Autor Wątek: Konto bankowe OSP  (Przeczytany 11199 razy)

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Konto bankowe OSP
« dnia: Marzec 18, 2008, 13:48:24 »
Moja jednostka, choć wstyd się przyznać nie posiada konta bankowego, kto może je otworzyć, do czego się przydaje, ile to kosztuje?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 18, 2008, 14:08:52 »
Nie wiem jaki macie zapis w statucie, ale przeważnie są upoważnieni do otwarcia konta i dokonywania operacji Prezes i Skarbnik OSP.
Otwarcie konta w banku jest bezpłatne. Obsługa konta np. w BS kosztuje 5 zł./mies.
Dokumenty potrzebne przy otwarcia konta:
- statut OSP,
- uchwała Zarządu OSP lub Walnego Zebrania (nie wiem jaki macie zapis w statucie) upoważniająca osoby do otwarcia konta i dokonywania operacji,
- pieczątka OSP,
- dowody osobiste.
Wszystkie formalności załatwiane są na miejscu w banku.

Offline szybki

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
    • O.S.P Główczyce
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 18, 2008, 14:13:40 »
Jesteśmy w trakcie załatwiania konta więc moge udzielić kilku informacji.
Konto może założyć zarząd OSP. W statucie pisze kto reprezentuje daną jednostkę najczęściej jest to prezes lub wiceprezes i skarbnik. Żeby poszło gładko potrzebujecie statut waszej OSP, uchwała i protokół z walnego zebrania sprawozdawczo-wyborczego o wyborze władz, odpis z KRS z aktualnym składem zarządu, dokumenty stwierdzające że macie nadany NIP i REGON.
Konto przydaje się głównie do pozyskiwania funduszy od wszelkiego rodzaju sponsorów no i jeszcze 1%  podatku. Koszty utrzymania konta są różne i musisz popytać w bankach.

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 18, 2008, 14:22:02 »
Dzięki koledzy! Postanowiłem założyć ten temat, bo sporo się nad tym zastanawiałem, a będzie także i dla potomnych, jeszcze raz dziękuje!
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline Tiger

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 303
    • PeeM
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 20, 2008, 12:32:11 »
...no i jeszcze 1%  podatku.
Do 1% konto jest potrzebne tylko dla jednostek posiadających status OPP, większość takiego statusu nie posiada, więc bezpośrednio na ich konto nie mogą być przekazywane środki z 1% - nie można tego konta podawać na PIT, tylko Związku OSP RP. Ale to temat osobny, opisany np tutaj.
Poza tym, jest dokładnie tak, jak napisał @szybki - też to niedawno przerabialiśmy, dodaliśmy jeszcze upoważnienia dla naczelnika. Koszt utrzymania rachunku najmniejszy okazał się w Banku Spółdzielczym, w innych, gdzie dopytywaliśmy się, było o wiele drożej, ale za to można było np otrzymać kartę.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2008, 12:37:14 wysłana przez Tiger »

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 20, 2008, 12:58:22 »
rozważaliście otworzenia konta w banku internetowym jak inteligo czy mbank nieraz maja korzystniejsze oferty niż konwencjonalne banki

Offline Porta

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.704
  • Zgred
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 20, 2008, 13:46:42 »
A można otworzyć internetowy dla OSP?
Aktualności, artykuły, społeczność: www.Remiza.pl
Sklep pożarniczy - www.remiza.com.pl/sklep

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 20, 2008, 13:52:32 »
W normalnym banku otworzą Ci konto jak dla firmy to czemu by nie mieli tego zrobić w internetowym. 
Przecież niema specjalnych kont dla stowarzyszeń.
« Ostatnia zmiana: Marzec 20, 2008, 13:55:24 wysłana przez junior »

Offline młody prezes

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 20, 2008, 18:28:56 »
Nie wiem jak to wygląda w bankach internetowych, bo osobiście mam konto w "realnym banku" ale jak wg mnie nie polecałbym banku internetowego dla OSP z kilku powodów:
1 Najczęściej do wypłacania pieniędzy potrzeba jest 2 osób (Prezes lub v-ce Prezes i Skarbnik) nie mam pojęcia jak to by wyglądało w banku wirtualnym z wypłacaniem pieniędzy z konta.
2 za np. wydruk obrotów na koncie za 6 miesięcy czy kwartał jak  ktoś potrzebuje trzeba płacić a panią za biurkiem można namówić na to aby było to gratis
My mamy w BS nie mogę powiedzieć złego słowa
Wszystkie formalności załatwiane są na miejscu w banku.
i jak dla mnie to jest najważniejszy plus
Strażak to taki człowiek, który jest przygotowany na wszystko to na co inni ludzie nie są przygotowani...

Offline dawid_a

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2008, 21:53:44 »
Moja jednostka, choć wstyd się przyznać nie posiada konta bankowego, kto może je otworzyć, do czego się przydaje, ile to kosztuje?
mam ten sam problem - reanimujemy jednostkę (balagan po poprzednim zarządzie), jakies grosze z 1% ponoc będą (przeciez związek przekaze część z tego 1% jesli ktos wpisał konkretną jednostkę w formularzu PIT) bo kilka osób cos tam przekazało. będziemy się starac o inne dofinansowania, składki członkowskie zostały wznowione ale pojawia się tutaj wlasnie kwestia konta.
spytalem w bzwbk o koszt utrzymania konta dla stowarzyszenia - 15 zl na miesiąc -> rocznie trochę za duzo jak na malą jednostkę.

na dniach zajdę jeszcze do dwoch innych banków i podpytam ale trochę mnie to martwi, szczegolnie ze za konto gospodarcze nie placę nic, za osobiste tylko za kartę + przelewy jesli zrobię ich duzo.

Offline GBA2,5/16Star244

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 27, 2010, 12:15:41 »
Chciałbym odświeżyć wątek i kieruję do was pytanie w jakich bankach wasze jednostki posiadają konto bankowe? My mamy w PKO lecz utrzymanie tego konta to spory wydatek.

Offline max[]

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.156
    • ...
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2010, 12:20:27 »
My mamy w banku spółdzielczym i koszt utrzymania to 60zł na rok + opłaty za przelewy i inne operacje (1zł od operacji)

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 27, 2010, 14:40:05 »
ING Bank Śląski

Rachunek podstawowy - 19 zł miesięcznie za prowadzenie (228zł rocznie), 0,90 zł za przelew
Rachunek oszczędnościowy - prowadzenie bezpłatnie, oprocentowanie 3,5% w skali roku.

W naszym przypadku odsetki pokrywają wszelkie koszty usług bankowych.

Offline firefighter83

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 127
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 27, 2010, 19:38:37 »
Chciałem założyć w mBank - niestety  odpowiedź była NIE MOŻNA
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline fireman90

  • Jajakobyły...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 355
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 27, 2010, 22:01:06 »
My mamy w banku spółdzielczym
My od kilkunastu lat również. Dwa lata nazad wystąpiliśmy z prośbą do Zarządu banku o zaniechanie pobierania opłat za prowadzenie konta i przelewy. Bank wyraził zgodę pod warunkiem nie doliczania odsetek od posiadanych na koncie środków. W sumie i tak wychodzimy na tym lepiej, bo (w skali roku) kwota doliczanych odsetek była o wiele mniejsza niż wszelkie opłaty bankowe.

Offline Cyrek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
    • Ochotnicza Straż Pożarna SZCZECIN
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 03, 2011, 11:41:00 »
My mamy w LUKAS BANKU, jest kilka rodzajów kont, nasz produkt nazywa się SONATA Biznes, opłata za prowadzenie konta wynosi 20 zł miesięcznie, użytkowanie karty 1 zł rocznie, przelewy - 0 zł, wypłaty z bankomatów WBK, LUKAS BANK i Euronet - 0 zł. Konto obsługuję głównie on-line, za co nie ma dodatkowych opłat. Jestem zadowolony
Mariusz Cyrulewski
www.osp.szczecin.pl

Offline Charlie

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 106
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 03, 2011, 15:55:07 »
Dlaczego odmówili wam w mBanku?
osp dla jednych trzy litery - dla nas całe życie.

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 03, 2011, 18:14:06 »
Żeby ułatwić sobie życie chciałem otworzyć bankowość internetową do konta osp ale usłyszałem że niema takiej możliwości, ponieważ żeby dokonać jakiej kol wiek operacji związanej z przelewami potrzebne są podpisy prezesa i skarbnika(zgodne ze wzorem), a uzyskanie ich przy robieniu przelewów przez internet jest nie możliwe. Zapewne w przypadku Mbanku to też było przyczyną odmowy.

Offline huncio

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 293
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 03, 2011, 18:16:14 »
w pekao s.a ( ten bank z żubrem) daje konto INTERNETOWA dla OSP.
przelewy GRATIS, konto GRATIS, oplata za kartę do bankomatu 2 zl miesięcznie.
To chyba najtańsze jak znalazłem.
WADY: konto ściśle bezobsługowe. Wpłaty i wypłaty w okienku bardzo drogie.

Offline Fredek

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 449
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 06, 2011, 23:05:58 »
U mnie bank spółdzielczy na naszą pisemną prośbę prowadzi konto za darmo i traktuje to jako formę wsparcia. Większośc operacji i tak prowadzimy poprzez kasę podręczną więc odpadają koszty operacji. Z tego co mi wiadomo z tej formy korzystają wszystkie OSP w gminie posiadające konta.

Offline Łukasz Telus

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 930
    • Łukasz Telus Fotografia
Odp: Konto bankowe OSP
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 06, 2011, 23:19:58 »
Żeby ułatwić sobie życie chciałem otworzyć bankowość internetową do konta osp ale usłyszałem że niema takiej możliwości, ponieważ żeby dokonać jakiej kol wiek operacji związanej z przelewami potrzebne są podpisy prezesa i skarbnika(zgodne ze wzorem), a uzyskanie ich przy robieniu przelewów przez internet jest nie możliwe. Zapewne w przypadku Mbanku to też było przyczyną odmowy.

W moim przypadku jest podobnie. Statut wymaga podpisów dwóch członków zarzadu. ING Bank Śląski ogarnął temat i oferuje taką możliwość za pośrednictwem dostępu internetowego. Każdy z członków zarządu posiada indywidualny login i hasło do konta. Po wpisaniu przelewu w systemie przez jedną osobę, druga osoba loguje się i "podpisuje elektronicznie" przelew. Operacja odbywa się na zasadzie wpisania do systemu kodu autoryzacyjnego otrzymanego na tel. komórkowy konkretnej osoby.

W obliczu takiego zapisu wymagającego podpis dwóch osób nie wyobrażam sobie, żeby bank mógł wydać kartę do bankomatu, skoro nie ma możliwości by wypłatę w bankomacie czy płatność punkcie handlowo-usługowym potwierdziły dwie upoważnione do tego osoby.

W naszym przypadku wszystkie operacje odbywają się za pośrednictwem rachunku bankowego. Nie prowadzimy tzw. KASY, która generalnie jest tylko problemem dla skarbnika/księgowej.