Autor Wątek: Niebezpieczna Chemia  (Przeczytany 229934 razy)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #175 dnia: Marzec 25, 2007, 13:01:29 »
A robiliście doświadczenia z specjalnie zmieloną gumą z opon samochodowych ???

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #176 dnia: Marzec 31, 2007, 13:55:19 »
Guma..no nie próbowałem....za to POPóŁ...
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #177 dnia: Marzec 31, 2007, 21:28:09 »
Jest to 2-5mm granulat gumy z opon samochodowy pozbawiony kordu oraz metalu , dodatkowo przepuszczony przez urządzenie rozcierające . Granulat uzyskuje wówczas strukturę podobną do pumeksu . Bardzo dobrze absorbuje i wiąże substancje olejo i ropopochodne . Dzięki dodatkowej właściwości unoszenia się na wodzie nie tonie i jest właśnie tam gdzie zanieczyszczenia . Finał po zebraniu – spalarnia . Widziałem takie testy gdzie do szklanki wody wlewano  ok. 100 gr. oleju , następnie wsypywano 1/3 wysokości granulatu . Po kilku minutach wybierano granulat i woda była krystalicznie czysta .
Takie rozlewiska jak Swarzędz super sprawa

Zresztą kord tekstylny z opon jest również wykorzystywany jako sorbent , ale to bardziej na zasadzie naszego odpadu pumeksu z którym się męczę już trochę czasu i nie mogę go nigdzie wykorzystać .
Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #178 dnia: Kwiecień 01, 2007, 00:20:46 »
ten pumeks...połącz z mydłem w płynie i dobrze wetrzyj w dłonie a potem spłucz...napewno poczujesz różnice...sprawdzałem
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #179 dnia: Kwiecień 01, 2007, 10:35:41 »
Mam trochę tego , w sumie można by zacząć produkować pastę do rąk , lub środek do pilingu dla Pań . Ale nam się mówi że to do neutralizacji oleju służy ?!

Dzięki Hazmat i pozdrawiam   

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #180 dnia: Kwiecień 01, 2007, 19:45:14 »
Mam nadzieję, że się nie wygłupię pytaniem.
Jeśli chodzi o neutralizowanie substancji ropopochodnych unoszących się na wodzie słyszałem o wykorzystywanie do tego celu specjalnie spreparowanych skorup orzecha (nie pamiętam, jakiego). Kiedyś oglądałem na taki temat program w niemieckojęzycznej stacji PRO7, mowa w nim była o nietypowych substancjach wspomagających akcje ratownicze. Słyszeliście o czymś takim? Wiem brzmi jak absurd. Jednak firma prowadząca testy zachwycała swój produkt, który powstawał na bazie zwykłych odpadów.

Co do granulatu z gumy – jest on dostępny na rynku? Powiem szczerze, że pierwszy raz słyszę.

.
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #181 dnia: Kwiecień 01, 2007, 20:59:34 »
Magnaczusz – szczerze nie słyszałem o skorupkach . Dużo sorbentów jest robionych z odpadów i tu pewnie jest tak samo . Panowie mają odpad i szukają zastosowania , doszli że absorbuje np. olej no to można go do tego zastosować . Podejrzewam jednak że zastosowanie będzie jedynie na rynku lokalnym .

Granulat opon , w postaci sorbentu jest dostępny w Niemczech .W Polsce jest obecnie jeden zakład produkujący granulat , ale zwykły . Powstaje kolejny w Wielkopolsce o zdolnościach przerobowych 40 tyś. ton rocznie , ale czy będzie taki oferował trudno mi powiedzieć . Spotkałem się tydzień temu z Białorusinem , który również produkuje granulaty gumowe , mówi że eksperymentuje z tym zastosowaniem . Problem tkwi w dodatkowym roztarciu granulatu , ale nie zmieleniu , by utworzyły się pory .

Cena trudno mi powiedzieć , standardowy granulat tej frakcji to od 100 do 150 euro za tonę . Czyli  trochę mniej niż 2 m3.Nie wiem jakie ma to odzwierciedlenie do obecnie stosowanych sorbentów dla tego pytałem Hazmata , po prostu nigdy się tym nie interesowałem . Zawodowo zajmuje się dostarczaniem technologii dla recyklingu i dlatego znam temat .   

Pozdrawiam   

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #182 dnia: Kwiecień 03, 2007, 18:22:04 »
Powiem tak...sorbentem może być wszystko, szczególnie to co porowate!!! tu pojawiają się dwie kwestie skuteczności i ceny
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #183 dnia: Kwiecień 09, 2007, 23:44:39 »
Hazmat Niemcy mają pompki na sprężone powietrze do usuwania paliwa ze zbiorników samochodowych. Powiedz czy spotkałeś się z takim urządzeniem w Polsce .

Oczywiście nie zamierzam uzupełniać swoich zapasów , Pb i ON , ale czasami taka zabawka się przydaje.

