Autor Wątek: Jak zachęcić młodzież do OSP  (Przeczytany 36682 razy)

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 25, 2006, 10:49:46 »
My wczesną jesienią organizowalismy pokazy pozarnicze w szkolach od podstawowej przez gimnazjum az do liceum, do MDP zapisalo sie 7 osob z tego 3 dzieczyny a do OSP tylko dwoch chlopakow, ale w mojej jednostce takich mlodych (w wieku 18-25 lat) jest dosyc sporo bo ok. 20  

Offline delete

  • A B C ...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Alpha against omega
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 26, 2006, 21:02:26 »
może próbować ściagać autorytety lokalne....
"Jeden dobry argument więcej jest wart niż kilka lepszych"  (Tristan Bernard)

Offline Marcin Grzelaczyk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 144
  • http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831
    • MG
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:09:47 »
Moim zdaniem , to jeśli ktos ma wstąpić w szeregi OSP to zrobi to bez zachęcania. To trzeba mieć we krwi.
 
Marcin - Kleczew - Wielkopolska - Poland http://s7.metaldamage.pl/c.php?uid=130831

Offline ogniomistrz1

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 181
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 26, 2006, 23:12:07 »
jak bedziemy gasić plantacje MARYCHY , to i młodzi sie znajdą - to tak żartem .

coraz trudniej o dobrych i oddanych strażaków .




 

Offline strażakL

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 27, 2006, 13:07:35 »
niestety, coraz mniej ludzi z zamiłowaniem do tej działalności, a szkoda                                                                                                                                        pozdro Marcin G i ogniomistrz

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 27, 2006, 22:45:17 »
ja jestem "czlowiekiem z ulicy" jak to okreslacie teraz sciagam do osp kolejnych znajomych bo tu mozemy realizoawac swoje zaiteresowania (ratownictwo wysokosciowe) a na festynach robimy zawsze jakies zabawy na linach dla dzieciakow i to ma duze wziecie  

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 28, 2006, 11:19:16 »
Witam. Ja również wstąpiłem do MDP bez zachęcania czy jakiejś akcji naborowej, poprostu miałem ochotę pujść i zobaczyć. Miałem niespełna 12 lat jako że jestem z sierpnia a zapisałem się 4 maja 1994. I od tamtej pory jakoś leci, co roku robimy środowiskowy etap OTWP w szkołach to są eliminacje na szczebel miejski. Po wszystkim przychodzi 10 osób my skaczemy obok nich jak tylko możemy,organizujemy wypady do lasu, jakieś ćwiczenia a gdy tylko przychodzi czas pożądkowania to naj częściej słyszymy "on zamiatać tu nie będzie i już nie wraca". Na takich nam nie zależy i walczymy dalej, czasami człowiek zaczyna wątpić!!!
Nie ma co ściemniać na dzień dzisiejszy wszystko rozchodzi się o kase, co kolwiek chcesz zorganizować to muszą być fundusze a jak wszyscy wiemy wciąż ich brakuje. Już ktoś tu to napisał że do pożarnictwa ochotniczego ( wolontariatu) to trzeba się urodzić i mieć do tego serce, bo nauczyć się tego nie da!!!
Pozdrawiam
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline pasadr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 28, 2006, 15:04:15 »
Cytuj
do pożarnictwa ochotniczego ( wolontariatu) to trzeba się urodzić i mieć do tego serce, bo nauczyć się tego nie da!!!


Święte słowa MAXIMUS. Swięte słowa ;)  

what doesn't kill me, makes me stronger (anyway OSP does)

