Autor Wątek: SW na L-4  (Przeczytany 9351 razy)

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 14, 2008, 15:16:39 »

Cytuj
Najpierw sporządzany jest harmonogram (grafik) służb w którym każdy ma zaznaczone kiedy jest w pracy , a kiedy nie.  Jeśli ktoś przyniesie L4 , to oczywiście nie przychodzi na słuzbę , a zalicza sie mu tyle godzin ile w danych dniach miał wyznaczone w grafiku - proste i logiczne.

OK. Poprosze o jeszcze jedną wykładnię.

Ile godzin liczy się do normatywu służby?
co z nadgodzinami?
dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 14, 2008, 15:28:37 »
Normatyw godzin do przepracowania masz podany na okres półroczny. Z reguły jest to nieco ponad 1000h, więc w każdym z miesięcy powinno się pracować ok 170h - dokładną ilość godzin łatwo sprawdzic zliczając godziny pracy pracowników systemu codziennego w danym miesiącu.
 
Nadgodziny są to godziny które juz przepracowałeś , więc odbierając je należy odpowiednia ilość odliczyć od bieżacego normatywu. Mówiąc bardziej obrazowo, należy zaznaczyć że aktualne godziny przepracowałeś we wcześniejszym okresie i dlatego teraz nie musisz przychodzić na służbę. 

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 14, 2008, 22:36:34 »
Chyba co niektórzy koledzy źle prowadzą grafiki.
Wasze nadgodziny mogą wynikać z tego, że jeśli np. strażak przyszedł w miesiącu marcu do służby 3 razy, poczynając od 3 marca  (72 godziny + 8 godzin z pierwszego marca, kiedy to schodził ze służby z lutego- mamy łącznie 80 godz. wypracowanych w marcu). Przyjmijmy, że godziny nominalne na miesiąc marze to 176. Po tych trzech służbach strażak otrzymał L4 (długotrwałe, nie ma osoby już do końca okresu rozliczeniowego- w marcu jego L4 generuje 120 godzin).  A więc jego nadgodziny za ten miesiąc będą wynosiły 24 godziny,    (176 -120= 56- tyle powinien wypracować w marcu, a skoro ma ich już 80 tak więc 80-56= 24), a za pozostałe miesiące (kwiecień, maj i czerwiec) będą równe zero.
Jeśli wasz grafik nie potrafi tego przeliczyć to znaczy, że źle wprowadzacie do niego wpisy. A to już wasza wina.
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 15, 2008, 00:20:01 »
Niektórzy tłumaczą to tak, że będąc  na zwolnieniu przez cały miesiąc trzebaby odpracować normatyw ( podobnie z urlopem).

Offline biwak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 98
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:41:16 »
Brawo podziełowiec!!
oto właśnie chodziło!

Cytuj
już prościej tego wytłumaczyć się nie da!!

dostałem podwyżke o 30%, 01 się do nas uśmiecha i rozmawia jak z ludzmi, nie ma różnic pomiędzy biurem a PB tylko.... cholera co robi ta kroplówka przy moim łóżku.

Offline arters

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 15, 2008, 06:45:49 »
Cytuj

Wracając do meritum sprawy. Pytanie (wg mnie dotyczyło wstawiania WS w L-4)
co zrobić jak nie ma grafiku?
można sobie wstawić WS w L-4?



Koledzy ze zmiany są już drugi miesiąc na L-4 i mają wstawione po 6 WS .Najgorsze jest to,że z-ca KP pod tym sie podpisuje .

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 15, 2008, 09:38:23 »
Witam serdecznie

Mam jedno pytanie do osób znający temat, chodzi mi mianowicie o dwa terminy, które padły w tym wątku, a mianowicie:

1) ZWOLNIENIE KRÓDKOTRWAŁE
2) ZWOLNIENIE DŁUGOTRWAŁE

Pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 15, 2008, 09:44:02 »
po pierwsze grafiki muszą być sporządzane...
czy są to miesięczne i trzyma się miesięcznego czasu służby czy półroczne i trzyma się czasu do przepracowania w półroczu
Faktem jest że HARMONOGRAMU SPORZąDZONEGO PRZED OKRESEM ROZLICZENIOWYM NIE MOżNA ZMIENIAć!!!!!
Więc gdy ktoś chorobę rozpoczyna w trakcie takiego okresu może mieć nadgodziny lub niedopracowane godziny - w zależności od długości zwolnienia i tego czy w danym okresie miał mieć mniej/lub więcej wolnych służb - przez co w dalszej części okresu rozliczeniowego będzie musiał pracować więcej lub mniej.
Jeżeli ktoś jest chory dłuższy okres i wiadomo będzie o tym przy sporządzaniu nowego harmonogramu należałoby go sporządzić zgodnie z normatywami dla danych miesięcy - wtedy taki wyjdzie na 0 z godzinami czyli brak nadgodzin ale i niedopracowany nie będzie.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 15, 2008, 09:44:44 »
Witam serdecznie

Mam jedno pytanie do osób znający temat, chodzi mi mianowicie o dwa terminy, które padły w tym wątku, a mianowicie:

1) ZWOLNIENIE KRÓDKOTRWAŁE
2) ZWOLNIENIE DŁUGOTRWAŁE

Pozdrawiam

mniej więcej opisane jest to w poście powyżej

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 15, 2008, 09:49:30 »
Nie kolego deejayslonio, nie chodzi mi mniej więcej - chodzi mi o konkretne definicje

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 15, 2008, 10:58:49 »
nie ma konkretnej definicji !!!
różnica jest taka: jeżeli ktoś idzie na zwolnienie w trakcie sporządzonego już harmonogramu na półrocze (a tam nie zawsze planuje się w każdym miesiącu taką ilość godzin, jaka jest nominalną wartością dla tego miesiąca) to nie można zmieniać harmonogramu - i wtedy dla osobnika który np przez pół okresu rozliczeniowego miał większość wolnych służb wybranych a w części miał być w pracy to jest "do przodu" mimo iż nadgodzin ani braku godzin mieć nie będzie, a gdy w pierwszej części okresu rozliczeniowego pracował więcej a w drugiej miał zaplanowane większość wolnych służb to przez zwolnienie te wolne służby "przepadają" ale też nie ma nadgodzin ani ich braku. Taka sytuacja jest w przypadkach gdy okres rozliczeniowy podzielimy na dwie(niekoniecznie równe) części zwolnienia i pracy.

Inna sytuacja gdy ktoś jest na zwolnieniu np przez miesiąc który na początku półrocza miał zaplanowany jako najbardziej obłożony pracą lub wolnymi służbami - wtedy albo jest z godzinami do przodu, czyli w kierunku nadgodzin albo jest w plecy z godzinami i w dalszej części okresu rozliczeniowego będzie pracował tak jak ma zaplanowane czyli jakby przez ten miesiąc był na wolnych służbach.

W innym przypadku czyli gdy podczas planowania harmonogramu na kolejne półrocze wiemy że dany osobnik będzie na zwolnieniu przez miesiąc, dwa lub dłużej - wtedy trzeba dla takiego osobnika zaplanować harmonogram zgodnie z godzinami nominalnymi dla danego miesiąca- nie wciskać ani wolnych służb powyżej wymaganej ilości ani też nie wpisywać ciągłych godzin pracy bo po powrocie ze zwolnienia mogłoby się okazać że dany osobnik musiałby do końca okresu rozliczeniowego być na wolnych służbach żeby nie przekroczyć godzin nominalnych dla okresu rozliczeniowego

Taka to jest mniej więcej różnica- nie ma pojęć zwolnień długo i krótkotrwałych - zwolnienie jest zwolnienie

W każdym przypadku osoba sporządzająca harmonogram, NIE MOżE ZMIENIAć JUż ZAPLANOWANEGO HARMONOGRAMU niezależnie od tego czy miałby wstawiać wolnych służb więcej czy też je ujmować podczas zwolnienia!!!

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 15, 2008, 11:42:12 »
deejayslonio
To w tak prowadzonym przez Ciebie grafiku nie idzie zmienić harmonogramu. U nas robimy trochę inaczej. Grafik jest wypełniany na miesiąc do przodu (w.s., urlopy, kursy itp.) w reszcie miesięcy wszyscy mają cyferki 16,8. Jeśli obliczam godziny przepracowane przez strażaków to zaznaczam tak, by program zliczał godziny tylko do końca miesiąca który obecnie trwa. Na bieżąco mam czarno na białym kto ile godzin wypracował. Nie robię tak, że ktoś w miesiącu np. wrześniu, będzie miał już oddane wszystkie godziny z półrocza a inny będzie miał ich tyle do wybrania, że do końca grudnia go już nie będzie.
W tak prowadzony sposób nie mamy problemu niedogodzinami (a są tacy w Polsce co mają ? :))
Poza tym wszyscy mamy mniej-więcej porównywalną liczbę nadgodzin.
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 15, 2008, 11:55:25 »
u mnie jest obowiązek planowania całego półrocza
ale oczywiście wolne służby są zamieniane (bez przesady z częstotliwością)
a stan rzeczywisty jest stanem rzeczywistym
Równej liczby nadgodzin nie ma bo i roszady na zmianach były u mnie bardzo duże ale w tej chwili ich generowanie jest w miarę równomierne
a co do mojego harmonogramu to planuję wolne służby raczej rozłożone równomiernie - nie planuję 10 ws czy 10 przepracowanych z rzędu (chyba że w sezonie urlopowym).

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 15, 2008, 12:22:43 »
Czy kto kolwiek z was zapoznał się z zasadami wypełniania i prowadzenia ewidencji czasu służby??, jeżeli nie to polecam dogłębną analizę tego dokumentu.

http://www.straz.gov.pl/upload/binaries/pdf/zpecs.pdf

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 15, 2008, 12:29:30 »
chyba każdy, kto prowadzi grafik musiał się z tym zapoznać.
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline hakowy

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 15, 2008, 12:42:38 »
Mam jeszcze tylko jedno pytanko:

Na jakiej podstawie (prawnej) za dzień służby (wg grafiku) strażaka zmianowego odliczacie 16 godzin, gdy jest na zwolnieniu (niezależnie czy to dzień pracujący, czy święto).

Niestety nigdzie nie mogę tego znaleść, a chodzi mi o podstawę prawną

kolego sam 998 link do dokumentu, który przedstawiłeś jest tylko jakąś instrukcją do arkusza kalkulacyjnego. Poza tym nie jest przez nikogo podpisany, ani nie ma daty wprowadzenia itd. To, że jest na stroni KG o niczym nie świadczy.


 pozdrawiam

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 15, 2008, 13:01:39 »
z tym pismem nie miałem okazji się zapoznać więc dziękuję
ale niestety nie napisano tu nic nowego.
a wstawianie literek k lub c w miejscu harmonogramu - można to robić ale nie trzeba - choćby dlatego że wpisując konkretne wartości mamy pewność że program zlicza to co ma zliczyć i dlatego że nie zawsze wie się kiedy ktoś pójdzie na kurs, kiedy zwolnienie lekarskie zostanie przerwane lub kiedy takowe się pojawi

Mam jeszcze tylko jedno pytanko:

Na jakiej podstawie (prawnej) za dzień służby (wg grafiku) strażaka zmianowego odliczacie 16 godzin, gdy jest na zwolnieniu (niezależnie czy to dzień pracujący, czy święto).

Niestety nigdzie nie mogę tego znaleść, a chodzi mi o podstawę prawną

kolego sam 998 link do dokumentu, który przedstawiłeś jest tylko jakąś instrukcją do arkusza kalkulacyjnego. Poza tym nie jest przez nikogo podpisany, ani nie ma daty wprowadzenia itd. To, że jest na stroni KG o niczym nie świadczy.


 pozdrawiam

kolego ... a kto wstawia TObie 16 godzin???
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 23:50:30 wysłana przez Butel »

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 15, 2008, 13:34:34 »
chorobowe liczone jest ósemkami

Cytuj
a wstawianie literek k lub c w miejscu harmonogramu - można to robić ale nie trzeba - choćby dlatego że wpisując konkretne wartości mamy pewność że program zlicza to co ma zliczyć i dlatego że nie zawsze wie się kiedy ktoś pójdzie na kurs, kiedy zwolnienie lekarskie zostanie przerwane lub kiedy takowe się pojawi
oj, trzeba wpisywać literki, trzeba, program przy poprawnym wpisywaniu w niego danych wie co robi. To ty jeśli nie wpiszesz odpowiedniej literki a tylko wpiszesz godziny doprowadzasz do tego, że masz błędy w grafiku. No i może dla tego potem w czasie trwania kogoś chorobowego jesteś zmuszony do wpisywania mu WS  :huh:
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 23:49:52 wysłana przez Butel »
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline sam998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 15, 2008, 14:01:15 »
Jak sam zauważyłeś ,,chyba", bo po tym co tu czytam to wydaje mi sie że nie wszyscy mają pojęcie o tym co piszą.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 14:05:56 wysłana przez sam998 »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 15, 2008, 14:11:00 »
Cytuj
a wstawianie literek k lub c w miejscu harmonogramu - można to robić ale nie trzeba - choćby dlatego że wpisując konkretne wartości mamy pewność że program zlicza to co ma zliczyć i dlatego że nie zawsze wie się kiedy ktoś pójdzie na kurs, kiedy zwolnienie lekarskie zostanie przerwane lub kiedy takowe się pojawi
oj, trzeba wpisywać literki, trzeba, program przy poprawnym wpisywaniu w niego danych wie co robi. To ty jeśli nie wpiszesz odpowiedniej literki a tylko wpiszesz godziny doprowadzasz do tego, że masz błędy w grafiku. No i może dla tego potem w czasie trwania kogoś chorobowego jesteś zmuszony do wpisywania mu WS  :huh:

kolego.. .literki trzeba wpisywać i trzeba wiedzieć co program liczy i jak!!

przykład:
zaplanowałeś młodemu harmonogram na półrocze (nie było wzmianki kiedy i czy w ogóle pójdzie na kurs podstawowy). W trakcie półrocza młody został wysłany na w/w kurs. Co robisz? Wpisujesz literki "k" od poniedziałku do piątku czy coś innego ??

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 15, 2008, 14:43:44 »
O Boże
DJ: to ty sam napisałeś
Cytuj
a wstawianie literek k lub c w miejscu harmonogramu - można to robić ale nie trzeba -
...
Grafik dla zmiany robię zawsze do przodu (np. 1 miesiąc, ale może to być pół roku)
Jednak zawsze muszę prowadzić go na bieżąco (na każdej służbie), np. dzisiaj dowiaduję się, że DJ  :mellow: od najbliższego poniedziałku idzie na kurs i wróci dopiero pod koniec września. Więc klikam dwa razy na ikonkę grafiku, czekam aż się "otworzy", potem spokojnie paląc papierosa, strażakowi DJ-owi we wszystkich górnych rubrykach wpisuję literkę "k" (od 21-szego lipca do końca września), zaś biorąc łyk gorącej kawy i ponownie zaciągając się rakotwórczym dymem (w duchu klnąc, że komendant ponownie psuje mi grafik dla zmiany) wykasowuję wszystkie ósemeczki w dolnych rubrykach. Jeszcze sprawdzenie "nadgodzin", zapis, a na wieczór naniesienie poprawek w grafiku, by minimalny stan zmiany się zgadzał.
p.s.- sam998 "chyba" nie miałeś racji, ale na pewno miałeś rację.
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 15, 2008, 14:48:54 »
O Boże
DJ: to ty sam napisałeś
Cytuj
a wstawianie literek k lub c w miejscu harmonogramu - można to robić ale nie trzeba -
...
Grafik dla zmiany robię zawsze do przodu (np. 1 miesiąc, ale może to być pół roku)
Jednak zawsze muszę prowadzić go na bieżąco (na każdej służbie), np. dzisiaj dowiaduję się, że DJ  :mellow: od najbliższego poniedziałku idzie na kurs i wróci dopiero pod koniec września. Więc klikam dwa razy na ikonkę grafiku, czekam aż się "otworzy", potem spokojnie paląc papierosa, strażakowi DJ-owi we wszystkich górnych rubrykach wpisuję literkę "k" (od 21-szego lipca do końca września), zaś biorąc łyk gorącej kawy i ponownie zaciągając się rakotwórczym dymem (w duchu klnąc, że komendant ponownie psuje mi grafik dla zmiany) wykasowuję wszystkie ósemeczki w dolnych rubrykach. Jeszcze sprawdzenie "nadgodzin", zapis, a na wieczór naniesienie poprawek w grafiku, by minimalny stan zmiany się zgadzał.
p.s.- sam998 "chyba" nie miałeś racji, ale na pewno miałeś rację.

i będzie błąd - wstawiając w trakcie okresu rozliczeniowego k w harmonogram godziny nominalne całego półrocza zgadzać się nie będą to raz
a dwa że literka k na górze daje 8godzin pracy !! czyli wstawiać ją można tylko od poniedziałku do piątku tak jak kurs trwa oficjalnie od poniedziałku po piątku


poza tym...
PALENIE W MIEJSCACH DO TEGO NIE PRZEZNACZONYCH JEST ZABRONIONE
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 14:51:54 wysłana przez deejayslonio »

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 15, 2008, 15:06:19 »
Błędu nie ma. Program ma wpisane tzw. formuły, które pozwalają, by program sam liczy ósemki od poniedziałku do piątku (bez sobót i niedziel). Więc żadnego błędu niema.
Poproś swojego dowódcę zmiany, by ci to pokazał. Ewentualne nadgodziny, które strażak DJ będzie miał do końca września, to te wypracowane do 21 lipca. Reszta zostanie pokryta nominałem dla każdego miesiąca.
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 15, 2008, 21:08:13 »
aaa
w takim razie nowy ecs jest poprawiony
w starym takie wpisywanie dawało błędy.
Dlatego robić będę wszystko po staremu i przynajmniej będzie pewność że wszystko jest zliczone prawidłowo...

Offline podzialowiec

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: SW na L-4
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 15, 2008, 21:38:07 »
hmm, spojrzałem w grafik sprzed roku i tam też dobrze zliczał, tak więc może poświęć trochę więcej czasu na zapoznanie się z zasadami wypełniania i prowadzenia ewidencji czasu służby (z tego co napisałeś to dopiero dzisiaj dowiedziałeś się, że coś takiego istnieje), bo jest wielce prawdopodobne, że to ty niestety popełniasz gdzieś błąd.


remfire:
Cytuj
Specyficzna sytuacja jest gdy ktos przebywa na długotrwałym L4 i jest wiadomo przy sporządzaniu kolejnego grafiku że nadal będzie na zwolnieniu - wtedy należy mu zaplanowac tyle służb, aby pokryć normę godzin dla danego okresu. Powód jest prosty - bedąc na zwolnieniu nie moze generowac sobie nadgodzin , lub miec godziny do dopracowania.
Ludzie np. takie głupoty robią. Jeśli ma ktoś długotrwałe L4 to nie należy mu planować przez ten okres żadnych służb by pokryć normę godzin dla danego okresu. Norma ta jest już kryta wpisem "c" w odpowiedniej rubryce.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2008, 23:48:59 wysłana przez Butel »
Zabawne jak mało ważna jest twoja praca, gdy prosisz o podwyżkę, a jak
niesamowicie niezbędna dla ludzkości, gdy prosisz o urlop.