Autor Wątek: Nowe rozporządzenie o bhp!!!  (Przeczytany 39547 razy)

Offline kolumb 112

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 278
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 17, 2011, 22:54:47 »
cóż tak Cie zbulwersowało? a może masz problemy ze zrozumiem tego co czytasz? szczególnie np. tego fragmentu:

III. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z dnia 10 stycznia 2006 r.)
§ 10. 4. Podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, pełnienia służby w podziale bojowym, manewrów, ćwiczeń taktycznych i działań ze sprzętem oraz sprawdzianów wyszkolenia bojowego, strażak wykonuje zadania w przedmiotach odzieży specjalnej, środków ochrony indywidualnej i ekwipunku osobistego, stosownie do charakteru wykonywanych czynności.


dalej uważasz, że przy każdej akcji mamy mieć pełną ochronę indywidualną i odzież specjalną, czy może jednak przy pewnych czynnościach wystarczy ubranie koszarowe? a może po prostu nie zrozumiałeś mnie właściwie?
 

Zbulwersowało mnie kolego lang to, że proponujesz naprawę rzeczywistości z którą i ja się nie zgadzam, przez łamanie (co prawda) sprzecznych ze sobą przepisów prawnych i osłabienie i tak już kiepskich ochron osobistych strażaków (legalizacja stosowania ubrań koszarowych jako śoi). To droga na skróty i nic dobrego z tego nie będzie. To nie tak, że jak w pewnych warunkach stosowane obecnie środki ochrony indywidualnej są złe a są (ubranie specjalne w lesie czy na wałach - 30 C) i przeszkadzają (hełm ciężki przy badaniu poszkodowanego w rozbitym samochodzie) to mamy się rozbierać do krótkiej koszulki i narażać na niebezpieczeństwo, które w naszym zawodzie może przyjść nagle i niespodziewanie. W krajach o rozwiniętej kulturze ratowniczej robi się to tak, że dostosowuje się do zmieniających się warunków pracy strażaka środki ochrony indywidualnej. Powtarzam dostosowuje się środki ochrony indywidualnej. Pisałem na ten temat w innych watkach na forum. Przecież to logiczne. Tyle.
A, że przepisy są sprzeczne to jeden przykład na ubraniu ochronnym zwanym u nas specjalnym.
Pewnie niejednokrotnie prowadziłeś działania ratowniczo-gaśnicze,  po zakończeniu których ubrania specjalne były przemoczone i nie nadawały się od eksploatacji, gdyż nie pełniły funkcji ochronnych. Wysuszenie ubrań w krótkim czasie nie było przecież możliwe. Ratownicy do prowadzenia dalszych działań byli zmuszeni zakładać mokre lub nie dosuszone ubrania co wpływało na efektywność realizowanych zadań, a także według mojej oceny zagrażało ich życiu (porażenie prądem) i zdrowiu.
Czemu zawdzięczamy taką sytuację? Zawdzięczamy ją obowiązującej legislacji bo obecnie strażak pełniący służbę w podziale bojowym w momencie przemoczenia ubrania nie ma żadnego innego środka ochrony indywidualnej jako odzieży. Moim zdaniem powinien być „zdjęty ze służby” (a kto by wtedy ratował) w myśl:
1.   Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej § 3. ust.1 pkt. 2, 3 i 4
oraz
2.   Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 listopada 2005r. w sprawie umundurowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej § 10. ust. 4.
I to jest właśnie problem główny. Ma jedno ubranie jako śoi zgodnie z tabelą należności nr 4 przedmiotów odzieży specjalnej i środków ochrony indywidualnej dla strażaka w służbie stałej i przygotowawczej cytowanego wyżej rozporządzenia mundurowego. Czy to logiczne? Przecież nikt po plaży nie chodzi latem w kożuchu bo do takich czynności ma ubiór letni.
Teraz najciekawsze. Zgodnie z § 53 ust.2 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej kierujący akcją ratowniczą ma obowiązek zapewnić wymianę środków ochrony indywidualnej co przy dysponowaniu tylko jednym kompletem ubrania jest przecież niewykonalne. I to jest właśnie ta sprzeczność i ........
PS. Osobiście od dawna używamy w naszej JRG (dodatkowo jako drugi) znormalizowanych hełmów lekkich (bez świadectwa CNBOP) do przestrzeni otwartych (lasy, wypadki, działania na wysokości itp.) i latem działamy (właśnie w przestrzeniach otwartych) niestety przed niczym nas nie chroniących koszarówkach (przecież nie możemy pozwolić "spalić się od środka" bo mamy ratować ludzi).

Naszym celem nie powinno być jednak łamanie lub konieczne omijanie prawa ale spowodowanie jego zmiany poprzez dostosowanie do otaczającej rzeczywistości !!!
Pozdrawiam,

« Ostatnia zmiana: Lipiec 17, 2011, 23:50:35 wysłana przez kolumb 112 »

Offline lang

  • Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.458
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:08:57 »
kolumb112 - nigdy nie twierdziłem, że ubranie koszarowe ma cokolwiek wspólnego z środkiem ochrony indywidualnej; nie chroni ono praktycznie przed żadnym czynnikiem zagrażającym zdrowiu lub życiu; ale też jeżeli nie występuja takie czynniki w środowisku pracy, lub też występują takie, przed którymi i ubranie specjalne nie chroni (chemia, promieniowanie jonizujące, działania w wodzie i pod jej powierzchnią), to ubranie specjalne jest zbędne, a w niektórych sytuacjach może okazać się wręcz szkodliwe; troszke za bardzo też jesteśmy przywiązani do hełmów - moim zdaniem nie jest konieczne noszenie tego nakrycia głowy podczas każdych działań; faktem za to jest, że w rozporządzeniu zbyt wiele obowiązków nałożono na KAR-a, których bez przychylności swoich przełożonych nie jest w stanie spełnić (środki ochrony na wymianę, napoje i posiłki, podmiany i cała ta otoczka "socjalna"); na temat prowiantu nie będę sie wypowiadał, gdyż życie nauczyło mnie nie liczyć na nikogo w tym zakresie, podmiany są uzależnione od dostępnych sił i tego tak od ręki nie przeskoczymy, ale już wymianę środków ochrony osobistej można zapewnić bez dodatkowych kompletów na stanie; w wielu jednostkach jest to rozwiązane w ten sposób, że w przypadku konieczności czasowego wycofania kompletu w celu wysuszenia, strażakowi wydawane jest ubranie z magazynu (używane); są też jednostki, w których strażacy nie zdają ubrań "zużytych" i to tez jest jakies rozwiązanie, o ile gabaryty szafek ubraniowych na to pozwalaja; oba te rozwiązania testowałem i nigdy nie miałem problemu z przemoczonym ubraniem;
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 18, 2018, 12:43:16 »
Przymiarki do nowego rozporządzenia BHP są już mocno zaawansowane a w toku bieżących problemów nie są przedmiotem większego zainteresowania. A warto bo to ważna sprawa.
Parę wątków z najnowszego wpisu:
https://wspolczesnystrazak.blogspot.com/2018/11/czy-u-nas-wszystko-musi-byc-robione-od.html

Offline simek92

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • KM PSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 30, 2021, 22:46:05 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie. Chociaż zapis o dobieraniu ŚOI do zagrożeń jest, więc może jednak furtka dla KDR pozostała.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2021, 23:09:23 wysłana przez simek92 »

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 691
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 30, 2021, 22:58:56 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie.
bardziej chyba to że praca w koszu nie jest praca na wysokości bo jesteśmy zabezpieczeni jakimiś tam barierkami .  :stop:

Offline simek92

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 471
  • Płeć: Mężczyzna
  • KM PSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 30, 2021, 23:11:05 »
Nie do końca, jest zapis że praca w koszu to praca na wysokości.

Offline Strażak wro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 30, 2021, 23:23:41 »
A sprawdzanie poprawności mocowania sprzętu na dachu pojazdu przed każdym wyjazdem widzieliście? I wypada wejść na auto w zabezpieczeniu....

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 08, 2021, 14:38:59 »
Co sądzicie o nowym rozporządzeniu BHP? Zakaz zakładania aparatów podczas jazdy i wykonywanie czynności ratowniczych w pełnym ubraniu specjalnym wywołało burzę w internecie. Chociaż zapis o dobieraniu ŚOI do zagrożeń jest, więc może jednak furtka dla KDR pozostała.
Witam
Pytanie zakaz zakładania aparatów podczas jazdy dotyczy, ubierania podczas jazdy czy posiadania założonego aparatu podczas jazdy??
Innymi słowy czy aparat zakładamy tylko po przyjeździe na miejsce zdarzenia?
Dzięki za odpowiedzi

Offline pb11

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.112
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 08, 2021, 21:11:53 »
Czasownik przechodni niedokonany.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.908
  • Płeć: Mężczyzna
    • JRG SGSP
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 09, 2021, 09:17:20 »
Czyli można zakładać stojąc np. przed zamkniętym szlabanem ;)

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Nowe rozporządzenie o bhp!!!
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 09, 2021, 16:24:36 »
Rozumiem, że w waszych jednostkach nie pojawiły się wytyczne mówiące o zakładaniu aparatu po dojechaniu na miejsce zdarzenia.
Bo z tym językiem polskim to każdy ma swoją interpretacje.