Autor Wątek: Kto może włączyć syrenę?  (Przeczytany 11593 razy)

Offline ospstrażak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 48
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 20, 2008, 21:12:25 »
proste!!!!! i niema oczym dyskutowac
 a tych leni poprostu duma kazała mieć do ciebie problem

Offline Smyku

  • Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś!
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 201
  • Zawsze gotowy!
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 22, 2008, 10:19:25 »
alarmować może każdy jeśli przycisk jest na zewnątrz budynku :) u mnie na zewnątrz remizy nie daleko przycisku widnieje tablica informacyjna jak należy postępować kogo zawiadomić ile ma trwać sygnał syreny podane są numery telefonów na policję i pogotowie a także poza numerem 998 dla straży, także zwykły numer telefonu do PSK :) w całej gminie widnieją takie tablice informacyjne w każdej jednostce
Dwie rzeczy nie mają granic: wszechświat i ludzka głupota.

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 22, 2008, 22:16:14 »
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.

Offline miggru

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 961
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 22, 2008, 22:54:18 »
A co by to dało jeśli był bez sprzętu. Można oczywiście z gałązką biegać :D, ale po co ma się brudzić, i ubranie śmierdzieć dymem jeżeli jesteś w trasie i nie ma się dostępu do prysznica i ubrania na zmianę. Raczej samodzielne przystąpienie do akcji gaśniczej nic by nie dało bo przecież przyjechała jeszcze jedna jednostka straży więc pożar wymagał zaangażowania kilku osób już odpowiednio wyposażonych.

Offline Siedemsetter

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 656
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 23, 2008, 13:30:54 »
Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.

czyli jak ktoś zauważy duży pożar lasu, albo stodoły to ma biegać i rozpoczynać "akcję gaśniczą" mając 1kg gaśnicę proszkową? ^_^ jeśli Ty tak robisz to gratuluję poświęcenia i zaangażowania
"Cóż może być piękniejszego nad człowieka rycerskiego?..."

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 23, 2008, 14:19:16 »
ćhoćby nawet biegał z tą 1kg gaśnicą, a co będzie jak zostanie popażony  :huh:
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 23, 2008, 15:06:30 »
ABC Strazaka.

Ostatnio przejeżdżając przez pewną miejscowość zauważyłem pożar (mały ale stwarzający zagrożenie). Podjechałem więc pod strażnicę i włączyłem syrenę, dzwoniąc jednocześnie do PSK. Niestety tamtejsi ochotnicy mają mi za złe, że ich alarmowałem. Podobno (wg. nich) nie każdy jest uprawniony do włączania syreny.

Czy mają rację?


A ja zadałbym pytanie. Dlaczego nie przystąpiłeś do gaszenia tego pożaru?
Zobaczyłeś pożar dzwoń 998 lub 112
 
Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do gaszenia pożaru dostępnym sprzętem gaśniczym.

czyli jak ktoś zauważy duży pożar lasu, albo stodoły to ma biegać i rozpoczynać "akcję gaśniczą" mając 1kg gaśnicę proszkową? ^_^ jeśli Ty tak robisz to gratuluję poświęcenia i zaangażowania

Nie piszę tego złośliwie ale to co napisałem to tylko fragmencik z ABC strażaka ciekawa lektura.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2008, 19:35:24 wysłana przez straz98 »

Offline Peter

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 152
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 23, 2008, 15:07:53 »
Nie piszę tego złośliwie ale to co napisałem to tylko fragmencik z ABC strażaka ciekawa lektura.
Z której części ABC?

Offline krzysiek 998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 274
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 23, 2008, 15:22:55 »
Mówisz masz.

Jak zwalczać powstały pożar

1 W przypadku powstania pożaru wszyscy zobowiązani są podjąć działania w celu jego likwidacji:
zaalarmować niezwłocznie, przy użyciu wszystkich dostępnych środków osoby będące w strefie zagrożenia,
wezwać straż pożarną.

2 Telefoniczne alarmowanie należy wykonać w następujący sposób: Po wybraniu numeru alarmowego straży pożarnej 998 i zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podaje się:

swoje imię i nazwisko, numer telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu,
adres i nazwę obiektu,
co się pali, na którym piętrze,
czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.
Po podaniu informacji nie odkładać słuchawki do chwili potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Przyjmujący może zażądać:

potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.
3 Przystąpić niezwłocznie, przy użyciu miejscowych środków gaśniczych do gaszenia pożaru i nieść pomoc osobom zagrożonym w przypadku koniecznym przystąpić do ewakuacji ludzi i mienia. Należy czynności te wykonać w taki sposób aby nie doszło do powstania paniki jaka może ogarnąć ludzi będących w zagrożeniu, które wywołuje u ludzi ogień i dym. Panika może być przyczyną niepotrzebnych i tragicznych w skutkach wypadków w trakcie prowadzenia działań ratowniczo gaśniczych. Dlatego prowadząc jakiekolwiek działania w przypadku powstania pożar należy kierować się rozwagą w podejmowaniu decyzji. Do czasu przybycia straży pożarnej kierowanie akcją obejmuje kierownik zakładu pracy /właściel obiektu/ lub osoba najbardziej energiczna i opanowana.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 23, 2008, 16:24:37 »
Krzysiek 998 - Podstawowa zasada BHP - jeśli nie musisz, nie pchaj się do akcji bez odpowiedniego wyposażenia osobistego.

A te cytaty które przytaczasz powstały we wczesnych latach 70tych albo jeszcze wcześniej, kiedy nikt nie wiedział co to NOMEX, kominiarka, itd... sam proponuję zawsze strażakom żeby przestrzegali najpierw własnego bezpieczeństwa potem dopiero bronili mienia.

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 23, 2008, 17:18:50 »
Dokładnie wszędzie gdzie czytam jest mowa o tym że po pierwsze należy zadbać o własne bezpieczeństwo. Tak samo jest przy wypadkach samochodowych.
...początek a za chwilę... koniec...

Offline klepienash

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Bogu na chwałe,ludziom na pożytek...
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 23, 2008, 20:05:35 »
Co tu dużo mówić każdy ma prawo włączyć syrenę no jeżeli ma powód...

kapselek2

  • Gość
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 26, 2008, 00:21:24 »
Tutaj się nie zgodzę... Bo co by było, gdyby po wł. syreny okazalo się, że nie posiadają żadnego samochodu gaśniczego ?
W dodatku w takich sprawach powinno się zadzwonić na 998 i powiedzieć o całej sytuacji, jedynie wtedy spytać się o pozwolenie wł. syreny, choć sama centrala może sama wł. syrene, lub przybiegnie osoba uprzywilowana tej funkcji...

Offline DODOWNIK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 33
    • OSP Jordanów
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 26, 2008, 10:27:56 »
W pewnym sensie się z tobą zgodzę ale jeśli jest to jednostka w której wiesz że jest potrzebny sprzęt a np. jakieś 100 metrów od remizy pali się samochód to szybciej będzie włączyć syrenę ręcznie niż dzwonić do PSK i podawać co, gdzie, kto itp.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2008, 12:47:30 wysłana przez DODOWNIK »
...początek a za chwilę... koniec...

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 26, 2008, 11:17:27 »
Jak pisał wcześniej autor tematu, zawiadomił OSP ze swojej gminy, więc na pewno posiadał wiedzę o sprzęcie, samochodach danej jednostki.
Po to jest ten guziczek, żeby jego użyć w razie potrzeby!

Offline Pumba

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Kto może włączyć syrenę?
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 26, 2008, 13:46:08 »
Skoro przycisk jest na zewnątrz to do czegoś służy!!!! Każdy jeśli zauważy jakieś niebezpieczeństwo ma prawo włonczyć syrene  i wydaje mi się że nie ma co sie rozwodzić kto moze a kto nie... A jeśli nie masz przy sobie telefonu to będziesz gonił od domu do domu żeby ktoś zadzwonił pod 998? no chyba nie...
Xyz