Autor Wątek: rat-chem - ściąga.  (Przeczytany 9372 razy)

Offline sou4

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
rat-chem - ściąga.
« dnia: Wrzesień 14, 2012, 18:03:12 »
witam.

poszukuję kieszonkowej wersji (do noszenia w koszarówce) najważniejszej wiedzy z ADRu, rat-chemu, innych przydatnych przy akcji wiadomości.
wiem, że wiele osób posiada takie ściągawki. może byłby ktoś chętny, żeby podzielić się ze mną takim przydatnym bajerem.

gdy byłem w aspirantce, ktoś chwalił się taką ściągą w formie poręcznej, samodzielnie zrobionej książeczki. dysponuje ktoś może?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: rat-chem - ściąga.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 16, 2012, 21:56:15 »
Zaczynam rozmowę od flaszki na huśtawce....
A teraz poważnie. Ja mam taką ściągę, ale sie nie podzielę. 
Zrób sobie sam, format możesz zrobić dzieląc arkusz worda na 4 części - w formie tabeli podziel na 4 części - zrobiłem nawet w formie obustronnej - pokombinuj, da się...
Wg mnie najważniejsze informacje które należy umieścić.
1. Przeliczanie jednostek - wzory
2. Określenia stosowane w chemii - definicje typu NDS, NDSCh, ILDH, oznaczenia skrótów na pomiarówce, LD, LC, itp, itd
3. Oznaczenia ADR, klasyfikacja substancji, kod kemlera - popularne tablice ADR (jego oznaczenia)
4. diament niebezpieczeństwa wraz z opisem oznaczeń,
5 kod hazhem z opisem oznaczeń,
6. nalepki na opakowaniach nowe (CLP) oraz stare
7. nalepki ostrzegawcze ADR - wraz z krótkim opisem
8 wykaz sprzętu do chemii
9 wykaz pomiarówki z bardzo krótkim opisem - co mierzą, jakie wartości, progi alarmów.
10 parametery podstawowego sprzętu z chemii z bardzo krótkim opisem danych, wydajność, pojemność, do czego użyć, jakie są oznaczenia EEx sprzętu
11. środki na wyposażeniu JRG do usuwania zagrożeń chemicznych, ile i na co stosujemy
12 streszczenia procedur wytycznych - jak chcesz być hardcore.

Bazuj na najnowszym ADR 2011-2013 gruba i nudna lektura ale dość przejrzysta, poszukaj wytycznych dotyczących oznakowań CLP, GHS - straszenie ciężka lektura... i aktualnych rozporządzeń dotyczących oznakowań i klasyfikacji substancji niebezpiecznych

Jak mówiłem nawet nie proś - zrobisz sam, będziesz wiedział dlaczego i wtedy podziękuj.
pozdr

[załącznik usunięty przez administratora]
EGO = 1 / wiedza

Offline HAZMAT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 377
  • jeden wielki rozpiździej
Odp: rat-chem - ściąga.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2012, 14:10:05 »
Zaczynam rozmowę od flaszki na huśtawce....
A teraz poważnie. Ja mam taką ściągę, ale sie nie podzielę. 
Zrób sobie sam, format możesz zrobić dzieląc arkusz worda na 4 części - w formie tabeli podziel na 4 części - zrobiłem nawet w formie obustronnej - pokombinuj, da się...
Wg mnie najważniejsze informacje które należy umieścić.
1. Przeliczanie jednostek - wzory
2. Określenia stosowane w chemii - definicje typu NDS, NDSCh, ILDH, oznaczenia skrótów na pomiarówce, LD, LC, itp, itd
3. Oznaczenia ADR, klasyfikacja substancji, kod kemlera - popularne tablice ADR (jego oznaczenia)
4. diament niebezpieczeństwa wraz z opisem oznaczeń,
5 kod hazhem z opisem oznaczeń,
6. nalepki na opakowaniach nowe (CLP) oraz stare
7. nalepki ostrzegawcze ADR - wraz z krótkim opisem
8 wykaz sprzętu do chemii
9 wykaz pomiarówki z bardzo krótkim opisem - co mierzą, jakie wartości, progi alarmów.
10 parametery podstawowego sprzętu z chemii z bardzo krótkim opisem danych, wydajność, pojemność, do czego użyć, jakie są oznaczenia EEx sprzętu
11. środki na wyposażeniu JRG do usuwania zagrożeń chemicznych, ile i na co stosujemy
12 streszczenia procedur wytycznych - jak chcesz być hardcore.

