Autor Wątek: Korespondencja radiowa  (Przeczytany 26577 razy)

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 11, 2008, 20:09:46 »
A swoją drogą ciekawe ilu kolegów(koleżanek) ma dopuszczenie do pracy w sieci radiowej MSWiA?? ;)
U mnie w 2004 roku było takie szkolenie i w mojej OSP cztery osoby mają takie dopuszczenie. 4 na 20. Czas sie upomnąć o nowe szkolenie.

Offline BOTmod

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 22
    • Czytajcie a zrozumiecie!!!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 11, 2008, 20:12:16 »
A umnie używa się nie pełny kryptonim tylko nazwa miejscowości + dwie ostatnie cyfry kryptonimu (zazwyczaj).

u mnie też !
Nieco więcej schludności w swej mowie ulokuj, albo będę (będziesz) zmuszony opuścić ten pokój
cyt. za: Moliére, Świętoszek

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 11, 2008, 20:58:21 »
Potem dowódca dzwoni pod nr 998 i mówi: kto dowodził,ilu ludzi jechało z naszej jednostki, ile spłonęło, ile wody poszło itd.
No dokładnie, zapomniałem tego dodać, u nas to samo :-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 11, 2008, 21:43:15 »
Nie wiem po co to ''s'' Tak jak to zawsze widziałem w strażnicy podczas alarmu, tak opisałem.
No to koledzy albo nie wiedzą o ograniczeniu zasięgu sieci, albo mówią tak z przyzwyczajenia ;) "S" jest oznaczeniem województwa w którym jest jednostka, np. 307 o 19 /ja to zapisuję 307[ o ]19/, zgłaszamy się jako 307-19, bo "o" oznacza województwo opolskie :P

No akurat koledzy mają racje : to co opisujesz to numer operacyjny a nie kryptonim – jak już to w pełnym kryptonimie są dwie litery przed cyferkami np. XX 250-10. Gdzie pierwsza oznacza województwo druga przynależność do danej formacji . PF 250-22 to np. GBA z poznańskiej SAP .
A w twoim przypadku prawidłowy kryptonim może brzmieć : OF307-19

Pozdrawiam MIKO

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 12, 2008, 12:13:37 »
A co wcześniejszych tekstów, to ograniczenie mocy było ogólnokrajowe kilka lat temu, kiedy zmieniano kanały. To wynika z pewnych aktów prawnych a nie z czyjegoś widzimisię.
Pozdrawiam! Leon.
kurcze może masz rację leon z., a masz jakieś namiary na te uregulowania prawne? bo ja bym to chętnie poczytał bo trochę siedzę w tym temacie a jakoś przeoczyłem to uregulowanie prawne :) aż wstyd się przyznać :) ale mimo wszystko to co leciało przez radio jeszcze na kanale powiatowym było niedorzecznością...

sheldon można na 998 lub dzwoniąc normalnie na zwykły nr do PSK :) obie formy są poprawne :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2008, 12:35:08 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 12, 2008, 13:27:52 »
Instrukcja Dyrektora KCKRiOL w sprawie organizacji łączności radiowej UKF w jednostkach organizacyjnych PSP, KG PSP, Warszawa 2002

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 12, 2008, 13:37:53 »
MIKO wielkie dzięki :) !! czekam jeszcze na leon z. bo chodzi mi o uregulowania prawne, to co Ty podałeś to było na szkoleniu podstawowym :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2008, 13:50:57 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 12, 2008, 13:51:10 »
Mam pytanie. Jak macie rozwiązany system łączności z PSK-a z radiostacji nasobnej. Czy doleci z nasobnej  łączność nap. 20 km do PSK-a

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 12, 2008, 14:12:01 »
Krzysiek998 wszystko zależy od mocy radiostacji oraz ukształtowania terenu. Ostatnim czasem dopytywałem się o radiostacje NAVCOMM jak one działają i jak sie sprawują. Przedstawiciel powiedział że są to radiostacje uzywane w lotnictwie. Radiostacja ma 5W mocy. Przy testach przeprowadzonych przez firme w lotnictwie uzyskali 100 km, w górach 42 km, ale w mieście 4 km. wszystko zależy od ukształtowania terenu. Druga sprawa że była to komunikacja pomiędzy dwoma radiostacjami nasobnymi, a wiadomo że radiostacja bazowa na PSK ma bodajże 21W wyjsciowej mocy (jezeli się myle to mnie poprawcie) i myśle że powinna się udać komunikacja pomiędzy nasobnym a PSK na większą odległość. Na forach czytałem że NAVCOMM jest porównywalny z Motorolą GP-380. Też różnica jest w cenie bo motorola kosztuje około 1800 zł a navcomm 300 zł a działa na tych samych częstotliwościach co straż i ma porównywalne wyniki co do łącznosci

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 12, 2008, 14:33:52 »
Wiem ze zależy to od mocy radia i od terenu. U nas mamy takie rozwiązanie. Sygnał radiowy z radiostacji nasobnej przekazywany na antenę zamontowaną na remizie i dalej radiowo do PSK-a. Druga opcja sygnał wyłapany przez antenę na remizie łączem TPsy do PSK-a. Tak to w przybliżeniu działa.

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 12, 2008, 15:25:15 »
Wypada dodac że zmiana kryptonimów radiowych wynikała z potrzeby dostosowania straży pożarnej do innych służb podległych MSWiA. W tej chwili sposób konstruowania kryptonimów mamy właśnie analogiczny m.in. do Policji. Wyróżnikiem straży pożarnej w pełnym kryptonimie jest właśnie literka F o której wspominał Miko.
Mówiąc w dużym skrócie, owe ujednolicenia miały na celu przygotowania służb mundurowych do  przejścia na jeden wspólny system łączności. System ten w zasadzie jest zupełnie inny od użytkowanego obecnie - w pewnym sensie przypomina siec komórkową. Teoretycznie w tym systemie z radiostacji nasobnej możliwe byłoby rozmawianie z dowolnym miejscem w kraju  oraz z dowolną inna służbą.
O przygotowaniach do przejścia na ten system słyszę już od kilkunastu lat, ale jak dotychczas największą zmianą było zmniejszenie odstępów międzykanałowych. Prace przygotowawcze jednak trwają więc może się doczekamy owej rewolucji w łączności radiowej ;)

 A tymczasem wypada wspomnieć że Motorola ostatnio  znacznie spuściła z cen radiotelefonów - niektóre modele potaniały nawet o ok. 50 %. Powód jest oczywiście prozaiczny - elektronika tanieje , a dodatkowo na nasz rynek łączności radiowej wchodzą chińczycy z radiostacjami porównywalnymi Motoroli. Chińskie radiostacje można kupić prawdopodobnie już za ok 500-600 zł.  Przed ewentualnym zakupem Motoroli dobrze jest więc porównać ceny u różnych przedstawicieli ;)

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 12, 2008, 15:46:20 »
System trakingowy jak np.Tetra mieliśmy dostać w owsecie za F16 , ale jakoś się rozmyło .

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 12, 2008, 20:00:44 »
MIKO a propos TETRY ona w najbliższej przyszłości wejdzie chyba do użycia
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 12, 2008, 20:07:05 »
MIKO a propos TETRY ona w najbliższej przyszłości wejdzie chyba do użycia

Uwielbiam takie stwierdzenia. Mozesz cos wiecej dodac, oprocz chyba ? Bo wejscie tetry to kwestia kilku lat, conajmniej... nie ma sprzetu, infrastruktury... nie ma nawet przetargow rozpisanych na tetre... zreszta jak wejdzie tetra, to przez jakis czas system analogowy bedzie dzialal rownolegle - nie wyobrazam sobie przesiadki wszystkich od razu.

Tetra dziala np. w gdanskiej komunikacji miejskiej - a moze tylko ja tam wdrazali ? Pamietam z tych prob, ze wcale nie bylo za rozowo... raczej porownywalnie do systemow analogowych. Tyle, ze podsluchac 'nie mozna'.

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 12, 2008, 20:15:21 »
radia cyfrowe obsługują także analogi z tego co czytałem o tych cudeńkach,  do 2012 (czyli jak nam nie zabiorą EURO 2012 :) ) maja je posiadac jednostki straży pożarnej, policji, ale pewnie będzie mieć to tylko na początku PSP. 085 święte słowa posłuchać już nie będzie można :D co najwyżej innych nadających na UHF lub VHF lub innych częstotliwościach :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 12, 2008, 20:22:58 »
Na razie wchodzi od 2000 roku i wejść nie może . Poza kilkoma małymi rejonami gdzie działa , głownie w policji poza W-wą . Czas pokaże, ale ja daty nie znam. Ale skończy się wówczas podsłuchiwanie, zakłócanie  i bałagan w dużych  MSK  cheeeee .  W drugą stronę w dość sprawnych . jednocześnie otwartych i dobrze zorganizowanych sieciach powiatowych mogą powstać problemy .

Choć obecnie już cały czas się pracuje nad ograniczaniem  085 już niedługo w Poznaniu radyjka zostaną wyposażone w kosteczki otwierające sygnał tylko dla użytkowników sieci oraz już z długimi wąsami terminale statusów .

Pozdrawiam MIKO

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 12, 2008, 20:42:38 »
straz miejska w warszawie uzywa
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline 085

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 423
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 12, 2008, 21:54:58 »
Na razie wchodzi od 2000 roku i wejść nie może . Poza kilkoma małymi rejonami gdzie działa , głownie w policji poza W-wą .

Tetra w policji jest czesciowo w Wawie, poza tym w Krakowie i Lodzi, poza tym nasi niebiescy koledzy korzystaja z czesto mylonego z tetra systemu EDACS.

Cytuj
Czas pokaże, ale ja daty nie znam. Ale skończy się wówczas podsłuchiwanie, zakłócanie  i bałagan w dużych  MSK  cheeeee .

Podsluchiwanie na duza skale tak, zaklocanie... w to bym watpil, zaklocenia wiaza sie z propagacja fal, z moca nadajnikow... przy kilkunastu watach mocy nadal beda kwiatki w stylu '302 25, przekaz 305 25, jak bedzie na miejscu, zeby przekazal 309 82, zeby...'
[/quote]

Cytuj
Choć obecnie już cały czas się pracuje nad ograniczaniem  085 już niedługo w Poznaniu radyjka zostaną wyposażone w kosteczki otwierające sygnał tylko dla użytkowników sieci

Co to za cudo bedzie ? Chodzi o ton CTCSS ? Jest to ton o okreslonej czestotliwosci, otwierajacy odbiorniki na sygnal nadajnikow - ale to dziala (chyba?) w kazdym razie jest w specyfikacji naszej sieci taki ton... Ale po tym, co napisales, zwatpilem - musze wylaczyc CTCSS w swojej stacji i sprobowac cos nadac, zobacze, czy sie odbiornik odblokuje...

Cytuj
oraz już z długimi wąsami terminale statusów .

Z wasami ? Z broda ;) Na jedynce kiedys dzialalo takie cudo, z opowiesci slyszalem rzeczy straszne, np. wydruk przychodzil jak zastep wracal do bazy, poza tym bylo to nieujednolicone i na MSK tez chyba tego nie kochali...

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 12, 2008, 22:13:35 »
EDACS ( produkcji firmy "Ericsson" ) występuje również w Legnicy, a testy prowadza komendy policji w Jeleniej Górze, Tychach, Poznaniu, Gdyni, Katowicach i Wrocławiu. Częstotliwosci wyjściowe stacji bazowych w systemie TETRA zaczynają się grubo powyżej 300MHz ( informcje te są ogólnie dostępne w internecie, jak również dokładne częstotliwości )

A tu jako ciekawostka, radiotelefon z obsługą TETRA: http://allegro.pl/item397032730_radiotelefon_tetra_motorola_mtp850_pelny_duplex.html

oraz cały system TETRA o interesującej cenie ;P http://www.radiotelefony.info/przedmiot/DAMM/TetraFlex/info.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 12, 2008, 22:34:57 wysłana przez max[] »

Offline remfire

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.049
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 12, 2008, 22:24:20 »
Pierwszy raz o Tetrze w straży pożarnej usłyszałem w 93 lub 94r. Komendant Rejonowy wrócił z odprawy i opowiadał nam takie rzeczy o łączności, że szczęki nam opadły - szczerze mówiąc wtedy nie za bardzo mogliśmy zrozumieć zasady działania tego systemu. Później przez wiele lat właściwie była cisza ,  aż do sprawy offsetu za F 16 ( o czym wspominał Miko). Było mierzenie wysokości budynków przewidywanych do montażu anten, określanie ich współrzędnych geograficznych itp. Dane zebrano, a jak wygląda sprawa z offsetem wszyscy wiemy. Mam nadzieję że się doczekamy.


Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 13, 2008, 10:56:25 »
085  - to co opisujesz o problemach łączności to po prostu nasz lokalny problem . Od dwóch lat jest walka z Komendantami  by cos z tym zrobić , dochodzi do tego ze chłopaki w MSK jak się chcą dogadać   to przełączają na stację obsługującą DSP umieszczoną na ich budynku bo ta główna wyniesiona na wieżowiec  gorzej działa . Posłuchaj jak pracuje stacja WSKR – głośnik chce wyrwać , ale dla kolejnych komendantów  problem jest niezauważalny . Pomijam już sam sprzęt w MSK na jednym z stanowisk od dłuższego czasu mikrofon generuje takie zakłócenia że wystarczy nośna postawić bym wiedział które to stanowisko .

U was nie jest jeszcze tak źle , ja jak wjadę w swoje lasy na końcu rejonu to już nikogo nie słyszę i do tego 998 łapie mi inne komendy więc dzwonimy za swoją kasę by coś załatwić  na bezpośrednie numery .  Ostatnio by bardziej sygnalizować  temat umówiliśmy się że w przypadku braku łączności z MSK będziemy wołać WSKR z prośbą o przekazanie informacji heeeeee . Może ktoś się w k……….

EDACS- używa od lat w Poznaniu choćby grupa do zwalczania przestępczości samochodowej .

Wiem że można to realizować poprzez ton CTCSS , ale chyba możliwość skopiowania tego tonu nie zadawala Komendy . Dlatego mają być dołożone do stacji płytki – ale zasada działania ma być podobna, chodzi o wycięcie szczególnie w MSK wszystkiego poza naszą siecią – jednak miało to być realizowane już kilka miesięcy temu – i jak większość umarło .

Dziś – ( od 2 tyg.) bo tak zakomunikował nam to nowy 01 mówi się o terminalach statusów ( temat z wąsami bo np. w Koninie działa to już od lat ) ale jak zawsze nie ułatwi nam to pracy a tylko MSK – chodzi o automatyczne rejestrowanie zdarzeń w systemie . Jak zawsze pewnie za nasze ( czyt. OSP pieniądze )

Pozdrawiam MIKO
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2008, 10:58:10 wysłana przez MIKO »

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #46 dnia: Lipiec 13, 2008, 11:39:18 »
dla mnie jest wszystko OK jak tylko goście nie prowadzą korespondencji radiowej na kanale powiatowym, bo to najbardziej wkurza, a jak jest dużo wezwań i tłok na radiu to już jest sajgon wtedy jak jest nawet jeden taki agent.
Widziałem jakiś czas temu, jak pewna OSP kierowała ruchem (strażacy po 2 stronach wypadku, ruch wahadłowy, przekazywali sobie info kto ma puszczać), na kanale powiatowym... ;-)
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #47 dnia: Lipiec 13, 2008, 11:43:06 »
sheldon może nie potrafili się obsłużyć radiem i nie wiedzieli jak kanał zmienić, sam znam takie przypadki z własnego podwórka :)
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline MIKO

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 4.298
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 13, 2008, 11:44:38 »
No i w czym problem jak był spokój na rejonie  - jak by tak nie było, albo by to przeszkadzało ,  dyspozytor by ich przegonił na inny kanał . Nie wpadajmy w skrajności .

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 13, 2008, 14:04:46 »
No i w czym problem jak był spokój na rejonie  - jak by tak nie było, albo by to przeszkadzało ,  dyspozytor by ich przegonił na inny kanał . Nie wpadajmy w skrajności .
raczej kazal zmienić kanał ;)