Pozdrawiam

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #184 dnia: Kwiecień 10, 2007, 21:47:32 »
no u nas w PSP nie spotkałem się z tym (wiesz kwestia EX), a le równierz myślę że to kapitalny sprzęt
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #185 dnia: Kwiecień 11, 2007, 20:58:51 »
Apel do strażoli z jednostek chemicznych

Mam propozycję...jeżeli na waszym podwórku coś będzie się działo w kwestiach szkoleń, warsztatów czy ćwiczeń...piszcie o tym tutaj...a nóż widelec okaże się, że można coś zrobić z większą pompą...a co najważniejsze i strażacy PRZEPRASZAM za wyrażenie niechemiczni również skorzystają


o innych wiadomościach typu szalone pomysły decydentów w kwestiach chemicznych również piszcie

POZDRAWIAM
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #186 dnia: Kwiecień 19, 2007, 09:59:34 »
Hazmat coś spokój w tym dziale .
Więc pozwól , że ja zadam znów pytanie . Co sądzisz o wykorzystaniu w straży mierników fotojonizacyjnych  do określania stężeń substancji toksycznych ?

Pozdrawiam 

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #187 dnia: Kwiecień 19, 2007, 10:51:35 »
MIKO sprawa wygląda tak....Jak najbardziej i może to być nawet chromatograf gazowy sprzężony ze spektrometrem atomowym...przeszkoda....cena i podejście decydentów pod tytułem "KTO TO OBSŁUŻY"....ostatnio byłem na pokazie...walizeczka HAZMAT ID...całkowicie dekontaminowalna, łatwa obsługa, szybki pomiar, karty charakterystyk zapisane na wewnętrznym komputerze...baza podstawowa 25000 !! substancji...powiększalna do 50 000....Londyn chce do któregoś roku wyposażyć się w kilkadziesiąt takich mercedesów...Polska...odpowiedz sobie sam


PZDR
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #188 dnia: Kwiecień 19, 2007, 11:59:11 »
Bo odpowiedź na pytanie "kto to obsłuży i zinterpretuje wyniki?" jest rzeczywiście istotna...
Nie wiesz, ile to może kosztować??? I czy analizować można wyłączne ciała stałe, czy również ciecze?
I jak trudne jest przygotowanie próbki? No, bo jeśli do tego trzeba laboratorium na kółkach, to trudniej będzie kogokolwiek do tego przekonać.
Hej :)



Offline BURY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 369
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #189 dnia: Kwiecień 19, 2007, 12:12:24 »
strażak ze zwykłego JRG takiego w małym mieście przy poważnej awarii chemicznej składa rączki i sie modli żeby kumple z plutonu chemicznego przyjechali na czas nie mówię tu o drobnych wyciekach bo sobie raczej poradzą ale przy dużej awarii gdzie doświadczenie malych jednostek jest znikome a i wiadomo jak to teraz jest na tablicy numery są a w środku już sie nie jest pewnym co jest

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #190 dnia: Kwiecień 19, 2007, 13:25:17 »
1. HAZMATID:
Znalazłem "The HazMatID is a Fourier Transform Infrared (FT-IR) spectrometer that can be used for both quantitative and qualitative materials analysis. It can be used for the analysis of solids, powders, pastes, gels and liquids, and the technique is non-destructive"

No, nieźle. Ile toto może kosztować i kto to sprzedaje w Polsce???

2. Wytyczne, o których już pisałem na forum, najprawdopodobniej leżą w kolejce do podpisu u KG.
Najważniejszym chyba zapisem jest wymóg, by grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego (ożeniono na stałe chemię i ekologię) liczyła co najmniej 12 chłopa do wyjazdu. W ten sposób znikną dziwne rozwiązania, gdzie małe jrg były zobowiązane do prowadzenia specjalistycznych działań z zakresu chemii. Bo też i napisano w Wytycznych jasno, że istnieją dwa poziomy prowadzenia działań: podstawowy (zabezpieczenie, rozpoznanie, ostrzeganie, alarmowanie, ewakuacja, dekontaminacja, zabezpieczenie kwatermistrzowskie specjalistów, etc.) i specjalistyczny.
Ważnym jest też fakt, że w dokumencie nie ma żadnych procedur postępowania (i dobrze). Są za to zasady prowadzenia działań, bezpieczeństwa, itd.

Generalnie podobają mi się te wytyczne. Stworzone one zostały przez fachowców z wiedzą i doświadczeniem (widać to w tekście), co chyba rzadką jest praktyką w naszej kochanej firmie.
:)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.300
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #191 dnia: Kwiecień 19, 2007, 13:59:56 »
Ale wy bardzo lubicie skręcać z tematu by trochę ponarzekać , każda okazja jest dobra.