Offline strazak59b

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 14, 2006, 16:07:24 »
wlasnie najgorsze jest to,ze mlodzi ludzie,ktorzy chca wstapic do osp a nie maja 18 lat chca jezdzic od razu do akcji.w mojej jednostce,co sobote,po poludniu,zbieramy sie z tymi mlodymi ludzmi i zapoznajemy ich z roznymi zasadami zachowania w czasi akcji.uczymy podstawowych rzeczy jak np.rozwijac i zwijac szybko weze.o dziwo ich to zaciekawilo.poza tym zabieramy ich na cwiczenia ktore sami organizujemy,i wtedy pokazujemy jak nalezy sie zachowywac.im sie to przyda a my mozemy im przekazac troche naszej wiedzy.poza tym jakies gry i zabawy sa wskazane.mlodzi lubia to bez watpienia.wprawdzie najgorzej jest na poczatku bo trzeba ich uczyc dyscypliny.ale z czasem,jak wytrwaja i zaczna jezdzic do akcji to zrozumieja ze im sie to przydalo.powodzenia!!
Nigdy nie wiadomo, co jeszcze moze nas spotkac w tej firmie..

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 16, 2006, 14:46:09 »
a gdy tylko przychodzi czas pożądkowania to naj częściej słyszymy "on zamiatać tu nie będzie i już nie wraca". Na takich nam nie zależy i walczymy dalej, czasami człowiek zaczyna wątpić!!!

 Skąd ja to znam... :rolleyes: Jak u nas przychodzi czas sprzątania, to sprzątam razem z młodymi, choć większość "starszych" to by chciała, żeby to młodzi wszystko zrobili... TO właśnie jest zniechęcające - stwierdzenie "młody ma zawsze prze...ane" i wykorzystywanie ich do wszystkiego. Od czasu, jak część z nas, starszych, zaczęła sprzątać razem z młodymi - to i im przestało przeszkadzać sprzątanie. Po prostu widzą, że to jest jeden z obowiązków, a nie "wykorzystywanie" młodych.

pozdro :mellow:
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 16, 2006, 20:58:10 »
Problem leży u podnuży. Najpierw ci co są teraz "starzy" byli młodzi robili bo ci starsi im kazali. Teraz gdy są starsi robią dokładnie to samo i problem zapętla sie.
U nas młodzi gdy przychodzi do sprzątania to np. młodzi zamiatają, a starsi przenoszą jakieś cięższe rzeczy albo robią coś innego wymagającego wysiłku lub jakiejś wiedzy.

Offline wolicki1

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 493
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 17, 2006, 11:55:59 »
Postępowanie z młodymi to podstawa ja traktuje ich jak pertnerów równych sobie wiekiem mówiąc do nich "panowie" takie podejście to 50% sukcesu nie wydzierać sie jak coś nie wypali i oczywiście zachęcać nawet zwykła zabawa przed zawodami
( 2-3 dni ćwiczeń na luzie działa kojąco na młodych zdenerwowanych) ^_^
To dla tych młodych co trzeba ich zachecać / tych co maja powołanie lub sami sie interesuja widać w grupie jak na dłoni tacy to i posprzątają po innych bez wiekszych próśb a jak wiadomo to dla młodych jest największym bólem  :mellow:

Pozdrawiam !

Offline wons

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 129
  • wrrrr...
    • http://www.osp-polczyn.nazwa.pl
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 17, 2006, 14:35:02 »
 Pętla się zaciska - jak to jest powyżej zapisane. Ale i napisane jest, że starsi też byli młodymi - i cały problem w tym, że już nie pamiętają, jak ich wszystko wtedy denerwowało, jak chcieli walczyć z wiatrakami...  Podejście do młodych też się liczy i wierzcie mi, że nawet "zapaleńca" z powołania można zniechęcić. Tak się składa, że kończę pedagogikę i mam trochę na ten temat wiedzy zarówno w związku z nauką, jak i z praktyki - jestem opiekunem MDP już 5 lat.  A poziom wymagań należy dostosować do wieku podopiecznych :D.
 Najważniejsze jest, by "starzy" dawali "młodym" dobry przykład.
pozdro.
Zapraszam na oficjalną stronę OSP Połczyn-Zdrój
Forum poszukiwaczy Historii... Historia, Przygoda,Pasja...

