Służba > Prawo w służbie

emerytura a praca

<< < (3/5) > >>

Geddeon:

--- Cytuj ---U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.
--- Koniec cytatu ---
I to jest pocieszające.... Poza tym jesli jestem "zryczałtowany" to jak mi udowodnią ile ja faktycznie zarabiam jak ja sam nie wiem  :cooo:
Banki przy kredycie wymyślają sobie że 40% przychodu to koszty uzyskania :D  Zresztą można samemu zadeklarować ile % to te koszta.
Zadziwiające (przynajmniej dla mnie) jest to, że nasi ustawodawcy sami namawiają do krętactwa i oszustwa....
Załóżmy, że emeryt który pracuje, zarabia więcej niż ten ustalony limit..... To co zrobi ?? Oleje pracę ?? Będzie, żył tylko z emerytury ? Nie. Zacznie pracować na czarno i nie będzie płacił podatków.
On zarobi więcej - skarb państwa dostanie wała.  No, ale skoro uczciwie w naszym kraju nie wolno to trzeba kombinować.....

Scobel:
Witam.
 A jak sprawa ma się dla kogoś kto odszedł po 17 latach emerytura na poziomie 69 %  i pracuje na wyspach?
Przelicznik jest taki sam jak w kraju?

Pozdrawiam

grzela:

--- Cytuj ---Emerytura policjanta, który dorabia mniej niż 130 proc. średniej płacy,może być obniżona bardziej niż osoby dorabiającej więcej.
Trybunał Konstytucyjny rozpozna dzisiaj pytanie prawne sądu apelacyjnego, które dotyczy zbadania zgodności z konstytucją art. 41 ust. 1 w związku z ust. 2 ustawy z 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 8, poz. 67 z późn. zm.). Zaskarżony przepis dopuszcza możliwość zmniejszenia emerytury lub renty policyjnej o więcej niż 25 proc. w przypadku osiągania przychodów w wysokości od 70 proc. do 130 proc. przeciętnej płacy.
Przepisy stanowią, że renta lub emerytura ulega zmniejszeniu w razie osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wyższego niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale niższego niż 130 proc. tej kwoty. Wtedy świadczenie zmniejsza się o tzw. kwotę przekroczenia, czyli różnicę między faktycznie osiąganym przychodem a niższym progiem zarobkowym (70 proc.). Kwota ta nie może jednak być wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia. Ta wnosi 24 proc. kwoty bazowej dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i 18 proc. dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Gdy kwota przychodu przekracza 130 proc. średniej płacy, świadczenie mundurowe jest zmniejszane o maksymalny pułap, wynoszący 25 proc.
W efekcie osiąganie niższych przychodów (do 70 proc.) może powodować wyższe procentowo zmniejszenie świadczenia niż dla osoby osiągającej wyższe przychody (powyżej 130 proc.). Takie sytuacje mają miejsce, gdy świadczenie jest niskie.
Znalazł się w niej były policjant Jerzy W., który zaskarżył do sądu okręgowego ubezpieczeń społecznych decyzje zakładu emerytalno-rentowego MSWiA. Gdyby jego przychód przekroczył 130 proc. średniej płacy, jego renta byłaby ograniczona o 25 proc. Natomiast osiągnięcie przychodu poniżej górnej kwoty granicznej spowodowało zmniejszenie o około 39 proc.
Sąd okręgowy oddalił jednak jego odwołanie. Zainteresowany złożył apelację. W ocenie sądu apelacyjnego, który skierował do TK pytanie prawne, przepis dopuszczający możliwość zmniejszenia policyjnej emerytury lub renty o kwotę wyższą niż 25 proc. może być niezgodny konstytucją.
3769,8 zł kwota przychodu powodująca obniżanej świadczeń emerytowanych policjantów o 25 proc.
Źródło: GP
Służby mundurowe
Emeryci i renciści policyjni mają prawo dodatkowo pracować, lecz wówczas ich świadczenia mogą być zmniejszone maksymalnie o 25 proc.
Zmiana zasad rozliczenia rocznego i miesięcznego funkcjonariuszy pobierających renty i emerytury, którzy dodatkowo pracują, wynika z konieczności dostosowania obowiązujących przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 kwietnia 2008 r. (sygn. akt P 9/06). Zdaniem sędziów TK konieczne było ujednolicenie sytuacji prawnej policyjnych emerytów i rencistów, uzyskujących dodatkowe przychody z pracy wprzedziale od 70 proc. do 130 proc. oraz powyżej 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Zgodnie z wyrokiem świadczenia tej grupy emerytów i rencistów nie mogą być zmniejszone o kwotę wyższą niż równowartość 25 proc. świadczenia. Wyrok spowodował konieczność nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy policji, która została uchwalona 23 kwietnia 2009 r. Tym samym konieczne stało się wydanie rozporządzeń, które umożliwią Zakładowi Emerytalno-Rentowemu MSWiA zmniejszenie świadczeń według nowych, zgodnych z konstytucją zasad. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, jeżeli z zawiadomienia przekazanego przez emeryta lub rencistę wynika, że planuje on osiąganie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nieprzekraczającego 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, organ emerytalny zmniejsza wysokość świadczenia o kwotę tego przekroczenia, nie więcej jednak niż: * 24 proc. kwoty bazowej w przypadku emerytury i renty inwalidzkiej I grupy; * 18 proc. kwoty bazowej w przypadku renty inwalidzkiej II i III grupy.
Jednak w każdym przypadku wysokość świadczenia nie może być zmniejszona o więcej niż 25 proc. wypłacanego świadczenia.
Podstawa prawna Paragraf 1-2 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 marca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rozliczenia rocznego i miesięcznego wypłaconych kwot emerytur lub rent inwalidzkich oraz sposobu ich zmniejszania (Dz. U. nr 56, poz. 349). Wchodzi w życie 23 kwietnia 2010 r.
--- Koniec cytatu ---

http://www.nszzp.pl/?page=Structure&id=19&nid=1415

http://www.legeo.pl/prawo/dziennik-ustaw-2010/56/349/?on=2010-04-23

Ogn.Fox:

--- Cytuj ---U nas 30 lat (słyszałem też, że jak masz 75%) to tez można dorabiać bez ograniczeń.
--- Koniec cytatu ---

Bez jakiś pomyłek ( dzwoniłem osobiście do ZER-WOK ) Wystarczy że pan kowalski  będzie miał pełna emeryturę (a w naszym przypadku jest to  75% ) nie jak nie którzy piszą 30 lat pracy , a wracając do tematu 75 % emki daje ci możliwość dorabiania do maxa  ,jest tylko jeden warunek  nie możne to być  powiązane z  renta czyli  kowalski  ma 69 % emerytury dostał na komisji przyznane  pozostałe % do 80 wiec w tedy nie będzie mógł  dorabiać do woli a tylko tyle co mu wskaże ZER ...

specjalista:
Przyznaje się, moja wcześniejsza wypowiedź nie była podparta wiedzą, tylko zasłyszanymi informacjami.

Bardzo mnie to cieszy, że mając 75% ( bez lekarza ) możemy dorabiać bez ograniczeń. Rozumiem, że warunek jest tylko z tym lekarzem? Inne dodatkowe % nie stanowią problemu? Ja dobijam do 75-ciu i przymierzam się do... :) 

bardzo mnie to cieszy :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej