Autor Wątek: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?  (Przeczytany 12399 razy)

Offline romano

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« dnia: Czerwiec 28, 2008, 15:01:05 »
Mam pytanko? Czy okres pracy w gospodarstwie rolnym po skończeniu 16 lat jako tzw.domownik wlicza się do stażu pracy w PSP i nagród jubileuszowych. W okresie tym uczęszczałem do szkoły średniej.

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 28, 2008, 15:32:58 »
Nie. chyba...

Nie mniej czas nauki wlicza ci się w staż pracy - względem ZUS jesli spełnione zostały warunki - czas nauki, praktyka, i jeśli była to szkoła zawodowa...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 30, 2008, 23:03:08 wysłana przez Raddemenes »

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline mircze

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 29, 2008, 19:19:01 »
Jak to nie. Pewnie, że się wlicza okres pracy w rolnictwie, ale pod warunkiem przejęcia tego gospodarstwa przez Ciebie.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 29, 2008, 19:28:09 »
Jak najbardziej się wlicza. Ważne jest kiedy pracowałeś. Jeśli do 31.12.1982r. to nie musisz być teraz właścicielem tego gospodarstwa. natomiast jeśli po 01.01.1983r. to wlicza się pod warunkiem, że jesteś teraz właścielem tego gospodarstwa, na którym pracowałeś. Mało tego. Jeśli pracowałeś po 01.01.1983r. i były od Ciebie odprowadzane składki na KRUS (w co wątpię, ze względu na oszczędności w gospodarstwie), to okres ten wlicza Ci sie do emerytury na ogólnych zasadach.

Offline romano

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 29, 2008, 20:19:03 »
To chyba się nie łape. Dzięki za odpowiedzi.

Offline Scyzoryk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Medal ma zawsze 2 strony. Sztuką zauważyć je obie.
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 30, 2008, 17:03:04 »
Muszę sprostować swoją poprzednią wypowiedź. Pomyliłem się. Jeśli pracowałeś przed 31.12.1982 to ziemia musi być teraz Twoja, jeśli po 01.01.1983r. to nie musi być twoja. Trochę mała zamiana, ale chyba znacząca.
Pozdrawiam

Offline bojan

  • Straż naprawde trzeba lubić żeby w niej pracować
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 04, 2008, 13:33:32 »
Odniosę sie do wypowiedzi w tej sprawie.
Otóż przechodziłem całą drogę starania sie o wliczenie mi lat pracy w rolnictwie i nici z tego. A z tego co piszecie takie lata powinny mi zostć doliczone. Lata te powinny być naliczane od osiągniścia 16-go roku zycia. Moja praca na polu obejmowała lata 1998-1993 i po załatwieniu wszystkich oświadczeń z gminy, świadków i tym podobnych bzdór złozyłem papiery w komendzie i niestety nie należy się. Oczywiście pole mam przepisane na siebie. Odwoływałem się, itd. i dalej nie należy się. Umotywowano to tym iż na podstawie ustawy (gdzies ją mam) po 1983 roku musiałbym miec odprowadzane składki do KRUS jako domownik, a że takich składek nie odprowadzali za mnie np. rodzice( podejrzewam że raczej nikt tego nie robił) nia ma podstaw do wliczenia mi tego okresu w wysługę. I sprawa zakończona.
Proszę sie odnieśc do tego co napisałem, jak to wygląda w waszym przypadku. 

Offline MisiaczekM

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 149
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 05, 2008, 21:41:48 »
... Moja praca na polu obejmowała lata 1998-1993 i po załatwieniu wszystkich oświadczeń z gminy, świadków i tym podobnych bzdór złozyłem papiery w komendzie i niestety nie należy się...

Oczywiście pole mam przepisane na siebie. Odwoływałem się, itd. i dalej nie należy się. Umotywowano to tym iż na podstawie ustawy (gdzies ją mam) po 1983 roku musiałbym miec odprowadzane składki do KRUS jako domownik, a że takich składek nie odprowadzali za mnie np. rodzice( podejrzewam że raczej nikt tego nie robił) nia ma podstaw do wliczenia mi tego okresu w wysługę. I sprawa zakończona.
Proszę sie odnieśc do tego co napisałem, jak to wygląda w waszym przypadku. 
... po 1982 liczą się tylko składki KRUS... i raczej miałeś je płacone... chyba, że uczyłeś się w szkole (ale to wtedy nie pracowałeś w gospodarstwie)...
... lata pracy w gospodarstwie wliczaja się tylko do wypłaty wysługi lat... ZER i tak nie wlicza ich do emerytury
Pozdrawiam,
 () ()
 ( o )   MisiaczekM
()_() 
 () ()

Offline alek1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 06, 2008, 22:04:31 »
polecam przegląd pożarniczy 10/2007

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 08, 2008, 17:40:19 »
Linki w tym temacie:
Dz.U. 1990 nr 54 poz. 310
Dz.U. 1989 nr 24 poz. 133
Dz.U. 1988 nr 2 poz. 10
Dz.U. 1998 nr 7 poz. 25
Dz.U. 1991 nr 7 poz. 24


http://www.prawo.lex.pl/czasopisma/bpkgp/dudzic.html
http://www.bhp.cyberdusk.pl/Article942.html
www.nszzfsg.org/uploads/pliki/opinia5.pdf
http://www.rp.pl/artykul/59364.html
http://www.wspol.edu.pl/pci/base/pci_odpview.php?id=51

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r, o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, do wysługi lat mogą być wliczane okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, przypadające po 1 grudnia 1982 r., w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin. W przepisach ubezpieczeniowych definicja domownika ulegała zmianom. Do 31 grudnia 1990 r. pod pojęciem domownika, zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. nr 24 z 1989 r. poz. 133), należało rozumieć członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawały we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat, nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, przy czym praca w rolnictwie stanowiła główne źródło utrzymania. Od l stycznia 1991 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r, o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. nr 7 z 1991 r. poz. 24) - przez domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która spełnia łącznie podane niżej warunki:
•   ukończyła 16 lat,
•   pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego bądź w bliskim sąsiedztwie,
•   stale pracuje w tym gospodarstwie,
•   nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.
W okresie do dnia 31 grudnia 1990 r. - w myśl § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz. U. z 1988 r. nr 2, poz. 10 z późn. zm.) praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowiła głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik m.in. kształcił się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej. Od l stycznia 1990 r. pobieranie nauki w szkole przez domownika nie wyklucza możliwości zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu prawa do świadczeń pracowniczych i emerytalnych, pod warunkiem że praca w tym gospodarstwie była stale wykonywana (dowodem mogą być zeznania świadków). Warunkiem podstawowym do zaliczenia okresów pracy domownika w gospodarstwie rolnym rodziców jest opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne.
Zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych obowiązek ubezpieczenia spoczywa (od 1983 r.) zarówno na prowadzącym gospodarstwo rolne, jak i na domowniku pracującym w gospodarstwie. Udowodnienie opłacania składek ma istotne znaczenie przy ubieganiu się o wliczenie do stażu pracowniczego okresów pracy na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 3 powołanej na wstępie ustawy z dnia 20 lipca 1990 r.
Reasumując:— wnioskodawcy będzie można wliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców w charakterze domownika, jeśli złoży zaświadczenie KRUS o opłaceniu w tym okresie (całym) składek na ubezpieczenie społeczne, a ponadto jeśli zostanie udowodnione, że w okresie do dnia 31 grudnia 1990 r. nie uczęszczał do szkoły ponadpodstawowej (w przeciwnym wypadku praca w gospodarstwie rolnym nie byłaby jego głównym źródłem utrzymania, gdyż pozostawałby na utrzymaniu rodziców) oraz dowiedzione, że w całym, dochodzonym okresie nie podlegał ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. W przypadku stosowania art. l ust. l pkt 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. nie jest wymagane objęcie gospodarstwa rodziców.


« Ostatnia zmiana: Lipiec 08, 2008, 18:53:44 wysłana przez grzela »

Offline bojan

  • Straż naprawde trzeba lubić żeby w niej pracować
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 14, 2008, 17:48:26 »
Opinie o konieczności opłacania składek na ubezpieczenie, gdy jest się "domownikiem", aby można wliczyć lata pracy w gospodarstwie do stażu pracy sa błędne. Nigdzie w ustawie nie jest określone, że takie składki musza być odprowadzone.ąTo tylko zmowa w PSP. Dołącze niezależna opinie prawnika:
OTO JEJ CZĘŚĆ DOTYCZĄCA DOMOWNIKA
[Dla przyjęcia ostatniego rodzaju pracy (praca jako domownik) wymagane jest osiągnięcie statusu domownika. Jak należy rozumieć domownika, wyjaśnia obecnie art. 6 pkt 2 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz.25 ze zm.). Jest to osoba bliska rolnikowi, która spełnia następujące warunki:
- ukończyła 16 lat,
- pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim sąsiedztwie,
- stale pracuje w tym gospodarstwie rolnym i nie jest związana z rolnikiem
stosunkiem pracy.
Powyższa definicja nie jest tożsama z definicją domownika zawartą w przepisach starej ustawy z dnia 24 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin, obowiązującej od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r., zgodnie z którą pod pojęciem domownika należało rozumieć członków rodziny rolnika i inne osoby pracujące w gospodarstwie rolnym, jeżeli pozostawałyby we wspólnym gospodarstwie domowym z rolnikiem, ukończyły 16 lat i nie podlegały obowiązkowi ubezpieczenia na podstawie innych przepisów, przy czym praca w gospodarstwie rolnym stanowiła ich główne
źródło utrzymania. Według § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1983 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (Dz.U. z 1988 r., nr 2, poz. 10 ze zm.) praca domownika w gospodarstwie rolnym nie stanowi głównego źródła utrzymania, jeżeli domownik między innymi kształci się w szkole ponadpodstawowej lub wyższej. Od dnia 1 stycznia 1991 r. pobieranie nauki w szkole przez domownika nie wyklucza zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym przy ustalaniu prawa do świadczeń pracowniczych. Wobec wskazanej zmiany przepisów, możliwość zaliczenia określonego okresu pracy, świadczonej w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika, należy więc oceniać w świetle przepisów dotyczących ubezpieczenia społecznego rolników obowiązujących w okresie, w którym praca ta była wykonywana.
Dla wliczenia okresów pracy w gospodarstwie rolnym w charakterze domownika pozostaje bez znaczenia, czy za okresy te opłacano składki na ubezpieczenie społeczne rolników. Cel ustawy wskazany jest w jej tytule przez użycie zwrotu „okresy pracy”. Gdyby zamierzano ograniczyć stosowanie tej ustawy wyłącznie do okresów ubezpieczenia, za które opłacane są
składki, to zostałyby umieszczone w niej stosowne zastrzeżenia, iż uwzględnieniu podlegają wyłącznie okresy ubezpieczenia społecznego rolników, za które opłacono składki. Stosowne zastrzeżenia poczyniłby również ustawodawca w definicji pojęcia „domownika”. Odprowadzanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego za osobę bliską rolnikowi, która
spełnia łącznie wyżej wskazane warunki nie stanowi zatem dodatkowej, koniecznej podstawy do
uznania pracy tej osoby za pracę wykonywaną przez domownika
.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 14, 2008, 18:05:45 wysłana przez bojan »

Offline strazak321

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 08, 2023, 09:10:35 »
Witajcie, odświeżę temat ponieważ nie mogę znaleźć nigdzie informacji na moje pytanie.

Od 16 roku życia pracowałem w polu/gospodarstwie u babci oddalonym o jakieś 400 metrów od Mojego miejsca zameldowania. W międzyczasie w okresie wakacyjnym pracowałem w pobliskim zakładzie pracy na umowę zlecenie.

Składając wniosek o przyznanie lat pracy w polu do wysługi lat muszę pominąć ten okres gdzie pracowałem na umowę zlecenie i rozliczałem się z tego w ZUSie czy nie koliduje to w żaden sposób?

Pytam tutaj ponieważ Pani Kadrowa nie za bardzo chce pomóc w tym temacie.

Pozdrawiam, dziękuję za pomoc.

Offline admirał

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Okres pracy w rolnictwie do stażu pracy?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 08, 2023, 23:05:19 »
Nie koliduje. Pracy na umowę zlecenie do wysługi Ci nikt nie zaliczy więc składaj papiery o zaliczenie całego okresu po skończeniu 16 roku życia do podjęcia pracy na umowę.