Autor Wątek: Torby PSP R1.  (Przeczytany 5729 razy)

Offline Waldi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
    • http://
Torby PSP R1.
« dnia: Październik 30, 2008, 11:41:27 »
Dłuższy czas już mnie zastaniawa po praktycznych działaniach z torbą R1, że lepsze byłoby tworzyć zestawy R1 w formie nie Torb ale Plecaków. Torby też są nieporęczne w żaden sposób podczas transportu. Chodzi mi o to że noszenie ich na ramieniu to katastrofa; nie mieścimy się z nimi w wąskich przejściach, korytarzach na klatkach schodowych. A dość często nasze działania odbywają się w takich przestrzeniach.
Co do szelek w niektórych torbach - też raczej nie jest to wygodne, bo konstrukcja Torby R1 jest taka jaka jest czyli kształt nieodpowiedni do noszenia na plecach.
Czy to jest problem aby wyjść do KG z propozycją zmian; chyba raczej nie.

Wyrażajcie swoje opinie i głosy w ankiecie.
Nieważna jest ilosć wiadomości, ale ich jakość.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2008, 13:15:48 »
torba  w zalozeniu ma byc plecakiem. wiec jesli nie nosisz AODO ma plecach to to zakladasz jak plecak, wg mnie jest wygodnie.
jak masz AODO to tylko w reku lub na ramieniu...
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2008, 13:37:47 »
Ciekawi mnie po co nosić R-1 i ODO jednocześnie. Może więcej info plz.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2008, 13:47:35 »
Temat ćwiczyliśmy już na forum .

I ten że część toreb R1 było przystosowanych do noszenia na plecach – głownie Paramedica – jest to tylko torba ,  a hasło R1 tyczy się głownie zakresu wyposażenia , my mamy plecak PAX – jest tylko mały problem – kosztuje prawie tyle co połowa kompletnej torby .

Jak i ten że sprzętu medycznego w tym głownie torby nie wnosi się do strefy zadymionej – bo po takiej akcji można ją wyrzucić na śmietnik .

Pozdrawiam MIKO

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2008, 15:10:58 »
Może warto by było np. zaaranżować takie torby?http://www.allegro.pl/item464543260_plecak_wopr_ratownik_ratownictwo_nowy_od_ss.html Myślę że gdyby porozumieć się z pewnymi osobami nie było by to trudne. A z drugiej strony firmy zajmujące szyciem się toreb R1 mogłyby wprowadzić do oferty wersje "plecakową" i wtedy jednostka sama mogła by sobie wybrać czy chce plecak czy torbę.

Znalazłem jeszcze coś takiego: http://www.allegro.pl/item464265887_plecak_torba_medyczny_janysport_ap30_apteczka.html
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2008, 18:25:59 wysłana przez Dzumsi »

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2008, 17:15:55 »
po co ? po to, ze mozesz miec sytuacje w ktorej musisz odejsc do samochodu na jakas odleglosc a musisz zabrac wszystko. wariant rzadki ale realny... ale mozliwy
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2008, 18:56:36 »
Ciekawi mnie po co nosić R-1 i ODO jednocześnie. Może więcej info plz.

Miko pisze że temat był przerabiany na forum ale z tego co pamiętam zdania były podzielone.

Uważam, że jak najbardziej może wystąpić sytuacja kiedy przyda się i ODO i R-1.
Podam tylko jeden - 7 piętro wieżowca - zgłoszony pożar.
Rozpoznanie.
- bierzemy AODO? Oczywiście bo może wystapić zadymienie.
- bierzemy R-1? Moim zdaniem tak. Jeśli zadymienie obejmie tylko siódme piętro R-1 zostawie na 6-tym (bądź dla pewności 5-tym) i tam też ewakuuje poszkodowanych.

R-1 to nie jest duży ciężar a czuję się z nią dużo pewniej. Nikt nie będzie dymał 7 pięter z poszkodowanym (a co jeśli będzie 3-4?) a potem wracał na górę.

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2008, 19:48:37 »
No i przekonałeś mnie. Dlatego pytałem. Po prostu u mnie wieżowce kończą się na 3 piętrze :rolleyes:

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2008, 20:38:44 »
No JO zgadza się – na takiej zasadzie to możemy rozpocząć dyskusje czy nie były by wskazane w tak nie rozpoznanej sytuacji pożarowej , aparaty oddechowe mocowane do pasa strażackiego , a R1 na plecach .
Tylko zgodnie z uznaną w straży taktyka działań ratowniczo gaśniczych tych dwóch w ODO ma i tak już pełne ręce zabawek . Oczywiście może trzeci donieść R1 . Ale nie spotkałem się z wytycznymi by torba R1 wchodziła w skład sprzętu i wyposażenia stosowanego w rozpoznaniu podczas zadymienia.

Zawsze można ją dostarczyć to raz ,  dwa udzielanie pomocy w ODO na plecach , a widziałem nawet w masce dość komicznie wygląda .

Tak z ciekawostek przedwczoraj byłem na dupereli od halogenków zapalił się sufit podwieszany w mieszkaniu. Powierzchnia pożaru 30 x 30 cm . Okno otwarte , widoczność bardzo dobra, strażacy bez ODO ale dla spokojności zabrałem miernik z samochodu – 200-300 ppm CO – niby niewiele, bul głowy w niedalekiej przyszłości – ale zgodnie z procedurami mamy alarm ostrzegawczy na 30 ppm alarm główny na 100 ppm . I zagwarantujcie bez przyrządowo że na 4,5,6 piętrze gdzie chcesz udzielać pomocy  nie będzie 300  czy 1000 ppm ?
Pozdrawiam MIKO

Offline sam_go

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.029
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 30, 2008, 21:05:06 »
Hej Miko, nie ironizuj, to ważna sprawa, czy r1 będzie na ramieniu, plecach, czy też może zostanie zaopatrzona w kółka do ciągania (np w pożarach lasów). :rolleyes:
Temat chyba cokolwiek zastępczy.

Dla mnie osobiście o wiele mniej ważne jest jak ją będę nosił od tego, co w niej będę miał. Przy okazji mam pytanie, jak jest u was z wymianą "przeterminowanych" środków opatrunkowych? Tak wiem, wiem, macie tyle akcji w wieżowcach, że opatrunki nie zdążą się przeterminować ^_^, ale pytam jak najbardziej poważnie.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 30, 2008, 21:25:20 »
Nie temat jak najbardziej poważny – my stosujemy plecak ( taki jak na śmigle )  , ale i nie do końca,  jest to bardziej złożona sprawa . Mamy do tego osobny zestaw do tlenoterapii i dwie małe torby opatrunkowe. W plecaku jest również mała torba opatrunkowa . I tak naprawdę nie jest to już R1

Powodów takiej konfiguracji jest kilka – pierwsza , że mamy dużo sprzętu dodatkowego Defibrylator , respirator na płycie , itd. Więc ręce i tak są zajęte na inny sprzęt .
 
Zestaw do tlenoterapii jest  osobno bo doszliśmy do wniosku że blokował nam użycie całej torby .
Podobny powód jest tych małych toreb . Miałem dość biegania po każdą gazę czy bandaż – tak każdy bierze swoją są identycznie wyposażone i obrabia swojego poszkodowanego.  Możemy prowadzić jednocześnie 3 takie czynności jak i 3 równoczesne RKO – z tym że z jednym defibrylatorem .
 
Powodów jest jak wspomniałem jeszcze więcej – choćby zawodowy personel na wozie .
Co do medykamentów przeterminowanych jest to problem – nie problem jednak kupić nowe , problem zutylizować stare – tu w bardziej lub mniej sformalizowany sposób polegamy na kolegach i koleżankach pracujących w Pogotowiu i na SOR .

Pozdrawiam MIKO

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2008, 15:13:13 »
Jeżeli jadę do pożaru w wieżowcu to od razu mówie, że chcę mieć na górze 2 roty w AODO - a może trzeba wejść i przeszukiwać inna część mieszkania, a może odebrac osobe poszkodowaną...
2 roty, a to mi daje możliwość zabrania R-1 na górę w pierwszej fazie, co tez jest czynione.
także aparat na plecy, torba na ramieniu.
oczywiście prawie zawsze mam zadysponowane min. 2 wozy z pełną obsadą, więc starcza mi ludzi na to, by mieć 4 na górze, budowaną linię po klatce (ewentualnie inne rozwinięcie) i zabezpieczenie działań na dole. ale wiadomo, że nie wszędzie mamy taki luksus.

pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2008, 15:18:50 »
mnie caly czas chodzi po glowie historia z Milerem i smiglowcem. z tego co wiem strazacy wszystko niesli na miejsce zdarzenia na plecach przez las....
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline zero-11

  • Search & Rescue
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.525
  • 84810
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2008, 15:22:34 »
nie wiem.. zapytajmy Millera;)

a poważnie, no skoro nie ma podjazdu to trzeba sprzęt przenieś. czy to r-1 czy też hydraulika.
pozdr.

IT'S NOT SOMETHING YOU DO. IT'S SOMETHING YOU ARE!

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2008, 16:03:54 »
Cytuj
Zestaw do tlenoterapii jest  osobno bo doszliśmy do wniosku że blokował nam użycie całej torby .
To mnie bardzo zaciekawiło. I zgadzam się z tym w 100% zestaw do tlenoterapii zajmuje w torbie (strzelam) 1/4 miejsca?. To bardzo ciekawy i praktyczny sposób na przenoszenie butli z tlenem a nie raz jest tak że butla jedzie z "pacjentem" do szpitala i wtedy są cyrki przy wyciągnięciu jej z R1 a tak myk myk butla w kolanka i jechane. Myślę że to bardzo dobry pomysł i uważam że na prawdę budowa R1 powinna być np. modułowa lub z choćby z grubsza robiona na potrzeby danej jednostki.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 31, 2008, 19:51:18 »
 Tu macie możliwe rozwiązania

http://www.torbymedyczne.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2

 – poza PAX  korzystamy z tej firmy – Gorąco Polecam są bardzo rzetelni .

MIKO 

Offline mieszko

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 237
Odp: Torby PSP R1.
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 01, 2008, 13:55:15 »
 no i o co kłutnie moim zdaniem najlepsze są torby uniwersalne z możliwością noszenia na plecach u nas sa właśnie takowe.