Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 203617 razy)

Offline Damiano KC2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Fire - I'm lovin it!!!
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #75 dnia: Czerwiec 14, 2006, 09:06:42 »
Panowie, mam do Was pytanie. Jak to jest w Waszych jednostkach kiedy podczas alarmu przybiegnie kilku kierowców (praktycznie w tym samym czasie) naraz a wyjezdza tylko jeden wóz? U nas czasami zdarzają sie klotnie z tego powodu (oczywiscie juz po akcji), a czasami przybiega nawet 7 kierowców z tego tylko jeden jest potrzebny.

U nas czasami jest podobnie ale jest jedna zasada:

KTO PIERWSZY TEN LEPSZY
"Tam sięgaj gdzie wzrok nie sięga" Adam Mickiewicz

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #76 dnia: Czerwiec 14, 2006, 14:48:10 »
U mnie panuje zasada kto odpali wóz pierwszy to kieruje chyba że się dogadają między sobą i ten drugi jedzie, a ten drugi siada z tyłu

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #77 dnia: Czerwiec 14, 2006, 15:16:12 »
Który jedzie? Jadą ci, którzy mają samochody na stanie i mają płacone.
Każdy wsiada do tego auta za które odpowiada. Jeżeli nie ma któregoś z nich to pierwszy który przybiegnie.

pozdro

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 04, 2008, 00:13:02 »
Koledzy u mnie w jednostce jest taki problem jest tylko jeden kierowca  z prawem jazdy kat.C a takie jest wymagane do naszego wozu ponieważ jest to samochód do 7.5t...  ja mam 20 lat
i moje pytanie: wyczytałem z powyższych postów że nie mogę być kierowcą ponieważ nie mam 21 lat... a czy kierowca zastępczy musi mieć takie same dokumenty jak I kierowca?????
Czyli jeżeli będzie pożar a nasz Ikierowca będzie niedysponowany to ja nie mogę wyjechać do pożaru??????????????

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #79 dnia: Luty 04, 2008, 06:27:42 »
Przepisy się zmieniły. W necie dużo jeszcze jest starych, nie zmienionych i ludzie wpadają w błąd. W ustawie 'Prawo o ruchu drogowym', nie ma już tego zapisu.

USTAWA
z dnia 20 czerwca 1997 r.

Prawo o ruchu drogowym.

(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r.)

DZIAŁ IV
-Kierujący
Rozdział 1
-Uprawnienia do kierowania

Art. 90. 1. Prawo jazdy otrzymuje osoba, jeżeli:

   1. osiągnęła wymagany dla danej kategorii wiek;

   2. uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, o ile jest ono wymagane;

   3. odbyła wymagane dla danej kategorii szkolenie;

   4. zdała z wynikiem pozytywnym egzamin państwowy wymagany dla danej kategorii.

   5. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe albo przedstawi zaświadczenie, że studiuje od co najmniej sześciu miesięcy.

2. Wymagany dla danej kategorii wiek wynosi:

   1. 16 lat - dla kategorii A1, B1 lub T;

   2. (uchylony);

   3. 18 lat - dla kategorii A, B, B+E, C, C+E, C1 lub C1+E;

   4. 21 lat - dla kategorii D, D+E, D1 lub D1+E, z zastrzeżeniem ust. 4.

3. Osoba, która nie ukończyła 18 lat, może uzyskać prawo jazdy kategorii A1, B1 lub T za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.

4. Wymagany wiek do uzyskania prawa jazdy kategorii D lub D1 przez żołnierza zasadniczej służby wojskowej posiadającego prawo jazdy kategorii B wynosi 19 lat.

5. Dodatkowym warunkiem uzyskania prawa jazdy:

   1. dla kategorii C, C1, D lub D1 - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych dla prawa jazdy kategorii B;

   2. dla kategorii B+E, C+E, C1+E, D+E lub D1+E - jest spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, określonych odpowiednio dla praw jazdy kategorii B, C, C1, D lub D1.

Czyli idąc w myśl tej ustawy, jeżeli masz kasę, to zapisuj się na kurs. Pzdr

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #80 dnia: Luty 04, 2008, 13:02:08 »
Emil nie wprowadzaj kolegi w błąd!
Co prawda może zrobić prawko ale samo prawko nie wystarcza do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego.
Trzeba jeszcze mieć zaświadczenie.
O warunkach do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego przeczytasz np tu:
http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial4.html#rozdzial1
Cytuj
Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, która:

   1. ukończyła 21 lat;

   2. posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

co nie zmienia faktu, że jak możesz i chcesz to rób to prawko - ten czas minie zanim się spostrzeżesz.

W kwestii formalnej, jak już nie będzie miał kto jechać to prawdopodobnie możesz jechać ale nie jak pojazdem uprzywilejowanym.

PS: to są najbardziej aktualne przepisy jakie znam... co nie znaczy że coś sie nie pozmieniało wtedy gdy to czytasz - przed zastosowaniem sprawdź aktualne przepisy.

Offline star266

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 58
    • OSP Przemków
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 04, 2008, 15:46:16 »
a co to jest kategoria np. B1, C1??

Offline MGNACZUS

  • Banita FM
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.469
  • Odwaga jest najpiękniejszą formą szaleństwa.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 04, 2008, 16:40:19 »
a co to jest kategoria np. B1, C1??

Prawo jazdy
B1 upoważnia do kierowania pojazdem trójkołowym lub czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla.

C1 upoważnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
„Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi??
Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni…”

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 06, 2008, 23:30:32 »
Dzięki koledzy ja już posiadam od ponad  roku prawo jazdy kat.C, C+E tak więc jeszcze przez Rok  mogę sobie pomażyć o wyjeździe do pożaru tak więc jesli zawyje syrena i nie stawi się nasz jeyny kierowca tak więc możemy wracać spowrotem do domu.....Bo ja za stery naszego wozu nie mogę usiąść......  :angry: :angry: :angry:
Ponieważ wyjechał bym beuprawnień które jestem w stanie zrobić lecz mój wiek na to nie powala....
Miejmy nadzieję że z tego powodu nikt nie ucierpi jeśli nie wyjedziemy do pożaru bądź wypadku.....

Offline Raddemenes

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 760
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 06, 2008, 23:38:50 »
@daniel609 - najważniejsze uprawnienie masz - czyli prawo jazdy.
Teraz zgłoś się do naczelnika o upoważnienie do poruszania się takim czy innym samochodem - i tyle :)

Powodzenia i oby wyjazdy do akcji zastąpiły wyjazdy na zawody i ćwieczenia :)

"Optymista sądzi, że świat stoi przed nim otworem...
Pesymista wie co to za otwór..."

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 06, 2008, 23:41:16 »
Emil nie wprowadzaj kolegi w błąd!
Co prawda może zrobić prawko ale samo prawko nie wystarcza do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego.
Trzeba jeszcze mieć zaświadczenie.
O warunkach do prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego przeczytasz np tu:
http://www.kodeksdrogowy.com.pl/obowiazujace/dzial4.html#rozdzial1
Cytuj
Art. 95a. 1. Kierującym pojazdem uprzywilejowanym może być osoba, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, która:

   1. ukończyła 21 lat;

   2. posiada zaświadczenie wydane przez pracodawcę, potwierdzające jej zatrudnienie oraz spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, i psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

co nie zmienia faktu, że jak możesz i chcesz to rób to prawko - ten czas minie zanim się spostrzeżesz.

W kwestii formalnej, jak już nie będzie miał kto jechać to prawdopodobnie możesz jechać ale nie jak pojazdem uprzywilejowanym.

PS: to są najbardziej aktualne przepisy jakie znam... co nie znaczy że coś sie nie pozmieniało wtedy gdy to czytasz - przed zastosowaniem sprawdź aktualne przepisy.

Trochę źle zrozumiałem pytanie, ale to co napisałem, pewnie się jeszcze komuś przyda ;-)

Dzięki koledzy ja już posiadam od ponad  roku prawo jazdy kat.C, C+E tak więc jeszcze przez Rok  mogę sobie pomażyć o wyjeździe do pożaru tak więc jesli zawyje syrena i nie stawi się nasz jeyny kierowca tak więc możemy wracać spowrotem do domu.....Bo ja za stery naszego wozu nie mogę usiąść......  :angry: :angry: :angry:
Ponieważ wyjechał bym beuprawnień które jestem w stanie zrobić lecz mój wiek na to nie powala....
Miejmy nadzieję że z tego powodu nikt nie ucierpi jeśli nie wyjedziemy do pożaru bądź wypadku.....

Przepisy przepisami, a życie życiem.

Zawsze możesz wyjechać do akcji nie jadąc na sygnale, czas dojazdu pewnie nie znacznie się opóźni (chyba, że mieszkasz w dużym mieście), a do akcji i tak dojedziecie, więc zawsze jest jakaś szansa na uratowanie czyjegoś życia.

Chyba, że wolisz ryzykować i jechać alarmowo, ale w tym przypadku w razie wypadku możesz mieć przej**ne.

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 06, 2008, 23:45:57 »
Dzięki koledzy ja już posiadam od ponad  roku prawo jazdy kat.C, C+E tak więc jeszcze przez Rok  mogę sobie pomażyć o wyjeździe do pożaru tak więc jesli zawyje syrena i nie stawi się nasz jeyny kierowca tak więc możemy wracać spowrotem do domu.....Bo ja za stery naszego wozu nie mogę usiąść......  :angry: :angry: :angry:
Ponieważ wyjechał bym beuprawnień które jestem w stanie zrobić lecz mój wiek na to nie powala....
Miejmy nadzieję że z tego powodu nikt nie ucierpi jeśli nie wyjedziemy do pożaru bądź wypadku.....

Witam

Uprawnienia do jazdy samochodem wynikają z prawa jazdy, do jazdy samochodem uprzywilejowanym trzeba mieć dodatkowe. Więc dopóki jednocześnie nie włączysz świateł i gwizdków to wyjechać masz prawo /oczywiście sytuacja gdy nie ma kierowcy, bo bardziej doświadczonym należy ustąpić/.
Więc nie marudź, tylko się ucz.

Pozdrawiam

Offline daniel609

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 07, 2008, 18:40:26 »
chyba raczej nie zaryzykuje bo oczytałem się o odpowiedzialności karnej która mi grozi za prowadzenie pojazdu uprzewilijowanego bez uprawnień....

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #88 dnia: Luty 07, 2008, 19:36:49 »
Witam

Dopóki nie włączyłeś kogutów i gwizdków, nie jest to pojazd uprzywilejowany, więc możesz go prowadzić.

Pozdrawiam
Krzysztof Ciborowski

Offline wolny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #89 dnia: Luty 08, 2008, 17:10:08 »
 jaka jest odpowiedzialność karna za prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych bez uprawnień.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 09, 2008, 09:11:42 »
ehhhhh tak trudno poczytać wątek przed zadaniem pytania? to jest raptem jedną kartę wcześniej:
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,1017.msg32919.html#msg32919

Offline MERCEDES1326

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 09, 2008, 20:07:12 »
Nie wiem czy wszyscy którzy wypowiadają się na ten temat są kierowcami w straż czy tylko naczytali się książek lub wszystkie informacje uzyskali z internetu.Ja jestem kierowcą w OSP typu S6 i radzę  Tobie kolego uzbrój się w cierpliwość,poczekaj aż skończysz 21 lat i wtedy na pewno będziesz ten wasz wóz czy wozy pożarnicze prowadził do akcji.Jest też faktem że ustawodawca zapomniał o takich jak my tzn.kierowcy OSP.Wszyscy mówią że trzeba mieć pozwolenie na prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych tylko nikt nie mówi kto ma taki dokument wystawić.Burmistrz czy Wójt powinien ale jeżeli jesteś pracownikiem zatrudnionym na etacie jeżeli nie to może wystawić tylko pozwolenie na prowadzenie pojazdów służbowych,co nie uprawnia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.Kiedyś jeszcze w latach 90-tych takie kursy da kierowców STRAŻY POŻARNEJ/nie tylko OSP/były prowadzone przez policję i ja taki kurs mam/jestem jedynym w mojej jednostce na ośmiu kierowców/Z tego co wiem ma być taki kurs dla kierowców w 2008 r w lecie  i zaliczenie tego kursu będzie uprawniało do prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych wychodzi na to że zaświadczenie wystawi albo policja albo komenda powiatowa może wojewódzka straży.Oczywiście badania psychotechniczne i lekarskie wszyscy muszą posiadać o prawo jazdy nie piszę bo to jest sprawa oczywista

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #92 dnia: Marzec 09, 2008, 20:36:24 »
koledzy to wkoncu jak jest ?? jam mam prawko kategorji C to moge jezdzic wozem strazackim bez sygnalow dzwiekowych i swietlnych ?? to jak zwykla ciezarowka ?
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline drajwer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #93 dnia: Marzec 10, 2008, 22:37:14 »
Zaświadczenie wystawia Wójt lub Burmistrz danego miasta albo gminy. Ja nie będąc jeszcze kierowcą na etacie miałem wystawione takie zaświadczenie na którym pisało że prowadzenie auta jest wykonywane bezpłatnie i mogłem śmiało wyjechać autem na akcje. 

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #94 dnia: Marzec 11, 2008, 12:35:13 »
Witam

koledzy to wkoncu jak jest ?? jam mam prawko kategorji C to moge jezdzic wozem strazackim bez sygnalow dzwiekowych i swietlnych ?? to jak zwykla ciezarowka ?

Nie wiem jak u Was, ale jak ja zdawałem na C to na kursie powiedzieli mi jaki pojazdy będę mógł prowadzić i była tam mowa o  pojazdach specjalnych przekraczających 3.5 t.
Pojazdem uprzywilejowany może być każdy pojazd nie tylko specjalny i żeby go prowadzić muszę mieć dodatkowe papiery, a kiedy nie jest uprzywilejowany, to wystarczy mi prawo jazdy.

Pozdrawiam

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 11, 2008, 16:52:44 »
witam!!
ktos zajmowal sie juz tym wątkiem ale to było ponad rok temu
dlatego pytam czy zmieniło sie coś w kwestji uprawnien dla kierowców osp???
czy wystarczają badanie psychotechniczne-lekarskie i zezwolenie od Urzędu Gminy????
czy wkoncu ktos to uregulował i są jakies specjalne wkładki????

Offline bohun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • OSP Rodaki
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #96 dnia: Lipiec 23, 2008, 12:38:33 »
Witam.
W ostatnim czasie otrzymałem tzw. "Wkładkę" i aby ją dostać musiałem przedłożyć w Urzędzie Gminy następujące dokumenty:
- prawo jazdy
- badanie lekarskie
- badanie lekarskie psychologiczne.
Na podstawie tych dokumentów otrzymałem  z Urzędu Gminy druczek takiej treści:


Urząd Gminy w .......
              Zaświadczenie
W związku z z postanowieniami art 95a ust 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r - Prawo oruchu drogowym (. U. 03.58.515j.t. z . zmianami)  sie że 
Pan Pani ......( tu oczywiście imię i nazwisko) 
Nr prawa jazdy ......
1.Jestem kierowcą pojazdu uprzywilejowanego OSP w ... ( nazwa miejscowości)
2.Posiada orzeczenie lekarskie i psychologiczne stwierdzajace brak przeciwskazań do  pojazdów uprzywilejowanych ważne do dnia:
a) orzeczenie lekarskie  ... (tu data do kiedy jest ważne)
b) orzeczenie psychologiczne  ... (tu data do kiedy jest ważne)

poniżej podpis i pieczątka (u mnie akurat prezesa oddziału gminnego OSP RP)


Poniżej jedno z odpowiedzi co to jest pojazd uprzywilejowany. Sadze ze powinno to wyjaśnić kwestię od kiedy dany samochód jest samochodem uprzywilejowanych i kto powinien nim kierować.

Czy pojazdem uprzywilejowanym, który ma zakryte np. pokrowcem światła błyskowe może kierować każdy kierowca posiadający kat. B, czy jest to nadal pojazd uprzywilejowany? W myśl art.60. zabrania się  zakrywać znaki sygnalizacyjne, więc czy to jest prawnie dozwolone?

Aby kierować pojazdem uprzywilejowanym, trzeba mieć odpowiednie dokumenty wydane przez pracodawcę, czyli tzw. "wkładkę", będącą potwierdzeniem zatrudnienia w danej instytucji i przejście badań lekarskich.

Pojazdem uprzywilejowanym w myśl Ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20.06.1997r. (. U. z 2003r. nr 58, . 515 - tekst jednolity z późniejszymi zmianami) nie nazywamy pojazdu, który ma zainstalowane urządzenia do wysyłania niebieskich sygnałów świetlnych i modulowanego sygnału dźwiękowego, ale taki, który w danym momencie używa tych urządzeń. W momencie wyłączenia któregokolwiek z nich przestaje być pojazdem uprzywilejowanym.

W związku z tym, pojazdem z wyłączonymi lub zakrytymi urządzeniami sygnalizacyjnymi, o których mowa w definicji pojazdu uprzywilejowanego może kierować kierowca, posiadający prawo jazdy kategorii właściwej dla warunków technicznych danego pojazdu

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #97 dnia: Lipiec 23, 2008, 12:51:43 »
Witam.
W ostatnim czasie otrzymałem tzw. "Wkładkę" i aby ją dostać musiałem przedłożyć w Urzędzie Gminy następujące dokumenty:
- prawo jazdy
- badanie lekarskie
- badanie lekarskie psychologiczne.
Na badania nie potrzebowałeś żadnych skierowań?
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline bohun

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
    • OSP Rodaki
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #98 dnia: Lipiec 24, 2008, 13:48:47 »
Nie musiałem pokazywać żadnych. Badanie lekarskie było na podobnej zasadzie jak przy przyjmowaniu sie do pracy. Poza tym lekarz który je wystawiał robił nam już badania potrzebne do wyjazdów na akcje zlecone przez Urząd Gminy. Tak więc być może formalnie kwitka na skierowanie nie musiałem mieć, ale lekarz i tak wiedział bo z wydziału OC UG dzwonili wcześniej w tej sprawie.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #99 dnia: Wrzesień 17, 2008, 18:43:06 »
dla porządku: w nowelizacji ustawy: http://www.abc.com.pl/serwis/du/2008/1015.htm określono, że zaświadczenia (tzw wkładki) ma nam wydawać wójt/burmistrz (dotychczas była luka w przepisach, niektórzy wójtowie podchodzili do tego z rozsądkiem i wydawali zaświadczenia akurat u nas wójt po opinii pani prawnik się wykpił i sami jako zarząd to musieliśmy robić, muszę mu teraz przekazać mój segregatorek i moje śliczne druki, które wystawiałem kierowcom...
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2008, 18:44:57 wysłana przez Sylwek »