Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum zawodowców / Odp: Przymusowy urlop
« Ostatnia wiadomość wysłana przez hacap dnia Dzisiaj o 00:13:15 »
Grafik półroczny powinien zrobić D-ca JRG a najlepiej D-ca zmiany (w mojej KP tak jest) z optymalnym zaplanowaniem dowódców, specjalistów oraz kierowców i wtedy nie będzie takiego dziadostwa jak u Ciebie w KP. Kadrowiec powinien wprowadzić zaplanowany  przez dowódców grafik do EWIDENCJI półrocznej, chociaż u nas to robią dowódcy zmian (nie wiem dlaczego bo to robota kadr). Pierwsze słyszę by grafik na chybił trafił robił kadrowiec chociaż może to zrobić ale zgodnie z wytycznymi KW odnośnie obsad minimalnych ( dowódcy, specjaliści, kierowcy, ratownicy). Plan urlopów to niestety fikcja bo obowiązują w podziale bojowym stany minimalne i dowódcy zmian muszą ich przestrzegać a zawsze coś komuś wypadnie i plan urlopów się sypie. Powinno być tak jak w  twojej poprzedniej komendzie że do 25 poprzedniego miesiąca ustala się miesięczny Harmonogram dostosowany do "życia" ( jest to w rozporządzeniu MSW odnośnie czasu służby - poszukaj w gogle ). Wysłania na przymusowy urlop teoretycznie możesz odmówić ale wtedy dowódca zmiany ma prawo wpisać Ci wolną służbę a na urlop i tak cię wyślą wg planu urlopów. Nie polecam tego sposobu działania bo wierz mi źle na tym wyjdziesz.  Może jakiś  lokalny związkowiec zainterweniuje w sprawie dziwnego tworzenia grafiku. Po to właśnie tworzy się miesięczne Harmonogramy by zminimalizować patologię o której piszesz.
2
Forum zawodowców / Odp: Przymusowy urlop
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pb11 dnia Wczoraj o 23:13:05 »
Zakładam że w KP jest sporządzany roczny plan urlopów , jeśli jest ( a powinien) to nie jest to kwit na węgiel tylko coś co zobowiązuje pracownika i pracodawce.
3
Forum zawodowców / Przymusowy urlop
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wilczur31 dnia Wczoraj o 23:09:06 »
Witam. Pytanie zadaje po przeszukaniu forum i nie znalezieniu odpowiedzi. Jeśli taka się tutaj znajduje bardzo proszę o odesłanie do odpowiedniego wątku.
Dodam, że pracuje na podziale bojowym.
Sytuacja jest następująca. W mojej komendzie grafiki służb są układane przez kadry z półrocznym wyprzedzeniem. Chodzi zarówno o służby jak i tzw. wolne służby. Jednak jak wiemy kadrowcy nie widzą czy na dany dzień służby jest odpowiednia ilość kierowców i ludzi z odpowiednimi uprawnieniami do obsługi sprzętu, ponieważ grafik jest generowany losowo. Rodzi to taki problem, że gdy pisze się rozkaz na następną służbę może wystąpić, że nie ma np. kierowcy lub osoby do obsługi drabiny. W takiej sytuacji dowódca zmiany wysyła osobę z największą ilością urlopu na wolne na następna służbę, czy to mówiąc takiemu delikwentowi wieczorem podczas pisania rozkazu czy np. telefonicznie a bierze osobę z wolnej służby lub dyżuru domowego.
I taka osoba kolokwialnie mówiąc nie ma nic do gadania. Nie wiem czy zauważacie problem, ale osobiście wolałbym te wolne zachować sobie na sytuacje losowe lub np. na poczet zjazdów na studia( gdyż studiuje zaocznie).
Moje pytanie jest następujące. 
1.Jak to wygląda ze strony prawnej?
2.Czy mogę odmówić pójścia na taki " przymusowy urlop"?
3. Jeśli to jest w porządku to, na jakiej podstawie?
4, Jeśli nie jest w porządku to, czym się podeprzeć przy odmowie?
PS.
Pracuje na podziale od 3 lat. Jakiś czas temu przeniosłem się do innej komendy gdzie są właśnie takie obyczaje. W starej komendzie grafik też był planowany półrocznie, ale 25 dnia danego miesiąca na miesiąc następny dowódca zmiany planował służby swojej zmiany. Wyglądało to w taki sposób, że dawał kartkę z wstępnym grafikiem i prosił podział o wpisanie na następny miesiąc dni, w których potrzebowaliby wolne. Te potrzebne dni podpierał jak się dało wolnymi służbami a jak się juz nie dało to urlopem, ale przynajmniej człowiek wiedział, kiedy to wolne bedzie miał a nie że ze służby na służbę. Rozplanowywał tez sobie ludzi na cały miesiąc. Uważam, że to było dobre.
5
Gorące dyskusje strażaków / Odp: Od jutra koniec z nadgodzianami dowódców i zastępców JRG
« Ostatnia wiadomość wysłana przez pb11 dnia Wczoraj o 21:58:16 »
A czy ten zapis z ustawy coś Panom nie rozjaśni .
10a. Czas wolny, o którym mowa w ust. 9 i 10, może być udzielony
w następnym okresie rozliczeniowym po okresie, w którym strażak pełnił służbę
ponad normę, o której mowa w ust. 1.
Odbieranie nadgodzin w tym samym okresie to tak trochę na bakier z ustawą. Harmonogram, obniżenie nominału i od nowa polska ludowa.
Czas wolny może być udzielony w następnym okresie rozliczeniowym, co nie znaczy musi/winien być. Odbieranie nadgodzin w tym samym okresie rozliczeniowym jest zgodne z ustawą.

