strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo Medyczne => Wątek zaczęty przez: Oxandrolon w Wrzesień 29, 2015, 15:43:58

Tytuł: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Oxandrolon w Wrzesień 29, 2015, 15:43:58
Zobaczcie bombę leżącą od kilku dni na biurku u Prezydenta.  :mellow:

http://orka.sejm.gov.pl/opinie7.nsf/nazwa/3837_u/$file/3837_u.pdf
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Wrzesień 30, 2015, 09:44:09
 na razie te bomby leżą w Senacie RP i dzisiaj będą omawiane na  82  posiedzeniu Senatu RP
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,425,1.html


Ustawa o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw
str 166 zmiana Ustawy o PRM  Druk senacki 1101

Ustawa o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw
Druk senacki: 1079
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Październik 07, 2015, 16:05:15
Dlaczego bombę?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Październik 08, 2015, 07:21:17
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12277355       w załączniku 3 jest "bomba" ale tylko dla wojskowych  ^_^
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Październik 08, 2015, 12:30:00
 ^_^ nie dramatyzujmy wszyscy wiedzieli w jakim kierunku to wszystko będzie szło :)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Październik 12, 2015, 09:44:10
http://senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/7299/druk/1079.pdf

Oto nasze uchwalone zadania zawodowe - Sejm i Senat na Tak a Prezydent w trakcie :)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Październik 12, 2015, 22:06:44
Ciekawy projekt http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12277355 . Ratownik medyczny będzie uprawniony do intubacji dotchawiczej z użyciem środków zwiotczających, których nie ma w odnośnym spisie leków.... Typowe dla poziomu polskiej legislacji.... 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Październik 13, 2015, 11:30:54
 ciekawy jest cały załącznik 3 projektu rozporządzenia :  usg FAST,cewnikowanie,sonda żołądkowa oraz wielka lista leków  z adenozyną,dobutaminą,fentanylem,etomidatem,heparyną,mannitolem,ketaminą,koloidami,propofolem,krwią i preparatami krwiopochodnymi itd
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 13:30:55
Prezydent podpisał USTAWA z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ustawy o działalności leczniczej oraz ustawy o zmianie ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw


Co to zmienia dla ratowników medycznych w PSP? (wkleję fragmenty)

Art. 1. W ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.[1]))  wprowadza się następujące zmiany:
3. Ratownik medyczny wykonuje zadania zawodowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1:
7)     w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.[2])) włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w zakresie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia;


Ciekawe jak PSP poradzi sobie z tematem leków, utylizacji odpadów medycznych? Cy raczej będzie to wyglądało, że będziemy podbierać/pożyczać w trakcie działań od ZRM?

Dobrze, że jest zapis na temat działania w strefie zagrożenia: mało prawdopodobne, że GBA pojedzie do bólu głowy jak karetka będzie zajęta....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Październik 27, 2015, 13:33:02
W skrócie - strażacy z kwalifikacjami zawodowymi ratownika medycznego mogą wykonywać Medyczne Czynności Ratunkowe (MCR) wykraczające poza zakres KPP tylko w strefie zagrożenia, czyli takiej, do której nie jest możliwe dotarcie lekarza lub ratownika systemu ?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 13:44:48
Ja tak to rozumiem.
Gdyby nie było zapisu o strefie zagrożenia mogli by nas wysłać nawet do sraczki jak karetkę.


Pytanie czy wozy będą uzupełnione o dodatkowy "zaawansowany" sprzęt medyczny i leki?
Kolejna moja wątpliwość to jak działać w strefie zagrożenia? Z tego co się orientuje to się stamtąd spieprza byle szybciej i nazywa się to ewakuacja poszkodowanych - nie wyobrażam sobie np. w kombinezonie gazoszczelnym intubować czy chociażby zakładać venflon  :wall:
Chyba, że każde miejsce interwencji straży można nazwać strefą zagrożenia. W takim układzie miałoby to sens działając wspólnie z ZRM przy wypadku samochodowym czy przy większej ilości osób poszkodowanych w wyniku pożaru.

Do 1 stycznia jest jeszcze trochę czasu - być może pojawią się jakieś zalecenia, komentarze itd itp


Swoją drogą w Kce jak już wcześniej pisałem krąży plota, że KW już kupiła/kupi kilka ambulansów rzekomo do zabezpieczania większych zdarzeń i samych strażaków w akcji. Biorąc pod uwagę zmiany ustawy plota nabiera sensu.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Październik 27, 2015, 14:02:51
Jeśli Kce to Katowice to również słyszałem to samo od kolegów z innych części tegoż województwa.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 14:15:50
ta KW Katowice
Plota już jest tak zaawansowana, że podobno wiadomo jaki jest przydział tych wozów/ambulansów. Ma być KW Kce i KM Zabrze - o tym słyszałem.

Pisze podobno bo nigdzie nie znalazłem informacji o przetargu, żadnych decyzji itd itp tylko słyszałem od różnych osób.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Październik 27, 2015, 14:24:01
Tam gdzie jedziemy zawsze jest zagrożenie życia lub mienia. Nawet ten "ból głowy" jest stanem zagrożenia życia, więc zapewne wszystko będzie podciągane pod ten paragraf. Niemniej jednak nie wyobrażam sobie tego, gdy na służbie nie będzie minimum 2 RM.... (nie na zmianie... na służbie!)

Bardzo jestem ciekaw interpretacji dr Ignacego
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Październik 27, 2015, 14:31:26
Ale tu jest mowa o strefie zagrożenia, a nie o stanach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia. Ból brzucha od tygodnia w czystym, zadbanym domu nie jest raczej strefą zagrożenia.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Październik 27, 2015, 18:48:53
To był projekt poselski - bardzo podobny do rządowego, ale bez potrzeby konsultacji - a byłyby wskazane, bo jest dużo wątpliwości. Jak to zwykle z przepisami ratmed u nas bywa - zapisy niejasne i nieprecyzyjne - na szczęście nasz naród ma zwyczaj lekceważyć prawo, a władza przestrzegania nie egzekwuje. Już teraz mamy zapis o ewakuacji z miejsca zdarzenia jako działaniu w ramach kpp - nie ze strefy zagrożenia, ale z miejsca zdarzenia !!! Ani minister zdrowia ani prezydent nie zadał sobie trudu, by się zorientować co to jest ewakuacja, co to jest zagrożenie, co to jest miejsce zdarzenia. Ani naszemu KG nie udało się obronić strażaków - zresztą jemu też się myli transport z ewakuacją... I teraz mamy mieć strażaków ratowników medycznych czyniących medycynę w strefie zagrożenia, z której zazwyczaj trzeba szybko poszkodowanego ewakuować....  Zapis o wykonywaniu przez ratownika medycznego zadań zawodowych w strefie zagrożenia jest nieprecyzyjny. Nie są dostępne żadne wiarygodne badania określające zapotrzebowanie na medyczne czynności ratunkowe realizowane w okresie pomiędzy przybyciem do poszkodowanego jednostek KSRG a przybyciem ZRM  - w szczególności nie ma danych określających liczbę zgonów możliwych do uniknięcia w przypadku wdrożenia przez ratowników KSRG medycznych czynności ratunkowych przed przybyciem ZRM. W praktyce jednostek ochrony przeciwpożarowej obowiązuje zasada niezwłocznej ewakuacji osoby poszkodowanej poza strefę zagrożenia. W szczególnych przypadkach  zagrożenie dla poszkodowanego może polegać na braku dostępu do medycznych czynności ratunkowych lub świadczeń medycznych realizowanych w warunkach szpitalnych. W takich sytuacjach, jak zresztą w przypadku wystąpienia innych zagrożeń, ratowników KSRG również obowiązuje zasada ewakuacji osoby poszkodowanej poza strefę zagrożenia i strażacy wożą lub noszą takich poszkodowanych na spotkanie z ZRM lub do szpitala. Przyjęcie zapisu w aktualnym brzmieniu nakłada na ratownika medycznego działającego jednostce KSRG obowiązek realizacji medycznych czynności ratunkowych, czyli częściowego zdublowania systemu PRM przez system działający na poziomie podstawowych zespołów ratownictwa medycznego. Koncepcja takiego rozwiązania nie ma oparcia o wiarygodne badania statystyczne, jest natomiast niezwykle kosztowna i, w aktualnych realiach organizacyjnych KSRG, niezwykle trudna do wdrożenia. Ale mleko się rozlało i zapis jest. Na szczęście nieprecyzyjny i chyba wypada  działać na rzecz takiej interpretacji:  "ratmed w KSRG realizuje zadania zawodowe z wykorzystaniem  wyrobów medycznych i produktów leczniczych wydawanych bez przepisu lekarza dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej"
Dzięki temu straż uniknie kłopotów z lekami, a jak będzie chciała i mogła, to kupi sobie laryngoskopy, rurki i ssaki, słuchawki, aparaty do BP, oksymetry pulsowe, glukometry itp, a ratmedzi w PSP będą mogli ratować życie zgodnie z kompetencjami nie tworząc równoległego systemu podmiotów leczniczych realizujących zadania PRM - unikając wrogości PRM i barrrrdzo poważnych kłopotów w razie rzeczywistej lub po prostu zgłoszonej przez PRM skuchy.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 20:04:27
Trochę za bardzo filozofujesz....

Teraz po prostu przy wypadku jak strażak z wykształcenia rat med wlezie do rozbitego auta to przed wycięciem/wyciągnięciem będzie mógł sprawdzić ciśnienie, założyć venflon i podać leki przeciwbólowe. Do tej pory było to na partyzanta robione a strażak niby nie mógł a wiedział, pogotowie wiedziało ale nie za bardzo mogło się do takiego wraku wleźć (o ile jest miejsce, żeby w ogóle wleźć).
Podobnie przy większych wypadkach czy zdarzeniach masowych. Będą mogli działać i wspierać ZRM chociażby w zakładaniu tego słynnego venflonu czy monitorować poszkodowanych za pomocą ciśnieniomierza czy pulsaka. A to już dużo.
Przy zdarzeniach typu zawalona kamienica ambulans straży (plota z Kce) będzie stał i zabezpieczał ratowników, ewentualnych poszkodowanych a nie jak do tej pory miało to miejsce, że karetka z miasta była zablokowana na kilkanaście godzin i stała bezczynnie.

Zapis o strefie zagrożenia to jest bezpiecznik i to mądry dzięki, któremu nie wyślą GBA z automatu do sraczki czy gorączki jak rozgonią już wszystkie karetki.

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Październik 27, 2015, 21:35:23
Jeśli chodzi o ratmeda w PSP to jestem zadowolony z pewnych rzeczy ale powinno się ich używać zgodnie z nauką, doświadczeniem i rozsądkiem. W wielu przypadkach moje umiejętności przydałyby się w Straży ale nie można. W wielu przypadkach mamy związane ręce a największą barierą jest nie stosowanie się do tych samych wytycznych w Straży i w PRM.
Najpierw trzeba ustalić dla ratmeda w KSRG jednakie zasady ratownictwa ma stosować no i wiadomo, że strażacy po kpp jak mają się zachowywać. To jest największe wyzwanie i aby sie to miało kręcić to trzeba popracować nad wspólnymi zasadami ratownictwa.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 22:27:22
Od 1 stycznia już nie będziesz miał związanych rąk.
A swoją drogą jakie to są różnice między strażą a zrm?
Dalej będziesz z kolegami realizował KPP poszerzoną o Twoją wiedzę i wpleciesz w to pomiary parametrów i reakcje na te pomiary typu podanie płynów czy leków. Praktycznie popisać się będzie można przy wspólnym działaniu z ZRM bo to karetka ma sprzęt Ty zaoferujesz swoje ręce, wiedzę i umiejętności jako kolejna osoba do zaawansowanych działań.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Październik 27, 2015, 22:34:47
To nie jest filozofowanie, tylko lekkie przybliżenie tematu to realiów... Medyczne czynności ratunkowe to sprawa trochę poważniejsza, niż kpp, np. o jakich lekach przeciwbólowych w dyspozycji PSP jest mowa? Dożylnych? a może  narkotykach lub znieczulających ogólnie? a dokumentacja, a nadzór merytoryczny, a gospodarka lekowa? Zabezpieczenie(?)  - odnośne rozporządzenie mówi, że ma to być zespół o standardzie jak PRM - czyli np, jak to jest w praktyce, np. z morfiną.... Kupienie karetki dla PSP sprawy zabezpieczenia nie załatwia, chociaż wodzowie straży wierzą w moc samochodów. Nie jest to problem stworzyć z PSP podmiot leczniczy i potem równoległy system ratownictwa medycznego na poziomie ZRM P - ale na razie PRM takiej koncepcji nie wspiera...
ratolek - czego "nie można" - są jakieś zakazy??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 27, 2015, 22:51:11
Czytaj to co piszę - nie spodziewam się, że w GBA pojawią się leki bo znając przykład z GOPRu jest problem wewnętrzny skąd brać, jak przechować, jak rozliczać jak utylizować. Ratownik medyczny w PSP będzie mógł je podać ale czy je będzie miał to już inna historia.
W sytuacji gdy strażak będzie mógł dojść tam gdzie ZRM nie da rady chociażby przy wypadku to skorzysta z ich sprzętu i leków. Teraz jest to partyzantka od 1 stycznia będzie to prawnie możliwe.

Cytuj
odnośne rozporządzenie mówi, że ma to być zespół o standardzie jak PRM - czyli np, jak to jest w praktyce, np. z morfiną....
O jakim rozporządzeniu Ty mówisz?
Na tą chwilę ratownik medyczny może używać jedynie morfiny z leków narkotycznych przeciwbólowych.

Co do zabezpieczenia pamiętaj, że zabezpieczenie nie opuszcza miejsca akcji tylko ogarnia na miejscu i wzywa system do pomocy/transportu do szpitala.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Październik 27, 2015, 23:42:23
Właśnie, z lekami PSP będzie trudno. Czyli chodzi o podawanie leków przywiezionych przez ZRM - a czy teraz nie wolno ratownikowi  medycznemu z PSP podać leku z puli ZRM na prośbę lekarza lub ratownika?
Mowa jest o tym rozporządzeniu - chyba właściwe w temacie zabezpieczenia działań PSP?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 września 2008 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Dz.U.08.180.1115
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 28, 2015, 07:45:57
Właśnie, z lekami PSP będzie trudno. Czyli chodzi o podawanie leków przywiezionych przez ZRM - a czy teraz nie wolno ratownikowi  medycznemu z PSP podać leku z puli ZRM na prośbę lekarza lub ratownika?

Na tą chwilę nie wolno było ze względu na zapisy ustawy o ratownictwie medycznym gdzie jest napisane, że MCR ratownik może wykonywać w karetce, SORe czy LPR. Wszędzie indziej mieliśmy "wyłączyć" myślenie i zapomnieć co potrafimy. Dlatego to był taki absurd i partyzantka przy wypadkach bo wiadomo, że jak wiem co mam zrobić to pomogę człowiekowi zwłaszcza jak np zespól pogotowia ma ograniczoną możliwość podejścia do wraku, który jest w rowie.
 Co ciekawe ratownik medyczny, który był na obstawie imprezy masowej np meczu albo jakiegoś marszu zgodnie z prawem też nie mógł nawet zmierzyć poziomu glikemii bo nie był w obecnej chwili w jednostce systemu.
Jest to niewątpliwie przełom dla wszystkich RM już nie tylko w PSP bo nagle będziemy mogli pracować w ambulatoriach, oddziałach szpitalnych, izbach przyjęć. Ratownik Medyczny, który pracuje jako ratownik górniczy będzie mógł już działać na dole itd itp


Mowa jest o tym rozporządzeniu - chyba właściwe w temacie zabezpieczenia działań PSP?
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 września 2008 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej

zapoznam się to odpowiem
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Październik 28, 2015, 12:18:17
Ignacy - zakazów narazie nie ma ale tematu też nie ma w Strazy-a mysle ze bedzie z poslizgiem. Zyraf - w straży się inaczej pracuje niż w pogotowiu-należy się trzymac procedury co do joty-bo inspekcja z gory nie widzi odstepstw. Ale realia pokażą problemy-pierwszą sprawą są wytyczne i kto to ma weryfikować. Rozumiem ze straż bedzie sama miała finansowac sobie ów świadczenia zdrowotne wykonywane przez ratownika ??? Czas pokaże bo minister właściwy ds zdrowia ma okreslic co ze swiadczen zdrowotych poza mcr bedzie mogl realizowac ratmed w ramach zadan zawodowych.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Październik 28, 2015, 12:44:04
Ano właśnie, od kilkunastu lat pytam o przepisy zakazujące ratowania - na razie nikt ze straszących prokuratorem nic w tej kwestii nie pokazał. Problem może być taki, że ratmed w straży ( a część z nich nie odnajduje się w ratownictwie medycznym) będzie miał ustawowe prawo/obowiązek realizacji mcr w strefie zagrożenia i za zaniechania będzie odpowiadał - np zaniechanie odbarczenia odmy z nadciśnieniem u kierowcy tira w kabinie bez dostępu... Ale co tam, najwyżej jeden ze strażaków będzie oskarżony, mógł się nie przyznawać - on dostanie wyrok, formacja się oczyści i tak do następnej defilady. Mnie to martwi...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Październik 28, 2015, 13:28:44
art 3 Ustawy o PRM
4) medyczne czynności ratunkowe – świadczenia opieki zdrowotnej w rozumieniu przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, udzielane przez jednostkę systemu, o której mowa w art. 32 ust. 1 pkt 2, w warunkach pozaszpitalnych, w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego;

strażak ratownik medyczny będzie mógł wykonywać świadczenia zdrowotne inne niż medyczne czynności ratunkowe w zakresie w jakim określi to minster zdrowia  na podstawie art 11 p11 nowelizacji Ustawy podpisanej przez Prezydenta

11. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres:
1) medycznych czynności ratunkowych, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie lub pod nadzorem lekarza systemu,
2) świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego samodzielnie lub na zlecenie
– kierując się zakresem wiedzy i umiejętności nabytych w ramach kształcenia przed i podyplomowego.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Październik 30, 2015, 12:01:03
Witam.
Wg ROZPORZĄDZENIA MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 16 września 2008 r.
w sprawie szczegółowych warunków bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej
Dz.U.08.180.1115 paragraf 26 akcje ratownicze cwiczenia i szkolenia jesli bedą bardzo ryzykowne dla życia - pożar jest zawsze - będą wymagały ratowników medycznych i ich umiejętności (oczywiście spoza systemu) a co za tym idzie czymś ratmedzi będą musieli pracować.
Narazie moim zdaniem karetki są niepotrzebne bo nie ma odpowiednio wyszkolonych do samodzielnej pracy ratmedów w Straży. Oczywiście jedna w Komendzie Wojewódzkiej mogłaby być, gdzie wydzielałoby się ratownikom z województwa jakieś zabezpieczenia medyczne ćwiczeń, pożarów itd.
Kolejnym problemem będzie styk dwóch systemów PSP i PRM a następnie problem współpracy na wozie bojowym z kolegami którzy mają kpp. Będę musiał im wytłumaczyć co to glukometr, krystaloidy, wkłucia, strzykawki, igły i jak z tym się obchodzić. Ale jest to do zrobienia, byleby tylko nikt z góry nie przeszkadzał.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 30, 2015, 12:44:39
co Ty chcesz im tłumaczyć? Masz trzymaj i tyle, na tym kończy się rola strażaka po KPP przy np kroplówce. Po co im tłumaczyć co to krystaloidy, koloidy i jak robić wkłucie? Ty masz ewentualnie wspierać w tym działaniu ZRM i zgodnie z prawem będziesz to mógł robić a nie tak jak do tej pory na partyzanta bo na tą chwilę zgodnie z prawem będąc na służbie w straży powinieneś zapomnieć o wiedzy i umiejętnościach rat meda.

Nie ma odpowiednio wyszkolonych rat medów? Co drugi pracuje w pogotowiu w dni wolne od służby. W Katowicach jest szybko licząc około 10.

Jaki styk dwóch systemów? "Karetka PSP" nie będzie służyć do transportu poszkodowanych. Ty masz działać na miejscu tak jak np GOPR i przekazać do karetki ZRM w miejscu gdzie dotrze lub gdzie jest bezpieczne.


Pożyjemy zobaczymy wyjdzie w praniu
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 01, 2015, 09:40:26
To nie jest filozofowanie, tylko lekkie przybliżenie tematu to realiów... Medyczne czynności ratunkowe to sprawa trochę poważniejsza, niż kpp, np. o jakich lekach przeciwbólowych w dyspozycji PSP jest mowa? Dożylnych? a może  narkotykach lub znieczulających ogólnie? a dokumentacja, a nadzór merytoryczny, a gospodarka lekowa? Zabezpieczenie(?)  - odnośne rozporządzenie mówi, że ma to być zespół o standardzie jak PRM - czyli np, jak to jest w praktyce, np. z morfiną.... Kupienie karetki dla PSP sprawy zabezpieczenia nie załatwia, chociaż wodzowie straży wierzą w moc samochodów. Nie jest to problem stworzyć z PSP podmiot leczniczy i potem równoległy system ratownictwa medycznego na poziomie ZRM P - ale na razie PRM takiej koncepcji nie wspiera...
ratolek - czego "nie można" - są jakieś zakazy??
Jednak filozofowanie bo brak zakazu to nie to samo co prawo do wykonania  a Medyczne Czynności Ratunkowe to nie to samo co wykonywanie zawodu i udzielanie świadczeń. Więc jeszcze raz i tym razem faktycznie zbliżając się do realiów  - w czym dokładnie widzisz problem?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 01, 2015, 11:03:28
Jest kilka problemów... Ratownik medyczny posiada wiedzę i umiejętności, których nie traci po zakończeniu dyżuru. I dlatego trudno jest sformułować zarzut, że wykonał czynności ratujące życie poza ZRM. Dopóki nie ma rozporządzenia w/s innych świadczeń zdrowotnych nie znamy szczegółów myśli legislatorów, ale już teraz niejednokrotnie ratmed z PSP, albo spoza dyżuru bierze udział w działaniach na prośbę ZRM i nie ma problemu, w szczególności nie jest to łamanie prawa. W komentarzach i koncepcjach pojawia się, jako ew. obszar zadań ratmeda w PSP w strażackiej karetce,  hasło "zabezpieczenie działań PSP" - problem polega na tym, że w/g odnośnego rozp. zabezpieczenie realizuje zespół o standardzie ZRM , czyli np. z lekiem przeciwbólowym. Jakby to miał być lek dożylny - to PSP musiałaby, jako podmiot leczniczy z karetką, wprowadzić gospodarkę lekami, jakby miał to być  np. pyralgin w tabletkach - to  tworzy się flotę zespołów P w PSP, a i tak w razie czego trzeba wzywać ZRM -  marnowanie kasy.  Dużo zależy, i to jest problem,  od rozumienia pojęcia "strefy zagrożenia" - w strefie  zagrożenia chemicznego lub pożarowego - nie ma zazwyczaj czasu na mcr, jeżeli zagrożeniem jest brak pomocy lekarskiej - już teraz strażacy wożą ludzi do szpitala lub na spotkanie ZRM, udział ratmeda w akcji może przyspieszyć/wspomóc tę decyzję, np. w przypadku stwierdzenia arytmii w syndromie zaostrzenia choroby wieńcowej. I aktualnie jedyną przyczyną zaniechania kaniulacji żyły obwodowej przez chętnych do takiego działania ratmedów w PSP jest brak kaniuli, a nie zakaz czy brak uprawnień - to problem do rozwiązania tanim kosztem. A problem chyba najpoważniejszy to ewentualne nałożenie na ratmedów w PSP obowiązku realizacji określonych zadań ponad poziomem kpp - niektóre działania sprawiają kłopot doświadczonym zawodowcom z PRM, a znając system i realia doskonalenia zawodowego w PSP powątpiewam w możliwość osiągnięcia odpowiedniej biegłości przez ratmedów z PSP.     
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 01, 2015, 14:43:30
Żeby dobrze zrozumieć sedno. Co definiuje zakres uprawnień ratownika medycznego i obszar wykonywania kiedyś MCR a od stycznia świadczeń w Pana opinii? Wiedza i umiejętności? 
Rozporządzenie które Pan powołuje pewnie będzie musiało ulec zmianie. To oczywiste bo taka jest logika prawa - rozporządzenia dostosowuje się do obowiązujących ustaw bo to one są prawem nadrzędnym.
Co do reszty to są grupy GOPR w Polsce które już wprowadziły zestaw ratownika medycznego i spełniają wszystkie warunki określone w ustawach dotyczące leków, odpadów itd. W czym więc dokładnie tkwi problem straży i w którym miejscu wprowadzone przepisy są błędne bo nadal nie rozumiem.


Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 01, 2015, 17:04:20
Które grupy GOPR spełniają wszystkie warunki określone w ustawach dotyczących leków? Być może coś mi umknęło...jako ratownik górski działam 6 lat, nowelizacja ustawy o ratownictwie w górach i nad wodą już od chyba dwóch lat pozwalała nam ratownikom medycznym wykonywać MCR - problem był wewnętrzny organizacji typu przechowywanie leków, obrót lekami o drogim zaawansowanym sprzęcie nie wspomnę. Informacje jakie posiadam to miał wejść pakiet dla medyków, który byłby pobierany na odprawie przed dyżurem i składałby się z rzeczy umożliwiających założenie venflonu, podłączenie kroplówki i zmierzenie poziomu glikemii (cukru). Czyli szału ni ma.... Koledzy po KPP których jest zdecydowana większość dalej robią swoje na obowiązujących isch sprzęcie. TOPR rozwiązał temat jeszcze inaczej kilka lat temu rejestrując się jako NZOZ i z tego co mi wiadomo nie są zachwyceni bo mają dużo papierkowej roboty i innych pierdół, pod które podlegają zakłady opieki zdrowotnej.


Cytuj
Ratownik medyczny posiada wiedzę i umiejętności, których nie traci po zakończeniu dyżuru. I dlatego trudno jest sformułować zarzut, że wykonał czynności ratujące życie poza ZRM. Dopóki nie ma rozporządzenia w/s innych świadczeń zdrowotnych nie znamy szczegółów myśli legislatorów, ale już teraz niejednokrotnie ratmed z PSP, albo spoza dyżuru bierze udział w działaniach na prośbę ZRM i nie ma problemu, w szczególności nie jest to łamanie prawa.
I tu jesteś w błędzie kolego bo było to niezgodne z prawem i zarzut był prosty, że wykonywał czynności w miejscu do tego nie uprawnionym. Każdy prawnik na każdej konferencji mówił, że wychylasz się na własną odpowiedzialność i zasłanianie się wyższą koniecznością nie zawsze uratuje Ci skórę. Wiadomo jak się uda jesteś bohaterem i nikt nie będzie węszył, jak się nie uda to jesteś zerem i nie masz linii obrony bo zapis w ustawie stanowił jasno. Z tego samego powodu ratownicy nie mogli pracować na oddziałach szpitalnych czy izbach przyjęć bo zgodnie z prawem nie mogli wykonywać tam medycznych czynności ratunkowych. Na szczęście od 1 stycznia to się zmienia.

Pokrzywdzeni zostali funkcjonariusze policji, którzy już zakupili dawno karetki ale nie znaleźli się w nowelizacji więc kasa wywalona w błoto
http://ratownik-med.pl/index.php/aktualnosci/rnoci-mainmenu-154/10156-miliony-zlotych-wyrzucone-w-bloto.html (http://ratownik-med.pl/index.php/aktualnosci/rnoci-mainmenu-154/10156-miliony-zlotych-wyrzucone-w-bloto.html)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 02, 2015, 01:14:01
Kol. cindrel- oczywiście wiedza i umiejętności, a nie okoliczności. W innym przypadku po zakończeniu dyżuru o 19:00 lub po wjechaniu z reanimowanym pacjentem na teren szpitala (np. długi podjazd, za który szpital płaci podatek gruntowy) ratownicy medyczni powinni przerwać działania lub ich zaniechać, bo to nie mcr w PRM. Znam wielu ratowników i chyba żaden z nich tak nie myśli, bo tu chodzi o ratowanie życia. Nie jest jasne, dlaczego rozporządzenie o BHS PSP ma ulec zmianie w związku z podpisem Prezydenta - albo ma być, tak jak jest, ZRM albo co? Jeżeli ma to być ZRM  w PSP to PSP  powinna stać się podmiotem medycznym - a więc leki itp...  A jak się okaże, że np. w budownictwie ginie więcej osób, niż w PSP, to się pojawia koncepcje zabezpieczania budów - najlepiej za pieniądze budżetowe...
Organizacje typu GOPR, które stały się podmiotami medycznymi, żeby realizować ustawowo dopuszczone mcr działają w warunkach sprzeczności prawnej, bo mcr to pojęcie związane z ZRM, a nie ochotniczą organizacją ratowniczą. Min. Zdr. ponoć interweniowało w tej sprawie, ale, jak widać, nieskutecznie. Mcr  to zakres zadań do realizacji przez ZRM - w zależności od kompetencji personelu - ratmed, pielęgniarka lub lekarz - ale działają oni na podstawie potwierdzonych umiejętności i wiedzy, czyli kompetencji, a nie realizując przedmiot "mcr"

Kol. zyraf - jest chyba jakieś nieporozumienie - czy rzeczywiście ktokolwiek  uznał mcr poza ZRM za działanie zakazane?? Co wtedy z mcr w WOPR/GOPR? A jaki to paragraf opisuje przestępstwo ratownika medycznego polegające na mierzeniu ciśnienia, odbieraniu porodu czy tamowaniu krwotoku poza godzinami dyżuru w PRM  albo w szpitalu?  A jaki paragraf opisuje przestępstwo ratownika medycznego, który opatrzył ranę lub teściowi podał aspirynę? 
Zespół P przywozi do SOR pacjenta w ciężkim stanie internistycznym, w SOR ciżba pacjentów, dwie osoby z wypadku w stanie krytycznym, personel zajęty, pan pacjent się zatrzymuje - co robią ratownicy: rozpoczynają resuscytację, czy czekają na personel szpitala przypominając sobie refleksje prawnika o "wychylaniu się na własną odpowiedzialność"?  Wydaje się, że prawnik powinien napomknąć o par. 160 KK - może nawet na początku szkolenia...
 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 02, 2015, 07:02:44
Zmiana w ustawie to dopiero światełko, teraz trzeba poczekać na dostosowanie przepisów w PSP, a to chwilę potrwa- bo pewno będzie wielkie sprzątane KG i pewno walka o stołki, noszenie wazeliny w wiaderkach itp. a nikt nic nowego nie podpisze chyba że w akcie złości na odejście, ciekaw jestem czy koordynator krajowy w PSP już ma gotowe  rozwiązania?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 02, 2015, 08:49:15
ignacy nie che mi się już pisać.... po prostu przeczytaj jeszcze raz wszystkie moje posty

pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 02, 2015, 21:34:24
Czytam najbardziej znaczący chyba wpis "...bo było to niezgodne z prawem i zarzut był prosty, że wykonywał czynności w miejscu do tego nie uprawnionym" lansujący odstąpienie ratownika medycznego od działań ratujących życie na podstawie niejasnych przesłanek. To dosyć niepokojące, bo taka postawa czyni z ratownika urzędnika interpretującego nieprecyzyjne zapisy na niekorzyść poszkodowanego. Stąd pytania o przepisy penalizujące ratowanie życia.W naszym odwrotnym kraju setki i tysiące ludzi żyją dzięki zaangażowaniu ratujących, a często wbrew przepisom. Np. żadna karetka nie spełnia wymogów Prezesa NFZ - nie ma oksymetru - i osoba literalnie odczytująca przepisy może wnioskować, że wszystkie kontrakty na ratownictwo medyczne są niezgodne z prawem... A śmigłowce LPR realizują odpłatne transporty międzyszpitalne w czasie opłaconym za gotowość do mcr... A GOPR może żądać pomocy od dyrekcji parku, ale ona nie musi tej pomocy udzielić itd, itp... Próby wyjaśnienia i naprawy sytuacji komentowane są wyniosłym milczeniem albo, jakże polskim: "oj tam, oj tam..." To martwiące, że niektóre przepisy są traktowane jako pretekst do zaniechań i wielka idea ratownicza wyparowuje....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 03, 2015, 12:07:58
Ignacy wybacz ale mieszasz ludziom w głowach. Wiedza i umiejętności to jedno Medyczne Czynności Ratunkowe to drugie, wykonywanie zawodu i udzielanie świadczeń to trzecie a zakaz ratowania to jeszcze co innego. Uporządkujmy więc wszystko i wypowiadajmy się precyzyjnie.

Interpretacja przepisów to wykładnia prawa. W kwestiach regulowanych rozporządzeniami wykładnią prawa w naszym kraju jest stanowisko właściwego dla tematu ministerstwa. To stanowiska ministerstw wyznacza jak rozumieć treść publikowanych przez te ministerstwa rozporządzeń.

Drugi obszar to ustawy i tutaj jest problem, bo w Polsce trudno tu o jednoznaczną wykładnię prawa. Może być ona zależna od tego kto ją prezentuje czyli: autorytarna, formalna, legalna, operatywna, doktrynalna lub nieoficjalna. Tak czy siak ostatecznie w konkretnych sprawach weryfikuje ją sad zawsze biorąc pod uwagę konkretna sprawę i jej okoliczności.

Teraz ustalmy fakty w oparciu o powyższe, stosowane w prawie polskim zasady. W kwestii regulowanej przez rozporządzenia obowiązujące jest stanowisko ministerstwa. Precyzuje ono jasno gdzie ratownik może udzielać Pomocy a drugie stanowisko precyzuje w jakim zakresie:

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie zakresu MCR:
http://4.bp.blogspot.com/-OywJsqJk4tE/VTkO7TANmFI/AAAAAAAAA0U/2Y-o8jWN7H4/s1600/MZ.png
Stanowisko Ministerstwa Zdrowia w sprawie miejsc w których ratownik medyczny może podejmować MCR (pod listem pielęgniarek):
http://www.pielegniarki.info.pl/article/view/id/4335


A teraz kwestie regulowane na poziomie ustawy czyli ten problematyczny obszar który jednoznacznie i jednocześnie nieprawdziwie przedstawiasz ludziom. Nie mogą bowiem robić co chcą w celu ratowania życia, nie ma też tak jak słusznie piszesz zakazu ratowania. Autorytarna, formalna, legalna, operatywna, doktrynalna wykładnia prawa dotycząca tego obszaru brzmi tak:

W art. 11 ust. 1 ustawy o PRM ustawodawca wskazuje na czym polega wykonywanie zawodu. Zwrot „wykonywanie zawodu” ma swoje źródło w art. 65 Konstytucji RP, a w szczególności wynikającej z przepisu wolności wykonywania zawodu. Wykonywanie zawodu ratownika medycznego do dnia dzisiejszego należy rozumieć jako wykonywanie medycznych czynności ratunkowych w formie umowy cywilnoprawnej lub umowy o pracę przez osobę będącą ratownikiem medycznym.
Wykonywanie zawodu ratownika medycznego polega na wykonywaniu zarówno „czynności” w ścisłym sensie rozumianych jako poszczególne czynności, jak i „czynności” w formule szerszej, zbiorczej, które należy rozumieć jako działania czy też grupy czynności. Takimi działaniami są grupy czynności określone w art. 11 ust. 1 ustawy o PRM.
Z uwagi za złożony zakres aktywności ratownika medycznego określonych w art. 11 oraz jego nieprecyzyjne brzmienie przepis ten może rodzić trudności interpretacyjne. Podkreślić bowiem należy iż zakresem przedmiotowym ustawy o PRM jest działalność jednostek Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego i do tego obszaru winien być odnoszony zakres kompetencji zawodowych ratownika medycznego określony w art. 11 ustawy. Brak jest regulacji prawnych jeśli chodzi o wykonywanie zawodu ratownika medycznego poza systemem państwowym, co nie oznacza oczywiście brak możliwości wykonywania zawodu ratownika medycznego przez osoby legitymujące się tytułem. Sprawa ta była dotychczas przedmiotem licznych wystąpień organizacji społecznych oraz zapytań i interpelacji parlamentarzystów. W odpowiedzi na jedną z nich Minister Zdrowia zajął następujące stanowisko: (...) należy wskazać, że ratownik medyczny może udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w warunkach pozaszpitalnych, w ramach zespołu ratownictwa medycznego (ZRM) lub w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR), jak również może on dodatkowo wykonywać swój zawód w ramach ratownictwa górskiego, narciarskiego i wodnego. Ponadto ratownik medyczny może uczestniczyć w zabezpieczeniu medycznym imprez masowych, może być bowiem członkiem zespołu wyjazdowego, patrolu ratowniczego oraz może wchodzić w skład personelu punktu pomocy medycznej. Należy podkreślić, że w tych strukturach ratownik medyczny może udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach posiadanych kwalifikacji. Podkreślić należy, że powyższe stanowisko choć wydaje się racjonalne i uzasadnione społecznie, narusza jednak reguły dopuszczalnej wykładni. Nie można bowiem wyprowadzać wniosków dotyczących pozasystemowych uprawnień ratownika medycznego z ustawy, która reguluje wyłącznie uprawnienia ratownika medycznego w systemie.

Nie możesz też określić tego co może i gdzie może ratownik medyczny na podstawie wiedzy i umiejętności na które się powołujesz. W temacie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 lipca 2007 r. wskazywało docelowe miejsca wykonywania zawodu ratownika medycznego wynikającymi z profilu jego kształcenia: publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, w tym działające w ich strukturze szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, specjalistyczne służby ratownicze oraz ośrodki nauczające, Centra Powiadamiania Ratunkowego, struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, nauczanie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy w szkołach, jednostkach państwowej straży pożarnej, a także w służbach ratowniczych i zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, w służbach zajmujących się bezpieczeństwem i higieną pracy w zakładach przemysłowych oraz w charakterze koordynatora medycznego przy zabezpieczeniu imprez masowych. 20 czerwca 2012 r. rozporządzenie utraciło jednak moc prawną. Według nowych rozwiązań przyjętych w szkolnictwie wyższym, na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 572). Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego określa ogólnie krajowe ramy kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego, w tym opis efektów kształcenia dla profilu ogólnoakademickiego oraz profilu praktycznego w obszarze kształcenia dla nauk medycznych i nauk o zdrowiu, do których należy kierunek studiów ratownictwo medyczne. Kwestie te zostały zawarte w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 2 listopada 2011 r. w sprawie Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 253, poz. 1520). Tym samym kierunek ratownictwo medyczne został wyłączony z grupy kierunków medycznych dla których, na podstawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego określa odrębnie standardy kształcenia.

 
To oznacza że dotychczasowe przepisy dotyczące tego obszaru były niespójne i źle opracowane. Wprowadzały miedzy innymi zakres MCR podejmowanych przez ratownika medycznego do GOPR, WOPR i do zabezpieczenia imprez masowych chodź defekto nie  były to MCR w rozumieniu prawa. W pozostałych obszarach ratownik nie ma prawa podejmować tego rodzaju działań. Czy to oznacza że nie ma prawa uratować osoby w danym miejscu? Też tego nie oznacza. Na pewno oznacza że nie może pełnić dyżuru, być zatrudniany i udzielać tych świadczeń po za wskazanymi miejscami bo nie wolno uznawać że zadziała zawsze w „stanie wyższej konieczności”.  Każda z tych form aktywności może zostać zgłoszona i poddana ocenie sądu. Zostanie rozpatrzona indywidualnie i osoba podejmująca działania poniesie stosowne konsekwencje zgodnie z oceną sądu. Jak zrobi dobrze i był stan wyższej konieczności to dobrze ale podanie leku przeciwbólowego lub nitromintu w OZW to nie jest stan wyższej konieczności tylko udzielanie świadczeń do których nie ma ratownik medyczny prawa w danym obszarze z wszystkimi tego konsekwencjami.
Napisałem się tyle że mi wystarczy aktywności na forum na następny rok  ^_^
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 04, 2015, 00:03:15
Wybaczam i jestem wdzięczny, że  nareszcie jest jednoznaczne i proste wyjaśnienie i już nikt nie będzie miał zamętu w głowie. Wobec mądrości i autorytetu MZ motywacje ratownicze i wiedza medyczna wymiękają, bo muszą.... chociaż MZ twierdząc, że wykonanie kardiowersji przez ratmeda bez nadzoru jest niemożliwe lekko mija się z prawda, bo nadzór lekarza nie jest niezbędny do kilku prostych czynności związanych z kardiowersją - bardzo wielu ratowników medycznych umie to zrobić samodzielnie...     To jest forum ratownicze, a nie prawnicze i skomplikowane egzegezy niespójnych przepisów nie pomagają w podejmowaniu decyzji, gorzej, mogą być podstawą, jak wynika z niektórych postów,  do  zaniechań działań ratowniczych. Uwagi o charakterze analiz prawnych są cenne, ale pamiętać trzeba, że w swej codziennej działalności prawnicy praktycznie nigdy nie ratują życia, a ratownicy nierzadko i dlatego, na szczęście, w różnych procesach ratowniczych powołuje się biegłych, najlepiej z ratownictwa. W tym wątku pojawiło się zadowolenie, że ratmed w PSP będzie mógł legalnie wykonywać czynności, które umie robić. Moja teza jest taka, że określenie obszarów i miejsc wykonywania mcr nie ograniczało możliwości ich wykonywania, w razie potrzeby, poza systemem, co wydawało się kolegom niejasne - stąd trywialne pytania o mierzenie ciśnienia, opatrunki, rko w szpitalu - żeby uzmysłowić części społeczności ratowniczej, o co chodzi w ratownictwie. A dla tych, którzy nie do końca łapią (pewnie z braku czasu) szczegóły i finezje różnych wykładni proszę o propozycje odpowiedzi na zadane uprzednio pytania - dotyczące, żeby nie mącić w głowach,  sytuacji jednoznacznych. Bo chodzi o to, żeby ratownicy nie bali się ratować ludzi, żeby mieli silną motywację i odpowiednią hierarchię priorytetów oraz poczucie wspólnej misji.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 05, 2015, 09:00:47
Prócz przepisów jak mi się wydaje jest w mojej wypowiedzi też odpowiedź. Powtarzam Więc:
To oznacza że przepisy dotyczące tego obszaru były niespójne i źle opracowane. Wprowadzały miedzy innymi zakres MCR podejmowanych przez ratownika medycznego do GOPR, WOPR i do zabezpieczenia imprez masowych chodź defakto nie  były to MCR w rozumieniu prawa. W pozostałych obszarach ratownik nie mógł podejmować tego rodzaju działań. Czy to oznacza że nie ma prawa uratować osoby w miejscu niewymienionym w przepisach? Też tego nie oznacza. Na pewno oznacza że nie może pełnić dyżuru, być zatrudniany i udzielać tych świadczeń po za wskazanymi miejscami bo nie wolno uznawać że zadziała zawsze w „stanie wyższej konieczności”.  Każda z tych form aktywności może zostać zgłoszona i poddana ocenie sądu. Zostanie rozpatrzona indywidualnie i osoba podejmująca działania poniesie stosowne konsekwencje bądź też zostanie obsypana laurami zgodnie z oceną sądu o ile ktoś w ogóle złoży zawiadomienie. Jak zrobi dobrze i był stan wyższej konieczności to dobrze ale podanie nitro w OZW to nie jest stan wyższej konieczności tylko udzielanie świadczeń do których nie ma ratownik medyczny prawa w danym obszarze z wszystkimi tego konsekwencjami.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 05, 2015, 09:29:16
Stwierdzenie "nie mógł" jest niejasne, przed podpisem P. Prezydenta już wielokrotnie ratmedzi realizowali  mcr poza systemem - np. w czasie działań w PSP przy dużym wypadku wkłuwali kaniule, opatrywali rany itp... Uwagi o roli sądu są oczywiste, problem w tym, jakie byłoby brzmienie aktu oskarżenia, stąd pytania o paragrafy. Nie wiem, jak teraz, ale do  niedawna podanie nitratów wchodziło w zakres postępowania rekomendowanego w OZW, a stan taki grozi wystąpieniem nagłej śmierci sercowej... I czy rzeczywiście Ratmed jak zmierzył cierpiącemu teściowi w czasie kolacji wigilijnej ciśnienie i ew. go osłuchał (wywiad, badanie fizykalne,BP - same mcr!!)  i przyniósł z kieszeni marynarki teścia nitromint i psiknął jedną dawkę to złamał jakieś przepisy? A jakby, nie daj Boże, zaczął teścia reanimować (mcr jak byk, nawet zaintubować można!!!) to popełnia przestępstwo??  Oczywiście, przepisy o ratownictwie w Polsce są miejscami bezsensowne, ale na razie zakazu ratowania nie ma...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 05, 2015, 11:38:51
Chyba się ciągle nie rozumiemy. Mam pytanie do pozostałych forumowiczów. Czy wypowiadam się w sposób zrozumiały wskazując w czym tkwi problem? Jest jeden sposób żeby zweryfikować w sposób ostateczny obie teorie - wyroki sądów. Ale to jest kilka dni spędzonych w papierach. Zachęcam jednak do tego by prawnicy straży to sprawdzili. Bestsellerowy artykuł murowany chodź do przewertowania cała baza Lex i nie tylko ona. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 05, 2015, 22:39:55
http://ratuj.edu.pl/aktualnosc/15
 w wolnym czasie, + komentarze
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 05, 2015, 23:15:54
Stwierdzenie "nie mógł" jest niejasne, przed podpisem P. Prezydenta już wielokrotnie ratmedzi realizowali  mcr poza systemem - np. w czasie działań w PSP przy dużym wypadku wkłuwali kaniule, opatrywali rany itp... Uwagi o roli sądu są oczywiste, problem w tym, jakie byłoby brzmienie aktu oskarżenia, stąd pytania o paragrafy. Nie wiem, jak teraz, ale do  niedawna podanie nitratów wchodziło w zakres postępowania rekomendowanego w OZW, a stan taki grozi wystąpieniem nagłej śmierci sercowej... I czy rzeczywiście Ratmed jak zmierzył cierpiącemu teściowi w czasie kolacji wigilijnej ciśnienie i ew. go osłuchał (wywiad, badanie fizykalne,BP - same mcr!!)  i przyniósł z kieszeni marynarki teścia nitromint i psiknął jedną dawkę to złamał jakieś przepisy? A jakby, nie daj Boże, zaczął teścia reanimować (mcr jak byk, nawet zaintubować można!!!) to popełnia przestępstwo??  Oczywiście, przepisy o ratownictwie w Polsce są miejscami bezsensowne, ale na razie zakazu ratowania nie ma...

Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś? Ja znam przykład gdzie strażak ratownik przed przyjazdem ZRM zmierzył glikemie, założył venflon podał kroplówkę glukozę - wszystko zgodnie ze sztuką. Trafił na lekarza, który albo miał zły dzień albo nie lubi strażaków - lekarz go opieprzył, że nie wolno mu robić takich rzeczy, napisał pismo do komendy i narobił gościowi kłopotów bo zrozum w końcu że ratownik medyczny po godzinie 19.00 kończąc dyżur w świetle prawa nie może po za pogotowiem, sorem czy lpr założyć nawet venflonu. Każdy z pracujących i znających ustawę to wie a Ty usilnie twierdzisz, że jest inaczej...Tak łamie prawo podając leki po za miejscem pracy. Już CI kilka razy napisaliśmy, że jak to pomorze to nikt nie będzie węszył jak się okaże, że teść ma niskie ciśnienie a Ty bohatersko walniesz mu nitro i odeślesz go go do bozi to masz przegwizdane.
Idąc Twoim tokiem myślenia, że nikt CI nic zakazać nie może to czemu ratownicy nie mogli pracować na oddziałach? w ambulatoriach? Najwidoczniej jednak jakieś ograniczenia były...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 06, 2015, 01:02:24
Nie wiem, co to jest dupcyk teoretyk, ale chciałbym się dowiedzieć, jaki przepis zabrania ratownikowi medycznemu założenia wenflonu? Pismo lekarza byłoby ciekawe - zdarzają się czasem jacyś zazdrośni... Pomiar glikemii i założenie wenflonu przez ratmeda po dyżurze to nie żaden kłopot (sprzęt można kupić w aptece...), problemem mógł być dostęp ratmeda do leku recepturowego - dożylnego. Bez znajomości treści pisma do komendy powodującego kłopoty trudno się do niego dokładniej odnieść.
Jak "pracujący i znający ustawę" tak ją rozumieją, to nie jest dobrze... Proponuję spróbować przeczytać jeszcze raz, tym razem ze zrozumieniem, zapisy np. o pierwszej pomocy.... Jakbym był ratownikiem medycznym, to w przypadku wywiadu sugerującego zaostrzenie choroby wieńcowej podałbym nitro raczej po zmierzeniu ciśnienia i stwierdzeniu, że nie jest ono niskie (?)... Natomiast nawet licencjat, a nawet magister ratmed, jak poda ntg przy niskim ciśnieniu w samym środku karetki systemowej w czasie oficjalnej interwencji PRM też może mieć przegwizdane, na szczęście nie każde podanie nitro przy niskim ciśnieniu "odsyła do bozi". Mój tok rozumowania nie dotyczy zatrudnienia ratowników medycznych np.  w ambulatoriach, ale wykonywania przez nich czynności ratujących  życie poza systemem, do czego podpis Pana Prezydenta nie był niezbędny. .   
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 06, 2015, 08:54:56
Mój tok rozumowania nie dotyczy zatrudnienia ratowników medycznych np.  w ambulatoriach, ale wykonywania przez nich czynności ratujących  życie poza systemem, do czego podpis Pana Prezydenta nie był niezbędny. .   

 :wall: :wall: :wall:
albo mnie trolujesz albo jesteś oporny na informacje. Skoro podpis nie był potrzebny to po co wszystkie środowiska ratownicze o to zabiegały? W końcu jak można według Ciebie było zgodnie z prawem działać to po co ta nowelizacja ustawy?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 06, 2015, 12:32:06
Nikogo  nie troluję, tylko staram się wykazać, że nawet bez prezydenckiego podpisu ratownik medyczny mógł (nie było zakazu) wykonywać czynności ratujące zdrowie i życie poza systemem PRM - stąd naprowadzające pytania dla zwolenników tezy, że "nie wolno"... Prawo do ratowania dotyczy nie tylko ratowników medycznych, bo np. harcerz też może unieruchomić złamanie, matka schładzać oparzenie u dziecka, siostra tamować krwotok i opatrywać ranę brata, a ochroniarz na lotnisku prowadzić resuscytację - nawet z użyciem AED !!!!!  Jest to oczywiste i niby szkoda klawiatury, ale jeżeli ktokolwiek szuka w niejasnych przepisach pretekstu do zaniechania działań ratowniczych, a jest ratownikiem medycznym, to może oznaczać, że proces wychowawczy w systemie szkolenia ratmedów szwankuje i należy to nadrobić - lepiej późno, niż wcale. Oczekiwania środowisk ratowniczych, zapisy ustawy i aktów wykonawczych to tematy na odrębne rozważania w nastroju tragikomicznym - w miarę wzrostu liczby ofiar systemu coraz bardziej "tragi", a coraz mniej "komicznym". Nowelizacja ustawy w zakresie dotyczącym ratmedów ma sens o tyle, że mogą oni wykonywać zadania zawodowe w podmiotach leczniczych nie będących jednostkami PRM - co prostuje w pewnym sensie niezgodności prawne pomiędzy np. regulacjami dotyczącymi PRM, a przepisami o GOPR czy WOPR. Ale w żadnym stopniu nie ułatwia to mierzenia ciśnienia, poziomu glikemii, zakładania wenflonu czy tamowania krwotoku przez ratownika medycznego poza godzinami pracy, np. w PRM, bo nie było to zakazane.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: MIKO w Listopad 06, 2015, 12:54:41
Proponuję odwiedziny u najbliższego prokuratora i zaprezentowanie tezy.

Ja Ratownik Medyczny posiadający potwierdzone kwalifikacje zawodowe poza godzinami pracy w PRM zaniechałem świadomie wykonania czynności które mogły mieć wpływ na ratowanie życia, bo .............  konstrukcja prawna jest nie jasna.
Nie zapomnijcie zabrać na rozmowę szczoteczki do zębów

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 06, 2015, 13:02:37
Każdy przedstawia swoje racje,  słuszne lub nie - ciężko powiedzieć. ale mamy w KG radców prawnych więc wysłać zapytanie do szefa niech jasno określi jak interpretować ten problem co do mcr i niech bierze odpowiedzialność za papiery które podpisuje a nie żebym ja się przy zdarzeniu zastanawiał czy już łamię prawo czy jeszcze nie bo może podciągnę to pod stan  wyższej konieczności itp
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 07, 2015, 11:09:33
Od 1 stycznia już się nie zastanawiasz tylko działasz bo zmieniła się ustawa.

Cała dyskusja raczej ma poziom akademicki bo dotyczy tego co było i w sumie tego co jeszcze obowiązuje do końca roku.


Ignacy: w jednym się zgadzamy - nie było napisane, że nie wolno. Było napisane w jakim miejscu wolno. Skoro były wymienione miejsca SOR, ZRM i LPR to był problem bo raz nikt nie mógł zatrudnić ratownika np na oddziale bo jak taki się pojawił to z miejsca związki pielęgniarek kablowały, że ratownik może zgodnie z ustawą na tym oddziale co najwyżej tyłek podetrzeć pacjentowi i aby szpital nie miał problemów szybko ratowników z oddziałów wywalono np w Katowicach. Dwa nie znam żadnego ratownika, który w sytuacji zagrożenia życia olałby temat i nie robił wszystkiego co potrafi ale znam masę i sam byłem w takiej sytuacji, że świadomie głośno powiedziałem, że biorę na klatę odpowiedzialność za poszkodowanego i robię więcej niż przewiduje KPP. Nigdy na szczęście nic nie skopałem ani nie było powikłań ale w sytuacji gdy w rowie, w którym było rozwalone auto ja podawałem leki bo ZRM po prostu nie miał za bardzo jak się tam dostać coś poszłoby nie tak to jestem umoczony bo zgodnie z ustawą MCR mogę wykonywać na SOR w ZRM lub LPR a nie w OSP. Zasłanianie się stanem wyższej konieczności lub argumentem, że nie jest napisane "nie wolno"....cóż interpretowałby to sąd i do czasu pierwszego wyroku w tego typu sprawie nikt z nas nie będzie wiedział jakby się temat zakończył. Każdy kto po za miejscem pracy podejmował takie działania miał świadomość o której piszę już setny raz - jak się uda jesteś bohaterem i nikt słowa nie powie i nawet się nie zainteresuje, jak się nie uda mogą być problemy. Na szczęście zostało to już uregulowane i nie będzie absurdalnej sytuacji nawet czysto teoretycznej, że ktoś mi powie, że w tym miejscu nie mogłem tak działać.

Ja się z tej nowelizacji cieszę bo to daje mi nowe możliwości i w sposób absurdalny nie ogranicza mojego zawodu. Teraz jestem ciekaw jak psp rozwiąże swoje wewnętrzne sprawy np. związane z lekami i możliwością wykorzystania ratowników medycznych. GOPR nie specjalnie sobie w tym temacie poradził - temat ślimaczy się okrutnie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 07, 2015, 21:02:51
No w zasadzie zgoda, ale nie jest tak, że oficjalne działanie w ramach dyżuru ZRM usprawiedliwia błędy. Problem jedynie w tym, że działania ratmeda ratujące życie poza PRM są niecodzienne, powodują silny stres, a jeszcze się może trafić dziwny lekarz (chyba niewyspany albo coś...) i kłopot gotowy. Mój apel jest taki: bez względu na to, jak będzie brzmiało odnośne rozporządzenie ministra, w każdej sytuacji tego wymagającej ratujcie życie i zdrowie  -  tak dobrze, jak umiecie. Nie zawsze się uda, ale taka jest misja ratownicza...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Listopad 09, 2015, 22:30:19
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 12, 2015, 22:45:40
Nie znam osobiście Pana I.B. Ale miałem okazję być na jego kilku publicznych wystąpieniach w dość prestiżowych miejscach i zawsze małe wrażenie że był troszkę oderwany od rzeczywistości, ale zaznaczam że nie podwarzam jego wiedzy, a raczej jego wizja w stosunku do RM i kpp była momentami dziwna. Ale napewno należy zaznaczyć, że zrobił dużo dla ksrg, a jak to mówią nie zawsze wszystko się udaje  :mellow:
Uzupełnienie: Rokowiec, perkusista
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: strazakos_jrg w Listopad 13, 2015, 14:05:28
Panowie, moze Panie...
Zdaje sobie sprawę ze po nicku mozna czasem nie zorientować sie kto jest kim ale pewne nazwiska trzeba znać. Ja stażem w PSP moze nie jestem długo bo 8 lat ale byłem na kilku szkoleniach czy wykładach Pana Ignacego Bamberga. Teoria merytoryka i praktyka. Lata temu byłem na szkoleniu KPP w Łodzi ze śmiesznej organizacji PCK, która obecnie jednak wspiera KSRG. Moze jest czasem przekonanie, ze Pan Dr Bamberg chce udowodnić, ze sie jeszcze mało wie ale czasem przez rożne odczucia lepiej sie zapamiętuje- szok irytacja itp
Moze macie więcej sluzby, moze mniej- szczerze? ..... .... ..     Nie interesuje mnie to ale doradca KG to chyba osoba która ma "cokolwiek" w głowie.
Spójrzcie na obecne zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG. Na czym sa oparte? Na tym co kiedyś m. in. On tworzył.
A teraz zwracanie sie do niego-delikatnie mówiąc- bez kultury zasługuje na krytykę. Gram zawsze w otwarte karty wiec niech poziom chociaż u nas zostanie właściwy. Zapewne w większości jesteśmy rat medami, wszyscy ludźmi ale SZACUNEK przede wszystkim bo będąc anonimowymi jesteśmy cwani.. Face to face "Panie Doktorze" tiu tu. Miejmy jaja koledzy. Odbierzcie to w dobrym tonie bo nie zamierzam napewno jakiegoś konfliktu rozpoczynać. Nie po to jest forum.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 13, 2015, 15:39:02
Wizja Ignacego jest oderwana od rzeczywistosci tylko dlatego, ze nasza rzeczywistosc to jedna wielka kupa.
i od co najmniej 15 lat jak ja poznałem ignacego on nasza rzeczywiśtośc regularnie zmienia. na lepsze

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 13, 2015, 16:10:28
Ignacy Ty jeździsz w pogotowiu czy tylko taki dupcyk teoretyk jesteś?

Wystarczy poguglować 15 sekund....

"lek. Ignacy BAUMBERG
   Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, ekspert programów europejskich w dziedzinie medycyny katastrof, lekarz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Asystent Zakładu Medycyny Ratunkowej i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.  Uczestnik wielu zagranicznych szkoleń w zakresie medycyny ratunkowej. Wieloletni koordynator ratownictwa medycznego Państwowej Straży Pożarnej. Autor i współautor opracowań i publikacji z dziedziny ratownictwa medycznego oraz zdarzeń mnogich i masowych."

"koordynator ratownictwa medycznego KW PSP w Łodzi dr Ignacy Baumberg"
wcześniej "lek. med. Ignacy Baumberg - radca komendanta głównego PSP ds. ratownictwa medycznego."


Nie znam tego pana.

Biorąc pod uwagę tytuły jakie tu wypisałeś tym bardziej dziwi mnie brak zrozumienia sytuacji ratowników medycznych, którzy przez tyle lat działając po za systemem robili to na granicy prawa albo wręcz je łamiąc. Na szczęście jeszcze tylko niecałe dwa miesiące tej patologii w tak dużym wymiarze. Teraz czekajmy na odpowiednie rozporządzenia - u mnie w pracy już się zastanawiają na jakie oddziały wepchnąć ratowników uzupełniając braki w personelu pielęgniarskim.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 13, 2015, 16:44:21
Dla mnie osobiście nieważne kto jest kim - ważne co mówi, pisze. Jeśli ktoś ma pojęcie to wie z kim ma do czynienia, a kultura zawsze obowiązuje. Ważne, żeby to co się teraz będzie działo miało ręce i nogi. Wszak chodzi o ratowanie życia i zdrowia. Uważam, że KSRG ma taką gęstą sieć i jest tak mobilna, że jakość w temacie ratownictwa medycznego jest właściwym kierunkiem. Dzięki temu można podtrzymywać życie do przyjazdu "fachowców". A im "fachowiec" jest szybciej i im szybciej podejmuję zaawansowane czynności tym lepiej dla ratowanego.
Teraz zastanówcie się lepiej jak ma to wszystko wyglądać w praktyce. Może macie konkretne pomysły tylko nie rozpisujcie się proszę na temat karetek w Straży, bo jak dla mnie to za daleka przyszłość. Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: strazakos_jrg w Listopad 13, 2015, 17:43:56
Osobiście jestem za kilkoma lekami przy ratmedzie tylko jak to rozwiązać - czy robić ze straży podmiot leczniczy? bo oczywiście trzeba będzie recepty a to już są komplikacje. Jak na to zapatrują się koledzy z GOPR? Z tego co tu pisano to już tak zrobiono? Można się na ten temat trochę rozpisać kolego Zyraf??

To jeszcze niech nam dadzą broń pały bloczki na mandaty i róbmy za policję!
Koledzy nie mozna całe PSP traktować jednakowo. Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1! Samochody nowe sa, na dodatki służbowe nie ma i jaki efekt?
A my mówimy o lekach? Po co? Chyba ze adrenalina i.m. Podczas anafilaksją która zdarza sie nam i tak rzadko. Nie bierzcie pod uwagę wszystkich jednakowo bo to kretynizm! To ze ktoś ma rat med to tez nie świadczy zawsze o wszystkim... Sa podstacje gdzie ratownik dostaje 12-15 zł/h i to jest mądre? PATOLOGIA
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 13, 2015, 18:49:30
Lepiej tutaj o takich rzeczach nie mów jeśli chodzi o zestawy PSP R1, że nie było - to jest wymagane! Nikt przecież nie chce transportować czy być konkurencją dla ZRM PRM bo nie ma nawet się co porównywać z wiedzą i umiejętnościami. Parę możliwości można wykorzystać a niestety do tego leki są potrzebne-bo jak np. po zmierzeniu poziomu cukru go podnieść nieprzytomnemu charczącemu - glukozą dożylną. Anafilaksja też można zatrzymać, tylko trzeba też wiedzieć kiedy podać.
Narazie rozważamy teoretycznie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: madmax29 w Listopad 13, 2015, 19:04:53
Cytuj
Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1!
Przykład takiej jednostki???
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 13, 2015, 19:22:14
A to dopiero. Ciekawe co rząd PiS wymyśli.
https://remiza.com.pl/pis-panstwowa-straz-pozarna-jest-waznym-elementem-systemu-bezpieczenstwa-zobacz-progam/
Mam pewne obawy i pewne nadzieje.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 14, 2015, 00:10:34
żyraf, ja pracuję z ratownikami medycznymi, a wcześniej sanitariuszami, ponad 35 lat. Mam wrażenie, że rozumiem ich sytuację i dlatego powtarzam, że na razie nie ma przepisów penalizujacych ratowanie życia i proszę o podanie paragrafu, który złamał ratownik medyczny prowadząc resuscytację na terenie SOR, lub mierząc teściowej ciśnienie lub tamując, jako świadek zdarzenia, krwotok u ofiary wypadku samochodowego. Dobrze się stało, że jest nowa ustawa, szkoda, że były tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych... Może w tej dyskusji niezbyt wyraźne  było rozróżnienie pomiędzy zatrudnieniem w podmiocie leczniczym, a działaniami ratowniczymi po pracy, jednak na wyraźne pytania nie było odpowiedzi. A to ważne problemy, bo większość ze znanych mi spraw ratmedów dotyczy zaniechań, a nie nadmiernego zaangażowania i osłabianie poczucia misji ratowniczej może prowadzić do niezachowania należytej staranności...     
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Listopad 14, 2015, 14:41:53
Cytuj
Sa JRG w Polsce gdzie do niedawna nie było albo nie ma wyposażonych toreb R1!
Przykład takiej jednostki???

Hmmm.... Przypadek z pewnego dużego miasta.... Akcja miała miejsce na pewnej imprezie studenckiej na której prawdopodobnie z pewnych przyczyn organizacyjnych życie straciło trzech studentów. Było wiele osób poszkodowanych a PSP przyjechała bez PSPR1. PSPR1 było na tym samochodzie wycofane od kilku miesięcy z powodu braku w niej sprzętu z uszkodzonym AMBU włącznie. Także takie rzeczy również w Polsce. 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 14, 2015, 22:03:52
Kompletność zestawów R-1 to problem będący tajemnicą poliszynela....  zwłaszcza na odcinku opatrunków schładzających....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Listopad 15, 2015, 21:51:15
W straży jest problem z uzupełnianiem braków zużytego lub przeterminowanego asortymentu torby. Panowie KM nie przewiduja zazwyczaj zakupów na ten cel ze środków własnych (co się później mści) a i nie zawsze ZRM jest chętne do obdarowywania nas tym co zużyliśmy. Zresztą czy to powinno tak wyglądac, że strażak jak żebrak ma chodzić do tej kartki i prosić szanownego Pana, żeby łaskawie zechciał dać nowy kołnierz albo maseczkę czy filterek. Dla mnie to powienien być prawny zapis, że torba PSP R1 ma być kompletna w przeciągu 2 godzin od zakończenia działań. Powinna być uzupełniona na podstawie wypełnionej karty medycznej przez najbliższa stację pogotowia do ktorej wóz udaje się w drodze powrotnej do JRG.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Listopad 15, 2015, 21:55:28
Powinna być uzupełniona na podstawie wypełnionej karty medycznej przez najbliższa stację pogotowia do ktorej wóz udaje się w drodze powrotnej do JRG.
Tak tak, a zużyte paliwo powinno być uzupełnione na najbliższej stacji benzynowej na podstawie karty pracy pojazdu...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Listopad 15, 2015, 22:15:39
Tzn o jakich kosztach mówisz? Ile masz do najblizszej stacji? U mnie na 5 JRG każdy nie ma dalej niż 3 km.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Listopad 15, 2015, 23:26:19
W pogotowiu "sponsora" nie znajdziesz... inne ministerstwo...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Listopad 18, 2015, 11:50:39
Szydło w expose stwierdziła, że pogotowie jest sprywatyzowane i nie przyniosło to dobrego skutku. Widzi tą organizację w służbie. Co przyniesie nam nowy dzień? Czyżby ogólnie pojęte ratownictwo będzie stanowiło jedność? PSP + RM?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 18, 2015, 20:28:29
żyraf, ja pracuję z ratownikami medycznymi, a wcześniej sanitariuszami, ponad 35 lat. Mam wrażenie, że rozumiem ich sytuację i dlatego powtarzam, że na razie nie ma przepisów penalizujacych ratowanie życia i proszę o podanie paragrafu, który złamał ratownik medyczny prowadząc resuscytację na terenie SOR, lub mierząc teściowej ciśnienie lub tamując, jako świadek zdarzenia, krwotok u ofiary wypadku samochodowego. Dobrze się stało, że jest nowa ustawa, szkoda, że były tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych... Może w tej dyskusji niezbyt wyraźne  było rozróżnienie pomiędzy zatrudnieniem w podmiocie leczniczym, a działaniami ratowniczymi po pracy, jednak na wyraźne pytania nie było odpowiedzi. A to ważne problemy, bo większość ze znanych mi spraw ratmedów dotyczy zaniechań, a nie nadmiernego zaangażowania i osłabianie poczucia misji ratowniczej może prowadzić do niezachowania należytej staranności...   

A Ty dalej swoje. Nie było nigdy żadnych "tendencje do szukania pretekstów do zaniechań działań ratowniczych". Był bubel prawny, który ograniczał pracę ratowników ten bubel był w randze ustawy. Tak dla sportu bo już nie ma to większego znaczenia podyskutujmy na ten temat dalej. W rozporządzeniu jest podana lista leków, które ratownik może podać samodzielnie (zespół P). Na tej liście nie figuruje np pyralgina ale też nigdzie nie jest napisane, że ratownik NIE MOŻE podać pyralginy jak i wiele innych leków przydatnych w stanach nagłych. I jak odniesiesz się do tego? Wiedzą i często umiejętnościami nie ustępujemy różnym lekarzom, których można stety lub niestety spotkać w karetce ale jeszcze nie widziałem, żeby ktoś szalał z innymi lekami niż te które znajdują się w rozporządzeniu. Przecież ratownik mógłby się kierować stanem wyższej konieczności.
Co o tym sądzisz? (pozwolę sobie pisać do Ciebie przez Ty - tak po prostu jest wygodniej korespondować przez forum, absolutnie nie jest to forma okazywania braku szacunku dla Twojej wiedzy, funkcji i doświadczenia)


Siedem
Chyba sobie jajka robisz - to tak jakby po niewielkim pożarze ludzie przyjeżdżali do straży uzupełnić/wymienić gaśnicę.
Co do pogotowia nie jest na pewno państwowe - jest finansowane z budżetu państwa ale do przetargów o kontrakt mogą stawać prywatne podmioty, które chcą świadczyć usługi z zakresu ratownictwa medycznego. Jak wiadomo w tym dziwnym kraju nie wygrywa najlepsza oferta ale najtańsza. O ile są jakieś normy co do wyposażenia to co do płacy norm nie ma i tam się oszczędza jak wygrasz przetarg dając niską kwotę. Ze sprzętem bardzo przydatnym też wtedy jest problem - bo ma być np sztuka jedna i broń Cię panie boże przed zużyciem bo ma być jak będzie kontrola a nie do używania bo jest drogie i jednorazowe...
Daleka droga do stworzenia i poprawy szeroko rozumianego systemu ratownictwa ale kierunek wydaje się właściwy.


ratolek
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z receptami? W karetkach recept nie ma. GOPR w żaden sposób jeszcze tematu nie ogarnął. Rat med może działać ale nie ma czym i na czym bo organizacja nie dostarcza sprzętu, leków itd itp. Czyli działa na tym co po prostu wyniesie z zakładu pracy (leki, venflon, strzykawki itd itp) Co do straży uważam, że standard karetki P nie jest niczym abstrakcyjnym a przy masowych zdarzeniach lub zabezpieczeniach większych akcji straży w zupełności wystarczy. I nie ma co tu się martwić o dowożenie do szpitala. Kareta/personel zabezpieczający np imprezy masowe robi robotę na miejscu i wzywa system do transportu osób do szpitala, nie może opuścić miejsca imprezy (np koncert) bo jak będzie kolejny wypadek to będzie klops. Tak może to również funkcjonować w straży - zabezpieczyć, przygotować do transportu i przekazać. Jak wyjdzie i co wyjdzie czas pokaże. Teraz jest to czysto akademicka dyskusja.


Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Listopad 19, 2015, 13:12:27
projekt rozporządzenia    http://ratunek24.pl/files/111915/projekt%20rat%20med.pdf
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 19, 2015, 15:31:21
Szaleństwo :)
Odnoszę wrażenie, że pomału będzie zwrot w stronę zespołów ratowniczych i wozy z "S"zamanem będą wygaszane.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 19, 2015, 21:03:51
eski beda dwuosobowe,
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 20, 2015, 01:05:01
żyraf, jak czytałem, że "Na tą chwilę nie wolno było ze względu na zapisy ustawy:" albo "zgodnie z prawem też nie mógł nawet zmierzyć poziomu glikemii", albo  "zgodnie z prawem będąc na służbie w straży powinieneś zapomnieć o wiedzy i umiejętnościach rat med" to odniosłem wrażenie, że takie straszenie (nieuzasadnione) jest wyrazem tendencji do szukania pretekstów do zaniechania działań ratowniczych, ale jeżeli mimo straszenia ratmedzi będą ratowali - to dobrze... Nie mam problemu ze skracaniem dystansu ani z różnymi funkcjami, bezpośredniość ułatwia dialog merytoryczny i odmładza... Problem z lekami jest taki, że te recepturowe zapewnia podmiot leczniczy i ich trzeba pilnować, a zwłaszcza narkotyków. Co do rozporządzenia -wymogi co do karetki przewidują  1 (jeden) lek przeciwbólowy  i 4 litry płynów infuzyjnych i tlen... Rozsądny dysponent powinien wyposażyć karetki w leki przewidziane dla ratmeda, ale jak mu kalkulacja siądzie - to ograniczy i będziesz mógł i chciał podać, ale nie będzie - zgodnie z prawem.... Ale przekomarzanki o mcr poza prm to coś małego wobec projektu rozporządzenia - dosyć dziwnego. Rzeczywiście może chodzić o S-ki dwuosobowe, bo zakres uprawnień ( i prawdopodobnie zobowiązań) ratmeda będzie zbliżony do poziomu specjalisty medycyny ratunkowej lub anestezjologa. Pomysł ciekawy, dający oszczędności, wystarczy zmienić rozporządzenie
( § 8.1.    W podmiocie leczniczym świadczenia zdrowotne z zakresu anestezji, polegające na wykonywaniu znieczulenia ogólnego oraz znieczulenia regionalnego: zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego, mogą być udzielane wyłącznie przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii) i wyszkolić ludzi, i już. 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 20, 2015, 08:43:46
ignacy rsi dopuszczone jest do wykonania w okreslonych przypadkach przez paramedykow w wielu systemach na swiecie. nie ma co trywializowac i zaczynac retoryki- miliony ludzi umrą czy w koncu bedzie komu to robic na blokach operacyjnych.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 20, 2015, 13:25:06
Oczywiście, że rsi jest dopuszczalna w różnych systemach, ale to nie retoryka, tylko aktualne przepisy - wystarczy zmienić rozporządzenie i będzie git.... Tylko pojawia się pytanie, dlaczego wymyślono szereg niedoskonałych i drogich urządzeń nadgłośniowych, skoro wystarczyłoby wprowadzić powszechną rsi...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 20, 2015, 17:44:15
bo chyba nie do konca dzialaja w urazach czaszkowo mozgowych. oraz u jeszcze przytomnych pacjentow niewydolnoscia oddechowa.
dobrze bedzie, jesli doktoruy znikna w koncu z karetek na obecnych zasadach. do kazdego zdarzenia bedziec leciec ratownik. liczba intubacji na zespolach bez lekarza zwiekszy sie a co za tym idzie zwiekszy sie bezpieczenstwo wynikajace z doswiadczenia. ale te intubacje musza miec wskazania a decyzja powinna wynimkac z procedur
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 20, 2015, 18:01:47
Myślę podobnie - zespoły ratownicze zupełnie wystarczą a na stacjach większych/centralnych lekarz prawdziwy specjalista medycyny ratunkowej, który w razie wielkiej draki dojeżdża z kolejnym ratownikiem wspierając w ten sposób zespół  :mellow:


Kurka PIS ledwo zaczął rządzić a tu takie zmiany  ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ ^_^ taki żart :D
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 20, 2015, 18:59:08
przeciez to niech ich pomysly tylko efekt wielu lat stran o zmiany
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 29, 2015, 10:40:03
To może znowu zaserwuję porcję faktów:
1.   Żeby wiedzieć co faktycznie się zmieni w PRM w nadchodzącym roku wchodzimy na: https://www.facebook.com/ratuj.edu (https://www.facebook.com/ratuj.edu) poniższą stronę i czytamy dwa ostatnie wpisy.
W ogóle zachęcam tych którzy chcą być na bieżąco z PRM do polubienia tego: https://www.facebook.com/ratuj.edu (https://www.facebook.com/ratuj.edu)  lub tego: https://pl-pl.facebook.com/medpolmed (https://pl-pl.facebook.com/medpolmed) profilu bo z nich jako środowisko czerpiemy bieżące informacje za nim dostaną się one do głównych mediów.

2.   Obecnie wdrażane zmiany to te co do których decyzje zapadły rok i dwa lata temu (SWD PRM, nowela itd.) PiS nie ma z tym nic wspólnego. Zresztą wystarczy uważnie przeczytać projekty i sprawdzić sobie daty uchwalenia ustaw żeby to zrozumieć.

3.   Jeszcze nikt nie wie, jakie zmiany zapowiada PiS ale raczej na pewno nie będzie do łączenie PRM z PSP i wdrożenie RW. Wręcz przeciwnie.

4.   Zyraf nie jest prawdą to co piszesz. W GOPR praca wre (w zależności od grupy oczywiście) i jest już grupa GOPR która ogarnęła temat od A do Z. Teraz proponuję byś odrobi zadanie domowe i za pomocą kolegów z GOPR dowiedział się i podał Państwu która to grupa. Jeżeli okaże się że mam rację to proszę o przesłanie dobrej flaszki pod wskazany adres :D

5.   Ignacy chłopaki ciągle piszą o czymś innym co ty mówisz więc już dajcie sobie spokój i skupcie się na innych wątkach bo warto poczytać co do powiedzenia mają inni.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 29, 2015, 12:04:56
Jeszcze nikt nie wie, jakie zmiany zapowiada PiS ale raczej na pewno nie będzie do łączenie PRM z PSP i wdrożenie RW. Wręcz przeciwnie.

4.   Zyraf nie jest prawdą to co piszesz. W GOPR praca wre (w zależności od grupy oczywiście) i jest już grupa GOPR która ogarnęła temat od A do Z. Teraz proponuję byś odrobi zadanie domowe i za pomocą kolegów z GOPR dowiedział się i podał Państwu która to grupa. Jeżeli okaże się że mam rację to proszę o przesłanie dobrej flaszki pod wskazany adres :D


No co wre? pakiet dla medyka składający się z kroplówki i glukometru (oczywiście venflon itd itp) Na tym etapie moja wiedza na ten temat się zatrzymała. O tym była mowa rok jak nie dwa temu. Na ostatnim centralnym szkoleniu temat został powiedzmy przy kawie poruszony i ogólnie nic nie wiadomo jak to ugryźć. Co robi jakaś grupa - nie wiem. Wypadało by aby pomysły i zarządzenia szły z centrali w Zakopcu. W straży też żadna KM/KP nie wymyśla sama sobie tylko wszystko idzie z góry. Faktem też jest, że przekaz informacji w mojej grupie delikatnie mówiąc jest daleki od ideału więc może coś się jednak dzieje - tego tez nie wykluczam.
Przy ostatniej większej akcji ratownik GOPR/medyk podawał "swoje" leki czyli gdzieś je "sobie zorganizował" a nie były to leki w żaden sposób zakupione przez GOPR.
W PSP raczej to nie przejdzie, że do pracy przyniosę swoją apteczkę zmajstrowaną w drugiej robocie-pogotowiu.

Na ten temat chętnie pogadam i czegoś się dowiem ale raczej sugeruje przerzucić się na prywatne wiadomości bo kolegów ze straży może to nie interesować.



Z tym pisem to żartowałem przecież napisałem to wielkimi literami zaraz obok tego wpisu  :wall:

Jeszcze miesiąc i dyskusja akademicka odnośnie mógł/nie mógł przejdzie do historii :) oczywiście czekamy dalej na rozporządzenia.


Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 29, 2015, 17:17:56
@cindrel, to jest ratowniczy bank wiedzy i zakładam, że nie tylko aktywni uczestnicy mogą z wymiany myśli skorzystać. A skoro chłopaki prezentują orientację nie zmąconą bliższą znajomością rzeczy, to śpieszę prostować. Zdarza się tyle brzemiennych w skutki zaniechań, zarówno na poziomie przygodnych świadków zdarzenia, jak i  w praktyce zawodowców, że każde spekulacje o możliwości  odstąpienia od wykorzystania wiedzy i umiejętności są bardzo niepokojące...
A może z innej beczki:
Jutro (30.11.) dalszy ciąg dyskusji nad projektem rozp. - na razie skreślono np. intubację w niewydolności oddechowej i utrzymano wymóg teletransmisji i konsultacji lekarskiej jako warunków wykonania kardiowersji u nieprzytomnych pacjentów...
Ciekawe, jakie leki zostaną ( np. lidokaina jak do znieczulenia podpajęczynówkowego??) ??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 29, 2015, 20:36:22
Z intubacją zgadzam się ale z kardiowersją no trochę lipa...zanim przejdzie transmisja zanim oddzwonią to już może być potrzebna defibrylacja a nie kardiowersja. Gdzie można przeczytać o tym co przeszło a co zostało usunięte?

Co z cewnikowaniem przez zespoły P? - to jest broń obusieczna  :fiuu: z jednej strony odpadną durne przejazdy na urologie z drugiej POZ już totalnie się na to wypnie skoro mogą podjechać ratownicy...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Listopad 29, 2015, 20:56:42
wykreślenie intubacji w zasadzie moze zamknac temat. jesli ratmedzi nie beda mogli tego robic istnienie zespolow S nadal bedzie utrzymane...dramat..
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Listopad 30, 2015, 13:57:30
Popieram wypełni Ignacego B. Nie każdy RM w PSP czuję się na siłach, nie każdy pewnie też chce wykonywać MCR  .Zostanie on zmuszony rozkazem do wykonania czynności?  Panowie nie jestem fanatykiem ratownictwa medycznego, ale zwykłym strażakiem mającym w miesiącu parę dyżurów, w ZRM i tam wystarczy mi medycznych czynności ratunkowych. W służbie chce pozostać przede wszystkim strażakiem. Dość wolontariatu, ciągłych nowych zadań a grup zaszeregowania zero. Koordynatorzy , Instruktorzy RM na ternie powiatu, ciągle nowe stanowiska i zadania tylko grup zaszeregowania i pieniędzy brak.  Zostawmy ludziom wybór, kto chce się podjąć tego zadania!!!!!

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 30, 2015, 14:54:06
Witam.
Z tym o czym wspomniałeś na marginesie - zgadzam się. Boli mnie też, że nie ma nikogo ze struktur MSWiA zaproszonych-tak jakby tego tematu nie było.
Jeśli chodzi o RM w KSRG racja, że nie czujesz się na siłach. Ale to dziwne, że pracując w PRM nie chciałbyś wykonać paru rzeczy więcej. Przecież nie było by to więcej niż aktualnie na zespole P - ja bynajmniej sobie tego w KSRG nie wyobrażam. Oczywiście chciałbym mieć trochę więcej możliwości, ale to wszystko musiałoby mieć sens. Mogę się dostać do żyły lub do kości, sprawdzić cukier, ciśnienie i zdefibrylować, zaintubować i podłączyć respirator, aby ZRM przyjechał i przejął. Chodzi o kupienie czasu pacjentowi. Tutaj przecież chodzi o szybki przyjazd co KSRG gwarantuje lepiej niż PRM który praktycznie pracuje za POZ. W paru momentach przydała by się jeszcze Adrenalina np. w anafilaksji i w NZK. Wszystko jednak w gotowych zestawach np. tzw ampułkostrzykawkach.
Przecież to, że ja chce te rzeczy to nie wynika z tego że naoglądałem się amerykańskich filmów, ale z tego że strażacy jeżdżą za ZRM do NZK, do urazów, czasem sami jesteśmy narażeni na różne zagrożenia. No i ktoś z księgowych i organizatorów w MZ, MSW i w rządzie powinien dostrzec iż te marne grosze które tutaj włożą przyczynią się do tego, że parę zgonów unikniemy i dzięki temu paru obywateli podatkami zasili ten kraj, ale też nie od razu.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Listopad 30, 2015, 17:01:18
Zostawmy wolny wybór, co do wykonywania MCR w służbie! Takie jest moje subiektywne zdanie na ten temat.  Chcesz wykonywać za darmo MCR rób to, nie chcesz nie wykonuj! Ciekawi mnie tylko fakt jak będzie wyglądać doskonalenie zawodowe tych strażaków, którzy nie mają dyżurów w ZRM? Wkłucia będą ćwiczyć na kolegach ze zmiany a dawki leków,  w ramach czasu wolnego będą sobie przypominać ????;-) Może jakieś inne pomysły???
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 30, 2015, 17:36:33
Znając życie to u Nas będą konkretne procedury i tak jak każdy strażak musi mieć kpp tak każdy strażak ratmed będzie miał swoje procedury, które wykorzysta albo nie. Ja wkłucia ćwiczę całe życie zawodowe i cały czas się czegoś uczę, a jak się nie znajdzie obwodu lub szyi to zawsze zostaje kość (przy oparzeniu). Na leki też jest sposób - ampułkostrzykawki - i praca staje się prostsza. A zastanów się jak spojrzą na Ciebie koledzy gdy ktoś im wytłumaczy, że Ty mogłeś prędzej mu pomóc i może byłoby inaczej - udałoby się uniknąć śmierci.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Listopad 30, 2015, 17:56:37
Nie każdy strażak w PSP zobowiązany jest posiadać KPP. -) to po pierwsze! A po drugie zastanów się jak spojrzy na ciebie żona gdy ty zamiast opłacać rachunki  itp….kupujesz nowe książki, wyjeżdżasz na szkolenia i sympozja w ramach samokształcenia???? Sorry nie jestem fanatykiem, lecz normalnym facetem, mężem i ojcem i za swoją uczciwą pracę chcę pieniądze! Idąc tym tokiem myślenia pytam, dlaczego mamy tylu mechaników na komendach a samochody są naprawiane w profesjonalnych warsztatach, przecież można im nakazać naprawę, w czym tkwi problem????
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 30, 2015, 20:51:15
Nie każdy strażak w PSP zobowiązany jest posiadać KPP. -) to po pierwsze!
nie masz racji.
W pracy trzeba trzymać się pewnych standardów.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 01, 2015, 21:22:10
Standardem na który opiera się ratownictw medyczne w PSP są „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”  z lipca 2013. Bazuj na nich, bo to podstawa tego całego systemu.  Stwórz solidne fundamenty oparte na tych zasadach a nie zajmuj się tworzeniem MCR w strukturach PSP.  Zacznij od ogarnięcia tematu, który strażak jest zobowiązany posiadać KPP. Małymi kroczkami uzupełniaj luki w wiedzy z w/w zasad.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Grudzień 01, 2015, 22:14:35
Witam!
Jakie warunki w myśl nowych przepisów musi spełnić ratownik medyczny, który chce zostać miejskim koordynatorem ratownictwa medycznego. Strażak ukończył policealną szkołę ratownictwa medycznego. Przed zatrudnieniem w PSP pracował jako ratownik medyczny na karetce. Po wstąpieniu do służby zaniechał tego i ponad 4 lata nie wykonuje tego zawodu. W trakcie pełnienia służby prowadzi szkolenia z zakresu KPP. Czy są potrzebne jeszcze jakiś dane? Chciałbym uzyskać odpowiedź czy taka osoba może pełnić taką funkcję w PSP. Jeżeli nie to kto może ją pełnić lub kto będzie mógł ją pełnić jeżeli wszystkie znowelizowane przepisy nie weszły jeszcze w życie. Jeżeli to możliwe to bardzo proszę o nakreślenie tematu gdzie szukać odpowiedzi w tym temacie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 01, 2015, 23:56:44
@bulon, intubacja dotchawicza to nie cel sam w sobie. ale metoda/narzędzie do osiągnięcia pożądanego efektu. Myślę, że przeszkolenie ratmedów w zakresie intubacji pacjentów po urazach czaszkowo-mózgowych lub zatruciach - raczej z pozapłucną przyczyną rzeczywistej lub potencjalnej niedomogi oddechowej lub/i w przypadku oparzeń dr. oddechowych miałoby sens, bo to może uratować życie... Ale sformułowania z projektu kojarzą się z niewydolnością oddechową sensu largo - w tym z przyczyn płucnych, a w takich sytuacjach decyzja o intubacji bywa niełatwa nawet dla ordynatora OIOM...   No to skreślili całkiem.... Natomiast wymóg teletransmisji i konsultacji przy częstoskurczach do kardiowersji ( dekompensacja krążenia) jest dziwaczny... Może być za późno na defibrylacje synchronizowaną....

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 02, 2015, 03:45:46
dla mnie pacjent po urazie czaszkowo mozgowym ktory sie zarzyguje to jest pacjent niewydolny oddechowo niestety.
i wykreslono tradycyjnie bez zadnej refleksji.
naprawde sadzilem ze idziemy w kierunku 2 os S oraz ich znacznej redukcji...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 02, 2015, 18:01:23
@bulon, chyba rozumiem intencje, ale niewydolność oddechowa to dokładnie opisane zjawisko, "zarzygiwanie się" to nie to samo, choć może prowadzić do niedomogi oddechowej... Co to za koncepcja "2 os S"?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 02, 2015, 20:10:32
Siedem ;-) „Zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG”  z lipca 2013.  Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 02, 2015, 20:59:22
ignaś troche gorączkuje, więc nie skupiam się medycznych terminach :( wybacz bracie

2 osobowe S? no znane w calym swiecie- lekarz + ratownik i porzadne autko bez noszy.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 03, 2015, 07:29:16
@bulon, bez noszy?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 03, 2015, 12:35:53
tak, bez noszy. noszy w rozumieniu nosze karetkowe
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 03, 2015, 23:01:55
Zespoły karetkowe bez lekarza.

A lekarz z doskoku...

(http://www.bimmertoday.de/wp-content/uploads/BMW-3er-Touring-Notarzt-RETTmobil-2013-F31-M-Sportpaket-Einsatzfahrzeug.jpg)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 03, 2015, 23:52:16
@bulon, a jak ktoś ma złamaną nogę??? @kamaras - nie z doskoku, ale "rendezvous" -"na spotkanie" - czasem nawet w Polsce zesp. P jedzie się spotkać ze śmigłowcem... , a przy okazji - śmigłowiec LPR to przykład zespołu S dwuosobowego, bo pilot musi zostać przy maszynie, ale nosze tam są, nawet 2 rodzaje, a czasem 3...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 04, 2015, 20:56:08
i co ze ma złamaną noge?
tak ignacy. i te nosze niesie najczesciej tlum strazakow.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 05, 2015, 00:18:23
Taki ze złamaną nogą to raczej powinien leżeć... A jak nie ma noszy w karetce, to na czym leży, na podłodze??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Grudzień 05, 2015, 22:46:53
@cindrel, to jest ratowniczy bank wiedzy i zakładam, że nie tylko aktywni uczestnicy mogą z wymiany myśli skorzystać.
Ignacy bądźmy poważni. To nie jest bank wiedzy tylko forum ratowników KPP którzy nie do końca wiedzą o czym mówią. Tutaj wygłaszane są opinie a nie fakty. Masz przykład Bulona:  "dla mnie pacjent po urazie czaszkowo mozgowym ktory sie zarzyguje to jest pacjent niewydolny oddechowo niestety."

Niestety chłopak nie odróżnia dwóch skrajnie różnych sytuacji - pacjenta z zagrożoną drożnością dróg oddechowych i wskazaniami do definitywnego jej zabezpieczenia przez intubację od pacjenta z niewydolnością oddechową. Niestety nie ma pojęcia o ratownictwie medycznym. Niestety to nie jest bank wiedzy.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kubaw93 w Grudzień 06, 2015, 00:21:23
Znając życie to u Nas będą konkretne procedury i tak jak każdy strażak musi mieć kpp tak każdy strażak ratmed będzie miał swoje procedury, które wykorzysta albo nie. Ja wkłucia ćwiczę całe życie zawodowe i cały czas się czegoś uczę, a jak się nie znajdzie obwodu lub szyi to zawsze zostaje kość (przy oparzeniu). Na leki też jest sposób - ampułkostrzykawki - i praca staje się prostsza. A zastanów się jak spojrzą na Ciebie koledzy gdy ktoś im wytłumaczy, że Ty mogłeś prędzej mu pomóc i może byłoby inaczej - udałoby się uniknąć śmierci.

Tak jak mówisz tak ma PODOBNO być, rozmawiałem z pewnym wojewódzkim koordynatorem RM w PSP odnośnie tych procedur, trwają między nimi rozmowy jak to ugryźć, prawdopodobnie będą polegały na tych 23 bodajże o ile dobrze pamiętam procedurach z KSRG( tzn porostu dodadzą medyczne czynności ratunkowe wykonywane przez RM w danym przypadku).

Pojawił się tez temat zarobków, ma być ponoć stworzone odrębne stanowisko dla RM, z 9 grupa...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Grudzień 06, 2015, 09:10:10
9 grupa ale dla RM spełniających wymagania do zajmowania stanowisk oficerskich.  Czyli inż.  poż.  lub wyższe + SPO.  Taką widziałem wersję propozycji.  Więcej info w temacie "przepis kwalifikacyjny"  w zakładce forum zawodowców.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 06, 2015, 11:20:50
Więcej info w temacie "przepis kwalifikacyjny"  w zakładce forum zawodowców.  - Dupa Jasiu... piszę pytania od dłuższego czasu i nigdzie tego projektu nikt nie wrzucił....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Siedem w Grudzień 06, 2015, 11:43:03
Dupa Jasiu?  Pan świeżo po gimnazjum?  Nikt nie wstawi wewnętrznego slużbowego dokumentu na publicznym forum.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 06, 2015, 19:33:50
Nie takie "służbowe dokumenty" bywały ;)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 07, 2015, 08:40:40
Cytuj
Niestety chłopak nie odróżnia dwóch skrajnie różnych sytuacji - pacjenta z zagrożoną drożnością dróg oddechowych i wskazaniami do definitywnego jej zabezpieczenia przez intubację od pacjenta z niewydolnością oddechową. Niestety nie ma pojęcia o ratownictwie medycznym. Niestety to nie jest bank wiedzy.

niedroznosc drog oddechowych powoduje niewydolnosc oddechową panie mundralinski :) wracaj do ksiazek gwiazdo skrajnych sytuacji
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 07, 2015, 08:59:53
To pismo, to taka „ Tajemnica poliszynela”
4 grupa – ratownik medyczny
5 grupa – instruktor RM, podoficer
6 grupa – instruktor RM, aspirant
9 grupa – specjalista RM
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 07, 2015, 13:49:40
Dzięki KaKa. Masz gdzies cale to tajne pismo??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 07, 2015, 15:10:27
Nie
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 08, 2015, 15:59:02
Pod warunkiem że km/p będzie miał chęć zmienić regulamin komendy po tym jak w\w przepisy wogóle wejdą, a obecnie to chyba wcześniej będzie podoficer witryny PiS 6 grupa, aspirant wierny PiS 7 grupa itp, a wszystko urodzi się w nocy i nad ranem klepnie nowy 01KG
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 09, 2015, 06:48:39
Podstawą są zawsze akty prawne mowa tu o ROZPORZĄDZENIU MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1) z dnia 20 marca 2009 r.w sprawie stanowisk służbowych w jednostkach organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, Dz.U. z 2009 nr 54 poz. 448  z 2 kwietnia 2009.  Zapoznaj się dokładnie z załącznikiem nr 6. Maksymalną grupę, jaką dziś może otrzymać podoficer jest grupa piąta. Nie przedstawiaj tu jakiś teorii politycznych  i informacji o regulaminie komendy bo w/w akt prawny określa jednoznacznie kto, gdzie i jakie musi spełniać wymogi by zajmować dane stanowisko służbowe.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Grudzień 10, 2015, 02:35:24
Cytuj
Niestety chłopak nie odróżnia dwóch skrajnie różnych sytuacji - pacjenta z zagrożoną drożnością dróg oddechowych i wskazaniami do definitywnego jej zabezpieczenia przez intubację od pacjenta z niewydolnością oddechową. Niestety nie ma pojęcia o ratownictwie medycznym. Niestety to nie jest bank wiedzy.

niedroznosc drog oddechowych powoduje niewydolnosc oddechową panie mundralinski :) wracaj do ksiazek gwiazdo skrajnych sytuacji
Ale po co te nerwy buloniku! Może faktycznie wrócę do książek i douczę się by zobaczyć kto ma rację i ... okazało sie że mam racje!! Ale numer :) pacjent który wymiotuje to pacjent z niedrożnymi drogami oddechowymi a nie z niewydolnoscią oddechową. Może podzielę się z Tobą tym co wyczytałem w książeczkach: Niedrożność dróg oddechowych może być całkowita lub częściowa,  dotyczyć może dowolnego poziomu dróg oddechowych od jamy ustnej po ostrogi tchawicy i oskrzeli. Może być spowodowana krwią, wymiocinami, obrzękiem błony śluzowej, obniżonym napięciem mięśniowym na poziomie nagłośni lub języka itd.  Może prowadzić do hipoksji, bezdechu lub może być pierwotną przyczyną NZK. Częściowa niedrożność dróg oddechowych bywa czasami nie zauważana albo ignorowana przez personel medyczny.
2. Oddech niewydolny z kolei może być pod postacią ostrą lub przewlekłą. Powodów też może być wiele. Od wysięku, przez odmę na infekcji skończywszy.  Jej objawy to za szybki/zbyt wolny i zbyt płytki oddech. Niewydolność oddechowa prowadzi do hipoksji a w końcu do zatrzymania krążenia.
3. Reasumując: żygający pacjent o którym mówiłeś to pacjent z niedrożnością dróg oddechowych a nie niewydolnością oddechową. To że jeden i drugi przypadek kończy się hipoksja i zatrzymaniem nie oznacza wcale że to jedno i to samo lub automatycznie jedno wynika z drugiego. Najzwyczajniej w świecie nie należy tych pojęc automatycznie łączyć tak jak to zrobiłeś ty. By uratować twojego pacjenta wystarczy odessać drogi oddechowe i zabezpieczyć drożność bo oddech jest wydolny. Wiec jeszcze raz to dwa rożne tematy a pacjent którego opisałeś to pacjent z niedrożnością dróg oddechowych mój fantomowy ratowniku. Głupoty to możesz wciskać kolegom na tym forum i na ćwiczeniach. Ktoś kto jeździ wie że nie masz pojęcia o temacie który przyszło ci moderować ale tutaj jakoś Ci to uchodzi płazem...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 10, 2015, 08:33:43
CINDREL super tylko co z pacjentem z oparzonymi drogami oddechowymi, który na skutek obrzęku raczej narastające będą one nie drożne, i ich odessanie nic nie wiele nie pomoże (chyba że zostawisz dren ssaka w tchawicy, ;)), a tak poważnie to niedrożnośc doprowadzi do niewydolności oddechowej, dlatego w mojej ocenie powinno być w ustawie zawarte niewydolność oddechowa i w sytuacjach.....,  a co do wymiotów po urazach głowy to "troszkę tak, troszkę nie" cytując mojego 01 ;)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Grudzień 10, 2015, 08:39:25
CINDREL super tylko co z pacjentem z oparzonymi drogami oddechowymi, który na skutek obrzęku raczej narastające będą one nie drożne, i ich odessanie nic nie wiele nie pomoże (chyba że zostawisz dren ssaka w tchawicy, ;)), a tak poważnie to niedrożnośc doprowadzi do niewydolności oddechowej, dlatego w mojej ocenie powinno być w ustawie zawarte niewydolność oddechowa i w sytuacjach.....,  a co do wymiotów po urazach głowy to "troszkę tak, troszkę nie" cytując mojego 01 ;)
A dlaczego mieli byśmy je odsysać skoro niedrożność jest spowodowana zupełnie inną przyczyną? Przecież to oczywiste i chyba jest jasne nawet na poziomie KPP. Wiec jeszcze raz: Niewydolność oddechowa i niedrożność dróg oddechowych - jedno czasem wynika z drugiego, ale nie są to ani synonimy ani też te same zjawiska. Bulon pisząc że pacjent z niedrożnymi drogami oddechowymi to pacjent niewydolny oddechowo pisze bzdury. To jest proste jak budowa cepa.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Grudzień 10, 2015, 11:29:56
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wzoru karty indywidualnej ratownika medycznego
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12279801/katalog/12327391#12327391

już poprawiłem
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Grudzień 10, 2015, 18:19:17
Troche ci link nie wyszedł...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 10, 2015, 19:49:39
Panowie ratownicy, apeluję o spokój i uprzejmość - zmniejszenie światła dróg oddechowych może prowadzić do niewydolności oddechowej o typie obturacyjnym ( z powodu częściowego zatkania dróg oddechowych wymiana gazowa staje się nieadekwatna). Są przypadki niewydolności oddechowej bez zmniejszenia światła dróg oddechowych - np. z przyczyn pozapłucnych, ale aspiracja wymiocin, zwłaszcza o niskim pH i z zawartością konkrementów stałych stanowi poważne zagrożenie dla drożności dróg oddechowych i mechanizmu wymiany gazowej. Jeżeli uznać tezę bulona za skrót myślowy, to nie jest ona fałszywa....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Grudzień 11, 2015, 08:56:43
Ignacy. Dopiero co mówiłeś o ratowniczym banku wiedzy apelując o prawidłowe formowanie myśli.  No to nazywajmy sprawy po imieniu i bądźmy precyzyjni. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia na miejscu zdarzenia z zagrożeniem drożności dróg oddechowych a na takich „skrótach myślowych” nie jeden już skończył egzamin w tym egzamin do instytucji w której między innymi latasz. Myślę że pora skończyć wymianę zdań bo jak widać (słusznie) ludzi interesuje wątek przewodni czyli zmiany w PRM a nie pyskówka bulona i moja.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Grudzień 11, 2015, 16:17:38
Zakończenie pyskówki to dobry pomysł, pod apelem o precyzję wypowiedzi się podpisuję... Zmiana ustawy o PRM - strażak ratownik medyczny - ma działać jako ratmed w strefie zagrożenia - nikt tego nie wyjaśnił, na razie wycięto z rozporządzenia intubację w niewydolności oddechowej i jest wymóg teletransmisji ekg i konsultacji lekarskiej przed kardiowersją i elektrostymulacją - a może to opóźnić działania ratownicze - dziwność...     
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Grudzień 11, 2015, 17:37:39
Cytuj
3. Reasumując: żygający pacjent o którym mówiłeś to pacjent z niedrożnością dróg oddechowych a nie niewydolnością oddechową. To że jeden i drugi przypadek kończy się hipoksja i zatrzymaniem nie oznacza wcale że to jedno i to samo lub automatycznie jedno wynika z drugiego. Najzwyczajniej w świecie nie należy tych pojęc automatycznie łączyć tak jak to zrobiłeś ty. By uratować twojego pacjenta wystarczy odessać drogi oddechowe i zabezpieczyć drożność bo oddech jest wydolny. Wiec jeszcze raz to dwa rożne tematy a pacjent którego opisałeś to pacjent z niedrożnością dróg oddechowych mój fantomowy ratowniku. Głupoty to możesz wciskać kolegom na tym forum i na ćwiczeniach. Ktoś kto jeździ wie że nie masz pojęcia o temacie który przyszło ci moderować ale tutaj jakoś Ci to uchodzi płazem...

lubisz bredzic, widac to od razu. jezeli nie rozumiesz problem A tworzy problem B to jestes nieukiem i kaleczysz ratownictwo swoim brakiem zrozumeinia podstawowych mechanizmow patofizjologii czlowieka. rozumiem, ze moze nie rpzyszlo ci jeszcze walczyc z takimi problemami tam gdzie niby jezdzisz. niestety zycie pisze inne scenariusze i ty doczytac ze zrozumieniem prostych problemow nie umiesz.
wystarczy oddesac...  99% oddesiesz, reszte udusisz swoja wydolnoscia oddechowa z niedroznościa.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: KaKa19 w Grudzień 11, 2015, 21:11:28
Panowie. Skierujmy ponownie temat na właściwy tor. Mówimy tu o zmianie ustawy o PRM w kontekście służby, w PSP.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 11, 2015, 23:41:13
Pozwól się im obrażać, przecież przykład idzie z góry. Zobacz na wiejska i ten wątek. Jak po krzyczą to się później wyciszą i sami wrócą do tematu przewodniego, a może kg wcześniej rozwiążą ich problem czy był niewydolny odd, czy może niedrożny.. A przy obecnych regulacjach prawnych co do ksrg jest bez znaczenia. A kiedy intubować będzie jasno określone na kursie doszkalające w tym temacie przez MZ
A ogólnie myślę że idzie to w dobrym kierunku, oby tylko oficerowie i napaleni rat w PSP nie zepsuli..., bo nie potrzeba nam rozgłosu jak w Łodzi kilka lat temu
Ps: pozdrawiam Bulona i Oponenta ;)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Grudzień 20, 2015, 10:44:51
Przypomnijmy więc wszystkim twoją wypowiedź od której się zaczęło:
dla mnie pacjent po urazie czaszkowo mozgowym ktory sie zarzyguje to jest pacjent niewydolny oddechowo niestety.
i wykreslono tradycyjnie bez zadnej refleksji.
Jeżeli problem A tworzy problemu B jak w końcu zauważyłeś to jednocześnie oznacza że problem A NIE równa się problemowi B co ty błędnie przekazałeś w powyższej wypowiedzi a do czego ja nawiązałem. Wystarczy, więc w wielu przypadkach zlikwidować problem A i problem B nie wystąpi bądź problem B nie będzie miał w ogóle związku z problemem A, oczywiście będą sytuacje w których problem A stworzy problem B ale... w sumie nie wiem po co się produkuje.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Styczeń 21, 2016, 16:38:13
Było tak szumnie o nowej ustawie a  tu mały ZONK, i wszystko przez lek i piel którzy zbuntowali się podniesieniem kompetencji dla rat. med, obecnie mamy problem, a środowisko ratownicze zdezorientowane

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/mz-trwaja-prace-nad-rozporzadzeniem-dot-kompetencji-ratownikow-medycznych/rg6xgp
http://www.petycjeonline.com/medyczne_czynnoci_ratunkowe
http://www.termedia.pl/mz/Edyta-Wcislo-Ratownicy-maja-prawo-wykonywac-dotychczas-przyjete-procedury,20553.html
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Styczeń 26, 2016, 10:26:07
.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kinder w Styczeń 26, 2016, 20:56:07
Kolego skąd jesteś ( jakie województwo) u mnie w Lubuskim cisza, nikt nic nie wie, skąd weźmiecie leki, macie zatrudnić ratowników medycznych. Napisz więcej informacji!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Styczeń 26, 2016, 21:59:53
No właśnie ciężko o konkrety a te info które przedstawiłem mi wydają się mało realne...może jest ktoś bardziej zorientowany w tym temacie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Oxandrolon w Styczeń 26, 2016, 23:41:59
Odnośnie zmiany ustawy i możliwości wykonywania MCR u PSP. Jak to u Was wygląda?
U mnie koordynator medyczny przekazał rewelacje, że nie wykluczone iż w najbliższym tygodniu odbierze leki dla standardu karetki P, docelowo w PSP ma być zatrudnionych 4k RM....Jakie u Was "wieści" chodzą?
@zyraf - nie obraź się, ale, może mimowolnie, wprowadzasz za dużo zamieszania.

Proponuję Twojemu koordynatorowi medycznemu zmienić dealera, ewentualnie przejść z narkotyków wybitnie ciężkich na coś mniej upośledzającego organizm. Jeżeli w najbliższym tygodniu będziecie w strukturach PSP odbierać leki P, to nie zapomnijcie ustalić od jakiego podmiotu będziecie je pobierać, za czyim poleceniem, na jakiej podstawie prawnej, jak i z kim będziecie się z tych leków rozliczać, jak je będziecie przechowywać, jak uzupełniać, jaką drogą podawać pacjentom (a może już pobierzecie je w ampułkostrzykawkach, wtedy będzie sprawa jasna :) ), jak dokumentować, i jeszcze 100 innych pytań, o trybie zatrudniania ratowników medycznych już nawet nie wspominając.

Konkludując, jeżeli nie macie sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, to proszę nie siać fermentu i zbędnej paniki, nawet na forum.

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Styczeń 27, 2016, 09:49:44
Wydaje mi się, że koordynator raczej jest pewnym źródłem, w końcu to on w KM jeździ na różne odprawy, spotkania i jest na bieżąco informowany.
Rewelacje które przekazał wydają mi się mało prawdopodobne dlatego piszę na forum w celu konfrontacji z informacjami jakie innie RM bądź koordynatorzy posiadają.
Gdzie tu sianie paniki? Nie wiem.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: madmax29 w Styczeń 27, 2016, 10:07:26
Tak się składa że słyszałem podobne plotki. Zatrudnienie w PSP dużej grupy ratowników medycznych i wyposażenie wybranych komend w karetki o standardzie  "P"
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: sheldon w Styczeń 27, 2016, 11:22:16
Ja również. Plecaki z lekami czekają już w przynajmniej jednej KW na odbiór. I idzie to naprawdę w złą stronę. Moje zdanie podzielają rat-medzi służący w PSP.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Styczeń 27, 2016, 12:08:19
Na profilach branżowych ratowników medycznych też już huczy od plotek, domysłów i zgadywanek....

Cytuj
Chciałbym abyście zapoznali się z komentarzem który miał miejsce pod jednym z moich postów. Jakie jest wasze zdanie na ten temat ? autor komentarza Mike Poll
"...Już są bardzo daleko posunięte działania aby w niektórych jednostkach PSP w Polsce (a na pewno w zachodniopomorskim) wprowadzić samochód na kształt karetki - nazywać się będzie "samochód specjalistyczny ratownictwa medycznego" czy coś w tym stylu. Tak więc powoli małymi kroczkami będzie osiągnięty cel- straż pożarna - typowe ratownictwo (medialne ratowanie życia w rzeczywiście nagłych przypadkach) a karetki systemu bedą jeździć do wizyt POZ tak jak to ma miejsce teraz.
Polegają na tym iż po pierwsze od dłuższego czasu jest "duże parcie" aby przyjmować ludzi z tytułem ratownika medycznego a wlicza się w to też szeroko pojęte UWOLNIENIE ZAWODU przez ministerstwo(wykonywanie mcr w PSP).
Po drugie było już kilka spotkań ludzi decyzyjnych na szczeblu ogólnokrajowym i rozmawiano na temat wprowadzenia takiej karetki w kilkunastu jednostkach na próbę.
A po 3 temat jest już tak bardzo rozwinięty, że karetki wprowadzone miały być od nowego roku ale aktualnie pozostała jedynie kwestia wyglądu/modelu samochodu i teraz tylko na ten temat toczą się dyskusję bo nie ma jednoznacznego zdania - np. Rozważają wygląd/zabudowę taką jaka jest w wojsku - skrzyniowa 4x4 itd.
Dużo jest w tym aspekcie pomysłów więc ten etap chwile jeszcze potrwa ale jest pewne, że w 100% w tym roku zobaczymy karetki w PSP a moim zdaniem szeroko pojęte ratownictwo medyczne zostanie z palcem w nocniku i będzie jeździć jedynie do sraczek bo oczywiście nawet jak będą karetki w PSP to nikt ich nie wyślę do zwykłego zachorowania (bo na 100% bedą robić tak ustawę aby PRM mógł jedynie do jakieś grubszej akcji zadysponować karetkę PSP typu NZK). Niestety najbardziej martwi mnie ta jedna wielka cisza wokół tego wszystkiego w PSP."


kurde no...po to zmieniłem pracę bo chciałem biegać z sikawką a tu znowu strzykawkę do łapy pchają  :wall: :szalony:
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: neonerpin w Styczeń 27, 2016, 12:48:37
150 lat już trwają prace nad nowym wzorem ubrań dla strażaków  :gwiazdki:, więc pewnie dużo wody upłynie zanim cokolwiek w temacie RM W PSP wejdzie na poziom zbliżony do wykonywanych MCR przez zespół P
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Oxandrolon w Styczeń 27, 2016, 15:39:34
To może jeszcze oprócz dodatkowych ratowników zatrudnijmy pielęgniarki, będzie można od razu i recepty wystawiać :)

150 lat już trwają prace nad nowym wzorem ubrań dla strażaków  :gwiazdki:, więc pewnie dużo wody upłynie zanim cokolwiek w temacie RM W PSP wejdzie na poziom zbliżony do wykonywanych MCR przez zespół P
Dokładnie tak jak napisałeś. 100% prawdy. Temat jeszcze nie jest w powijakach, a niektórzy już chcieliby leki pobierać :) To nie jest przede wszystkim organizacyjnie taka prosta sprawa, jak się niektórym wydaje

Jeżeli będziemy coś więcej wiedzieć na temat wdrażania MCR do zadań PSP w najbliższym czasie, ze źródeł pewnych i decyzyjnych, to na pewno damy znać.

A na razie to są plotki, insynuacje i domysły, powstałe jeszcze za czasów poprzedniego KG i podsekretarza stanu w MSW, ogarniętych niewątpliwie ułańską fantazją i zafascynowaniem amerykańskimi paramedic. A rewelacje na forach branżowych jak na razie nie mają pokrycia w rzeczywistości. - "Najbardziej martwi cisza wokół tego wszystkiego w PSP" - bo w PSP jest po prostu cisza, a plotki podsycają ludzie, którzy niekoniecznie mają jakiekolwiek pojęcie o funkcjonowaniu i problematyce prawnej PSP. A na dzień dzisiejszy PSP zajmuje się powolnym wdrażaniem Zasad organizacji ratownictwa medycznego w KSRG z lipca 2013.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Styczeń 30, 2016, 00:02:30
A mi się wydaje że jednak coś z tego plecaka w standardzie P, wejdzie dość szybko do PB, i na ŚDM możemy się już spotkać w Krakowie, mnie tylko interesuje jak obejdą wpis "MCR w strefie niebezpiecznej", ale  PSP jest wstanie wszystko obrócić do góry nogami, i pewno strefą niebezpieczną może być otoczenie gdzie temperatura jest poniżej  zera i powyżej zera  :P jak szkodliwe :)))), A druga sprawa  zastanawia mnie jak ktoś się nie czuje  na siłach mimo wykształcenie medycznego, czy będzie przymuszany, czy mu odpuszczą  MCR, i czy później podczas oceny kadrowej nie będzie mu to znacznie jej obniżało....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Luty 02, 2016, 10:35:19
  projekt rozporządzenia http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12281557/katalog/12334839#12334839
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 02, 2016, 16:19:47
Fajnie, że znowu jest projekt bo coś z tego prawdopodobnie będzie.
Czy ktoś reprezentuje środowisko ratowników medycznych w Straży Pożarnej? Czy ktoś mógłby oprzeć przepisy na naszych potrzebach czy znów kierownictwo PSP będzie dostosowywało prawo do realiów w Straży. Wydadzą rozkaz i trzeba będzie go stosować bez względu na logikę i przydatność doświadczonego ratownika medycznego.
Czy może jest ktoś na tym forum kto ma doświadczenie w ratownictwie medycznym i jest choćby w podziale bojowym, kto zna obie profesje??
Chodzi mi o to żeby zebrać parę osób-zrobić burzę mózgów w temacie ratmed w Straży i wystosować pismo w konsultacjach :)
Jeśli o tym nie pomyślimy to będziemy się tylko dostosowywali do rzeczy narzuconych Nam przez MSW oraz KG. Możemy mieć wpływ na to co robić przy medycznych zdarzeniach.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Str-ratmed w Luty 02, 2016, 19:37:52
Zmiany które chcą wprowadzić nie do końca są wszystkie tak bardzo potrzebne strażakom-rat.med. Niektóre to przerost formy nad treścią. Niestety nikt się nie pyta ratowników o ich zdanie, a wypadałoby zapytać praktyków przez teoretyków tworzących projekty, dlatego też byłbym za tym aby powołać do życia związek zawodowy ratowników medycznych w PSP, może wtedy uda się wyprodukować coś przydatnego ratownikom medycznym w PSP.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 03, 2016, 08:29:42
Cieszą mnie chęci. Mam nadzieję, że na tym nie poprzestaniemy. Jest ktoś jeszcze chętny??
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kinder w Luty 03, 2016, 13:26:55
Koledzy z tym związkiem dobry pomysł, ale spokojnie pamietajmy, że osoby za nas odpowiedzialni to Koordynatorz Wojewódzcy Ratownictwa Medycznego w PSP. Na początek powinnismy poznać ilu jest wszystkich Rat- Med w strukturach PSP, ilu pracuje w PRM. Zacznijmy walczyć dla Nas o przyziemne rzeczy takie jak awans, stanowisko- nowe rozporządzenie nam dawało jakieś profity z tego, że jesteśmy RM, teraz nie wiemy co będzie dalej. Wszyscy czekamy na zmiany ale czy one nastąpią to zobaczymy

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 03, 2016, 21:50:28
Samo to do Nas nie przyjdzie, więc musimy powalczyć o swoje  i jakoś się skontaktować ze sobą. Trzeba uruchomić stronę i rozesłać wici. Narazie jak się zbierze parę osób możnaby wystosować pismo do dep. zdrowia w sprawie opinii Naszego środowiska strażaków ratmed o świadczeniach zdrowotnych wykonywanych przez ratownika medycznego innych niż medyczne czynności ratunkowe.
Parę osób z łódzkiego znam i możnaby się jakoś pokontaktować.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Luty 04, 2016, 00:28:35
W Małopolsce koordynator woj jest mocno zaangażowany wieć może porozmawiaj z nim na jakim są etapie, a gość ma głowę nie do noszenia rogatywki ;)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 04, 2016, 16:03:15
Jakiś kontakt ? jak się nazywa? Może jest na FB?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: neonerpin w Luty 05, 2016, 18:24:51
Poproszę naszego znajomego doktora z forum, który mocno "osadzony" jest w realiach RM w naszych strukturach. Skoro koordynatorzy wojewódzcy milczą to może od doktora uzyskamy trochę informacji co się ma zadziać w temacie rozwoju MCR w PSP - @ignacy b  wiesz coś więcej???? Magiczna aura tajemniczości naszej służby nie jest w stanie przebić się do szeregowych ratowników celem oświecenia umysłów przed wydaniem kolejnych nieomylnych i opasanych wytycznych do realizacji. Amen
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Luty 05, 2016, 22:41:27
Koncepcje były takie:
1/. Ankieta wśród RM w PSP - kto chciałby realizować zadania zawodowe RM w ramach służby w PSP - bo część RM-strażaków woli realizować tylko zadania strażackie i dobrze im z tym - nie można zmuszać RM w PSP do działań poza kpp.
2/. Weryfikacja chętnych pod kątem doświadczenia i akt. kompetencji w zakresie MCR.
3/. Przygotowanie do realizacji zadań zawodowych RM z wykorzystaniem leków i sprzętu dostępnych bez recepty (kaniule dożylne, igły do dekompresji odmy prężnej, aparaty do ciśnienia, glukometry itp...)
5/. Opracowanie dokumentacji działań i systemu nadzoru
Zapisy z projektu rozp. o podawaniu leków np. w PSP opierają się ponoć na interpretacji istniejących zapisów prawa - trudno to znaleźć - może wyjaśni się na konferencji uzgodnieniowej...
Oczywisty, jak mogłoby się wydawać przed inwestycjami państwowych pieniędzy, postulat sprawdzenia rzeczywistego zapotrzebowania na aktywność RM z PSP w zakresie czynności zawodowych nie znalazł akceptacji... Ale to nie dziwne...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: neonerpin w Luty 06, 2016, 11:56:34
Heh.., nawet nie zdążyłem @ napisać, a tu szast prast i odpowiedź :) Dzięki doktorze za zainteresowanie i wytrwałość w tym naszym "piekiełku" ratowniczym. Szkoda jedynie, że szykowane zmiany przez stronę służbową są zawsze owiane taką tajemnicą. Później z zaskoczenie i grubej rury obwieszczą nowe zakresy - tak jak z doskonaleniem zawodowym. Koncepcje z pkt. 1-5 wydają się być słusznymi, natomiast sprawdzenie zapotrzebowania RM w PSP jest do zrobienia.. Przeanalizowanie czasów operacyjnych i wykonanych MCR odnotowanych w kartach udzielonej kpp do np. przekazania poszkodowanego mogłoby dać jakikolwiek pogląd na sytuację prowadzonych działań z zakresu RM (PRM+PSP) na danym obszarze operacyjnym. To że nie znalazł akceptacji, no cóż...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Luty 06, 2016, 16:31:36
Dokumentacja działań PSP prezentuje wiarygodność nienachalną, ale można byłoby przeanalizować przypadki nzk w obecności strażaków w oczekiwaniu na ZRM, albo przypadki wstrząsu, a zwłaszcza bez tętna na obwodzie, albo ran klatki piersiowej, albo przypadków odmy prężnej.... W takich sytuacjach sprawne działania RM z PSP, przed przybuciem ZRM mogłyby mieć duże znaczenie... Tylko skala problemu jest nieznana....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 06, 2016, 17:21:39
A propo tego co ratownicy medyczni chcieliby w PSP mam pomysł.
Napiszcie jakie macie spostrzeżenia co do pracy ratmeda w Straży Pożarnej.

