Autor Wątek: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!  (Przeczytany 23219 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #100 dnia: Październik 29, 2008, 08:32:38 »
I zauważasz prawidłowe patologie , tylko sam stwierdzasz że część z nich leży po stronie OSP .
Niestety podział środków finansowym jest problemem –  zgadzam się z tobą że matematycznie jest trudno , ale jak nie matematycznie to powstają lepsi i gorsi , Ci co mają więcej i mniej .  Zauważ że proces ten zaczyna się dziać już na poziomie Gminnym ZOSP,  bo tam zapadają pierwsze wybory gdy Zarząd czy Prezes opiniuje wnioski o dotacje . Kolejny szczebel to Powiat, który ma przyznaną kwotę i naprawdę ZW i ZG do podziału mają naprawdę mało do powiedzenia – tam wylicza się dotacje na Powiat między innymi z iloczynu jednostek .  I wiesz czemu dziś mogłeś kupić tyle ile kupiłeś ?  Bo duża część jednostek nie korzysta z dotacji , nie wiedzą lub nie umieją tego załatwić . Gdyby wszyscy wypełnili wnioski , a Prezesi chcieli każdego zadowolić, dostał byś po parę węzy co roku i jakiś jeden mundur czy Nomex . Bo tyle jest środków .
 
Kolejnym problemem są ludzie i ich kwalifikacje szczególnie na poziomie Gminnym i tu również trudno winić „górę” że nie potrafimy wybrać z naszych szeregów tych właściwych .  Podam Ci przykład z tego roku – nawet z okolic @Pedrosa – OSP mająca GLM na Żuku zawnioskowała o dwie drabiny D10  i taki wniosek dotarł do ZW ZOSP potwierdzony przez wszystkie szczeble - dopiero gdy przyszło do odbioru z zdziwieniem koledzy dh stwierdzili że drabiny są trochę za długie by na Żuka je załadować . Powiedz jaką wiedzę miał Prezes Gminny opiniując wniosek ??


Jeszcze kilka słów co do rodzaju przyznawanego sprzętu . Również na ten temat wiele dyskutowaliśmy – obecnie funkcjonująca filozofia wychodzi jednak z założenia,  że dużo jednostek tego sprzętu podstawowego jeszcze niema i należy oferować najbardziej potrzebne rzeczy – dlatego jest Kombi , a nie duży zestaw – też coś tym się potnie – na pewno o wiele więcej niż łomem . U mnie na terenie Gminy czy Powiatu staramy się to realizować w ten sposób, że z dotacji kupujemy podstawy , węże , ubrania, radiostacje , pompy itp. Natomiast oszczędzając w ten sposób środki kupujemy narzędzia hydrauliczne wyłącznie z środków Samorządu . Owszem jest to spora kwota – ale tylko br. 3 sąsiednie gminy kupiły zestawy od 50-110 tyś. zł. I idzie , trzeba tylko umiejętnie współpracować z Samorządami . Oczywiście są biedne Gminy – ale tu są możliwości kupowania sprzętu używanego np. z zachodu – sam na takich dwóch zestawach jeżdżę do dziś i jakoś sobie radzę, dopiero w przyszłym roku planuję wymianę narzędzi na nowe . Kilka dni temu kolega opowiadał mi , że na giełdzie samochodowej widział kompletnego Lanciera za 1500 zł. Ceny na zachodzie to 1500 – 2500 Euro czyli tyle ile musisz położyć do kombi w Zarządzie . Jako Naczelnik , Prezes , Komendant Gminny masz  zawsze wolny wybór – Ja jak mnie nie było stać na nowy wybrałem zestawy używane z zachodu bo na tym pracuje i nie przeszkadza mi kilka rys i zadrapań .  Więc nadal można / a filozofia jest zależna od punktu siedzenia . Ty mówisz duży zestaw – a znajdzie się 10 którzy powiedzą dlaczego duży jak można za to dołożyć do 4 małych , też to ćwiczyłem .
Pozdrawiam MIKO

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #101 dnia: Październik 29, 2008, 13:22:37 »
Więc spokojnie @Pedros jak Ci argumentów brakuje to nie zwalaj na moją zmienność  ^_^
 
A jak Ci się nie podoba to nie zajmuj stołków i się wypisz, bo nie wolno zmuszać się do takich poświęceń . -_-

Z całym szacunkiem - ale nie pisz takich rzeczy (nawet zakończonych uśmieszkami) bo dyskutujemy nie od dzisiaj i ilość moich argumentów znasz doskonale. Co do zajmowania stołków? Zacznę od Zarządu Gminnego. Napisałeś w swojej wypowiedzi w tym wątku, że w pewnym momencie "podziękowaliście starym "karabinom". Użyłeś liczby mnogiej więc wnioskuje że było was więcej. Zresztą inaczej nie dało by rady zmienić zarządu.
Więc jeszcze raz proponuje, spokojnie i rzeczowo.  :piwo: Postaw się w sytuacji osoby, która ma w zarządzie oddziału gminnego jednego popierającego. Reszta (11 strażaków) to dziadki bezgranicznie i ślepo popierające prezesa. Ja nie chcę walczyć o jakieś daleko idące zmiany. Po prostu jeśli proponuje zaplanowanie na ten rok obowiązkowych badań lekarskich to prezes mówi że nie ma na to pieniędzy. Jeśli proponuje szkolenia II stopnia dla szeregowych to prezes mówi, że pomyśli nad tym tematem i mam się tym nie zajmować (czytaj - nigdy nie będzie szkoleń), itd, itp...
Mogę tak wymieniać całą stronę...   Prezes powiatowy - ślepo popiera prezesa gminnego (kumple z jednej partii). 01 KMPSP sie nie wtrąca.
W powiecie mimo wszystko sytuacja jest ciut lepsza bo jak powiem, że nie mamy badań, itp. to oczywiście jest reakcja ale nie chce być ciągle tym co "skarży". Wolałbym sytuacje pełnej współpracy i zrozumienia. Wtedy zamiast walki i ciągłych frustracji było by budowanie dobrego ratownictwa z czsów teraźniejszych a nie tego z przed 20 lat.

Pozdrawiam

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #102 dnia: Październik 29, 2008, 16:01:38 »
Ale nie znasz ludzi z tych pozostałych OSP z twojej Gminy – nie potrafisz ich namówić żeby zmienili przedstawicieli do ZG ZOSP bo nic nigdy się nie zmieni . Nie spotykacie się ?

A co do badan, co do tego ma Prezes ? Naczelnik OSP pisze do Burmistrza o badania albo wycofuje OSP z podziału bojowego . Koniec kropka .  A jak Burmistrz spuścił sprawę planowania budżetu na Prezesa ZG ZOSP RP to niech się z nim dogaduje . To nie Prezes ZG ZOSP ma zapewnić środki na funkcjonowanie jednostki pod względem podziału bojowego , a Burmistrz czy Wójt .

Pozdrawiam MIKO

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #103 dnia: Październik 29, 2008, 21:57:22 »
MIKO piszesz tak jak nie Ty, mam wrażenie, że albo ktoś włamał Ci się na konto albo podtrułeś się jakimś świństwem. Nie sądziłem, że dożyje dnia w którym to właśnie Ty tak zaciekle będziesz bronił związku.

A może to ja jestem jakiś głupi?! Jezu obudziłem się właśnie i świat jest piękniejszy. Jak to jest fantastycznie! Jak to mój związek dba o mnie! Zaglądnijmy na stronę. Hmmm popatrzmy na nagłówki:

Spotkania regionalne w ramach budowania Strategii Związku OSP RP
Ciekawe o czym była mowa.

Co tam dalej
VII Pielgrzymka Strażaków do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
Tak fakt to bardzo ważna sprawa!

"CZAS NA STRAŻ" Dni Otwarte Ochotniczej Straży Pożarnej w Zakliczynie
Super ale to takie podszywanie się pod "robotę odwaloną za kogoś". Tak przy okazji - chłopaki z sąsiedniej OSP zorganizowali piknik - wyszło świetnie! Tylko jakoś żadna gazeta nie chciała opisać!

33 Muzyczna Parada Narodów Hanower 2008
O to to na pewno pozwoli zbudować lobby na rzecz polepszenia warunków prawnych dla przedsiębiorców zatrudniających strażaków

CNBOP wydał już cztery pierwsze części z ośmioczęściowego cyklu podręczników "Szkolenie strażaków OSP"
Widzieliście to? Bo ja tak. Takich działań oczekuję - choć stawiam 100PLN, że treść można skrytykować na 1000 sposobów. Coś w stylu "zawsze chodź z prawej strony węża bo z lewej będziesz miał słabsze ciśnienie".


Nie chce mi się cytować dalej bo i tak mam nieodparte wrażenie, że robię z siebie debila. Czuję się jak chłopiec postawiony na środku sali który na klatę musi przyjmować machanie palcem srogiego profesora - nie mów nic złego na "wielkiego brata"!

Poza tym wszystkim mówię stop!

Koniec dyskusji na temat związku, zmian, tak popularnego stwierdzenia "strategii rozwoju".

W tym momencie zachowam się jak apodyktyczny MODERATOR i oznajmiam wam wszystkim, że wywalę każdą wypowiedź którą uznam za nie zgodną z tematem! Na co dzień taki nie jestem - na ogół jestem miły.
Jeśli ktoś dalej chce bronić zg proszę bardzo - zapraszam do OSP jaka przyszłość -tam się popstrykamy na argumenty.

A teraz moi mili Państwo zastanówmy się nad listą pytań. Proponuję tak - ustalmy sztywną listę 30 pytań na które chcielibyśmy - my strażacy z dołu - poznać odpowiedź.

Na początek wklejam pytania Kwasa - zadane dawno temu:
Cytuj
1. Czy nie można by było zmienić zapisu uchwały nr 95/18/2004 z dnia 16.12.2004 r. i uchwały nr 144/25/2005 z dnia 19.12.2005 r. w sprawie katogoryzacji jednostek. Uściślając chodzi o punkt 4. wymogi organizacyjno - techniczne poszczególnych kategorii JOT. W tabeli "Stan osobowy JOT-w" i "Normatyw wyszkolenia" chodzi o dodanie zapisu że są to stany i normatywy minimalne. Może to się wydawać drobnostką, ale dla mojej gminy ułatwiłoby to niesamowicie życie.
2. Prosiłbym o uszczegółowienie co oznacza odpowiednie przygotowanie merytoryczne osób funkcyjnych Zwiazku OSP RP o którym mowa w punkcie 7 każdego programu szkolenia wynikajacego z Systemu szkolenia członków OSP biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Ja mam jakies przygotowanie ale nie wiem czy sie łapię. I chyba nikt albo większosć nie wie czy się łapie.
3. Dlaczego zmiana dotychczasowego systemu szkolenia spowodowała utratę dotychczasowych uprawnień. Ja rozumiem, że niektóre jednostki muszą sie doszkolić bo dotychczas nie mieli doczynienia ze sprzętem specjalistycznym. Ale w ogromnej ilości jednostek korzysta sie ze sprzędu ratownictwa technicznego i ze sprzętu ochrony dróg oddechowych. I teraz mamy zrobić szkolenie doskonalace. To tak jakby Pan jeździł samochodem przez ileć tam lat a ktoś wpadł na pomysł, ze trzeba coś zmienic bo Pan nie umie jeździć. I teraz my ochotnicy musimy brać udział w kursach doskonalacych (w myśl punktu IV. Kwalifikacje i uprawnienia - nowego systemu szkoleń) aby zachować swoje upranienia. A niestety niczego nowego nam tam nie powiedzą. A godzin te szkolenia jest trochę przeznaczonych. Czyli okazuje się, że to co dotychczas robiliśmy jest be i jesteśmy głąby i musimy się przeszkolić.
4. Dlaczego nikt z ZG nie wpadł na pomysł aby skoro od lat jest problem z interpretacją wysokosci ekwiwalentu dla strażaków - ochotnikó (słynne do 1/175) wystąpić do ustawodawcy o dokonanie zmiany tego zapisu na dokłądniejszy. Na jaki? Wystarczy poczytać nasze forum.
5. Dlaczego jest tak mało kursów z pierwszej pomocy. Przynajmniej tak jest na północy województwa dolnośląskiego. A jak już są robione to dla dwóch - trzech osób z powiatu. W tym tempie to nie przeszkolimy potrzebnej ilości strażakó przez najbliżesz dziesieciolecie. A wyszkoleni już nie będą w stanie jeździc do akcji ze wzgledu na wiek. Moze Pan sie zainteresuje tą sprawą.
6. Dlaczego nie ma kursów dla komendantów gminnych. Jakos nigdzie o nich nie słychać. W myśl statutu nalezy ich wybrać. To wybraliśmy. Ale niektórym przydałoby sie jakieś szkolenie. Ale tego szkolenia ani widu ani słychu.
7. Dlaczego w rozporządzeniu dotyczącym BHP strażakó przy akcjach, ćwiczeniach i takie tam nie znajduje sie zapis mówiacy, że strażak ochotnik powinien mieć okresowe szkolenie bhp. Przecież ci ludzie biorą udział w często niebezpiecznych akcjach a nigdzie nie jest zapisane że powinni się okresowo szkolić w zakresie bhp. A potem jest jak jest.
8. Jaki jest pana stosunek do często poruszanej tutaj kwestii ustawy o OSP. Może jakieś coś jest robione w tej dziedzinie a my nic nie wiemy, albo nie jest więc czemu nie jest. A moze mamy zebrać 100 000 podpisów jak to stanowi prawo i złożyć taką propozycję do sejmu? Tylko wtedy nasuwa sie pytanie po co nam związek?
9. Dlaczego na zwiazkowej stronie internetowej informacje np. o kursach są tak bardzo aktualne, że od dwóch lat wciąż są tam te same nieaktualne informacje. A nas się upomina że System OSP ma być w krótkim razie uaktualniony gdyż w innym przypadku nie dostaniemy jakiejs tam kasy.
10. I czy wogóle ZG i Zarządty Wojewódzkie czytają jakiekolwiek forum strażackie aby wiedzieć jakie są problemy OSP?
Pozdrawiam i mam nadzieję otrzymac choć na parę pytań odpowiedzi

Proszę o uszanowanie mojej decyzji. Chcę ukierunkować dyskusję na zadawanie pytań.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2008, 23:10:00 wysłana przez MGNACZUS »
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #104 dnia: Październik 29, 2008, 22:37:43 »
Moderator ma zawsze rację ;) więc to co przyszło mi na szybko do głowy:
- dlaczego nie ustalono kwoty minimalnej ekwiwalentów na poziomie płacy minimalnej  ( płaca minimalna / norme godzin)? Ochotnicy sa poniżani ekwiwalentami w wysokości niższej niz najsłabiej opłacana praca w kraju .
- dlaczego znowelizowano tak ustawę , że wójt/burmistrz może przerzucić swoją odpowiedzialność za ochronę ppoz na Komendanta Gminnego ZOSP nie oferując mu NIC w zamian?
- co z obiecywanymi dodatkami do emerytur ? Skoro z ustawowego dodatku nic nie wychodzi , to czy nie można umozliwić GMINOM aby opłacały dodatkowe ubezpieczenie emerytalne dla ochotników biorących udział w akcjach - np dla tych którzy spełnia analogiczne wymagania jak strażacy PSP w sprawie 0,5% ?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #105 dnia: Październik 30, 2008, 06:45:22 »
Po tej bitwie słownej tu wyżej aż mi ulzyło, że nastąpił powrót do tematu. Z drugiej strony mądra wymiana zdań oczyszcza atmosferę, pozwala spojrzeć na problem z różnych stron.
Panowie proponuję jeszcze abyście sobie podali dłonie jako dwie różne strony dyskusji ale dwaj działacze dążący do tego samego choć różnymi drogami.
I tyle na ten temat bo moderator mnie wyleje.

Mgnaczus za wstawienie moich pytać, które dalej są aktualne.

Moje pytanie brzmi:
Dlaczego w znowelizowanym rozporządzeniu dotyczącym BHP strażaków przy akcjach .... (które w mojej ocenie było trochę skopane) wyrzucono zapis, że rozporządzenie to dotyczy strażaków OSP (przez co skopano je jeszcze bardziej)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #106 dnia: Październik 30, 2008, 07:31:50 »
Witam!

Pytań mam dość dużo ale najważniejsze dla mnie na obecną chwilę są zakupy umundurowania.

1. Dlaczego ZOSP zmusza nas do kupowania ubrań WUS Brzeziny mimo, że na rynku istnieją lepsze i tańsze ubrania?

2. Dlaczego podczas zamawiania ubrań nie możemy zamawiać konkretnych rozmiarów, tylko sztuki?

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 30, 2008, 10:24:34 »
Sam sobie strzelę teraz w piętę.

Panowie dobra wymiana poglądów nie jest zła! Napisałem wyraźnie - z dyskusją na temat związku za i przeciw przenosimy się do innego wątku. Jeśli istnieje taka potrzeba stworzymy nowy. Nie ma problemu.  I jeszcze jedno nie ma konfliktu na lini MIKO - Mgnaczus

Tu skupmy się na pytaniach. Liczę na waszą inicjatywę. 
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 30, 2008, 18:50:42 »
Cytuj
Dlaczego podczas zamawiania ubrań nie możemy zamawiać konkretnych rozmiarów, tylko sztuki?

@Pedros ja myślę, że to jest problem z którym należy zwrócić się do komisji rewizyjnej konkretnego oddziału nawet z powiadomieniem GKR. Bo to jest skandal, który powinny rozwiązać właściwe organy statutowe. To nie jest problem ogólnopolski.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2008, 07:45:57 wysłana przez Fredek »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 30, 2008, 19:54:17 »
Również i ja chciałem stwierdzić że nie czuje sie z nikim skonfliktowany.  Dyskusja jednak jest czasami wskazana , a nie miałaby sensu gdyby wszyscy mieli jednakowe poglądy ;)

Aby jednak nie odbiegać od wytycznych moderatora zadam jeszcze jedno pytanie.
Nawiązuje ono do tego cytatu
Jedyną grupą zawodową, która nie ma usprawiedliwionej nieobecności w pracy z tytułu działań ratowniczo-gaśniczych są strażacy PSP.
Patrz ustawa o PSP  :kwit: art. 72a. 3. Strażakowi nie przysługuje zwolnienie od zajęć służbowych:
1) na czas uczestniczenia w działaniach ratowniczych lub akcji ratowniczej, w ramach działalności społecznej w innych podmiotach prowadzących działania ratownicze, z wyjątkiem przypadków usprawiedliwionych przez kierownika jednostki organizacyjnej, w której pełni służbę;
2) na szkolenie pożarnicze dla członków ochotniczych straży pożarnych.

Zapis dopuszcza co prawda możliwość usprawiedliwienia nieobecności przez komendanta, lecz jest to tylko możliwość.
I co wymagać od innych pracodawców, w tym prywaciarzy.  ^_^
- czy ktokolwiek ma moralne prawo domagać się od pracodawcy zwolnienia z pracy członka OSP biegnącego na alarm ( lub udającego się na szkolenia), skoro prawo zabrania tego osobom zatrudnionym w STRAŻY POŻARNEJ ?
 Co Związek sądzi o tym zapisie ?

Offline Darek3xP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 131
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 30, 2008, 22:32:37 »
Witam !
Czytając niektóre Wasze wypowiedzi to mnie ciary przechodzą !
Jesteście biedni, jak zmuszają was do zakupów umundurowania jak leci ! ha, ha to nie komuna ja kupuje co chce i co potrzebuje.
Przy zakupie pierwsze pytanko sprzedawcy jest o rozmiar !

Czytałem że niektórzy koledzy nielubią Związku OSP - oj nieładnie, nieładnie nie gryzie się ręki która karmi  :bij:

Pozdro.

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Panie Waldku Pan się nie boi!!! W dniu 15 października !!
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 30, 2008, 22:58:54 »
No widzisz Dareczku a jednak komuna... Coś to słowo dzisiaj często słyszę.

Panowie założyłem nowy wątek Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP - rozmowy zapraszam z takimi tematami tam.
Zapraszam i oczekuję od was, że napiszecie. Oczekuję, że napiszecie wszystko co macie na sercu.
A tu proszę o pytania. Może zdarzyć się, że ktoś zna odpowiedź na postawione wcześniej pytanie - w takim przypadku niech odpisze, ale proszę - konkretnie.

I apeluję proszę nie formułować pytań w stylu - dlaczego prezes jeździ takim a nie innym autem - bo to jakieś takie niedorzeczne  :rofl:

„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”