Ale tak naprawdę , moje pytanie było całkiem retoryczne . Nie chodziło mi o laboratorium na kółkach , tylko prosty ręczny miernik  fotojonizacyjny , nie wiem np. „AUER PPM” 

Interesowała mnie czysta opinia , jeśli w ogóle taką zabawkę stosujecie . No chyba że dalej jesteśmy na etapie wyłącznie rurek wskaźnikowych .  Bo nie wiem , chemią w straży nie za dużo się interesowałem . Bardziej zawodowo , jestem ochotnikiem .

Pozdrawiam

PS. A co do wytycznych , to faktycznie leżą lub zostały właśnie podpisane . Ale tu wiedzę z pierwszej ręki może mieć Hazmat bo dwóch jego wodzów pracowało nad nimi .
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2007, 14:02:55 wysłana przez MIKO »

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #192 dnia: Kwiecień 19, 2007, 20:03:12 »
HAZMAT ID (ciała stałe, ciecze, żele itd) do 50 000 substancji
GAS ID do 5500
czego więcej chcieć...zauważcie..nie kosztuje ta walizeczka 200 000 PLn DROGO?....po pięciu akcjach "wąglikowo sarinowych" i ewakuacją iluś osób, nie mówiąc o siłach i środkach...ZWRÓCONE...OPŁACA SIĘ?


PS..O kursach...Panowie z Koszalina do zobaczenia w maju.... JRG 2..Pozdrawiam Serdecznie
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2007, 20:05:45 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #193 dnia: Kwiecień 19, 2007, 20:29:01 »
Kurs...??? A można wiedzieć jaki i czy dostępny dla ludzi z zewnątrz?

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #194 dnia: Kwiecień 19, 2007, 20:44:55 »
kurs chemiczny ale chyba tylko dla chłopaków z Koszalina
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #195 dnia: Kwiecień 19, 2007, 21:04:16 »
A czy ktoś słyszał o dobrych i dostępnych kursach z ratownictwa chemiczno - ekologicznego?
Potrzeba nam kilka osób na taki wysłać.

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #196 dnia: Maj 15, 2007, 23:34:51 »
no to po krótkiej przerwie jestem.....pozdrówka dla chłopaków z Koszalina...szkoda że tak krótko


Panie i Panowie...świerzynka http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/wytyczne_rat_chemekol.pdf

http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/wytyczne_rat_chemekol_zal1.pdf


według tych wytycznych grupa poznańska leży i kwiczy

« Ostatnia zmiana: Maj 15, 2007, 23:40:30 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline Lett

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 139
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #197 dnia: Maj 16, 2007, 00:04:56 »
Pod obydwoma linkami podanymi przez Hazmat'a otwiera się ten sam tekst Wytycznych.
Polecam poniższy adres, gdzie znajdziecie m.in. załączniki, w tym 'Minimalne wymagania sprzętowe dla grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego'
http://http://www.straz.gov.pl/?p=/pl/ksrg/

A co do Wytycznych...
Najbardziej w nich cieszy mnie określenie minimalnego stanu jednostki, na bazie której może istnieć Grupa.
Martwi natomiast połączenie 'na sztywno' chemii i ekologii. W naszym województwie istnieje m.in. pluton ratownictwa ekologicznego na bazie niewielkiej jrg. I daje sobie on doskonale radę w razie potrzeby.
W przypadku chemii oczywistym jest, że potrzeba wielu wyszkolonych ratowników. Przy ekologii tych kilku ze sprzętem + dodatkowe miejscowe siły wystarczały.

Brak mi ciągle za to jakiejś sensownej koncepcji (i realizacji) szkolenia z zakresu ratownictwa chemiczno - ekologicznego.
Obecne kursy to poziom podstawowy zaledwie. Poziom tych kursów jest bardzo różny. Osobiście nie spotkałem się dotąd z żadnym dobrym kursowym szkoleniem - problemy z kadrą, albo z bazą, lub czasem z chęciami.
To poziom podstawowy. Ale co ze szkoleniem na poziomie wyższym??! Nie ma!
Przydałyby się seminaria, warsztaty, szkolenia na sensowne, konkretne tematy z doświadczonymi fachowcami.
KG śpi, a my szukamy ciągle materiałów, kontaktów, itd. I uczymy się przede wszystkim przy akcjach, czasem na błędach.
Oby tych błędów było jak najmniej, szczęścia jak najwięcej, a wspomniana wcześniej KG obudziła się i ruszyła wreszcie temat szkoleń.


Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #198 dnia: Maj 16, 2007, 10:28:05 »
Z kolegą ze Szczecina pracujemy nad spotkaniem grup chemicznych...może w Bornym...narazie mamy na liście (do powiadomienia) Białystok, Gdynia, Koszalin, Kraków,Gorzów, Zielona Góra, Warszawa, Katowice, i oczywiście Szczecin z Poznaniem

Jeżeli ktoś jest z was z chemicznej z tych miast, albo zapomniałem o kimś to walcie jak w dym
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: Niebezpieczna Chemia
« Odpowiedź #199 dnia: Maj 16, 2007, 15:40:58 »

Olsztyn i Kędzieżyn Koźle...oki
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu