Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 1008535 razy)

Offline pożarnik92

  • asp.sztab.w stanie spoczynku
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • Bądz zawsze sobą.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #150 dnia: Lipiec 01, 2010, 19:22:49 »
Panowie w Małopolskich KP już kazano rozliczać nadgodziny w okresie powodzi i np.w mojej KP za maj i czerwiec należy strażakowi zabrać za te dwie akcje 23 godziny, oto wdzięczność KW Małopolski,dla strażaków nie mówiąc już nic o zabranych nadgodzinach za przepadłe WS a to niektórym można zabrać nawet około 160 godzin.Może ZZ przedstawią ten problem KG bo my na dole niestety jesteśmy besztani przez przełożonych za wszelkie próby oporu w tej kwestii.
"W służbach mundurowych zwyczaj salutowania wywodzi się z tego, że co jakiś czas trzeba sprawdzić, czy ma się jeszcze własną głowę."
"Mało salutowałem i teraz wiem że  w odpowiednim czasie nie miałem głowy"

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #151 dnia: Lipiec 01, 2010, 19:43:52 »
W dniach 23-25 czerwca 2010 roku odbyło się posiedzenie wyjazdowe Zarządu Krajowego ZZS "Florian" na którym to poinformowano że:
Cytuj
W najbliższym okresie czasu Komendant Główny PSP przedstawi wytyczne w sprawie sposobu naliczania nadgodzin, co ma służyć ujednoliceniu tej kwestii w skali całego kraju.

więcej tu - http://www.zzsflorian.pl/pokaz.php?id=322
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline 112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #152 dnia: Lipiec 01, 2010, 21:10:25 »
Oj bieda , bieda ! Ty nigdy widać nie dojechałeś jako pierwszy do zdarzenia tylko zawsze w taksówce pomądrować się i pokazać palcem które węże trzeba zwinąć bo przecież już się nie pali . A w Straży Pożarnej nie potrzeba nam administracji sfrustrowanej zanim dopadła ją starość .

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #153 dnia: Lipiec 19, 2010, 20:45:07 »
od dzis mozna skladac pozwy zbiorowe czy nie byla by to dobra droga do wywalczenia sprawiedliwosci.Myśle że jest to droga do popisu dla zwiazkow zawodowych mozna by zebrac pare tysiecy podpisow mala cze sc skladki przeznaczyc na adwokata i niech walczy w naszym imieniu :straz:

fan

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #154 dnia: Lipiec 20, 2010, 08:43:10 »
@emmil ale najpierw niech wszyscy strażacy płacą te składki, dlaczego związkowcy maja pokrywać z własnych środków adwokata?

 :szalony:

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #155 dnia: Lipiec 21, 2010, 22:14:34 »
Cytuj
Interpelacja (nr 16333) do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie nadgodzin przepracowanych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej
Szanowny Panie Ministrze! Kwestię nadgodzin wypracowanych przez strażaków zawodowych poruszano już wielokrotnie od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie po przystąpieniu naszego kraju do Wspólnoty strażacy zaczęli mieć wyznaczone tygodniowe normy pracy i obecnie obowiązuje ich 40-godzinny tydzień pracy.
Przedmiotowy problem stał się szczególnie widoczny obecnie, gdy mamy do czynienia z lawiną nadgodzin, ponieważ 30 tys. polskich zawodowych strażaków wyrobiło ich w latach 2006–2009 aż 8,5 mln. Dodatkowo razem z tegoroczną powodzią liczba ta może dojść do niemal 10 mln. W praktyce oznacza to, iż przysługuje im 45 tysięcy miesięcy wolnego i całkowite zamknięcie straży pożarnej na niemal 1,5 miesiąca.
Dlatego, mając powyższe na uwadze, zwracam się do Pana Ministra z
następującymi pytaniami:
1. Jakie kroki zostaną podjęte w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji?
2. Dlaczego nie można wypłacać strażakom rekompensat za przepracowane nadgodziny, tak jak ma to miejsce np. w przypadku policjantów?
3. Dlaczego dotychczas nie rozliczono nadgodzin przepracowanych przez strażaków w latach ubiegłych, pomimo iż na dokonanie tego jest przewidziany termin 6-miesięczny?
4. Czy rozważana jest możliwość skrócenia dodatkowych dni urlopowych za pracę przy akcjach ratunkowych?
5. Czy pozbawienie strażaków dodatkowych dni urlopowych nie doprowadzi do zmniejszenia się chętnych do służby w PSP?
Z wyrazami szacunku
Poseł Jarosław Matwiejuk
Białystok, dnia 9 czerwca 2010 r.

Cytuj
Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 17 czerwca 2010 r. (sygn. SPS-023-16333/10) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Jarosława Matwiejuka w sprawie nadgodzin przepracowanych przez funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży
Pożarnej (t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.) czas służby strażaków nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy. Jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby, czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo w ww. okresie rozliczeniowym (vide: art. 35 ust. 9 ww. ustawy). W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę 48 godzin tygodniowo i w takim wypadku w zamian za czas służby strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie rozliczeniowym (vide: art. 35 ust. 10 ww. ustawy).
Z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby strażakowi przysługuje swoista rekompensata w postaci dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (vide: art. 71a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej).
Wskazane regulacje prawne odnoszące się do czasu służby strażaków obowiązują od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 100, poz. 836), tj. od dnia 1 lipca 2005 r. W drodze przedmiotowej nowelizacjiobok obniżenia norm czasu służbywydłużono jednocześnie wymiar dodatkowego urlopu dla strażaków PSP do 18 dni (dla porównania w Policji wymiar dodatkowego urlopu wynosi do 13 dni roboczych, a w Straży Granicznej – do 15 dni kalendarzowych).
Należy zauważyć, iż możliwość wypłacenia rekompensaty pieniężnej za czas służby przekraczający ustaloną normę zamiast udzielenia czasu wolnego od służby w takim samym wymiarze przewiduje art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 43, poz. 277, z późn. zm.). W związku z powyższym funkcjonariuszom Policji może być wypłacane wskazane świadczenie pieniężne, przy czym o wypłacie rekompensaty pieniężnej zamiast udzielenia czasu wolnego decyduje organ władzy służbowej. Z uwagi natomiast na fakt, iż ustawa o Państwowej Straży Pożarnej nie zawiera takich regulacji, brak jest podstaw prawnych do wypłaty strażakom rekompensaty pieniężnej za pełnienie służby ponad ustawowy wymiar.
Podkreślenia wymaga, iż w aktualnym brzmieniu ustawa o Państwowej Straży Pożarnej reguluje w pełnym zakresie uprawnienia strażaka z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby, wyłączając uprawnienia płacowe z tego tytułu. Powyższe stwierdzenie znalazło potwierdzenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. II PZP 3/08). Sąd Najwyższy w uzasadnieniu ww. uchwały potwierdza wcześniejsze ustalenia, iż stosunki służby w służbach mundurowych nie są stosunkami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy i w sprawach nieuregulowanych w pragmatyce danej służby przepisy Kodeksu pracy stosuje się posiłkowo na podstawie wyraźnych odesłań lub w drodze analogii w celu usunięcia rzeczywistych luk w tych regulacjach, a nie na podstawie art. 5 Kodeksu pracy. Ponadto stwierdza, że brak regulacji w pragmatyce danej służby prawa funkcjonariusza do dodatkowego uposażenia z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby „oznacza, że ustawodawca nie przyznał funkcjonariuszowi takiego prawa (regulacja negatywna). Brak regulacji w pragmatyce danej służby prawa funkcjonariusza do dodatkowego uposażenia z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby nie może zostać zakwalifikowany jako luka rzeczywista, która wymagałaby wypełnienia w drodze analogii z przepisów Kodeksu pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Ten brak może być rozpatrywany jedynie w kategoriach luki aksjologicznej, a więc braku regulacji, którą uważa się za słuszną i pożądaną. Taka luka może być wypełniona tylko w drodze odpowiedniego działania ustawodawcy, a nie w drodze wykładni prawa.”
Warto również wskazać, iż zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247, z późn. zm.) przedłużenie czasu służby strażaka może uzasadniać konieczność:
1) dokończenia rozpoczętych czynności, jeżeli nie mogą zostać przerwane, oraz wykonania czynności niecierpiących zwłoki;
2) utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50% do 70% stanu etatowego zmiany.
Głównie ze względu na konieczność utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50% do 70% stanu etatowego zmiany nie jest możliwe dokonanie rozliczenia nadgodzin strażaków.
Odnosząc się do kwestii możliwości skrócenia wymiaru dodatkowego urlopu strażaka, uprzejmie informuję, że brano pod uwagę zmniejszenie dotychczas obowiązującego wymiaru płatnego dodatkowego urlopu wypoczynkowego z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby z 18 na 13 dni. Z uwagi jednak na fakt, iż dotychczas nie dokonano zmian w przedmiotowym zakresie, nie jest możliwe oszacowanie, jaki wpływ miałoby to na liczbę kandydatów do służby w Państwowej Straży Pożarnej.
Jednocześnie pragnę podkreślić, że zarówno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak i kierownictwo Komendy Głównej i pozostałych jednostek organizacyjnych PSP dostrzegają problem ponadnormatywnego czasu służby strażaków PSP. Od 2006 r. podejmowane są działania mające na celu zwiększenie stanów osobowych zmian służbowych, które doprowadziły do zwiększenia w okresie od 2005 r. do 2008 r. stanu etatowego w zmianowym rozkładzie czasu służby o 2800 etatów, z tego:
— 1100 etatów jako nowe (w roku 2006),
— 350 etatów cywilnych, które uwolniły odpowiednią ilość etatów funkcjonariuszy z codziennego rozkładu czasu służby (lata 2007 i 2008),
— 1266 etatów przeniesiono z codziennego rozkładu czasu służby w komendach wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich PSP,
— 84 etaty przeniesiono z jednostek centralnych.
Obecnie analizowane jest podjęcie stosownych działań mających na celu rozwiązanie przedmiotowej kwestii.
Z poważaniem

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #157 dnia: Sierpień 25, 2010, 20:11:36 »
Cytuj
Interpelacja (nr 16899) do ministra spraw wewnętrznych i administracji
w sprawie nadliczbowych godzin wypracowanych przez strażaków PSP
Szanowny Panie Ministrze! Sprawa tegorocznej powodzi w znacznym stopniu uwypukla problem przekraczania 40-godzinnego tygodnia pracy przez członków Państwowej Straży Pożarnej. Art. 35 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, ze zm.) dopuszcza możliwość wydłużenia tygodnia pracy strażaka do 48 godzin, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby, a po wprowadzeniu stanu podwyższonej gotowości operacyjnej czas pracy można wydłużyć ponad 48 godzin. Sytuacja taka uprawnia członków Państwowej Straży Pożarnej do wykorzystania dodatkowego czasu wolnego w tym samym wymiarze, co przepracowany czas nadliczbowy. Ustawa zaznacza jednak, że dodatkowy czas wolny musi zostać wykorzystany w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu. Jednak czas trwania okresów rozliczeniowych (1 stycznia–30 czerwca oraz 1 lipca–31 grudnia) nie zawsze pozwala na wykorzystanie dodatkowego okresu urlopowego, który po ostatnim dniu okresu rozliczeniowego przepada.
Jednocześnie nie ma możliwości wypłacania strażakom pensji za przepracowane dodatkowe godziny. Niemożność płacenia pensji w połączeniu z brakiem możliwości odebrania przepracowanych godzin w formie czasu wolnego prowadzą do sytuacji, w której strażacy Państwowej Straży Pożarnej służą część godzin za darmo.
Przedłużanie ich służby zwiększa zmęczenie, jednocześnie prowadząc do zmniejszenia efektywności w miejscu pracy, co może odbić się negatywnie podczas prowadzenia akcji ratowniczej.
Dodatkowym faktem jest przepracowanie przez strażaków ok. 8,5 mln nadgodzin w roku 2009, za które nie mogą otrzymać wynagrodzenia, a specyfika ich pracy nie pozwala skorzystać z dodatkowych dni wolnych.
Mając na uwadze powyższe kwestie, proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy zgodne jest z zapisami Kodeksu pracy niedotrzymywanie wynagrodzenia za przepracowanie nadliczbowych godzin, jeśli okresy rozliczeniowe nie pozwalają na skorzystanie z przysługujących dni wolnych?
2. Jakie działania podjęte zostaną przez ministerstwo w celu poprawy sytuacji strażaków Państwowej Straży Pożarnej w tym zakresie?
3. Czy istnieje możliwość zmiany przepisów i/lub okresów rozliczeniowych w sposób umożliwiający wykorzystanie dni wolnych, jeśli ustawodawstwo uniemożliwia wynagradzanie finansowe nadliczbowych godzin pracowników Państwowej Straży Pożarnej?
Z poważaniem
Poseł Piotr Stanke
Warszawa, dnia 7 lipca 2010 r.



Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16899

w sprawie nadliczbowych godzin wypracowanych przez strażaków PSP

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 20 lipca 2010 r. (sygn. SPS-023-16899/10) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Piotra Stanke w sprawie nadliczbowych godzin wypracowanych przez strażaków PSP, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.), czas służby strażaków nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nieprzekraczającym 6 miesięcy. Jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby, czas służby strażaka może być przedłużony do 48 godzin tygodniowo w ww. okresie rozliczeniowym (vide: art. 35 ust. 9 ww. ustawy). W przypadku wprowadzenia podwyższonej gotowości operacyjnej w Państwowej Straży Pożarnej czas służby strażaka można przedłużyć ponad normę 48 godzin tygodniowo i w takim wypadku w zamian za czas służby strażakowi przysługuje czas wolny od służby w tym samym wymiarze, w przyjętym okresie rozliczeniowym (vide: art. 35 ust. 10 ww. ustawy).

   Z tytułu pełnienia służby w warunkach szkodliwych dla zdrowia albo szczególnie uciążliwych ze względu na przedłużony czas służby strażakowi przysługuje swoista rekompensata w postaci dodatkowego płatnego urlopu wypoczynkowego (vide: art. 71a ustawy o Państwowej Straży Pożarnej).

   Wskazane regulacje prawne, odnoszące się do czasu służby strażaków obowiązują od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 6 maja 2005 r. o zmianie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 100, poz. 836), tj. od dnia 1 lipca 2005 r. W drodze przedmiotowej nowelizacji - obok obniżenia normy czasu służby - wydłużono jednocześnie wymiar dodatkowego urlopu dla strażaków PSP do 18 dni (dla porównania w Policji wymiar dodatkowego urlopu wynosi do 13 dni roboczych, a Straży Granicznej - do 15 dni kalendarzowych).

   Podkreślenia wymaga, iż w aktualnym brzmieniu ustawa o Państwowej Straży Pożarnej reguluje w pełnym zakresie uprawnienia strażaka z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby, wyłączając uprawnienia płacowe z tego tytułu. Powyższe stwierdzenie znalazło potwierdzenie w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 18 marca 2008 r. (sygn. II PZP 3/08). Sąd Najwyższy w uzasadnieniu ww. uchwały potwierdza wcześniejsze ustalenia, iż stosunki służby w służbach mundurowych nie są stosunkami pracy w rozumieniu Kodeksu pracy i w sprawach nieuregulowanych w pragmatyce danej służby przepisy Kodeksu pracy stosuje się posiłkowo na podstawie wyraźnych odesłań lub w drodze analogii w celu usunięcia rzeczywistych luk w tych regulacjach, a nie na podstawie art. 5 Kodeksu pracy. Ponadto stwierdza, że brak regulacji w pragmatyce danej służby prawa funkcjonariusza do dodatkowego uposażenia z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby ˝oznacza, że ustawodawca nie przyznał funkcjonariuszowi takiego prawa (regulacja negatywna). Brak regulacji w pragmatyce danej służby prawa funkcjonariusza do dodatkowego uposażenia z tytułu pełnienia służby w przedłużonym czasie służby nie może zostać zakwalifikowany jako luka rzeczywista, która wymagałaby wypełnienia w drodze analogii z przepisów Kodeksu pracy o wynagrodzeniu za pracę w godzinach nadliczbowych. Ten brak może być rozpatrywany jedynie w kategoriach luki aksjologicznej, a więc braku regulacji, którą uważa się za słuszną i pożądaną. Taka luka może być wypełniona tylko w drodze odpowiedniego działania ustawodawcy, a nie w drodze wykładni prawa˝.

   Warto również wskazać, iż zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247, z późn. zm.) przedłużenie czasu służby strażaka może uzasadniać konieczność:

   1) dokończenia rozpoczętych czynności, jeżeli nie mogą zostać przerwane, oraz wykonania czynności niecierpiących zwłoki;

   2) utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50% do 70% stanu etatowego zmiany.

   Głównie ze względu na konieczność utrzymania minimalnej obsady osobowej każdej zmiany na poziomie od 50% do 70% stanu etatowego zmiany, nie jest możliwe dokonanie rozliczenia nadgodzin strażaków.

   Jednocześnie pragnę podkreślić, że zarówno Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, jak też kierownictwo komendy głównej i pozostałych jednostek organizacyjnych PSP dostrzegają problem ponadnormatywnego czasu służby strażaków PSP. Od 2006 r. podejmowane są działania mające na celu zwiększenie stanów osobowych zmian służbowych, które doprowadziły do zwiększenia w okresie od 2005 do 2008 r. stanu etatowego w zmianowym rozkładzie czasu służby o 2800 etatów, z tego:

   - 1100 etatów jako nowe (w roku 2006),

   - 350 etatów cywilnych, które uwolniły odpowiednią liczbę etatów funkcjonariuszy z codziennego rozkładu czasu służby (lata 2007 i 2008),

   - 1266 etatów przeniesiono z codziennego rozkładu czasu służby w komendach wojewódzkich oraz powiatowych i miejskich PSP,

   - 84 etaty przeniesiono z jednostek centralnych.

   Obecnie analizowane jest podjęcie stosownych działań mających na celu rozwiązanie przedmiotowej kwestii.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 23 lipca 2010 r.

Offline MAGIK8311

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #158 dnia: Sierpień 31, 2010, 17:30:23 »

Musi być jasno powiedziane ile godzin mamy pracować - nawet jeśli byłoby to 190 godzin miesięcznie - ale to ma dotyczyć WSZYSTKICH STRAŻAKÓW łącznie z tymi z biura, Komend Wojewódzkich itd. W końcu ONI też są strażakami jak MY
:krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk:

Złote słowa i to cała prawda popieram cię :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk: :krzyk:

Offline aspiryna

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 337
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #159 dnia: Sierpień 31, 2010, 20:48:31 »
Mnie tylko jedna rzecz dziwi.Służba mundurowa, demokratyczne państwo będące w Unii a nie potrafi zapłacić swoim służbom za pracę.Szkoda,że Urząd Skarbowy nie jest taki ospały w egzekwowaniu podatków jak nam z zapłatą za nadgodziny. To nawet kobitom w biedronce płacą za nadgodziny.

Offline hapek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
  • what's wrong with your brain?
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #160 dnia: Sierpień 31, 2010, 21:35:27 »
Witam.
Moim skromnym zdaniem odnosząc się do tematu to się nigdy nie skończy, przynajmniej patrząc z perspektywy mojej KP. Na etacie zmiany 10 osób a przeszło 6,4 tyś. nadgodzin. Zapłacą chyba w 2025.
Pozdrawiam
..."ważne są zasady, czym głupsze tym lepsze"...

lolita

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #161 dnia: Wrzesień 02, 2010, 13:57:10 »
podkarpacie podniesione stany 50/50  stany,ciekawe czy tym razem wpadnie ktos na pomysł skasowanie nadgodzin pozdrawiam mądre głowy. :szalony:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #162 dnia: Wrzesień 05, 2010, 10:32:52 »
A może wystąpić z pozwem zbiorowym do Trybunału w sprawie nadgodzin.Co z tego że piszemy do Prezydenta, Premiera, Ministrów, Posłów i Senatorów?Nic nie robią ...A KG ? Czemu nie rozpoczną nowelizacji ustawy o PSP skoro tak pięknie mówił na ostatniej naradzie że toczą się rozmowy o pieniądze za nadgodziny.Tną gdzie popadnie to w jaki sposób znajdą dla nas pieniądze.Tu sedno sprawy że zapłacić ok ale znaleźć rozwiązania żeby dalej nie rosły.


Zwracamy się z pytaniem dotyczącym ponadnormatywnego czasu służby strażaków.
Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy z 24 sierpnia 1991r. o Państwowej Straży Pożarnej (J. t.: Dz. U.  z 2009r. Nr 12, poz. 68; zm.: Dz. U. z 2009r. Nr 18, poz. 97), czas służby strażaka nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin tygodniowo. Przy czym okres rozliczeniowy nie może przekroczyć szczęściu miesięcy. Jednocześnie, zgodnie z art. 35 ust. 9, czas służby może zostać przedłużony do 48 godzin tygodniowo, jeżeli jest to uzasadnione koniecznością zapewnienia ciągłości służby. W takim przypadku, w zamian za wydłużony czas służby, strażakowi przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze.
Jednakże rozliczenie czasu służby nie może się odbywać w przypadkowym okresie. Zgodnie z  Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 29 grudnia 2005r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 266, poz. 2247z późniejszymi zm.), par. 15 przyjęte są dwa okresy rozliczeniowe w roku kalendarzowym. Pierwszy od 1 stycznia do 30 czerwca, a drugi od 1 lipca do 31 grudnia.         
Par. 10, czas wolny od służby w zamian za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie, strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania powołania) ma obowiązek mu to ułatwić. W praktyce jednak ten przepis nie obowiązuje ponieważ  par. 6 określa utrzymanie minimalnej obsady osobowej na każdej zmianie służbowej na poziomie 50 – 70 % stanu etatowego zmiany.
   W praktyce odbywa się to w ten sposób, że strażacy są wyznaczani do pełnienia służby, a ilość nadgodzin systematycznie rośnie bez możliwości ich odebrania. Z powodu zbyt małej ilości strażaków. Są określone minimalne stany, które zapewniają bezpieczne wykonywanie działań ratowniczo – gaśniczych. Z wyliczeń Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że do służby należałoby przyjąć ok. 4,5  tysiąca strażaków. Jednak od 2006r. KG PSP nic nie zrobiła w tym kierunku. W rozporządzeniu o policji określającym  czas służby funkcjonariuszy, jest możliwość zapłacenia ekwiwalentu za nadgodziny, w PSP brak jest takiej regulacji.
   W  zapytaniach kierowanych do Komendanta Głównego PSP w tej sprawie STRAŻACY otrzymali odpowiedź, że mają dodatkowy urlop w wymiarze 18 dni, za przedłużony czas służby. Jest to oczywiście nie prawda, ponieważ wspomniany urlop przysługuje strażakowi za wykonywanie zadań służbowych w warunkach szczególnie niebezpiecznych (szkodliwych) lub za wydłużony czas służby. Ale nie oznacza to, że strażak, który nie ma wypracowanych nadgodzin jest pozbawiony tego urlopu. Oczywiście, że otrzyma w takim samym wymiarze jak ten z dużą ilością nadgodzin.
Według wyliczeń związków zawodowych tylko w ubiegłym roku w kraju strażacy wypracowali ok. 8.5 miliona nadgodzin. Są to nadgodziny, których odebranie z powodu przytaczanych przepisów jest niemożliwe.
Nie ma możliwości obniżenia stanów osobowych na zmianach służbowych, ponieważ specyfika służby wymaga natychmiastowych działań w sytuacji pożaru lub innych działań ratowniczych mających na celu ratowanie zdrowia, życia  lub mienia. Szybkości podjęcia akcji ratowniczo-gaśniczej ma zdecydowany wpływ na jej skuteczność i efekty działań.
Czy jest to zgodne z prawem, że w/w rozporządzenie dokładnie precyzuje obsady zmian służbowych, oraz czas służby, a stosowane jest tylko częściowo? Przecież nie ma fizycznej możliwości wydania czasu wolnego w zamian za nadgodziny,      a zgodnie z przepisami jest to obligatoryjne. Dlaczego jest tak, że przełożony, który pod koniec okresu rozliczeniowego wyznacza strażaków do pełnienia służby i ma świadomość, że nie ma możliwości oddania nadgodzin jest zmuszany do stosowania się wybiórczo do niektórych tylko przepisów (paragrafów tego rozporządzenia), a innych nie? Przełożony doskonale zdaje sobie sprawę, że nadgodziny nie zostaną wydane. Bo tak faktycznie jest, że od 2006r. każdy strażak przepracował rocznie kilkaset nadgodzin, za które nie otrzymał czasu wolnego. Unia Europejska zobligowała Polskę do uregulowania tych nieprawidłowości, powstało w/w rozporządzenie, które iluzorycznie wypełnia prawo UE, szczególnie jeżeli chodzi o Państwową Straż Pozarną.           
Nie ma w tym  winy przełożonego w jednostce organizacyjnej ponieważ jest zobowiązany utrzymać minimalne obsady. Wskazać należy na „wadę prawną”, a konkretnie braku uregulowania, co zrobić w sytuacji braku możliwości wydania nadgodzin.Gdyby w w/w przepisach był zapis taki jak w policji o możliwości zapłaty za nadgodziny czy też delegacja do Kodeksu Pracy problem byłby rozwiązany i nie dochodziłoby do działań sprzecznych z prawem.   

