Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Pompy w ratownictwie chemicznym

(1/1)

robert28:
Witam
Poszukuję informacji odnośnie pomp stosowanych podczas działań związanych z przepompowywaniem niebezpiecznych substancji. Mówiąc krótko chciałbym sie dowiedzieć na czym pracujecie , czego najczęściej używacie , co jest częściej używane a co sporadycznie. Chcemy dokonać zakupu nowego urządzenia lecz nie chcemy wywalić pieniędzy w błoto. Interesuje mnie również wasza opinia o danym sprzęcie. Wiem że dobór pompy podczas akcji uzależniony jest od wielu czynników  , dlatego nie piszę do czego konkretnie ma być , bo interesuje mnie cała gama pomp spotykanych na chemikach.
Pozdrawiam :mellow:

zero-11:
Dobrze byłoby zorientować się, która z pomp ma najdłuższa listę substancji niebezpiecznych, które może przepompowywać.
Na naszym chemiku znajdują się m.in.
- pompy beczkowe,
- pompa wirnikowa Mast-a (pracowałem tą pompą i okazało się, że przepompowywaliśmy kwas co prawda z listy substancji dopuszczonych, ale pod takim stężeniem, że pompę nam rozwalił. podobnie jak identyczną z wozu innej jednostki rat. chem.),
- pompa perystaltyczna (w komplecie zbiornik podciśnieniowy),
- pompa zanurzeniowa (ograniczone zastosowanie, gdyż pompa musi zostać zanurzona w substancji),
- pompa membranowa (zasilana pneumatycznie, lecz wymaga ciągłego zasilania ze sprężarki - na butli 6l/300atm pracuje ok. 1 min.).

Proponowałbym Ci jedną z pomp o dużej wydajności - wirnikowa lub perystaltyczna (ta w przeciwieństwie do poprzedniej może pracować na sucho) i pompę beczkową do mniejszych zdarzeń.
Wszystkie mają zasilanie elektryczne i są wykonane w Ex.

pozdr.

sam_go:
Suche informacje możesz znaleźć w necie. Co zaś się tyczy doboru pompy to uzależniony on jest od rodzaju pompowanej substancji. Pompy które wymienił przedmówca, to chyba standardowy zestaw "chemika" Osobiście polecałbym Depa Elro (perystaltyczna) możliwość wymiany węża zależnie od szajsu który pompujemy (wymaga trochę zachodu, ale wykonalne w warunkach polowych), poza tym współpraca ze zbiornikiem podciśnieniowym rozszerza zakres jej stosowania. Druga to pompa beczkowa. Prosta w obsłudze, silnik łączony z pompą ślimakową z kwasówki lub PP w zależności od substancji. Wydajności obu nie powalają na kolana, ale chyba nie to jest najważniejsze.
Wybór należy do Ciebie.

HAZMAT:
to zależy jakie masz zdarzenia (w sensie ilościowym)...ogólnie pompki 100 czy 300 l/min to do zdarzeń kolejowych nie bardzo (no cheba że podmianka szybko zje śniadanie)

ja bym popatrzył na TURBIMATy


pozatym zależy czego pompujecie najwięcej...odpornośc chemiczna i oczywiście klasy temperaturowe

a w ogóle to przemyślcie nad zestawem przyłączy do cystern i przejściówkami na DN32 / 50 / STORZ itd

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej