Autor Wątek: 12 czy 24 opinie  (Przeczytany 82441 razy)

Offline Dyspo

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 04, 2011, 17:05:21 »
Cytuj
Benq czyli dalej uważasz, że chęć awansu w stopniu to robienie kariery? ja trochę inaczej rozmumuję robienie kariery. Dla mnie to pięcie się w górę wszelkimi sposobami nie patrząc, że robisz komuś krzywdę. Czy to moja wina, że mając kwalifikacje nie mogę awansować w stopniu na podziale bojowym. Czy ja komuś robiłem krzywdę. Poprostu zapytałem się kolegów dyżurnych czy któryś ma chęć przejść na podział bojowy. Odpowiedz krótka nie. Odbieram więc, że jest im dobrze nawet w systemie 12 godzinnym.
Pisanie, że skoczek ma nienormowane 12 jest oczywiste. Tylko dlaczego nie piszesz, że taki skoczek nieraz ma parę dni wolnego. Jak piszesz a to napisz i B. W mojej KP są 12, są skoczkowie i żaden nie narzeka. Tak jak pisałem zależy to od rodzaju KP, ilości wyjazdów i samych zainteresowanych.
na podziale jak jest rozmowa o 12 to zdania są podzielone z większa przewagą na 12. Za są osoby mieszkające na miejscu, przeciw dojeżdzające (koszt dojazdu zwiększony) i nie ma co się dziwić, zresztą tą wadę wsakazałem, ale nikt nie mówi o przemęczeniu itp. Fakt nie pracowaliśmy na 12 i nie wiemy jak jest to w rzeczywistości, ale jak by było tak jak piszesz to dyżurni u nas walili by drzwiami i oknami na podział, a niestety tak nie jest

Oj oficer jakiś dziwny z ciebie gość!!!!
Po pierwsze : nie mówisz jakie zajmujesz stanowisko ale skoro ty nie możesz awansować, to wygląda że nie za wysokie więc na co liczyłeś, że któryś Dyżurny Operacyjny Powiatu się z tobą zamieni i sam przeniesie się na niższą grupę żebyś ty zyskał. :pyt: :rofl:
Po drugie : jeśli tyle osób pisze, że system 12 jest bardzo uciążliwy dla pracujących w nim a mówimy to bo przerobiliśmy to na własnych organizmach więc po jaką cholerę próbujesz wmówić ludziom, że jest dobry.(chyba że jesteś ukrytym przewodniczącym ZZ który niema czym się wykazać to się uparł na 12 w PSK) Nawet już mi nie chodzi o koszty dojazdu. Popatrz na taki grafik ile jest wolnych sobót-niedziel (my  mamy dzieci, rodziny, ty może jeszcze nie)  jest najgorszy z możliwych systemów pracy, gorszy nawet od systemu codziennego. W codziennym są wolne soboty, niedziele, święta. Pracuje już sporo latek i bardzo lubię  to co robię, wiele w straży widziałem i przeżyłem ale wracanie do tej głupoty po dwóch latach powrotu do normalności zrozumieć nie jestem w stanie, zresztą  nie tylko ja, naprawdę jest nas wielu. Jedyne pocieszenie to takie że niewiele zostało do zakończeniu „ kariery ” w PSP chociaż inaczej planowałem w obecnej sytuacji nerwy ludziom puszczają.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 04, 2011, 18:57:36 »
kol. Dyspo - officer jest zapewne kapitanem na stanowisku d-ca sekcji; 8 grupa, max w stopniu to właśnie kapitan; w KP III-V kat. 8 grupie odpowiada stanowisko dyżurny operacyjny z max stopniem mł. bryg., w KP II kat. odpowiednio z-ca dyżurnego operacyjnego z max stopniem starszy kapitan; wymagania odnośnie stażu to odpowiednio 6 i 4 lata; gdyby officer maiał przychylnego tatę, to ten mianowałby go na stanowisko umożliwiające awans w stopniu i powierzyłby mu obowiązki dotychczas pełnione; dla zachowania stanów etatowych w komórkach w zgodzie z regulaminem organizacyjnym, ten sam manewr zrobiłby z jednym z punktowych; nikt nic nie traci, officer w maju dostaje awans w stopniu i to jest cały zysk; po akcji awansowej powrót do rzeczywistości i wszyscy są zadowoleni, a juz na pewno nikt nie jest poszkodowany; jeśli to jest zbyt skomplikowane, to przepraszam;)
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 05, 2011, 18:12:06 »
@lang - uważasz to za zdrowe?
Dla mnie to patologia.
Jeżeli przenosi się kogoś FIKCYJNIE po to żeby dostał belkę do gwiazdek albo wogóle gwiazdki na stanowisko oficerskie lub na takie na którym można dostać "wyżej" to taka sytuacja jest jak najbardziej godna potępienia.
jak napisałeś, teoretycznie po wykonaniu dwukrotnego zabiegu (oczywiście na przestrzeni wymaganego okresu) przeniesienia d-cy sekcji na dyżurnego operacyjnego robi się z niego mł.bryg. który po paru dniach wraca z powrotem na d-ce sekcji.
Uzasadnisz mi po co d-ca sekcji ma być aż majorem?? W sumie po to chyba były te "ograniczenia" żeby nie popadać w absurdy. Skoro tak to znieśmy te "blokady" i po kilku latach okaże się, że na dcy sekcji mamy pułkownika ....

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 05, 2011, 22:27:05 »
a trzymanie kapitana z kilkunastoletnim stażem w PSP, w tym oficer od lat ośmiu, który na wskutek "reorganizacji" trafił na podział, a jedynym stanowiskiem dla niego był etat d-cy sekcji, bez możliwości awansu w grupie z przyczyn obiektywnych (brak możliwości ruchów kadrowych - młoda załoga) w najbliższym czasie, a co za tym idzie równiez brak możliwości awansowania w stopniu, jest Twoim zdaniem w porządku? podczas gdy być może jego kolega w takich samych okolicznościach przy porównywalnym stażu, który miał to "szczęście" trafić na wskutek "reorganizacji" do MSK już od roku cieszy się czwartymi gwiazdkami, chociaż teoretycznie (zdaniem niektórych kadrowców) stanowiska ich są równorzędne...
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline jaras

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 200
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 22, 2011, 13:16:55 »
Witam kolegów. Proszę o szybką ankietę dotyczącą PSK. Kto jeszcze w Wielkopolsce pracuje w 12 kto przeszedł na 24 lub w najbliższym okresie przechodzi. Dziękuję.

Nie łatwiej Ci będzie zadzwonić do WSKR gdzie powiedzą Ci kompleksowo informację za całe województwo???
Co do systemu 12/24/12/48 to zdania są podzielone, ale to inna kwestia.

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #55 dnia: Kwiecień 06, 2011, 12:32:12 »
Czyli wszystko wiadomo na MSK/PSK wszystko zostaje po staremu wg.nowego rozporządzenia MSWiA odnośnie czasu służby!!!! Decyduje 01 danej komendy. Nie ma jednoznacznie napisane w rozporządzeniu że służba trwa 24 godziny. A miał taki zapis się pojawić !!! Dziękuję ZZ po raz któryś że wstawili się za dyżurnymi którzy pracują już któryś rok 12/24/12/48. W wielkopolsce jest takich komend 5 lub 6 na 31. Szkoda gadać i pisać ......
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #56 dnia: Kwiecień 06, 2011, 13:00:27 »
Czyli wszystko wiadomo na MSK/PSK wszystko zostaje po staremu wg.nowego rozporządzenia MSWiA odnośnie czasu służby!!!! Decyduje 01 danej komendy. Nie ma jednoznacznie napisane w rozporządzeniu że służba trwa 24 godziny. A miał taki zapis się pojawić !!! Dziękuję ZZ po raz któryś że wstawili się za dyżurnymi którzy pracują już któryś rok 12/24/12/48. W wielkopolsce jest takich komend 5 lub 6 na 31. Szkoda gadać i pisać ......
Pozdrawiam

Nie wszystko po staremu w paragrafie 2 zmieniono ust. 1, 3 i 4 oraz wykreślono pkt 1,2,3 z ust. 3
Cytuj
§ 2.Dyżury - zmieniony
1. W zmianowym rozkładzie czasu służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka trwa 24 godziny.
1. Wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka w zmianowym rozkładzie czasu służby w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", trwa 24 godziny.
2. W przypadkach, o których mowa w ust. 1, poza wykonywaniem zadań służbowych związanych z akcją ratowniczą, ćwiczeniami lub utrzymywaniem gotowości operacyjnej, strażak pozostaje w miejscu pełnienia służby w gotowości do podjęcia działań bądź wykonuje inne zadania służbowe. Na wykonanie innych zadań służbowych przeznacza się nie więcej niż 12 godzin, w tym nie więcej niż 4 godziny w porze nocnej, to jest pomiędzy godzinami 2100 a 700.
3. Wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby przez strażaka w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwanej dalej „jednostką organizacyjną”, może wynosić 12 godzin:
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
1) w przypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami służby, po uprzednim uzgodnieniu między kierownikiem jednostki organizacyjnej a działającymi w niej organizacjami związkowymi, a w przypadku ich braku z przedstawicielem strażaków reprezentującym ponad połowę stanu etatowego jednostki;
2) na stanowiskach kierowania komend Państwowej Straży Pożarnej;
3) w przypadkach, gdy zachodzi konieczność udzielenia strażakowi czasu wolnego od służby, w szczególności w zamian za czas służby przekraczający przeciętną tygodniową normę w okresie rozliczeniowym.

4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, po uprzednim zasięgnięciu opinii zakładowych organizacji związkowych działających w danej jednostce organizacyjnej, a w przypadku ich braku, przedstawiciela strażaków reprezentującego ponad połowę stanu etatowego jednostki, z uwzględnieniem zapewnienia ciągłości służby.
4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, o ile umożliwiają to potrzeby służby.

Rozporządzenie:

Cytuj
b) ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
4. Czas wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru w wymiarze 12 godzin może być także ustalony indywidualnie na wniosek strażaka, o ile umożliwiają to potrzeby służby.”;

3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.

Zniknął zapis 2) na stanowiskach kierowania komend Państwowej Straży Pożarnej;

Nie pisze wprost, że na SK, jak do tej pory.
Ciekawy jestem jak uzasadni KM/P potrzebę pełnienia służby 12 godzin na M/PSK
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 13:05:10 wysłana przez grzela »

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #57 dnia: Kwiecień 06, 2011, 13:07:47 »
Grzela !!
Jaką TY widzisz różnicę : miało nie być wogóle zapisu o możliwości pracy 12 godzinnej. Jeżeli znasz straż to najpewniej wiesz że jeżeli jest taka możliwość to 01 to wykorzystają (oczywiście na niekorzyść dyżurnych).Gdyby to dotyczyło PB(służba 12 godz.) to by było wielkie larum ZZ a że sprawa dotyczy MSK/PSK(mała liczba strażaków) to nie warto o tą grupę wychylać się >>>
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #58 dnia: Kwiecień 06, 2011, 13:21:17 »
Grzela !!
Jaką TY widzisz różnicę : miało nie być wogóle zapisu o możliwości pracy 12 godzinnej. Jeżeli znasz straż to najpewniej wiesz że jeżeli jest taka możliwość to 01 to wykorzystają (oczywiście na niekorzyść dyżurnych).Gdyby to dotyczyło PB(służba 12 godz.) to by było wielkie larum ZZ a że sprawa dotyczy MSK/PSK(mała liczba strażaków) to nie warto o tą grupę wychylać się >>>
Pozdrawiam

U nas KW inaczej to widział i wprowadził 24/48 od 1 stycznia we wszystkich SK na terenie całego woj.

Offline JON SNOW

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 370
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #59 dnia: Kwiecień 06, 2011, 21:17:22 »
No to bardzo się chwali waszego KW.
Mogliby w innych jednostkach zrobić coś w rodzaju ankiety i wprowadzić system który dyżurnym bardziej odpowiada. A w takiej sytuacji będzie tak jak dotychczas. Czyli nie ważne jak chcą ludzie, system jest jaki jest.

PS. Skoro
Cytuj
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
to czy KM/KP nie powinien podać jakiegoś wyjaśnienia dlaczego jest ewentualnie służba 12 godzinna, albo uzgadniać tego z ZZ???
Żyję w kraju w którym wszyscy chcą mnie zrobić w ... :)

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #60 dnia: Kwiecień 07, 2011, 13:22:26 »
PS. Skoro
Cytuj
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
to czy KM/KP nie powinien podać jakiegoś wyjaśnienia dlaczego jest ewentualnie służba 12 godzinna, albo uzgadniać tego z ZZ???

Niestety dla nas punkt 1 z ustępu 3 został wykreślony:

Cytuj
3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.

1) w przypadkach szczególnie uzasadnionych warunkami służby, po uprzednim uzgodnieniu między kierownikiem jednostki organizacyjnej a działającymi w niej organizacjami związkowymi, a w przypadku ich braku z przedstawicielem strażaków reprezentującym ponad połowę stanu etatowego jednostki;

Uwagi ZZ do rozporządzenia wysłane do KG:

Cytuj
1. § 2 ust.3 – brak zgody na usunięcie zapisu dotyczącego wprowadzenia - 12 godzinnego systemu służby bez wymogu uzgadniania z organizacjami związkowymi.

http://www.wlkp.nszzpp.pl/system/files/2011_rok-pisma_zg-uwagi_rozp.17-03-2011.pdf

Odpowiedź KG:

Cytuj
Ad. 1 - Proponowane w projekcie brzmienie § 2 ust. 3, w którym rezygnuje się z wymogu uprzedniego uzgodnienia z organizacjami związkowymi działającymi w jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej możliwości wprowadzenia 12 godzinnego wymiaru wykonywania zadań służbowych i pełnienia dyżuru ma na celu uporządkowanie przepisów w tym zakresie. Uprawnienia dotyczące zakładowych organizacji związkowych zostały określone w art. 26 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm). Uszczegółowieniem tych uprawnień w zakresie ustalania w danej jednostce organizacyjnej systemów i rozkładów czasu służby są przepisy dotyczące obowiązku uzgadniania z zakładowymi organizacjami związkowymi regulaminów służby i pracy wydane na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.). W związku z powyższym powielanie tych uprawnień w innych przepisach jest niezasadne.

Z powyższych względów uwaga nie została uwzględniona.

http://www.wlkp.nszzpp.pl/system/files/2011-03-28_odpkg_-_uwagi-pelnienie_sluzby.pdf

Uzasadnienie podczas tworzenia cytowanego rozporządzenia:

z 17.02.2011

Cytuj
b) ust.3 i 4 – w związku z przeniesieniem do ust. 1 części treści ust. 3, przepis ten został przeredagowany. Ponadto procedura wprowadzenia odstępstwa od zasady normy 24 godzinnego wykonywania  zadań służbowych bądź pełnienia dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby  na rzecz 12 godzinnego, została uproszczona; w propozycji zależy wyłącznie od potrzeb służby lub w przypadku  indywidualnego wniosku strażaka, bez konieczności uzgadniania z organizacjami związkowymi.

z 4.03.2011

Cytuj
b) ust.3 - ze względów omówionych w ppkt a – przepis ten został przeredagowany. Kolejną zmianą dokonywaną w tym przepisie jest uproszczenie procedury wprowadzenia odstępstwa od zasady normy 24 godzinnego wykonywania zadań służbowych bądź pełnienia dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby na rzecz 12 godzinnego, ze względu na potrzeby służby poprzez odstąpienie od konieczności uzgadniania z działającymi w jednostce organizacyjnej organizacjami związkowymi bądź przedstawicielem strażaków reprezentujących ponad połowę stanu etatowego jednostki;

Offline kamo001

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 250
  • Dyżurny Operacyjny- EMERYT
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #61 dnia: Kwiecień 07, 2011, 13:58:26 »
Co to znaczy potrzeby służby??? Nasz 01 tłumaczy że nie mamy argumentów na zmianę systemu na 24 godz. A życie prywatne go nie obchodzi. Jak go przekonać??? Jakieś podpowiedzi !!!
Pozdrawiam

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #62 dnia: Kwiecień 07, 2011, 14:50:43 »
Co to znaczy potrzeby służby??? Nasz 01 tłumaczy że nie mamy argumentów na zmianę systemu na 24 godz. A życie prywatne go nie obchodzi. Jak go przekonać??? Jakieś podpowiedzi !!!
Pozdrawiam

To nie Wy macie podać argumenty, tylko on ma uzasadnić pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie służby wynoszącym 12 godzin potrzebami służby.


Tak patrząc na odpowiedź KG na zadane pytania ZZ:
 
Cytuj
Uprawnienia dotyczące zakładowych organizacji związkowych zostały określone w art. 26 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z późn. zm). Uszczegółowieniem tych uprawnień w zakresie ustalania w danej jednostce organizacyjnej systemów i rozkładów czasu służby są przepisy dotyczące obowiązku uzgadniania z zakładowymi organizacjami związkowymi regulaminów służby i pracy wydane na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.). W związku z powyższym powielanie tych uprawnień w innych przepisach jest niezasadne.

Ustawa o PSP
Art. 10
Cytuj
6. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej ustali, w drodze zarządzenia, ramowy regulamin służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej oraz regulamin musztry i ceremoniał pożarniczy.


Cytuj
Zarządzenie nr 5  Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 21 czerwca 2006 r.

w sprawie ramowego regulaminu służby w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży
Kierownicy jednostek PSP, w terminie do dnia 31 grudnia 2006 r., uwzględnią ramowy regulamin służby, o którym mowa w § 1 pkt 1, w opracowywanych regulaminach pracy i służby na podstawie  art. 104 2 § 1 Kodeksu pracy.

http://www.kmpsp.poznan.pl/system/files?file=Zarzadzenie_nr_5_KG_PSP_w_sprawie_ramowego_regulaminu_sluzby_oraz%20regulaminu%20musztry_i_ceremonialu_pozarniczego.doc

Kodeks Pracy - Regulamin pracy:

Cytuj
Art. 104. § 1. Regulamin pracy ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
§ 2. Regulaminu pracy nie wprowadza się, jeżeli w zakresie przewidzianym w § 1 obowiązują postanowienia układu zbiorowego pracy lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 5 pracowników.

Art. 104.1. § 1. Regulamin pracy, określając prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników związane z porządkiem w zakładzie pracy, powinien ustalać w szczególności:
  1)   organizację pracy, warunki przebywania na terenie zakładu pracy w czasie pracy i po jej zakończeniu, wyposażenie pracowników w narzędzia i materiały, a także w odzież i obuwie robocze oraz w środki ochrony indywidualnej i higieny osobistej,
  2)   systemy i rozkłady czasu pracy,
  3)   terminy dodatkowych dni wolnych od pracy,
  4)   porę nocną,
  5)   termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia,
  6)   wykazy prac wzbronionych pracownikom młodocianym oraz kobietom,
  7)   rodzaje prac i wykaz stanowisk pracy dozwolonych pracownikom młodocianym w celu odbywania przygotowania zawodowego,
  8)   obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej, w tym także sposób informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą,
  9)   przyjęty u danego pracodawcy sposób potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.
§ 2. Regulamin pracy powinien zawierać informacje o karach stosowanych zgodnie z art. 108 z tytułu odpowiedzialności porządkowej pracowników.

Art. 104.2. § 1. Regulamin pracy ustala pracodawca w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową.
§ 2. W razie nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala pracodawca.

Jedynym wyjściem jest zmiana regulaminu organizacyjnego Waszej Komendy z jednoczesnym poparciem (zmian dotyczących pełnienie dyżuru/służby na SK - Regulamin Miejskiego/Powiatowego Stanowiska Kierowania ) ZZ działających w Waszej komendzie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 07, 2011, 14:55:12 wysłana przez grzela »

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #63 dnia: Kwiecień 08, 2011, 12:24:42 »
Coż jedynie w tej chwili PSP moze pracować na 12h lub 24/48 bo system 24/72 wg. nowego rozporządzenia już upadł pomimo tego że chłopakom dobrze się w nim pracowało.

"Liczba kolejnych godzin wolnych od służby określonych w harmonogramie nie może być większa niż 120."

24h*7 dni =168
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline strazak39

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #64 dnia: Maj 05, 2011, 20:49:23 »
Widzę koledzy że zdania na temat systemu pracy są tu podzielone ale z tendencją na 24 i racja. Wydaje mi się że niektórzy koledzy którzy przychylnie Piszą o 12 nie tak do końca wiedzą o czym piszą albo niesumiennie podchodzą do swoich obowiązków. Wiem z autopsji że aby służbę w nocy przeżyć nie wybijając sobie oka długopisem przy biurku musze kimnąć się przed służba i odespać po służbie. Czyli teoretycznie tylko jeden dzień poprzedzający dniówkę daje trochę wolnego czasu.
Innym aspektem dla mnie jest to że nasi komendanci którzy upierają się tak na te 12 i którzy podpierają się przepisami kodeksu pracy jakoś nie zauważyli jednego zapisu:
Art. 1517.
§ 1. Pora nocna obejmuje 8 godzin między godzinami 21.00 a 7.00.
§ 2. Pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej 1/4 czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną, jest pracującym w nocy.
§ 3. Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.
§ 4. Wykaz prac, o których mowa w § 3, określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa – z przedstawicielami pracowników wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy, oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników.
§ 5. Przepis § 3 nie dotyczy:
1) pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy,
2) przypadków konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
§ 6. Na pisemny wniosek pracownika, o którym mowa w § 2, pracodawca informuje właściwego okręgowego inspektora pracy o zatrudnianiu pracowników pracujących w nocy.Art. 1518.
§ 1. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. § 2. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatek, o którym mowa w § 1, może być zastąpiony ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Panowie my w 12 prawie 50% służby spędzamy w porze nocnej – gdzie te dodatki 20% stawki godzinowej. Może to jest argument na rozmowy w sprawie tych nieszczęsnych 12.
Ale znając życie i tak wszyscy mają nas gdzieś, miały być wyższe grupy na stanowiskach, dodatki itp. A na tą chwilę to u mnie w podziale ratownik kierowca ma nawet wyższy dodatek służbowy od dyspozytora.
Ale panowie głowa do góry niedługo będziemy mieli podwyżki; obowiązków, testów itp. W końcu idzie Euro 2012.

Offline strażakPSK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 01, 2011, 21:14:58 »
Witam, chciałbym poruszyć kwestie czasu służby na PSK/MSK czy nie uważacie że służba 12/24 i 12/48 to chory system, którym męczą nas w woj. mazowieckim. Czy ktoś z KG nie pomyśli o ujednoliceniu systemu, czy strażak w woj. świętokrzyskim lub innym pracuje inaczej. Jestem na PSK od kilku lat nigdy nie czułem zmęczenia podczas służby 24h, natomiast teraz pracując w tym chorym systemie i biegając na nocki, jestem gorzej padnięty,  Opinię tę potwierdza chyba 98% strażaków pracujących na PSK w tym systemie.
Proszę o sugestię i wypowiedzi na ten temat, Pozdrawiam

Offline dr.Kudłaty

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 709
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 01, 2011, 22:04:37 »
Witaj,
Myślę, że obiektywnie mogę ocenić systemy.
Pracowałem w systemach 12/24- 24/48- 24/72 (kilka lat w każdym) . Uważam, że NAJGORSZYM systemem jest właśnie 12/24- 12/48  Organizm nie potrafi odnaleźć się w owym funkcjonowaniu. Nagminne zmęczenie. Problem z rozgraniczeniem czasu wolnego...subiektywnie to destrukcja organizmu. Dodam, że dla mnie najlepszym był 24/72. Prosty, przejrzysty, regularny, przewidywalny i ZDROWY.

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 05, 2011, 09:52:25 »
Przecież system od stycznia został ujednolicony. Czyżby tylko na papierze?
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline strażakPSK

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 54
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 09, 2011, 12:01:06 »
Tak tylko na papierze, teraz juz się nikt nie zaimuje kwestią czasu służby, a KP/M chyba nie byli by tak zadowoleni gdyby popracowali sobie w tym chorym systemie przez kilka m-cy,
czy naprawdę nikt nie moze cos z tym zrobić, nawet WSKR czasami ma dosyc tych naszych 12, zoriętowani wiedzą o co chodzi.
Miejmy nadzieje, że system się zmieni oby jak najszybciej.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 09, 2011, 12:04:49 wysłana przez strażakPSK »

Offline DOP1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 09, 2011, 14:43:19 »
Witam. Strazak39 dobry temat poruszyłeś w sprawie płacenia za pracę nocną. Faktycznie skoro podlegamy pod kodeks pracy to czemu nam nie płaca . Może ktoś zna jakiegoś prawnika z KW lub KG i może by tę sprawę wyjaśnił czemu tak jest. Chyba prawnicy w naszej służbie po to są by nam doradzać i pomagać. Chyba, że się mylę? Ewentualnie może jakiś inny prawnik spoza naszej firmy by się wypowiedział i doradził w tej kwestii co można zrobić. U nas w woj. dopuszczalny jest system 24 godz. pod warunkiem, że w nocy na 4 godz. za nas usiądzie strażak z podziału. Ale w tym czasie gdy będzie zgłoszenie to dyżurny wyjeżdża do akcji za tego strażaka, który w danej chwili nas zastępuje. I tak można służyć 24 na PSK to jest ten odpoczynek dla nas. Chore. No ale takie regulaminy są i są zatwierdzane przez KW.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 09, 2011, 21:52:25 »
... Faktycznie skoro podlegamy pod kodeks pracy to czemu nam nie płaca . ...
Od kiedy i na jakiej podstawie prawnej podlegamy pod kodeks pracy?
Czu ustawa o PSP została uchylona?
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline DOP1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 10, 2011, 09:17:29 »
To odpowiedz mi czemu na PSK zostały wprowadzone 12 skoro w ustawie jest praca strażaka 24 godz itp. Nasi wysoce przełożeni tłumaczą, że system 24 godz.  jest niezgodny z kodeksem pracy. Widocznie z tego co piszesz to oni nie znają prawa.

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 10, 2011, 14:09:19 »
... Widocznie z tego co piszesz to oni nie znają prawa.
Jednak to oni znają prawo a nie Ty.  :zamknij:
ustawa o PSP
Art. 35. 5. Zmianowy rozkład czasu służby strażaka polega na wykonywaniu zadań służbowych i pełnieniu dyżurów, trwających nie dłużej niż 24 godziny, po których następują co najmniej 24 godziny wolne od służby.
rozporządzenie MSWiA
§ 2. 1. Wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru przez strażaka w zmianowym rozkładzie czasu służby w danej jednostce organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej lub Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zwanej dalej "jednostką organizacyjną", trwa 24 godziny.
   3. W przypadkach uzasadnionych potrzebami służby wykonywanie zadań służbowych i pełnienie dyżuru w zmianowym rozkładzie czasu służby może wynosić 12 godzin.
zacytuję modne ostatnio stwierdzenie > czytaj ze zrozumieniem  :kwit:
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline DOP1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 11, 2011, 08:56:41 »
To jak wytłumaczysz, że nie może być na PSK jednoosobowym służby 24 godz.? Ale jeżeli jak wyżej pisałem strażak z podziału za niego przesłuży 4 godz. to tak jest ok. Zaznaczam, że nie jest to mój wymysł.

Offline capt

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: 12 czy 24 opinie
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 21, 2011, 17:23:37 »
Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, dlaczego w jednym województwie część SK pracuje na 12 a część na 24. Czym to jest uwarunkowane?