strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Służba => Gorące dyskusje strażaków => Wątek zaczęty przez: MGNACZUS w Grudzień 04, 2006, 22:30:44

Tytuł: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MGNACZUS w Grudzień 04, 2006, 22:30:44
Temat kilka razy „gryziony” na forum, ale przytakuje raz jeszcze – to znowu moja niezaspokojona ciekawość.
Takie nazwijmy to twory PRL-u (nie krzyczeć na mnie za określenie) Zakładowa Straż Pożarna. Pytanie - czy oprócz kilku kopalni, hut i innych wielkich (czytaj bogatych) zakładów istnieją jeszcze gdzieś te małe? A jak nie to, co z nimi się stało ze sprzętem, ludźmi :huh:?
Kilka kilometrów od mojej miejscowości był zakład i tam była właśnie taka Zakładowa Straż (Złoty Stok). Teraz przekształcona w OSP i całkiem sobie nieźle radzi. Jednak jestem zupełnie zielony w temacie. Na jakiej zasadzie takie straże działały czy nadal działają? Byli to (czy są dalej) pracownicy firmy, którzy w przypadku akcji zostawiali swoje codzienne obowiązki i jechali walczyć z bestią czy stała ekipa, która tylko do tego typu działań była zatrudniona?
No troszeczkę głupio mi pytać, wstyd mi trochę, że nie mam wiedzy na ten temat :rolleyes:.
   
 No, ale mam was i na pewno mnie oświecicie ^_^!!!
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Emil w Grudzień 04, 2006, 23:00:18
Z pewnością tego typu jednostki (ZSP) jeszcze istnieją a nawet powstają. Jeżdząc po  naszym kraju napotkałem się wielokrotnie na ZSP przy prywatnych dużych firmach.
W dawnych latach w Wałbrzychu istnniała ZSP przy koksowni. Jednostka ta niczym nie odbiegała PSP i wielu strażaków z mojej OSP pracowało właśnie w tej jednostce. Jednostka została zlikwidowana, lecz w tym roku po wieloletniej przerwie jednostke odbudowano, tzn. zbudowano remizę na terenie koksowni, zatrudniono załogę, zakupiono sprzęt, w tym miesiącu mają zakupić pierwszy samochód
(jeżeli się nie mylę to będzie to Renault Kerax). Natomiast firmy działające na strefie ekonomicznej (Toyota, Cersanit etc.) w Wałbrzychu postanowiły zasponsorować naszej PSP nową remizę w raz ze sprzęt niedaleko strefy.

Jeżeli chodzi o strukturę ZSP to wydaje mi się, że wszystko opiera się na PSP, a ściślej mówiąc to ZSP jest jednostką PSP i podlega pod PSP z tym, że wszelkie koszty utrzymania, zakupu sprzętu etc. ponosi zakład, do którego dana jednostka należy. To są oczywiście tylko moje przypuszczenia, może się mylę, w każdym razie zapytam się o to naszego naczelnika, który był bodajże komendantem ZSP na koksowni.

A tak na marginesie, to dużym zakładom z pewnością bardziej się opłaca utrzymanie ZSP niż płacenie kilkukrotnie większej składki ubezpieczeniowej.  -_-
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: paczmen w Grudzień 05, 2006, 00:02:10
Tak sie sklada ze pracuje w Zakladowej Sluzbie Ratowniczej (czytaj Zakladowej Strazy Pozarnej) w Pabianickiej "POLFIE". Pracujemy na zasadach PSP ale zatrudnia nas zaklad, wiec nie jestesmy "pododdzialem" PSP. Pracujemy w systemie 12/24, 12/48. Na wyposarzeniu mamy dwa samochody: GBA 2/24 Renault Midlum (z ratownictwem chemicznym i agregatem sniegowym) i GLM Lublin.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: zbyszekkostrzyn w Grudzień 05, 2006, 09:03:32
Cześć
Ja kiedyś odbywałem służbę wojskową w ZZSP przy KZP czyli Zakładowa Zawodowa Straż Pożarna przy Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych.
No i oczywiście po odbyciu służby zostałem zawodowym strażakiem .
A w moim mieście prócz ZZSZ była tylko OSP, wiec chyba jeśli dobrze pamiętam to przekształcono nas w 1992 r na PSP.
Niedługo potem przeniesiono nas do odremontowanej remizy OSP na terenie miasta i tak jest już do dziś.
A ZZSP umarła śmiercią naturalną.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: OSP kreda w Grudzień 05, 2006, 14:27:23
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7574&mode=search 
http://www.ratownictwo.org.pl/details.php?image_id=7572&mode=search
Kilka kilometrow od mojej jednostki znajduje sie Zakladowa straz Pozarna w zakladach chemicznych PCC Rokita w Brzegu Dolnym.Sprzet maja niezly:)
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: maldrin w Grudzień 05, 2006, 16:42:22
W mojej okolicy znajduje się ZSP w zakładach Michelin. Sprzęt, który teraz stacjonuje w koszarach ZSP został przejęty wraz z całym kompleksem STOMILu. Nie należy on do najnowszych...
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: darek w Grudzień 05, 2006, 17:50:36
Lotniska - od zawsze były tam ZZSP. Po powstaniu PSP gro z nas wystąpiło z wnioskiem o przyjęcie (była to proforma, bo PSP nie miało dla nas etatów i pieniędzy, chodziło o utrzymanie praw emerytalnych). Od roku, bodaj 1995 jesteśmy cywilną ZSP (choć struktura i stanowiska oraz obecnie wymagania dot. wyszkolenia i wykształcenia  są analogiczne jak w PSP). Oczywiście należymy do KSRG, mamy plan współdziałania. System pracy 12/24, 12/48. Problem jaki dalej pozostał to brak ustawy regulującej naszą służbę (pisze "służbę" bo my tez jesteśmy po to aby ratować życie i mienie).
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: ogniomistrz1 w Grudzień 05, 2006, 19:54:33
napiszcie szanowni koledzy , która z tych wymienionych ZSP jest w KSRG ????
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Wojtek_SCHP_Krakow w Grudzień 06, 2006, 09:03:31
Witam
Chciałem dodac mały wątek dot. zakładowych straży pozarneych. Otóż, w wyniku prywatyzacji bądź restrukturyzacji, w wielu firmach zakładowe straże pożarne zostały wydzielone ze struktur organizacyjnych tych firm i funkcjonują jako samodzielne podmioty gospodarcze - spółki z o.o, najczęściej ze 100 % udziałem firmy "matki". Oczywiście zdarza się też, że po jakimś czasie udziały są zbywane innym firmom. "Mam zaszczyt" pracować w jednej z takich spółek i chętnie podzielę się wiadomościami na temat takich przekształceń i funkcjonowania zakładowych straży pożarnych - spółek z o.o.
Pozdrowiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Porta w Grudzień 06, 2006, 13:46:06
LOTOS STRAŻ - Zakładowa Straż Pożarna ... Nie wiem, czy może być w KRSG, ale moim zdaniem jest. Pomaga miejscowym JRG skutecznie.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: ogniomistrz1 w Grudzień 06, 2006, 23:02:11
skoro skutecznie pomaga to musi mieć podpisane stosowne porozumienia. I jeszcze jedno pytanko - na jakim programie opiera sie szkolenie strażaków ZSP.??
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: paczmen w Grudzień 07, 2006, 16:27:21
U nas, tzn. w ZSR "Polfa" program szkolenia jest taki sam jak w PSP, a same szkolenia odbywaja sie w osrodkach szkolenia PSP.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: snur w Grudzień 18, 2006, 21:49:20
Mam przyjemność pracować w jednej z ZSP, która działa przy ANWILU SA we Włocławku od 1970r. Jest to zakład dużego ryzyka zakwalifikowany zgodnie z Prawem Ochrony Środowiska [Dz.U.62poz627 z póź.zm]. Jednostka jak wszystkie zakładowe straże pożarne została wydzielona ze struktur państwowych po wejściu Ustawy o PSP i Ochronie p.poż 24 sierpnia 1991r i to było chore moim zdaniem. W jednej chwili zostaliśmy podzieleni a kogo jak kogo ale strażaków nie powinno się dzielić. www.anwil.pl jest firmą ciągle się rozwijającą a my robimy wszystko aby nasi pracownicy czuli się w niej bezpiecznie.
Jeśli chodzi o wymagania kwalifikacyjne precyzuje to Dz.U.05.215.1823 dla poszczególnych stanowisk w jednostkach ochrony p.poż. System szkolenia reguluje wewnętrzne zarządzenie które określa zasady współfinansowania przez firmę..
A i jeszcze jedno ukazał się "ciekawy" artykuł w numerze grudniowym „Przeglądu Pożarniczego” przedstawiający obecną sytuacje ZSP – polecam.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: OSPwonski w Grudzień 19, 2006, 18:43:16
Nad zwyczaj zaawansowaną jednostką ZSP w naszym kraju pod względem głupoty jest jednostka z mojego terenu i miasta, a w zasadzie z zakładu na terenie naszego miasta. Katastrofa, nie uznają żadnych przyjętych przepisów, wyjeżdżają na teren miasta nie powiadamiając stanowiska, żadnych przeszkoleń w kierunku ratownictwa medycznego, o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Krzyś Mila w Grudzień 22, 2006, 10:49:17
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MGNACZUS w Grudzień 22, 2006, 21:57:05
Witam

