Autor Wątek: Niebezpieczna Chemia  (Przeczytany 220670 razy)

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 04, 2005, 20:17:38 »
Z reguły jest tak, że pierwsze zgłoszenie idzie do nas i my jesteśmy pierwsi na miejscu. Co wtedy; zabezpieczasz teren i czekasz na sanepid, teren zabezpiecza Policja i czekacie na sanepid, prowadzisz ewakuację i czekasz na sanepid ? Czy mógłbyś coś bliżej opisać, jak wygląda ta procedura wprowadzona przez twojego KM po uzgodnieniu z innymi służbami.
Pozdrawiam – Nowy
Ps. Może ktoś jeszcze włączy się do dyskusji w tym temacie.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 05, 2005, 10:46:34 »
Witam!
Nie jestem specjalistą od rat.chem. ale nt. pytania nowego :
SPOT - System Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych. Jest to Porozumienie zawarte w dniu 14 grudnia 2000r. w Płocku pomiędzy Komendantem Głównym PSP /gen.bryg.Meres Z./, a Polską Izbą Przemysłu Chemicznego /Chmielewski K/. W treści w/w Porozumienia chodzi w skrócie o określenie zasad współdziałania w zakresie poprawy bezpieczeństwa przewozu materiałów niebezpiecznych oraz usuwania skutków zagrożęń środowiska, powstałych w trakcie ich transportu na terenie Polski. Są tam m.in. określone trzy stopnie pomocy dla jednostek KSRG. Krajowe Centrum SPOT do 10 grudnia każdego roku aktualizuje poszczególne dane i rozsyła za pośrednictwem KG do poszczególnych KW, a dalej..... z tym jest właśnie bardzo różnie <_< Ja mam obecnie aktualizację na dzień 16.06.2003r. z Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN S.A /Krajowe Centrum SPOT/. Porozumienie to wydaje mi się bardzo przydatne i już kilka razy z niego korzystałem, tylko chyba nie wszyscy doceniają znaczenie i potrzebę  tego dokumentu. Czy zostało opublikowane i gdzie - niestety nie wiem :( .
Co do bioterroryzmu: Aktualnie mam u siebie m.in. takie opracowanie - "Pobieranie,pakowanie, ochrona oraz przesyłanie próbek do badań laboratoryjnych" SIBCA /Sampling and Identification of Biological and Chemical Agents - Mat. Szkoleniowe dla Zespołów rozpoznania biologicznego oraz biomedycznego. Jest to sygnowane przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii Ośrodek Badań Weterynaryjnych. Dosyć dobry w/g mnie materiał ;) . Pozatym stosujemy własny Schemat Postępowania i Współpracy w Przypadku Zagrożenia Niebezpieczną Chorobą Zakaźną lub Bioterroryzmem. Schematu ogólnopolskiego chyba dotychczas nie ma?
Odnośnie dotychczasowej współpracy z poszczególnymi różnymi służbami nie było narazie poważniejszych problemów w skali powiatu, jednak jak już wcześniej pisałem nie dokońca jest rozwiązany problem ewentualnych kosztów i odpłatności za wezwanie specjalistycznych grup np. ratownictwa chemicznego, radiologicznego itp. Koszty sprowadzenia i użycia wiekszej ilości różnych sorbentów, neutralizatorów, zastępczych cystern, opakowań, sprzetu specjalistycznego itd.. Miałem już z tym nieraz pewne problemy <_<
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2005, 13:15:22 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 08, 2005, 01:30:30 »
Hej
Jest zgłoszenie do nas lub na policję, my informujemy sanepid i jedziemy.
Na miejscu zabezpieczamy miejsce oraz przesyłkę (jeśli mamy w co) i czekamy na sanepid. Gdy sanepid przyjadzie, daje nam pojemnik(i) i my pakujemy. Oni odjeżdżają, policja prowadzi postępowanie, my wracamy do koszar. Chyba że proszek jest rozsypany, to pracujemy w CUG'ach, ludzi należałoby przekazać na zakaźny na obserwację, a obiekt zamknąć do odkażania...
Pozdrawiam
PS: Warto rozglądać się dookoła. Można oszczędzić sobie dużo pracy. I tak z doświadczenia: w pobliżu pusta gaśnica śniegowa, lub w pobliżu worek po gipsie, a jak się da kwas na proszek, to reaguje, etc...

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #78 dnia: Czerwiec 24, 2005, 11:37:07 »
ludzi należałoby przekazać na zakaźny na obserwację, a obiekt zamknąć do odkażania...



   Soory... Czy ktos z was próbował przeprowadzić pełną dekontaminację z kwaranntanną ( po proszku w przesyłce) u nas w kraju?. mieliśmy akcje UW, poczta główna naszego województwa, i co i nic, brak przygotowania szpitali układy itd. Ilość wyjazdów do tzw wąglika wzrasta wprost proporcjonalnie do ilosci relacji w mediach o podobnych wydażeniach na świecie.   B) A żeby było śmieszniej taką przesyłkę niejednokrotnie odwozimy sami do sanepidu amen. Do puki (niestety) cos się naprawde nie wydaży to wszyscy będą to bagatelizowali, przykłady można mnożyć... B)  

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #79 dnia: Czerwiec 24, 2005, 12:55:48 »
Hej
Nie wiem, czy o to Ci chodzi, ale koledzy z Katowic-Piotrowic wysyłali już ludzi, którzy mieli kontakt z nieznanym proszkiem, a podejrzanym o bycie wąglikiem, do szpitali na obserwację/kwarantannę.
Popytaj tam.
 

Offline path

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #80 dnia: Czerwiec 24, 2005, 14:55:55 »
Witaj Ajax :)
Odnośnie SPOT- u skoro korzystałeś.
3 stopień SPOT to siły i środki z zakładów- sygnatariuszy SPOT.
proszę powiedz kto płaci za ich wezwanie, przyjazd i działanie na miejscu?
Z tego co wiem tylko 1 i 2 (dojazd specjalisty samochodem PSP) stopień jest bezpłatny).
Pozdrawiam
path
 

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #81 dnia: Czerwiec 26, 2005, 11:01:50 »
Witam!
path z ta odpłatnością właśnie jest pewien problem. Ja juz nieco o tym napisalem wcześniej Post/29.03./ i w sumie od tego czasu niewiele się w tym zakresie u mnie zmieniło. Są jakieś niewielkie pieniądze w rezerwie Starostwa na pokrycie ewentualnych kosztów działań, gdy brak jest właściciela /niemożliwy od razu do ustalenia itp.../. Firmy które delegują ludzi i sprzęt specjalistyczny - nie tylko w zakresie chemii, zazwyczaj nie chcą zbyt długo czekać na kasę i często już na wstępie pytaja kto będzie płatnikiem. Komenda również może pokryć pewne koszty i później dochodzić swoich roszczeń w stosunku do przewoźnika, czy innych winnych skażenia, wypadku, itd... , ale jest to droga zwykle długa i żmudna. Podobnie robi też Starostwo. O zwrot - refundację pewnych kosztów /akcji/ można starać się także /bodaj za pośrednictwem KW PSP/ w NFOŚ i tak było również w kilku przypadkach ;) .
Najbardziej chorą sytuacją jest, gdy d-ca akcji, czy dyżurny SK zastanawia się i obawia, czy powiadomić i poprosić o pomoc inne specjalistyczne służby - bo kto za to zapłaci?
Czas chyba najwyższy To jak i kilka innych rzeczy w końcu prawnie uregulować i wyjaśnić.
Swego czasu p.Grosset wówczas w KCKR na zadane tel. właśnie takie pytanie przez K-dta Pow. odpowiedział, że trzeba było sobie radzić własnymi siłami /znaczy PSP/. Budujące nieprawdaż <_<
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Druid

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #82 dnia: Lipiec 13, 2005, 23:35:29 »
Dorzucę też swoje trzy grosze.
Zgłoszenie do SK o dziwnej przesyłce - prawdopodobnie wąglik:
1 - Wyjazd naszej jednostki na miejsce,
2 - Powiadomienie Sanpidu i Policji,
3 - Zabezpieczenie terenu akcji,
4 - Jak przesyłka nie jest otwarta, policja musi dać potwierdzenie że nie jest to ładunek wybuchowy,
4a - Po potwierdzeniu pakujemy do pojemnika i przekazujemy sanepidowi,
5 - Jak przesyłka jest rozpieczętowana i wysypuje się jakiś biały proszek zabezpieczamy teren akcji i nie podejmujemy żadnych innych czynności,
6 - Sanepid pobiera próbkę i jedzie do laboratorium sprawdzić substancję,
6a - Jak jest to wąglik albo inne badziewje ubranka gazoszczelne do pojemnika i przekazujemy sanepidowi.

To na tyle  B)  
"Kto rozprawia, powołując się na autorytet,
nie posługuje się rozumem, lecz raczej pamięcią"

Leonardo da Vinci

Offline Pioter

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #83 dnia: Sierpień 05, 2005, 08:35:01 »
Druid!
Co powiesz na to, że w moim małym mieście (jak i zresztą nie tylko w moim) nie ma pododdziału policyjnych pirotechników! Co taki policjant z prewencji może powiedzieć na temat tej niezidentyfikowanej paczki! Przecież to normalne, że on nie jest w stanie określić czy nie jest to ładunek wybuchowy! On co najwyżej może zabezpieczyć teren akcji taśmą policyjną   :D  i przez radio zgłosić oficerowi dyżurnemu żeby natychmiast wysyłał z Lublina "bombermanów"  :D  A jak wiadomo pokonać dystans 90 km nie jest tak łatwo  :P  czyli czekając 45 min. na przyjazd ekipy paczka może wylecieć w powietrze razem ze wszystkimi ludźmi ze służb ratowniczych i gapiami  ;) O ile jest w niej bomba!

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #84 dnia: Sierpień 10, 2005, 17:46:41 »
Witam po długiej przerwie...
  Jeżeli chodzi o rozpoznanie minersko - pirotechniczne (bo tak to się nazywa) to nie potrzebny jest do tego miner - pirotechnik z pododziału AT, a to dlatego, że takie przeszkolenie mają właśnie policjanci z prewencji z mniejszych komisariatów,,,oczywiście, jeżeli jest to Pipidówka Wielka to go nie będzię, ale nie ma potrzeby ściągania ATowców z wielkich miast do samego rozpoznania, a poza tym drodzy koledzy są w naszych szeregach...chyba czterech i to wszyscy z Wawy...strażole przeszkoleni w tej dziedzinie...no ale oni są w stolicy więc nie będziemy zawracać im dupy...
  Jeżeli chodzi o "wągliki"...(sam pracuje na jednostce chemicznej) to sprawa nie jest do końca tak prosta bo:
 primo...jeżeli jest to wągliki a tym bardziej w postaci "bojowej" to wszystko co miało z nim potencjalny kontakt powinno być dezynfekowane...jak wiadomo tylko jednostki chemiczne mają CUGi i one służą do "podejmowania takich "rarytasków"...wyobraźcie sobie normalnych strażaków z normalnej JRG pracujących przy wągliku (co nie powinno mieć miejsca), a musi ich wejść przynajmniej dwóch...UPSy,chełmy, aparaty, rękawice, kalosze i wszystko inne co miało z tym kontakt łącznie z nimi samymi idzie do dezynfekcji...macie dwóch mniej na zmianie..a poza tym jakich przewieźć na tą dezynfekcję!!!
  secundo...Nie każdy sanepid tach chętnie współpracuje ze PSP
  a po osiemnaste...nie może mieć miejsca sytuacja że coś i albo ktoś idzie do dezynfekcji DOPIERO w tedy jak sanepid po dwóch dniach powie nam że to był wąglik...to trochę za późno a poza tym całe działania tracą sens... B)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2005, 17:48:39 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Kamil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 174
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #85 dnia: Wrzesień 01, 2005, 09:23:33 »
Zawsze kiedy strażacy mieli akcję z niezidyfikowaną substancją to powinni (muszą) być poddani dekontaminacji (sprzęt który miał kontakt z tą substancją też) no i według mnie jeśli był kontakt z wąglikiem lub czyś podobnym za kilka godzin lub dni jakieś badania kotrolne. :)  

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #86 dnia: Wrzesień 05, 2005, 10:44:09 »
Witam
Sory Kamil ale jeżeli tak (..... i według mnie jeśli był kontakt z wąglikiem lub czyś podobnym za kilka godzin lub dni jakieś badania kotrolne) to by znaczyło że chłopcy nie podeszli do tego profesjonalnie. Z doswiadczenia wiem że do wszystkich tego typu przypadków podchodzimy z daleka i w pełni zabezpieczeni,bohaterów są pełne cmentarze...niestety.

Offline Uzi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #87 dnia: Październik 10, 2005, 23:05:18 »
Czy istnieją procedury zajmowania się i usówania ewentualnych skutków ptasiej grypy,jeżeli tak to prosiłbym o namiar. Jeżeli jest to zbliżone do działań przy pryszczycy to je znam.Z góry dziękuję :unsure:  

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #88 dnia: Październik 25, 2005, 20:52:22 »
Skontaktuj się z SANEPIDem...a na procedury trzeba poczekać
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline wodnik

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 658
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #89 dnia: Październik 25, 2005, 22:28:18 »
Mogę wypowiedzieć się jedynie w dziedzinie profilaktyki. Ale dotyczy to chyba tylko pań. A może ....

Nie można brać ptaszka do buzi :D
Jaka szkoda.


A poważnie.
Gdyby procedury były to nie trzeba byłoby ich szukać w internecie. W takich sytuacjach kw jeast błyskawiczna, jako przekaźnik wiedzy.
 
...........sam sobie sterem, żeglarzem i okrętem.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #90 dnia: Październik 26, 2005, 01:18:35 »
Odnosnie ptasiej grypy jak pisze wodnik
<Zasłyszane w radio
Panie redaktorze: Dzwonię w związku z Rozporządzeniem Ministra
Rolnictwa.
Czy moja żona, będąc kurą domową, może wychodzić z domu?
Może, tylko nie wolno jej utrzymywać stosunków z przelotnym ptactwem.>

Poważnie to faktycznie chyba nie ma? Nie dotarły jeszcze? żadne procedury z tym związane. Narazie są tylko zalecenia w zgłoszeniach o podejżanych "zwłokach" ptaków zgłaszania faktu do Pow.Lek. Wet. i Sanepidu i czekania na ich dalsze decyzje - przynajmniej ja tak mam. Był niedawno wcześniej taki przypadek i ruszyliśmy nieopatrznie pół aministr. województwa ;) Korzyść taka, że choć mamy aktualne tel. do osób dyżurnych i... odpowiedzialnych.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

BROKS

  • Gość
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #91 dnia: Październik 26, 2005, 10:13:46 »
Ptasia grypa.......wirusologia wkracza do naszej służby.
Wzięliśmy na siebie owady (pszczoły. osy, szerszenie) OK, potem przyszedł czas na bakterie ( "sławny" wąglik) FAJNIE, teraz zajmiemy się obcowaniem z wirusem jeśli się pojawi.....kto wie może będziemy zbierać zdechłe ptactwo....!!!!  

Offline ADR998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #92 dnia: Listopad 09, 2005, 10:53:52 »
Witam wszystkich....jestem tutaj nową osobą i bardzo sie cieszę, że jest tutaj temat poświęcony towarom niebezpiecznym bo chyba właśnie dla niego postanowiłam się zarejestrować. Mogę was wspomóc wiedzą z zakresu towarów niebezpiecznych  ponieważ jestem doradcą ds. bezpieczeństwa towarów niebezpiecznych w transporcie drogowym i szczególnie leży mi na sercu wasza wiedza w tym temacie, gdyż sama jestem strażakiem. Przy okazji może sama sie czegoś dowiem?
Piszcie proszę i jak będę wiedziała i będę dysponowała czasem to postaram się wam odpowiadać. Pozdrawiam

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #93 dnia: Listopad 09, 2005, 12:19:48 »
"sama"......... no prosze wkońcu jakas Kobietka na naszym forum:):)

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 13, 2005, 09:23:02 »
Witam Wszystkich i Witam ADR998....ma prośbę...napisz mi coś więcej o sobie...a to dlatego,że bardzo cenię sobie kontakty z "chemikami - strażakami"...zwłaszcza w podziale...z góry dziękuję
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline ADR998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 14, 2005, 13:42:30 »
Fajnie, że zauważyliście, iż jestem kobietą...to miłe.
HAZMAT słowo do Ciebie....nie jestem chemikiem i nie jestem na podziale choć z chemią stykam się często bo niestety to nieunikniona i częsta sfera naszej działalności. Pracuję w wydziale operacyjnym od kilku ładnych lat a przez to mam kontakt z podziałem bojowym porzez udział w ćwiczeniach, prowadzenie szkoleń itd. Nie będę wymieniała tutaj wszystkiego czym się zajmuję, ale sama moja obecnoć tutaj mówi, już sama za siebie, że rozumiem problemy tych, co na co dzień obsadzają wozy bojowe.
Pozdrawiam.
 

Offline emsii

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 27, 2006, 08:53:14 »
witam,
 poszukuję multimedialnych materiałów szkoleniowych z ratownictwa chemicznego np. prezentacje w power poincie, opracowania, zdjęcia itd.  od tego roku ostro wchodzimy w chemię  ;)
jeśli ktoś miałby coś takiego to będę bardzo wdzięczny  :)  emsii@tlen.pl
dzięki i pozdrawiam.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 30, 2006, 21:33:50 »
Emsii....skąd jesteś i co po trzebujesz
 
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #98 dnia: Marzec 24, 2006, 08:42:56 »
Może kogoś zainteresuje:

The Art of Neutralization

This presentation overviews recent incidents in the US involving acids and bases, which are both categorized as corrosives by the USDOT. Acids and bases are defined along with their hazards, examples, and the pH scale. Neutralization as a chemical reaction is outlined and three methods of conducting neutralization will be discussed; the Guess method, the Neutralization Chart method, and the Chemistry method. Pros and cons of each method are discussed and safety concerns are covered. Presentation time is one hour.

Czas trwania wykładu 1 godzina.


Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 13, 2006, 19:20:39 »
HAZMAT widzę, że często tu zaglądasz, czy możesz mi pomóc w jednej sprawie. Szukam rysunków, opisów i schematów autocystern stosowanych w transporcie drogowym materiałów niebezpiecznych. Przeszukałem internet, ale niczego nie znalazłem. Wiem, że jest sporo typów, ale konstrukcyjne są dość podobne. Interesuje mnie w tym budowa układu napełniania, opróżniania, odpowietrzania, napowietrzania zbiornika. Budowa zaworów, zasada ich działania. Jak mógłbyś mi pomóc to byłbym wdzięczny.
Pozdrowienia NOWY
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.