Offline J@chu

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 21, 2006, 21:51:51 »
Według mnie należy do tego podejść na kilka sposobów w zależności od tego jak duża jest wasza jednostka. Jeśli jesteście małą osp działającą na wsi najpierw pogadajcie z rodzicami, aby wpajali swoim pociechom, że przynależność do straży to powód do dumy, aby dzieciaki zaczęły traktować remizę jako miejsce, gdzie można się spotkać po szkole i miło spędzić czas oraz wiele nauczyć. Jeśli chodzi o większe miejscowości to proponowałbym jakąś akcję promocyjną. Na pewno zaangażowałbym jednostkę psp, bo to przecież zawodowcy. I na koniec proponuję, aby dzieciaki inensywnie trenowały regulamin CTIF. Jeśli będą dobrzy mogą zjechać kawał świata praktycznie za darmo.

Offline sz.g.nacz.

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 24, 2006, 17:37:51 »
Najlepiej zorganizuj zebranie w szkole i musisz mieć dobrą bajerkę bo sami nie przyjdą wiem to po sobie podczas praktyk w szkole podst. zrobiłem zebranie noi było 20 chętny, a teraz zostało 11 ale konkretnych. Ale niestety trzeba cos dla młodzieży organizować bo inaczej nie będą mieli chęci ani motywacji. Zaraz jak śniegi stopnieją zaczynam organizować ćwiczenia ( na sprzęcie strażackim ale młodzi jako widzowie, mecze piłki, wycieczki rowerowe, marszo-biegi krótkie, ogniska z kiełbaską, itp. oczywiscie przygotowania do zawodów. Jeśli to wszystko bedzie zorganizowane z głowa a młodzi nie bedą się nudzić napewno tak szybko nie odejdą. Pozdrawiam i życzę pozytywnych wyników.

Offline cool_as_ice

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 13, 2007, 11:52:28 »
u nas w straży nie ma narazie takiego problemu, przede wszystkim wszyscy chcą startować w zawodach strażackich, w mojej miejscowośmi mieszka ok 450-500 mieszkańców i wystawiamy na zawody 4 drużyny, mdp chłopcy i dziewczyny, seniorki i seniorzy.
ogólnie mamy strażacką gminę (gmina lądek), w zawodach pożarnych łatwiej wygrać czasem na powiatach niż w gmnie, i to przyciąga młodzież. poza tym mamy w zarządzie młode osoby jako v-ce prezes i v-ce naczelnik, to jest ogólnie nasza pasja.
...:::OSP DOLANY:::...

Offline lysy213

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 14, 2007, 11:11:06 »
sam mam 18 lat w zeszlym roku przystapilem do ochtniczej strazy pozarnej. mnie do tego pociagnela pasja i tradycja. mam dziadka ktory jest strazakiem (juz tylko czlonkiem wspomagajacym). jednak wraz ze mna do osp wstapilo ok 10 moich znajomych. co prawda zostalo nas 4 ale zawsze to cos. teraz kazdy z nas robi co tylko moze dla strazy zawsze jestesmy gdy tylko wymaga tego sytulacja. nikt nas nie namawial mysle ze poczulismy taka potrzebe a naturalna selekcja w tym "hobby" bo jak to inaczej nazwac jest naturalna.  :mellow:

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 671
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 14, 2007, 11:29:25 »
temat z "młodzieRZą" w tytule wisi od stycznia. Niech ktoś to zmieni, bo aż kiszki się we mnie przewracają.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 17, 2007, 16:49:47 »
Witam! nie wiem jak jest u was w jednostkach , ale w jednostce do której ja należę młodzi ludzie są wrogami dla zarządu....... ponieważ chcemy się szkolić, zdobywac uprawnienia, i rozwijać....... przepraszam za wyrazenie,ale uważam że boja sie o własne DUPY!!!! Zamiast pokazywać nam jak utrzymać tradycję, robią wszystko żeby nas było jak najmniej...... :( to jest po prostu smutne..... mało kto chce dojść do jednostki w której nie ma zorganizowania, zgrania, i nic sie nie robi ........ co gorsze...... ciagle są jedynie kłótnie,problemy, plotki itd..... To nie buduje OSP...... I jak my mamy wytrzymać w szeregach??? Jeśli ktoś nie ma tego we krwi to odchodzi ........ taka jest prawda..........
                            ,,Pozdrawiam" tych pseudostrażaków z zarządu...... :)
                             ps: nie poddamy sie :)
Łysy, gg 2309214

                          Troszeczke odbiegłem od tematu, uważam że bardzo dobrym pomysłem są pokazy jednostek ratowniczych....... Fajnie jeśli uda sie zebrać wszystkie w mieście i na jednej imprezie.... (policja, straż, pogotowie) Wiadomo że tylko straz przyjmuje młodzież....... więc powodzenia :)          
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2007, 16:52:21 wysłana przez lukas_lysy »

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 17, 2007, 16:55:04 »
Jeśli jest taka sytuacja to przecież ktoś musiał wybrać ten zarząd. Jak byś nie wiedział to najwyższą władzą w OSP jest walne zebranie i jak coś to zawsze można zmienić zarząd na bardziej przychylny taki który będzie chciał rozwoju jednostki.

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 18, 2007, 20:04:15 »
Otóż wiem o tym ,że na walnym zebraniu można zmienić zarząd jednak .............potrzebne jest poparcie większości.......... i tu jest problem ;] Już niewiele zostało tych osób którym zależy ........ Więc zostało nam tylko namówić starych ochotników, aby powrócili do OSP i wtedy bedizemy mieli prawo głosu!!!!

Offline karola998

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 70
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 18, 2007, 20:20:38 »
hmm z tego co widze jestem jak narazie jedyną dzieczyną w tym gronie. drodzy koledzy ja od 5 lat mam 17 w MDP i na dodatek przeważają dziewczyny ;p (choć nie wiem czemu tak jest). Problem jest taki, że dzisiejsza młodzież woli zupełnie inne zajęcia. Z tym sobie nie poradzimy choć nawet byśmy stawali na głowach. Poprostu czasami sami rodzice mówią po co pójdziesz do strazy lepiej się niby poucz albo idz gdzieś z kolegami. To nie tylko my mamy problemy z młodzieżą. jest wiele organizacji posiadających takie same problemy jak my. Prawda jest taka, (tylko się nie obraźcie na mnie), że ludzie liczą obecnie na innych a nie ma siebie lub by coś dać od siebie. Zobaczcie, żę wszyscy, którzy chcą coś zmienić są kopani z miejsca.
Ja sama też mam problem z MDP. bo choć się robi zbiórki to i tak przychodzi garstka ludzi na nie.
karola998

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 19, 2007, 16:13:24 »
Masz karola998 rację, to młodzież często także nie ma chęci ...... Ja byłem parę lat temu współzałożycielem specjalistycznej drużyny harcerskiej ....... I choć mieliśmy coraz więcej możliwości, sprzętu, uprawnień........ to jednak zabrakło najważniejszego .......... ludzi!!!! Powoli sie wykruszali aż odeszła znaczna większość najczęściej tłumacząc sie brakiem czasu, lub problemami w nauce lub w domu ........
No cóż tak bywa........ jednak musimy się starać ..... i chyba jeszcze bardziej sie starać, bo chyba warto podtrzymać tradycje i starać sie o młodych..... Ale to właśnie w tej ,,garstce" znajdują się tacy strażacy ( lub strażaczki :) ) , którym zależy tak samo jak nam ........ i to oni po nas wszystko przejmą.......

Offline cool_as_ice

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 21
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 19, 2007, 20:35:58 »
to u was nie organizują zawodów strażackich?
jak narazie to zawsze działa...
dzieciaki za dużo grają na kompach, i to jest problem...
u nas na szczęście nie jest źle, przylatują dziecieki po 11-12lat i się już pytają czy mogą startować:)
...:::OSP DOLANY:::...

Offline lukas_lysy

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
    • Kursy i szkolenia ratownicze
Odp: Jak zachęcić młodzież do OSP
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 19, 2007, 22:59:16 »
To dawaj ich do nas jak macie na zbyciu..........  -_-