Autor Wątek: 13 - ta pensja .  (Przeczytany 10072 razy)

Offline Oxandrolon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 198
Odp: 13 - ta pensja .
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 27, 2016, 15:27:19 »
Witam wszystkich forumowiczów. Czy komendant może nie wypłacić nagrody rocznej bądź ją obniżyć, ze względu na stosunek i podejście do pełnienia służby bądź niezadowalające wyniki sportowe ewentualnie testy podziału bojowego z inspekcji? Czy poprzez to może obniżyć tylko dodatek służbowy?
Ale wykop, 8 lat :)

Napisałeś to bardzo ogólnie. Co masz na myśli "stosunek i podejście do służby" albo "niezadowalające" wyniki sportowe? Przepisy związane z nagrodą roczną, w tym pełen katalog przesłanek do obniżenia lub nie wypłacenia nagrody rocznej zawarty jest w art.95 ustawy:

6. Nagrodę roczną obniża się strażakowi nie mniej niż o 50%, w przypadkach:

1) popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu;
2) naruszenia dyscypliny służbowej, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem komisji dyscyplinarnej;
3) otrzymania opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2. (czyli nieprzydatności na zajmowanym stanowisku, stwierdzonym w opinii służbowej)


7. Nagroda roczna nie przysługuje strażakowi w przypadkach:

1) skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe umyślne;
2) popełnienia czynu, za który strażakowi wymierzono jedną z kar dyscyplinarnych, o których mowa w art. 117 ust. 1 pkt 3–5; (czyli wyznaczenie na niższe stanowisko służbowe, obniżenie stopnia, wydalenie ze służby)
3) zwolnienia ze służby na podstawie art. 43 ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 4a.

I jeszcze:
4d. Uprawnienie do nagrody rocznej zawiesza się na okres toczącego się przeciwko strażakowi postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe lub postępowania dyscyplinarnego, o czyn popełniony w roku kalendarzowym, za który nagroda jest przyznawana.
4e. W przypadku gdy nagroda roczna została już wypłacona, a postępowanie karne w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe nie zostało zakończone do dnia zwolnienia strażaka ze służby, zawieszeniu podlega ustalenie uprawnienia do nagrody rocznej za ostatni rok służby.


W związku z czym, jeżeli nie zachodzą w/w przesłanki - nagrody obniżyć lub nie wypłacić NIE MOŻE, gdyż wiązałoby się to z niewykonaniem zapisów ustawy . (swoją drogą, gdyby rzeczywiście była taka możliwość, byłoby tym samym piękne pole do nadużyć i "oszczędności")

Jeżeli chodzi o drugie pytanie, komendant ma cały wachlarz zgodnych z prawem sposobów oddziaływania na takiego delikwenta, więc pisanie o "tylko obniżeniu dodatku służbowego" jest całkowicie bezzasadne. Natomiast wysokość samego dodatku służbowego również regulują przepisy, i o tym na forum wielokrotnie już było.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.446
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: 13 - ta pensja .
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 27, 2016, 17:26:33 »
3) otrzymania opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2. (czyli nieprzydatności na zajmowanym stanowisku, stwierdzonym w opinii służbowej),,,,
Daje to do myślenia...