Służba > Prawo w służbie

stan wyższej konieczności

(1/2) > >>

jaroslawus:
W starym (ale jeszcze parę tygodni obowiązującym Rozporządzeniu MSWiA z 1997r w spr. (...) BHP istnieje zapis "§ 11. W okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności kierujący akcją ratowniczą jest uprawniony do zarządzenia odstąpienia od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne (...)"

A jak to będzie od stycznia 2009r? Ja osobiście nie znalazłem odpowiedniego zapisu - więc co - "stan wyższej konieczności" odchodzi do lamusa?

Butel:
(Dz.U. 1992 nr 54 poz. 259)     
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw przez kierującego działaniem ratowniczym.
§ 1. 1. Kierujący akcją ratowniczą lub innym działaniem ratowniczym prowadzonym przez jednostki ochrony przeciwpożarowej jest uprawniony do zarządzenia:
1)......................................
7) odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne, z zachowaniem wszelkich dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń, jeżeli w ocenie kierującego działaniem ratowniczym, dokonanej w miejscu i czasie zdarzenia, istnieje prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego, w szczególności w przypadkach, gdy:
a) z powodu braku specjalistycznego sprzętu zachodzi konieczność zastosowania sprzętu zastępczego,
b) fizyczne możliwości ratownika mogą zastąpić brak możliwości użycia właściwego sprzętu,
c) jest możliwe wykonanie określonej czynności przez osobę zgłaszającą się dobrowolnie.

Na dzień dzisiejszy, chyba obowiązuje jeszcze to rozporządzenie.

Pozdrawiam


grzela:
Ustawa o ochronie p.poż.

Art. 25. 1. Kierujący działaniem ratowniczym może:
   1)    zarządzić ewakuację ludzi i mienia,
   2)    wstrzymać ruch drogowy oraz wprowadzić zakaz przebywania osób trzecich w rejonie działania ratowniczego,
   3)    przejąć w użytkowanie na czas niezbędny dla działania ratowniczego nieruchomości i ruchomości, środki transportu, sprzęt, ujęcia wody, inne środki gaśnicze, a także przedmioty i urządzenia przydatne w działaniu ratowniczym.
2. Kierujący działaniem ratowniczym ma prawo żądać niezbędnej pomocy od instytucji, organizacji, przedsiębiorców i osób fizycznych.
3. Kierujący działaniem ratowniczym może odstąpić w trakcie działania ratowniczego od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne.

Ustawa o PSP

Art. 21. 1. Strażacy biorący udział w akcji ratowniczej, w zakresie niezbędnym do prowadzenia akcji, mają prawo korzystania z:
  1)  dróg, gruntów i zbiorników wodnych państwowych, komunalnych i prywatnych,
  2)  komunalnych i prywatnych ujęć wodnych i środków gaśniczych.
2. W okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności strażak kierujący akcją ratowniczą ma prawo zarządzenia:
  1)  ewakuacji ludzi i mienia z terenu objętego akcją ratowniczą,
  2)  koniecznych prac wyburzeniowych i rozbiórkowych,
  3)  wstrzymania komunikacji w ruchu lądowym,
  4)  udostępnienia pojazdów, środków i przedmiotów niezbędnych do akcji ratowniczej,
  5)  zakazu przebywania osobom postronnym w rejonie akcji ratowniczej.
3. Ponadto w okolicznościach, o których mowa w ust. 2, kierujący akcją ma prawo:
  1)  żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, jednostek gospodarczych, organizacji społecznych i obywateli,
  2)  odstąpienia od zasad działania uznanych powszechnie za bezpieczne.

Witold:
W rozporządzeniu, które zacznie niebawem obowiązywać jest taki zapis:

Art. 57.
1. W przypadku uzyskania przez kierującego akcją ratowniczą informacji o osobie poszkodowanej znajdującej się w strefie zagrożenia, kierujący tą akcją przyjmuje, iż nastąpił stan bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego.
2. W sytuacji uzyskania informacji, o której mowa w ust.1, strażak podczas wykonywania czynności ratowniczych może odstąpić od zasad powszechnie uznanych za bezpieczne, po wcześniejszym powiadomieniu o tym kierującego akcją ratowniczą lub dowódcy nadzorującego strefę zagrożenia.

MIKO:
Do czasu pierwszych wyroków sądowych są to bardzo płynne akty prawne . W brew pozorom dające dużą swobodę interpretacji i tu wypada zauważyć, że nie tylko kiedy można wykorzystać stan wyższej konieczności ale również kiedy będzie można oskarżyć o nie stosowanie się do tego zapisu . To w dobie coraz bardziej pretensjonalnego społeczeństwa zaczyna być coraz większym problemem .

Lekarzy zaczyna się oskarżać o brak staranności , czyli temat jeszcze bardziej płynny . Tu również mogą powstać pytania , czy zrobiono wszystko by na bazie zapisów uratować życie ludzkie . W odniesieniu do innych przepisów np. w kwestii zakresu uprawnień, wychodzą bardzo ciekawe i kontrowersyjne interpretacje .


Pozdrawiam MIKO

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej