Pożarnictwo > Ratownictwo Medyczne

Udrażnianie dróg oddechowych .

(1/3) > >>

MIKO:
Nie wiem czy temat był już poruszany ,nie przypominam sobie ,  ale z kim się spotkam to ma trochę odmienne zdanie i teorię w temacie . By nie rozbudowywać tematu bazujmy jednak na sprzęcie i uprawnieniach strażaków .
Wypisałem poniżej chyba wszystkie metody dopuszczone dla KSRG – pomijam combitub i odmiany masek i rurek krtaniowych , uznając to za jedną metodę .

1.   Rękoczyn czoło – żuchwa
2.   Rękoczyn Esmarcha
3.   Luksowanie
4.   Rurka gardłowo-ustna
5.   Maska krtaniowa

A i jak się ma do tych metod – stosowanie kołnierza unieruchamiającego .

Pomijam , że metody są mylone – byłem świadkiem jak wykładowca tłumaczył rękoczyn Esmarcha nazywając go luksowaniem  , więc jeśli  jest problem w rozróżnieniu metod , liczę że to również sobie tu wyjaśnimy.

Pozdrawiam MIKO

hadamon998:

--- Cytuj ---Pomijam , że metody są mylone – byłem świadkiem jak wykładowca tłumaczył rękoczyn Esmarcha nazywając go luksowaniem  , więc jeśli  jest problem w rozróżnieniu metod , liczę że to również sobie tu wyjaśnimy.


--- Koniec cytatu ---

Kolego przepraszam ciebie najmocniej ale jestes troche w błedzie.ponieważ manewr Esmarcha jest tym samym co luksowanie żuchwy.ostatnio odbyłem zawody KRSG i jeszcze dokładnie było w regulaminie napisane ze trzeba uzyc manewru Esmarcha tj.wyluksowac zuchwe.

MIKO:
Dlatego zadaje pytanie – ponieważ mnie uczono i w teorii i praktyce , że  luksowanie jest to wystawienie żuchwy z „zawiasów”  u nieprzytomnego w szczękościsku , a nie jej wysunięcie i założenie zębów na zęby.  Manewr dość drastyczny , ale podobno do wykonania , nigdy nie próbowałem choć faktycznie miałem chyba dwa razy taki przypadek , że niemożna było otworzyć ust by założyć rurkę  .

Co ciekawe uczono mnie tej techniki na  kursie  KSRG , może dawno bo z dobrych 6 lat temu , przyznaje nie uczono również jeszcze wtedy rękoczynu Esmarcha , ale fizycznie mowa była o czym innym , o innej technice . Uczono mnie tam również manewru/ rękoczynu  Selico ( dziś rzadko się to uczy)  gdzie również pod tą nazwą funkcjonują dla mnie dwie odrębne czynności , ale o tym już było na forum .

Pozdrawiam MIKO .

bulon:
istnieja pod nazwą mi nieznana takie swiderki co sie wkreca miedzy zeby to otwierania tak zacisnietych paszczy.

pilot:
Maska krtaniowa (LMA) nie jezdzi w R-1.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej