Autor Wątek: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.  (Przeczytany 5464 razy)

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« dnia: Maj 01, 2013, 03:16:18 »
Męczy  mnie  pytanie  -  czy  przedstawiciel  OSP,  który  z  własnej  woli  zrezygnował  z   członkostwa  w  OSP  może  pełnić  mandat  członka  Zarządu  Powiatowego do  końca  kadencji ?
Czy  w  jego  miejsce mogę  nadzwyczajnym  walnym  zebraniem  powołać  kolejnego  przedstawiciela  do  Zarządu  Gminnego,  a  ten  z kolei  do  Zarządu  Powiatowego ?
Szykuje  odpowiednie  pismo  do  Zarządu  Powiatowego,  ale  pomóżcie,  na  jaki  zapis  mam  się  powołać ?  Gdzie  mogę  to  doczytać ?    :kwit:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 01, 2013, 08:36:12 »
Szykuje  odpowiednie  pismo  do  Zarządu  Powiatowego,  ale  pomóżcie,  na  jaki  zapis  mam  się  powołać ?  Gdzie  mogę  to  doczytać ?    :kwit:

Statut OSP (wzorcowy):

Cytuj
1.   Walne Zebranie Członków  OSP jest najwyższą władzą OSP.
2.   Do kompetencji Walnego Zebrania Członków OSP, oprócz innych spraw  wymienionych     w niniejszym statucie, należy:
min.:
- wybieranie spośród siebie  delegatów w skład władz Związku,

Statut Związku OSP

Cytuj
Zjazd OG
Do kompetencji zjazdu OG należy:
min.:
- wybór delegatów na zjazd OP spośród delegatów ( członków zwyczajnych Związku, czyli OSP) na zjazd OG w liczbie określonej uchwałą zarządu OG.

Odwołanie przedstawiciela danej OSP ze składu zarządu OG ZOSP RP jest wiążące dla Związku OSP RP (konsekwencja uregulowania zawartego w § 62 ust. 2 zd. 1 statutu Związku).

Odwołanie przez OSP swojego przedstawiciela z zarządu OG Związku, bądź też rezygnacja tego przedstawiciela z członkowstwa w zarządzie OG Związku powoduje, że wakat może być uzupełniony przez daną OSP poprzez wskazanie nowego przedstawiciela do zarządu OG.
Nowo wybrany przez OSP jej przedstawiciel do zarządu OG wejdzie w skład zarządu OG dopiero po zatwierdzeniu jego osoby przez nadzwyczajny zjazd OG, co nastąpić może dopiero po zwołaniu takiego zjazdu (konsekwencja uregulowań zawartych w § 60 pkt 3 w zw. z § 61 ust. 3 statutu Związku).

Idąc dlaej § 64 pkt 8 statutu Związku

Cytuj
Do kompetencji zarządu OG należy
- wybieranie ze swego grona przedstawicieli wchodzących w skład zarządu OP i odwoływanie ich


« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2013, 09:01:00 wysłana przez grzela »

Offline Jan53

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 02, 2013, 11:38:52 »
Z powodu jednego członka nikt nie zwoła nadzwyczajnego zjazdu ale zarząd powiatowy może uzupełnić swój skład na wasz wniosek.

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 02, 2013, 13:14:33 »
Z powodu jednego członka nikt nie zwoła nadzwyczajnego zjazdu ale zarząd powiatowy może uzupełnić swój skład na wasz wniosek.

Podaj podstawę prawną  :kwit: twoich przemyśleń.  :fiuu:

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 05, 2013, 18:51:50 »
Czemu  mówicie  o  zwołaniu  nadzwyczajnego  zjazdu ?
skoro    w  statucie  § 62 pkt 2  mówi:
Cytuj
Postanowienia  §22 ust. 3 – 5  stosuje  się  odpowiednio.

więc
Cytuj
5.   Zarząd ... może dokooptować do swego składu nowych członków na miejsce członków ustępujących w liczbie nie przekraczającej 1/3 ustalonego składu Zarządu.

czyli  rozumie  że jest  to  prawomocne  na  podstawie  uchwały.  Tylko  prezydium  czy  całego  zarządu gminnego ?  Tego  właśnie  nie  wiem. :-\   

Co  do  Zarządu  Powiatowego  to  zrozumiałem,  że  będzie  druh  do  końca  kadencji.  Choć  też  w  tym  wypadku  myślę  że  nie  decyduje  zjazd  tylko  zarząd.   
Interesowały  mnie  zapisy  prawne.  A  statut  określa  tylko  proste  przypadki  - powstawanie,  wygaśnięcie.
Myślałem  że  takie  sprawy  określa  prawo  administracyjne  i  pokierujecie  gdzie  tego  szukać.
Ale  i tak  dzięki  za  rozjaśnienie  tematu     
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 05, 2013, 19:09:45 »
Ten paragraf dotyczy powoływania w skład Zarządu przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń, lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem w liczbie nieprzekraczającej 1/5 liczby przedstawicieli, o których mowa w § 22.

Do kompetencji zjazdu OG należy:
3. zatwierdzenie składu zarządu OG.

Cytuj
......informuję, iż na podstawie § 62 ust. 2 zd. 2 w zw. z § 20 pkt 3 statutu Związku możliwe jest powołanie przedstawicieli organizacji, stowarzyszeń lub innych instytucji współpracujących ze Związkiem do składu zarządu oddziału gminnego Związku. Powołanie takiej osoby do składu zarządu oddziału gminnego wymaga rekomendacji ze strony podmiotu, który współpracuje ze Związkiem (np. szkoła, jednostka Państwowej Straży Pożarnej), przy czym osoba ta nie może być rekomendowana (proponowana) przez członka Związku (tj. OSP), albo przez organy statutowe Związku (np. zarząd oddziału gminnego), albo też przez delegatów na zjazd. Skoro osoba ta ma być przedstawicielem organizacji współpracującej ze Związkiem w zarządzie oddziału gminnego to tym samym musi być zaproponowana przez tę organizację.
         Fakt członkostwa w OSP proponowanego przedstawiciela organizacji, stowarzyszeń lub innej instytucji współpracujących ze Związkiem jest w tym wypadku prawnie obojętny.
         Osoba wybrana do zarządu oddziału gminnego Związku w powyższy sposób ma pełne prawa członka zarządu,

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Mandat przedstawiciela OSP do zarządu.
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 05, 2013, 19:22:23 »
Grzela cytujesz statut:
Cytuj
Do kompetencji zjazdu OG należy:
3. zatwierdzenie składu zarządu OG.
Zgadzam  sie  z  tym !  ale  skoro  nie pisze nic  o  odwołaniu  członka  to  wtedy  "róbta  co  chceta" ?
Mam  taki  statut  OSP  że  też  nic  nie  pisze  o  odwołaniu  przed  upływem  kadencji.

Wszyscy  skupiają  się  na  powoływaniu .
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl