Pożarnictwo > Ratownictwo chemiczne

Niebezpieczna Chemia

<< < (3/66) > >>

path:
Witaj HAZMAT
To dobry pomysł,
Myślę że w tej rubryce nie powinny się znaleźć narzekania czy nasze żale ale solidna porcja wiedzy na tematy zaproponowane przez Ciebie. Osobiście chętnie się włącze w ten temat. Może nie znam się tak jak inni ale może coś ciekawego dorzucę.
path

Ajax:
Dobrze chyba, że powstał taki dział na forum. Zobaczymy jak się rozwinie.
Ja osobiście mam na początek - tak mi sie nasuwa naiwne może pytanie.
Chodzi o prawidłowy nr ONZ oleju silnikowego / są ich różne rodzaje na miejscu niemożliwe do ustalenia/ . Stosunkowo często jesteśmy wzywani do usunięcia - neutralizacji,sorbcji, rozlanego i plam z jezdni po kolizjach, wypadkach itp. W "Informacji ze zdarzenia" z środkami chemicznymi /chyba taki to jest :rolleyes: / w pkt. 20 trzeba wówczas podać nr ONZ.  W dostępnych mi wykazach jako taki - olej silnikowy nie figuruje. Zazwyczaj podaje się coś zbliżonego. Nikt tego dotychczas nie kwestionował, ale jak to powinno prawidłowo wygladać? Przy produktach ropopochodnych jak benzyny, olej napędowy nie ma tego problemu. Czy również zaliczyć do usuwanych sub.chem. np. płyn chłodniczy /nr/ ?
Pozdrawiam! :)  

kapitano:
Witam wszystkich. Nie wiem jak robicie to w innych jednostkach, ale u nam przy zmywaniu oleju silnikowego, napędowego itp. przy usuwaniu skutków wypadku nie piszemy nr ONZ, bo gdy wpiszemy numer ONZ  robi nam się akcja ratownictwa chemicznego. Numer substancji piszemy przy poważniejszych akcjach typu np uszczelnianie cysterny, zbieranie substancji z akwenów wodnych itp.
 

HAZMAT:
Drodzy Koledzy! Na wstępie zaznaczę, że kiedy słyszę słowo ewid lub coś pochodnego to włos mi się jeży...Ci, którzy opracowywali ten program, powinni jeszcze raz się mocno j.... w baniak i pomysleć nad tą chałą...ale do rzeczy...U nas również tak jak u kapitano nie piszemy ONZtu,bo tak naprawdę jak przypuszczam, "projektantom" ewida ONZ bardziej kojarzy się z cysterną niż samą substancją niebezpieczną...gdyby analizować ile substancji mogłoby zostać na drodze i w powietrzu po "niechemicznym" wypadku to naliczyłbym chyba z piętnaście...Ajax wszystko zależy od MSK. POZDRAWIAM :D

Ajax:
Dzięki, ale niewiele to w sumie mi wyjaśnia. Niestety Ewid jest, jaki jest i nie zanosi się chyba raczej szybko na jakieś większe zmiany /oj przydałyby się/. Jak wiadomo jest to program Abakusa, ale stanowi bodaj obecnie własność KGPSP tak, że firma nie ma specjalnie żadnego interesu i prawa wiele tam samopas mieszać. Wracając do rzeczy - wymaga się u nas nieraz /tu też nie ma jasnych reguł/ podawania nr ONZ sub. chem. jeżeli napiszemy /zaznaczymy/ pkt.22,23,24,25 lub 26 w "Informacji" Tu właśnie przy typowych substancjach ujetych np. w "Zasadach Postepowania Ratowniczego" nie ma problemu z ich przyporządkowaniem /zdarzeń tych jest stosunkowo mało/. Chodziło o cosik takiego jak napisałem /tych jest znacznie więcej/. Rozumiem z tego, że wskazana jest jak dotychczas zbliżona dowolność, bo nie maja one konkretnego numeru? Kurde muszę tę sprawę niedługo wyjaśnić na naradzie /co i jak/ - teraz mnie wciągło... Faktycznie!
Pozdrawiam! ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej