Autor Wątek: Monitoring przeciwpożarowy  (Przeczytany 9107 razy)

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Monitoring przeciwpożarowy
« dnia: Grudzień 15, 2009, 18:00:58 »
Mam pytanie tego typu, czy w wasze SK posiadają monitoring przeciwpożarowy, chodzi mi  np. w kamienicy na drugim końcu miasta założone są w pomieszczeniach czujniki dymu, temperatury, tlenku węgla itp, po wykryciu np pożaru przez czujnik informowana jest najbliższa jednostka JRG, jeżeli tak to w jakiej firmie zamawialiście, pytam bo chciałbym z szefem podłączyć zabytkowy kościół do takiego systemu. Widziałem że niektóre firmy się tym zajmują (ochroniarskie) ale to było w mieście Łódź, a to baaaaaardzo daleko ode mnie.

Po drugie jak się zaopatrujecie na taki monitoring prowadzony przez np firmę ochroniarską

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 15, 2009, 21:17:40 »
Jeśli pytasz o firmy to wyszukiwarka Google znajdzie ich wiele.
Moja firma współpracuje  z dwoma takimi:
http://www.strazak.waw.pl/index63e9.html
http://www.minimax.pl/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=4&Itemid=4
Z tego co wiem to pierwsza wymieniona ma również doświadczenie w obiektach sakralnych.
Piszesz o firmie ochroniarskiej- hm ?   chyba coś pokręciłeś. Co ma piernik do wiatraka? 
Ochroniarze działają na zasadzie - jest alarm trzeba podjechać sprawdzić, obejrzeć.
Jak jest pożar drewnianego kościółka to liczą się minuty a nie czas dojazdu ochroniarza, czas dodzwonienia się ochroniazy do straży, i czas ...
To proponowałbym ci instalację na zasadzie czujki jonizacyjne i dymowe w kościułku ale całość podłączona do księżulka i np. organisty, aby była czujność całą dobę.
Kwestia kosztów to temat na oddzielny post.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2009, 00:50:51 »

Offline grzela

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 6.184
  • I smile like an angel, a heart like the devil.
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 16, 2009, 06:21:29 »
U nas działa taka firma:

Cytuj
TP TELTECH proponuje usługi monitoringu pożarowego z bezpośrednim przekazem sygnału do odpowiedniej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku zagrożenia pożarowego sygnał alarmowy, przesyłany drogą radiową i za pośrednictwem łącza telefonicznego do odpowiedniej stacji monitorowania, retransmitowany jest automatycznie do właściwej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Transmisja sygnału alarmowego odbywa się wydzielonym torem transmisyjnym i podlega ciągłej kontroli. Wszystkie urządzenia służące monitoringowi alarmów pożarowych posiadają certyfikaty Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie.

Aktualnie świadczymy nasze usługi na obszarze ponad 100 powiatów na terenie Polski, dążąc nieustannie do zwiększenia ich zasięgu.

http://www.telefon2000.com.pl/c_164.htm

http://www.telefon2000.com.pl/kontakt.php

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2009, 10:12:02 »
No  dobrze @grzesiekstrazak  przekonałeś mnie.
Ale dla mnie ochroniarz to tylko kolejny pośrednik (czytaj pasożyt) wyciągający rękę po twoje pieniądze.  Za co ? Za przekazanie sygnału ? 
Księżulek  zrobi to zapewne za darmo.
Jakby udało się tobie podpiąć pod PSK to byłoby super ale i oni stawiają warunki.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2009, 10:20:35 »
Kolego że by obiekt był podłączony pod monitoring bezpośrednio do PSP musi spełnić kilka wymagań określonych w przepisach. To nie takie proste. Poza tym jeśli chcesz to zrobić poprzez firmę ochroniarska to będziesz musiał im płacić co miesiąc abonament za obsługę tego systemu. Najlepszym rozwiązaniem moim zdaniem będzie założenie systemu z powiadomieniem na telefon komórkowy za pomocą sms-a. Można tam zaprogramować o ile dobrze pamiętam do 10 numerów. jak chcesz bliższych info pisz na priv.

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2009, 10:49:55 »
SMS to też nie do przyjęcia.  Polecenie przesyłu info są realizowane w kolejności zleceń.
czyli czas dostarczenia zależny jest od obciążenia sieci w danym momencie.
Dwa lata temu dostałem życzenia noworoczne z 14 godzinnym opóźnieniem.
W sytuacji pożaru wyobrażasz sobie to?
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline grzesiekstrazak

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2009, 11:53:15 »
U nas działa taka firma:

Cytuj
TP TELTECH proponuje usługi monitoringu pożarowego z bezpośrednim przekazem sygnału do odpowiedniej Komendy Państwowej Straży Pożarnej. W przypadku zagrożenia pożarowego sygnał alarmowy, przesyłany drogą radiową i za pośrednictwem łącza telefonicznego do odpowiedniej stacji monitorowania, retransmitowany jest automatycznie do właściwej Komendy Państwowej Straży Pożarnej.

Transmisja sygnału alarmowego odbywa się wydzielonym torem transmisyjnym i podlega ciągłej kontroli. Wszystkie urządzenia służące monitoringowi alarmów pożarowych posiadają certyfikaty Centrum Naukowo Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie.

Aktualnie świadczymy nasze usługi na obszarze ponad 100 powiatów na terenie Polski, dążąc nieustannie do zwiększenia ich zasięgu.

http://www.telefon2000.com.pl/c_164.htm

http://www.telefon2000.com.pl/kontakt.php

Zgodze się że ta firma prowadzi "założenie" takie monitoringu ale analizując ten system zauważ że sygnał idzie po   łączu telefonicznym czyli kablem. To coś w tym stylu jak zaprogramowane stacje DSP, każda radiostacja ma zaprogramowany numer i gdy go wybierzesz na PSK włącza się odpowiednia syrena w danej miejscowości. W obiektach sakralnych rzadko znajduje się telefon bądź samo przyłącze telefoniczne. Spotkałem się już z intercomem i domofonem, łączność pomiędzy organistą na chórze a zakrystią. Mi chodzi głównie o czujniki tak jak pisze MEKU jonizacyjne umieszczone w każdym pomieszczeniu (w kościele w nawach po kilka sztuk, w zakrystii, na chórze, na strychu i na każdej kondygnacjii wieży i to wszystko wpiąć pod centralę która drogą radiową wyśle  sygnał do SK. W tym momencie Treść zaprogramowanej wiadomości wyglądał by tak: Pożar-Miejscowość: Tuchola-kościół XXX-pomieszczenie: chór czujnik nr 1. Po takich szczegółowych informacjach zastęp przyjeżdżający na miejsce zdarzenia dokładnie wie gdzie ma się udać a nie szukać po wszystkich pomieszczeniach. U nas kościół akurat jest mały także nie mieli by za dużo do przeszukiwania ale zauważ np kościół w Pelplinie który nie dość że duży to jeszcze wielka ilość mniejszych zamkniętych pomieszczeń.

Łącze radiowe na odpowiednim kanale jest mniej zawodne niż linia telefoniczna czy powiadamianie SMS. Druga sprawa linie telefoniczną trzeba opłacać, łącza radiowego nie trzeba. Sygnał można by rzucić najzwyklejszym łączem WIFI na 2,4 lub 5 GHz zabezpieczonym kodowaniem WEP lub WPA :kwit:

Fierek998 kościół z 1834 roku zbudowany z kamienia, stropy drewniane, podwieszony sufit buoazeryjny nasączony lakierem, wieża 25 metrów, stropy kondygnacyjne betonowe podwieszone na 2 ceownikach (brak zbrojenia) dach utrzymaywany na belkach drewnianych, ściany do 1/4 pokryte boazerią lakierowaną, ławki i ołtarze oczywiście drewniane. Wszystkie elementy wyposażenia z materiałów łatwopalnych. Myślę że taki zabytek można zakwalfikować do monitoringu. W sumie muszę jeszcze pogadać z komendantem PSP jakie są możliwości podłączenia kościoła do takiego monitoringu i czy wogóle na SK mają sprzęt do odbioru takiego monitoringu.

Osobiście jestem wielkim zwolennikiem takiego monitoringu nie tylko kościołów ale także budynków mieszkalnych, kamienic a nawet budynków gospodarczych rolników. Nie będę tłumaczył dlaczego bo to przecież każdy wie
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2009, 12:07:13 wysłana przez grzesiekstrazak »

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2009, 13:08:44 »
Rozp. MSWiA w spr. ochrony przeciwpożarowej budynków innych obiektów budowlanych i terenów z 21 kwietnia 2006 r. /Dz. U. Nr 80 z 2006 r. poz. 563/
Rozdział 6
Stosowanie stałych urządzeń gaśniczych, systemów sygnalizacji pożarowej, dźwiękowych systemów ostrzegawczych i gaśnic
§ 24. 1. Stosowanie systemu sygnalizacji pożarowej, obejmującego urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe, służące do samoczynnego wykrywania i przekazywania informacji o pożarze, a także urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, jest wymagane w: ...............

§ 27. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, jest obowiązany uzgodnić z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej sposób połączenia urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej z obiektem komendy Państwowej Straży Pożarnej lub obiektem wskazanym przez tego komendanta.

Co do opóźnienia w przesyłaniu sms-a to zawsze może się zdarzyć, choć raczej rzadko. Ja do tej pory czy to święta czy Sylwester nie miałem większych opóźnień w otrzymywaniu sms-ów. Sam osobiście znam kilka firm które stosują takie rozwiązania i są zadowolone. A są to dość duże obiekty. Mają karty abonamentowe (najniższy abonament np. 20 zł) albo doładowują konto danej karty i maja spokój. Nie muszą płacić firmie "X" kasy za nadzór takiej instalacji. A miesięcznie jest to 1500 - 1800 zł albo i więcej zależy od firmy. Dyżurny który siedzi odbiera sygnał o pożarze i jest czas określony na odwołanie bądź też potwierdzenie i dopiero wtedy wzywa straż. I tak jak firmy ochroniarskie raz w miesiącu można wezwać bezpłatnie np. alarm fałszywy, a jeśli tych fałszywek w miesiącu jest więcej za każde następne się płaci. A znam przypadki gdzie monitoring administrowany przez firmę "X" też miał kilkunastominutowe opóźnienie.
Więc nie wiem czy liczący każdą złotówkę proboszcz by poszedł na takie rozwiązanie żeby co miesiąc wydawać taka kasę.
Moim zdaniem lepiej zrobić centralkę z powiadomieniem na sms-a.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 16, 2009, 13:13:50 wysłana przez firek998 »

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2009, 15:12:58 »
Liczysz koszty transmisji alarmu, ale zapomnieć nie możesz o kosztach  serwisowania czujek centrali i stacji nadawczej.
Co rocznie jest to znaczna kwota. Oczywiście  ewentualnej naprawy  i usuwanie fałszywek wykluczyć nie możesz.
A za darmo to tylko my ochotnicy przyjeżdżamy.   :klol:
Na takiej instalacji zyskasz negocjując zniżkę w kwocie ubezpieczenia takiego obiektu.
Założyć instalację to nie wszystko (parafianie dołożą)  :wub:  ale utrzymać ją na właściwym poziomie  to będzie sztuka.
Więc dobrze przelicz jakim funduszem dysponujesz.  Najlepiej jakby obciążyć tym budżet gminy.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2009, 15:52:54 »
Liczysz koszty transmisji alarmu, ale zapomnieć nie możesz o kosztach  serwisowania czujek centrali i stacji nadawczej.
Co rocznie jest to znaczna kwota. Oczywiście  ewentualnej naprawy  i usuwanie fałszywek wykluczyć nie możesz.
A za darmo to tylko my ochotnicy przyjeżdżamy.   :klol:
Na takiej instalacji zyskasz negocjując zniżkę w kwocie ubezpieczenia takiego obiektu.
Założyć instalację to nie wszystko (parafianie dołożą)  :wub:  ale utrzymać ją na właściwym poziomie  to będzie sztuka.
Więc dobrze przelicz jakim funduszem dysponujesz.  Najlepiej jakby obciążyć tym budżet gminy.

Zapominasz o rozdziale Kościoła od Państwa. Co ma gmina do monitoringu Kościoła. Poza tym z firmą która montuje taki system też można negocjować stawki za serwis i bez zbędnego gadania będą serwisować. A wykasowanie alarmu fałszywego może zrobić osoba przeszkolona przez serwis np. kościelny, organista, ministrant a nawet sam ksiądz. Więc nie ma tu najmniejszego problemu. Nie wiem czy władze gminne chętnie wzięłyby na siebie bez narażenia się na zarzuty płacenie za ochroną ppoż. Kościoła. Wszystko można zrobić i wydawać masę pieniędzy tylko po co?

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 16, 2009, 22:29:39 »
firek998  zgadzam się z tobą. tylko ja twierdzę ze nie koniecznie musi być wszędzie taki punkt widzenia jaki ty głosisz.
Może radni gdzieś tam mają inne priorytety.
Na temat fałszywek to raczej mnie nie zrozumiałeś. Miałem na myśli czujki zmieniające swoją czułość i reagujące na przeciąg, zakłócenia z pola elektromagnetycznego, wilgoć, pająki i jeszcze kilka przyczyn z którymi obsługa kościoła z pewnością nie da sobie rady.
Ale odbiegłem od tematu wyjściowego.  :gwiazdki:
Sorry
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline firek998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 479
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2009, 22:34:11 »
firek998  zgadzam się z tobą. tylko ja twierdzę ze nie koniecznie musi być wszędzie taki punkt widzenia jaki ty głosisz.
Może radni gdzieś tam mają inne priorytety.
Na temat fałszywek to raczej mnie nie zrozumiałeś. Miałem na myśli czujki zmieniające swoją czułość i reagujące na przeciąg, zakłócenia z pola elektromagnetycznego, wilgoć, pająki i jeszcze kilka przyczyn z którymi obsługa kościoła z pewnością nie da sobie rady.
Ale odbiegłem od tematu wyjściowego.  :gwiazdki:
Sorry

No właśnie nie bardzo rozumiem twoich argumentów. Skoro czujki zostaną wzbudzone lub uszkodzone to i tak ktoś musi do nich przyjechać tak czy nie? To co to za różnica czy będzie to firma X która montowała system czy firma ochroniarska zarządzająca tym systemem.  I tak koszty trzeba ponieść i tak. Uważam natomiast że bez sensu jest płacić abonament miesięczny za coś takiego firmie ochroniarskiej. I tańszym a równie dobrym rozwiązaniem jet powiadomienie poprzez sms-a. Ale są gusta i guściki. Jeden woli żonę drugi teściową.

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Monitoring przeciwpożarowy
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 22, 2009, 18:29:33 »
Witam!
Cytuj
Jakby udało się tobie podpiąć pod PSK to byłoby super
Pewno, że TAK! Monitoring 24/h za friko.  :angry:
Dogadać się (kasia) z K-tem. Dołożą dyż. kolejny obiekt i niech sobie za niego (friko) w razie "W" jako jeden z  pierwszych odpowiada.  :pomysl:
Sprawy techniczne jw. mnie nie interesują.  :krzyk:
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.