Służba > Prawo w służbie

emerytura a praca

<< < (5/5)

tollek:
Witam, potrzebuje porady.

Obecnie jestem na emeryturze, od marca tam tego roku prowadzę działalność gospodarczą, płacę składkę tzw. wypadkową (czy zdrowotna)do ZUS w kwocie ok. 230 zł. Jestem na podatku zryczłtowanym 3%,dochód dodatkowy w skali roku nie przekracza 20 tyś. Jednak w 4 miesiącach w roku 2009 dochód wyszedł ponad 2019 zł, jednak nie przekroczyl on 4 tys., no i pojawia się problem, w jaki sposób ta "nadwyżka" dochodu będzie ode "ściagnięta", czy może dojść do odebrania świadczeń emerytalnych, lub częściowego odebrania i na jaki cza. I kolejny problem jakie są konsekwencje niezgłoszenia do ZER MSWiA prowadzenia działolności gospodarczej.

I jeszcze jedno jak mam to zinterpretować:


"Masz firmę, nie musisz się obawiać


Zmniejszenia prawa do emerytury lub renty nie musi obawiać się ten, kto ma własną firmę i z tego tytułu deklaruje przychód równy minimalnej podstawie obowiązującej wszystkich przedsiębiorców.
Dlaczego? Ponieważ w tym wypadku decyduje przychód deklarowany, a nie przychody faktycznie osiągane. Deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy) jest zawsze niższa od kwoty, po przekroczeniu której emerytura lub renta są zmniejszane (70 proc. kwoty przeciętnego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy). Dlatego w praktyce emerytom i rencistom prowadzącym działalność gospodarczą nie grozi zmniejszenie.
Ponadto emeryci i renciści prowadzący firmę nie płacą z firmy składek na ubezpieczenia społeczne (art. 9 ust. 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Obowiązkowa jest dla nich tylko składka zdrowotna. Jednak dla celów zmniejszenia emerytury lub renty liczy się jedynie przychód deklarowany, odpowiadający minimalnej podstawie wymiaru składek z tytułu działalności gospodarczej (nawet jeśli faktycznie emeryci i renciści nie opłacają od niego składek)."

kamaras:
Witam, wiadomo jak to się ma do emerytur z ZER?

https://www.nowezyciepabianic.pl/2023/11/29/od-1-grudnia-wyzsze-limity-zarobkowe-dla-emerytow-i-rencistow/

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

szampan:

--- Cytat: kamaras w Listopad 29, 2023, 11:18:17 ---Witam, wiadomo jak to się ma do emerytur z ZER?

https://www.nowezyciepabianic.pl/2023/11/29/od-1-grudnia-wyzsze-limity-zarobkowe-dla-emerytow-i-rencistow/

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka

--- Koniec cytatu ---
Daj na priv

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej