Służba > Prawo w służbie

emerytura a praca

<< < (2/5) > >>

MAGIK8311:

--- Cytat: Eqinox_mł_asp w Październik 01, 2008, 14:59:54 ---czy strazak będący na emeryturze może bez ograniczen dorabiac?? czy musi zawiesić świadczenia???

--- Koniec cytatu ---
ja nie widzę problemu masz np. 75% dorabiasz 25% resztę dogadujesz z szefem może tak spróbuj niektórzy tak robią  :szalony: kombinuj

cul2:

--- Cytat: MAGIK8311 w Październik 03, 2008, 21:47:44 ---
--- Cytat: Eqinox_mł_asp w Październik 01, 2008, 14:59:54 ---czy strazak będący na emeryturze może bez ograniczen dorabiac?? czy musi zawiesić świadczenia???

--- Koniec cytatu ---
ja nie widzę problemu masz np. 75% dorabiasz 25% resztę dogadujesz z szefem może tak spróbuj niektórzy tak robią  :szalony: kombinuj

--- Koniec cytatu ---
Czego to ludzie nie wymyślą.
Dlaczego 25%?
 

Geddeon:
A jak prowadzisz własną działalność gospodarczą ?? Wiem że ZUS-owi płacisz tylko zdrowotne.....

MAGIK8311:
cul2 sorki ale ja też nie wiem z skąd 25% to przykład tego co napisali poprzednicy żeby chłop zrozumiał

cul2:
To, ile możesz dorobić na emeryturze i rencie, zależy od wysokości przeciętnego wynagrodzenia, które co kwartał ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Progi, po przekroczeniu których ZUS zmniejszy lub zawiesi świadczenie, to odpowiednio 70 proc. i 130 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia.
Jeśli więc twój przychód nie przekracza owych 70 proc., emerytura lub renta jest nadal wypłacana w dotychczasowej wysokości.

Gdy jednak zarobisz więcej niż 70 proc., lecz mniej niż 130 proc. średniej krajowej, twoje świadczenie ulegnie zmniejszeniu – o tyle, o ile przekroczyłeś normę. Co istotne, ustalona jest górna granica tego zmniejszenia. I tak, świadczenie można zmniejszyć maksymalnie o:
&middot; 24 proc. kwoty bazowej obowiązującej przy ostatniej waloryzacji – dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
&middot; 18 proc. kwoty bazowej – dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
&middot; 20,4 proc. kwoty bazowej – dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

Ważne:
Świadczenie podlega obcięciu o kwotę maksymalnego zmniejszenia wyłącznie wtedy, gdy przychód osiągnięty przez emeryta lub rencistę, przekraczający 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, jest wyższy od kwoty maksymalnego zmniejszenia.

Jeżeli twoje przychody przewyższą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, prawo do emerytury lub renty zostanie zawieszone.

Ważne:
O przekroczeniu progu 130 proc. możesz zawiadomić ZUS natychmiast (wówczas świadczenie zostanie zawieszone od razu) lub po zakończeniu roku kalendarzowego. Eksperci radzą: jeśli osiągasz spore zarobki, ale tylko przez kilka miesięcy, to lepiej rozłożyć kwotę na cały rok, bo może się zdarzyć, że w ogóle nie przekroczysz miesięcznego limitu i twoje świadczenie nie będzie zawieszone.
Kwotę zmniejszenia stanowi różnica między kwotą uzyskanego przychodu a dopuszczalną kwotą przychodu (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). Kwota zmniejszenia nie może być jednak wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia, ustalona proporcjonalnie do liczby uprawnionych osób, a więc np.: &frac12; z kwoty maksymalnego zmniejszenia w przypadku dwóch uprawnionych osób, z których jedna osiąga przychód, lub &frac14; – w przypadku czterech osób uprawnionych, z których jedna osiąga przychód.
Dopuszczalne kwoty limitów:
70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia
od 1 grudnia 2006 r. 1725,30 zł 3204,10 zł
od 1 marca 2007 r. 1863,80 zł 3461,30 zł
od 1 czerwca 2007 r. 1896,40 zł 3521,90 zł
od 1 września 2007 r. 1851,10 zł 3437,70 zł
od 1 grudnia 2007 r. 1892,40 zł 3514,50 zł

Graniczne kwoty przychodu za cały 2007 r. wynoszą odpowiednio:
&middot; 22 176, 90 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 70 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach 2007 r.,
&middot; 41 185, 40 zł – suma kwot przychodu odpowiadających 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w poszczególnych miesiącach 2007 r.
I na koniec jeśli masz już 65 lat (mężczyzna) lub 60 lat( kobieta) to możesz dorobić bez ograniczeń.
Tak był, może w 2008 były jakieś zmiany - poszukaj sobie.
U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej