Autor Wątek: 11. listopada - zachowanie w kościele  (Przeczytany 6384 razy)

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
11. listopada - zachowanie w kościele
« dnia: Listopad 09, 2008, 23:11:29 »
Witajcie! Za 2 dni Narodowe Święto Niepodległości. W kościołach odbędą się msze za Ojczyznę. Nie może zabraknąć tam strażaków. U nas w  uroczystej mszy uczestniczą poczty sztandarowe z każdej jednostki w gminie. Zawsze jednak była dyskusja, jak i kiedy salutować. Wersje były różne, bo ktoś przeczytał w regulaminie, inny że pamięta z wojska. Proszę was o kilka wskazówek.
1) Czy przy salutowaniu sztandarem strażacy asystujący " salutują palcami "? Jeśli tak, to czy zawsze?: przy wejściu i wyjściu z kościoła, przy podniesieniu, przed komunią? W regulaminie nie ma nic o tym jak salutują "asystenci". Nie byłem w wojsku. Filmików na youtube też nie mogę znaleźć...
2) Czy salutuje się sztandarem przy hymnach np. "Boże coś Polskę"?
3) Na ślubowaniu przyszłych aspirantów na mszy widziałem, że ich poczet salutuje sztandarem przed Ewangelią. W naszym regulaminie wymienione są tylko : przy wejściu/wyjściu przed ołtarzem, podczas podniesienia, przed komunią, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Czy  ceremoniał PSP jest inny niż nasz ?
Pozdrawiam!

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 09, 2008, 23:15:39 »
Do "pustej" głowy się nie salutuje, a nawet wojsko  - przed ołtarz powinno stanąć bez nakrycia głowy...

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline laciok

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 571
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 09, 2008, 23:27:35 »
Do "pustej" głowy się nie salutuje, a nawet wojsko  - przed ołtarz powinno stanąć bez nakrycia głowy...

Z tego co mi wiadomo poczty sztandarowe oraz kompanie honorowe mają nakrycia głowy podczas mszy św. lecz nie biorą czynnego udziału w modlitwach...
Pozdrawiam :piwo:

Offline malpa151

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 400
  • Buu...
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 10, 2008, 02:20:02 »

 W naszym regulaminie wymienione są tylko : przy wejściu/wyjściu przed ołtarzem, podczas podniesienia, przed komunią, błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Czy  ceremoniał PSP jest inny niż nasz ?
Pozdrawiam!
Nie wiem czy to jest w regulaminie ale u mnie salutuje sie przy ewangelii.
Jak trzymalem sztandar pierwszy raz to przewodniczyl ksiadz z kazachstanu i oprocz przewidzanaych sutuacji, musialem pochylac sztandar dwa razy na okadzenie sztandaru i raz na przekazanie znaku pokoju dal sztandaru.
Najogolniej nalezy salutowac, kiedy sytucja tego wymaga tak na zdrowy rozsadek. Oczywisice kiedy jest kilka sztandarow trzeba sie jakos zgrac zeby nie bylo sytuacji ze jedni salutuja a inni nie.
Poza tym kolega @laciok ma racje co nakrycia glowy i udzialu czynnego pocztu.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 10, 2008, 11:48:33 »
Polecam artykuł ze STRAŻAKA:
http://www.zosprp.pl/?q=node/364
„Ochotnicy ze sztandarami” - Strażak Nr 4 z 2003 roku

Offline prezi0

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2008, 11:30:42 »
faktycznie, na tych zdjęcia ze "Strażaka Nr 4 z 2003" chłopacy nie salutują palcami; a jak jest u was w kościołach? Salutujecie palcami?
A powiedzcie mi jeszcze czy pochylacie sztandar przy hymnach? Bo wczoraj, jak było "Boże coś Polskę..." nie chciałem pochylać, ale ktoś tam zaczął i głupio było się nie dołączyć ( to o czym pisał malpa151); nie umiałem utrzymać tak długo, ręka nie wytrzymała i sztandar dotykał posadzki ( któryś młody poczet też miał z tym problem); bo w regulaminie i "Strażaku" tego nie ma.
Piszcie proszę jak jest u Was, to najwyżej powiem innym pocztom jak będziemy robić.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2008, 11:43:23 wysłana przez prezi0 »

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 12, 2008, 12:34:44 »
Na ewangelię , poniesienie, w trzymajacy sztandar pochyla zgodnie z ceremoniałem dwóch pozostałych stoją w pozycji na "bacznośc" bez salutowania.
tak jest u nas

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 12, 2008, 17:04:18 »
Myślę, że Ceremoniał dość dokładnie określa zasady występowania ze sztandarem (polecam lekturę http://www.zosprp.pl/php/regulaminy/Ceremonial.pdf  zał.nr 3 od str.48 ).
bo w regulaminie i "Strażaku" tego nie ma.


Jeśli nie ma to nie powinno się żadnej ekwilibrystyki sztandarem wykonywać. Trzeba też  rozróżnić salutowanie sztandarem (pochylanie) od postawy "na prawo patrz". Generalnie, w kościele salutujemy sztandarem po wejściu pocztu przed ołtarzem, na przeistoczenie (podniesienie), przed komunią św. i przed wyjściem z kościoła. Poza tym w czasie wszelkich liturgii pododdziały (stojące) oraz indywidualni umundurowani uczestnicy mszy św. nie zdejmują nakryć głowy. Czapkę należy zdjąć gdy zajmujemy miejsce siedzące (zdjęcia pod linkiem podanym przez @Grzela). Oczywiście tak jest w Regulaminie, a w życiu -nie czarujmy się- są druhowie mający wszelkie regulaminy gdzieś i stąd na różnych uroczystościach wychodzi czasem żenujący cyrk.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2008, 17:29:53 wysłana przez fireman90 »

Offline kuba_strazak998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: 11. listopada - zachowanie w kościele
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2009, 13:18:12 »
byłem kilkakrotnie wysłany jako asystent do sztandaru. salutowaliśmy do ewangelii na podniesieniu oraz przy wejściu i wyjściu z kościoła.

P.S. to był dla mnie wielki zaszczyt. kiedy pierwszy raz poszedłem do sztandaru na podniesieniu aż mnie ciarki przeszły po plecach  ^_^