Autor Wątek: Jot  (Przeczytany 30928 razy)

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 07, 2005, 11:43:20 »
Wyrzucam to specjalnie na pierwszą stronę z dedykacją dla Daro.

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jot
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 07, 2005, 16:44:59 »
Najgorsze wg. mnie jest to, że w regulaminie JOT nie ma żadnej konkretnej daty od której ten regulamin miałby obowiązywać w całej Polsce. Wygląda to tak jakby regulamin był tylko na zasadzie: "jak ktoś chce to nich sobie wprowadza..."
Ja bardzo cieszyłem się na wprowadzenie JOT w naszej gminie i jak na razie nic. Komendnt Gminny mówi że to PSP decyduje o wprowadzeniu JOTów  PSP że to nieprawda.... Nikt nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności bo tego też regulamin nie mówi.
A ja czekam...

Pozdrawiam  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jot
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 07, 2005, 16:57:53 »
Ja już pisałem w innym poście o JOTach że u mnie w gminie cieniutko... Po prostu regulamin nie mówi o konkretnej dacie wprowadzenia go w życie w całym kraju. Nie mówi o tym kto ma się tym zająć - czy Komendant gminny czy Komendant PSP. Dlatego wszyscy czekają...
Co do kategorii to jest bardzo dużo dziwnych wydażeń - np. sąsiednia gmina zakwalifikowała dwie jednostki OSP do kat. III mimo że one wcale nie spełniają warunków tej kategorii - PYTANIE: Kto to sprawdza? Kto ukaże Komendanta który nadaje kategorie "po znajomości"? Kto jest odpowiedzialny za wprowadzenie regulaminu w życie i co grozi za jego niewprowadzenie?
Tego też nie ma w regulaminie.

Pozdrawiam

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jot
« Odpowiedź #28 dnia: Kwiecień 08, 2005, 00:25:52 »
O wprowadzeniu JOT-ów nikt nie decyduje. Pisze w wytycznych dokładnie, że daną kategorię planuje się w Powiatowych Planach Ratowniczych więc wystarczy się trochę postarać i przy pierwszej aktualizacjic (zazwyczaj z początku każdego roku) wprowadzić odpowiednią poprawkę. A Komendant Powiatowy sam zrozumie na które jednostki można liczyć, choćby po ich wyposażeniu!!! Dodam tylko, że w mojej gminie nie podaje sie już żadnych wiadomości odnośnie przetargów, budżetu gminy itp. rzeczy. Doszli do wniosku że jeśli chcesz działać to masz się interesować. Tak samo jest z regulaminem JOT - działasz to sie stosujesz! A uwierzcie mi, prędzej czy później i tak to będziecie musieli uchwalić, tak samo jak z wpisem do KRS i statutami stowarzyszeń. Bo też było dużo szumu, a w końcu wszyscy się dostosowali!!!  
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 08, 2005, 00:30:35 wysłana przez daro »
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Jot
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 08, 2005, 01:22:24 »
Jesteśmy OSP w KSRG od samego początku, jesteśmy jedną z najbardziej znaczących jednostek w powiecie. W 2004 roku mieliśmy 125 wyjazdów, typ naszej OSP to S-4: GBA, GBM, SRt, SlRt, a o JOTach nic nie słyszałem :(  

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jot
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 12, 2005, 13:00:04 »
Skoro nic nie słyszałeś to zapraszam Cię na strone ZG ZOSP RP

www.zosprp.pl/php

tam można wszystko ściągnąć i sobie doczytasz co i jak!!! Pozdrowienia
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Jot
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 12, 2005, 13:28:17 »
Dzięki Daro ;)  no mam lekturkę do poczytania.. A czy w kategoryzacji OSP będą brane też pod uwagę tak jak przy zaliczniu do KSRG, że dana jednostka ma np. 1 ciężki samochód i była w KSRG, a wymóg mówił o przynajmniej 2 średnich :huh:  ale z jakimś tam porozumieniem komendant powiatowy PSP przydzielał taką OSP do KSRG. Czy w wypadku JOTów będzie tak samo??

POZDRAWIAM!!

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Jot
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 14, 2005, 14:53:43 »
Z tego co ja się doczytałem na temat tych JOT-ów to są to tylko wymagania ramowe, które pójdzie w jakiś tam sposób ponaciągać. Ale jak zwykle całość będzie zależała od komendantów powiatowych i znowu w każdym powiecie będą inne kryteria kwalifikacyjne. Dla mnie ważniejszym kryterium jest wyszkolenie załogi, posiadany sprzęt (oprócz samochodów), znajomość specyfiki terenu, a w ZG ZOSP jak zwykle postawili na ilość samochodów. Dla mnie przy akcji ważniejsza jest jednostka która ma tylko dwa samochody i po przybyciu na miejsce wie co ma robić, niż cała kompania powiatowa która się kręci i nie wie poco ją skierowali do tej akcji. Ważniejszym kryterium doboru tych jednostek wydawałoby się skontrolowanie w ilu ta dana OSP przyjeżdza do akcji. Bo czasami się zdarza że przyjeżdza sam kierowca i dowódca
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #33 dnia: Kwiecień 15, 2005, 13:25:01 »
Wg mnie KSRG jest potrzebne i to jest dobre.
System ten trzeba dalej rozwijać a nie rewolucjonizować.
Ta kategoryzacja jednostek nie wygląda mi na rozwijanie OSP.
Regulamin JOT ten co jest na stronie związku nie jest żelazny, można go przerobić wg siebie. I to jest jedyne co mnie cieszy.
A z tej kategoryzacji to lepiej żeby jej nie było. Wg wytycznych moja jednostka zaliczałaby się do II kategorii. I tyle wiem.
I co z tego że zaliaczałaby się do II kategorii? Bezsens.
 

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Jot
« Odpowiedź #34 dnia: Kwiecień 15, 2005, 13:28:36 »
SenseY będziesz dostawał kilka groszy mniej z funduszu i nosił troszkę brzydszą naszywkę na rękawie niż Ci z pierwszej kategori
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #35 dnia: Kwiecień 15, 2005, 19:12:50 »
Czyli jak jednostka jest biedniejsza to dostanie mniej? fajny pomysł.
O naszywkach pierwsze słyszę.

Offline MAXIMUS

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 163
Odp: Jot
« Odpowiedź #36 dnia: Kwiecień 16, 2005, 18:04:48 »
Prawda jest taka że JOT bedezie opierał się na tym co każda jednostka z osobna wypracowała w dotychczasowej działalności, mam równiż na myśli status w KSRG.
Byłeś prężny i obrotny uzyskałeś sprzęt i środki wiec traz bedziesz należał do danej kategori bo nie ma co owijać w bawełnę kategoria JOT zależy od ilości sprzętu i ludzi którymi dysponujesz.A co do naszywek SenseY na pewno w Twej OSP prenumerujecie czasopismo STRAZAK w wydaniu marcowym ukazał się ramowy regulamin JOT identyczny do tego co krąży w intrnecie.POZDRAWIAM!
Nie ma siły ponad serce ochotnika.

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #37 dnia: Kwiecień 16, 2005, 20:01:58 »
a jak te naszywki wyglądają. Nie było w "strazaku". Skąd ta górna granica 50 lat tego w dalszym ciągu nie wiem.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jot
« Odpowiedź #38 dnia: Kwiecień 17, 2005, 12:51:26 »
To już się zmienia. W sejmie kończy procedurę zmiana ustawy o ochronie przeciwpożarowej, w której wpisano nowy art. 19 ust. 1b o treści:  "Bezpośredni udział w działaniach ratowniczych mogą brać udział członkowie ochotniczych straży pożarnych, którzy ukonczyli 18 lat i nie przekroczyli 60 lat, posiadają aktualne badania lekarskie dopuszczające do udzialu w działaniach ratowniczych oraz odbyli szkolenie pożarnicze, o którym mowa w art. 28 ust. 1".  Zmiana jest daleko zaawansowana i zostanie uchwalona lada moment.  A moze nawet już bo nie ma jeszcze materiałów z ostatniego posiedzenia.  Jeszcze trochę i z naszej uchwały o JOT nic nie zostanie.  Ja już opracowałem swój projekt uchwały, znacznie prostszy, z aktualnym wiekiem i zachowujący pododdzialy z KSRG.
Cześć Krzysiek
   

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 17, 2005, 13:56:57 »
Czytałem tą wkładkę do ma5cowego numeru strażaka. Zwłaszcza jej końcówkę. Ostatni akapit o dziwo  :o  odnosi się chyba do mojego pytania  B) .
Rzeczywiście zadałem pytanie kto będzie odpowiadał jak jakiś 60-latek pojedzie do pożaru, odpowiadający przerobił to pytanie na pytanie dotyczące jak ktoś pojedzie be badań i odpowiedział mi na nie, że dowódca. Tylko że przed kim on będzie odpowiadał? bo jesli porzed naczelnikiem, to przed kim naczelnik itd. I moje pytanie nie dotyczyło badań lekarskich bo tu doskonale znam temat, tylko o przekroczenie wieku. Przeciez taki 60 paro-latek może sobie badanie lekarskie załatwić.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Jot
« Odpowiedź #40 dnia: Kwiecień 17, 2005, 17:10:47 »
Pomysł z JOT-ami jest fajny ale pod warunkiem, ze za tym będą szły odpowiednie pieniadze. Co do wieku (50 lat) to głupota, pracuje w PSP a ze mna kilku gosci po 50 i nikt im nie mówi, że są za starzy.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jot
« Odpowiedź #41 dnia: Kwiecień 19, 2005, 19:32:16 »
Wracam do mojej ostatniej wypowiedzi. Zmiany o krórych wspomnialem dotyczące wieku, badań i szkoleń zostaly uchwalone przez sejm 15 kwietnia. Został senat i prezydent ale myślę, że to nie problem. Możemy więc przyjąć jako pewnik, że wiek będzie 18-60 lat.  

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Jot
« Odpowiedź #42 dnia: Kwiecień 19, 2005, 20:28:47 »
Ale SenseY pyta - wg. mnie bardzo rozsądnie - kto a raczej w jaki sposób odpowiada za nieregulaminowe zachowanie.
To znaczy 60 latek jedzie do pożaru - i co? I nic - nikt mu nic nie zrobi a bił się z nim nie będę bo jeszcze prokurtora będę musiał odwiedzić.
Dlaczego jak w Polsce robi się regulamin to połowicznie - jest napisane czego nie wolno - ale nie jest napisane co nam za to grozi.
Jeśli byłyby jasno określone reguły (np. pierwsze wykroczenie - upomnienie następnie - nagana na walnym zeraniu, potem wykluczenie z JOT aż do wykluczenia z OSP) to wtedy naczelnik miałby jakieś podstawy żeby karać lub chociaż egzekwować regulamin.

Poza tym - powiem wam jak u nas jest z badaniami - np. badania kończą się w maju ale dopiero w lipcu będą nowe bo wtedy będą nowe szkolenia i przyjedzie lekarz... Czyli dwa miesiące mamy jeździć bez badań...
Jakieś kary? Od kogo skoro sam komendant gminny tak wymyślił...
 

Offline SenseY

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 706
Odp: Jot
« Odpowiedź #43 dnia: Kwiecień 19, 2005, 20:48:20 »
Ja myslę że w ślad ztym przyszłym przepisem wieku, wejdzie jakiś przepis odnośnie właściwego doboru naczelnika. Bo jak wybiorą naczelnika co ma np lat 72 to co takiej jednostce po takim naczelniku?
Ktoś odpowie że to zarząd wybiera niech więc wybiorą spośród siebie młodego. Ale co jeśli w zarządzie sami starzy?
Konsekwencje wyjazdu zbyt starego członka OSP powinny być takie same jak wyjazdu młodzika, czy kogoś pod wpływem alkoholu. Czyli ostre. Każdy musi się z tym pogodzić.
A jeszcze jedno. Jeśli chodzi o kierowców. Może ten przepis obudzi kogoś i zacznie kierowców doceniać. Mowa tu o samorządach gminnych. W każdej jednostce KSRG powinno być zatrudnionych dwóch kierowców na umowę o pracę i oni pełnią na zmianę służbę. Latem natomiast gdy stopień zagrożenia pożarowego jest najwyższy pełnią tą służbę nawet w remizie (przynajmniej w dzień). - To są oczywiście marzenia ale do tego nalezy dążyć już teraz.

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Jot
« Odpowiedź #44 dnia: Kwiecień 19, 2005, 21:03:50 »
Wiesz PEDROS jak jeszcze w jednostce biora kase to naczelnik ma jakies pole manewru. A jak wszysty za darmoche to jest spory problem by kogos zmusic zeby wysiadł bo jest po piwku.
Poza tym róznie ludzie podchodza do takich spraw; jeden zrozumie a drugi powie mam cie w d... i nic tylko go siła z wozu wyprosic.
Ja naszczescie mam wiecej tych co rozumieja i bic sie z chłopakami nie musze mimo to, ze jezdza za darmo.

Offline ksiwek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 273
Odp: Jot
« Odpowiedź #45 dnia: Kwiecień 19, 2005, 21:34:56 »
Pierwsza rzecz to szkoda, że na tym forum dyskutuje nas tak mało. Takie sprawy powinny interesować tysiące członków OSP. Większość z nich nawet nie wie o sprawach przez nas poruszanych.  Oprócz wieku powyżej 60 lat istnieje problem naczelników-dzieci. Przecież osoby od 16 lat mają czynne prawo wyborcze. My zapisalismy sobie w statucie, że naczelnik i jego zastepca muszą być pełnoletni ale jeszcze nie wiemy co sąd na to, może uzna, ze jest to naruszanie ustawy o stowarzyszeniach i będzie mógł być naczelnik, który nie może brać udziału w akcjach, nie mówiąc już o dowodzeniu. Może warto zapisać w swoim regulaminie JOT albo w statucie, że naczelnik i zastępca musi być w wieku 18-60 lat w całej przyszłej kadencji. Albo też może powinno się stać dobrym zwyczajem, że naczelnik w dniu swoich 60 urodzin robi pożegnanie z funkcją. Może być uroczyste. Pożegnanie z działalnością bojową w dniu ukończenia 60 lat powinno dotyczyć również wszystkich innych członków JOT. A co do  spraw dyscyplinarnych z przekroczeniem wieku. Za miesiąc lub dwa nie będzie to już tylko łamanie własnych uchwał ale łamanie przepisów ustawy a to już rzecz poważna. Jak to wymuszać. Ja nie jestem zwolennikiem stosowania jakichś ciężkich kar w OSP, przecież powinniśmy być grupą przyjaciół. Myślę, że możnaby np. zawiadamiać osoby ponad 60 lat w jakiejś uroczystej formie, że "Panu już dziękujemy" jest to przykre ale przecież dotknie nas wszystkich. Po takiej laurce trudno takiej osobie będzie wsiąść do samochodu. Czekam na inne pomysly. Krzysiek

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Jot
« Odpowiedź #46 dnia: Kwiecień 19, 2005, 22:21:59 »
Prawo jak jest ustalone to trzeba go przestrzegać. Ja jestem młody i nie mogę jechać na akcje i muszę z tym żyć, bo takie jest prawo. Więc jeżeli wyjdzie taki przepis, że po 60tce strażak nie ma jeździć to zostaje w remizie i nie ma zmiłuj. Skoro mamy być sprawiedliwi to bądźmy sprawiedliwi do końca!! A co do tego, że jest nas na forum zamało, to ja wiem dlaczego. Tu trafiają strażacy z zamiłowania, a nie żądni sensacji i pięniedzy, a takich jak wszystkim wiadomo jest sporo. Co do straży ciągnął jak syrena zawyje lub jakaś impreza się kręci.

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Jot
« Odpowiedź #47 dnia: Kwiecień 24, 2005, 20:47:59 »
Cytuj
A co do tego, że jest nas na forum zamało, to ja wiem dlaczego. Tu trafiają strażacy z zamiłowania, a nie żądni sensacji i pięniedzy, a takich jak wszystkim wiadomo jest sporo. Co do straży ciągnął jak syrena zawyje lub jakaś impreza się kręci.
Byłoby nas więcej gdyby każdy miał neta w domu i miał choć odrobinę czasu  ;)
możecie mi wierzyć albo nie ale strażaków z zamiłowania jest troszkę więcej niż nas tutaj na forum ...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2005, 20:49:13 wysłana przez Piotreq88 »
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ

Offline osposie

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 516
    • http://www.7stref.pl
Odp: Jot
« Odpowiedź #48 dnia: Kwiecień 24, 2005, 21:01:33 »
nie wiem jak u was w OSP, ale u nas dostęp do neta ma każdy, bo jest GCI i mamy neta w straży, a do tego bardzo dużo osóba ma w domu!! Jak się chce to można zrobić, a racja może z tym czasem.. nie każdy go posiada ;) Pozdrawiam!

Offline Piotreq88

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 532
Odp: Jot
« Odpowiedź #49 dnia: Kwiecień 26, 2005, 15:06:54 »
No własnie o czas mi chodzi przede wszystkim....  <_<  
CHCIAŁBY NAD POZIOMY CZŁEK A TU CIĄGLE NIŻ