Autor Wątek: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP  (Przeczytany 80553 razy)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 08, 2008, 21:34:06 »
Miko choć to moż wątek dla dyspozytorów to powiedz mi jak dajesz sobie radę przyy dużej ilosci zdarzeń.
Ja mamam zasadę że ogłaszam ciszę na kanale powiatowym i wtedy nie odbieram koresponencji od nikogo przez kilka minut znim sytuacja się nie uspokoi.
Mam barzo duży powiat i poprostu chlopaki z OSP nie słyszą się na wzajem a u nie jest chaos.
Jak to jestw dużych M/PSK? Jeślui chcesz to PW
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 08, 2008, 22:14:29 »
Słuchaj nie idzie , zakazać prowadzenia korespondencji – są informacje, które muszą być przekazane do MSK niezależnie co się jeszcze dziej na rejonie i muszą tam dotrzeć w danym momencie . Chłopaki z PSP i większość OSP jest nauczona porządku , zresztą na co dzień stosujemy maksymalne skróty , nie tylko podczas  dużych akcji . Nasi dyspozytorzy i dyżurni jakoś sobie radzą . Oczywiście zdarzają się polecenia przejścia na kanały ratowniczo gaśnicze do korespondencji na danej akcji ,  lub prośba o ograniczenie korespondencji do wymaganego minimum. Wydaje mi się, że już od lat jesteśmy przyzwyczajeni i umiemy w większości sami wyczuć czy wypada głowę zawracać pierdołami czy nie i kiedy można sobie pozwolić na dyskusje pomiędzy wozami na kanale powiatowym. Alternatywą są oczywiście jeszcze telefony dla dłuższej wymiany informacji – jednak nie zmienia to faktu że wyłącza ta dyskusja jednego z dyspozytorów . Zresztą nie ma tu rewelacji jak dwóch prowadzi akcje jest już sukces . Często każdy po kilkanaście . Inna sprawa że chłopaki mają wprawę .

Ale mimo, że zdarzają się spięcia , często niezamierzone – mam do nich szacunek bo panują nad sytuacją , a naprawdę czasami mają trochę na głowie .Chyba bardziej zakłócają i wprowadzają zamieszanie – dzieciaki , nawiedzeni krótkofalowcy jeśli można ich tak nazwać , słyszana w MSK korespondencja z innych powiatów pracujących na tym samym kanale – no i sama jakość sprzętu .

W każdym razie nie przypominam sobie ogłoszenia ciszy w eterze . 

Pozdrawiam MIKO

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 08, 2008, 22:27:29 »
Oprócz niezbędnych zmian w zasadach prowadzenia korespondencji w większych miastach gdzie jednostek i zdarzeń jest sporo powinno się stosować dodatkowy system łączności. Łączność trankingowa mimo, iż ma wiele wad ten problem w wielu miastach by załatwiła.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 08, 2008, 22:58:30 »
Kilka dni temu rozmawiałem akurat z fachowcami i nie są tacy przekonani czy coś w stylu Tetry rozwiąże problem . Ponieważ by ten system działał musiał by być dynamicznie nadzorowany przez kolejnego dyspozytora , mającego pojecie i obraz całości sytuacji na rejonie . W każdym innym przypadku będzie to puste wręcz utrudnienie . Może koledzy z W-wy mają inne zdanie ale taką opinie wyrazili fachowcy montujący obecnie takie systemy.

Rozwiązaniem wydaje się kilka stacji w MSK i kilka kanałów . Dany dyspozytor przenosi sobie prowadzone przez siebie akcje na inny kanał lub monitoruje  wydzielone akcje .  Kolejne rozwiązanie to otwieranie stacji w MSK tylko przez uprawnionych korespondentów – nie wytnie to bałaganu i zajętości  ale da trochę spokoju . Istnieje jednak – uważam w naszym przypadku nie uzasadniona obawa , że nie wszystkie OSP podołają sprzętowo . Wycięło by to dodatkowo część stacji nasobnych ( poza dowódcami )co nie było by również złym rozwiązaniem .

Oczywiście można przymuszać do jak największego wykorzystywania  kanałów ratowniczo gaśniczych – choć jak zawsze ma to tyle plusów co minusów – choćby mała ilość sprzętu , a w skaningu różnie to wychodzi , a wręcz jest niezalecane .

PS. O właśnie chłopaki zaczynają – pożar hali drukarni .

Pozdrawiam MIKO

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 08, 2008, 23:00:55 »
W Warszawie niestety Tetry nie ma (i pewnie jeszcze długo nie będzie). Używamy trankingowych Ericsonów (lub polskich zamienników działających tak samo).

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 09, 2008, 08:24:03 »
U mnie rozwiązano ten problem w inny sposób. PA danej jednostki prowadzi swoją akcję (przy nawale zdarzeń) niestety radyjka w PA mają bardzo słaby zasięg i często nie słyszą swoich samochodów, kolejny problem z rejestratorem - posiada go tylko MSK.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 09, 2008, 11:03:59 »
Tylko PA to nie MSK , a może inaczej strażak dyżurny na PA to nie Dyspozytor czy Dyżurny Operacyjny Miasta – u mnie sobie tego nie wyobrażam .  To chyba wyjdzie taka łączność o niczym .

Zresztą inaczej, może do czego innego się przyzwyczailiśmy – u Nas DOM jest osoba decyzyjną i tak traktujemy go w pewnych sprawach i dlatego nie wyobrażam sobie , a może nie widzę zasadności łączności z PA. Wyszło by takie tworzenie karty manipulacyjnej przez oddelegowanego strażaka.

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 12, 2008, 20:33:12 »
PONIEWAŻ MÓJ POST DOTYCZYŁ OSOBISTYCH SPRAW, POSTANOWIŁEM GO SKASOWAĆ. Dyskusję kontynuuję korzystając z opcji "Prywatna Wiadomość". Moderatorów proszę o wyrozumiałość.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2008, 18:03:55 wysłana przez Sajmonowski »
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 24, 2009, 13:38:36 »
A tak w ogóle to na jakiej podstawie używa się takich an nie innych nazw jako kryptonimów okólnikowych? Czy reguluje to jakiś przepis?

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 24, 2009, 16:27:34 »
A tak w ogóle to na jakiej podstawie używa się takich an nie innych nazw jako kryptonimów okólnikowych? Czy reguluje to jakiś przepis?
I owszem- Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych PSP, KG PSP, Warszawa 2002.

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 25, 2009, 09:13:57 »
A tak w ogóle to na jakiej podstawie używa się takich an nie innych nazw jako kryptonimów okólnikowych? Czy reguluje to jakiś przepis?
I owszem- Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych PSP, KG PSP, Warszawa 2002.


???
No jakoś nie znalazłem tam nigdzie tych kryptonimów alarmowych (bo tak w zasadzie powinno się je nazywać) oprócz części gdzie są przykłady korespondencji. Nie ma żadnego załącznika, żadnej tabeli, itp. która formalnie określa te kryptonimy. A może się mylę?

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 25, 2009, 11:02:31 »
Z tego co kojarzę od 1 lipca br , ukazało się w sprawie łączności coś nowego muszę poszperać  w papierach .

Pozdrawiam

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 25, 2009, 13:04:12 »
A tak w ogóle to na jakiej podstawie używa się takich an nie innych nazw jako kryptonimów okólnikowych? Czy reguluje to jakiś przepis?
I owszem- Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych PSP, KG PSP, Warszawa 2002.

No jakoś nie znalazłem tam nigdzie tych kryptonimów alarmowych (bo tak w zasadzie powinno się je nazywać) oprócz części gdzie są przykłady korespondencji. Nie ma żadnego załącznika, żadnej tabeli, itp. która formalnie określa te kryptonimy. A może się mylę?
Czy przeglądałeś tę prezentację "Szkolenie dowódców OSP" -temat 5 pps  http://www.psp.olesno.pl/szkolenia/szkolenie%20dow%f3dc%f3w%20osp/ ? Jeśli nie jest to ta tabela na stronie (chyba) 16-ej, to już nie wiem o co Ci chodzi
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2009, 13:14:31 wysłana przez fireman90 »

Offline furgot

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 107
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 27, 2009, 11:08:51 »
A tak w ogóle to na jakiej podstawie używa się takich an nie innych nazw jako kryptonimów okólnikowych? Czy reguluje to jakiś przepis?
I owszem- Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych PSP, KG PSP, Warszawa 2002.

No jakoś nie znalazłem tam nigdzie tych kryptonimów alarmowych (bo tak w zasadzie powinno się je nazywać) oprócz części gdzie są przykłady korespondencji. Nie ma żadnego załącznika, żadnej tabeli, itp. która formalnie określa te kryptonimy. A może się mylę?
Czy przeglądałeś tę prezentację "Szkolenie dowódców OSP" -temat 5 pps  http://www.psp.olesno.pl/szkolenia/szkolenie%20dow%f3dc%f3w%20osp/ ? Jeśli nie jest to ta tabela na stronie (chyba) 16-ej, to już nie wiem o co Ci chodzi

Oczywiście, że przeglądałem prezentację i wiem, że używa się OMEGA, GRANIT, itp. ale gdzie to jest formalnie ujęte (w jakim przepisie bo przecież materiał szkoleniowy nie jest formalnym przepisem). Dlaczego OMEGA a nie np. ALFA, dlaczego GRANIT a nie np. BAZALT. Kto i jakim dokumentem to ustanowił? Gdzie to mogę znaleźć czarno na białym - chodzi mi o zarządzenie, wytyczne, rozkaz, decyzję, itp., itd. w tej sprawie. Jednym słowem skąd wiadomo, że to mają być takie a nie inne wyrazy?

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 27, 2009, 17:19:37 »

Oczywiście, że przeglądałem prezentację i wiem, że używa się OMEGA, GRANIT, itp. ale gdzie to jest formalnie ujęte (w jakim przepisie bo przecież materiał szkoleniowy nie jest formalnym przepisem). Dlaczego OMEGA a nie np. ALFA, dlaczego GRANIT a nie np. BAZALT. Kto i jakim dokumentem to ustanowił? Gdzie to mogę znaleźć czarno na białym - chodzi mi o zarządzenie, wytyczne, rozkaz, decyzję, itp., itd. w tej sprawie. Jednym słowem skąd wiadomo, że to mają być takie a nie inne wyrazy?
No dobra  :wall: ostatni raz  :tuba: Jedynym znanym mi na tą chwilę dokumentem ustanawiającym nazwy kryptonimów okólnikowych, jest wpomniana wyżej Instrukcja Dyrektora KCKRiOL... . Nazwy zostały zapewne wymyślone przez pracowników tej komórki KG (akurat takich danych brak). Czarno na białym ("na żywo")możesz to znaleźć chyba tylko w KP/M, chociaż ja np. będąc 7 lat temu na szkoleniu w tym temacie, otrzymałem egzemplarz tejże Instrukcji dla mojej OSP. Całej Instrukcji w necie raczej nie znajdziesz ale zaręczam Ci, że umieszczone w prezentacjach fragmenty,tabelki (w tym ta z nazwami kryptonimów) są z niej "żywcem" wyjęte.

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 28, 2009, 12:05:10 »

Oczywiście, że przeglądałem prezentację i wiem, że używa się OMEGA, GRANIT, itp. ale gdzie to jest formalnie ujęte (w jakim przepisie bo przecież materiał szkoleniowy nie jest formalnym przepisem). Dlaczego OMEGA a nie np. ALFA, dlaczego GRANIT a nie np. BAZALT. Kto i jakim dokumentem to ustanowił? Gdzie to mogę znaleźć czarno na białym - chodzi mi o zarządzenie, wytyczne, rozkaz, decyzję, itp., itd. w tej sprawie. Jednym słowem skąd wiadomo, że to mają być takie a nie inne wyrazy?
No dobra  :wall: ostatni raz  :tuba: Jedynym znanym mi na tą chwilę dokumentem ustanawiającym nazwy kryptonimów okólnikowych, jest wpomniana wyżej Instrukcja Dyrektora KCKRiOL... . Nazwy zostały zapewne wymyślone przez pracowników tej komórki KG (akurat takich danych brak). Czarno na białym ("na żywo")możesz to znaleźć chyba tylko w KP/M, chociaż ja np. będąc 7 lat temu na szkoleniu w tym temacie, otrzymałem egzemplarz tejże Instrukcji dla mojej OSP. Całej Instrukcji w necie raczej nie znajdziesz ale zaręczam Ci, że umieszczone w prezentacjach fragmenty,tabelki (w tym ta z nazwami kryptonimów) są z niej "żywcem" wyjęte.

No to i ja się wtrącę.
Owszem we wspomnianych Instrukcjach (zarówno z 2002 roku jak i z 2009 roku) są podane przykłady:
- wywołania w sieci KSW (z kryptonimem GRANIT)
- przekazanie wiadomości okólnikiem (z kryptonimem OMEGA)
i NIC WIĘCEJ.
Nie ma ani słowa o znanych nam REDUTACH, GEJZERACH, NIAGARACH, itp., itd. więc ja także zastanawiam się skąd one się wzięły i czy w ogóle oficjalnie są one obowiązujące. A co najważniejsze na podstawie jakiego dokumentu są stosowane (wprawdzie sporadycznie ale jednak...). I co ciekawe, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie...
I co Wy na to?

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 23, 2009, 20:41:13 »

Oczywiście, że przeglądałem prezentację i wiem, że używa się OMEGA, GRANIT, itp. ale gdzie to jest formalnie ujęte (w jakim przepisie bo przecież materiał szkoleniowy nie jest formalnym przepisem). Dlaczego OMEGA a nie np. ALFA, dlaczego GRANIT a nie np. BAZALT. Kto i jakim dokumentem to ustanowił? Gdzie to mogę znaleźć czarno na białym - chodzi mi o zarządzenie, wytyczne, rozkaz, decyzję, itp., itd. w tej sprawie. Jednym słowem skąd wiadomo, że to mają być takie a nie inne wyrazy?
No dobra  :wall: ostatni raz  :tuba: Jedynym znanym mi na tą chwilę dokumentem ustanawiającym nazwy kryptonimów okólnikowych, jest wpomniana wyżej Instrukcja Dyrektora KCKRiOL... . Nazwy zostały zapewne wymyślone przez pracowników tej komórki KG (akurat takich danych brak). Czarno na białym ("na żywo")możesz to znaleźć chyba tylko w KP/M, chociaż ja np. będąc 7 lat temu na szkoleniu w tym temacie, otrzymałem egzemplarz tejże Instrukcji dla mojej OSP. Całej Instrukcji w necie raczej nie znajdziesz ale zaręczam Ci, że umieszczone w prezentacjach fragmenty,tabelki (w tym ta z nazwami kryptonimów) są z niej "żywcem" wyjęte.

No to i ja się wtrącę.
Owszem we wspomnianych Instrukcjach (zarówno z 2002 roku jak i z 2009 roku) są podane przykłady:
- wywołania w sieci KSW (z kryptonimem GRANIT)
- przekazanie wiadomości okólnikiem (z kryptonimem OMEGA)
i NIC WIĘCEJ.
Nie ma ani słowa o znanych nam REDUTACH, GEJZERACH, NIAGARACH, itp., itd. więc ja także zastanawiam się skąd one się wzięły i czy w ogóle oficjalnie są one obowiązujące. A co najważniejsze na podstawie jakiego dokumentu są stosowane (wprawdzie sporadycznie ale jednak...). I co ciekawe, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie...
I co Wy na to?
Ja powiem wprost - nie rozumiem kolegi @jasiuf. Jest instrukcja dyrektora - już wspomniana zresztą, i jak jest to oficjalnie obowiązuje :szalony:

Interesuje mnie jednak coś innego - pytanie może zadane w złym miejscu jeżeli chodzi o temat,ale forum jak najbardziej jest odpowiednie - skorzystam z okazji że jest się kogo spytać ^_^

Zakładamy taką sytuację: Jest wyjazd na obstawę przeciwpożarową - melduję ten fakt na MSK, i już przewiduję, że będę prowadził łączność z użyciem radiostacji nasobnych na którymś z kanałów ratowniczych, a jednocześnie chcę mieć kontakt z wozem.

Pytanie pierwsze: Czy mogę zatem zgłosić na MSK żeby w razie potrzeby wywoływał wóz na kanale ratowniczym, którego będę używać do komunikacji z patrolami wyposażonymi w nasobne?

