Autor Wątek: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?  (Przeczytany 12694 razy)

Offline desant2006

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« dnia: Kwiecień 04, 2008, 00:27:34 »
   Prosze o przesłani mi słów  przysięgi "Strażaka".Z Góry dziękuje!


Dop. moderatora: zmieniłem tytuł wątku bo krótko i na temat to nic nie mówił o dyskusji/ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2008, 10:11:36 wysłana przez Sylwek »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 04, 2008, 06:58:24 »
Członek zwyczajny aktywnie uczestniczy w wykonywaniu postanowień statutu, opłaca składkę członkowską i składa przyrzeczenie następującej treści: „W pełni świadom obowiązków strażaka – ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć w ochronie przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym członkiem ochotniczej straży pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu życia ludzkiego i mienia”.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2008, 10:12:19 wysłana przez Sylwek »

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.953
    • JRG SGSP
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2008, 08:22:33 »
Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej
świadom podejmowanych obowiązków strażaka,
uroczyście ślubuję,
być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego
i wszelkiego mienia 
nawet z narażeniem życia.
Wykonując powierzone mi zadania,
ślubuję
przestrzegać prawa, dyscypliny służbowej
oraz wykonywać polecenia przełożonych.
Ślubuję
strzec tajemnicy państwowej i służbowej,
a także honoru, godności i dobrego imienia służby
oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 04, 2008, 10:12:27 wysłana przez Sylwek »

Offline OSP Lichnowy

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 05, 2008, 21:54:24 »
 Każda jednostka OSP działa na podstawie statutu i tam należy szukać roty ślubowania.
 Jeżeli statut jest stary z czasów PRL-u to i rota ślubowania jest stara, należy nową rotę
 ślubowania wpisać do statutu albo cały statut znowelizować.

   „ W pełni świadom obowiązków strażaka ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć
     w ochronie  przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym, członkiem
     Ochotniczej Straży Pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu
     życia ludzkiego i mienia ”.
                                                                                   
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 05, 2008, 22:01:40 wysłana przez OSP Lichnowy »

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2008, 18:58:38 »
Każda jednostka OSP działa na podstawie statutu i tam należy szukać roty ślubowania.
 Jeżeli statut jest stary z czasów PRL-u to i rota ślubowania jest stara, należy nową rotę
 ślubowania wpisać do statutu albo cały statut znowelizować.

   „ W pełni świadom obowiązków strażaka ochotnika uroczyście przyrzekam czynnie uczestniczyć
     w ochronie  przeciwpożarowej majątku narodowego, być zdyscyplinowanym, członkiem
     Ochotniczej Straży Pożarnej, dbałym o jej godność, ofiarnym i mężnym w ratowaniu
     życia ludzkiego i mienia ”.
                                                                                   

a gdzie mogę znalezc znowelizowany wzrocowy status osp?
widziałem na stronach związku ale zajrzalem dzis a tam jest tylko dla OSP co ma OPP.
z gory thx

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 06, 2008, 21:37:07 »
Cytuj
a gdzie mogę znalezc znowelizowany wzrocowy status osp?
widziałem na stronach związku ale zajrzalem dzis a tam jest tylko dla OSP co ma OPP.
z gory thx

To jest statut wzorcowy dla wszystkich jednostek OSP. Dla tych co chcą posiadać status OPP są te dodatkowe punkty pisane pogrubioną czcionką (przeczytaj komentarz pod statutem).


Dop. moderatora: Poprawiłem znaki formatowania cytatu./ Sylwek
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2008, 21:45:55 wysłana przez Sylwek »

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 08, 2008, 17:17:36 »
To jest statut wzorcowy dla wszystkich jednostek OSP. Dla tych co chcą posiadać status OPP są te dodatkowe punkty pisane pogrubioną czcionką (przeczytaj komentarz pod statutem).

wlaśnie go przeczytalem.
czyli jakbym wywalil te wpisy pogrubioną czcionką to będzie to wzorcowy statut dla kazdej OSP?
pytam bo jesteśmy zarejestrowani na starym statucie i niektore rzeczy są tam trochę stare.

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Jaki jest tekst przysięgi strażaka?
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2008, 16:11:12 »
Cytuj

czyli jakbym wywalil te wpisy pogrubioną czcionką to będzie to wzorcowy statut dla kazdej OSP

Dokładnie tak, z tym że, jak sama nazwa wskazuje, statut ten zawiera podstawowe zagadnienia, obowiązujące w wiekszości stowarzyszeń {innych niż OSP też}. Każda jednostka może dostosować go do swojej działalności poprzez zmiany niektórych artykułów lub dopisanie innych. Później zostaje tylko "klepnięcie" przez Walne Zebranie, rejestracja Statutu w KRS i....przestrzeganie jego postanowień. Z ostatnim bywa jednak różnie (sam się z tym użerałem przez dwie kadencje).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2008, 16:23:51 wysłana przez bulon »