Jeżeli chodzi o znajomość taktyki pożarniczej, to raczej się nie popisałeś.

... o czym ja piszę, pożar stogu gaszą pianą.

Pozdrawiam

Raczej POPISAŁAŚ... To chyba kobieta. Przynajmniej tak jest w opisie.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: OSPwonski w Grudzień 28, 2006, 12:20:21
No to chyba źle mnie zrozumieliście koledzy, moja znajomość taktyki pożarniczej jest ok. A chodziło mi o to, że największą bzdurą w wykonaniu tego tworu było gaszenie stogu pianą, a raczej zalewanie go pianą.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Krzyś Mila w Grudzień 28, 2006, 23:02:31
Witam

Ja Ciebie zrozumiałem, dlatego twierdzę, że piszesz bez znajomości tematu.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: lang w Grudzień 29, 2006, 11:00:56
Sprubuję was pogodzić - najlepszy efekt gaśniczy w przypadku pożaru stogu siana można uzyskać przy użyciu wody z dodatkiem środka zwilżającego. Ponieważ rzadko gdzie można spotkać dedykowane środki, stosuje się zastępczo roteor w stężeniu 1,5%, co nie zawsze jest możliwe (mieszacze i zasysacze liniowe nie zawsze działają tak jak byśmy chcieli). Przy podawaniu takiej mieszaniny nawet przy użyciu prądawnic typu turbo zawsze wytworzy się trochę piany.
A tak na zakończenie, to najlepszą taktyką w przypadku stogu oddalonego od zabudowań i upraw jest kontrolowane wypalenie. Sytuacja się trochę komplikuje, gdy za plecami mamy chłopów z widłami ;). W przypadku bliskości zabudowań i upraw należy skoncentrować się na działaniach w obronie. Jeśli to możliwe, należy też podjąć działania zmierzające do odizolowania części stogu nie objętej pożarem. Przy pomocy wideł lub sprzętu mechanicznego.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: OSPwonski w Grudzień 29, 2006, 15:49:33
No i nic dodać, nic ująć
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Krzyś Mila w Grudzień 31, 2006, 13:18:11
Witam

Właśnie to miałem na myśłi. Dodam jeszcze, żę niektóre podręczniki zalecają pokrycie płonącego stogu siana pianą średnią aby niedopuścić do przeniesienia ognia poprzez porwane przez wiatr siano czy słomę.
Nigdy nie spotkałem się z takim sposobem gaszenia oprócz sytuacji powyżej opianej, ale to nie oznacza, że takie działanie jest niewłaściwe.
Nie używa się naogół piany ani środków zwilżających wodę ze względów ekonomicznych. Najtaniej jest gasić wodą.
Można by dyskutować czy wogóle właściwe jest użycie dużej ilości sił i środków do gaszenia płonącego stogu siana w szczerym polu, gdy niebespieczeństwa dla innych obiektów nie ma żadnego, czy nie lepiej jest pozwolić wypalić się pożarowi pod nadzorem strażaków. Widzaiałem już takie zdarzenia.
Gasiłem kiedyś niewielki kupki siana (nie większe niż metr wysokości) stojące na podwórzu gosparskim, gdzie bespośrednio zagrożone były inne budynki gospodarcze o konstrukcji drewnianej wypełnione sianem. Przed przyjazdem straży właścieciel wraz z domownikami zasypał płonące kupki siana ziemią. Trudniej było to gasić (w grę wchodziło tylko przeżucanie i przelewanie rozproszonym prądem wody, gdyż działanie prądem zwartym spowodować mogło rozrzucenie zażewia ognia na zagrożone budynki), ale za to godpodarz skutecznie obronił pozostałe budynki przed ogniem. Efekt taki sam jak po użyciu piany.
Wiedzy nigdy za mało. Nie ktrytykujmy tylko dlatego, że czegoś nie rozumiemy.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: ogniomistrz1 w Grudzień 31, 2006, 16:13:24
oj krzyś , ja znam tą jednostkę  :wacko:
wiem kiedy to było , przyjechali , pianka i odjazd , po paru minutach pianka spłyneła a my musieliśmy zapier.... ponad 8 godzin.
nie twierdze że wszystkie zsp są do bani bo napewno tak nie jest i są one potrzebne , tylko pewne rzeczy trzeba robić z rozwagą i umieć przyjąć rady innych ( skoro mówie gościowi żyby odciąć dach sam w tym miejscu a on jest mądrzejszy i po chwili odciety i podniesiony dach opada na głowe osoby poszkodowanej ) , no facet ja tu mieszkam ,znam te jednostkę i nie pisz mi swoich wywodów ja wiem swoje ty wiesz swoje
a co powiesz na wybijanie szyb nożycami bez uprzedniego zabezpieczenia poszkodowanych ??? mam wymieniać dalej.....


sorki ale ruszyło mnie to
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Krzyś Mila w Grudzień 31, 2006, 20:42:18
Witam

Ja nie znam tej jednostki i nic na ich temat nie napisał. NIe wypowiadam sie rówież o Zakładowych Strażach Pożarnych.
Twierdzę natomiast, że napisanie, iż ktoś jest do bani, bo używa piany do gaszenia stogu siana to źle tylko świadczy o tym co to napisał.

Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: robert28 w Marzec 11, 2007, 10:56:39
Witam
jestem ratownikiem ZSR "Polfa" Pabianice. Uważam że formacje tego typu są dobrze wyposażone oraz wyszkolone  jeżeli chodzi o działania na konkretnym terenie,to znaczy takim który znamy na wylot.
Oczywiście jesteśmy w stanie sprostać wszelkim innym zagrożeniom do których przeznaczona jest PSP wspierana przez OSP , lecz najskuteczniejsi jesteśmy na własnym terenie , to znaczy terenie zakładu, ale to chyba jest oczywiste.
Jeżeli chodzi o moją "jednostkę" , to jesteśmy  przeszkoleni i wyposażeni głównie w sprzęt ratownictwa chemicznego.
                        Pozdrawiam. ^_^
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: grzela w Marzec 12, 2007, 19:03:14
Na naszym terenie jest ZSR, która ma 3 oddziały. Mają w miarę dobry sprzęt.
Nie są w KSRG, ale jest podpisane porozumienie o wspólnym współdziałaniu, jeździmy
czasmi razem do zdarzeń, korzystają z naszych częstotliwości radiowych.
Szkolą się w tym samych szkołach co PSP. Kurs podstawowy, podooficerski, aspirantka.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MGNACZUS w Marzec 12, 2007, 19:54:37
No dobra to „coś” już wiem na temat. Wielkie dzięki!!

A teraz zadam wam jeszcze jedno pytanie, które nasunęło mi się tak całkiem spontanicznie – wiem dziwne to pytanie.
Czysto hipotetycznie –:
Gdybym wygrał w totka i spadł na głowę z bardzo wysokiego budynku mógłbym otworzyć własną straż?? Działałaby ona przy jakimś tam zakładzie, który bym otworzył.
Pytani e dziwne wiem. Zmierzam do takiej sprawy - nigdzie nie mogłem znaleźć (lub źle szukałem) w oparciu, o jakie przepisy takie „straże firmy prywatne” działają. Jaka ustawa i w którym miejscu to reguluje. Jest coś na temat w ustawie o ochronie przeciwpożarowej. Zmieniała się ona dosyć często. Może gdzieś jeszcze coś wymyślili? Chodzi mi o konkret – stan prawny na dziś. Albo źle szukam, albo źle czytam.
Jak zwykle to moja czysta ciekawość.

Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: mirek1 w Marzec 12, 2007, 22:18:22
Na terenie mojego województwa jest sobie w zakładach woksvagena  ZSR ,prowadzona przez firmę ochroniarską . Posiadają na swoim wyposażeniu samochód ratownictwa technicznego oraz ambulans. Wiedzie im sie nawet nieźle.Chłopaki zarabiają porównywalnie / 40 godzi w tygodniu/, poza tym każda nadgodzina płacona płacona jako umowa o dzieło. Co prawda większość stanowią emeryci  i renciści strażacy/90%/ obsady.Służby 12 godzinne  . Możliwość dorobienia po służbie jako ochroniarz w firmie to standart.Większość zadowolona , choć co niektórzy pracują 12/24 jeszcze po dyżurach w ZSR.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: gribu w Marzec 16, 2007, 21:32:17
W Brzegu Dolnym woj. dolnośląskie w zakładach o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej PCC ROKITA S.A. jest Zakładowa Służba Ratownicza, którą zarząd Zakładu chce zlikwidować i na jej niejsce utworzyć JRG. Ono własnie byłoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego prywatnego zakładu. Dobre nie....(czarny humor)
CO WY NA TO ?!!
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: darek w Marzec 18, 2007, 00:29:44
W Brzegu Dolnym woj. dolnośląskie w zakładach o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej PCC ROKITA S.A. jest Zakładowa Służba Ratownicza, którą zarząd Zakładu chce zlikwidować i na jej niejsce utworzyć JRG. Ono własnie byłoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo tego prywatnego zakładu. Dobre nie....(czarny humor)
CO WY NA TO ?!!
Kto wie?
Czym sie różni JRG od ZSR? Czy jest jakaś definicja w przepisach? Może jestem niedoinformowany, ale uważam, że nie w tym problem co chroni zakład (JRG czy ZSR). Ważne jest aby była to jednostka odpowiednio wyszkolona i wyposażona do wykonania stawianych przed nią zadań. Pytanie: jak to ma wyglądać - zarząd zakładu oczywiście może zlikwidować ZSR, ale utworzyć coś co sie nazywa JRG to chyba nie (jeżeli mamy na myśli JRG PSP). Może natomiast utworzyć prywatną straż pożarną (ustawa przewiduje coś takiego - np. gminna straż pożarna). Najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa, moim zdaniem jest to, czy nowy twór przejmie wszystkie funkcje ZSR i skutecznie zabezpieczy zakład i otoczenie na wypadek wystąpienia zdarzenia. Z punktu widzenia ratowników ZSR - kto znajdzie tam zatrudnienie. Myślę, że jednoznaczne ocenienie zamiaru zarządu jest, bez znajomości całości zagadnienia i specyfiki zakładu, rzeczą trudną.
Mam nadzieję, że sprawy potoczą się w kierunku, który zadowoli wszystkich (jeżeli taki istnieje). Pozdrawiam wszystkich ratowników ZSR, ZZSP (jak zwał, tak zwał. chodzi o to CO robią).
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: stratny w Marzec 18, 2007, 10:00:14
Moim zdaniem wszelkim zakładom o zzwiększonym ryzyku niezbędne są wyspecjalizowane służby dokładnie znające ich specyfikę zagrożeń. Powinnyto być służby tych zakładów gdzie można ich używać wewnątrz do0 zabezpieczeń itp. JRG mają trochę odrębny rodzej zadań większy teren do obsługi i niejednokrotnie przy niewielkiej ilości etatów ppozostawiają po sobie puste strażnice na terenie zakładu i gdzie tu wtedy zabezpieczenie. Odpowiednie przepisy powinny jasno i precyzyjnie wymagać aby przy danym zagrożeniu zakład miał obowiązek ustawowy utrzymania własnej slużby ratowniczej. Oczywiście ratow nicy takiej służby poża tym że utzreymuje ich zakład powinni mie ć zarównao wyszkolenie jak i przywileje na poziomie każdego innego strażaka ratownika zawodowego w tytm karaju.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: omc w Marzec 18, 2007, 18:36:41
może i z mojej stony kilka "myśli"
Był taki czas "życiu żołwia", że otarł się o temat ZSP. Brzeg Dolny i ZSP zakładu "ROKITA" to nie pierwszy przypadek.
Powiem tak. Zamiana ZSP na JRG to w moim rozumieniu bardzo dobry pomysł. Pod warunkiem, że przemyślany i z odpowiednią strategią.
Np. Zawsze zostaje zabezpieczenie zakładu w postaci jednego wozu z obsadą.( I rzut)
Zakład przekazuje fundusze(stałe do KP) na utrzymanie sprzętu i budynków.
PSP utrzymuje swoich funkcjonariuszy i deleguje ich do JRG utworzonej na terenie zakładu.
PSP dostaje następne JRG przy czym ponosi koszty tylko "swoich" funkcjonariuszy.
Firma utrzymuje stałe zabezpieczenie zakładu, przy niższych kosztach.
Szkolenie, wymiana i zapoznanie się ze specyfiką zakładu( ciągła rotacja na nowej JRG z utzymaniem stanu pierwszego rzutu).
Tak po krótce na ten temat.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Kangoor w Marzec 19, 2007, 10:07:39
w poznaniu Kulczyk zrobił sobie "państwową zakładową straż pożarną" :]