1. Wg mnie ważny jest podział wytycznych. PSP ma swoje i PRM ma swoje. Wg jakich zasad ma działać ratmed w PSP?
W PSP są wytyczne 2013 a w PRM aktualnie 2015.
Przykład: Zawsze podawać tlen!  ?    A jeżeli pulsoksymetr wskazuje wartości prawidłowe? To po co? Chyba, że jest podejrzenie zatrucia CO, albo utrata krwi  i zagrożenie wstrząsem hipowolemicznym.


2. Sposób umundurowania ratmeda w PSP? Szybki sposób na wymienność umundurwania? Kiedyś miałem okazje pomagać zespołowi P podczas resuscytacji 2 osób i nabierałem tylko leki - w UPS czyli tzw. Nomexie miałem skrępowane ruchy!
Dlatego tutaj jest potrzebna zmiana wg mnie.

Narazie to jak ktoś ma spostrzeżenia niech pisze. Póki trwają konsultacje w ministerstwie zdrowia do 22 lutego mamy czas cos sensownego napisać jako Grupa Ratmedów w Straży Pożarnej.


Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: neonerpin w Luty 06, 2016, 22:42:05
Co do Ratowników Medycznych zatrudnionych w PSP czujących się mniej pewnie z tytułu braku praktyki, przerwy w wykonywaniu MCR, itp.
Kolega pracujący w Armii po ukończeniu szkoły i uzyskaniu tytułu RM, bez dodatkowej działalności w PRM  raz w tygodniu delegowany jest do WPR-u (śląsk) gdzie jeździ w zespole "P". Na podstawie porozumienia między jego jednostką struktury MON-u a WPR-em w celu nabywania praktyki odbywa dyżur, który normalnie wlicza mu się w czas pracy w Armii WP. Zdaję sobie sprawę jak wielką barierą biurokratyczno - operacyjną byłoby wypracowanie takiego porozumienia ze strony PSP, ale jak widać można. Straż i Wojsko to podobna mentalność w dziedzinie logiki więc mogłoby się udać.. ^_^
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 07, 2016, 10:16:39
O i to właśnie jest
pkt 3. Dyżur w PRM dla nabrania i podtrzymania umiejętności.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Luty 07, 2016, 11:36:28
Różne komentarze słychać...są też i takie: nie każdy rat med w PSP chce dodatkowych obowiązków. Obowiązków przybywa a nic na koncie nie widać, wolą w dni wolne od służby dorobić w pogotowiu i zarobić niż w PSP mieć dodatkowy problem w postaci dbania o sprzęt, leki - odpowiednie przechowywania, sprawdzanie itd itp za ciągle te same pieniądze.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 07, 2016, 21:52:29
Widziałem projekt związków zawodowych (zdaje się Solidarności) dot. nowych stanowisk dla ratmedów w PSP. Ktoś nad tym myśli!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Luty 07, 2016, 22:32:14
Na projekcie się skończyło...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Luty 08, 2016, 22:22:45
W prawodawstwie tak jest często. Projekt jest i znika, pojawia się i są poprawki.
Teraz chciałbym aby zebrać pewne nasze postulaty i pomysły. W 2006 powstała ustawa o ratmed i teraz w 2015/2016 są dopiero zmiany (projekt mcr i śz poza MCR) w cywilu - to długi czas oczekiwania jak na działkę ratowania zdrowia i życia - ważnego aspektu bezpieczeństwa państwa.
A co dopiero w Straży Pożarnej gdzie wytyczne były w 2004 potem w  2013 a w cywilu 2000,2005,2010 i teraz 2015-to dopiero trzeba czekać, a jak się ktoś nie odezwie to nikt nie będzie o ratmedach w Straży wiedział.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Luty 25, 2016, 13:43:31
coś wiadomo w jaką stronę to idzie? czy temat na razie ucichł?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: strazaczek76 w Luty 25, 2016, 19:14:33
 :mellow: Jeśli chodzi o projekt to nie zginął leży w poczekalni, gdyż miotła wymiata co ma wymieść. Ma wrócić razem z grupami dla operatorów sprzętu dla podoficerów i nowymi grupami dla psk/msk.  Mówi się że może nawet z podwyżkami czyli w kwietniu. Zastanawia mnie jednak jakie kryteria dla oficerskich stanowisk medycznych będą brane pod uwagę?? Czy studia medyczne będą uznawane  czy tylko po jedynej słusznej szkole?.  :wall:
PS. Pewne rzeczy łatwiej by się przepychało gdybyśmy mieli jeden związek.
pozdrawiam.  :straz:
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Marzec 10, 2016, 17:18:35
Spójrzcie na konsultacje społeczne. Termin nadsyłania był do 22.02 a ostatnio dodane było 09.03.

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12281557/katalog/12334839#12334839
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Marzec 25, 2016, 15:48:14
projekt rozporządzenia na konferencję uzgodnieniową:

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12281557/12334833/12334838/dokument213538.docx
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Marzec 27, 2016, 19:25:46
Pora, bo szkoda umiejętności rat med w psp.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 03, 2016, 20:51:56
Przedwczoraj była konferencja uzgodnieniowa i na FB juz sa jakieś próbki. Oczywiście czekamy na opublikowanie rozporządzenia. Widziałem na zdjęciach, że był koordynator krajowy rat. med. w PSP lek. med. - ciekaw jestem co przeniosą na pole podziału bojowego. Potwierdzono zapisy ustawy więc jestem ciekaw jak to będzie wyglądało w wykonaniu Straży Pożarnej. Jeśli macie jakieś wieści to wymieniajcie je tutaj.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 16, 2016, 07:59:18
No to już tylko przybicie pieczątek pozostało. Narazie zmienili szczegóły. Poczytajcie:
http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12281557/12334860/dokument216422.docx
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Kwiecień 21, 2016, 16:01:50



Cytuj
No to już tylko przybicie pieczątek pozostało.



pieczątki przybite

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//516/12281557/12334862/dokument217453.pdf
 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Kwiecień 21, 2016, 17:07:24
Teraz czekamy na ruch kg bo teoretycznie od 5 maja możemy wykonywać nowe czynności w celu ratowania życia,  zobaczymy ile naszym potrwa wydanie stosownych wytycznych i procedur
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 21, 2016, 20:14:39
No teraz jak się dobrze nie zbierzemy to władze w Straży zrobią Nas ratmedów jak chcą. A myśle, że w świetle Światowych Dni Młodzieży możemy się pokazać jak to kiedyś ratownicy medyczni w czasie katastrofy w tzw. hali katowickiej.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Kwiecień 22, 2016, 11:50:09
Na tą chwilę jako RM w służbie w straży co mogę w końcu robić? KPP czy jednak coś więcej?
Który akt prawny jest dla mnie bardziej wiążący dokumenty PSP czy nowelizacja ustawy o ratownictwie?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 22, 2016, 12:35:45
O to pytanie właśnie chodzi. Mamy umiejętności, uczelnie, stroje, no i chęci - brakuje tylko zaakceptowania wszystkiego w PSP oraz kasy za te umiejętności. 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Kwiecień 22, 2016, 22:34:14
Jeszce KPP, a po 14 dniach od opublikowania nowej ustawy dalej  KPP, bo u nas długo nic jeszcze nie będzie wiadomo, chyba ze w związku z Dniami Młodzieży w Małopolsce w KG skróca czas picia kawy z 8 do 7 godzin i coś wówczas przyspieszy
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Kwiecień 23, 2016, 15:01:43
"Do czasu wprowadzenia jednoznacznych rozwiązań legislacyjnych,
strażacy posiadający kwalifikacje do wykonywania zawodu
ratownika medycznego, wypełniają zadania z zakresu ratownictwa
medycznego na poziomie kwalifikowanej pierwszej pomocy."  :)

Legislacja MZ czy Legislacja KG PSP ? Bądź tu mądry...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 23, 2016, 21:24:23
W Polsce Kamarasie obowiązuję hierarchia przepisów prawnych. Najpierw konstytucja potem ustawa potem rozporządzenie itp
Co masz w ustawie z 25 09 2015 r. o zmianie ustawy o PRM i do tego w rozporządzeniu MZ. Kwestia czasu do zalegalizowania w MSW!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: bulon w Kwiecień 24, 2016, 21:56:39
to ze ustawa pozwala cos strazakowi, nie znaczy ze ma on taki obowiazek. a psp moze nie pozwala na to co pozwala ustawa
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: grzela w Kwiecień 28, 2016, 13:36:38
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 r. w sprawie medycznych czynności ratunkowych i świadczeń zdrowotnych innych niż medyczne czynności ratunkowe, które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

http://dokumenty.rcl.gov.pl/DU/rok/2016/pozycja/587
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: agad w Kwiecień 29, 2016, 09:56:41
Do powyższego została również ogłoszona karta indywidualna ratownika medycznego
http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/576/1 (http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/576/1)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 29, 2016, 20:56:11
Pamiętajcie, że to wszystko w "zakresie ćwiczeń, szkoleń i działań w strefie zagrożenia" wg ustawy. Teraz kwestia co ustawodawca miał na myśli. Bo jeśli to o czym myśle, czyli że tam gdzie nie może wejść medyk systemu to generalnie dużo się w Straży nie zmieni. Powinno to być doprecyzowane, że ratmed może wykonywać zadania zawodowe w przypadku zagrożenia życia i zdrowia jeśli nie ma ZRM lub jest zdarzenie masowe - w zakresie na który pozwala istniejący sprzęt. Jeśli chodzi o udzielanie w strefie zagrożenia to nawet ratmed z KSRG nic nie będzie wykonywał dopóki nie będzie bezpiecznie, czyli poza strefą zagrożenia.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Kwiecień 29, 2016, 22:02:41
Zależy od rodzaju zagrożenia... Wielokrotnie strażacy ewakuowali poszkodowanych do szpitala - w zgodzie z ustawą o PRM, a niezgodnie z Zasadami ratmed w KSRG... ale to nie dziwne w kraju odwrotnym. W opcji maksimum - ciekawe, jak komendanci rozwiążą problem leków recepturowych - jakby chcieli umożliwić ratmedom w PSP realizację uprawnień... podobnie w opcji midi - jakby chcieli oprzeć się na standardzie wyposażenia karetki według NFZ - jeden lek przeciwbólowy i 4 litry wlewów dożylnych... w opcji minimum -  jak dotychczas.... Niewykluczone, że ratmedzi z PSP wezmą słuchawki (można kupić po 5-10 PLN) i ze 2 kaniule typu venflon do kieszeni i kogoś kiedyś uratują odbarczając odmę opłucnową z nadciśnieniem, bez łaski i decyzji waadzy....       Takie sobie przypuszczenia, bo nikt nie zna rzeczywistego zapotrzebowania na kompetencje ratownika medycznego w PSP...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 30, 2016, 09:00:59
A czy można przewidzieć rodzaj zagrożenia? Tak jak w ZRM i LPR - jedzie się na ratunek i wszystkimi możliwymi siłami ratujemy ludzi. Czasem będa potrzebne płyny, czasem adrenalina, czasem glukoza, czasem metoclopramid, czasem morfina, ketonal czasem relanium, clonazepam itd itd. Do tego, żeby tego użyć potrzeba będzie znać ratmedowi ciśnienie ciśnienie tętnicze, potrzebny ciśnieniomierz, znać chwilowy obraz czynności serca, zmierzyć saturację wykonać defibrylację - można zakupić kombajny typu Lifepack 15, przydałby się Quicktrach, dojście doszpikowe przy oparzeniach, glukometr przy drgawkach i utratach przytomności. Zapytacie się gdzie to wszystko przechowywać? a w ZRM jest to pod kluczem w szafach w pomieszczeniach, leki narkotyczne w sejfie, a w samochodach pożarniczych może być osobny plecak i osobne ubranie od pasa w górę, osobny hełm (żeby bez ściągania go używać uszu do osłuchiwania). W taki sposób jak nie ma ZRM bo jest zajęty i potrzeba nagłej pomocy-możemy jechać do potrzebującego. Przykład. Otwarcie mieszkania u osoby chorej na cukrzycę t.2. Przyjeżdza JRG i po otwarciu zastaje kobietę leżacą i charczącą, nie reagującą na żadne bodźce, glikemia 35 - potrzebny ZRM, niestety nie ma! Jedzie z innego rejonu! Możemy tylko czekać! A umiejętności i chęci są.
Gdy przyjechał ZRM podano tylko glukozę iv. Okazało się, że pani wzięła insulinę a nie zjadła odpowiednio. Mało brakowało, żeby przekroczyć "cienką niebiańską linię", a po to jedziemy na sygnale, żeby ta linia się nie wyprostowała w izo.
Każdy kto pracuje na codzień w JRG widzi, te sytuację i widzi tą możliwość optymalizacji udzielania pomocy z poziomu kpp na wyższy.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Kwiecień 30, 2016, 22:08:36
Skoro "każdy widzi",  to wypada chyba przedstawić komendantom konkretne propozycje.... Najlepiej, jakby były poparte jakimiś wyliczeniami wskazującymi na konieczność inwestycji w sprzęt i leki dla ratmedów w PSP  i sugestiami dotyczącymi transportu poszkodowanych - może jakieś 500 karetek - są już gotowe pomysły, he, he... Może ratmedzi z PSP w końcu wypracują konkretną propozycję - oni chyba znają realia lepiej, niż wodzowie i koordynatorzy... Inaczej centrala może wypracować jakieś dziwności i będą kłopoty.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Kwiecień 30, 2016, 22:45:34
Ja jestem za wykorzystaniem umiejętność rat med w psp ale czekam na zabezpieczenie prawne bo owszem można zostać  bohaterem ale można pracować na budowie o ile nie kwadratowe słońce oglądać bo wiem że na kom nie ma co liczyć i nie narazi się żaden bo może sam zostać ukarany ,kolejna sprawa jak system doskonalenia rat med kto da $, i twierdzę że jak nie pracuje w rat med 5 lat to ponowny egzamin lub zostaje ratownikiem o ile zaliczy kpp, a nie nagle przypomina sobie ze jest rat med i do wuja dzwoni że może by na tej podstawie został aspirantem lub **, a co do strefy niebezpiecznej to można to różnie interpretować,  a dodatkowo jest coś takiego jak czynność wykonywane poza prm i czy to nie jest np jako strażak????  Czy to może nie być celowa luka w §?? Podobno ma ŠDM w Krakowie rat med z psp z woj.  Małopolskiego zabezpieczają namiot medyczny z ramienia straży,  na polach gdzie ma być papież, a co to za strefa niebezpieczna??? Bo chyba że podejrzewają że meteor spadnie..... Owszem jest problem ze sprzętem ale jest też wojewoda  który nadzoruje prm i np wydaje decyzję typu sztuka za sztukę lub coś w tym sensie. Zostało by tylko dograć pierwsze zakupy a później by się kręciło, na początek dobry  plecak dla ratownika medycznej, parę gadżetów wielkorotnego użytku a karetki nam napewno nie potrzeba ........ 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Kwiecień 30, 2016, 23:42:17
Ano właśnie, nie ma szczegółowych przepisów wykonawczych (np.transport poszk...), dokumentacji, nadzoru merytorycznego, ubezpieczenia.... Jak są sukcesy, to jest okej, ale na wypadek skuchy, albo nawet nieuzasadnionych roszczeń mogą być kłopoty, bo często nie wiadomo, czy ratmed działa jako podmiot ( wtedy fakturka dla organizatora), czy jako pracownik, czy jako podwykonawca - wtedy fakturka dla podmiotu medycznego... trudno sobie na razie wyobrazić działania strażaków na poziomie mcr na rozkaz komendanta, bo nie są one zadaniem PSP, która działa na poziomie kpp.... 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kinder w Maj 01, 2016, 11:36:30
Może w końcu ktoś zacznie działać w tym kierunku Koordynator Krajowy, Koordynatorzy  Wojewódzcy . Bo jeżeli chodzi o koordynatorów powiatowych/ miejskich oni mają chęci, mają pomysły i chcą działać ale niestety brak zgody akceptacji z góry. Może Komendant Głowny przyjrzał by się sprawie i wystosował odpowiednie pismo z zapytaniem do Komendantów Wojewódzkich w jaki spsob są wprowadzane zasady organizacji ratownictwa medycznego w KSRG, Komendach Powiatowych/Miejskich.Minęły 3 lata i nic nikogo nie interesuje z KG!!!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Maj 02, 2016, 02:44:47
A może warto by pomyśleć nad zniesieniem obowiązku recertyfikacji KPP dla RM ? Dalej tej głupoty chyba nie da się kontynuować... :/
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Maj 02, 2016, 09:37:45
A jaki jest problem z recertyfikacją kpp dla ratmedów w PSP? Piękna okazja wykazania się wiedzą, tak rzadko wykorzystywaną w praktyce...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kamaras w Maj 02, 2016, 12:55:29
Problem żaden, tylko gdzie tu sens i logika ? :)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Maj 02, 2016, 21:05:40
Uważam, że lepiej się sprawdzić na ćwiczeniach niż w życiu jeśli chodzi o recertyfikację.
A jeśli chodzi o wpływ na koordynatora krajowego to w Straży jest droga służbowa. My powiatowi koordynatorzy nie wiemy co myślą wojewódzcy a wojewódzcy nie za bardzo interesują się tym co się dzieje w powiatach. Najważniejsze są ćwiczenia, grupy, kursy i recertyfikacje, no i kontrole (inspekcje wg wytycznych przez niemedyków, sprawozdania i tabelki).
Dopóki nie zmówi się kilku, kilkunastu koordynatorów (tak jak lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego którzy są konkretnym partnerem do rozmów dla Ministra Zdrowia) , którzy będą konkretnym partnerem do rozmów dla Komendanta Głównego lub Ministra Spraw Wewnętrznych, nie wiadomo co będzie. W wojsku wiedzą czego chcą i - mają prof. Machałę i innych, mają WCKMed a w Straży i Policji nic. Nie znam wszystkich, ale tylko mogę w Straży wymienić tylko kilku lekarzy, którzy zdroworozsądkowo myślą i mają inicjatywę. Możemy się też podpiąć pod Polską Radę Ratowników Medycznych i stanowić jego część a dodatkowo bić się o swoje. Teraz temat ratmed w Straży jest w fazie rozwoju i ustaleń a już niedługo nie będzie. Klamka zapadnie i znów na długo będzie nijak, bez logiki.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Październik 17, 2016, 14:57:51
Wiecie o kolejnym projekcie zmiany ustawy o PRM. Tym razem ma być państwowe ale nie bardzo wiem co z ratownikami medycznymi w Straży??
Poniżej macie link do konsultacji:
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290956/katalog/12384436#12384436
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 10, 2016, 07:48:19
http://www.gazetalekarska.pl/?p=29760
Bez komentarza
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 10, 2016, 14:24:10
Mają solidne podstawy twierdzić, że ratownicy sobie nie poradzą....nie czarujmy się od dłuższego czasu nikt nie zwraca uwagi na nasze kompetencje tylko na to za jaką stawkę jesteś w stanie pracować. A to nie zachęca do ciągłego rozwijania się i kształcenia.
ZRM jeżdżą do stanów przewlekłych gdzie jak nie wiadomo co zrobić najlepiej zabrać i zawieźć do szpitala niż brać na klatę odpowiedzialność. Wielu jest douczonych kierowców i sanitariuszy, którzy pokończyli magiczne szkoły policealne albo zaoczne ratownictwo w wyższej szkole humanistycznej i funkcjonują jedynie na zespołach S gdzie doktor pokazuje palcem co mają robić.
Kolejna sprawa, ciągłe wzywanie zespołu S na pomoc w sytuacji gdzie tak naprawdę, na obecnym poziomie ratownik może zrobić to samo co lekarz więc o co chodzi? O brak wiary w swoją wiedzę, umiejętności? strach przed odpowiedzialnością?


Skończy się na tym, że wszystko będzie zwożone a że SORów ni ma - zapchane zostaną izby przyjęć.

Pomysł z likwidacją zespołów S jest dobry ale ten plan trzeba przygotować, wdrożyć weryfikacje i kształcenie (punkty) ratowników, przygotować odpowiednią liczbę SORów gdzie ratownik ma zabezpieczonego poszkodowanego zawieźć a nie leczyć go w domu itd itp. Poprawić system ochrony zdrowia tak abyśmy jeździli do stanów zagrożenia życia a nie wyręczali POZ czy NPL.
Obecna propozycja może spowodować niemałe zamieszanie i na strachu z tym związanym lekarze oprą swoją argumentację.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 11, 2016, 01:34:52
Likwidacja zespołów z obsadą lekarską to pomysł bez uzasadnienia innego, niż brak chętnych i plan oszczędności. Prowadzi prostą drogą do likwidacji LPR, bo nie będzie żadnego uzasadnienia, by do 3 ratowników w karetce wysyłać 2 ratowników w śmigłowcu, który kosztuje tyle, ile 100 karetek, a ma poważne ograniczenia w ruchu. I będą kolejne oszczędności... A jak za granicę wyjadą kolejni lekarze, to NFZ (czy budżet) nie będzie musiał im płacić pensji - kolejne oszczędności... A zamiast lekarza koordynatora w urzędzie będzie dyspozytor lub ratownik - kolejne oszczędności... Już nie trzeba będzie mieć lądowiska przy SORze - kolejne oszczędności... A w następnej nowelizacji zlikwiduje się SOR-y - z braku personelu - przy okazji będą oszczędności... Ale w następnej - jednak lekarzy w kamasze - i też będą oszczędności - może nie trzeba będzie ograniczać leków i sprzętu, ale nie wiadomo... 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 11, 2016, 09:52:06
System ratownictwa np w Londynie jest zdecydowanie lepiej rozwinięty i nie ma tam lekarzy...są ratownicy, ratownicy są koordynatorami i mega bos ratownik dojeżdża do zespołu, który potrzebuje wsparcia (wiedzy lub rąk do pracy) Doskonale sobie radzą bez lekarzy w systemie ratownictwa bo postępowanie jednego i drugiego na miejscu jest takie samo.

Różnica jest taka, że tam jest system kształcenia z prawdziwego zdarzenia a nie taki bajzel jak u nas, szkolenia, weryfikacja, możliwość rozwoju i awansu (np na koordynatorów) po zaliczeniu i zdaniu kursów i egzaminów. U nas jest na łapu capu a wielu wychodzi z założenia, że jak raz otrzymali dyplom to będą świetni do końca kariery.

Ja jestem zdecydowanie a ratownictwem bez lekarzy ale trzeba taką zmianę wprowadzić systematycznie zmieniając wiele aspektów i zapewnić personel lekarski na SORach i IP bo tam specjaliści ze swojej dziedziny mając do dyspozycji odpowiednie zaplecze potrafią czynić cuda. W karetce zupełnie nie jest wykorzystywany ich potencjał.

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 11, 2016, 12:26:45
A kiedy w Londynie wycofano lekarzy z karetek? Bo w śmigłowcach są.  A po co stworzono specjalizację z medycyny ratunkowej - czy nie po to, aby podnieść poziom opieki przedszpitalnej? Oto zużycie leków stosowanych przez lekarzy przez jednego z dysponentów ZRM ( od stycznia do października):
1.Propofol---87 szt.
2.Ketamina ---26 szt.
3.Etomidat---41 szt
4.Suksametonium--43
5.Bromek rokuronium -41 szt
 w 43 przypadkach zastosowania leku zwiotczającego potrzeby pacjenta wykraczały poza kompetencje ratownika medycznego - pewnie nierzadko takie postępowanie było warunkiem przetrwania pacjenta. Proponuję przemyśleć hasło likwidacji lekarzy w opiece przedszpitalnej albo iść dalej - stworzyć bezlekarskie SOR-P - ratownicy będą postępowali tak samo, jak lekarze, a pielęgniarki będą wypisywały recepty - kolejne oszczędności   
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 11, 2016, 22:03:47
Ignacy trzeba przyznać Ci troszkę racji, ale wiedz że są zrm w standardzie s, gdzie oprócz, relanium i MF nic "mocniejszego" się nie używa a wskazania są ale niestety lek dyz. nie mają pojęcia jak zabezpieczyć poszkodowanego, a lek dyzuruje tylko po to aby spłacić kredyt i każdy wyjazd to wielkie stękanie, więc przeciwko takim s jestem przeciwny a niestety chyba większość takich jest....  Ja jestem za system randez vous, i lek tam jeżdżący będzie anestozjologiem lub po med rat, bo rat med sobie z większoscia poradzą, dopracować tylko procedury i system szkolenia  i jeszcze jedno jeżeli przez likwidację s powstanie więcej p oczywiście 3 osobowych to myślę że to będzie na korzyść obywateli,
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 11, 2016, 23:05:36
A kiedy w Londynie wycofano lekarzy z karetek? Bo w śmigłowcach są.  A po co stworzono specjalizację z medycyny ratunkowej - czy nie po to, aby podnieść poziom opieki przedszpitalnej? Oto zużycie leków stosowanych przez lekarzy przez jednego z dysponentów ZRM ( od stycznia do października):
1.Propofol---87 szt.
2.Ketamina ---26 szt.
3.Etomidat---41 szt
4.Suksametonium--43
5.Bromek rokuronium -41 szt
 w 43 przypadkach zastosowania leku zwiotczającego potrzeby pacjenta wykraczały poza kompetencje ratownika medycznego - pewnie nierzadko takie postępowanie było warunkiem przetrwania pacjenta. Proponuję przemyśleć hasło likwidacji lekarzy w opiece przedszpitalnej albo iść dalej - stworzyć bezlekarskie SOR-P - ratownicy będą postępowali tak samo, jak lekarze, a pielęgniarki będą wypisywały recepty - kolejne oszczędności   

Nie Ironizuj bo więcej znam lekarzy z zespołów S których wiedza na temat stanów zagrożenia nie była nawet na standardzie zespołu transportowego...ale 70zł za godzinę robi swoje, kumpelski kontakt z ratownikami i jakoś to szło. Gorzej jak ratownik na takim zespole też był tuman to S wzywało drugie S do pomocy...
Co do standardów wyposażenia - na jednej stacji na której pracowałem zespól P miał 2xrolke i 2xMF zespół S dokładnie to samo więc nawet wybitni specjaliści medycyny ratunkowej nie mieli możliwości się wykazać. Z kolei w innym mieście na S miałem drugi ampułkownik z taką ilością narkotyków i "zwiotczaczy", że mogliśmy obskoczyć autobus poszkodowanych więc nie mów o wyposażeniu w leki bo żadne rozporządzenie tego nie reguluje a o ile dobrze pamiętam aby zespół został zakontraktowany na wyposażeniu musi mieć lek p bólowy sztuk 1 Reszta to kwestia dysponenta a jak to wygląda w naszej ojczyźnie można się domyśleć.

Po za helikopterami w ratownictwie raczej w Londynie lekarza nie spotkasz (w sensie karetka) aczkolwiek nie będę się przy tym upierał, czerpię wiedzę z wykładów, konferencji i wiedzy kolegi z wymiany ale mogło gdzieś się wkraść przekłamanie.

Co do naszej medycyny ratunkowej - a ilu masz tych specjalistów? Ilu jeździ chirurgów, ortopedów a nawet psychiatrów...każdy z nich jest specjalistą w swojej dziedzinie ale często po za swoją specjalizacją nie wyróżniają się ponad mądrych ratowników - których wciąż jest zbyt mało niestety.
Gdyby sami specjaliści medycyny ratunkowej byli na zespołach S miało by to sens...ale tak nie jest i dobrze o tym wiesz, że w wielu przypadkach dyżur na S kusi bo kasa za godzinę jest bardzo atrakcyjna.
Ja uważam, że najlepszym rozwiązaniem było by wprowadzenie zespołów "wspierających" np ratownik z dużym doświadczeniem i wiedzą oraz lekarz-specjalista medycyny ratunkowej wspierają karetki ratownicze w sytuacji mocno kryzysowej i skomplikowanej lub są dysponowani jednocześnie a mogą się poruszać coś na wzór wozu operacyjnego (osobówka) co też się w świecie sprawdza.
Problem jest taki, że lekarzy już teraz zaczyna brakować do dyżurów w ZRM S nawet nie biorąc pod uwagę ich specjalizacji i zaczynają się regionalne roszady i likwidacja zespołów S na rzecz P - rozwiązanie proponowane przez rząd jest moim zdaniem dobrym kierunkiem ale nad tym trzeba się pochylić, wprowadzić z czasem, przygotować odpowiednie zaplecze SORów z odpowiednia ilością personelu a nie minimalną obsadą itd itp.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 12, 2016, 01:19:24
Nie ironizuję, tylko się pytam o co chodzi. Rzeczywiście kontrakt na ZRM wymaga 4 l płynów dożylnych i 1 leku p- bólowego. I oksymetru - przez co wszystkie karetki w Polsce działają nie całkiem legalnie, bo nie spełniają tego wymogu. I w takim chaosie i bałaganie pojawia się pomysł, aby zwolnić lekarzy z karetek. Są dysponenci, którzy zatrudniają ponad 80% spec. med. rat, ale skoro zdarzają się lekarze niekompetentni i słabo zaangażowani to należy tych specjalistów zwolnić z karetek i zamiast nich dać ratowników medycznych?? I to ma podnieść jakość świadczeń? Takiej logiki nie rozumiem i bardzo proszę o wyjaśnienie. Przytoczyłem informacje o zużyciu leków w dyspozycji lekarza przez jednego z dysponentów - dlaczego mam o tym "nie mówić"? Przecież chodzi o postępowanie w stanach bardzo ciężkich, o ratowanie życia. Likwidacja zespołów S spowoduje brak możliwości takiego postępowania, prawdopodobnie z poważnymi konsekwencjami - do śmierci pacjenta włącznie!!!!    Wczoraj o 09:52:06 pojawiła się teza o ratownictwie bez lekarzy, teraz rozważany jest system "na spotkanie" z opcją dysponowania w pierwszym rzucie zespołu z lekarzem - to nic innego, jak ZRM S poza kolejką. Ale twórcy projektu ustawy twierdzą, że  podniesienie kompetencji ratowników medycznych i pielęgniarek poprzez kursy specjalistyczne pozwoli na utrzymanie jakości świadczeń udzielanych w systemie PRM... To zrównanie kompetencji pielęgniarki po kursie z kompetencjami lekarza - specjalisty medycyny ratunkowej daje obraz orientacji autorów projektu w problemach ratowniczych... Oczywiście, skoro napisano "w systemie PRM" to opinia dotyczy też SOR-ów  - gdzie mogą pracować ratownicy medyczni i pielegniarki - zwłaszcza po kursach... Ale chyba to niechlujstwo redakcyjne, a nie prawdziwa koncepcja... Twórcy projektu nie przytaczają argumentu o niskiej jakości świadczeń lekarskich w PRM - nie muszą, wystarczyło pobudzić hejt wśród ratowników medycznych  i już mechanizm wzrostu poparcia dla dobrej zmiany jest uruchomiony - i będą oszczędności!!!   
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 12, 2016, 13:33:23
Cytuj
Są dysponenci, którzy zatrudniają ponad 80% spec. med. rat, ale skoro zdarzają się lekarze niekompetentni i słabo zaangażowani to należy tych specjalistów zwolnić z karetek i zamiast nich dać ratowników medycznych??

I są dysponenci, którzy nie mają żadnego specjalisty medycyny ratunkowej - prawo rynku. Z mojej byłej stacji lekarze się zwalniają i wolą dojeżdżać ponad 100km do pracy ale stawkę za godzinę mają 100-120zł a nie 50zł...

Za te pieniądze z powodzeniem można finansować więcej karetek P z ratownikami a jak wiadomo na całym prawie świecie tak to działa zwłaszcza w wiodących pod względem ratownictwa krajach jak USA czy Izrael i jakoś nikt nie lamentuje, że nie ma lekarzy w karetce. Druga strona medalu, że ratownicy są tam regularnie poddawani ćwiczeniom, egzaminom, weryfikacji i mają określone procedury.
Co do logiki mieli być sami specjaliści med rat w ZRM S a tak nie jest bo jest ich za mało, za mało lekarzy kształci się w tej specjalizacji i mamy przez to bajzel i zapisy, że wystarczy przepracować określoną ilość godzin na IP czy SORach i można zostać lekarzem systemu...tylko często postępowanie takiego lekarza nie różni się niczym od postępowania ratownika w przypadku ZRM. Różnica jest znaczna w wiedzy i umiejętnościach kiedy lekarz będąc na SORe może rozwinąć skrzydła i uratować człowieka, którego zabezpieczył i przetransportował zespół ratowniczy.

Cytuj
Przytoczyłem informacje o zużyciu leków w dyspozycji lekarza przez jednego z dysponentów - dlaczego mam o tym "nie mówić"
Już CI napisałem - nie ma standardów wyposażenia ZRM w leki. Jeden specjalista może rozwinąć skrzydła i mając do dyspozycji leki o których piszesz zadziała a inny specjalista nie zrobi nic więcej od ratownika bo takich leków nie ma. Żeby to miało sens i był to argument wszystkie S musiałyby mieć leki, które wymieniłeś a tak nie jest więc w jednym mieście z powodu danego urazu (np czaszkowo-mózgowego) ludzie umierają a w innym da się ich uratować? Na to wygląda

Co do hejtu widzisz moja żona jest lekarzem i doskonale się rozumiemy. Ja czerpię bardzo dużo z jej wiedzy (internistycznej), jak mam wątpliwości to mi tłumaczy, podpowiada a nawet uczy. Kiedyś zapytałem jej czy nie chciałaby "dorobić" w pogotowiu. Odpowiedziała mi niezwykle mądrze - "pojedzie do obrzęku płuc, zawału, szeroko rozumianych problemów internistycznych to sobie poradzi bez problemu ale zespół nie wybiera, trafi na urazowego pacjenta, poważne zaburzenia neurologiczne czy pediatryczny poszkodowany i może ją to przerosnąć bo nie jest specjalistą w tej dziedzinie".
Ja jako ratownik nie jestem specjalistą w żadnej z wymienionych dziedzin - moim zadaniem jest zabezpieczyć poszkodowanego, wdrożyć "leczenie" i nie pozwolić aby jego stan się pogorszył, zawieźć z pewną diagnozą do specjalisty, który go ode mnie przejmie i zacznie leczyć. Dokładnie to samo zrobi Kardiolog przy urazowym poszkodowanym, ortopeda przy pediatrycznym, pediatra przy poszkodowanym neurologicznym - nie sądzę, żeby zrobili więcej niż dobrze wyszkolony ratownik. A ratownik jest tańczy przez co może być więcej ZRM typu P w miejsce zespołów S.

Oczywiście zdarzają się poważne wypadki, stany zagrożenia życia i tu jest pole do popisu dla specjalistów medycyn ratunkowej, którzy mogą z dodatkowym ratownikiem dojeżdżać do naprawdę ciężkich przypadków a że w skali miasta nawet dużego przy kilkunastu zespołach ratowniczych takich ciężkich przypadków aż tylu nie ma to specjalistów medcyny ratunkowej w skali kraju powinno wystarczyć. I to moim zdaniem jest dobry kompromis.

Odnośnie SORów zakładam, że to jakaś bzdura bo tam powinien dzielić i rządzić lekarz mający do dyspozycji pielęgniarki i ratowników. Wyszkolonych, potrafiących działać, wykonywać skomplikowane i zaawansowane czynności ale na wyraźne zalecenie lidera zespołu czy lekarza, który mając zaplecze i zgrany zespół zrobi zdecydowanie więcej niż w karetce gdzie po prostu marnowany jest jego potencjał.

Po raz kolejny podkreślę, że proponowany kierunek zmian jest dobry ale trzeba tez zmiany dopracować a nie liczyć na to, że samo z czasem się ułoży...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 12, 2016, 22:09:20
Ignacy rozumiem że bronisz swego środowiska, gdyby było inaczej został byś posądzony o zdradę. Napewno każdy chciałby aby na miejsce przyjechał lek specjalista w każdej dziedzinie, wybadał, zrobił usg i badania lab, wsparł psychicznie i ewentualnie wykonał jakiś prosty zabieg na miejscu, ale tak się nie da. Z mojego doświadczenia w zrm gdzie zaczynałem na przełomie wieku jasno wynika że obecność lek (im większy specjalista), znacząco wydłuża czas dotarcia pacjenta w stanie ciężkim do soru gdzie będą mu wstanie bardziej pomóc, a usilnia próba stabilizacji poszkodowanego na miejsu doprowadza do nzk, całkowita likwidacja lek w prm to małe nieporozumienie, ale w obecnym rozwiązaniu organizacyjnym systemu i kwalifikacjach rat, istnienie lek w zrm to potężna strata $, i wolałbym aby gdy będę w ciężkim stanie na sor przyjął mnie ktoś z jajami po medycynie ratunkowej niż prokotolog,  onkolog czy jeszcze jakiś inny specjalista z wąskiej dziedzimy. I śmiało mogę stwierdzić  że obecność mądrego lek  nic nie wnosi, a wręcz pogarsza stan poszkodowanego nie dając mu szans na przeżycie, ( element kompetencji odpuszczam bo wszędzie są czarne owce, z tą różnicą że ratownika łatwiej się pozbyć). Nie liczę na poparcie z Twojej strony, ale myślę że troszkę odpuścisz z bronieniem kolegów/anek bo duża ilość z nich nie powinna nigdy udzielać nawet bls nie mówiąc o mcr. Nie hejtuję, jestem za weryfikacją kwalifikacji rat i opracowaniem dobrego systemu doskalania zawidowego. Nie wiem jak w łódzkim bo tam chyba pracujesz,
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 12, 2016, 23:53:17
Ja nie bronię żadnego "środowiska", a już zwłaszcza nie boję się oskarżenia o zdradę. Mi chodzi o poszkodowanych/pacjentów. Tu nie jest miejsce na nauczanie podstawowe, ale apeluję o zestawienie tezy, że "obecność mądrego lek nic nie wnosi, a wręcz pogarsza stan poszkodowanego " z zestawieniem zużycia leków nasennych i zwiotczających z poprzedniego postu - to silne leki, wymagające odpowiednich kompetencji, do znieczulenia ogólnego mogą być stosowane jedynie przez specjalistę anestezjologa - lekarz w ZRM raczej nie podaje ich bez potrzeby. Bo w sławnym SOR ratuje się zazwyczaj tych, którzy przeżyli i dotarli do szpitala, a czasem warunkiem przeżycia jest wdrożenie działań specjalistycznych. I o tym prowadzę dyskusję, a  nie o konkurencji czy atakach na niekompetentnych lekarzy. Jedna z firm ratowniczych zatrudnia od 91 do 100% (zależy od podstacji) lekarzy medycyny ratunkowej i wygrywa przetargi. Czy rzeczywiście, jak sądzi 51% ratowników medycznych w niedawnej ankiecie, likwidacja lekarzy podniesie poziom bezpieczeństwa pacjentów? Oczywiście powinny być powszechne mechanizmy weryfikacji - jak np. w naborze do LPR, ale omawiany projekt nic o tym nie mówi, po prostu skreśla lekarzy z fazy przedszpitalnej, znacznie obniżając szanse niektórych pacjentów (np. tych, którzy wymagali elektywnej intubacji i sztucznej wentylacji) na przetrwanie. Mnie to martwi, a was chyba też? Chociaż nie jestem pewien, skoro 17% ratowników medycznych w odnośnej  ankiecie deklaruje, że kompetencje ratownika medycznego/pielęgniarki systemu są wystarczające do realizacji międzyszpitalnego transportu sztucznie wentylowanego noworodka w inkubatorze...       
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 14, 2016, 07:58:52
Nie znam wyników ankiety która Pan przytacza,  ale piszesz o noworodku że w transporcie miedzyszpitalnyn, więc pytam jakie PRM? Tutaj  pewno 98 % lek jeżdżących w zrm byłoby bezradnych, (oczywiście mówimy o noworodku w ciężkim stanie, bo wiele z tych transportów to rodzic by sobie poradził mając tylko inkubator), myślę że z tej 17% grupy RM, która odpowiedziała pozytywnie to 5% nie zna specyfiki transportu, 5 % niezrozumiało pytania (stan pacjenta), 5% to turbo (których jeszcze naprawdę życie nie zaskoczyło) a 2 to personel pracujący w właśnie z takimi pacjentami. Co do ilości zużycia zwiotów a przeżycia w fazie przedszpitalnej to gdybanie chyba, że znasz jakieś statystyki? Natomiast na jakiejś konferencji słyszałem że od kiedy jeżdżą RM statystycznie zwiększyła się ilość zresuscytowanych pacjentów, ile zostało  zreanimowanych i dalej cieszą się życiem tego nie wiem, i może gdyby ktoś robił takie badania łatwiej byłoby się odnieść do wątku, Co da jakości sor to nie tutaj powiem   jedno zdanie jednego  z Pana kolegów ( a chyba znajomych nawet),  "Cóż z Tego że się będę starał jak na SORze wszystko spie...."
Napisałeś lek z kompetencjami do silnych leków,  tylko że tacy z KAMPETENCJAMI bardzo żadko pracują, i zmiana powinna iść w kierunku nie likwidacji S, a zmniejszeniu ich liczby, postawieniu konkretnych wymogów dla lek - bo obecnie większośc nie ma pojęcia o mcr (przykro mi to pisać),  i taki lek powinien na miejsce dojechać gdy zrm nie ogarnia tematu, a w niektórych sytuacjach dysponent powinien go wysyłać razem z  karetą na podstawie zgłoszenia, i dobrze aby jeździł z rat- kier np samochodem osobowym "randez vous " i takiego lek bym chciał jako pacjent i ratownik. Więc jestem za Panem ale nie za Pana kolegami
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: strazakos_jrg w Listopad 15, 2016, 18:18:45
Poprostu szok. Kłócicie się,  planujecie co będzie itp a u gory i tak się z was śmieją robiąc swoje. Jak ktoś chce omawiać kwestie rat med w pogotowiu to polecam inne forum. Marza sie wam stanowiska i wpiepszacie zadania niepotrzebnie do strazy. STRAŻ POŻARNA -  a nie straz medyczna. Za niedługo zrobi się za przeproszeniem gowniana instytucja. Sam jestem rat med ale troszkę rozsądku w tym wszystkim!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 16, 2016, 01:46:38
kol. strazakos - ktoś założył wątek o zmianie ustawy o PRM (przeczytany ponad 20000 razy) - to sobie dyskutujemy... Przecież nie każdy musi czytać...
kol. mulat - stosowanie leków usypiających i zwiotczających podałem jako przykład sytuacji, w których lekarz uznał taką konieczność - aby uchronić poszkodowanego od potencjalnie śmiertelnej niewydolności oddechowej. W ratownictwie, z oczywistych przyczyn,  trudno o prospektywne i randomizowane badania naukowe, natomiast trudno też sobie wyobrazić, że lekarze podawali te leki bez potrzeby - to bardzo poważna i potencjalnie niebezpieczna interwencja. Dlatego gdybam sobie, że bez tych leków i intubacji byłoby gorzej...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 16, 2016, 08:40:11
Strazakos???  nie wiem skąd ten ból jąder?, nikt nie mówi  narazie do CIEBIE jako rat-med o wykonywaniu mcr,
drogi Panie Ignacy między innym dlatego co napisałeś chciałbym randez vous i wówczas z Pana umiejętności skorzystałoby dużo więcej osób,  i takich bym sobie życzył lek, bo Panoramiksów nam nie potrzeba😎, a
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Listopad 16, 2016, 12:27:26
strazakos - Życie na nas to wymusza-ustawodawca zrobił nas służbą współpracującą-a my chcemy wykorzystać swoje umiejętności i nie być biernym obserwatorem.
Tak jak zyraf jestem za systemem randes-vous  i wykonaniem tego w uporządkowany, przemyślany i skuteczny dla pacjenta i ratujących sposób.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 16, 2016, 22:42:03
Panowie, rendez-vous plus dysponowanie S do określonych wezwań to rozwiązanie racjonalne - lepiej mieć ZRM S, niż doktora z ratownikiem w osobówce - bo do określonych wezwań musiałyby jechać 2 auta. Jedyny problem to określone kompetencje/motywacja doktorów. Są dysponenci, którzy zatrudniają znawców - pilnują jakości, bo jest konkurencja ( w LPR kilku lek/miejsce), a inni lecą po taniości, bo, np.  kasa za ratownictwo musi iść na remont urologii...
Jakby było wiadomo, że ZRM S poza kolejką to gwarancja kompetencji - to już mamy r-v. Ale w wielu miejscach publiczność bezkarnie oszukując wzywa do nie przytomnego albo bólu w klatce piersiowej z potami - i S musi jechać. A jeszcze nierzadko ratownicy z P zazdroszczą kolegom z S mniejszej liczby wyjazdów i jeszcze, że lekarz za dużo zarabia ( a dla niektórych fachowców to za mało i nie chcą do ZRM, zwłaszcza, że publiczność wszystko filmuje, a prokuratury mają specjalne wydziały do spraw lekarskich). I zamiast zanalizować rzetelne potrzeby (kiedyś była rubryka: "wezwanie niezasadne") i jakość działań i dofinansować jak należy - próbuje się znaleźć oszczędności. Autorzy projektu, jak i niektórzy komentatorzy, sprawiają wrażenie, że nie znają specyfiki ani ZRM, ani SOR, a zwłaszcza problemów codzienności ratowniczej. Bardzo mnie smuci perspektywa braku możliwości wezwania ZRM S dla P tak radośnie komentowana przez niektórych ratmedów.... Niestety w kilku sprawach z art. 160 KK obrona czyni heroiczne wysiłki, aby wykazać, że ratownik mógł nie rozpoznać wstrząsu septycznego, bo go szkolono głównie w  krwotocznym i że podał szybko midanium - bo tak też robią lekarze, chociaż w ulotce jest inaczej. W razie draki ratmed pozostaje sam, a biegłym jest lekarz, który ocenia sprawę według kanonu medycznego, a nie programu szkolenia ratmedów. Teraz namawiamy ratowników, żeby w razie najmniejszych wątpliwości wzywali śmigłowiec - przylecimy, podziałamy razem, ustalimy - nierzadko jadę karetką P z chorym do szpitala, czasem nawet P zabiera chorego, a my wracamy. Brak takiej możliwości może zniweczyć radość z zatrudnienia etatowego bez możliwości dorobienia. Znajomi ratownicy wyliczyli ok. 2.090,- PLN na rękę - nie chce mi się wierzyć ani liczyć - może ktoś to sprawdzi?? 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 18, 2016, 18:24:16
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologów jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Listopad 18, 2016, 18:45:39
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologiem jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!'