Bazuj na najnowszym ADR 2011-2013 gruba i nudna lektura ale dość przejrzysta, poszukaj wytycznych dotyczących oznakowań CLP, GHS - straszenie ciężka lektura... i aktualnych rozporządzeń dotyczących oznakowań i klasyfikacji substancji niebezpiecznych

Jak mówiłem nawet nie proś - zrobisz sam, będziesz wiedział dlaczego i wtedy podziękuj.
pozdr

Od razu zaznaczam, że nie krytykuję i wielki szaczun za dobrą robotę, ale to jest dobry watek żeby o tym powiedzieć

No własnie....tu zaczyna się problem

Od wielu lat praktykowane jest "wdrazanie suchej wiedzy chemicznej" w stylu radź sobie sam. Chemia strażacka jest, a raczej powinna być nauką STOSOWANĄ. W wyniku wieloletniego straszenia ludzi chemia bądź w podstawówkach czy w szkołach srednich a nawet w niektórych szkołach pozarniczych ludzie przestali lubic, a nastepnie nienawidzieć chemii, w zwiazku z tym przestali się uczyć a zaczeli ją "zaliczać". Efektem tego jest jak już gdzies wspominałem nowy gaz wymyslony przez strażaków, składający się  z nowych pierwiastków również nowoodkrytych czyli LEL.

1. Przeliczanie jednostek - wzory: które wzory sa potrzebne i jakie jest ich praktyczne zastosowanie. przykład niech chłopaki na akcji mają 58l solnego 37% i podejmą działania neutralizacji wapnem i skozystają z Cp, albo które jednostki są ważne?
2. Określenia stosowane w chemii - definicje typu NDS, NDSCh, ILDH, oznaczenia skrótów na pomiarówce, LD, LC, itp, itd - nagminny temat testowania na inspekcjach w stylu przeliczanie ppm na mg/m3 i odwrotnie (tylko po co jaki jest efekt przeliczenia), co daje informacja że dana para jakiegoś aromatu ma LC50 = 34mg/m3 dla szura praz 2,5 h, kiedy podjąć decyzję o ewakuacji jak mam 34 ppm CO czy 36 ppm CO i td
3. Oznaczenia ADR, klasyfikacja substancji, kod kemlera - popularne tablice ADR (jego oznaczenia) - i owszem, ale moim zdaniem łatwiej zapamiętać 9 cyferek, a co do oznaczenia ADR efekt przynosi kolor + symbol (który i tak się powtrza w większości w innych kodofikacjach typu WE czy CLP czy BHP). Najpierw powinno się nauczyć ludzi oróżniania tablic numerycznej od gładkiej i wpływu na taktykę
4. diament niebezpieczeństwa wraz z opisem oznaczeń jako ciekawostka i owszem
5 kod hazhem z opisem oznaczeń, - patrz wyżej
6. nalepki na opakowaniach nowe (CLP) oraz stare - w końcu ktoś o tym zaczął mówić
7. nalepki ostrzegawcze ADR - wraz z krótkim opisem - patrz wyżeż
8 wykaz sprzętu do chemii
9 wykaz pomiarówki z bardzo krótkim opisem - co mierzą, jakie wartości, progi alarmów - no własnie taktyka stosowania takiego sprzętu
10 parametery podstawowego sprzętu z chemii z bardzo krótkim opisem danych, wydajność, pojemność, do czego użyć, jakie są oznaczenia EEx sprzętu: brakuje nauki zjawisk które zachodzą przy pompowaniu i tp
11. środki na wyposażeniu JRG do usuwania zagrożeń chemicznych, ile i na co stosujemy: tu  działa zasada "pamiętaj chemiku młody" i  się sypie
12 streszczenia procedur wytycznych - jak chcesz być hardcore.

Bazuj na najnowszym ADR 2011-2013 gruba i nudna lektura ale dość przejrzysta, poszukaj wytycznych dotyczących oznakowań CLP, GHS - straszenie ciężka lektura... i aktualnych rozporządzeń dotyczących oznakowań i klasyfikacji substancji niebezpiecznych - troszkę szkoda czasy na wnikanie

Dodał bym umiejętnośc czytania listów przewozowych a tym bardziej korzystania z kart charakterystyki, bo przeważnie nastepuje suche recytowanie przez eter, które nic niestety nie da.
PRZYKŁAD: (nie wiem jak się wkleja linki do wątków) więc wklejam"  Wątek: Substancje niebezpieczne na komórce  (Przeczytany 1539 razy) .............i co dalej?

Reasumując brak w polskim ratownictwie chemicznym szkolenia z dziedziny stosowania wiedzy, za to jest szolenie z jej posiadania lub też z posiadania takiej ściągi.

pozdrawiam

 

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2012, 14:15:30 wysłana przez HAZMAT »
Pozdro dla wszyskich PODZIAŁOWCÓW i Chemików po fachu

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: rat-chem - ściąga.
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 26, 2012, 20:48:15 »
Zgadzam się z Hazmatem, że ściągi rozleniwiają ludzi, którym się wydaje, że posiadając taką ściągę mają 90% potrzebnej wiedzy do dyspozycji. I tu się rodzi problem, bo mieć i nie umieć z niej korzystać a mieć i mieć ją jako wspomaganie wiedzy (uzupełnienie, przypomnienie) to wielka różnica.
Ściąga którą sam zrobię, jest dla mnie bardzo pomocna, bo ją zrobiłem sam, wiem gdzie co jest, i jak z niej skorzystać - dlatego jej nie udostępniam nikomu, bo z doświadczenia wiem, że inne osoby z niej nie będą umiały korzystać - patrz pierwsze zdanie. Resztę informacji powinienem zdobyć z karty charakterystyki, listu przewozowego, oznaczeń lub z własnego doświadczenia.

Nie mniej zaglądać do tematu trzeba i dobrze, że ktoś poszukuje informacji na ten temat.
Trzeba wskazać źródła i .... do pracy.
Cytuj
Dodał bym umiejętnośc czytania listów przewozowych a tym bardziej korzystania z kart charakterystyki, bo przeważnie nastepuje suche recytowanie przez eter, które nic niestety nie da.
PRZYKŁAD: (nie wiem jak się wkleja linki do wątków) więc wklejam"  Wątek: Substancje niebezpieczne na komórce  (Przeczytany 1539 razy) .............i co dalej?
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2012, 00:52:44 wysłana przez robn »
EGO = 1 / wiedza

Offline username 2013

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 53
Odp: rat-chem - ściąga.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2013, 11:51:36 »
Witam. Nie chcę rozpoczynać nowego wątku dlatego postanowiłem napisać tutaj. Chciałbym zrobić sobie zestawienie kilku gazów i ich właściwości najczęściej spotykanych w pracy strażaka i w związku z tym proszę o podpowiedź. Co do właściwości to mam: temperaturę wrzenia, gęstość względem powietrza, temperaturę samozapłonu, DGW, GGW oraz uwagi w których wpisałbym takie informacje jak np. czy jest trujący, wybuchowy itp. zastanawiałem się nad kodem hazchem ale nie wiem czy byłby on tak przydatny. Co do gazów to mam: tlenek węgla, tlen, acetylen, siarkowodór, chlor, metan. Co jeszcze Waszym zdaniem mógłbym w tej tabeli umieścić? Proszę Was o pomoc

Offline Butel

  • Administrator
  • *
  • Wiadomości: 7.693
Odp: rat-chem - ściąga.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2013, 12:03:02 »
Cytuj
Chciałbym zrobić sobie zestawienie kilku gazów i ich właściwości najczęściej spotykanych w pracy strażaka
Zainstaluj sobie na komórkę i po problemie ;)
http://www.strazak.pl/forum/index.php/topic,15111.0.html
Jest różnica czy zrobisz komuś ŁASKĘ czy LASKE     prof. Jerzy Bralczyk