Autor Wątek: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP  (Przeczytany 203886 razy)

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #350 dnia: Styczeń 17, 2012, 21:31:38 »
U mnie wszyscy kierowcy w OSP (KSRG i nie KSRG) mają badania robione na koszt Gminy. Myślę, że ustawa którą wspomniałeś wystarcza... może jej nie czytali?

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #351 dnia: Styczeń 27, 2012, 18:39:57 »
Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy.

http://www.prezydent.pl/prawo/ustawy/podpisane/art,18,styczen-2012-r-.html

Cytuj
Informacja w sprawie ustawy z dnia 13 stycznia 2012r. o zmianie ustawy
o kierujących pojazdami oraz ustawy – Prawo o ruchu drogowym

   Na mocy uchwalonej ustawy dokonano zmiany terminu wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, która miała wejść
w życie po upływie roku od ogłoszenia, to jest 11 lutego 2012 r.
Zgodnie z nowelą ustawa o kierujących pojazdami wejdzie w życie
z dniem 19 stycznia 2013 r.  Przesunięcie o rok terminu wejścia w życie ustawy skutkować będzie odłożeniem w czasie stosowania nowych zasad egzaminowania na prawo jazdy, co umożliwi lepsze przygotowanie się wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz osób zdających do nowych zasad egzaminowania.
   Ustawa wejdzie w życie z dniem 10 lutego 2012 r.   

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #352 dnia: Luty 02, 2012, 10:16:02 »
Nowe zasady nabywania uprawnień przez kierowców pojazdów uprzywilejowanych OSP (informacja z 2012 r.)

Cytuj
Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych ochotniczych straży pożarnych nie będą mieli obowiązku ukończenia kursów dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, o ile obecnie posiadają uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi oraz spełnią wymogi ustawowe wymagane dla zachowania tych uprawnień.

Zgodnie z art. 19 ust. 1b ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (tekst jednolity: Dz. U. 2009 r. Nr 178 poz. 1380 z póź. zm.) bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukończyli 18 lat i nie przekroczyli 65 lat, posiadający aktualne badania lekarskie dopuszczające do udziału w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1. Nadto art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity: Dz. U. 2005 r. Nr 108 poz. 908 z póź. zm.) wskazuje, że kierującym pojazdem uprzywilejowanym OSP może być osoba, która ukończyła 21 lat oraz posiada zaświadczenie wydane przez właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), potwierdzające spełnienie wymagań w zakresie badań lekarskich, o których mowa w art. 122 ust. 2, oraz psychologicznych, o których mowa w art. 124 ust. 2.

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. Nr 30, poz. 151 z póź. zm.), która w większości swoich przepisów wchodzi w życie z dniem 19 stycznia 2013 r. (pierwotne vacatio legis przedłużone prawie o rok na podstawie art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym) przewiduje nowe zasady dotyczące wydawania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

W myśl z art. 106 ust. 1 kierować pojazdem uprzywilejowanym będzie mogła osoba, która:

1) ukończyła 21 lat;
2) posiada prawo jazdy odpowiedniej do rodzaju pojazdu kategorii;
3) uzyskała orzeczenie:
a.lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
b.psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem uprzywilejowanym;
4) ukończyła kurs dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi;
5) posiada zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w zakresie określonej kategorii prawa jazdy.
Kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi prowadzić będzie ośrodek doskonalenia techniki jazdy stopnia wyższego (art. 107 ust. 1).

Zezwolenie na kierowanie pojazdem uprzywilejowanym wydawać będzie Starosta w drodze decyzji administracyjnej. Koszty zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi ochotniczych straży pożarnych będą finansowane z budżetu gminy (art. 109 ust. 1 i 6).

Z punktu widzenia aktualnego interesu OSP najistotniejszy jest przepis art. 131 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy, zgodnie z którym osobę, która w ramach wykonywanej funkcji (np. członek OSP) uprawniona była do kierowania pojazdem uprzywilejowanym w dniu wejścia w życie ustawy (czyli 19 stycznia 2013 r.)., uznaje się za spełniającą wymagania, o których mowa w:

1) art. 106 ust. 1 pkt 3 - do końca okresu ważności orzeczenia lekarskiego i orzeczenia psychologicznego wydanych na podstawie badań, o których mowa w art. 122 ust. 2 i art. 124 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
2) art. 106 ust. 1 pkt 4 - jeżeli przed dniem wejścia w życie ustawy uzyskała uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi w trybie art. 95a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi na zasadach obowiązujących pod rządami ustawy Prawo o ruchu drogowym powoduje, że będą one skuteczne pod rządami ustawy o kierujących pojazdami.

Aby prawo to zachować konieczne jest spełnienie wymogów formalnych z art. 131 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami, tj. posiadać zaświadczenie wydane w trybie określonym w art. 95a ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy i okazywać je na żądanie uprawnionych organów i w tym 6. miesięcznym terminie (tj. do 19 lipca 2013 r.) wymienić posiadane zaświadczenie na zezwolenie, o którym mowa w art. 106 ust. 1 pkt 5 (decyzja Starosty).

Ustawodawca wykazał się tu daleko idącą niekonsekwencją, ponieważ kierowcy policji i OSP mają wydawane zaświadczenia na podstawie art. 95a ust. 3 i ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Tak więc co do zasady kierowcy OSP nie mieliby potrzeby posiadania i okazywania zaświadczenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Znając praktykę organów kontrolnych uważam, że kierowcy OSP powinni ze sobą wozić te zaświadczenia, ponieważ w przeciwnym wypadku powstałby (przez okres 6 miesięcy - między 19 stycznia a 19 lipca 2013 r.) problem interpretacyjny (podczas kontroli na drodze), czy kierujący pojazdem uprzywilejowanym OSP spełnia wymogi z art. 131 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Posiadane zaświadczenie eliminuje tę wątpliwość.

OSP i gminy powinny pamiętać o powyższych wymogach i zadbać o wyposażenie kierowców OSP w zaświadczenia wydawane na podstawie art. 95a ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym oraz o konieczności wymiany zaświadczenia na zezwolenia. Warto przy tym zadbać, by przed 19 stycznia 2013 r. kierowcy OSP przeszli badania lekarskie i psychologiczne według dotychczasowych przepisów. Umożliwi to przesunięcie terminu badań lekarskich i psychologicznych według nowych unormowań.

informację przygotował
adw. Krzysztof M. Miazga
1 II 2012 r.

http://www.zosprp.pl/?q=content/nowe-zasady-nabywania-uprawnien-przez-kierowcow-pojazdow-uprzywilejowanych-osp
« Ostatnia zmiana: Luty 02, 2012, 10:22:15 wysłana przez grzela »

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #353 dnia: Luty 02, 2012, 22:36:11 »
U mnie za badania psychotechniczne i lekarskie płaciła gmina. Dzisiaj zakończyłem badania. Patrząc ile to wszystko trwa obecnie a ile ma być w przyszłości to na prawdę jest nonsens. Ja pracuję u siebie a więc mogę w każdej chwili wyrwać się i zrobić badanie, ale tak jak kolega miał to raz na psychotesty, później laryngolog, neurolog, okulista i na koniec lekarz pracy, który na podstawie wcześniejszych badań wydaje zaświadczenie. Każdy lekarz przyjmuje w inne dni, godziny, każdy z nich kasuje po 40-80 zł od osoby. W ustawie jest że badania są bezpłatne, ale w innym paragrafie czy kolejnej ustawie jest że płatnikiem jest np. gmina. 

Czy w tym państwie będzie kiedyś dobrze?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #354 dnia: Luty 02, 2012, 22:52:43 »
W ustawie jest że badania są bezpłatne, ale w innym paragrafie czy kolejnej ustawie jest że płatnikiem jest np. gmina. 
Kolego, bezpłatnie to było w poprzednim systemie gdzie był system nakazowo - rozdzielczy. Teraz to się zmieniło. Po za tym zapis w ustawie, że badania są bezpłatne oznacza, że nie płaci za nie strażak. W tej samej ustawie jest zapis kto ponosi koszty funkcjonowania OSP i dalej wskazuje ustawa na gminę. I tak to wyglada w świetle obowiązującego prawa.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #355 dnia: Luty 02, 2012, 23:23:22 »
Wiecie co, ja się tak tylko zastanawiam jak kwestia finansowania badań jest u was rozwiązana?

U nas do tej pory było tak że gmina finansowała badania tylko jednemu kierowcy w jednostce, tj. temu zatrudnionemu na etacie kierowcy-konserwatora, a reszta, to jak ktoś chciał to sobie robił prywatnie... Myślałem że z okazji wprowadzenia nowych bardziej restrykcyjnych przepisów wyskrobią w tym roku coś więcej, no ale jedyna zmiana, która ma zostać wprowadzona to taka, że będzie przypadało dwóch kierowców (z badaniami z gminy) na jedno auto. Tzn. taki jest pomysł, i raczej na więcej przez ogólną liczbę środków budżetowych liczyć nie można.

Więc jak to jest u was - jakie kryteria doboru ludzi do badań stosujecie? A może wszyscy z uprawnieniami (kat C, B jeśli auto takie jest w jednostce) są traktowani tak jak przy badaniach okresowych?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jareks19

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #356 dnia: Luty 05, 2012, 10:53:58 »
koledzy mam pytanie czy badania lekarskie do zaświadczenia na pojazdy uprzywilejowane może być takie jak z kursu na prawo jazdy bo niedawno robiłem C+E ,czy musi być badanie lekarskie z specjalnym przeznaczeniem do kierowania pojazdów uprzywilejowanych??

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #357 dnia: Luty 05, 2012, 10:58:17 »
w orzeczeniu psychologicznym jest wpisane pojazd uprzywilejowany i na podstawie tego jest wydane orzeczenie lekarskie do kierowania pojazdem uprzywilejowanym, bynajmniej tak było w moim przypadku
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2012, 11:02:03 wysłana przez Smyku »
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #358 dnia: Luty 05, 2012, 14:23:00 »
... czy badania lekarskie do zaświadczenia na pojazdy uprzywilejowane może być takie jak z kursu na prawo jazdy ...
Nie, są to różne zaświadczenia.
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #359 dnia: Luty 06, 2012, 00:34:58 »
To zależy od lekarza, który wykonywał wcześniejsze badanie. Ja robiłem prawko na C jakieś 6-8 miesięcy temu i tydzień temu badania na uprzywilejowane. Poszedłem do Pani dr która robiła wcześniejsze badania czy można to zaliczyć i powiedziała mi, że jeśli byłoby to do 3 miesięcy od daty zrobienia badań to może by dało radę przepisać, później trzeba nowe robić. Wg. mnie to badania niczym się nie różniły.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #360 dnia: Luty 06, 2012, 09:38:35 »
To zależy od lekarza, który wykonywał wcześniejsze badanie. Ja robiłem prawko na C jakieś 6-8 miesięcy temu i tydzień temu badania na uprzywilejowane. Poszedłem do Pani dr która robiła wcześniejsze badania czy można to zaliczyć i powiedziała mi, że jeśli byłoby to do 3 miesięcy od daty zrobienia badań to może by dało radę przepisać, później trzeba nowe robić. Wg. mnie to badania niczym się nie różniły.
Tzn. jak - normalnie miałeś badania psychotechniczne robione przy okazji badań na prawko? Ciemnia, aparat krzyżowy, itd.?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #361 dnia: Luty 06, 2012, 09:45:26 »
Nie zrozumieliśmy się, ja pisałem o badaniach lekarskich a nie psychotechnicznych. Żeby móc kierować pojazdem uprzywilejowanym musisz mieć psychotesty i badania lekarskie o braku przeciwwskazań. Psychotesty miałem tylko do kierowania uprzywilejowanymi. O terminie ważności pisałem badań lekarskich: neurolog, laryngolog, okulista i na koniec z tymi 3 zaświadczeniami do lekarza pracy, który po wywiadzie i zbadaniu wydał ostateczne zaświadczenie na podstawie tych 3 wcześniejszych.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #362 dnia: Luty 06, 2012, 09:49:29 »
Aaa, to wszystko jasne teraz :)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

maciekm90

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #363 dnia: Luty 06, 2012, 13:46:42 »
panowie, pytanie troszkę nie na temat :) jak powinien być ubrany kierowca pojazdu uprzywilejowanego podczas akcji?

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #364 dnia: Luty 06, 2012, 15:57:37 »
obowiązuje takie same umundurowanie jak i każdego innego strażaka nomex + hełm

Offline mkl

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #365 dnia: Luty 06, 2012, 22:38:29 »
Nie jestem pewien czy w trakcie poruszania się pojazdem obowiązkowy u kierowcy jest hełm? Mogę się mylić.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #366 dnia: Luty 06, 2012, 22:43:38 »
Jak dla mnie to najważniejszy jest zdrowy rozsądek. W czasie jazdy kierowca ma być tak ubrany żeby mieć swobodę i pewność ruchów - czyli hełmom i butom gumowym mówimy nie. Reszta ubrania w zależności od człowieka co mu przeszkadza, a co nie. W każdym razie po bezpiecznym dowiezieniu ludzi i sprzętu na miejscu kierowca może (a nawet powinien) uzupełnić "braki" w stroju bojowym.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #367 dnia: Luty 06, 2012, 23:17:37 »
Co prawda rozporządzenie dotyczy strażaków PSP:

Cytuj
§ 60. 1. Kierujący może prowadzić pojazd pożarniczy bez zakładania hełmu.

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-08-180-1115

ale w starym, które kiedyś obowiązywało strażaków OSP:

Cytuj
2) kierowca pojazdu pożarniczego nie używa hełmu i pasa bojowego, natomiast po opuszczeniu pojazdu nosi uzbrojenie zgodnie z ustaleniami obowiązującymi pozostałych członków załogi.

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-97-145-979

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2012, 23:22:05 wysłana przez grzela »

Offline ognistypodmuch

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #368 dnia: Luty 14, 2012, 13:54:34 »
Mam pytanie: skoro ustawa zacznie obowiazywac od 2013 roku to zaswiadczenie od starosty nalezy uzyskac do sierpnia 2012 czy 2013 roku(chodzi mi o wymiane obecnych wkladek)?

Kolejne kwestia: jestem kierowca w PSP i jezdze pojazdami uprzywilejowanymi(mam badania).
 
Jak wyglada prowadzenie pojazdow uprzywilejowanych w OSP? Wystarczy, że uzyskam zgodęod wójta mojej gminy na kierowanie pojazdami służbowymi?(wkładke)

Domyslam sie, ze taka zgoda jest konieczna bo nawet majac papiery na pojazdy uprzywilejowane nie moge chyba tak od razu kierować pojazdami w mojej OSP?

« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2012, 12:25:16 wysłana przez ognistypodmuch »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #369 dnia: Maj 12, 2012, 12:19:37 »
Cytuj
Interpelacja (nr 3909) do ministra spraw wewnętrznych
w sprawie zasad wydawania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi – samochodami pożarniczymi OSP
Szanowny Panie Ministrze! Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami wprowadza z dniem 11 lutego 2012 r. zasady wydawania uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi, co w przypadku strażaków ochotników powoduje konieczność udziału w dodatkowych szkoleniach. Kosztami tych kursów oraz wydaniem pozwoleń przez starostwo powiatowe obarczone zostaną samorządy gminne. Według wstępnych wycen prowadzonych przez OSP w powiecie myślenickim cena szkolenia jednej osoby wynosi ok. 2000 zł. Biorąc pod uwagę liczbę kilkunastu lub kilkudziesięciu kierowców w gminie, suma staje się znacząca. Zdaniem strażaków ochotników wprowadzenie powyższych przepisów może negatywnie wpłynąć na pozyskanie kierowców dla jednostek.
—   Czy ministerstwo przewiduje podjęcie działań zmierzających do zmiany kłopotliwych zapisów dotyczących strażaków ochotników?
—   Jaki w skali kraju jest szacunkowy koszt dodatkowych szkoleń członków ochotniczych straży pożarnych?
Z poważaniem
Poseł Joanna Bobowska
Warszawa, dnia 12 kwietnia 2012 r.

CZESŁAW

  • Gość
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #370 dnia: Maj 12, 2012, 12:35:03 »
Mam pytanie: skoro ustawa zacznie obowiazywac od 2013 roku to zaswiadczenie od starosty nalezy uzyskac do sierpnia 2012 czy 2013 roku(chodzi mi o wymiane obecnych wkladek)?

Kolejne kwestia: jestem kierowca w PSP i jezdze pojazdami uprzywilejowanymi(mam badania).
 
Jak wyglada prowadzenie pojazdow uprzywilejowanych w OSP? Wystarczy, że uzyskam zgodęod wójta mojej gminy na kierowanie pojazdami służbowymi?(wkładke)

Domyslam sie, ze taka zgoda jest konieczna bo nawet majac papiery na pojazdy uprzywilejowane nie moge chyba tak od razu kierować pojazdami w mojej OSP?

1. Sierpień 2013 roku.
2. Zezwolenie twojego komendanta PSP uprawnia cię do jazdy pojazdami tylko PSP w danej komendzie. Z kolei w OSP musisz mieć kolejne zezwolenie ale już od wójta. Co do badań to wystarczy, że przedstawisz kopie tych z PSP.

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #371 dnia: Maj 17, 2012, 16:35:20 »
Witam mam takie pytanko jak powinno wygladac skierowanie strazaka kierowcy na badania do lekarskie by mogl prowadzic samochody uprzywilejowane ? mozecie poratowac pilnie potrzebuje takiego wzoru dziekuje i pozdrawiam . 
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline Zielony300

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 18
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #372 dnia: Maj 17, 2012, 17:54:55 »
Skierowanie? Idziesz do lekarza pracy i on dalej wypisuje Ci skierowania do laryngologa, psychologa i okulisty.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #373 dnia: Maj 22, 2012, 07:55:57 »
Witam mam takie pytanko jak powinno wygladac skierowanie strazaka kierowcy na badania do lekarskie by mogl prowadzic samochody uprzywilejowane ? mozecie poratowac pilnie potrzebuje takiego wzoru dziekuje i pozdrawiam .

oj no - co ciekawe u nas było tak że lekarz pierwszego kontaktu - no ten rodzinny
Tak że przed wyprawą do lekarza należy zaciągnąć języka

Offline ospbiesal

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kierowca pojazdu uprzywilejowanego OSP
« Odpowiedź #374 dnia: Maj 22, 2012, 12:15:32 »
HAPEC - Skierowanie do lekarza medycyny pracy wystawia Urząd Gminy (lub inny analogiczny organ, zależy czy to gmina czy powiat). Ten kieruje Cię na badania potrzebne w pracy kierowcy, później jeszcze badania psychotechniczne i wtedy gmina/starostwo powiatowe itp wystawia kwit ze ejstes kierowcą pojazdu uprzywilejowanego OSP działąjącej na terenie Twojej gminy