Służba > Forum zawodowców

Nowe wizje ratownictwa medycznego w PSP

<< < (4/21) > >>

Fistach:

--- Cytat: boloyung w Kwiecień 03, 2013, 21:34:52 ---Tak oczywiście masz rację: tlen to lek, który także trzeba wiedzieć w jakim stężeniu podać do danej sytuacji.
--- Koniec cytatu ---
Akurat w straży nie ma tego problemu.

boloyung:

--- Cytat: Fistach w Kwiecień 03, 2013, 21:42:48 ---
--- Cytat: boloyung w Kwiecień 03, 2013, 21:34:52 ---Tak oczywiście masz rację: tlen to lek, który także trzeba wiedzieć w jakim stężeniu podać do danej sytuacji.
--- Koniec cytatu ---
Akurat w straży nie ma tego problemu.

--- Koniec cytatu ---
Niestety jest, inne stężenie podasz przy niskiej saturacji spowodowanej zaczadzeniem, inne przy urazie wielonarządowym podczas np. wypadku. Stężenie i czas podawania ma tu znaczącą rolę i właśnie w straży także ma.

boloyung:
I jeszcze coś co dotyczy podawania tlenu:
Przedawkowanie tlenu jest szkodliwe dla organizmu, ponieważ działa toksycznie, co ujawnia się w wielu narządach już po kilku  godzinach oddychania tlenem w stężeniu 100%.

1. Układ oddechowy - dochodzi do obrzęku, a następnie zwiększenia grubości bariery pęcherzykowo-włośniczkowej, doprowadzając do wzrostu gradientu pęcherzykowo-włośniczkowego . Z upływem czasu dochodzi do wydostawania się płynu, a następnie białek z naczyń kapilarnych krążenia płucnego do podścieliska i tworzenia błon szklistych. Działanie toksyczne tlenu jest jedną z przyczyn rozwoju dysplazji oskrzelowo-płucnej. Równocześnie dochodzi do zmian degeneracyjnych nabłonka dróg oddechowych i upośledzenia czynności rzęsek, co powoduje zaleganie śluzu i rozwój zmian obturacyjnych.
2. Mózg - dochodzi do rozwoju kwasicy tkankowej (przesunięcie krzywej dysocjacji hemoglobiny i utrudniony transport C02), która sprzyja wystąpieniu drgawek i stanu padaczkowego.
3. Układ krążenia - dochodzi do zmniejszenia rzutu systemowego i przepływu mózgowego (skurcz tętnic).
4. Erytrocyty - dochodzi do utleniania białek błony komórkowej i wystąpienia hemolizy.
To kilka przykładów złego oddziaływania 100%tlenu podanego zbyt długo, w straży jest to możliwe np podczas masówek....

hasici99:

--- Cytat: boloyung w Kwiecień 03, 2013, 22:08:41 ---Niestety jest, inne stężenie podasz przy niskiej saturacji spowodowanej zaczadzeniem, inne przy urazie wielonarządowym podczas np. wypadku. Stężenie i czas podawania ma tu znaczącą rolę i właśnie w straży także ma.

--- Koniec cytatu ---

Bez urazy kolego, ale co Ty za przeproszeniem bredzisz????
Podaj mi jakąkolwiek obowiązującą procedurę w której jest tlenoterapia innym niż 100% tlenem... Poza tym ciekaw jestem w jaki sposób dokonujesz regulacji stężenia tego tlenu...
Już nie wspomnę o przedawkowaniu tlenu mając na wyposażeniu w R1 butlę 2,7litra :wall:

boloyung:

Bez urazy kolego, ale co Ty za przeproszeniem bredzisz????
Podaj mi jakąkolwiek obowiązującą procedurę w której jest tlenoterapia innym niż 100% tlenem... Poza tym ciekaw jestem w jaki sposób dokonujesz regulacji stężenia tego tlenu...
Już nie wspomnę o przedawkowaniu tlenu mając na wyposażeniu w R1 butlę 2,7litra :wall:
[/quote]
Spoko nie ty pierwszy rzucasz takie epitety, zanim zrozumiesz sens.
R 1 ma 2,7l, owszem-pisałem np przy masówkach gdzie poza PSP jest także Zespół Ratownictwa Medycznego z Dużo większymi pojemnościami.100% uzyskasz w warunkach szpitalnych, w warunkach zdarzenia możesz jedynie się zbliżyć do tej wartości ze względu na straty podczas przepływu, oraz inne czynniki.
Cewnik do nosowy: 1-6 litra na minutę daje wysycenie w granicach 24-45%
Maska twarzowa: przepływ 5 lit.na min. wysycenie 40-60% jeśli zwiększymy od 8-10 lit./min
Maska twarzowa z zastawką zapobiegającą oddechowi zwrotnemu: może dać wysycenie tlenu nawet do 100% jeśli przepływ będzie 10-15lit/min
I nie ma co walić głową w mur, wystarczy poczytać........

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej