okresu rozliczeniowego i odpowiedzi, w których stoi jak byk, że brak przeisów w tym zakresie mojemu 01 to uniemożliwia. Więc ja mam ponad 3 (dokładnie 5) lat wstecz możliwość dochodzenia roszczeń. I niewiele mnie obchodzi, że przepis wejdzie od 1 stycznia. A jakby było napisane, że wejdzie od 2015 i tylko dla brodatych, to też problem byłby rozwiązany i byśmy klaskali piętami w dupę z radości?!
Mi to wygląda na kiełbasę wyborczą i nie mam ochoty się podniecać jakimiś zapowiedziami i projektami. Stara strażacka zasada mówi: jest papier, stawiamy flachę. Ale do rzeczy. Ja nawet nie chcę pieniędzy za godziny przepracowane, czy za te, które przepracuję ponad normę. Bo ja siwych włosów dostawałem przez ostatnie parę lat nie od dymu, ale od nerwów, jak jeździliśmy do pożaru po dwóch. I uważałem i nadal uważam, że stany trzeba zwiększać, bo się ten cały pierdolnik i tak cudem kupy trzyma. A że są nadgodziny, to takie życie. Tylko niech ktoś powie, a najlepiej napisze: panie kolego, mamy gdzieś to, że pracujesz zbyt dużo i że nadal będziesz pracował zbyt dużo. Odrzyjmy to z mgiełki, że jest OK, a teraz będzie już całkiem Ameryka. Docenię ministra czy KG który powie: panowie, nie da się i ch.j. Służyć, mordy w kubeł i pchamy te bidę, nadal udając, że służba jest wzorem w całej UE. A tak jak mi sie mówi, że po 6,5zł za godzinę mam się cieszyć, to mówi mi się to samo, tylko że bez jaj. A myślałem, że ktoś jednak ma tu jaja i powie, gdzie naprawdę nas miał i mieć nadal będzie.

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #224 dnia: Wrzesień 17, 2010, 09:32:36 »
Witam !
Cytuj
Nic lepszego naszych przełożonych nie może spotkac jak tak myślący strażak. Idąc dalej tym torem myślenia za rok rekompensata będzie wynosić 40%, za dwa lata 15% a za trzy wrócimy do starego systemu 10 służb w miesiącu - jedna wolna. @112 swoją pracę trzeba szanować i żądać godziwej zapłaty za to co robisz a rydze zbieraj po służbie podobno są zdrowe.
Zgadzam się z Tobą w 100 % - powalczmy jeszcze rok lub dwa albo nawet trzy - wtedy zapłacą nam wiecej ale razem już 7 albo 8 lat będziemy mieli w .... .