Autor Wątek: Sprzęt PSP w ramach zarządzania kryzysowego.  (Przeczytany 2081 razy)

Offline fm_mf

• Początkujący
  • *
Sprzęt PSP w ramach zarządzania kryzysowego.
« dnia: Marzec 22, 2018, 08:22:05 »
Witam wszystkich forumowiczów. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat wyposażenia PSP w ciężki sprzęt. Otóż jak wiadomo PSP jest od dawna prawie że uniwersalną służbą ratowniczą, a jej praca już dawno nie polega wyłącznie na gaszeniu. No i nawet Komendant Główny PSP jest  szefem Obrony Cywilnej Kraju, ponieważ PSP prościej mówiąc "pełni" jej funkcje.
I tu dręczy mnie jedno pytanie - jeżeli PSP stała się służbą ratowniczą o zadaniach OC, a do OC należą w tym zadania takie jak ratownictwo inżynieryjne (budowlane lub jeszcze ciężkie techniczne, kto jak woli), to jak wygląda u nas sytuacja z odpowiednim wyposażeniem i sprzętem do tych zadań? Bo jeśli mowa o ratownictwie inżynieryjnym, to za granicą mamy przykłady takich organizacji jak niemiecka THW, rosyjski EMERCOM, ukraińska DSNS czy czeski Zachranny Hasicsky Sbor, a także inne. No i wszystkie przeliczone organizacje posiadają ciężki sprzęt do prowadzenia prac takich jak rozgruzowywanie, podnoszenie ciężkich obiektów czy rozgradzanie. Jak się popatrzy na naszą PSP, to niby nie widać gąsienicowych amfibii czy koparek na podwoziu czołgowym, ale jednak posiadamy SDź, "Mega City", specjalne grupy poszukiwawczo-ratownicze z ich SPr, a niektóre jednostki posiadają nawet ładowarki kołowe (tak jak JRG Żory https://www.czerwonesamochody.com/details.php?image_id=18084&mode=search) czy koparko-ładowarki (jak JRG 5 Kraków http://www.psp.krakow.pl/index.php?news=354).  W JRG Międzyrzec Podlaski naliczyłem nawet trzy SDź.
Ale czy są to wystarczające ilości sprzętu? (pytanie retoryczne) Czy znacie może inne jednostki z "ciężkimi" pojazdami tego typu? Bo zdaje mi się że trochę słabo u nas z tym, i to bardzo.
Z tego co wiem teoretycznie regionalne/lokalne władze powinny wydawać dla FOC jakiś sprzęt, ale w powiatowych czy wojewódzkich magazynach OC raczej brak koparek i dźwigów. Chociaż i nie powinno ich tam być, bo tu znowu teoretycznie przechowywać je powinna Agencja Rezerw Materiałowych ale ta... zajmuje się raczej wynajmowaniem swoich składnic pod wódkę Stock  :rofl:

Tak więc jak to wygląda?

(u dołu przykład takowego sprzętu)

Offline staraczka

• Początkujący
  • *
Odp: Sprzęt PSP w ramach zarządzania kryzysowego.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2018, 07:40:51 »
Zarządzanie kryzysowe i obrona cywilna to 2 zupełnie różne zagadnienia. Od kilku lat tworzone są formacje obrony cywilnej na bazie OSP (na podstawie wytycznych "z góry"),  oraz na bazie zakładów pracy, które już jakieś tam wyposażenie i przeszkolenie posiadają (chodzi tu o oszczędności). Wątpię by jednostki PSP były ujmowane w planowaniu OC. Jak się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
Wydatki na umundurowanie i sprzęt na OSP są przez biedne gminy traktowane częściowo jako wydatki na obronę cywilną (tak jest też u mnie).
Co do magazynów Obrony Cywilnej - są zapchane sprzętem z lat 70. i 80. o znikomej przydatności. Brak jest chętnych do ich doposażania, bo formacje są wykorzystywane niezbyt często (właściwie wcale).

Offline krzysiek_2k

• Strażak Sam
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2018, 08:51:07 »
Jako osoba zajmująca się min. OC w gminie szczerze mówiąc bałbym się wykorzystać formację OC - z dwóch bardzo prostych przyczyn - po pierwsze z uwagi na niejasne przepisy trudno uzupełnić składy formacji, więc są tam osoby w górnej granicy wieku a po drugie "z niewolnika nie ma pracownika" - osoby w formacjach nie mają motywacji do działań. To nie są jednostki ochotnicze, w których wszyscy wiedzą po co tam idą, razem ćwiczą, są zgrani itd. Tworzenie formacji OC na bazie OSP to ciekawy pomysł, jednak wynikają z niego pewne komplikacje np. w kwestii "podległości" - formacjami dysponuje organ tworzący, czyli np. wójt/burmistrz. Jednostkami OSP dysponuje dyżurny SKKP...
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2018, 12:36:18 wysłana przez krzysiek_2k »

Offline krzysiek_2k

• Strażak Sam
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2018, 12:37:38 »
Wątpię by jednostki PSP były ujmowane w planowaniu OC.
Strażacy PSP mają chyba przydziały mobilizacyjne na czas "W"? Nie można ich kierować do formacji OC czy nakładać na nich obowiązków świadczeń...