Autor Wątek: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.  (Przeczytany 996542 razy)

Offline fireman5

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 317
Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« dnia: Marzec 15, 2005, 16:56:47 »
Witam.
Tak sobie piszemy o różnych sprawach związanych z PSP więc pomyślałem, iż warto poruszyć kolejny drażliwy temat a mianowicie NADGODZINY!!
W ubiegłym roku po wejściu Polski do UE ktoś na "górze" wydał ustne polecenie aby zacząć prowadzić w PSP karty czasu pracy a co za tym idzie zacząć dokumentować ile to czasu Poliski strażak pracuje za darmo?
W międzyczasie odbyło się jeszcze kilka tajemniczych odpraw strony służbowej na których to (domniemam, iż tak było) Panowie Komendanci szczebla powiatowego "zmówili" się, iż idą w zaparte i nie rozliczają się ze swoimi podwładnymi z nadgodzin.
Ten stan rzeczy trwa od tamtego roku od maja a końca sprawy nie widać.
Korzystając z okazji, iż to forum odwiedza Pan Robert pragnę zapytać co "Krajówka" chce uczynić aby wyegzekwować od naszych pracodawców nasze nadgodziny?
Pragnę nadmienić, iż rozmowa z właściwym  Panem Komendantem  w sprawe nadgodzin nie przynosi skutków (brak reakcji ze strony pracodawcy).

Pozdrawiam.

ps.
A może gdzieś w Polsce są pracodawcy (PSP), którzy postepują zgodnie z prawem i rozliczają się z pracownikami z ich nadgodzin?
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2005, 20:12:22 wysłana przez fireman5 »

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2005, 21:42:59 »
Gratuluję trafności tematu.
W/g mnie scenariusz będzie taki:odchodzący strażak na emeryturę pójdzie do Sądu Pracy i upomni sie o swoje, później już droga będzie prosta.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2005, 10:46:36 »
Nadgodziny były i są w PSP czymś co woła o pomstę. Jak na razie to i w świetle nowych przepisów nie widać wyjaśnienia sprawy. Bo jeżeli będzie obowiązywał zapis że strażak zmianowy pełni dyżur, a w jego trakcie pełni obbowiązki służbowe to zawsze będzie można powiedzieć że czas pracy = wykonywanym obowiązkom i jest to tzw. czas efektywny. W takiej sytuacji Czas dyżuru nie będzie traktowany w PSP jako czas pracy. Z drugiej strony istnieje Kodeks Pracy jako minimum do zapewnienia praw i obowiązkó dla wszystkich zawodów. czyli nic nie może być mniej korzystne niż kodeks pracy. Nic czyli ustawa o PSP też :) Kodeks pracy reguluje to klarownie. Do czasu pracy zalicza się czas dyżuru pełnionego w miejscu wskazanym przez pracodawcę. Ale my musimy mieć zawsze wszystko postawione na głowie... bo nie ma pieniędzy ani na wypłatę za nadgodziny, ani na przyjęcie nowych ludzi do pracy.
Ze skarżeniem przed sądami też jest kłopot bo nasza ustawa o PSP nie określa ile mamy pracować jako strażacy, jeżeli przyjąć normę kodeksową to można skarzyć Komendy jako pracodawcó ale tylko z nadgodzin przypadających w okresie ostatnich 3 lat. I tylko to jest do ugrania. Pozostałe godziny z przed 3 lat wstecz przepadają.

tak dla śmiechu (dane obecne)
Pracując na czarno na budowach można otrzymać stawkę ok 5 - 7 zł/h (przynajmniej tu gdzie mieszkam)
Pracując w straży w podziale bojowym w miesiącu kiedy "wszyscy" chorują pracuje się 240 godzin średnia pensja w KM/KP już netto to ok 1700 (nie mówię że wszyscy ją mamy :) ) to stawka na godzinę wynosi 7,08 zł/godzinę
Wniosek .... hehe
 

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2005, 18:04:14 »
zgada się Fireman, tylko,że od chwili wejścia do UE prawo unijne staje się nadrzędne nad naszym.Tam jest określone 40 godz. i nie ważne czy to jest strażak czy górnik.

Offline keram998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2005, 18:06:13 »
dodając jeszcze ja tam bym się cieszył nawet z tych trzech lat.

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 22, 2005, 15:10:53 »
cytat:
GŁOGÓW
Na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazał wczoraj Sąd Rejonowy w Głogowie Monikę M., byłą kierowniczkę sklepu Biedronka. Monika M. ma także zapłacić 600 złotych grzywny oraz ponieść koszty sądowe w wysokości 90 zł .
- Monika M., jako kierownik sklepu, od 1 lipca 2002 do grudnia 2003 roku, wielokrotnie nakazywała swoim pracownikom pracować po godzinach, ale nie było to odnotowane w dokumentacji dotyczącej godzin nadliczbowych - mówił sędzia Michał Lewoc. - Czyn ten wyczerpuje znamiona przestępstwa z artykułu 218 paragraf 1 kodeksu karnego.
Zdaniem sądu prokuratura bez wątpliwości wykazała, że Monika M. dopuściła się zarzucanego jej występku. Zresztą podejrzana przyznała się do winy i obszernie opisała mechanizm przestępstwa. Wyrok jest nieprawomocny, pokrzywdzonym i oskarżonej przysługuje prawo odwołania do Sądu Okręgowego w Legnicy.


Ostatnio zastanawialismy się z kolegami i doszliśmy do wniosku, że nalezy niezwłocznie zacząć samemu ( mam na mysli d-ców zmian, albo pracowników administracyjnych) po swojemu zacząc zliczac przepracowane godziny pracy.
Zdarzyć się może że ktoś w koncu pójdzie do sądu i bedzie wesoło:))
Na marginesie, na podziale stosuje sie podpisywanie się w liście obecności co 3 dzionek, a z tego co wiem jest to błędne, gdyż powinno podpisywac się pod 16 godzinami jednego dnia i 8 godzinami dnia następnego, czyli tyle ile się faktycznie pracuje. Listy obecności prowadzone w sposób , w których podpisuje się pod jedna datą tak faktycznie nie dokumentują czasu pracy(dyżuru) strażaka.
Zwróćcie panowie i na to uwagę.
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline TomekP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
    • http://
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 24, 2005, 15:17:17 »
Witajcie drodzy Strażacy!
Długo mnie tu nie było więc wystatruję powolutku. Temat "nadgodzin" (cudzysłów nie jest tu przypadkowo) chciałbym bardzo zwórcić uwagę (ponownie) na drobny szczegół (może kilka szczegółów?? Nie wiem sam).
Strażacy pełnią służbę. Z przepisów, które nas wciąż obowiązują wynika jasno ile czasu jesteśmy zaangażowani w wypełnianie obowiązków służbowych.
O szeroko tu dyskutowanych nadgodzinach będziemy mogli mówic dopiero wtedy, gdy we wspomnianych przepisach znajdzie sie zapis o maksymalnej ilości godzin, a także sposobie rozliczenia nadgodzin.
Strona służbowa (jak się ją tu zwykło określać) nawet jakby chciała (miała ku temu chęć), to nic nie zrobi, bo przepisy są jasne w tym wględzie.
I już na koniec. Powtóże to, co już kiedyś pisałem, a mianowicie "jeszcze będzieli wyli z żalu, za systemem 24 godzinnym.
Moim zdaniem jest to najbardziej optymalny system i tak na prawdę, to można powiedzieć, że w chwili obecnej brakować nam może tylko godziwej zapłaty za czas, w którym jesteśmy gotowi do działań.
Żeby było jasne o co mi chodzi dam (jako kolejny dyskutant ) przykład mojego sposobu pojmowania tego tematu.
Pan X pracuje w firmie i zarabia tam 2.500 złotych (chyba tyle wynosi średnia krajowa). Czas który tam spędza, to 168 godzin miesięcznie.
Pan Y jest strażakiem i w swojej "firmie" spędza 240 godzin (w zaokrągleniu).
Pytanie ile powinien zarabiać Pan Y???
168=2500
240=???
Może źle policzyłem, ale wychodzi ponad 3500 złotych.
Oczywiście to bardzo prymitywne oblicznie, nie biorące pod uwagę wielu ważnych czynników, ale nasza dyskusja powinna sie kierować raczej w stronę podwyższania zarobków. Jeżeli ktoś liczy na to, że obetną nam godziny i nie dobiorą się do zarobków to jest w błędzie.
No to na razie tyle . Pozdrawiam Wszystkich i życzę Wesołych Świąt Wielkiej Nocy.

Offline marek kul

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2007, 15:49:22 »
czy slyszeliscie ze nadgodziny beda wyplacone jezeli bedzie190,a do ani zlotowki :wacko: :wacko:

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 24, 2007, 16:00:06 »
oo to nowość gdzie to wyczytałeś?

Offline michal69

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 24, 2007, 16:45:52 »
witam miałem niedawno spotkanie z kadrową która oznajmiła że nadgodziny z 2006 roku przepadają i  nie będą płacić

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 24, 2007, 16:52:37 »
Kochani już tyle razy ten temat był maglowany, wiem że to nas bardzo interesuje bo nikt nie będzie pracował ,,Ku chwale ojczyzny ,, ale już pisałem że sprawa nadgodzin jest w sądzie pracy i o WYNIKACH napewno was poinformuje niezwłocznie. Cierpliwości  :):):)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2007, 16:56:27 wysłana przez Butel »
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline strazak_sam30

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 24, 2007, 19:43:31 »
witam.
u nas już nadgodziny przepadły i to nawet te które były wypracowane jako delegacje

Offline MCh

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 24, 2007, 23:40:18 »
Cytuj
u nas już nadgodziny przepadły i to nawet te które były wypracowane jako delegacje

Jak możesz to rozwiń temat z tymi delegacjami. Przyznam, ze nie rozumiem.

Offline solosar

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 24, 2007, 23:58:13 »
:)
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2016, 22:24:58 wysłana przez solosar »

Offline rademenes99

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 85
  • Milczenie jest złotem, mowa żródłem nieporozumień.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 25, 2007, 14:30:04 »
Mam nadzieję że sąd pracy stanie po naszej stronie  w końcu czyny społeczne już były kiedyś...a skoro jesteśmy w uni... niech prawo do pracy i płacy będzie unijne..
Ekspert to człowiek który przestał myśleć - on wie ;).

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 25, 2007, 14:59:13 »
A jak ktoś wyszedł na czysto, to ma odpracować:)?

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 25, 2007, 15:06:04 »
SOLOSAR nic się nie martw sam nie jesteś , ostatni okres rozliczeniowy 264 godzinki !
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 25, 2007, 15:43:17 »
190 nadgodzin poszło o tak sobie , bo maja kaprys :angry:

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 25, 2007, 17:39:58 »
190 nadgodzin poszło o tak sobie , bo maja kaprys :angry:
SOLOSAR nic się nie martw sam nie jesteś , ostatni okres rozliczeniowy 264 godzinki !
... W samym roku 2006 mialem ich 400... (tak, nie ma pomylka...)
A raporciki do komendanta w związku z zapisem rozporządzenia § 10. 2. Czas wolny, o którym mowa w ust. 1, strażak jest obowiązany wykorzystać w okresie rozliczeniowym albo do dnia zwolnienia ze służby następującego przed zakończeniem tego okresu, a przełożony uprawniony do mianowania (powołania) ma obowiązek mu to ułatwić. to się napisało -chyba nie. Cierp ciało jak ci się nie chciało. ^_^
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2007, 19:40:25 wysłana przez piotr998 »
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline ttomipsp

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 358
  • Cały czas do przodu!!!
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 25, 2007, 17:45:57 »
O nadgodzinach z 2006 roku możemy zapomnieć nikt nam tego nie odda!!!!A co wiecej znów będziemy pracować 48 tak jak mówi KG.

Offline ADAM666

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 25, 2007, 18:11:29 »
48 h dlatego, że Komendant główny przyjął 48h jako normatyw, więc uważa, że tak powinniśmy pracować i pracujemy...A co do sądu pracy to z niecierpliwością oczekuję wyniku i śmiem twierdzić, że na naszą korzyść z tym, że nie każdy ma odwagę się o to upomnieć.

Online Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 26, 2007, 08:18:56 »
Raporciki raporcikami a pismo Komendanta KG potem KW w sprawie stanów osobowych max do 55% wraz z zaleceniami żeby się tego trzymać sztywno, nawet gdybym napisał raport to i tak bym nie dostał wolnego !!
Pozostaje tylko sąd pracy.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline Ogniowy

  • ASP. SZTAB W ST. SPOCZYNKU
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 700
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 26, 2007, 08:49:33 »
48 h dlatego, że Komendant główny przyjął 48h jako normatyw, więc uważa, że tak powinniśmy pracować i pracujemy...A co do sądu pracy to z niecierpliwością oczekuję wyniku i śmiem twierdzić, że na naszą korzyść z tym, że nie każdy ma odwagę się o to upomnieć.
Zapominacie o jednym, napiszesz raport, pójdziesz do sadu pracy i czego się obawiać???
Masz wtedy w ręku niezbite dowody, że domagasz się swego. A jak się komendancik zacznie na Tobie wyżywać to go rypniesz do sądu o mobbing i szkalowanie prze pracodawcę a wtedy się dopiero ugotuje.
Panowie, spokojnie, jesli macie czego się domagac to piszcie do sądów pozwy i przestańcie się przejmować.
To nie jest OSP, to zakład pracy taki jak inny, choć cholernie specyficzny. A że głupota nie zna granic, to pora ja przytemperować.
Wygra jeden drugi sprawę, zrujnują się budżety Komend i dopiero wtedy zaczną myśleć a nie tylko wydawać głupie polecenia.
W razie potrzeby służę pomocą.
Pozdrawiam
A teraz to ja mam wszystko w ...... 
pamięci...

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 26, 2007, 09:39:18 »
Pozostaje tylko sąd pracy.
W którym kopia raportu z potwierdzeniem złożenia jest ważnym dowodem w sprawie, że ty chciałeś a komendant ci nie umożliwił odebranie wolnego.   -_-
Wygra jeden drugi sprawę, zrujnują się budżety Komend i dopiero wtedy zaczną myśleć a nie tylko wydawać głupie polecenia.
Sama rujnacja budżetu komend może być mało, ale trzymiesięczne uposażenie wyjęte z kieszeni może przyśpieszyć myślenie. ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Nadgodziny - i wszystko z tym związane.
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 26, 2007, 12:11:39 »
niestety nie mam aż tylu nadgodzin, co przedmówcy, jedynie 40 i odebrałem je sobie w styczniu, jeszcze za "starego pana". Teraz, po nowej interpretacji wyszło, że tych godzin wcale nie miałem. I co? Czy odbierane godziny potącą mi z urlopu- tylko na to czekam, i na potwierdzenie tego na piśmie.