I tak w całej Pl - urolog, pediatra, psychiatra...nie wiedzą nawet co to rurka intubacyjna ale Ignacy czuje, że koryto mogą zamknąć to na fali strachu kręci aferę i podważa kompetencje.
Zapomniałeś w artykule wspomnieć, że w szeregach PSP brakuje na wozach lekarzy...są co najwyżej ratownicy medyczni a nie daj bóg niech będą sami strażacy po KPP to trupów nie nadążą chować...



Edit 
Wypowiedź pani: Renata Warężak Kuciel
Cytuj
Drodzy Państwo, jako lekarz, dyrektor medyczny WSRM w Łodzi, a kiedyś świadek oskarżenia we wspomnianym procesie, czuję się w obowiązku poinformować, że oskarżeni "łowcy" byli sanitariuszami bez jakiegokolwiek wykształcenia. Ponadto nie pracowali w karetkach sami, lecz pod nadzorem lekarzy. Nigdy, z tego co mi wiadomo, żaden ratownik medyczny nie był oskarżony o podobne przestępstwa. Mam nadzieję, że doktorowi Baumbergowi coś się jedynie pomyliło...

Także ten tego to Twoi koledzy po fachu brali w tym udział a Ty plujesz na ratowników...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 19, 2016, 00:26:40
Ja nie pluję na ratowników, tylko ostrzegam. Pani Dyr. R.-W.K. zapomniała napisać, że to nie tylko sanitariusze brali udział w procederze. Skazano również 2 lekarzy - na 5 i 6 lat pozbawienia wolności. Tak się kończy brak nadzoru i hamulców moralnych. Nie ma znaczenia, czy lekarz czy ratownik medyczny - jeżeli luzuje się kryteria. A ratowników medycznych chce się wpuścić w poważne kłopoty i dlatego ostrzegam...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Levy w Listopad 19, 2016, 11:27:40
http://strajk.eu/temat-dnia-szpitalny-oddzial-ratunkowy-pieklo-na-ziemi/
Pokaż ilu anestozjologów jeździ, u mnie na 3s, jest jeden który ma 4 dyżury w miesiącu, 1 po medycynie rat, we wtorki i co druga sobota a tak to lek med!!!!!

Pod artykułem i na FB kręcą się poważne gównoburze :gwiazdki: swoją drogą "ciekawie" poczytać niektórych ratmedów ;)
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 19, 2016, 13:05:59
Panie Ignacy skąd Panu przyszła do głowy tak durna wypowiedz?  :rofl: Te porównania do łowców skór, ton i pogarda to przecież idiotyzm kolosalnych rozmiarów. Nie wypowiadał się Pan na forum internetowym tylko w PRASIE. A najgorsze jest to że w tych prowokacyjnych porównaniach zginał bardzo istotny przekaz. Nie woli sie Pan wypowiadać merytorycznie? Zabrakło zimnej krwi? Co Pan chciał właściwie przekazać, jaki efekt osiągnąć? O co właściwie chodzi w tym fragmencie tekstu bo przyznam że nikt go za bardzo rozumie.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 19, 2016, 14:11:27
Cindler a mi się wydaje ze IB uległ presji kolegów dla których zrm była 🐔 znoszącą złote jaka i zaczął naskakiwać na rat med bo koledzy medycy wiedzieli że jest znana figurą w ratownictwie i ma znajomości (takie jest moje osobiste zdanie), bo któż nie chce złotych jaj, a artykuł mija sie z prawda  ...  np. W USA proces edukacji  ratownika twa  200 godz na technika a 800 licencjata .. (taki system obowiązuje w większości stanów). A artykuł to celowa antagonizacja miedzy grupami  zawodowymi  i wystraszenie spoleczenstwa
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 21, 2016, 18:48:14
Ja wole zapytać tutaj o to samego autora tylko milczy. Mnie to bardziej wygląda na skołatane nerwy. Profesjonalista w publicznej wypowiedzi wypunktował by tą ustawę w koronkowy sposób. A najzabawniejsze jest to że lekarze atakuje ratowników za projekt ustawy autorstwa MZ, ratownicy lekarzy tak dla sportu, izba lekarska protestuje w uwagach myląc sobie ratowników KPP z ratownikami medycznymi, związki zawodowe zgłaszają uwagi o których bladego pojęcia nie mają, pielęgniarki atakują ratowników ale zapomniały o swoich rozporządzeniach i straciły uprawnienia by być w ZRM szefami zespołów, policja chce zmian w zakresie ... MCR nie wiedząc że to nie MCR tylko ŚZ. Zero profesjonalizmu z każdej strony :rofl:  :rofl: :wall:
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Listopad 22, 2016, 00:24:02
Panowie, rzeczywiście jest awanturka, miło mnie zaskakuje, że pytacie, o co chodzi.... Ano chodzi o to, żeby nie likwidować lekarzy w pomocy przedszpitalnej z powodu oszczędności, bo to się źle odbije na pacjentach i ratownikach medycznych. Jak się tłumaczyło łagodnie i powoli, to nie trafiało, jak trochę ostrzej - to obraza i hejt, zamiast czytać ze zrozumieniem... Nie jest łatwo. Przytaczane przeze mnie wyniki ankiety wśród ratowników - bardzo niepokojące - to podstawa moich komentarzy. 17% ratmedów "gotowych" do transportu noworodka na respiratorze to tykająca gdzieś w systemie bomba - taka niekompetencja jest groźna! Więc dzwonię na trwogę, bo propozycja dania takim osobom leków zwiotczających i możliwości stwierdzania zgonów bardzo mnie niepokoi. Jest wśród lekarzy w karetkach wiele osób niekompetentnych,  może dlatego 50% ratowników wolało by opiekę ratownika medycznego - to chyba temat do dyskusji - ale nie - święte oburzenie i hejt. I najprostsze wyjaśnienie - walka o koryto. Jak już nawet nie ja -  no to, że ulegam wpływom kolegów lekarzy... Proste widzenie świata. Ale sytuacja jest złożona. Plan oszczędności prowadzi do oparcia ratownictwa przedszpitalnego na ratownikach medycznych - według ankiety 30% ratmedów nie widzi potrzeby nadzoru lekarskiego nad procesem szkolenia??!!!... Żaden lekarz w Polsce  nie jest tak, jak ja zaangażowany we współpracę z ratmedami - i dlatego, dla dobra pacjentów i ratowników, próbuję powstrzymać katastrofę - ratmedzi w Polsce nie są jeszcze gotowi do całkowitej autonomii przedszpitalnej ( 40% z nich twierdzi, że są przygotowani do działania w przypadkach obrażeń twarzoczaszki???!!! - zresztą to było w tekście..). Niestety do dyskusji wkradła się narracja o korycie, niestety niektórzy sugerują, aby  pokryć aferę łowców skór zasłoną milczenia - no to ja się nie zgadzam! Afera łowców skór to największy upadek polskiej medycyny i lekarze będą to piętno nosić do końca świata. I zawsze trzeba o tym pamiętać. Bez nadzoru i hamulców moralnych żaden poziom wykształcenia medycznego nie chroni od zbrodni. Byłem gotów tym, co pytają o co chodzi spokojnie opowiedzieć, jak lekceważenie wstępnych objawów prowadzi do tragedii, ale mało kto pyta - wielu moich kolegów, przyjaciół i uczniów swoje niezrozumienie tekstu przekuwa na hejt - bez refleksji, może lepsze to, niż obojętność, ale smutne. Jeżeli ta draka wstrzyma decyzje o wycofaniu lekarzy z karetek i śmigłowców - to warto było, jeżeli nie, ale łowcy skór się już nigdy nie pojawią - to też... C.D.N.     
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 22, 2016, 02:25:06
Jakie leki zwiotczające? Przecież nie ma czegoś takiego w projektach bo ustawa nie reguluje obszaru leków! I co to za ankieta na którą się Pan powołuje? Kto ją robił, ile osób w niej wzięło udział i co ona ma mieć niby wspólnego z projektem ustawy MZ?! Jak chce Pan zostawić lekarzy w systemie to warto pokazać korzyści z ich obecności w systemie i to jak ważnym są w nim ogniwem! A nie bzdury jakieś i banialuki.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 22, 2016, 02:27:15
Jakie leki zwiotczające? Przecież nie ma czegoś takiego w projektach bo ustawa nie reguluje obszaru leków! I co to za ankieta na którą się Pan powołuje? Kto ją robił, ile osób w niej wzięło udział i co ona ma mieć niby wspólnego z projektem ustawy MZ?! Jak chce Pan zostawić lekarzy w systemie to warto pokazać korzyści z ich obecności w systemie i to jak ważnym są w nim ogniwem! A nie bzdury jakieś i banialuki.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 22, 2016, 07:52:35
Też chciałbym widzieć ową ankietę?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: cindrel w Listopad 22, 2016, 10:20:54
Coś jest na rzeczy w tej intubacji i zwiotczaniu: http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/uprawnienia-ratownikow-medycznych-w-kontekscie-ustawy-o-prm/ (http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/uprawnienia-ratownikow-medycznych-w-kontekscie-ustawy-o-prm/)
Jaja :D Po 5 godzinach intubowaniu fantoma będę wymiataczem anestezji :D a najzabawniejsze jest to że w tych konsultacjach jak się spotkają związkowcy bez pojęcia o ratownictwie z izbami lekarskimi bez pojęcia o ratownictwie i zacznie się kłótnia to zmiany murowane! Panie Ignacy należy używać argumentów naukowych tak jak przystało na przedstawiciela uczelni (są takie - dotyczą tego kto jest uznawany za osobę doświadczona w intubacji, pokazują że fantom to jednak nie realia, jak powinno wyglądać szkolenie do danego poziomu uprawnień itd) i UWALIĆ te przepisy. Przypominam że ich autorem jest MZ!! a skłócenie ratowników medycznych z lekarzami w tym momencie to najgłupszy z pomysłów. Ja osobiście będę miał w w nosie kurs specjalistyczny. Tak jak większość ratowników z piątą klepką i pewnie przejdę na "tył" albo oleję ten bałagan.
Ps. Co to za ankieta jest?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Listopad 25, 2016, 08:59:05
Może Panie I.B. koledzy którzy są  po medycynie ratunkowej tutaj by się zatrudnili i ich umiejętności i wiedza zostałaby dużo lepiej wykorzystana, gdyby był dodatkowy lek i personel w SOR nie byłoby takich problemów, nie mówiąc o MEGA nieudolnym POZ który potrzebuje lek z doświadczaniem, natomiast do PRM na zasadzie randez vous, jeden na kilkanaście  ZRM w zupełności by wystarczył, natomiast gdy SDM przyjmie zgłoszeni gdzie ewidentnie będzie potrzeba lek może być jednocześnie dysponowany wraz z najbliższym ZRM  co do miejsca interwencji
 http://fakty.interia.pl/kolejki-do-karetek-we-wroclawiu-video,vId,2195448
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 02, 2016, 13:01:48
Jak ocenicie propozycje MSWiA do projektu ustawy o PRM z 14.10.2016 r. ?

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290956/12384430/12384433/dokument259158.pdf
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 06, 2016, 22:17:21
Widzę że MZ jest zdeterminowane. Nawet policzyli ilu lek z specjalizacja med rat może pożegnać się z pracą w zrm, a swoją drogą gdyby wszyscy kontraktowi i etatowi pracowali po 200 godz miesięcznie na zespołach ty tylko 20 karet byłoby nimi obsadzona całodobowo a reszta to wszytko inne,  - osobiście myślałem że jest to większa gwardia, 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 08, 2016, 19:38:34
https://podyplomie.pl/news/24330,systemowe-randez-vous-czyli-lekarze-wroca-do-karetek
I chyba randez vous będzie...
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 22, 2016, 11:10:34
Tutaj propozycja internauty w opiniach do projektu ustawy o PRM z 14.10.2016 r. dotycząca Ratmeda w KSRG + uzasadnienie:
"ust. 13 otrzymuje brzmienie:
13) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.3)) włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w zakresie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia ratowniczych; *Kolejny błąd poprzedniej nowelizacji. Wedle procedur strażackich wydanych na przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej – w strefie zagrożenia jedyne działania jakie są podejmowane przez ratowników (strażaków), to ewakuacja. Wobec powyższego, ratownicy medyczni zatrudnieni jako funkcjonariusze pożarnictwa mogą jedynie wykonywać w ramach współpracy z systemem lub działań krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego TYLKO i WYŁĄCZNIE kwalifikowaną pierwszą pomoc. Zmiana ta porządkuje właściwości tego zapisu."
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 22, 2016, 15:23:32
"Nie ma woli ministerstwa na takowy zapis" lub coś w tym stylu podobno na konsultacjach tak wypowiadał się przedstawiciel MZ na jakimś spotkaniu roboczym z przedstawicielami służb ratowniczych,  związków  itp
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 30, 2016, 16:41:30
Bezsensowna jakość wykonywanej pracy przez urzędników. Nikt się nie odzywa to nie ma potrzeby, a 2000 ratmedów (a liczba się powiększa) pomogłoby w obniżeniu czasu dojazdów z medycznymi czynnościami ratunkowymi do większości ludzi w kraju i nawet może właśnie do nich.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 30, 2016, 17:57:59
Ale z tych 2000 rat med ( o ile to prawdziwe dane), 50 %, też myśli jak urzędnicy, nawet nasz IB też jest nam przeciwny, ilu pracujących w zrm też nie chcę się zgodzić bo wszyscy się boją teraz wysiudają lek puźniej zrm i pozostanie tylko psp - naprawdę wiele osób tak myśli! I to na wysokich stołkach zarówno w psp jak i MZ więc gdzie szukać poparcia? Jak będą chcieć zrobić komuś na złość to chyba to wejdzie😎
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 30, 2016, 22:34:13
A co powiesz na to?
http://www.otrm.pl/blog/leki-w-stra%C5%BCy-po%C5%BCarnej
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Grudzień 31, 2016, 07:01:48
Spotkanie i pracę są prowadzone tylko, że ustawowo możliwość ich wykonywania będzie bardzo mocno ograniczona. Chyba że jeżeli  pierdniwny przy poszkodowanym i uznamy to za strefę niebezpieczna 😎, boję się że może to trwać tyle ile wejście nowego wzoru ubrań
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 31, 2016, 08:56:11
Strefe niebezpieczna bym zamienil na skażoną po pierdnieciu  -_- Legislacja też może trwać w nieskończoność. :wall:
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Marzec 17, 2017, 14:35:36
Czy prawdą jest ze na Pomorzu rat med w psp, mają leki (przeciw bólowe i plynoterapie) na wyposażeniu i że mają zgodę do ich używania.... Oraz jednocześnie czy dostali stanowiska przewidziane dla rat med?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Wrzesień 14, 2017, 22:47:36
Kolejne zmiany się szykują: ciekawe co  to będzie. Art 11 zmieniony i strażak ratmed będzie mógł wykonywać św zdr inne niż mcr samodzielnie po ukończeniu medycznego kursu kwalifikacyjnego MSWiA.
Miłej lektury:
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290955/12384414/12384415/dokument308174.pdf
Obowiązywanie ustawy i pakietu rozporządzeń już przygotowanych od 1 stycznia 2018 r.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Wrzesień 15, 2017, 20:03:26
a tutaj są projekty rozporządzeń do ustawy  http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290955/12384414/12384415/dokument308182.rar
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Październik 11, 2017, 10:34:40
poprzedni odnośnik się nie otwierał ten już sie otwiera  projekty rozporządzeń dotyczące służb podległych MSWiA są w załącznikach od 4 do 5d   

 http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290955/12384414/12384415/dokument308182.rar


a tu cały projekt zmiany ustawy
http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12290955/katalog/12384414#12384414
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kapec w Październik 18, 2017, 19:29:31
Odnośnie art. 13 punkt 1a, czy po wejściu tego w życie rat. med nie będzie musiał robić kursu KPP? Czy przy naborach do PSP będzie to uznawane tak jakbym miał KPP?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: zyraf w Październik 18, 2017, 20:40:13
Nie zlinczujcie mnie, napiszę prosto z mostu nie chce mi się tego czytać dlatego zapytam jakie to ma znaczenie dla nas medyków w straży te rozporządzenia do ustawy?

Ja prace w ZRM zamieniłem szczęśliwie na PSP i nie che mi się do tego bagna wracać. Z tego co widzę po kolegach z wykształceniem medycznym i tych dorabiających w ZRM i tych którzy nigdy po za praktykami w karetce nie byli entuzjazmu nie ma w sprawie poszerzania uprawnień medyków w straży.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Październik 19, 2017, 11:50:18
co do KKP to pod warunkiem realizowania doskonalenia zawodowego czyli zielona książeczka

w art. 13:

„1a. Ratownik posiadający kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego,
realizujący obowiązek doskonalenia zawodowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1
posiada uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy bez obowiązku
posiadania ważnego zaświadczenia o ukończeniu kursu.”;

tutaj chyba zmiana kiedy rat med strażak może udzielać świadczeń czyli nie tylko w strefie niebezpiecznej jak było dotychczas

– pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy
z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2017 r.
poz. 736 i 1169), włączonych do krajowego systemu ratowniczogaśniczego,
podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz
szkoleń
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kapec w Październik 21, 2017, 13:49:45
Nie chcę zakładać nowego tematu a mam pytanie typowo do ratowników medycznych. Wiecie może gdzie można zrobić kurs na pojazdy uprzywilejowane albo polecacie jakiś ośrodek (małopolska, podkarpackie, lubelskie)?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Grudzień 12, 2017, 12:17:44
Projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o PRM: Myśle, że lada dzień uchwalona o zacznie obowiązywać już od 1.01.2018 r. Trochę czytania, ale dla RM w KSRG, Policji itd ważne.
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12290955/12384427/dokument321111.pdf
strony 4, 7-10, oraz 379 i dalej do końca rozporządzenia.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kapec w Styczeń 27, 2018, 21:39:36
co do KKP to pod warunkiem realizowania doskonalenia zawodowego czyli zielona książeczka

w art. 13:

„1a. Ratownik posiadający kwalifikacje wymagane dla ratownika medycznego,
realizujący obowiązek doskonalenia zawodowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1
posiada uprawnienia do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy bez obowiązku
posiadania ważnego zaświadczenia o ukończeniu kursu.”;

tutaj chyba zmiana kiedy rat med strażak może udzielać świadczeń czyli nie tylko w strefie niebezpiecznej jak było dotychczas

– pkt 7 otrzymuje brzmienie:
„7) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 ustawy
z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2017 r.
poz. 736 i 1169), włączonych do krajowego systemu ratowniczogaśniczego,
podczas działań ratowniczo-gaśniczych, ćwiczeń oraz
szkoleń

Panowie czy to odnośnie KPP weszło już w życie?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: paramedmir w Styczeń 28, 2018, 10:27:57
Projekt Ustawy o zmianie Ustawy o PRM jest aktualnie w procedowany w Sejmie w Komisji Zdrowia

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=02B409DBF70B0FE3C12581F7003E2391


pytanie tylko co bardziej sie opłaca finansowo? czy zbieranie 200 punktów edukacyjnych przez 5 lat za 1000 zł czy 2000 zł lub więcej  czy raz na 3 lata kurs recertyfikacyjny KKP za 100zł czy  200 zł.....

Ale do czasu jak a w "dużej"nowelizacji Ustawy pojawi się zapewne coś na kształt "prawa wykonywania zawodu RM" wydawanego przez wojewodę i warunkiem wydania ma być dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego....
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 15, 2018, 17:00:23
No i uchwalone teraz Senat i Prezydent:
http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter8.nsf/0/E2FD549FC42E96EEC125826E00633D32/%24File/61_c_ksiazka.pdf str 257
Mamy państwowe ratownictwo medyczne i będzie trochę zmian dotyczących mundurowych!

Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Czerwiec 05, 2018, 16:45:45
W końcu uchwalone i podpisane przez prezydenta
http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/nazwa/2137_u/$file/2137_u.pdf ewentualnie
http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=02B409DBF70B0FE3C12581F7003E2391 i kliknąć na końcu
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: kapec w Czerwiec 19, 2018, 09:10:22
Ustawa wchodzi w życie 26 czerwca. Wracam do mojego pytania o KPP. Za niedługo wstępuję w szeregi PSP. Powiedzieli mi, że zanim pójdę na kurs podstawowy to będę robił KPP w godzinach pracy, tylko pytanie czy muszę? A czy jeśli jednak wyjdzie na to, że nie będę musiał to czy za moje doskonalenie zawodowe (zbieranie pkt) będzie odpowiadała komenda czy dalej sam to muszę robić?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Czerwiec 20, 2018, 23:05:56
Ustawą wchodzi od 26.06 br. Ale PSP jest taka, że musi to być własnym rozkazem i to trwa. Pod tym względem głupota. Trzeba czekać na akty wykonawcze. Wiem, że były napisane do tej ustawy tylko trzeba podpisać przez ministra.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: peterek w Marzec 24, 2019, 12:41:14
https://lodz.onet.pl/lodzkie-od-kwietnia-ruszy-nowy-system-ratownictwa-medycznego/r60dh5w
pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Marzec 26, 2019, 11:05:49
Witam. No i weszło Rozp MSWiA 6.03.19  w sprawie wykazu świad. zdrow., które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ... PSP obowiązujące od 25.03.19 i coś się dzieje. Cisza. Ciekawe jakie pomysły mają na to nasze 01 głowy.
Jak narazie opłaca się pracować w PRM bo jest mało ludzi i gdzieniegdzie stawki dochodzą 50 zł/h brutto ... słyszałem.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Marcin92 w Marzec 26, 2019, 15:19:26
Witam. No i weszło Rozp MSWiA 6.03.19  w sprawie wykazu świad. zdrow., które mogą być udzielane przez ratownika medycznego w ... PSP obowiązujące od 25.03.19 i coś się dzieje. Cisza. Ciekawe jakie pomysły mają na to nasze 01 głowy.
Jak narazie opłaca się pracować w PRM bo jest mało ludzi i gdzieniegdzie stawki dochodzą 50 zł/h brutto ... słyszałem.


50zl ??? Gdzie takie stawki to już składam papiery...
A wiem że nasi KP/KM będą mieć do w dupie że takie coś weszło bo powiedzą że nie mają pieniędzy.
Ledwo się można doprosić o wyposażenie torby pspr1 A my mówimy o lekach?
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Kwiecień 01, 2019, 12:18:03
U mnie nigdy problemu z doposażeniem nie ma. 50 zl/h brutto to słyszałem o śląskim.
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: Houte w Kwiecień 01, 2019, 12:34:08
O Kosztach i utrzymaniu leków ( oraz całej reszty)  póki co nasi 01 nie mają pojęcia.  Jak policza to odejdą im chęci.  po drugie gdzie te leki mają być przewożone?  W skrytce między wężami czy koło tłumic? 
Tytuł: Odp: Zmiana ustawy o PRM
Wiadomość wysłana przez: mulat81 w Kwiecień 01, 2019, 15:17:04
50 zł za 2 godz dyżuru 😂, lub stawka lek