strazak.pl Ratowniczy Bank Wiedzy

Pożarnictwo => Ratownictwo Medyczne => Wątek zaczęty przez: Adam.55 w Czerwiec 19, 2017, 19:16:41

Tytuł: Wstrząs i nie tylko- postępowanie.
Wiadomość wysłana przez: Adam.55 w Czerwiec 19, 2017, 19:16:41
Witajcie!
W maju tego roku uzyskałem certyfikat z KPP ale powiem Wam szczerze i bez bicia, że wcale nie czuję się pewnie mając ten papierek :/ od momentu powrotu ze szkolenia do mojej jednostki minęło już trochę czasu i pojawiło się sporo wątpliwości, których nie mam jak rozwiązać gdyż jestem jedynym ratownikiem w mojej jednostce a wszelakie procedury i aplikacje z procedurami ratowniczymi nie odpowiadają bezpośrednio na moje pytania. A mówiąc wprost i szczerze zapomniałem kilku ważnych( w moim mniemaniu) kwestii:
Pierwszą z nich jest wstrząs: Czy na poziomie KPP rozróżniamy wstrząsy? czy objawy wstrząsu-> szybkie badanie urazowe =ewakuacja przy pomocy deski?
I sprawa druga: Wstrząs kardiogenny, co zrobić jeśli osoba poszkodowana przebywa w samochodzie, ma objawy wstrząsu i uwydatnione żyły szyjne? czy jest to podstawa do ewakuacji? jeśli tak to jaką nadać jej pozycję po ewakuacji przy pomocy deski?
I sprawa ostatnia: obrażenia. Będąc na kursie otrzymałem książeczkę o nazwie ABC strażaka ratownika gdzie przy wstrząsie hipowolemicznym wypisano szereg objawów urazowych a kilka kartek dalej jest mowa o pozycji bezpiecznej dla danego urazu. Moje pytanie więc brzmi, czy mając osobę poszkodowaną bez objawów wstrząsu ale załóżmy z rozległymi złamaniami przyjmijmy klatki, miednicy i kości udowych to co robić w danej sytuacji? stabilizować w pozycji zastanej i gdy nastąpią objawy wstrząsu ewakuować i nadać pozycję przeciwwstrząsową czy przeprowadzić ewakuację ze względu na urazy które mogą spowodować wstrząs?
Proszę mnie nie powiesić za tak podstawowe pytania :/

Pozdrawiam serdecznie.
Adam
Tytuł: Odp: Wstrząs i nie tylko- postępowanie.
Wiadomość wysłana przez: ratolek w Czerwiec 20, 2017, 16:40:24
Powiem tak. Wróć na kurs ale już do kogoś innego. Pozdrawiam
Tytuł: Odp: Wstrząs i nie tylko- postępowanie.
Wiadomość wysłana przez: ignacy b w Czerwiec 23, 2017, 00:35:03
Temat jest dosyć złożony, ale dla celów praktycznych proponuję przyjąć, że wstrząs jest reakcją obronną organizmu mającą na celu zapewnienie przepływu mózgowego - o co łatwiej w pozycji poziomej, ew. z uniesieniem kończyn dolnych. Jeżeli poszkodowany w stanie wstrząsu, np. krwotocznego, traci przytomność, to bardzo zły znak - jego przetrwanie do momentu przybycia ZRM ze sprzętem i lekami może zależeć od nadania mu odpowiedniej pozycji...