Organ - zasada legalizmu.  Oznacza iż organy władzy publicznej nie mogą podejmować działań bez podania podstawy prawnej. Mogą czynić tylko to, co im prawo nakazuje lub pozwala.   
zwykły kowalski - funkcja gwarancyjna prawa. Oznacza że  występek może być bez kary, kara nie może być bez występku.

I teraz załóżmy że:
Państwo pozwala komendantowi wyrazić zgodę aby str. xy podbierał z kasy komendy jako zaliczkę swojej wypłaty forsę ale tylko w środę.  Powiedzmy zapis w ustawie" KP może wyrazić zgodę funkcjonariuszowi na zabieranie z kasy komendy samowolnie  w każdą środę tygodnia 100 zł". 
XY nie bardzo to odpowiada bo wolałby wtorek , komendant nie może wydać takiej zgody bo ( zasada legalizmu ) nie będzie w stanie wskazać podstawy prawnej,( może tylko w środę , nie we wtorek, czwartek i piątek tylko w środę) mimo to xy zabiera z kasy 100 we wtorek .

Co zrobi prokurator i kto pójdzie siedzieć ?

Przykład strasznie upraszczający ale dość dobrze obrazujący sytuację.
6
Ogłoszenia / Kalendarz strażacki - charytatywny
« Ostatnia wiadomość wysłana przez KLAWY dnia Wczoraj o 21:47:22 »
witam
Szukam chętne osoby, wyrazajace zgodę na publikację swojego zdjęcia w kalendarzu CHARYTATYWNYM.
Coś na wzór
https://echodnia.eu/swietokrzyskie/gasza-czy-wzniecaja-ogien-polnadzy-strazacy-z-uroczymi-zwierzetami-australijski-kalendarz-charytatywny-2019/ar/13592438
7
Jak zostać strażakiem... / Odp: badania lekarskie - jak i co
« Ostatnia wiadomość wysłana przez firefighter2 dnia Wczoraj o 19:44:31 »
ustawa ustawą, ale różni lekarze przyjmują na tym świecie :)
8
Jak zostać strażakiem... / Odp: Odwołanie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez WolnośćSłowa dnia Wczoraj o 18:56:21 »
Nie pisałem takiego pisma, ale myślę że jest pełno wzorów w Google, więc coś znajdziesz. Napiszę że przeszedłes zabieg korekty nosa w takim miejscu wykonanym przez takiego doktora itd. Zobacz ile masz na to czasu bo wydaje mi się że są na to dwa tygodnie.
9
Forum zawodowców / Odp: Pierwszy Stopień Oficerski
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Alf dnia Wczoraj o 16:42:37 »
Robi dobrą robotę nasz KG przed wyborami partii Rządzącej  :szalony:
Gdyby mi w mojej firmie ktoś coś podobnego by zrobił to jutro mógłby szukać innej pracy :kwit:
- Myślę, że ci, którzy tak awansowali po zmianie opcji politycznej też będą zmuszeni szukać innej pracy. Postaramy się o to :-)
10
Gorące dyskusje strażaków / Odp: Od jutra koniec z nadgodzianami dowódców i zastępców JRG
« Ostatnia wiadomość wysłana przez fclp dnia Wczoraj o 14:23:40 »
Były sytuacje kiedy to była potrzeba wyskoczenia "na miasto" do 15:30 I d-ca lub zastępca zastepowali strażaka- też to było utrzymanie minimalnego stanu służbowego na zmianie. Teraz jeśli nikt za Ciebie nie przyjdzie za Ciebie z dyżuru domowego to zapomnij...
Strony: [1] 2 3 ... 10