Autor Wątek: pytanie o inspektora bhp  (Przeczytany 5524 razy)

Offline piotrek82

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
pytanie o inspektora bhp
« dnia: Październik 10, 2008, 23:08:34 »
Szanowne grono Strażaków mam pytanie, na które, mam nadzieję, znacie odpowiedź. Za niedługo wejdą zmiany do Kodeksu Pracy, odnośnie dostosowania do Dyrektyw unijnych. Chodzi mi o tę zmianę, która dotyczy wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji. Zgodnie z Ustawą czynności z zakresu p.poż. mogą spełniać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje, czyli, jak doczytałem minimum inspektora ochrony p.poż. Problemu nie ma w dużych zakładach, ale jak ten problem będzie rozwiązany w małych sklepach, warsztatach? Aby móc otrzymać tytuł inspektora, trzeba przejść dwutygodniowy kurs, który kosztuje masę pieniędzy i jest organizowany jedynie przez ośrodki szkolenia straży. Trzeba również posiadać minimum wykształcenie średnie. Co z zakładami, gdzie wszyscy zatrudnieni mają wykształcenie zawodowe, a przecież takich jest dużo, np. warsztaty samochodowe? Bardzo dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2008, 23:57:44 wysłana przez bulon »

Offline Ogn.Fox

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 913
  • Emeryt
Odp: pytanie o inspektora bhp
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 19, 2008, 08:42:15 »
Z tego co się orientuje Społecznego inspektora pracy wybiera się wśród załogi drogą głosowania , w głosowaniu mogą  brać  wszystkie osoby pracujące, zrzeszone i nie niezrzeszone w ZZ -ale kandydat na inspektora  musi należeć do jakiegoś zz. Uprawnienia takiego inspektora możecie poczytać  tu   ...    http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/07040001.pdf     

My właśnie zastanawiamy się na powołanie takiej  osoby w naszej JRG  aby  czuwała nad naszymi obowiązkami ..   Pozdrawiam

"Kto zadaje pytania nie może uniknąć odpowiedzi."

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: pytanie o inspektora bhp
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 03, 2008, 21:10:21 »
Szanowny kolego wszystko to co napisałeś jest ok., za wyjątkiem jednego małego ale.

Otóż art. 233 cytowanej przez ciebie ustawy w ust. 3 jest mowa o tym, że "...tworzenia służby bhp lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pra­cowników do udzielania pierwszej pomocy, a także wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciw­pożarowej i ewakuacji pracowników,"

Ja to rozumiem w ten sposób, że obowiązki takie można przekazać innej osobie czyt. firmie, która zajmuje się BHP i ppoż, bądź samym bhp lub samym ppoż. W praktyce wiele firm już stosuje tego typu rozwiązania. Wszystkie rzeczy z zakresu bhp i ppoż. robią dla nich firmy zewnętrzne. Nie trzeba zatrudniać wtedy na etat, czy pół etatu bhp-ca. Firma wpada raz lub kilka razy w miesiącu. Dokonuje przeglądu, wystawia zalecenia, serwisuje sprzęt gaśniczy, szkoli pracowników, itp.

Offline ratownik 112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 68
Odp: pytanie o inspektora bhp
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2009, 09:54:55 »