Offline specjalista

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 156
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #163 dnia: Wrzesień 05, 2010, 11:15:11 »
Góra i tak nic nie zrobi!
Jest jeden sposób, taki jaki zastosowali celnicy. Nie możemy strajować! Protesty nic nie dają! Idźmy wszyscy na zwolnienie lekarskie. Rotacyjnie po 50% na tydzień. :)
Tylko czy to w Polsce jest możliwe? Chyba nie. Wśród nas nigdy nie będzie porozumienia. Sami między sobą nie możemy się dogadać.
W końcu w samej PSP ile mamy związków zawodowych i one też nie mogą się dogać. W resorcie jest jeszcze więcej. Do tego stopnia nie ma porozumienia, że związki policyjne zagroziły wyjściem z tego bajzlu i działaniem na własne konto.
Dwóch polaków, trzy zdania!

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #164 dnia: Wrzesień 05, 2010, 17:26:05 »
Temat został poruszony w dzisiejszym Teleexpressie - w sumie przedstawiono suche fakty, że łącznie jest tyle i tyle nadgodzin, że przepisy zabraniają ich wypłaty, zamiast tego można wybrać wolne, ale jest tyle roboty, że de facto nie idzie go wybrać.

Ale bardzo dobrze, że wątek został przez media ponownie tknięty. (i tak pewnie nic to nie da.)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.137
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #165 dnia: Wrzesień 05, 2010, 19:25:11 »
powiedzieli też, że w trakcie opracowania są przepisy pozwalające płacić za nadgodziny

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #166 dnia: Wrzesień 05, 2010, 19:30:24 »
Może się czegoś w końcu doczekamy
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

stary wiarus

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 05, 2010, 21:35:15 »
Dobrze by było wziąść 3 czy 4 dodatkowe wypłaty bo większość ma tylko za ten rok aż tyle nadgodzin.
Bo wolnego nikt nam nie da żeby przez 3 lub cztery miesiące nie przychodzić do służby.

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 06, 2010, 02:32:43 »
Koledzy problem nadgodzin będzie wciąż nie rozwiązany dopóki nie będzie on dotyczył bezpośrednio grupy ludzi, która by mogła coś w tym kierunku istotnego zdziałać. Czy ktoś słyszał żeby w komendach wojewódzkich czy głównej narzekał ktoś na nadmiar godzin? I niestety będzie on tak długo trwał dopóty dopóki nie przejdziemy poważnej reformy strukturalnej. Sądzę i nie tylko ja że rozwiązaniem może być wprowadzenie czterozmianowego systemu pracy. Ktoś powie skąd ludzi? Ludzie są, mamy ogromne zaplecze funkcjonariuszy ośmiogodzinnych którzy mogą spokojnie pełnić obowiązki w podziale, przynajmniej wtedy by wiedzieli skąd przywilej możliwości odejścia wcześniejszego na emeryturę bo z całym szacunkiem dla waszej pracy księgowi, kadrowi i kwatermistrze wielu waszych kolegów cywilnych nie ma takich przywilejów a was on dotyczy tylko dlatego że nosicie mundur. Ktoś znowu powie a co z waszymi etatami. Ja na wasze miejsce proponuję etaty cywilne bo chyba nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby takowe były. Nadgodziny by się nie generowały , ludzie by mieli prace, państwo oszczędności itd. Nie jestem analitykiem ale uważam że każda opinia wypowiedziana chociażby na tym forum może być przesłanką do rozwiązania tego problemu jakim są nadgodziny.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.924
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #169 dnia: Wrzesień 06, 2010, 07:17:00 »
Koledzy problem nadgodzin będzie wciąż nie rozwiązany dopóki nie będzie on dotyczył bezpośrednio grupy ludzi, która by mogła coś w tym kierunku istotnego zdziałać. Czy ktoś słyszał żeby w komendach wojewódzkich czy głównej narzekał ktoś na nadmiar godzin? I niestety będzie on tak długo trwał dopóty dopóki nie przejdziemy poważnej reformy strukturalnej. Sądzę i nie tylko ja że rozwiązaniem może być wprowadzenie czterozmianowego systemu pracy. Ktoś powie skąd ludzi? Ludzie są, mamy ogromne zaplecze funkcjonariuszy ośmiogodzinnych którzy mogą spokojnie pełnić obowiązki w podziale, przynajmniej wtedy by wiedzieli skąd przywilej możliwości odejścia wcześniejszego na emeryturę bo z całym szacunkiem dla waszej pracy księgowi, kadrowi i kwatermistrze wielu waszych kolegów cywilnych nie ma takich przywilejów a was on dotyczy tylko dlatego że nosicie mundur. Ktoś znowu powie a co z waszymi etatami. Ja na wasze miejsce proponuję etaty cywilne bo chyba nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby takowe były. Nadgodziny by się nie generowały , ludzie by mieli prace, państwo oszczędności itd. Nie jestem analitykiem ale uważam że każda opinia wypowiedziana chociażby na tym forum może być przesłanką do rozwiązania tego problemu jakim są nadgodziny.
Moim skromnym zdaniem najlepiej byłoby rozpropagowanie pisma nawet jednolitego i wysłanie do komendanta głównego.Skoro Tusk wysłał do każdego strażaka list to i O1 może także od nas otrzymać.Może w jakiś sposób dowiemy się z jego ust - a nawet w formie pisemnej co zamierza z tym problemem zrobić.A dodatkowo - Teleexpress rozdmuchuje sprawę przed wyborami....

