Autor Wątek: Nowe rozporządzenie o bhp!!!  (Przeczytany 53769 razy)

Offline Sajmonowski

  • World Citizen. Son of Man. A Moving form of dust.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 679
  • Strażaku - ratuj się sam!
    • Grupa Szybkiego Reagowania
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 15, 2010, 13:54:46 »
Koledzy,
z ww. tabeli stanowiącej część instrukcji wynika tyle, że radiostację powinien mieć dowódca i z-ca JRG. W zależności od liczebności zmiany w JRG powinno być tam tyle radiostacji, aby starczyło na wyposażenie ok. 50-80% stanu (na oko).
Zatem w moim odczuciu sprawa pozostaje niejasna. Choć tak nakazuje rozsądek, przynajmniej co do niektórych rot i zastępów, to nie można powiedzieć że istnieje obowiązek wyposażania wszystkich strażaków w radiostacje przenośne...


P.S. a taka trąbkę to ja mam przy rowerze lol  :rofl:
http://www.pompiers-saintsymphoriensurcoise.com/images/stories/materiel/ARICO/ARICO%208.jpg
Zawsze ćwicz tak, jakby od tego zależało Twoje życie. Bo zależy!

www.cfbt.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 05, 2010, 12:05:04 »
Cytuj
Interpelacja (nr 16056) do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie błędnych zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ich wpływu na bezpieczeństwo funkcjonariuszy PSP
W wyniku licznych uwag ze strony strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz przeprowadzonej szczegółowej analizy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP (Dz. U. z 2008 r. Nr 180, poz. 115) stwierdzam, że wyżej wymienione rozporządzenie zawiera wiele błędów formalnych i merytorycznych oraz jest niespójne z niżej wymienionymi obowiązującymi aktami prawnymi, normami i wytycznymi:
1) rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw kierującego działaniami ratowniczymi (Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254);
2) rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 8 sierpnia 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. z 2007 r. Nr 143, poz. 1002);
3) wytycznymi komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej do organizacji ratownictwa chemiczno-ekologicznego w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym zatwierdzonymi w dniu 23 kwietnia 2007 r.;
4) normą PN-EN – 1846-1:2000 Samochody pożarnicze. Podział i oznaczenie;
5) normą PN-EN 133:1993 – Sprzęt ochrony układu oddechowego – Podział. Ponadto w rozporządzeniu z dnia 16 września 2008 r. dotyczącym szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej operuje się pojęciem „kierujący akcją ratowniczą”, co jest niezgodne z ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229), jak też wynikającym z delegacji ustawowej rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 29 grudnia 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (Dz. U. Nr 111, poz. 1311) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1992 r. w sprawie zakresu i trybu korzystania z praw kierującego działaniami ratowniczymi (Dz. U. z 1992 r. Nr 54, poz. 254), w których mówi się o „kierującym działaniem ratowniczym” (KDR).
W związku z powyższym, działając na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 1996 r. Nr 73, poz. 350, z późn. zm.), proszę Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
1. Dlaczego przepis prawny istotny dla bezpieczeństwa strażaków Państwowej Straży Pożarnej zawiera tak liczne błędy formalne i merytoryczne i kiedy zostaną one usunięte?
2. Czy zostaną zapewnione dodatkowe środki finansowe dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej na realizację zapisów przedmiotowego rozporządzenia (np. instalacja sygnalizacji świetlnej, przebudowa obiektów)?
3. Jak to się stało, że minister spraw wewnętrznych i administracji przez okres dwudziestu miesięcy nie zauważył błędnych zapisów we własnym akcie prawnym?
Ze względu na wagę poruszonych zagadnień dotyczących kwestii finansowych związanych z realizacją zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2008 r. Nr 180, poz. 115), ale przede wszystkim ze względu na ich wpływ na zdrowie i życie strażaków Państwowej Straży Pożarnej realizujących zadania podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkoleń doskonalących, zajęć sportowych oraz podczas pobytu w strażnicach,  oczekuję szczegółowych, precyzyjnych i wyczerpujących informacji odnoszących się do przedstawionych problemów.
Poseł Jarosław Zieliński
Warszawa, dnia 17 maja 2010 r.


Cytuj
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji - z upoważnienia ministra -

na interpelację nr 16056

w sprawie błędnych zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ich wpływu na bezpieczeństwo funkcjonariuszy PSP

   W nawiązaniu do pisma z dnia 27 maja 2010 r. (sygn. SPS-023-16056/09), przekazującego interpelację posła na Sejm RP pana Jarosława Zielińskiego w sprawie błędnych zapisów zawartych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz ich wpływu na bezpieczeństwo funkcjonariuszy PSP, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie pragnę zauważyć, iż rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 180, poz. 1115, z późn. zm.) było poprzedzone szerokimi konsultacjami. Projekt rozporządzenia został przygotowany przez zespół, w którym aktywnie uczestniczyli przedstawiciele organizacji związkowych działających w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie bowiem z art. 26 pkt 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm.) do zakresu działania zakładowej organizacji związkowej należy w szczególności sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem w zakładzie pracy przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Projekt był także konsultowany w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej na każdym szczeblu.

   Rozwiązania prawne zamieszczone w przedmiotowym rozporządzeniu stanowiły również przedmiot dwukrotnych konsultacji międzyresortowych oraz szerokich uzgodnień społecznych, w tym ze związkami zawodowymi reprezentatywnymi (NSZZ ˝Solidarność˝, OPZZ, Forum Związków Zawodowych). Projektowane rozwiązania zostały również zaopiniowane przez głównego inspektora pracy. Ponadto w dniu 3 marca 2008 r. w sprawie ww. projektu rozporządzenia odbyło się spotkanie w Rządowym Centrum Legislacji, w którym uczestniczyli przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz związku zawodowego strażaków.

   Odnosząc się do kwestii będących przedmiotem niniejszego wystąpienia, uprzejmie informuję, że po wejściu w życie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej wszelkie wątpliwości zgłaszane przez jednostki organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej były wyjaśniane na bieżąco przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Przedmiotowe wyjaśnienia kierowane były nie tylko do jednostek organizacyjnych zgłaszających wątpliwości, lecz również do wiadomości wszystkich komendantów wojewódzkich i komendantów szkół Państwowej Straży Pożarnej.

   Mając na uwadze istotę materii, która stanowi przedmiot ww. rozporządzenia, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej powołał zespół do zmiany zapisów zawartych w rozporządzeniu. Zespół przedstawił stosowne propozycje zmian, poddając je opiniowaniu w strukturach Państwowej Straży Pożarnej. Proponowane zmiany dotyczą m.in.:

   1) rezygnacji z kilkuletniego okresu dostosowawczego istniejących obiektów Państwowej Straży Pożarnej przeznaczonych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych do wymagań, o których mowa w dziale 2 ww. rozporządzenia, uwzględniając istniejący stan techniczno-budowlany i wymagania wynikające z przepisów prawa, np. wpisanie obiektu do rejestru zabytków; proponuje się, by zapisy rozporządzenia odnośnie do wymagań określonych w dziale 2 stosowane były do obiektów budowanych i przebudowywanych na etapie projektowania,

   2) uwzględnienia bezpieczeństwa użytkowników dróg, przy których wzniesione są (będą) strażnice Państwowej Straży Pożarnej, wobec czego zaproponowano, by sygnalizacja świetlna była montowana w porozumieniu z zarządcą drogi, a więc tylko w miejscach, gdzie będzie niezbędna i konieczna.

   Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej został zgłoszony do planu prac legislacyjnych na I półrocze 2010 r. Jednakże ze względu na szeroki zakres przeprowadzanych konsultacji proces legislacyjny nad nowelizacją ww. rozporządzenia zostanie przeniesiony na II półrocze 2010 r.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmuje działania zmierzające do wprowadzenia rozwiązań systemowych w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz Państwowej Straży Pożarnej, w tym m.in. przygotowywane są zmiany ustaw: z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.) oraz z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.). Ponadto rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 27 kwietnia 2010 r. (Dz. U. Nr 85, poz. 553) zmienione zostało rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także wydawania świadectwa dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania (Dz. U. Nr 143, poz. 1002, z późn. zm.). W MSWiA prowadzone są również prace nad projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie szczegółowych zasad organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Zbigniew Sosnowski

   Warszawa, dnia 17 czerwca 2010 r.


Offline pszemek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 428
Każde społeczeństwo, które oddałoby trochę wolności żeby zyskać trochę bezpieczeństwa, nie zasługuje na żadne z nich i straci obydwa
Benjamin Franklin

Fałszywe kłamstwa - Foo Fighters

Offline strażak sam-olsztyn

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 455
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 28, 2011, 22:12:07 »
A jak mają się do tego rozporządzenia inne  niż PSP jednostki ochrony przeciwpożarowej?? W najnowszym możliwym rozporządzeniu nie ma o nich mowy. :-\

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 29, 2011, 09:06:31 »
A jak mają się do tego rozporządzenia inne  niż PSP jednostki ochrony przeciwpożarowej?? W najnowszym możliwym rozporządzeniu nie ma o nich mowy. :-\
a jak się mają mieć? Po prostu ich nie dotyczy. Podlegają pod ogólne zasady BHP. Jest zresztą nawet opinia prawna przygotowana dla OSP, ale można ją spokojnie rozszerzyć na inne jednostki ochrony przeciwpożarowej
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Minister podpisał nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 29, 2011, 12:49:49 »
Przypominam wcześniejszą informację @rafal.bula
Art. 29a Ustawy o PSP, ustęp 4 mówi:
Cytuj
4. Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2,
mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych,
ćwiczeniach lub szkoleniu.
Dodatkowo przytoczę pełny zapis art. 29a ustawy o PSP
Art. 29a. 1. Kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej jest obowiązany zapewnić strażakom bezpieczeństwo i higienę służby.
2. Minister właściwy do spraw wewnętrznych określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków, z uwzględnieniem wymagań:
1) bezpieczeństwa i higieny służby w obiektach przeznaczonych dla jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej;
2) w zakresie wyposażenia strażaków w środki ochrony indywidualnej;
3) w zakresie zabezpieczenia medycznego strażaków podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkolenia;
4) bezpieczeństwa i higieny służby podczas akcji ratowniczych, ćwiczeń i szkolenia.
Rozporządzenie powinno ponadto uwzględniać optymalne warunki bezpieczeństwa i higieny służby w stosunku do zadań wykonywanych przez strażaków.
3. W sprawach związanych z bezpieczeństwem i higieną służby, w zakresie nieuregulowanym ustawą i rozporządzeniem, o którym mowa w ust. 2, stosuje się odpowiednio przepisy działu dziesiątego ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.).
4. Wymagania, o których mowa w rozporządzeniu wydanym na podstawie ust. 2, mają odpowiednie zastosowanie do innych osób biorących udział w akcjach ratowniczych, ćwiczeniach lub szkoleniu.

Tak więc nie szukajmy dziury w całym i nie wymyślajmy herezji > rozporządzenie obowiązuje strażaków z wszystkich jednostek ochrony przeciwpożarowej.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
BHP/BHS - kwestie bezpieczeństwa
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 16, 2011, 01:31:51 »
Tak sobie przeglądam Rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków PSP i zaciekawiło mnie kilka kwestii.

Nie mogę się doszukać jasnego i czytelnego przepisu mówiącego o kompletności umundurowania strażaka. Nie ma o tym, że strażak musi mieć zawiązane buty lub podszewkę w butach, że musi mieć założone spodnie od ubrania specjalnego (nagminnie spotykane zjawisko), nie ma zapisów mówiących co musi mieć pod ubraniem specjalnym, nic o kominiarce, kiedy musi mieć założony ten nieszczęsny pas bojowy, czy hełm musi nosić cały czas już od momentu wejścia do samochodu, kiedy musi założyć ODO, włączyć latarkę itd. itp..
Czy wszystko zawiera się w paragrafie 3 tegoż rozporządzenia???

Moim zdaniem słabe zapisy, zresztą jak całe rozporządzenie.
Nie widzę też jakiegoś odnośnika do innych zapisów/ustaleń np. dotyczących bezpiecznej obsługi sprzętu (np. kwestie transportu ręcznego sprzętu, kwestie BHP podczas pracy np. z pilarką, narzędziami hydraulicznymi itp.) - no chyba, że paragraf 7 - zgodnie z instrukcją.
Tak czy owak zapraszam do dyskusji - jak bezpiecznie prowadzić akcję ratowniczą (czyli jak zminimalizować, bezsprzecznie występujące w tym fachu, ryzyko wypadku przy pracy).
pozdrawiam


Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: BHP/BHS - kwestie bezpieczeństwa
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 16, 2011, 10:37:37 »
Bezpieczeństwo i Higiena Pracy opiera się na przepisach oraz zasadach BHP. Nie ma możliwości opisać wszystkiego - m.in. właśnie dlatego że każdy producent sprzętu ustala dla własnych produktów oddzielne instrukcje użytkowania. W żadnym przepisie nie znajdziesz również pełnego opisu czynności do wykonania gdyż rozporządzenie to miałoby 20 tyś stron i nikt nie byłby go wstanie przeczytać. Przy czytaniu aktów prawnych należy samemu doczytywać między wierszami czyli gdy pisze o ubraniu specjalnym to zawsze kompletnym, jeżeli o środkach ochrony indywidualnej to również mamy na myśli kompletne uzbrojenie osobiste (a więc z kominiarką, rękawicami, hełmem, pasem, zatrzaśnikiem, toporkiem). Kiedy zakładać AODO uczyli każdego na szkoleniu/kursie więc również nie ma potrzeby opisywania tego w rozporządzeniu już pominą tą latarkę bo to chyba z potrzeby chwili powinno wynikać a nie z przepisu.

Rozporządznie BHP to nie instrukcja obsługi strażaka podczas działań
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: BHP/BHS - kwestie bezpieczeństwa
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 16, 2011, 23:52:23 »
...... Przy czytaniu aktów prawnych należy samemu doczytywać między wierszami czyli gdy pisze o ubraniu specjalnym to zawsze kompletnym, jeżeli o środkach ochrony indywidualnej to również mamy na myśli kompletne uzbrojenie osobiste (a więc z kominiarką, rękawicami, hełmem, pasem, zatrzaśnikiem, toporkiem)......

Pragnę zauważyć, że w myśl ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej pas strażacki PS 88 ze świadectwem dopuszczenia CNBOP nie jest środkiem ochrony indywidualnej!
Według § 6. 1. Zasadniczymi przedmiotami środków ochrony indywidualnej są:
1) ubranie specjalne szt.1
2) rękawice specjalne szt. 1
3) kominiarka szt. 1
4) buty strażackie szt. 2
5) hełm strażacki szt. 1
Pas strażacki jest tylko przedmiotem ekwipunku osobistego
§ 7. 1. Zasadniczymi przedmiotami ekwipunku osobistego są:
1) pas strażacki
2) zatrzaśnik
3) toporek strażacki

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 17, 2011, 10:49:11 »
nie popadajmy w paranoję:) to kierujący akcja ratowniczą rozpoznaje zagrożenia, informuje o ich występowaniu oraz wydaje polecenia mające na celu właściwe zabezpieczenie strażaka przed ich następstwami; nie bądźmy tacy ortodoksyjni, gdyż nie przy każdych działaniach środki ochrony indywidualnej są potrzebne, a często pogarszają komfort pracy, który jest również bardzo ważny z punktu widzenia BHP; przykładami działań, przy których ubranie koszarowe i czapka są wystarczające każdy mógłby sypać, nie mówiąc już o działaniach przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, działaniach na akwenach, poszukiwaniach w terenie, ratownictwie wysokościowym; nieporozumieniem jest dla mnie np. udzielanie pomocy ZRM przy transporcie chorego na noszach w ubraniu specjalnym i hełmie na głowie, a widziałem taką sytuacje; oczywiście trzeba pamiętać też o § 93 i w przypadku pożarów stosować się do niego (nie trzeba czekać na polecenie KAR); generalna zasadą w BHP jest zachowanie zdrowego rozsądku i samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo; czasami tego brakuje, a czasami przesadzamy;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.692
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 17, 2011, 12:58:43 »
Kiedyś gdzieś było to jasno napisane że,:
Cytuj
Dopuszcza się noszenie ubrania typu "moro" bądź ubrania koszarowego podczas akcji ratowniczych, jeśli nie jest konieczne użycie ubrania ochronnego lub specjalnego. O rodzaju użytej odzieży decyduje kierujący akcją po dokonaniu rozpoznania zagrożeń w miejscu interwencji. Odzież ochronną stosuje się do czasu zniszczenia bądź naturalnego zużycia.

Napisałeś że, KAR rozpoznaje zagrożenie i poleca właściwe zabezpieczenie strażaka biorącego udział w akcji, zgoda lecz moim zdaniem wyżej cytowany zapis  był jak najbardziej na miejscu. Dziś jednoznacznie nie wynika, czy kierujący akcją decyduje nadal jaki mundur należy założyć.
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 17, 2011, 16:22:00 »
nie popadajmy w paranoję:) to kierujący akcja ratowniczą rozpoznaje zagrożenia, informuje o ich występowaniu oraz wydaje polecenia mające na celu właściwe zabezpieczenie strażaka przed ich następstwami; nie bądźmy tacy ortodoksyjni, gdyż nie przy każdych działaniach środki ochrony indywidualnej są potrzebne, a często pogarszają komfort pracy, który jest również bardzo ważny z punktu widzenia BHP; przykładami działań, przy których ubranie koszarowe i czapka są wystarczające każdy mógłby sypać, nie mówiąc już o działaniach przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, działaniach na akwenach, poszukiwaniach w terenie, ratownictwie wysokościowym; nieporozumieniem jest dla mnie np. udzielanie pomocy ZRM przy transporcie chorego na noszach w ubraniu specjalnym i hełmie na głowie, a widziałem taką sytuacje; oczywiście trzeba pamiętać też o § 93 i w przypadku pożarów stosować się do niego (nie trzeba czekać na polecenie KAR); generalna zasadą w BHP jest zachowanie zdrowego rozsądku i samodzielnego dbania o własne bezpieczeństwo; czasami tego brakuje, a czasami przesadzamy;)

Kolego lang, jestem przerażony i porażony tym co piszesz. Nawet ciężko jest mi się do tego ustosunkować. Po prostu nie mogę w to uwierzyć. W zamian przytoczę parę kluczowych zapisów legislacyjnych z obowiązującego prawa. Chyba nie nawołujesz do jego łamania? Jak przemyślisz poniższe zapisy i będziesz chciał możemy "pogadać" dalej.


I. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2005 r.)
 § 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o środkach ochrony indywidualnej, należy przez to rozumieć urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania przez użytkownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo lub zdrowie.

II. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 października 2008 r.)
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
8) środkach ochrony indywidualnej strażaka - rozumie się przez to urządzenia lub wyposażenie przewidziane do noszenia bądź trzymania w celu ochrony strażaka przed zagrożeniami, które mogą mieć wpływ na jego bezpieczeństwo i zdrowie;

III. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2006 r.)
§ 10. 4. Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.

i znowu

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 października 2008 r.)
§ 3. 1. Kierujący akcją ratowniczą oraz prowadzący ćwiczenia lub szkolenie:
  1)   wyznacza stanowiska pracy i organizuje przebieg ćwiczeń lub szkoleń zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny służby;
  2)   zapewnia stosowanie środków ochrony indywidualnej;
  3)   uwzględnia zabezpieczenie strażaków przed czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi;
  4)   egzekwuje przestrzeganie przez strażaków przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny służby;
  5)   uwzględnia zgłaszane przez strażaków niedyspozycje psychofizyczne.
2. Bezpośredni przełożony strażaków we własnym zakresie niezwłocznie likwiduje stwierdzone lub zgłoszone zagrożenia życia lub zdrowia strażaków oraz inne uchybienia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny służby, a w przypadku braku takiej możliwości zgłasza je kierownikowi jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej.
3. Do czasu likwidacji zagrożenia bezpośredni przełożony lub osoba, o której mowa w ust. 1, zabezpiecza strażaków przed jego skutkami, a niesprawny sprzęt specjalistyczny lub środki ochrony indywidualnej wycofuje z użycia i skutecznie zabezpiecza przed ponownym wykorzystaniem.

§ 53 ust.2 pkt. 2. Kierujący akcją ratowniczą, w zależności od rodzaju wykonywanych czynności ratowniczych oraz panujących warunków atmosferycznych:
  1)   dokonuje odpowiednio częstej wymiany strażaków;
  2)   zapewnia strażakom możliwość ogrzania się i wymiany potrzebnych środków ochrony indywidualnej;
  3)   zapewnia strażakom napoje i posiłki.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 17, 2011, 17:17:05 »
cóż tak Cie zbulwersowało? a może masz problemy ze zrozumiem tego co czytasz? szczególnie np. tego fragmentu:


III. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2006 r.)
§ 10. 4. Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.



dalej uważasz, że przy każdej akcji mamy mieć pełną ochronę indywidualną i odzież specjalną, czy może jednak przy pewnych czynnościach wystarczy ubranie koszarowe? a może po prostu nie zrozumiałeś mnie właściwie?

przeczytaj uważnie te fragmenty rozporządzenia, do których nawiązałem:

Cytuj
§ 53. 1. Podczas akcji ratowniczej, uwzględniając poziom dowodzenia, kierujący akcją ratowniczą:
  1)   rozpoznaje zagrożenia, informuje o ich występowaniu oraz wydaje polecenia mające na celu właściwe zabezpieczenie strażaka przed ich następstwami;

oraz

Cytuj
§ 93. W celu zmniejszenia zagrożenia związanego z działaniem płomieni, promieniowania cieplnego, dymu i gazów, strażak stosuje środki ochrony indywidualnej oraz wykorzystuje zasłony naturalne i sztuczne, w tym wodne.

oczywistą oczywistością jest, że podczas zagrożenia płomieniami, promieniowaniem cieplnym i gazami pożarowymi stosujemy wskazane jest stosowanie pełnej ochrony w tym AODO, chociaż dopuszczam odstąpienie od niektórych elementów w sytuacjach niewielkiego natężenia tych czynników; przy prowadzeniu działań nie związanych z pożarami należy dostosować się do poleceń KAR, a ten wcale nie musi zarządzić działania w w ubraniach specjalnych; chciałbym zobaczyć np. kompanię przeciwpowodziową na wałach w lipcu w ubraniach specjalnych, hełmach, kominiarkach i rękawicach specjalnych; rozumiesz o co mi chodzi? odzież specjalną stosujemy w celu ochrony przed określoną grupą zagrożeń zewnętrznych, a jeżeli one nie występują, to jest ona zbędna;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ignacy b

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 699
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 17, 2011, 17:38:27 »
Panowie, chyba jest nieporozumienie - kolumb przytacza przepisy, lang apeluje o rozsądek - ma rację, bo ortodoksyjne i bezmyślne "przestrzeganie"  zasad ochrony powoduje obniżenie skuteczności i nowe zagrożenia!!! - na przykład zamiatanie szkła po wypadku w warunkach zatrzymania ruchu w pełnym ubraniu - w lecie jest to prosta droga do przegrzania (b. niebezpieczne...). Ale problem jest - nawet te słabe jakościowo przepisy nie są przestrzegane - KDR może obniżyć poziom zabezpieczenia, ale wodzowie muszą mu zabezpieczyć ubrania i sprzet ochronny. Ale skoro wiele jednostek ma poniżej 2 wyjazdów na dobe, to po co im, wicie, rozumicie, drugie ubranie.  A że w śmierdzącym lub w mokrym jadą ratować dziecko - nikt nie mówił, że ma być łatwo...

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 17, 2011, 20:10:05 »
Może to moja subiektywna opinia, ale zazwyczaj ci którzy krzyczą że do wszystkich działań powinniśmy zapinać się po sam czubek nosa, sami przyjeżdżają do działań w sztabówce, albo na krótkim rękawku wyjściówki czy służbówki.

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 276
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 17, 2011, 22:54:47 »
cóż tak Cie zbulwersowało? a może masz problemy ze zrozumiem tego co czytasz? szczególnie np. tego fragmentu:

III. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2006 r.)
§ 10. 4. Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.


dalej uważasz, że przy każdej akcji mamy mieć pełną ochronę indywidualną i odzież specjalną, czy może jednak przy pewnych czynnościach wystarczy ubranie koszarowe? a może po prostu nie zrozumiałeś mnie właściwie?
 

Zbulwersowało mnie kolego lang to, że proponujesz naprawę rzeczywistości z którą i ja się nie zgadzam, przez łamanie (co prawda) sprzecznych ze sobą przepisów prawnych i osłabienie i tak już kiepskich ochron osobistych strażaków (legalizacja stosowania ubrań koszarowych jako śoi). To droga na skróty i nic dobrego z tego nie będzie. To nie tak, że jak w pewnych warunkach stosowane obecnie środki ochrony indywidualnej są złe a są (ubranie specjalne w lesie czy na wałach - 30 C) i przeszkadzają (hełm ciężki przy badaniu poszkodowanego w rozbitym samochodzie) to mamy się rozbierać do krótkiej koszulki i narażać na niebezpieczeństwo, które w naszym zawodzie może przyjść nagle i niespodziewanie. W krajach o rozwiniętej kulturze ratowniczej robi się to tak, że dostosowuje się do zmieniających się warunków pracy strażaka środki ochrony indywidualnej. Powtarzam dostosowuje się środki ochrony indywidualnej. Pisałem na ten temat w innych watkach na forum. Przecież to logiczne. Tyle.
A, że przepisy są sprzeczne to jeden przykład na ubraniu ochronnym zwanym u nas specjalnym.
Pewnie niejednokrotnie prowadziłeś działania ratowniczo-gaśnicze,  po zakończeniu których ubrania specjalne były przemoczone i nie nadawały się od eksploatacji, gdyż nie pełniły funkcji ochronnych. Wysuszenie ubrań w krótkim czasie nie było przecież możliwe. Ratownicy do prowadzenia dalszych działań byli zmuszeni zakładać mokre lub nie dosuszone ubrania co wpływało na efektywność realizowanych zadań, a także według mojej oceny zagrażało ich życiu (porażenie prądem) i zdrowiu.
Czemu zawdzięczamy taką sytuację? Zawdzięczamy ją obowiązującej legislacji bo obecnie strażak pełniący służbę w podziale bojowym w momencie przemoczenia ubrania nie ma żadnego innego środka ochrony indywidualnej jako odzieży. Moim zdaniem powinien być „zdjęty ze służby” (a kto by wtedy ratował) w myśl:
1.   Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej § 3. ust.1 pkt. 2, 3 i 4
oraz
2.   Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej § 10. ust. 4.
I to jest właśnie problem główny. Ma jedno ubranie jako śoi zgodnie z tabelą należności nr 4 przedmiotów odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej dla strażaka w służbie stałej i przygotowawczej cytowanego wyżej rozporządzenia mundurowego. Czy to logiczne? Przecież nikt po plaży nie chodzi latem w kożuchu bo do takich czynności ma ubiór letni.
Teraz najciekawsze. Zgodnie z § 53 ust.2 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej kierujący akcją ratowniczą ma obowiązek zapewnić wymianę środków ochrony indywidualnej co przy dysponowaniu tylko jednym kompletem ubrania jest przecież niewykonalne. I to jest właśnie ta sprzeczność i ........
PS. Osobiście od dawna używamy w naszej JRG (dodatkowo jako drugi) znormalizowanych hełmów lekkich (bez świadectwa CNBOP) do przestrzeni otwartych (lasy, wypadki, działania na wysokości itp.) i latem działamy (właśnie w przestrzeniach otwartych) niestety przed niczym nas nie chroniących koszarówkach (przecież nie możemy pozwolić "spalić się od środka" bo mamy ratować ludzi).

Naszym celem nie powinno być jednak łamanie lub konieczne omijanie prawa ale spowodowanie jego zmiany poprzez dostosowanie do otaczającej rzeczywistości !!!
Pozdrawiam,

« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2011, 23:50:35 wysłana przez kolumb 112 »

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:08:57 »
kolumb112 - nigdy nie twierdziłem, że ubranie koszarowe ma cokolwiek wspólnego z środkiem ochrony indywidualnej; nie chroni ono praktycznie przed żadnym czynnikiem zagrażającym zdrowiu lub życiu; ale też jeżeli nie występuja takie czynniki w środowisku pracy, lub też występują takie, przed którymi i ubranie specjalne nie chroni (chemia, promieniowanie jonizujące, działania w wodzie i pod jej powierzchnią), to ubranie specjalne jest zbędne, a w niektórych sytuacjach może okazać się wręcz szkodliwe; troszke za bardzo też jesteśmy przywiązani do hełmów - moim zdaniem nie jest konieczne noszenie tego nakrycia głowy podczas każdych działań; faktem za to jest, że w rozporządzeniu zbyt wiele obowiązków nałożono na KAR-a, których bez przychylności swoich przełożonych nie jest w stanie spełnić (środki ochrony na wymianę, napoje i posiłki, podmiany i cała ta otoczka "socjalna"); na temat prowiantu nie będę sie wypowiadał, gdyż życie nauczyło mnie nie liczyć na nikogo w tym zakresie, podmiany są uzależnione od dostępnych sił i tego tak od ręki nie przeskoczymy, ale już wymianę środków ochrony osobistej można zapewnić bez dodatkowych kompletów na stanie; w wielu jednostkach jest to rozwiązane w ten sposób, że w przypadku konieczności czasowego wycofania kompletu w celu wysuszenia, strażakowi wydawane jest ubranie z magazynu (używane); są też jednostki, w których strażacy nie zdają ubrań "zużytych" i to tez jest jakies rozwiązanie, o ile gabaryty szafek ubraniowych na to pozwalaja; oba te rozwiązania testowałem i nigdy nie miałem problemu z przemoczonym ubraniem;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 18, 2018, 12:43:16 »
Przymiarki do nowego rozporządzenia BHP są już mocno zaawansowane a w toku bieżących problemów nie są przedmiotem większego zainteresowania. A warto bo to ważna sprawa.
Parę wątków z najnowszego wpisu:
https://wspolczesnystrazak.blogspot.com/2018/11/czy-u-nas-wszystko-musi-byc-robione-od.html

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 30, 2021, 22:46:05 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie. Chociaż zapis o dobieraniu ŚOI do zagrożeń jest, więc może jednak furtka dla KDR pozostała.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2021, 23:09:23 wysłana przez simek92 »

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 30, 2021, 22:58:56 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie.
bardziej chyba to że praca w koszu nie jest praca na wysokości bo jesteśmy zabezpieczeni jakimiś tam barierkami .  :stop:

Offline simek92

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.120
  • KM PSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 30, 2021, 23:11:05 »
Nie do końca, jest zapis że praca w koszu to praca na wysokości.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 363
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 30, 2021, 23:23:41 »
A sprawdzanie poprawności mocowania sprzętu na dachu pojazdu przed każdym wyjazdem widzieliście? I wypada wejść na auto w zabezpieczeniu....

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 08, 2021, 14:38:59 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie. Chociaż zapis o dobieraniu ŚOI do zagrożeń jest, więc może jednak furtka dla KDR pozostała.
Witam
Pytanie zakaz zakładania aparatów podczas jazdy dotyczy, ubierania podczas jazdy czy posiadania założonego aparatu podczas jazdy??
Innymi słowy czy aparat zakładamy tylko po przyjeździe na miejsce zdarzenia?
Dzięki za odpowiedzi

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 08, 2021, 21:11:53 »
Czasownik przechodni niedokonany.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 09, 2021, 09:17:20 »
Czyli można zakładać stojąc np. przed zamkniętym szlabanem ;)