Autor Wątek: Korespondencja radiowa  (Przeczytany 19136 razy)

Offline Marek27

• Początkujący
  • *
Odp: Korespondencja radiowa
« Odpowiedź #60 dnia: Wrzesień 15, 2008, 16:46:16 »
A takie pytanko panowie odnosnie własnie subtonów CTCSS lub jak zwą "PL" bo jesli niektóre KP pracuja na tym samym kanale to maja radia poprogramowane PL np umnie jest "67" w sasiedniej Limanowej jest "77" i te PL maja oznakowanie literowe typu M,T,W jest jakis przepis na te CTCSSy ??
Marek

Offline oliwier

• VIP
  • *
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 15, 2008, 16:52:12 »
Miko ja bym jednak zrezygnował z pasma WSKR-u bo za cholere nie jest on potrzebny w OSP
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline sheldon

• VIP
  • *
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 15, 2008, 17:03:18 »
W sumie tak, ale lepiej, żeby był on chociaż jako tylko nasłuchowy. Różnie bywa. No i możnaby przenieść je kawałek dalej na liście :-) Coś czuję, że lista podana przez MIKO jest uniwersalna, ale z nastawieniem na PSP :-) Niektórzy programują jeszcze dodatkowo kanał pogotowia ratunkowego. U nas nie ma to zbytnio sensu, bo dyspozytor pogotowia siedzi 2 metry od dyżurnego straży, także... :-)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2008, 17:12:32 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline MIKO

• Global Moderator
  • *
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 15, 2008, 18:35:04 »
Lista jest owszem uniwersalna ale dla OSP , fakt WSKR jest tam dlatego że wszystkie radyjka , bazowe , samochodowe i nasobne programujemy w całej gminie tak samo . Jesteśmy na skraju powiatu i często  zdarza nam się wyjeżdżać poza powiat , wówczas MSK kieruje nas na kanał WSKR i dopiero za jego pośrednictwem dostajemy ewentualne polecenie przejścia na  kanał powiatowy . Dla tego taka kolejność , wnikająca z logiki działania . Podobnie gdy nie możemy dowołać się MSK , ponieważ WSKR jest w „stolicy” naszego powiatu najbliżej nam do łączności z nim .  -_-

Pozdrawiam MIKO

PS. a jedno radyjko jest inaczej obsadzone - Komendanta Gminnego  :mellow: , To MT2100 i każdy z trzech banków ma inne przeznaczenie , a co z tym się wiąże różnie są wpisane kanały . Dochodzą tam jeszcze kanały Zarządzania Kryzysowego , Straży Miejskiej , Pogotowia , Szpitala itd.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 15, 2008, 18:45:43 wysłana przez MIKO »

Offline remfire

• VIP
  • *
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 15, 2008, 22:14:03 »
Miko ja bym jednak zrezygnował z pasma WSKR-u bo za cholere nie jest on potrzebny w OSP
Kanał wojewódzki jest niezbędny , mimo tego że sporadycznie się z niego korzysta. Pamiętaj ze na tym kanale porozumiesz się ze wszystkimi M/PSK na terenie swojego województwa -  nawet gdy nie wiesz na jakim kanale pracuje inne PSK. A w sytuacjach podbramkowych nawet z własnym PSK. 

Offline kubus_osp

• Bywalec
  • *
  • OSP Międzyborów
    • OSP  Międzyborów
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 16, 2008, 12:06:37 »
Kanał wojewódzki jest niezbędny , mimo tego że sporadycznie się z niego korzysta.  
Szczególnie w przypadku, gdy (tak jak u mnie) na skraju powiatu przychodzi nam współpracować z sąsiadami, a bardzo często jeszcze zdarza się, że na samochodach są zamontowane motorolle gm340 (my też taką mamy) są zaprogramowane tylko 4 kanały i nie ma możliwości przełączenia na kanał sąsiadów, poniezaż są to zwykle kanały:
1-powaiatowy
2-wojewódzki
3-ogólnopolski lub któryś z KRG
4-jeden z KRG (u nas B004)

Offline pablo2424elk

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #66 dnia: Grudzień 07, 2020, 15:23:46 »
Witam
W OSP MAZURY posiadamy Kamaza i przy włączonych światłach led które są z automatu włączane nie mamy łącznosci z PSP. Akumulator i antena była wstawiana z oddzielnego źródła i żadnej poprawy. Jak wyłączymy zasilanie ledów łączność powraca.Czy ktoś z kolegów na forum miał taki problem. Pozdrawiam

Offline oliwier

• VIP
  • *
« Odpowiedź #67 dnia: Grudzień 07, 2020, 19:27:11 »
Może być to spowodowane źle zamontowaną anteną

W przypadku lamp LBX i wyładowczych antenę najlepiej zamontować pośrodku dachu czyli jak najdalej od źródła zakłóceń.
W przypadku lamp LED sterowanie jest zamontowane zazwyczaj pośrodku belki więc jeśli antena jest zbyt blisko to może być problemem.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline pb11

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #68 dnia: Grudzień 07, 2020, 22:50:24 »
Jakie lampy led na przetwornicach czy bez ( tzn. na tak zwany mostek).
Jeśli na przetwornicach i lampy kupione po taniości to przetwornice będą generowały straszne zakłócenia ( słabe ekranowanie) rozwiązaniem jest zastosowanie pełnego profesjonalnego ekranowania przetwornic co często mija się z celem ( koszty ).
Drugie rozwiązanie to wymiana lamp led na takie bez przetwornic ( jeśli masz takie i masz zakłócenia to należy szukać problemów po stronie zasilania).
Trzecie rozwiązanie kupić naprawdę porządne dobrze ekranowane lampy led na przetwornicach.

« Ostatnia zmiana: Grudzień 07, 2020, 23:01:57 wysłana przez pb11 »

Offline Radhezz

• Semper Paratus
  • VIP
  • *
  • OSP i nie tylko...
« Odpowiedź #69 dnia: Grudzień 08, 2020, 11:57:26 »
Już miałem pisać, że nie znam lamp LED/strobo bez przetwornic, ale sobie przypomniałem jeden przypadek dość osobliwy...  :P

Tak czy siak, problemem jest raczej jakość samych lamp (chociaż nie wiemy o jakie lampy chodzi), ew. montaż. Ja mam dobrej jakości lampy u siebie i w instrukcji jest napisane żeby nie montować anteny bliżej niż 40cm od świateł. No i jeszcze jest kwestia z którą się nie spotkałem u nas w kraju - ekranowanie przewodów zasilających.
Kierowca DCE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i rezerwista. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline pb11

• Weteran
  • *
« Odpowiedź #70 dnia: Grudzień 08, 2020, 16:22:02 »
Na orientalnym expresie jest tego całkiem sporo raz nawet zamówiłem i rozebrałem żeby zobaczyć jakim cudem to działa.
Jakość produktu była marna (bo i cena była marna ) ale przetwornicy nie było a wszystko śmigało.