Autor Wątek: ubrania ubrania ubrania  (Przeczytany 103223 razy)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #250 dnia: Marzec 19, 2012, 18:15:50 »
Panowie stało się kolejne nieszczęście! Kolejne , bo w zasadzie w krótkim przedziale czasowym była:

1.   butla z acetylenem (31 stycznia 2011 - śmierć strażaka lat 28)
2.   pożar klasztoru  w Alwerni i upadek z wysokości (17 maja 2011 - śmierć strażaka lat 58)
3.   Poznań z prądem (16 czerwca 2011 - śmierć strażaka lat 22)
4.   i teraz  (17 marca 2012) „śmierć w płomieniach” (strażak lat 25)

To nie są moim zdaniem dzieła przypadków a  skutki odwleczone, zaniedbanych spraw systemowych w zakresie bezpieczeństwa strażaka. W każdym z tych zdarzeń, kluczowa rolę odgrywały środki ochrony indywidualnej strażaka, ich niewłaściwa konfiguracja  i ergonomia albo ich brak tolerowany  i akceptowany powszechnie przez przełożonych. Ja na tym etapie wiedzy odnośnie tego zdarzenia w pow. szydłowieckim mam tylko jedno pytanie: Jak był ubrany ten strażak skoro skutkiem tego zdarzenia były jego tak rozlegle śmiertelne oparzenia ?
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2012, 18:45:48 wysłana przez kolumb 112 »

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #251 dnia: Marzec 20, 2012, 14:53:05 »
Takie coś przec chwila dostałem do wypełnienia
Cytuj
Ankieta WUS
W związku z realizacją projektu "NOWOCZESNE OCHRONY OSOBISTE SŁUŻB RATOWNICZYCH KSRG W OPARCIU O POTRZEBY UŻYTKOWNIKÓW KOŃCOWYCH" ZOSP RP prosi o wypełnienie ankiety, która ułatwi wypracowanie wzoru ubrania lekkiego do gaszenia pożarów w przestrzeniach otwartych najbardziej oczekiwanego przez strażaków.
1. Preferowany kolor ubrania do gaszenia pożarów w przestrzeni otwartej * żółty
pomarańczowy
czerwony
granatowy
inny
      inny kolor - jaki?
2. Preferowane rozwiązanie konstrukcyjne * Zestaw: kurtka długa – do pół uda i spodnie do pasa
Zestaw: kurtka krótka – do pół bioder i spodnie – ogrodniczki, z podwyższona talią
Kombinezon
3. Czy ubranie powinno być wodoszczelne? * Tak
Nie
4. Inne propozycje i uwagi

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #252 dnia: Marzec 20, 2012, 19:23:12 »
Sylwek skąd to dostałeś??

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #253 dnia: Marzec 20, 2012, 20:05:45 »
Sylwek skąd to dostałeś??

Ankieta wisi na stronie System OSP.

https://www.osp.org.pl
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2012, 20:09:18 wysłana przez grzela »

Offline woj-tek1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 193
    • http://
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #254 dnia: Kwiecień 14, 2012, 10:14:19 »
(do MIKO) , szkoda bo takie ubranie przed 2015 rokiem się nie pojawi, przynajmniej w IV RP. Ma ktoś info. czy jakakolwiek komisja się zajmuje np. ubraniem lekkim?

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #255 dnia: Wrzesień 30, 2012, 23:23:24 »
Panowie, niedługo w mojej OSP będę kupował ubrania specjalne, tylko nie wiem, które wybrać, dużo się tego narobiło w internecie. Chce wybrać dobry produkt, który dobrze chroni i jest wygodny. Koszt jednostkowy, jaki mogę zapłacić to około 1500zł , zastanawiałem się nad produktami:

- Scantex: SX 1, SX 3, GARDA (jakaś nowość) - możecie coś o nich powiedzieć? które według was najlepsze, nie znam się aż tak dobrze na tym składzie materiałowym
- Safe Life - Tango
-WUS - US-02, US-03, US-05

