Autor Wątek: Kto dowodzi zastępem???  (Przeczytany 16493 razy)

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 16, 2008, 09:48:51 »
No i wypowiedzią @Fredka dochodzimy do sedna czyli kto za to odpowiada?
Ano właśnie - wina jest po ob stronach. PSP jest odpowiedzialna za szkolenie OSP. Ale PSP nie będzie jeździć po wsiach i przez megafon namawiać trażaków do szkoleń...

Myślę, że nie trzeba pytać KM PSP na zebraniu powiatowym o szkolenia tylko trzeba przyjść z listą np. 30 nazwisk i powiedzieć, że np. za miesiąc organizujemy szkolenie takie a takie. Uzgadniamy termin, lokal, i do roboty.

Offline MERCEDES1326

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 16, 2008, 16:30:20 »
Z wypowiedzi Fredka wychodzi całkiem inny temat, bo w innych tematach wypowiadają się wszyscy że strażak powinien mieć pokończone szkolenia ,a jak ja napisałem bo tak uważam, że jak nie ma dowódcy sekcji to auto zostaje w garażu ,to Ty piszesz że to utopia.Nie wiem z jaką KP współpracuje twoja OSP . U mnie jest  inaczej więc piszę
jak jest i jak powinno być .Kto weżnie odpowiedzialność jak będzie jakaś fuszerka przy akcji, może kierowca albo strażak z kursem  podstawowym /oczywiscie nie piszę tu o gaszeniu trawy na nieużytkach/.Skończmy wreszcie z interpretacją przepisów jak komu pasuje ,ma być dowódca sekcji w wozie, to ma być ,jeżeli nie ma auto zostaje w garażu  Wiem że ZG ZOSP zawarł umowę z KG PSP w sprawie szkoleń członków OSP i tego trzeba się trzymać i może waszemu kp trzeba o tym przypomnieć a jak nie chce szkolić strażaków ochotników to udajcie się do KW.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 16, 2008, 22:44:51 »
Cytuj
3. Szkolenia straaków ratowników Ochotniczych Stray Poarnych organizowane
w oparciu o programy szkolenia specjalistycznego Panstwowej Stray Poarnej oraz
szkolenia dowódców Ochotniczych Stray Poarnych, naczelników Ochotniczych
Stray Poarnych i komendantów gminnych ZOSP RP prowadzone sa przez szkoły
Panstwowej Stray Poarnej i komendy wojewódzkie Panstwowej Stray Poarnej.
Jedyny wyjatek szkolenia specjalistycznego, które moe organizowac Ochotnicza
Stra Poarna oraz inne podmioty zewnetrzne jest kurs pierwszej pomocy medycznej.
Warunkiem organizacji tego szkolenia jest spełnienie warunków okreslonych w
programie kursu.
Szanowny kolego to cytat z programów szkolenia opracowanych przez komendę główną PSP.
Cytuj
Wiem że ZG ZOSP zawarł umowę z KG PSP w sprawie szkoleń członków OSP i tego trzeba się trzymać i może waszemu kp trzeba o tym przypomnieć a jak nie chce szkolić strażaków ochotników to udajcie się do KW.
Żadna to umowa, lecz zapis w ustawie o ochronie p.poż.
A teraz pytanie, jak u Was organizują szkolenia naczelników i dowódców, jeśli piszecie, że nie ma problemu? Bo mój naczelnik już trzecią kadencję pełni swoją funkcję niestety ciągle z wnioskiem do KP o przeszkolenie.
Cytuj
Kto weżnie odpowiedzialność jak będzie jakaś fuszerka przy akcji, może kierowca albo strażak z kursem  podstawowym /oczywiscie nie piszę tu o gaszeniu trawy na nieużytkach/.Skończmy wreszcie z interpretacją przepisów jak komu pasuje ,ma być dowódca sekcji w wozie, to ma być ,jeżeli nie ma auto zostaje w garażu 

Wedle jakich przepisów? Ustawa mówi tylko o przeszkoleniu podstawowym.
Cytuj
Myślę, że nie trzeba pytać KM PSP na zebraniu powiatowym o szkolenia tylko trzeba przyjść z listą np. 30 nazwisk i powiedzieć, że np. za miesiąc organizujemy szkolenie takie a takie. Uzgadniamy termin, lokal, i do roboty.
Pedros ja nie piszę o szkoleniach podstawowych I czy II stopnia lecz o dowódców i naczelników.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2008, 22:53:23 wysłana przez Fredek »

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 16, 2008, 22:52:55 »
@Fredek po prostu organizujemy kursy  -_- – wszystkie  również dowódców i naczelników .

Daj maila to Ci wyślę, takie mądry jedno stronnicowy dokument jak to się robi .

Pozdrawiam MIKO

Offline nuras12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 27, 2008, 19:44:52 »
 :mellow: Widze Ferdek że się w końcu doczytałeś że ten gość nie ma żadnego kursu. No ale ja nie o tym , Panowie a czy posiadacie w swoich KP PSP coś takiego jak Powiatowy Ośrodek Szkolenia OSP. No oczywiście szkoli on ty7ko na potrzeby własnego powiatu ale to wystarcza, jeżeli chodzi o szkolenie szeregowych,d-ców sekcji, mechaników, ratowników drogowych - nie mówię medycznych. Co do szkoleń naczelników są Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia. Bardzo chętnie się tym zajmą i zorganizują. Wiadomo chodzi o kasę. Za stan wyszkolenia OSP tak jak za całe OSP odpowiedzialny jest Wójt Gminy więc wystarczy wysłać do niego Komendanta Gminnego i on na pewno go przekona i kasa się znajdzie jak nie w jednym roku to w następnym. Tylko trzeba spełnić jeden warunek musi być ktoś chętny aby uczestniczyć w takim szkoleniu. Powodzenia.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 27, 2008, 23:19:01 »
Cytuj
Co do szkoleń naczelników są Wojewódzkie Ośrodki Szkolenia. Bardzo chętnie się tym zajmą i zorganizują.

Są gdzieś takie? To chwała.
W moim woj. wg. nowego programu nie przeszkolono ani jednego naczelnika czy dowódcy. Z inicjatywy Odz. woj. ZOSP udało sie przeszkolic komendantów gminnych. Niestety pojawia się stara zasada chcesz mieć przeszkolonych, przeszkol sobie sam. KP Nawet próbują piętrzyć trudnosci z kadrą instruktorską, stosują typową zasadę spychacza, to nie do nas. Szczerze mówiąc to nawet nie wiem, czy to komendantowi nie pasuje czy funkcjonariuszom (dla jednych zajęte weekendy dla drugiego dodatkowe wolne). No ale kropla drąży... może coś z tego wyjdzie.
Cytuj
Za stan wyszkolenia OSP... odpowiedzialny jest Wójt Gminy

Możesz przytoczyć podstawę prawną? Czy tylko tak Ci się wydaje?
« Ostatnia zmiana: Listopad 28, 2008, 07:17:33 wysłana przez Fredek »

Offline voulatar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 28, 2008, 05:05:54 »
MERCEDES1326 - widzę, że masz komfortowe warunki w swoim powiecie. Ja mam raczej bliżej do Fredka. W moim powiecie nie ma organizowanyc kursów innych niż podstawowe i rat. med. Ponadto, sama chęć uczestniczenia w takim kursie to jeszcze nie wszystko. Trzeba mieć szczęście, że nasz gminny inspektor ds. ppoż. przekaże naszej jednostce info o szkoleniu i zdąży wysłać zgłoszenia. Ostatnio powiadomił nas o kursie, kiedy ten był już przy końcu. Żadne prośby ani groźby do KP, aby informowali nas bezpośrednio nie docierają. To samo tyczy się czasu kiedy są te szkolenia organizowane -w dni powszednie od 8 -15. No kto normalnie zadtrudniony pójdzie na taki kurs, nawet jeżeli jest chętny. Na porśbę aby kursy organizowano w systemie weekendowym osoba odpowiedzialna w PSP odpowiedziała mi oto w takie słowa: "my chcemy mieć wolne weekendy". :gwiazdki:

Co do sprawy kolegi który założył wątek, nie chodzi o to czy on jest dowódcą JOT, naczelnikiem czy kim tam innym, ale w sumie jest najwyższy rangą i w przypadku, kiedy przychodzi do akcji nie dopuszcza mysli, że może nim ktos inny dowodzić więc pcha się na dowódcę zastępu mimo kompletnego braku szkoleń i co za tym idzie zapewne kompletnej nieudolności.

W sumie sprawa jest dość cieżka, radzę poprostu zwrócić uwagę, że są osoby lepiej przygotowane do tej funkcji niż on, i im należałoby powierzyć dowodzenie zastępem. Albo skoro tak się udziela i pcha do wszystkiego to niech załatwi jakieś kursy w KP, to skorzysta i on i wy:D

Offline holmatro1986

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #57 dnia: Listopad 30, 2008, 14:19:31 »
Jeśli w obsadzie samochodu jest naczelnik a nie ma prezesa to automatycznie dowodzi i żeby zostać naczelnikiem trzeba mieć ukończony kurs naczelników OSP. Naczelnikiem powinna zostać osoba, która ma najwięcej odbytych kursów no i ma doświadczenie a jeśli zdarza się, że w jednostkach wybiera się człowieka "zielonego" tzn bez jakich kolwiek kursów to tylko świadczy o jednostce. W mojej jednostce naczelnikiem jest osoba o prawie 20-letnim stażu w Państwowej Straży Pożarnej.

Offline voulatar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #58 dnia: Listopad 30, 2008, 23:30:33 »
Jeśli w obsadzie samochodu jest naczelnik a nie ma prezesa to automatycznie dowodzi i żeby zostać naczelnikiem trzeba mieć ukończony kurs naczelników OSP. Naczelnikiem powinna zostać osoba, która ma najwięcej odbytych kursów no i ma doświadczenie a jeśli zdarza się, że w jednostkach wybiera się człowieka "zielonego" tzn bez jakich kolwiek kursów to tylko świadczy o jednostce. W mojej jednostce naczelnikiem jest osoba o prawie 20-letnim stażu w Państwowej Straży Pożarnej.

Nie świadczy to o jednostce ale o systemie szkoleń za które raczej odpowiada PSP. Wiesz jak ciężko w moim powiecie jest zalapać się na jakies szkolenie? Nawet jak jest juz jakies to i tak normalny człowiek pracujący czy uczący się nie jest w stanie wziąć w nim udziału. Nie zgadzam się ze osoba która ma najwięcej szkoleń powinna być naczelnikiem, tylko taka która potrafi sporo załatwić dla jednostki, bo to ona poza prezesem jest decydentem w wielu ważnych sprawach. Oczywiście najlepiej by było gdyby taka osoba była i dobrym organizatorem i dobrym strażakiem z doswiadczeniem ale to niestety jest utopia.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 01, 2008, 08:23:56 »
Czy się to komu podoba czy też nie w OSP naczelnik jest dowódcą operacyjnym. Funkcję swą pełni z wyboru, nie zależnie od tego czy ma stosowne papierki o ukończonych kursach. Obligatoryjny jest tylko kurs podstawowy, w tym bhp. Bez pozostałych można dać sobie radę > samokształcenie poparte z doświadczeniem.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline voulatar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 03, 2008, 21:15:56 »
dokładnie tak:), tylko pytanie na jakim poziomie on to samokształcenie realizuje

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 04, 2008, 08:24:31 »
Na takim, że swoją wiedzą wzbudzi zaufanie tych co go na tę funkcję wybiorą. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline nuras12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 09, 2008, 16:48:22 »
 :mellow: Szkoda Ferdek,że nie zacytowałeś całego zdania o tym wyszkoleniu. Na myśli miałem ,że jeżeli Wójt Gminy jest odpowiedzialny za ochronę ppoż na teranie danej Gminy to samo się nasuwa, że łatwiej to robić wyszkolonymi ludźmi niż pseudo wyszkolonymi.  Tak po za tym to Urząd Gminy pokrywa koszty szkolenia i jeżeli on nie wyrazi zgody to nici z naszych chęci. A co do podstawy prawnej to każde OSP jest objęte normatywami wyszkoleń i wyposażeń sprzętowych wiec, jeżeli macie kontrole roczne przeprowadzone przez PSP to na wniosku pokontrolnym jest opis za co uzyskuje się punkty i za brak normatywnego wyszkolenia też. Co się nasuwa ocena OSP spada i jest podstawa aby iść do Wójta i go przekonać. Ale to już rola Komendanta Gminnego. Lub władz OSP (Naczelnika, Prezesa). 