a mianowicie zrobił jednostkę, kupił wozy i wszystko wyposarzył a potem oddał PSP :D sprytne co nie ? ;]
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: omc w Marzec 19, 2007, 15:37:04
Kangoor
Przemyślane!!!
Wilk syty owca cała a pasterz w domu piwo pije  ^_^ ^_^ :mellow:
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: robert28 w Marzec 19, 2007, 22:53:58
aby wszystko wyprostować , należy cofnąć cały ten galimatias do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to jeszcze nie było PSP, a zakładówki były na tych samych zasadach co straż pożarna. Tak jest właśnie na zachodzie . Tam jest zawód strażaka i nie ma znaczenia gdzie pełni sie służbę. Myśle że tak powinno być i w naszym kraju, bo inaczej to do pożaru w zakładach będą jeździć staruszkowie.
 Pozdrawiam ^_^
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: omc w Marzec 20, 2007, 10:21:34
kolego robert28
W moim rozumieniu wszystko zmierza w te strone właśnie.
Wiek "strażaków" z ZSP przy działaniech na terenie zakładu może nie miec bardzo dużego wplywu.
Innym problemem jest fakt, że takie jednostki coraz częściej "wciągane" są do KSRG i wykorzystywane do działań (mniejszych) poza terenem zakładu.
Wtedy wiek ma znaczenie ogromne!
Jak napisałeś " ...należy cofnąć cały ten galimatias do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to jeszcze nie było PSP, a zakładówki były na tych samych zasadach co straż pożarna..."
myslę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Przed 1991 rokiem strażak był strazakiem i wszystko!
Na tereneie powiatu, w którym występuje np ZOZRWPAP można "zapoznawać" strażaków ze specyfiką zakładu za pomocą rotacji na JRG.
Myśląc o braku etatów w PSP można by właśnie "wciągnąć" ZSP w swoje struktury. Doświadczeni ludzie plus sprzęt, którym dysponują to bardzo duże kożyści dla wszystkich!!!
Słyszałem kiedyś o takich zamiarach, ale nie wiem czy któryś został zakonczony właśnie w ten sposób.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: stratny w Marzec 20, 2007, 22:00:46
cul2 wiesz jak widać to mnie wywalili ale wiesz fundamenty to ty mi wylałeś stary !!!!!!!1
a tu forum naszeopinie miały byc , no nie zawsze łatwo idzie !!!!!!!! jeszcze raz dzięki
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: robert28 w Kwiecień 08, 2007, 14:54:26
kolego robert28
W moim rozumieniu wszystko zmierza w te strone właśnie.
Wiek "strażaków" z ZSP przy działaniech na terenie zakładu może nie miec bardzo dużego wplywu.
Innym problemem jest fakt, że takie jednostki coraz częściej "wciągane" są do KSRG i wykorzystywane do działań (mniejszych) poza terenem zakładu.
Wtedy wiek ma znaczenie ogromne!
Jak napisałeś " ...należy cofnąć cały ten galimatias do początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy to jeszcze nie było PSP, a zakładówki były na tych samych zasadach co straż pożarna..."
myslę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Przed 1991 rokiem strażak był strazakiem i wszystko!
Na tereneie powiatu, w którym występuje np ZOZRWPAP można "zapoznawać" strażaków ze specyfiką zakładu za pomocą rotacji na JRG.
Myśląc o braku etatów w PSP można by właśnie "wciągnąć" ZSP w swoje struktury. Doświadczeni ludzie plus sprzęt, którym dysponują to bardzo duże kożyści dla wszystkich!!!
Słyszałem kiedyś o takich zamiarach, ale nie wiem czy któryś został zakonczony właśnie w ten sposób.
Witam.

Zarówno ja jak i koledzy z ZSR w której pracuję , jesteśmy jak najbardziej za wcieleniem w struktury PSP. Myślę że jest to dobry pomysł, na którym mogą skorzystać wszystkie strony a zwłaszcza ludzie dla których pełnimy służbę.
Uważam że warto naciskać i dążyć do ponownego połączenia obu " formacji " i powinno na tym zależeć zarówno ZSP jak i PSP.   Mam nadzieję że władze odpowiedzialne za podjęcie decyzji w tej sprawie podejmą mądrą decyzję i jeszcze w tym roku będziemy wszyscy jedną wielką rodziną.
NAMAWIAM WSZYSTKICH DO ZABRANIA GŁOSU W SPRAWIE WŁĄCZENIA ZSP DO PSP.
Pozdrawiam. :mellow: -_- ^_^
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: 085 w Marzec 26, 2008, 23:06:23
Jedno pytanie do wątku - szukam podstaw prawnych funkcjonowania ZSR. Jaki zakład _musi_ powołać ZSR ? Wiem, że zakład o szczególnym ryzyku np. pożarowym - ale ZSR działają również w miejskich przedsiębiorstwach komunikacyjnych, dlatego pytam - kto musi powołać ZSR/ZSP ?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Marzec 27, 2008, 08:57:40
Zakładowe Służby Ratownicze w np. Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Poznaniu to takie trochę manewrowanie przepisami dla osiągnięcia jak najlepszego efektu dla firmy.
ZSR MPK w dużej mierze jest odpowiedzialne za jak najszybsze przywrócenie ruchu np. tramwajowego (przestoje to straty i niezadowolenie klientów) , kto nie zrobi tego szybciej jak wyszkoleni mechanicy w autkach na sygnałach przebijających się przez korki uliczne ? Ale żeby mogło to tak działać to muszą być właśnie ZSR , choć często mało ma to wspólnego z ratowaniem , częściej z naprawianiem .

Pozdrawiam MIKO

PS. @085 Pozdrów Komendanta R.T.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Meku w Marzec 27, 2008, 11:17:14
Wiem, że zakład o szczególnym ryzyku np. pożarowym
Jest  tak jak myślisz lecz dołóż jeszcze ekonomie - równowagę strat i zysków - to co poruszył MIKO.
Zarząd woli opłacać ratowników i sprzęt  w zamian ma małe straty popożarowe, krótki czas postoju - remontu w razie niekontrolowanego zdarzenia i co najważniejsze w zamian ma procenty ulgi w składce ubezpieczeniowej.  Istotną sprawą jest walka o istnienie na rynku zbytu. Pracuję w branży spożywczej ponoć miesiąc postoju zakładu to w handlu pojawiają się nowe konkurencyjne (zachodnie) towary i poprzednia pozycja jest bardzo trudna do odrobienia.
Tak więc EKONOMIA rządzi światem.

ps. żałuję że tak późno dołączyłem do tak ciekawego wątku - ale ...  -_-
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Marzec 27, 2008, 23:23:37
Meku należy napisać jeszcze zabezpieczenie procesów szczególnie niebezpiecznych jak np.. prace remontowe w tym prace spawalnicze , ale również w wielu ZSP/ZSR stróżowanie , zamiatanie , akcja zima itp.
Znam taką jedną ZSP dodam nie W-wie, że dwa razy się żegnam jak na ich lotnisku mam lądować . No ale ekonomia mówi , że część strażaków zamiast zabezpieczać lądowania i starty za Marszałków robi , a reszta w akcję zima na płycie lotniska musi być zaangażowana. Ale podobno ma się to zmienić .

Pozdrawiam MIKO
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: lang w Marzec 28, 2008, 08:08:22
Mam nadzieje MIKO, że nie pisałeś o tej LSP, w której mamy wspólnych znajomych:). Byłbym bardzo niepocieszony...
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Meku w Marzec 29, 2008, 10:42:56
Oczywiście że zabezpieczenie (nawet kilkudniowe) prac pożarowo niebezpiecznych to przecież priorytet w naszym fachu  -_-
Ja nie ukrywam że kiedyś zamiatałem ulicę przed zakładem.  Obecnie obsługujemy wagę przy szlabanie (taka kontrola) i pstrykam sobie klawiszami od szlabanów.  Główna uciążliwość to obcięte stany osobowe do minimum.  Ale przecież powinnem się cieszyć bo jestem jednym z ocalałych  :wacko:
A co do lotniska to myślę że większość lotnisk prowadzi taką taktykę.  Mam kumpli co tam się załapali (nie na "Ławicy"  ^_^) i na porządku dziennym jest cumowanie i przerzucanie bagaży z i do samolotu.  Zimą tak jak piszesz. Taka praca.  :angry:
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Marzec 30, 2008, 21:09:54
Mam nadzieje MIKO, że nie pisałeś o tej LSP, w której mamy wspólnych znajomych:). Byłbym bardzo niepocieszony...

@lang nie ważne o jakiej straży lotniskowej pisałem , bo czy to wina samych strażaków , że tak się ich wykorzystuje i traktuje ? 
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: straszak 1 w Kwiecień 03, 2008, 16:43:34
Muszę wielu z was zmartwić, ponieważ wasze pojęcie o LSP jest bardzo małe. Już od ponad 2 lat (dokładnie od 12 września 2005 r.), kiedy to weszło w życie  Rozporządzenie dotyczące funkcjonowania LSP wszystko uległo zmianie. Żaden strażak-ratownik (piszę strażak gdyż każdy pracownik LSP musi skończyć min. kurs szeregowych PSP, a gdy chce być kierowcą to kurs podoficerski) nie wykonuje pracy gospodarczych, porządkowych i itp. W moim zakładzie (LSP) pracuje 40 osób z czego 1/4 to osoby, które ukończyły min. szkołę aspirantów. Kolejna 1/4 jest po kursie szeregowych, natomiast reszta czyli połowa po kursie podoficerskim. Pozdrawiam i polecam: "ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 września 2005 r. w sprawie przygotowania lotnisk do sytuacji zagrożenia oraz lotniskowych służb ratowniczo-gaśniczych" -  Dziennik Ustaw z 10 października 2005 Nr 197 poz. 1634
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Kwiecień 03, 2008, 19:36:23
Akurat moje pojęcie o LSP jest wystarczające , a przepisy są po to by je łamać , choć faktycznie  poprawia się bo z 6 osobowej obsady dwóch Marszałków/strażaków  ma  być zastąpionych tylko strażakami – tylko od cytowanej ustawy minęło ponad dwa lata . Jakie ma zadania Marszałek na lotnisku nie muszę chyba pisać – na pewno na wyjazd nie zdąży – pomijam konflikt obowiązków. O innych drobiazgach już nie będę wspominał bo nie o to w tym wątku chodzi .   

Pozdrawiam MIKO
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: grzela w Luty 13, 2013, 09:29:05
Odświeżę temat  :kwit:

Cytuj
Interpelacja nr 12475 do ministra spraw wewnętrznych

w sprawie nieodpowiedniego traktowania strażaków zawodowych zakładowych straży pożarnych, którzy chcą pełnić służbę w jednostkach PSP

   Szanowny Panie Ministrze! Strażacy zawodowi zakładowych straży pożarnych mimo podpisanej deklaracji z 1992 r. wydanej przez PSP, w której to deklaracji PSP zobowiązała się przyjmować ww. strażaków zakładowych straży pożarnych na zasadzie przeniesienia służbowego za porozumieniem stron nie respektuje swojego zobowiązania względem tychże strażaków.

   Wedle dostępnej mi wiedzy na podstawie ustawy o PSP i rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych strażacy zakładowych straży pożarnych muszą przystępować do procedury konkursowej, jak każdy kandydat,,z ulicy˝, który nie posiada żadnego doświadczenia i wiedzy pożarniczej.

   Taki stan rzeczy ma miejsce przede wszystkim po 30 czerwca 1999 r., kiedy zawodowi strażacy zakładowi zostali pozbawieni tzw. oddelegowania do pełnienia służby w zakładowych strażach pożarnych. Po tej dacie zostali oni również pozbawieni tzw. przywilejów emerytalnych, jakie przysługują strażakom PSP.

   Zakładowych strażaków zawodowych, jeśli zostaną przyjęci do pełnienia służby w PSP, bulwersuje fakt, że zaczynają karierę w PSP od mianowania ich na strażaków w służbie przygotowawczej, podczas gdy niejednokrotnie posiadają oni już odpowiedni staż pracy w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

   Zakładowi strażacy są po tych samych szkołach i kursach pożarniczych, jakie posiadają strażacy służący w PSP. Dzięki przyjęciu do służby w PSP strażaków z zakładowych straży pożarnych PSP nie musi wówczas ponosić dodatkowych kosztów z tytułu konieczności szkolenia nowo przyjętych kandydatów na strażaków bez doświadczenia.

   Stąd też proszę Pana Ministra o wyjaśnienie tej kwestii, gdyż sprawa dotyczy wielu osób z zakładowych straży pożarnych, i o udzielenie odpowiedzi na następujące pytanie: Dlaczego strażacy zawodowi zakładowych straży pożarnych, mimo podpisanej deklaracji z 1992 r. wydanej przez PSP, w której to deklaracji PSP zobowiązała się przyjmować ww. strażaków zakładowych straży pożarnych na zasadzie przeniesienia służbowego za porozumieniem stron nie respektuje swojego zobowiązania względem strażaków?

   Z należnymi wyrazami szacunku

   Poseł Bogdan Rzońca

   Jasło, dnia 5 grudnia 2012 r.


Cytuj
Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 11 grudnia 2012 r. (znak: SPS-023-12475/12) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP, pana Bogdana Rzońcy, w sprawie nieodpowiedniego traktowania strażaków zawodowych zakładowych straży pożarnych, którzy chcą pełnić służbę w jednostkach PSP, uprzejmie przedstawiam następujące informacje.
Zgodnie z ustawą z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w dniu 1 lipca 1992 r. powołano Państwową Straż Pożarną jako zawodową, umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formację, przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Ustawodawca przepisem art. 129 ust. 1 ustawy umożliwił dotychczasowym funkcjonariuszom pożarnictwa (m.in. strażakom z zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych) złożenie oświadczenia woli o podjęciu służby w PSP – tzw. deklaracji, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 stycznia 1992 r.
Należy podkreślić, że we wszystkich dotychczasowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej, przed powstaniem PSP, pełniło służbę 39 345 funkcjonariuszy pożarnictwa. Natomiast limit etatów na dzień 1 lipca 1992 r. dla nowo tworzonej wówczas formacji wynosił 27 315 etatów funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. W związku z powyższym nie wszystkie osoby, mimo złożenia deklaracji, mogły zostać przyjęte do służby w PSP. Spośród około 13 400 funkcjonariuszy pożarnictwa z resortowej ochrony przeciwpożarowej deklarację wstąpienia do PSP do 31 stycznia 1992 r. złożyło 12 090 osób.
Pragnę jednocześnie zaznaczyć, że złożenie w wyznaczonym terminie deklaracji przez dotychczasowych funkcjonariuszy pożarnictwa (m.in. strażaków zakładowych straży pożarnych) nie gwarantowało mianowania (powołania) na stanowisko służbowe w Państwowej Straży Pożarnej. Niemniej jednak strażacy ci byli i nadal są przyjmowani do służby w PSP po spełnieniu wymogów określonych w art. 28 ustawy, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i poziomem wykształcenia.
Procedury przyjęć do służby w PSP są jednakowe dla wszystkich kandydatów, w tym również dla strażaków zakładowych straży pożarnych. Posiadane przez te osoby doświadczenie, ukończone kursy zawodowe, czy też staż pracy mogą być dodatkowym atutem w prowadzonym postępowaniu kwalifikacyjnym, które opiera się o system punktacji uwzględniający posiadane uprawnienia i kwalifikacje kandydata.
Warto wskazać, że zgodnie z art. 28 ustawy służbę w Państwowej Straży Pożarnej może pełnić obywatel Polski, niekarany za przestępstwo lub za przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia tej służby. Natomiast oceny zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Państwowej Straży Pożarnej dokonują komisje lekarskie podległe ministrowi spraw wewnętrznych. Przyjęć do służby w konkretnej jednostce organizacyjnej PSP dokonuje kierownik tej jednostki, w miarę posiadanych możliwości etatowych i finansowych, po przeprowadzeniu procedury kwalifikacyjnej.
Zgodnie z art. 34 ustawy osobę podejmującą służbę w Państwowej Straży Pożarnej mianuje się strażakiem w służbie przygotowawczej na okres 3 lat. Dodatkowo kandydaci do służby w PSP poddawani są również testowi sprawności fizycznej.
Odnosząc się natomiast do kwestii uprawnień emerytalnych wskazanej grupy osób, należy podkreślić, że art. 129 ustawy umożliwił skorzystanie z uprawnień emerytalnych strażakom niemianowanym lub niepowołanym do służby w PSP, którzy w styczniu 1992 r. złożyli deklarację i do dnia 30 czerwca 1999 r. legitymowali się 15 latami służby. Wówczas okres zatrudnienia tych strażaków w jednostkach ochrony przeciwpożarowej (m.in. w zakładowych zawodowych strażach pożarnych) po dniu 1 lutego 1992 r., zaś maksymalnie do 30 czerwca 1999 r. traktowany jest wyłącznie dla celów emerytalnych jako służba w PSP. Okres ten jest również zaliczany do wysługi   emerytalnej strażakom zakładowych zawodowych straży pożarnych, którzy podjęli lub podejmą służbę w PSP.
Z poważaniem
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: uglibugli w Luty 17, 2013, 21:23:32
Mam pytanie jakie są kryteria naboru do ZSP? Czy takie same jak do PSP czy uproszczone?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: darek w Luty 17, 2013, 23:01:10
To zależy od danego zakładu pracy. Wiedząc, że wyszkolenie ratownika ZSP musi być takie jak strażaka PSP na porównywalnym stanowisku, część zakładów pracy stawia na ludzi już wykształconych ale za to starszych, czasem emerytów PSP, część bierze młodzików i ich szkoli. Nie ma jednej reguły. Zakładowa Straż to "własność" danej firmy i to kierownictwo firmy decyduje kogo i na jakich zasadach chce zatrudnić.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Radhezz w Luty 17, 2013, 23:59:14
Ostatnio starałem się o przyjęcie do pobliskiej ZSR - mimo kompletu szkoleń z OSP, KPP, prawka C i innych papierów, w tym dokumentacji służby w jednostce, i pracy w PSP "nie dostałem się". A powód jest prozaiczny: zakład nie chce strażaków etatowych. Tzn. tak: są dwa w miarę nowe GCBA, i do obsługi tego tematu z 5 osób na etacie (dowódcy i kierowcy) - reszta jest zatrudniona w zakładzie na innych stanowiskach i w razie zagrożenia przybiegają na alarm do takiej jakby "przyzakładowej OSP"... Ogromny zakład, sprzętu za grubą kasę, ale na pensje żeby utrzymać jednostkę w pełnej gotowości już nie ma... Made in Poland :rolleyes:

PS.
Akurat tam wystarczające jest przeszkolenie z OSP, ale np. Sirio w Bielsku-Białej wysyła(ło) swoich pracowników na SPS JOP w WOSz w Opolu - ale jakie były wymagania przy rekrutacji to nie wiem.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: kpkeeam w Luty 22, 2013, 23:44:27
Ja pracuję w ZSP przy Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy od 20 lat. Przez ten okres wogóle nie byłem na żadnym szkoleniu w kierunku , a cała moja wiedza opiera się o służbę wojskową i OSP i własną dociekliwość.  Pracujemy głównie na jedną 8 godzinną zmianę z nadgodzinami wrazie potrzeby zabezpieczenia. Sprzęt to GCBA 6/32 z 1989 i GBA 2,5/16 który by się dobrze prezentował w Mysłowicach bo jest to jeden z pierwszych  z 1976 roku. Pracuje nas 6 wraz z kierownikiem. Praca nasza polega na zabezpieczeniu prób samolotów na ziemi i lotów technicznych, zabezpieczenia prac spawalniczych i innych na terenie lotniska. W Miejskim planie ratowniczym jesteśmy zaznaczeni.  Naszym organem kontrolnym jest WOP.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: ogniodporny w Luty 28, 2013, 22:19:27
Z tego co wiem to KGHM ma swoją zakładową straż pożarną ;)
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Marzec 01, 2013, 13:56:28
pod koniec 2012 ZSR Polfa Pabianice została rozwiązana a GLM (SLRChem) i GBASn oraz osprzęt typu ubrania chem, aparaty, kompresor itd zostały przekazane do KP PSP Pabianice...
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: kpkeeam w Marzec 04, 2013, 20:10:23
W Bydgoszczy też zniknęła zakładówka z ratownictwem chemicznym, chodzi o ZACHEM. Nowego MANa ponoć bierze jedna ze spółek CIECHu w Inowrocławiu, a Tatrę odbiera KM PSP Bydgoszcz bo była wynajęta. Może jak się uda to nasze szefostwo z WZL będzie się starać o tą tatrę i odstawimy weterankę TARKĘ z 1976 roku. Ale tak nawiasem mówiąc to dziwne że na zachodzie się opłaca firmom posiadać zakładówki, a w PL to tylko te o wyższym zagrożeniu i jeszcze mają nas za nie robów bo myślą że tylko tv oglądamy, choć go nie ma od 2001 roku.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Delicjusz w Listopad 23, 2013, 20:50:02
Ostatnio zastanawiam się czy nie spróbować startu do którejś z ZSP. To może głupie pytanie, ale nie wiem od czego zacząć. Przegooglowałem sieć w poszukiwaniu naborów i znalazłem tylko 1 nabór do LSP w Radomiu, jednak nie spełniam wymagań (meldunek i zamieszkanie w Radomiu lub okolicach, 5 lat doświadczenia w ochronie ppoż). Pisałem też do bodajże trzech jednostek ZSP i żadna mi nie odpisała. Dzwoniłem jeszcze do Delegatury WOP i bez owijania w bawełnę powiedziano mi, że łatwiej dostać się do PSP niż do WSP na etat cywilny bez pleców. Chcę więc zapytać obecnych strażaków ZSP - co zrobić, by dostać się do takiej jednostki? Czy po prostu wysłać CV, dzwonić? Może ktoś ma namiary na jednostkę, która potrzebuje ludzi? W mojej pracy strasznie się męczę i bardzo mi zależy żeby pracować w straży pożarnej, jakiejkolwiek. Jestem w OSP i mam kursy, jednak w PSP na jedno miejsce jest często 12 ludzi takich jak ja, tylko jeszcze z dodatkowymi kwalifikacjami (kat. C itp), a mnie na to nie stać i zawsze ktoś się wtryni przede mnie. Proszę o pomoc.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: mirek1 w Listopad 24, 2013, 08:34:11
Z tego co wiem to KGHM ma swoją zakładową straż pożarną ;)
Tak to prawda, a formacja ta nazywa się Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego i powstała z połączenia stacji ratownictwa górniczego oraz dawnych ZSP .
W necie znajdziesz więcej informacji o tym .
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Meku w Grudzień 02, 2013, 16:53:46
Jest  jeszcze  jedno  kryterium  o  którym  @Delicjusz  nie  wspomniałeś. 
Żaden  prezes / komendant  nie  będzie zwiększał obsady  osobowej  ot  tak  sobie, a tym  bardziej dla  ciebie.
Tobie  zostaje  tylko  czekać  na  zwolnienie  się  etatu z  ZSR =  emerytura / renta / zgon / dyscyplinarka.
Radził  bym  podejść  do  pracujących  tam  strażaków  i   zagadać.  Dowiesz  się  czy ktoś  w  najbliższych  miesiącach  wybiera  się  na  emeryturkę  wtedy  to  bombardować  dokumentami  i  odwiedzinami.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: hacek w Grudzień 02, 2013, 21:07:06
@Delicjusz: dodam jeszcze, że wbrew pozorom w ZSP często też jest (może nie 12, ale) 4-5 osób na jedno miejsce, bo:
1) etatów jest mało
2) chętnie zatrudniają się tam emeryci (i ci są preferowani przez władze jednostek)
3) o miejsca starają się ludzie z OSP, którym nie wyszło z PSP

Odpowiadając na pytanie co zrobić, żeby się tam dostać: starać się jak o każdą inną pracę, bo tak naprawdę formalnie stanowisko ratownika w ZSP nie różni się niczym od kasjera w warzywniaku.
Trzeba być też czujnym, bo na przykład ZSP z mojego miasta parę lat temu zatrudniła osobę z urzędu pracy finansując stworzenie stanowiska konserwatora gaśnic, który oprócz konserwowania jest normalnym ratownikiem.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: kpkeeam w Luty 23, 2014, 00:12:04
Dawno nie byłem na forum, brak czasu. Od 8 listopada moje ZSP przestało istnieć, zostało rozwiązane na papierze. Zlikwidowano podział, jak by to co było można tak nazwać, dwóch strażaków zwolniono, kierowców przemianowano na kierowców mechaników, dowódcę na referenta technicznego w dziale administracji, a pseudo komendanta na  zgodnie z jego szkoleniem na inspektora p.poż. Najlepsze jest w tym wszystkim to że straży nie ma, a my robimy to samo co do tej pory plus w przypadku kierowców zajęcia w dziale transportu. 
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Meku w Luty 23, 2014, 14:10:11
Zmienił się szyld,  a  wypłaty ?
Współczuć  - rozwiązania   :flirt:
czy  gratulować  utrzymania  pracy.   :cheer:

Jak  ty  to  odbierasz ?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: kpkeeam w Luty 23, 2014, 20:32:50
Ja normalnie, koledzy raczej też. Gorzej inspektor bo nie ma ludzi pod sobą. Ciekawi mnie jak to jest w przepisach z umundurowaniem, samochodem, czy nawet z gaśnicami, które do tej pory były przeglądane przez nas, a podbijane pieczątką byłego komendanta.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Amfoteryk w Kwiecień 10, 2014, 09:33:36
Jest możliwość przeniesienia z ZSP do PSP?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: hacek w Kwiecień 10, 2014, 16:01:20
Tylko przez nabór, tak jak każdy inny kandydat z ulicy.
Oczywiście jeśli w zakładówce ma się szkolenia PSP to będzie troszkę łatwiej.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Amfoteryk w Kwiecień 19, 2014, 00:39:38
A z ZSP wysyłają na szkołę aspirantów czy niechętnie?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: wm71 w Kwiecień 19, 2014, 14:49:01
Duże i bogate zakładówki wysyłają swych ludzi na aspirantke ; o ile zachodzi tak potrzeba. Aktualnie trzech kolegów z mojej jednostki kończy SA w Poznaniu.
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Meku w Kwiecień 25, 2014, 01:19:04
Za  dawnych  dobrych  czasów  było  to  możliwe.  Przed  każdym  semestrem  wiozłem  potwierdzenie przelewu  na  konto S.A.   :kwit:   
Dziś  w  tym  okrojonym  składzie  zasadność  tej  szkoły  jest wielce  dyskusyjna. 
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Ikochem w Kwiecień 30, 2014, 21:11:44
Dawniejsza Zakładowa Służba Ratownicza Stacja Ratownictwa Chemicznego Zakładów Chemicznych ZACHEM Bydgoszcz utworzona w 1970 roku, swego czasu jedna z sześciu takich w kraju. Obecnie po likwidacji Zachemu przejęta wraz ze sprzętem przez byłych Ratowników i jako przedsiębiorstwo prywatne funkcjonuje pod nazwą ''ikochem Bydgoszcz". Współpracujemy z miastem oraz przedsiębiorstwami organizując szkolenia specjalistyczne, takie jak: ratownik chemiczny, pierwsza pomoc, KPP oraz różnego rodzaju działalność usługową związaną z substancjami niebezpiecznymi. Więcej info https://www.facebook.com/Ikochem (https://www.facebook.com/Ikochem)
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: grzela w Marzec 24, 2015, 12:37:36
Cytuj
Interpelacja nr 30982

do ministra spraw wewnętrznych w sprawie malejącego poziomu bezpieczeństwa obywateli naszego kraju wskutek sukcesywnej likwidacji zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych w zakładach dużego i zwiększonego ryzyka

http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/interpelacjaTresc.xsp?documentId=C474FF1518BAB61BC1257DEF0036B87B&view=S
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: hacek w Marzec 24, 2015, 13:19:23
ZSP z Blachowni (Kędzierzyn-Koźle) prawdopodobnie będzie zmniejszać zatrudnienie (choć obecnie stany na zmianach już są bardzo małe), powodem wypowiedzenie umowy przez największego klienta (i jednocześnie najbardziej niebezpiecznego na terenie całych zakładów).
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Straz-ak w Grudzień 03, 2016, 11:54:32
Witam.Orientuje się ktoś jak wygląda Służba w Zakładowej Straży przy Hucie w Krakowie , Jakie obsady zmianowe , Jaki system służby 24/48 ?  Z góry dziękuje za informacje. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: Amfoteryk w Marzec 18, 2017, 19:48:28
Dzień dobry,
czy współpracował ktoś lub słyszał o firmie Falck Fire Services?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: gogi_34 w Sierpień 04, 2017, 08:26:26
Witam. Powiedzcie mi czy ciężko załapać się do Zakładowej Strazy Pożarnej Badz Lotniskowej ? Jak wygląda tam służba itd . Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: matys243 w Sierpień 19, 2018, 15:10:42
Witam.
Czy wie ktoś może naborze do Zakładowej Straży Pożarnej (Pern itp) lub LSP WSP w województwie Pomorskim?
Gdyby ktoś miał informację proszę o info.
Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: samda w Styczeń 01, 2020, 10:53:28
Czy ktoś posiada wiedzę na temat tego czy jako strażacy pełniący służbę możemy dodatkowo pracować w zakładowej straży pożarnej o ile oczywiście nie koliduje to z służbą w psp?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: pb11 w Styczeń 01, 2020, 12:50:29
Żaden problem
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: samda w Styczeń 01, 2020, 13:50:00
A komendanci nie robią problemu ?
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: darek w Styczeń 01, 2020, 13:55:02
A to wszystkich chcesz pytać???
Tytuł: Odp: Zakładowa Straż Pożarna
Wiadomość wysłana przez: przemok w Styczeń 01, 2020, 14:00:11
Generalnie u mnie komendant nie robił problemów ale problem jest raczej w systemie ponieważ zakładówki pracują w systemie 12/24 12/48.