A może jakies inne? Jeżeli posiadacie, któreś z tych, albo mieliście w rękach różne modele i możecie pomóc, to prosiłbym o waszą opinię.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #256 dnia: Październik 01, 2012, 07:44:55 »
z tych podanych to tylko Safe Life - Tango, co mogę polecić osobiście bo korzystamy z tych ubrań już od kilku lat u mnie w OSP, zresztą "Sylwek" też je ma na stanie i nie narzeka :D
a do tego kontakt z firma jest bardzo dobry i zawsze można się dogadać

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #257 dnia: Październik 01, 2012, 09:54:00 »
Tak mi się wydawało, że Tango jest porządnym produktem, ale już trochę droższym, niż np. produkty Scantex'u. Tam dowiedziałem się, że SX 1 już robią tylko na zamówienie, Garda jest "zaminnikiem" starego UPS'a, czyli tani nomex dla OSP, a SX 3 jest ubraniem już "wyższej" jakości.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #258 dnia: Październik 01, 2012, 10:39:16 »
Używam SX3 i mogę polecić to ubranie. Nie jest to oczywiście najwyższa półka ale w granicach cenowych do 1500zł bije wszystkie na głowę. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wzmocnienia na kolanach.  Ubranie przy dłuższym czasie użytkowania nie robi się 'workowate'. Według mnie jedyną wadą jest przydługa kurtka ale to raczej wina wzoru KG, a nie samego producenta.
 
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Szubek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #259 dnia: Październik 01, 2012, 22:18:16 »
Dzięki za odpowiedź. No i chyba SX 3 mi pozostanie, dostałem informację, że ubrania Tango nie ma już w ofercie.

Offline Fan

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #260 dnia: Październik 10, 2012, 10:34:04 »
A Subor zrobił thermomana i wszystkim się chwali. Na stronie mają. Ale kłamią w żywe oczy, bo to test na ubranie robione dla Norwegów, a nie krajowe. Poza tym blado wypadł ten test, spójrzcie dlaczego wynik jest z perspektywy drugiego ekranu :)

Offline beriall

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #261 dnia: Październik 10, 2012, 12:48:37 »
Widze że kolega Fan uprawia klasyczny czarny PR. Ciekawi mnie skad kolega Fan wie że to ubranie robione jest dla Norwegów? Kilka razy go ogladałem i nie usłyszałem nic o Norwegii. Niech FAN sprecyzuje i oświeci mnie i innych forumowiczów na czym polega kłamstwo SUBORA!!!!.

ja

  • Gość
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #262 dnia: Październik 10, 2012, 14:02:24 »
Rewelacyjny rzep FR nad lewą kieszenią. Efekt działania płomienia na niepalny rzep widać w 55s. filmiku. hahahaha

Offline beriall

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #263 dnia: Październik 11, 2012, 08:14:08 »
Do kolegi "JA"
Doktor Sztrosmajer z serialu "Szpital na peryferiach" mówił że gdyby głupota mogła latać to fruwała by jak gołąbek. Resztę co myśle o twojej wiedzy  dopowiedz sobie sam....
Kolego "JA" jak powiesz mi i wszystkim na tym forum jaka firma na świecie i w kosmosie produkuje rzep który pod wpływem ognia się nie zapali i nie stopi to wejdę na Pałac Kultury to odszczekam to co o napisałem....
Ps. Dobra rada nie pisz nazwy firmy na forum tylko daj znać wszystkim producentom, a oni za kontakt z firmą produkującą takie rzepy obsypią ciebie złotem.

ja

  • Gość
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #264 dnia: Październik 11, 2012, 11:54:23 »
To dziwne, bo jak oglądam inne filmiki z Thermomana to rzepy pozostają całe po próbie

Offline josephm1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #265 dnia: Październik 11, 2012, 13:34:36 »
jak powiesz mi i wszystkim na tym forum jaka firma na świecie i w kosmosie produkuje rzep który pod wpływem ognia się nie zapali i nie stopi to wejdę na Pałac Kultury to odszczekam to co o napisałem....

o ile się nie mylę to chyba VELCRO robi takie rzepy... choć mogę się mylić  :szalony:

Offline beriall

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #266 dnia: Październik 11, 2012, 14:18:16 »
Kolego "JA" proszę o jeden jedyny link na którym widać całe rzepy po teście.
Natomiast VELCTRO produkuje rzepy trudnopalne, a nie niepalne - taka subtelna różnica.

Offline Ja4o

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Nauka to lokata
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #267 dnia: Listopad 02, 2012, 12:22:42 »
A mnie ciekawi jak to jest. Załóżmy, że przychodzę na jednostkę pracować i trzeba sprzęt mieć to wiadoma sprawa - nomex. Czy jest jakaś norma, ustawa określająca to w czym mogę wykonywać swoje obowiązki czy np. mogę zamówić sobie na własną rękę nomex od G-XTREME i na kolory naszego rodowego stroju, wiem, że dostaje się roczną mundurówkę na sprzęt. Chyba, że to jest uwarunkowane i z automatu mam pracować na tym co dostanę. Jak to jest z tym. Dziękuję za przeczytanie i ewentualne odpowiedzi.

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #268 dnia: Styczeń 06, 2014, 23:48:03 »
Minęło sporo czasu więc odświeżamy...

Szykuje się nowy rok, planujemy zakupy. Jakie ubranie specjalne kupić?

WUS wypuścił już model 7, nadal w ofercie 4 i 6.

WUS 7 robi wrażenie, wydaje się że jakość skoczyła do góry a cena za nią. Większość pewnie pokusi się o tańszy i chyba nie tak zły model WUS 4.(lepszy od posiadanej bawełny)

Jednak są jeszcze inni producenci których ceny kuszą ale i jakość wydaje się być porównywalna.

SUBOR - US 02 - wydaje się kuszącą propozycją - jakieś opinie?

SCANTEX SX3 - też wydaje się być kuszący jednak mam wątpliwości do jakości.

Nie piszę tutaj o innych droższych firmach bo nie ma sensu a temat ich jakości był już tutaj poruszony.

W realnym zasięgu naszych jednostek jest WUS, SUBOR i SCANTEX. Każda z tych firm korzysta z różnych materiałów warstw zewnętrznych i izolacyjnych, membran itp.

W materiałach SCANTEXU widać aramidy i metaaramidy ale czy to nas będzie chronić?
SUBOR odwołuje się do kermelu, kevlaru które dają nam możliwości ochronne i izolacyjne.
WUS poszedł na całość i stosuje powszechnie znany nomex i goretex ale obok ma też dostępne inne materiały.

Co wybrać? Postawić na WUS i drogi nomex z goretex'em? Tak wiem że z dotacją ZOSP RP będzie taniej... Ale nie koniecznie po dokładnym policzeniu.
Zainwestować w SUBOR który też będzie nas chronił czy może produkt Scantexu z niewiadomymi aramidami?
Co się lepiej nosi?
Które ubranie jest trwalsze?
Które lżejsze, nie nasiąkające wodą.
Które ma przydatne rozwiązania?

Ogólnie co polecacie, co nosicie, co byście kupili a czego nie?

Szkoda że jakiś "magazyn" nie pokusił się o testy i recenzje kilku modeli różnych producentów.

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #269 dnia: Styczeń 07, 2014, 00:28:49 »
Jeśli chodzi o Scantexa SX 3 to nie musisz się martwić. U mnie w jednostce są SX 1, SX 3 i te nowe z uchwytem ewakuacyjnym ale ostatnie jeszcze ognia nie widziały. Sam od 2.5 roku ostro katuję SX 3 i jak biorąc pod uwagę cenę nie dam sobie złego słowa na ten mundur powiedzieć. Do głównych zalet mogę zaliczyć dobre dopasowanie i to, że po czasie nie robi się 'workowaty' lecz cały czas trzyma swój krój.  Testowałem go zapalniczką i nie ma śladu. Przeżył również kilka ostrzejszych pożarów i nic się z materiałem nie dzieje. Nie chłonie tak wody jak bawełniane UPS-y.  Zaletą są również silikonowe/gumowe ochraniacze na kolanach. Coś świetnego. Nie musisz patrzeć czy klękasz na beton, błoto czy szkło. Zaletą są również kieszenie w kurtce ładowane od góry, a nie pod kątem jak w tym Goretexie z WUSu. Następną zaletą jest dobrze uszyta stójka i ta 'klapka' na rzep na szyi. Do wad mogę zaliczyć długość kurtki. W moim wypadku sięga połowy uda co przy zapięciu ostatniego klipsa krępuje ruchy, a bez zapięcia wygląda trochę jak sukienka. Ale na to jest sposób, który musi być uwzględniony już przy zamówieniu. Jeśli idzie się dogadać z producentem to spodnie brać na dolną granicę rozmiarów, a bluzę na górną. Przykład patrząc na stronie producenta. Mam 188 wzrostu, 92cm w pasie i 100cm w klatce piersiowej to próbuję zamówić spodnie B4, a bluzę A4 lub A3. Mierzyłem na sobie taki układ i wtedy jest idealnie.
W tej kategorii cenowej nie znajdziesz nic lepszego. Patrząc po stronach producentów ten WUS Goretex masz za 1950 z dofinansowaniem, US 6 za 1150, a SX3 1270 do negocjacji przy większym zamówieniu u samego producenta.
Jeśli masz więcej pytań lub chciałbyś jakieś fotki to wal śmiało, bo akurat się mundur u mnie w domu suszy.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline cinek998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #270 dnia: Styczeń 07, 2014, 14:29:04 »
1 Kieszeń wewnętrzna w SX 3jest między patka a suwakiem czy już zupełnie wewnątrz od środka kurtki?
2 Poproszę o zdjęcia bo te producenta to malutkie i nie można się tam wiele dopatrzeć.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.469
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #271 dnia: Styczeń 07, 2014, 14:35:53 »
Nosiłem długo SX-a Ubranie wygodne, kolana obszyte wzmocnieniem są super. wadą są słabej jakości taśmy odblaskowe, szybko się postrzępiły a ubranie musiałem zmienić bo zepsuł mi się suwak w bluzie.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #272 dnia: Styczeń 07, 2014, 15:35:30 »
Ja z kolei mam pytanko do ubrań firmy DEVA, ale konkretnych modeli: TIGER Plus oraz PREMIUM 20. Miał ktoś okazję je użytkować? I w zasadzie najważniejsze: czy są w asortymencie polskiego dystrybutora devy (obszyte według norm)?
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.

Offline Kamzik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #273 dnia: Styczeń 07, 2014, 16:50:36 »
Tiger Plus jest w polskiej wersji, co do Premium 20 nie wiem.

Offline Levy

  • Per aspera ad astra
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.477
Odp: ubrania ubrania ubrania
« Odpowiedź #274 dnia: Styczeń 07, 2014, 16:59:43 »
Tiger Plus jest w polskiej wersji, co do Premium 20 nie wiem.

Kieszenie boczne na udach pozostały czy dostosowali ubranie do naszych przepisów, bo właściwie o nie głównie mi chodzi? :straz:
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2014, 17:11:06 wysłana przez Levy »
Wpływ dowódcy jako twórcy karności jest przodujący. Gdy dowódca ma powagę wynikającą ze stopnia i stanowiska, a ponadto dużą wiedzę i umiejętność pracy, wówczas jego wpływ działa tak silnie, że każdy podwładny uważa podporządkowanie się mu za samo przez się zrozumiałe.