Autor Wątek: Noże Ratownicze  (Przeczytany 8133 razy)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Noże Ratownicze
« dnia: Listopad 08, 2005, 15:42:35 »
Moje pytanie dotyczy specjalistycznych noży ratowniczych.
Ma ktoś takie? Używa takich? Jak je ocenia? Które poleca? Może ktoś zna strony internetowe dot. noży ratowniczych?

Offline strazakg

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 396
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2005, 17:04:13 »
A do czego niby te noże służą?

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2005, 18:42:13 »
hmm ja nie słyszałem żeby było cos takiego jak nóz ratowniczy, byc moze i sa ale nie spotkałem sie z nimi. Ja natomiast nosze przy pasku od koszarówki zwykły nóz składany w pokrowcu oraz taki szwajcarski z kombinerkami, kluczykami itp itd, taki mały zgrabny równiez w pokrowcu kupiony w sklepie alpinistycznym, kilka razy uzyłem i uwazam ze jakikolwiek nóż zawsze sie kiedys przyda.

Pozdrawiam

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2005, 21:09:21 »
Witam
Oczywiście, że istnieją wystarczy starannie przeglądać Przegląd Pożarniczy.
W którymś z ostatnich Nr jest dość obszerny art.
Polecam

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2005, 21:45:11 »
Wstawiłbym zdjęcie takiego noża/noży tylko nie wiem jak to się robi. Jak mi wytłumaczycie to parę fotek tu wstawię.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 09, 2005, 08:23:20 »
Pagon, moze jakiś link podasz do stron gdzie takie noże sa?

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.141
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2005, 10:04:51 »
Cytuj
Wstawiłbym zdjęcie takiego noża/noży tylko nie wiem jak to się robi. Jak mi wytłumaczycie to parę fotek tu wstawię.
Np.tak: (jest to przykład a nie polecane przeze mnie narzędzie)



Klikasz standardowo odpowiedz
W górnej części panela masz przycisk >>IMG<<
Klikasz go wstawiasz w wyskakujące okno ścieżkę dostępu ( w moim to było: http://www.sharg.pl/nozeitp/nozerat/rt2.jpg)  do obrazka (obrazek musi być dostępny w necie a nie u Ciebie w kompie) Zatwierdzasz ok i już.
Jeśli nie ma go w sieci a masz go w kompie to możesz wrzucić na jakiś darmowy serwer np imageshack.us i dopiero potem zamieścić na forum.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2005, 10:07:04 wysłana przez Zubek73 »

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 09, 2005, 11:13:46 »



Wersja Pocket Rescue Tool niemieckiej firmy Eickhorn z zaokrąglonym ostrzem oraz czarnym kolorem rękojeści.
Zaprojektowany i przeznaczony dla wszystkich, dla których ważne jest, aby nóż był niewielki, poręczny a jednocześnie niezawodny w każdych warunkach. Satynowo wykończone ostrze noża zostało wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej (440A), natomiast rękojeść koloru czerwonego wykonana jest z anodyzowanego aluminium i wyposażona w klips, który zapewnia wygodne przenoszenie noża w kieszeni. Pocket Rescue Tool IV posiada ostrze typu "combo".
Nóż, a właściwie narzędzie ratunkowe, posiada ostrze do cięcia pasów bezpieczeństwa, "window puncher", wyposażone jest w duży "thumb disc", dzięki któremu można otworzyć nóż jedną ręką nawet mając założone rękawice, a także otwór, przez który można przewlec sznurek (zabezpiecza przed zgubieniem i/lub wypuszczeniem noża z dłoni). PRT-IV jest nożem, który sprawdza się w najtrudniejszych nawet warunkach.

Waga: 140 g
Długość całkowita: 206 mm
Długość ostrza: 84 mm
Stal: 440A
Rękojeść: anodyzowane aluminium


cena: 299 zł
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2005, 11:15:23 wysłana przez emer »

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 09, 2005, 13:31:47 »
Bardzo zgrabna i poręczna zapewne "zabawka" ;)  Tylko ta cena.....ufff
Tak poważnie nigdy z nimi nie miałem do czynienia, a szkoda, bo osobiście uważam, że powinny być na wyposażeniu każdego strażaka i nie tylko. Kiedyś każdy chłopak chciał mieć, co najmniej fajny scyzoryk w kieszeni - teraz często sięgają po "ciekawsze" rzeczy &lt;_&lt;
Jako przykład podam taki wypadek sprzed kilkunastu lat: Jadąc nocą w deszczu typowym GBA do pożaru budynku gospodarczego w lesie, po drodze natkneliśmy się na wypadek drogowy. Pusto, ciemno, pioruny walą, deszcz leje, wilki wyją itd... gość nie wyrobił i uderzył  centralnie sam. osobowym w drzewo. Wszystkie drzwi zablokowane, slinik ma prawie na /w/ kolanach i również wyje, ale z bólu. Decyzja.... Co robić? Najbliższa jednostka choćby OSP ok. 10 km, łączność fatalna /pogoda i lasy/. Trudno zaczynamy /staramy się/ udzielić pomocy, jednocześnie próbując nawiązać łączność z którymś z SK /granica rejonu/. Nie ma czym się tak naprawdę dobrać do karoseri. Poprzez rozbitą szybę staram się go uspokoić i sprawdzać czynnośći życiowe, ale skoro krzyczy to jeszcze żyje. Łomem i innym podręcznym sprzetem burzącym, udało się odblokować /otworzyć/ po czasie drzwi i co dalej. Gość zaczyna rzęzić, a to pas go po prostu dusi. Ręką jeden z nas go poluzowuje, inni szukają stosownego narzędzia, co by go przeciąć. Odpiąć się ich nie da.
W międzyczasie udało się nawiązać łączność i powiadomić o sytuacji - pożarze i wypadku sąsiednią jednostkę PSP. Samochód rat. tech. ma do przebycia w trudnych warunkach odległość ok. 20 km. Oczywiście nikt z nas scyzoryka, nożyczek nie ma. Nawet zwykłego porządnego kawałka szkła nie potrafimy znaleść. Całe szczęście w bagażniku delikwenta trafiły się stare zardzewiałe nożyczki krawieckie ;) i tym akurat przecieliśmy zwykłe na pozór pasy.
Nie będę dalej wnikał i opisywał zdarzenia, bo nie w tym rzecz /skończyło się wszystko dobrze/, ale historia ta nauczyła mnie jednego, że jakiś "kozik" zawsze przy sobie /ostatecznie/ w samochodzie nawet prywatnym zawsze trzeba mieć. Przyda się napewno nie tylko w takim jw. celu.
Od tamtego czasu każdy pojazd gaśniczo-ratowniczy w naszej Komendzie ma lepszy sprzet podręczny, a osobowe choćby właśnie - nożyczki /apteczki/. Nigdy nie wiadomo co się może przydarzyć. ;) Dlatego m.in. uważam, że noże typowo ratownicze /marzenie/ powinny być również na wyposażeniu indywidualnym.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 09, 2005, 14:22:36 »
wiesz Ajax.... masz racje ale ja jestem zdania, żeby doszło do tego ze strażacy byli wyposażeni w taki sprzęt to nawet nie chodzi o kase a zmiane mentalności komendantów, i odpowiedzialnych za zaopatrzenie, z całym szacunkiem dla nich ale ze zmianą stanowisk zapomnieli jak to jest odwalac czarna robote i co sie wtedy przydaje a co BY SIE PRZYDAŁO! i niestety w naszym kraju z nasza mentalnością dłuugo tego się nie zmieni....

Pozdrawiam

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2005, 15:27:31 »


Nóż firmy EICKHORN SOLINGEN z serii PRT

Takie same parametry jak przy nożu który zamieścił emer.


Zubek73, zamieszczam zdjecia na imageshack jak mi doradziłeś, ale zdjęcia są strasznie małe.
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2005, 15:30:35 wysłana przez pagon »

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 09, 2005, 15:46:25 »

A oto nóż ratowniczy firmy Smith and Wesson. Nazywa się 911 Emergency Response.
Ze stali 440C. Pokrowiec z cordury w zestawie.
Cena: ok. 300 zł.

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 09, 2005, 15:53:12 »


Rescue Hook (haki ratownicze) firmy Benchmade Knives.
Ze stali 440C
Cena od ok. 135zł do 177zł (w zależności od rodzaju materiału z jakiego jest pokrowiec)

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 09, 2005, 15:58:10 »


Rescue Hook (haki ratownicze) firmy Benchmade Knives. Te to BM6H20 a te wcześniejsze to BM5
Materiał ten sam.
Cena: ok. 220zł  

Offline pifos

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 103
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 09, 2005, 17:55:24 »
Przepraszam za nieścislości Nr Przeglądu 6/2004
"Zbawienne Ostrze" polecam  :rolleyes:
Myślałem, że to było nie tak dawno, a dziś sam dokopałem się tak głęboko.

Offline pagon

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 188
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 09, 2005, 21:49:01 »
Czytałem ten artykuł.
Ale moje pytanie brzmi: czy ktoś takie używa? Co o nich sądzi? Które poleca z własnego doświadczenia?

Offline felix

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 11, 2005, 22:23:02 »
MAm taki od paru miesięcy ,ale nie miałem okazji go jeszcze uzyc , oprócz otwierania konserw :). Ale tak na  poważnie to przydatna rzecz, chociażby do odcinania pasów poszkodowanym. Moim zdaniem lepszym urządzeniem od tych noży ratowniczych są urządzenia wielofunkyjne typu Multitool. Tą zabawką możemy już naprawdę podziałać a nóż też sie tam znajdzie. Cena jest podobna a funkcji o wiele więcej. Jestem za tym aby kazdy podziałowiec miał coś takiego .

Dop. moderatora:
Posty (szczególnie w przypadku błędów) można edytować klikając przycisk Edytuj.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2005, 13:47:02 wysłana przez Witold »

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 16, 2005, 13:17:28 »
Mam pytanie  ile razy go ktokolwiek użył  bo cena ciekawa  kto nam je kupi .Owszem  jeden na wozie by się przydał  ale jeden  Bo po pierwsze nie rubcie z siebie supermena  by każdy miał w wyposażeniu osobistym .A po drugie znając  zasoby  PSP kto je wogóle zakupi .Chyba że sponsor lecz z nimi troche cienko. Widzę że tematów jest wiele w więkrzości to mażenia  weryfikujcie troche swe pomysły postawcie nogi twardo na ziemi jak patrze na większość postów  takich wyposażeń  nie mają nawet w stanach i nie mówie o tym temacie  ale o większośći na tych forach .Nie znam ani komendy ani jednostki którą byłoby na nie stać więc nie gdybajcie  tylko szukajcie realniejszych tematów  .Bo dla mnie jest to marynistyka opisywanie nie maryny tylko jej dupy.

 EMER .Jesteś wielki 100 proc poparcia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2005, 13:48:40 wysłana przez Witold »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline sasza

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 16, 2005, 15:38:43 »
zabaweczki owszem całkiem całkiem ale jak na razie to chyba nie na kieszeńie naszych logistyków (co innego prywatny zakup) ale czy to jest taki niezbędny sprzęt??
 

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 16, 2005, 16:19:01 »
Czy jesteś z rejonu międzychodu jak tak to się znamy osobiście. tylko szczerze.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline emer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 983
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 16, 2005, 18:18:39 »
witam
Jeśli chodzi o te "zabawki" to czasami można sobie pogadać to człowiekowi ulzy hehe, a co do  mnie to ja mam zwykły składany scyzory przy pasie od koszara bo na to mnie stac, a czasem się przydaje.

PS. pozdrówka dla Cieniam, a to ostatnie pytanie tyczyło się Saszy jak mniemam...?

Pozdrawiam

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 16, 2005, 21:13:55 »
Cień o kogo Ci chodzi? Sprecyzuj osobę. He..he.. ;) Międzychód i rejon - oj... znam nieco.
Pozdr.
« Ostatnia zmiana: Listopad 17, 2005, 09:56:41 wysłana przez Ajax »
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 21, 2005, 14:22:38 »
Już nie ważne chodziło o Sasze bo ma imiennika w tamtych stronach .Pozdrawiam wszystkich.  
Pozdrawiam Cięń em.

Offline wolszczanin

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 265
    • OSP Nowy Targ
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 04, 2009, 13:38:26 »
temat dawno nie ruszany -
ostatnio safe life wzbogaciło swój asortyment o noże ratownicze
http://www.safelife.com.pl/index.php?lang=pl&id=products&category=143

ceny kształtują się od od 12EUR do 22EUR czyli jak na razie ok 100 do ok 200 złotych co jest chyba przystępną ceną za dobry nóż.

edit:
dopiero teraz zauważyłem ogrom mojej pomyłki przy liczeniu polskiej ceny i noże wychodzą o połowę taniej czyli odpowiednio ok.58 i 105 zł (licząc z 7% VAT i przy kursie euro 4.46)

za błąd gorąco przepraszam :D :gwiazdki: :gwiazdki: :fiuu: :fiuu:  :wacko: :wacko:
« Ostatnia zmiana: Luty 10, 2009, 13:34:24 wysłana przez wolszczanin »

Offline Dzumsi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: Noże Ratownicze
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 04, 2009, 19:35:21 »
Idealne połączenie noża ratowniczego i scyzoryka:D Pokażcie żonom i przypomnijcie kiedy macie urodziny/imieniny :D

http://www.victorinox.pl/sklep,3060,,,03,,pl-pln,416146,0.html
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2009, 17:50:57 wysłana przez dago »