Sprawa druga - kryptonimy. Sprawa jak widać w tym wątku dość dowolna, ale mimo wszystko... Otóż radiostacje na wozie u nas są ponumerowane - przewoźna ma 1, a nasobne kolejne numery 2 i 3. Czy można użyć kryptonimów w formie XXX-YY-Z - dajmy na to
"307-19-2, zgłoś się do 307-19-3"
a wóz wywoływać jako 307-19 lub 307-19-1?

Gdzieś coś mi się obiło o uszy o możliwości skrócenia kryptonimu z XXX-YY do samego YY, ale w praktyce się jeszcze z czymś takim nie spotkałem... Ale może w tym wypadku również można by zastosować taki skrót 19-2 lub nawet najbardziej logiczny 2. Co koledzy sądzicie o tym?

EDIT:
UPS, chyba lepiej byłoby przedstawić moje wątpliwości tu
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13394.0.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2009, 20:45:25 wysłana przez Radhezz »
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline reporter998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
    • REPORTER998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 23, 2009, 22:12:38 »
Co do pytania nr 1: jest to coś normalnego i każdy praktykuje przechodzenie na KRG, więc nie ma z tym żadnego problemu i MSK może "szukać" dowódcy na KRG, pod warunkiem, że ten to wcześniej zgłosi.

Jeżeli chodzi o pytanie nr 2: dane radiowe nie przewidują stosowania kryptonimów innych, niż tworzone wg wzorca xxx-yy, więc xxx-yy-z jest samowolką. Możecie sobie tak rozmawiać między sobą, jeżeli Wam to coś ułatwi, ale w sieciach i kierunkach radiowych PSP w oficjalnej korespondencji (która często jest rejestrowana i stanowi materiał dowodowy) stosuje się kryptonimy radiowe wg ustalonego odgórnie wzorca.

http://www.reporter998.pl - Dolnośląski serwis ratowniczy, Przemysław Tkacz

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #43 dnia: Listopad 24, 2009, 10:15:07 »

Gdzieś coś mi się obiło o uszy o możliwości skrócenia kryptonimu z XXX-YY do samego YY, ale w praktyce się jeszcze z czymś takim nie spotkałem... Ale może w tym wypadku również można by zastosować taki skrót 19-2 lub nawet najbardziej logiczny 2.
Dobrze Ci się obiło. Jeszcze raz link do Zasad korespondencji.. http://www.kppspustrzyki.itl.pl/elearn/TEMAT%2013.pdf  -strony od 23 do 26. W moim rejonie nie jest niczym dziwnym stosowanie uproszczonych kryptonimów. Co do stacji nasobnych (w OSP) -wspomniana wcześniej "Instrukcja... , przewiduje idywidualne kryptonimy. Tworzone na zasadzie : x-YY , gdzie x= nazwa miejscowości, YY= numer przypisany dla funkcyjnego OSP (vide mój nick). Dotyczy to jednostek w KSRG jak i poza. Ponieważ tych numerów nie znalazłem w żadnych prezentacjach, to nie podaję bo może są T/P  :milcz: Niestety nie jest to powszechnie stosowane. Dotychczas chyba raz słyszałem jak kierowca wołał swojego d-cę tym kryptonimem. U nas w OSP też raczej rzadko to stosujemy.

Offline jasiuf

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 116
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 24, 2009, 11:26:49 »

Oczywiście, że przeglądałem prezentację i wiem, że używa się OMEGA, GRANIT, itp. ale gdzie to jest formalnie ujęte (w jakim przepisie bo przecież materiał szkoleniowy nie jest formalnym przepisem). Dlaczego OMEGA a nie np. ALFA, dlaczego GRANIT a nie np. BAZALT. Kto i jakim dokumentem to ustanowił? Gdzie to mogę znaleźć czarno na białym - chodzi mi o zarządzenie, wytyczne, rozkaz, decyzję, itp., itd. w tej sprawie. Jednym słowem skąd wiadomo, że to mają być takie a nie inne wyrazy?
No dobra  :wall: ostatni raz  :tuba: Jedynym znanym mi na tą chwilę dokumentem ustanawiającym nazwy kryptonimów okólnikowych, jest wpomniana wyżej Instrukcja Dyrektora KCKRiOL... . Nazwy zostały zapewne wymyślone przez pracowników tej komórki KG (akurat takich danych brak). Czarno na białym ("na żywo")możesz to znaleźć chyba tylko w KP/M, chociaż ja np. będąc 7 lat temu na szkoleniu w tym temacie, otrzymałem egzemplarz tejże Instrukcji dla mojej OSP. Całej Instrukcji w necie raczej nie znajdziesz ale zaręczam Ci, że umieszczone w prezentacjach fragmenty,tabelki (w tym ta z nazwami kryptonimów) są z niej "żywcem" wyjęte.

No to i ja się wtrącę.
Owszem we wspomnianych Instrukcjach (zarówno z 2002 roku jak i z 2009 roku) są podane przykłady:
- wywołania w sieci KSW (z kryptonimem GRANIT)
- przekazanie wiadomości okólnikiem (z kryptonimem OMEGA)
i NIC WIĘCEJ.
Nie ma ani słowa o znanych nam REDUTACH, GEJZERACH, NIAGARACH, itp., itd. więc ja także zastanawiam się skąd one się wzięły i czy w ogóle oficjalnie są one obowiązujące. A co najważniejsze na podstawie jakiego dokumentu są stosowane (wprawdzie sporadycznie ale jednak...). I co ciekawe, nikt nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie...
I co Wy na to?
Ja powiem wprost - nie rozumiem kolegi @jasiuf. Jest instrukcja dyrektora - już wspomniana zresztą, i jak jest to oficjalnie obowiązuje :szalony:

Interesuje mnie jednak coś innego - pytanie może zadane w złym miejscu jeżeli chodzi o temat,ale forum jak najbardziej jest odpowiednie - skorzystam z okazji że jest się kogo spytać ^_^

Zakładamy taką sytuację: Jest wyjazd na obstawę przeciwpożarową - melduję ten fakt na MSK, i już przewiduję, że będę prowadził łączność z użyciem radiostacji nasobnych na którymś z kanałów ratowniczych, a jednocześnie chcę mieć kontakt z wozem.

Pytanie pierwsze: Czy mogę zatem zgłosić na MSK żeby w razie potrzeby wywoływał wóz na kanale ratowniczym, którego będę używać do komunikacji z patrolami wyposażonymi w nasobne?

Sprawa druga - kryptonimy. Sprawa jak widać w tym wątku dość dowolna, ale mimo wszystko... Otóż radiostacje na wozie u nas są ponumerowane - przewoźna ma 1, a nasobne kolejne numery 2 i 3. Czy można użyć kryptonimów w formie XXX-YY-Z - dajmy na to
"307-19-2, zgłoś się do 307-19-3"
a wóz wywoływać jako 307-19 lub 307-19-1?

Gdzieś coś mi się obiło o uszy o możliwości skrócenia kryptonimu z XXX-YY do samego YY, ale w praktyce się jeszcze z czymś takim nie spotkałem... Ale może w tym wypadku również można by zastosować taki skrót 19-2 lub nawet najbardziej logiczny 2. Co koledzy sądzicie o tym?

EDIT:
UPS, chyba lepiej byłoby przedstawić moje wątpliwości tu
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,13394.0.html

Ja też powiem wprost - to ja nie rozumiem kolegi Radhezz. Jest instrukcja dyrektora - już wspomniana zresztą, i oficjalnie obowiązuje ale oprócz przykładu:
- wywołania w sieci KSW (z kryptonimem GRANIT)
- przekazanie wiadomości okólnikiem (z kryptonimem OMEGA)
nie ma ani słowa o znanych nam REDUTACH, GEJZERACH, NIAGARACH, itp., itd. Po raz kolejny pytam więc skąd one się wzięły i czy w ogóle oficjalnie są one obowiązujące.
Na podstawie jakiego dokumentu są stosowane (zarządzenia, rozporządzenia, dyrektywy, itp., itd.)???

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 24, 2009, 23:14:11 »

Gdzieś coś mi się obiło o uszy o możliwości skrócenia kryptonimu z XXX-YY do samego YY, ale w praktyce się jeszcze z czymś takim nie spotkałem... Ale może w tym wypadku również można by zastosować taki skrót 19-2 lub nawet najbardziej logiczny 2.
Dobrze Ci się obiło. Jeszcze raz link do Zasad korespondencji.. http://www.kppspustrzyki.itl.pl/elearn/TEMAT%2013.pdf  -strony od 23 do 26. W moim rejonie nie jest niczym dziwnym stosowanie uproszczonych kryptonimów. Co do stacji nasobnych (w OSP) -wspomniana wcześniej "Instrukcja... , przewiduje idywidualne kryptonimy. Tworzone na zasadzie : x-YY , gdzie x= nazwa miejscowości, YY= numer przypisany dla funkcyjnego OSP (vide mój nick). Dotyczy to jednostek w KSRG jak i poza. Ponieważ tych numerów nie znalazłem w żadnych prezentacjach, to nie podaję bo może są T/P  :milcz: Niestety nie jest to powszechnie stosowane. Dotychczas chyba raz słyszałem jak kierowca wołał swojego d-cę tym kryptonimem. U nas w OSP też raczej rzadko to stosujemy.
Dzięki kolego. :straz: Rozumiem że nie wiadomo czy te numery "funkcyjnym" ktoś przydziela, czy są one umowne wewnątrz jednostki. Ale wydaje mi się że to raczej kwestia umowna - MSK nie będzie wołać raczej po takim kryptonimie...

A właśnie - w materiałach szkolenia dowódców jest na końcu przykład organizacji łączności - nie mam tego przed oczami więc nie powiem dokładnie - ale wydaje mi się, że tam dowódcy sekcji z OSP mieli kryptonimy XX-YYY różne od tych na wozie. Trochę mnie to dziwi, bo nigdy o czymś takim nie słyszałem, co więcej wydaje się to raczej niemożliwe do zrealizowania :gwiazdki:

@jasiuf, wybacz, moje niedoczytanie. Ale faktycznie nic na ten temat nie można znaleźć... Chociaż czy ma to jakieś znaczenie skoro pojawia się we wszystkich opracowaniach szkoleń OSP/PSP z jakimi miałem do czynienia...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 24, 2009, 23:53:01 »
Panowie nie chce się szczegółowo rozwodzić na wasze pytania i odpowiedzi . Uważam jednak że dużo więcej wyjaśnią  wam materiały o szczebel wyżej . Poszukajcie materiałów do szkolenia dowódców OSP – jak dobrze pamiętam prezentacja 5 – tam jest to o wiele szerzej  opisane – po prostu strażaków nie uczymy takich zagadnień .

Pozdrawiam .

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 25, 2009, 00:19:58 »
Panowie nie chce się szczegółowo rozwodzić na wasze pytania i odpowiedzi . Uważam jednak że dużo więcej wyjaśnią  wam materiały o szczebel wyżej . Poszukajcie materiałów do szkolenia dowódców OSP – jak dobrze pamiętam prezentacja 5 – tam jest to o wiele szerzej  opisane – po prostu strażaków nie uczymy takich zagadnień .

Pozdrawiam .
O właśnie tam widziałem ten przykład o którym pisałem wcześniej :piwo: Nie wiem, chyba przeczytam to jeszcze raz na spokojnie, pewnie faktycznie tam to jest napisane.

A co do uczenia szeregowych strażaków - nie wiem jak jest gdzie indziej, ale u mnie bardzo często z braku przeszkolonych dowódców sekcji jako dowódcy jadą szeregowi... Na szczęście nie ma to zwykle większych konsekwencji, poza tym że często koledzy zbierają bury od dyspozytora z MSK, bo o czymś nie zameldowali, albo zrobili to nieprawidłowo, itd. Prawdę mówiąc,to po nowym szkoleniu dowódców nie ma ani jednej osoby - czyli w kwestii łączności nie ma osoby kompetentnej żeby wytłumaczyć co i jak. Tak jak mamy na stanie Motorolę GP360 z której nikt nie potrafi się w pełni posługiwać - więc wszystkie ponadstandardowe funkcje, łącznie ze skanowaniem kanałów (nad czym chyba najbardziej ubolewam), są wyłączone. Bo po co bajery, jak i tak nikt tego nie potrafi obsługiwać - jeszcze się coś włączy przypadkiem i  co potem, problemy?

Ja się staram dokształcać na tym polu najbardziej jak mogę, żeby potem zdobytą wiedzę przekazać kolegom - między innymi pytając tutaj. Mam co prawda "znajomych" w PSP (po jednym na MSK i WSKR), ale nie sądzę aby zawracanie im tyłka w czasie służby z takimi pierdołami było dobrym pomysłem. Choć przyznam że spróbuję pogadać żeby mi to i owo pokazali jak działa :rofl:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 25, 2009, 00:41:21 »
Panowie nie chce się szczegółowo rozwodzić na wasze pytania i odpowiedzi . Uważam jednak że dużo więcej wyjaśnią  wam materiały o szczebel wyżej . Poszukajcie materiałów do szkolenia dowódców OSP – jak dobrze pamiętam prezentacja 5 – tam jest to o wiele szerzej  opisane – po prostu strażaków nie uczymy takich zagadnień .
I to w zasadzie powinno być wszystko w temacie. Jeszcze raz link do prezentacji http://www.psp.olesno.pl/szkolenia/szkolenie%20dow%f3dc%f3w%20osp/ . Szkoda, że na kursach (innych niż kurs łączności), ten temat nie jest przedstawiany dogłębniej -nie byłoby tyle niedomówień.
Jeszcze do kol @Radhezz
Dzięki kolego. :straz: Rozumiem że nie wiadomo czy te numery "funkcyjnym" ktoś przydziela, czy są one umowne wewnątrz jednostki. Ale wydaje mi się że to raczej kwestia umowna -
Kryptonimy indywidualne dla funkcyjnych OSP są "przydzielone" przez właśnie "Instrukcję..." W rzeczy samej być może SK nie będzie nikogo wołać po tym kryptonimie, ale w druga stronę kiedy dyżurny usłyszy wywołanie (przykład): MIASTO 998 -tu -Wólka 90 -odbiór, to wie, że rozmawia z Prezesem OSP w Wólce.
Odnośnie wątpliwości w kwestii kryptonimów d-ców sekcji , zauważ że na I OB wszyscy trzej mają 15 a na drugim obaj 16 do tego każdy ma XXX od swojego wozu. 15 i 16 oznacza d-cę sekcji, zastępu tak jak XXX-01 wiesz kogo. Troche się spóźniłem ale wysyłam.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2009, 00:48:55 wysłana przez fireman90 »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kryptonimy okólnikowe stosowane w PSP
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 25, 2009, 00:53:35 »
Jak przeanalizujesz prezentację zauważysz że autor trochę się pogubił w przydzielaniu kryptonimów funkcyjnych  / nie ważne / zwróć jednak uwagę że kryptonim to umowne oznaczenie użytkownika sieci . I jeśli w swoim MSK na poczet danego działania zarezerwujesz sobie kanał ratowniczo-gaśniczy i występujesz Ty w nim pod swoim faktycznym kryptonimem ( czyli istnieje możliwość twojego wywołania ) możesz określić praktycznie dowolnie zrozumiałe dla ciebie kryptonimy użytkowników . Ważne byś ty jako zarządzający pracą sieci ( bo tak będzie trzeba to wówczas rozumieć )  był identyfikowalny , a co z tym związane można było wywołując  Ciebie z poziomu przydzielającego kanał ( MSK  / PSK ) i żądać np. przerwania korespondencji , zmiany kanału itd.

I tak chyba na obecnym etapie należy to czytać i tak się na co dzień wykonuje . W wielu jednostkach stacje ma każdy ratownik – niema tylu kryptonimów funkcyjnych w strukturach PSP dla OSP ich nie przewidziano w ogóle, a jakoś Ci ludzie się identyfikują – jak ?  w sposób z reguły umowny ( Rota I , Rota II ) można Stoper 1,2,3 , często również Wacek , Jacek i Placek ważne by było to dla ciebie jako zarządzającego w tym momencie pracą siecią , zrozumiałe i identyfikowalne .  Bo jaki cel jest nazywać Wacka  – PR 1 ,a  Placka PR 2 jak za 10 minut zapomnisz który jest którym Przodownikiem Roty  .

Pozdrawiam .