Autor Wątek: zasiłek "pogrzebowy"  (Przeczytany 3921 razy)

Offline romio_wawa

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
zasiłek "pogrzebowy"
« dnia: Czerwiec 06, 2008, 12:47:03 »
Witajcie.
Zupełnie przypadkiem dowiedziałem się ,że istnieje coś takiego jak wypłata (nawet do 3-krotności poborów), "swojego rodzaju" zasiłku pieniężnego , po śmierci najbliższych członków rodziny (rodzice,teściowie). Zasiłek ten jest nie zależny od innych wypłat z ubezpieczalni itp.
Zanim zacznę ruszać temat u mnie w KM , to chciałbym wiedzieć coś więcej na ten temat.
Znacie może przepis który to reguluje ?
Czy Ktoś już kozystał z tego , a jak tak , to jakie dokumenty należy mieć itd itp.
Dziękuję

Offline Krasnoludek112

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 06, 2008, 13:51:21 »
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o Państwowej Straży Pożarnej.
(Dz. U. z dnia 8 października 1991 r.)

Art. 93. 1.
Strażakowi przysługują następujące świadczenia pieniężne:
2. W razie śmierci strażaka lub członka jego rodziny, przysługują:
  1)  zasiłek pogrzebowy,

Art. 104. 1.
(179) W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
  1)     dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego, wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnymi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak,
  2)  kosztów rzeczywiście poniesionych, nie wyższych jednak od kwoty określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.
2. (180) Za członka rodziny strażaka, o którym mowa w ust. 1, uważa się:
  1)  małżonka,
  2)  dzieci własne, dzieci małżonka oraz dzieci przysposobione,
  3)  dzieci wychowywane w ramach rodziny zastępczej,
  4)  dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli ich rodzice nie żyją albo nie mogą im zapewnić utrzymania, bądź zostali pozbawieni lub ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej,
  5)  rodziców i byłych prawnych opiekunów strażaka albo jego małżonka,
  6)  osobę, której opiekunem prawnym został ustanowiony strażak lub jego małżonek.
3. (181) Jeżeli w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2-6, strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, wypłaca mu się tylko wyrównanie zasiłku w wysokości różnicy między zasiłkiem pogrzebowym przysługującym z tytułu służby a pobranym niższym zasiłkiem z tytułu ubezpieczenia społecznego lub z innych tytułów.

Offline balon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2008, 23:10:56 »
ten temat był omawiany dokładnie na tym forum, opcja szukaj i wszystko znajdziesz, a tak na marginesie to wystarczy ze nie ty weźmiesz pieniądze z zus i juz możesz sie ubiegać o ten zasiłek , nawet koszty nagrobka mogą być zaliczone do kosztów pogrzebu
poszukaj pozdrawiam
u mnie brali za to kase

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2008, 23:19:13 »
USTAWA
z dnia 24 sierpnia 1991 r.
o Państwowej Straży Pożarnej.
(Dz. U. z dnia 8 października 1991 r.)

3. (181) Jeżeli w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w ust. 2 pkt 2-6, strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, wypłaca mu się tylko wyrównanie zasiłku w wysokości różnicy między zasiłkiem pogrzebowym przysługującym z tytułu służby a pobranym niższym zasiłkiem z tytułu ubezpieczenia społecznego lub z innych tytułów.
No właśnie wszystko zależy od interpretacji jeszcze kilka lat temu interpretowano przepisy o zasiłku mniej więcej tak - jak miałeś prawo do zasiłku ZUS-owskiego to z PSP otrzymywałeś wyrównanie pomiędzy swoimi pensjami a zasiłkiem czyli dotyczyło to osób w PSP o wysokim uposażeniu.

Obecnie wystarczy, że nie Ty pobierałeś zasiłek ZUS-owski, a poniosłeś koszty związane z pochówkiem członka rodziny i należy się zasiłek w wysokości faktycznie poniesionych kosztów nie większy niż określony w przepisach jak krotność uposażenia.

Komendy mają interpretację KG - oraz temat dość szczegółowo był opisywany w Przeglądzie P.

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2022, 17:12:34 »
Nie chcę zakładać nowego wątku, zatem skorzystam z obecnego.
Sprawa dotyczy zasiłku pogrzebowego. Od razu się usprawiedliwię-nie szukam odpowiedzi po najmniejszej linii oporu. Czytam, sprawdzam i dopiero zadaję pytanie.
Czy w przypadku śmierci rodzica strażaka (wszelkie rozliczenia z ZUS oraz zakładem pogrzebowym są na strażaka) należy się zasiłek pogrzebowy? ZUS bezpośrednio przelewa należność 4000 zł zakładowi pogrzebowemu. Strażaka pogrzeb kosztuje znacznie więcej (dopłata dla zakładu pogrzebowego + nagrobek przekracza znacznie "zusowskie" 4tyś. Na wszystko są faktury. Dotarłem do pisma z 25.082011, z którego rozumiem, że jeżeli osobą dokonująca pochówku jest strażak, a zmarły członek rodziny podlegał ubezpieczeniu społecznemu, to strażak otrzymuje zasiłek z z tytułu ubezpieczenia społecznego.
  Kolejny wątek, który został mi podsunięty przez kilka osób z PSP wskazuje, że mogę się ubiegać o różnicę pomiędzy ubezpieczeniem z ZUS a faktycznymi kosztami pochówku, ale nie wyżej niż do kwoty 4 tyś. Oczywiście bazuję na tym, co mam twardo w ustawie, ale z chęcią usłyszę opinię bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.926
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2022, 19:24:20 »
Witam. W kadrach komendy składasz dokumenty ..z urzędu akt zgonu i fakturę nawet na 10 tys złotych za nagrobek. Po rozpatrzeniu wniosku który wypisujesz otrzymujesz bodajże 4 tys zł. To jest ten zasiłek pogrzebowy. Tu nie piszemy o pieniądzach z ubezpieczenia za śmierć rodzica. W razie w pisz na priv.

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2022, 05:31:45 »
Nie chcę zakładać nowego wątku, zatem skorzystam z obecnego.
Sprawa dotyczy zasiłku pogrzebowego. Od razu się usprawiedliwię-nie szukam odpowiedzi po najmniejszej linii oporu. Czytam, sprawdzam i dopiero zadaję pytanie.
Czy w przypadku śmierci rodzica strażaka (wszelkie rozliczenia z ZUS oraz zakładem pogrzebowym są na strażaka) należy się zasiłek pogrzebowy? ZUS bezpośrednio przelewa należność 4000 zł zakładowi pogrzebowemu. Strażaka pogrzeb kosztuje znacznie więcej (dopłata dla zakładu pogrzebowego + nagrobek przekracza znacznie "zusowskie" 4tyś. Na wszystko są faktury. Dotarłem do pisma z 25.082011, z którego rozumiem, że jeżeli osobą dokonująca pochówku jest strażak, a zmarły członek rodziny podlegał ubezpieczeniu społecznemu, to strażak otrzymuje zasiłek z z tytułu ubezpieczenia społecznego.
  Kolejny wątek, który został mi podsunięty przez kilka osób z PSP wskazuje, że mogę się ubiegać o różnicę pomiędzy ubezpieczeniem z ZUS a faktycznymi kosztami pochówku, ale nie wyżej niż do kwoty 4 tyś. Oczywiście bazuję na tym, co mam twardo w ustawie, ale z chęcią usłyszę opinię bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek.

Cześć ,
Jeśli otrzymałeś zasiłek z ZUS na siebie w pełnej wysokości tj. 4000zł to tego zasiłku z PSP nie otrzymasz .

Offline Frodo

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 11
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 07, 2022, 15:42:42 »
Kolego od czasu Tuska art. 104 ust. 1 pkt 1. brzmi: W razie śmierci członka rodziny strażakowi przysługuje zasiłek pogrzebowy w wysokości:
1) 4000 zł, jeżeli koszty pogrzebu ponosi strażak;
Zalecam posługiwanie się aktualnymi aktami prawnymi.
Pozdro
 :kwit:

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.446
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 07, 2022, 16:00:44 »
No wreszcie ktoś zauważył.
Czekałem kiedy pojawi się ktoś kto potwierdzi że dostał dwie pensje lub stwierdzi że komendanci zagrabiają te pieniądze do siebie.
Popsułeś zabawę a mogło być ciekawie.

Offline ADAM 12

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: zasiłek "pogrzebowy"
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 08, 2022, 20:53:01 »
Przepraszam ze wprowadziłem w błąd . U mnie zasiłek ZUS pobrany był na  teściową za teścia ,a ja pobrałem na członka rodziny. Nie dopatrzyłem.
Pozdrawiam