Offline czarek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #170 dnia: Wrzesień 06, 2010, 09:33:22 »
POzamykać remizy i PO problemie nie mam nadgodzin nie ma problemu!
Przecież i tak wszyscy kiedyś umrzemy.
A może limity zrobić jak w służbie zdrowia 998 POżarów 998 MZ i tyle na reszte nie ma pieniędzy, taki kontrakt z MSWiA!!!
A tak PO-ważnie to PO-nas.   

Offline Johny112

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #171 dnia: Wrzesień 06, 2010, 11:26:26 »
Analizując tok rozumowania tych z Wiejskiej za nadgodziny może oddadzą kasę, ale za to zabiorą z czego innego i wyjdzie na to samo albo będzie jeszcze gorzej.

Offline kordzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #172 dnia: Wrzesień 07, 2010, 11:01:55 »
A może dla dobra sprawy trzeba będzie znaleść jakis kompromis. Na pewno nie będzie kilku tysięcy nowych etatów dla psp. Można zowu odchudzic biura jak za kszowskiego,ale tu też będzie kropla w morzu potrzeb. W KP PSP V kat. jest najczęściej 10 z systemu CD i 38 zmianowego. Odzyskanie 3 etatów wydaje się niemożliwe, chyba że zlikwidujemy kadry, finanse itd. a przykładowo 1 etat (co wydaje się możliwe) niewiele zmienia.

Offline karolek998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #173 dnia: Wrzesień 07, 2010, 14:21:30 »
jeśli chcemy zwiększyć ilośc osób na podziale to niestety ale zmiana etatów w biurach na cywile jest konieczna. kadry 2, finanse2, kwatermistrzostwo-technicza2 - razem 6 etatów na cywli - prewnecja i operacyjna powinna pozostac w mundurze

stary wiarus

  • Gość
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #174 dnia: Wrzesień 07, 2010, 19:40:30 »
jeśli chcemy zwiększyć ilośc osób na podziale to niestety ale zmiana etatów w biurach na cywile jest konieczna. kadry 2, finanse2, kwatermistrzostwo-technicza2 - razem 6 etatów na cywli - prewnecja i operacyjna powinna pozostac w mundurze
Niewiele się do odzyskać jeszcze etatów mundurowych z komend np. u mnie mundurowe etaty co zostały po reorganizacji to prewentysta , komendanci i kierownik sekcji operacyjnej z dyżurnymi PSK, pozostali kadry, finanse, kwatermistrzostwo to już od dawna cywile.Może gdzieś jest inaczej, gdzie komendanci zreformowali komendy tylko na papierze.??