Offline voulatar

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #63 dnia: Grudzień 09, 2008, 21:05:49 »
Tak po za tym to Urząd Gminy pokrywa koszty szkolenia i jeżeli on nie wyrazi zgody to nici z naszych chęci. A co do podstawy prawnej to każde OSP jest objęte normatywami wyszkoleń i wyposażeń sprzętowych wiec, jeżeli macie kontrole roczne przeprowadzone przez PSP to na wniosku pokontrolnym jest opis za co uzyskuje się punkty i za brak normatywnego wyszkolenia też. Co się nasuwa ocena OSP spada i jest podstawa aby iść do Wójta i go przekonać. Ale to już rola Komendanta Gminnego. Lub władz OSP (Naczelnika, Prezesa). 

Dokładnie tak, nie same chęci wystarczą. U nas niestety gmina nie chce zbytnio wysyłać strażaków na szkolenia,rzecz jasna ze względu na pieniądze. Kontrole jakims dziwnym trafem wypadają doskonale, zapewne dlatego, że PSP nie organizuje dostatecznej liczby szkoleń i gdyby ich nie stwierdzili na kontrolach - byłaby to ich wina. W związku z tym wilk syty i owca cała, wójt zadowolony bo kontrola jest ok, kasa została w kieszeni, PSP zadowolone, bo nie musieli szkoleń przeprowadzac.

Offline nuras12

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #64 dnia: Grudzień 14, 2008, 09:28:24 »
 :mellow:Panowie aż się łza ciśnie do oka jak czyta się takie wypowiedzi, które świadczą o tym że są ludzie którzy podjeli się ochrony ppoż a w sumie im na tym nie zależy aby ich sasiedzi czuli sie bezpieczni. No i że PSP nie współpracuje z OSP przecież jestesmy do tego samego powołanie i powinniśmy się wspierać w działaniach aby zapewnić to bezpieczęństwo. A to mogą zrobić tylko ludzie dobrze wyszkoleni i zaangarzowani w to co robią. W moim powiecie PSP organizuje tyle szkoleń, że już nie ma chetnych strażaków. Kursy organizuje się juz dla 10 ludzi. Co do systemu to jest różnie i popołudniami i soboty, niedziele. To wszystko zależy od mozliwości członków OSP, wykładowcy starja się dostosować. Przecież to oni potem spotykają się w działaniach z tymi ludźmi wyszkolonymi przez siebie. Powodzenia w dalszej edukacji.

Offline czarek023

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #65 dnia: Grudzień 14, 2008, 18:08:43 »
a ja mam pytano. Czy naczelnik może wyznaczyć innego kierowce za kierowce który jest również opiekunem wozu ?
Cytuj
o to hipotetyczna sytuacja na wezwanie zjawia się opiekun wozu i kierowca ,zjawja się inny kierowca z uprawnieniami ratownicy i naczelnik decyduje że ten inny kierowca ma jechać a nie opiekun wozu. Pytanie czy może to zrobić?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2008, 22:52:31 wysłana przez Ajax »

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 14, 2008, 19:21:52 »
Jeżeli chodzi ci o wyznaczenie kierowcy do wyjazdu danym samochodem, to oczywiście że tak.  ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 15, 2008, 08:35:32 »
Pytasz dwa razy o to samo - tak może, czy ci się to podoba czy nie. -_-
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline sobek7

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 16, 2008, 19:51:00 »
o ile się nie mylę naczelnik może dowodzić bez szkoleń bo to on kontroluje szkolenia w swojej jednostce i on wysyła na nie ludzi:)
miłość to nie żaden cud, bo miłować kazał bóg, skoro taka wola nieba to strażaków kochać trzeba :)):)):))

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 17, 2008, 11:02:55 »
Po pierwsze jeżeli naczelnik wybiera innego kierowce to musi on posiadac uprawnienia do prowadzenia pojazdu specjalnego (uprzywilejowany). Druga sprawa jeżeli jest jedna osoba wyznaczona i ma np. umowe z gminą jako kierowca i konserwator gdzie dostaje jakieś pieniązki z tego tytułu to nie lubi jak jej ktoś pod maske auta bojowego zaglada bo jak coś popsuje albo nie daj boże auto nie odpali to bedzie na niego gadanie a nie na tego co raz sięprzejechał (wyjątkiem skrajne przypadki).

Sobek7 przeczytaj swojego ostatniego posta i go przeanalizuj. Nie masz racji. Jak naczelnik nie mający szkoleń ani pojęcia o kwalfikowanej pierwszej pomocy czy nawet nie wie jak się sprawia sprzęt hydrauliczny może ciebie szkolic z tych dziedzin, no ewentualnie może ci poopowiadać trochę bajek na temat sprzętu i jego użycia. Podam konkretny przykład z ćwiczeń:
Naczelnik odpala motopompe, znaczy stara się ją odpalić ale jak nie chce wziąść to nie chce, tak długo ją piłuje aż wyładował akumulator. ( Kilka dni później słysze że mechanik winny bo nie ma sprawnej motopompy (PO-5). Następnego dnia przychodzi naczelnik, ja i nasz kierowca mechanik. Mechanik podchodzi, dwa razy ja kopnął i motopompa odpaliła. Chyba jakiś szatan w nią wcześniej wstąpił ze nie chciała wziaść albo naczelnik nie potrafi obsługiwać sprzętu.

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 19, 2008, 12:47:57 »
 Witam. Pytanie brzmi: "Kto dowodzi zastępem???" (osobiście nie wiem po co ale są tam trzy wykrzykniki; myślę, ze jeden to wystarczająco dużo). Następnie podana jest obsada wozu. Więc odpowiedź może być tylko jedna: " Naczelnik dowodzi". (bez wykrzyknika, a tym bardziej trzech)
 Walne zebranie OSP wybrało Zarząd OSP a to wybrało spośród siebie Naczelnika. I wszystko w tym temacie. Takie są reguły demokracji. Komu się nie podoba niech je zmieni albo niech doprowadzi do zmiany Naczelnika swojej OSP. Jak to zrobić?- wystarczy zapoznać się ze statutem i sprawa jest jasna.
 Naczelnik nie musi być mistrzem świata we wszystkich dziedzinach dotyczących straży pożarnych i ich działań (choć dobrze by było gdyby był). Ma za to znać swoich ludzi i wiedzieć jakie zadania im zlecić a ci mają go słuchać, wykonywać jego rozkazy (chyba, że prawo mówi inaczej) a nie urządzać w czasie działań "kółko dyskusyjne" lub obrabiać mu tyłek za plecami (chociażby na Forum).
 Można byłoby w tym miejscu pisać i pisać ale po co? Pytanie jest jasno postawione, sytuacja także więc odpowiedź może być tylko i wyłącznie jedna.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #71 dnia: Grudzień 19, 2008, 14:06:12 »
No ja bym taki pewny nie był. Przy akcji nie ma demokracji - liczą się kwalifikacje i wiedza. Najlepiej jak kwalifikacje są wynikiem doświadczenia, ukończeniem stosownych szkoleń i zdobyciem odpowiednich uprawnień potwierdzonych oficjalnymi zaświadczeniami.

To, że jakiś zarząd jest d***** i wybiera spośród siebie na naczelnika gościa bez uprawnień to jest deko śmieszne.

PS: to ? się nazwa znak zapytania a nie wykrzyknik

Offline bary 41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #72 dnia: Grudzień 19, 2008, 15:50:31 »
 Racja. To-"?"-jest "pytajnik", nie wykrzyknik. Pomyłka z mojej strony. Pozdrawiam.

Offline Champion

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 738
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #73 dnia: Grudzień 19, 2008, 16:04:52 »
znowu źle mówisz, "?" to nie pytajnik tylko znak zapytania  :szalony:

Offline kaziu109

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 143
Odp: Kto dowodzi zastępem???
« Odpowiedź #74 dnia: Grudzień 19, 2008, 19:28:34 »
bary 41 ja mam do ciebie pytanie czy przeczytałeś cały post od deski do deski ?
ja wcześniej zadałem pytanie naczelnik jedzie do akcji jako kierowca-operator raczej wiadomo że powinien pozostać koło wozu a pali się na 4 piętrze i on  ma podjąć działania nie wiedząc co się dzieje w miejscu pożaru czy dowódca który jest 2 m od pożaru