Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Forum ochotników / Odp: Komisja Rewizyjna
« Ostatnia wiadomość wysłana przez krzysiek_2k dnia Dzisiaj o 14:40:01 »
Pytanie o procedurę zmiany w składzie Komisji Rewizyjnej.

Jeden z członków KR z przyczyn osobistych (zmiana miejsca zamieszkania) chce złożyć rezygnację. Do kogo powinno być adresowane pismo? Przewodniczący KR, Zarząd OSP, Przewodniczący KR i do wiadomości Zarządu? Formularze do KRS podpisuje prezes, ale to Komisja Rewizyjna uzupełnia swój skład...
Jeśli dobrze myślę, to procedura będzie taka: rezygnujący pisze pismo do przewodniczącego KR (ewentualnie do wiadomości Zarządu), KR w pomniejszonym składzie podejmuje uchwałę o uzupełnieniu składu i ewentualnych zmianach funkcji i po tym pisemnie powiadamia Zarząd. Do KRS idą podpisane przez prezesa formularze zmian w składzie organu nadzoru razem z pisemną rezygnacją członka KR i uchwałą KR o uzupełnieniu składu. Do tego pewnie jeszcze by się przydał jakiś protokół z posiedzenia KR i zgoda nowego członka na pełnienie funkcji członka KR.
Dobrze myślę?
2
Forum ochotników / Odp: dotacja ksrg 2017
« Ostatnia wiadomość wysłana przez grzela dnia Dzisiaj o 14:26:22 »
Projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie wysokości środków finansowych w 2017 r. i ich podziału między jednostki ochrony przeciwpożarowej działające w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

https://bip.mswia.gov.pl/bip/projekty-aktow-prawnyc/2017/24836,Projekt-rozporzadzenia-Ministra-Spraw-Wewnetrznych-i-Administracji-w-sprawie-wys.html
4
Forum ochotników / Odp: Nagrywanie akcji kamerą w hełmie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez jedrus998 dnia Dzisiaj o 13:00:15 »
Cześć!
Minęło 10 miesięcy od ostatniego postu w tym wątku. Odświeżam temat, ponieważ podczas ostatniej akcji pojawiły się pewne problemy (długa historia, nie będę się zagłębiał w szczegóły, bo nie oto chodzi) stąd decyzja, żeby zainstalować kamerkę na hełmie tak na wszelki wypadek.

Chciałbym się od Was dowiedzieć, czy od tego czasu pojawiły się jakieś nowości na rynku, które nadają się do nagrywania działań ratowniczo - gaśniczych?
Ewentualnie, którą z kamerek podanych wyżej: GoPro, Bullet Cam, Fire Cam byście polecili?


Specyfika jednostki to 90% działania na terenie otwartym tj. pożary lasów i nieużytków oraz inne MZ. Pozostałe 10% to działania wewnątrz budynków tj. pożary domów, otwarcia mieszkań na prośbę policji, magazyny itp.
Doradzicie co wybrać?

Sam użytkuję Fire Cam i jestem bardzo zadowolony. Nagrania w wysokiej jakości i co najważniejsze nie rzuca się zbytnio w oczy (Każdy myśli, że to latarka :D). Teren działania mamy bardzo podobny do Twojego i wszystko ładnie się prezentuje na nagraniach. Co prawda żadnej mieszkaniówki z nią jeszcze nie zaliczyłem, ale skoro na otwartym terenie świetnie sobie radzi to i w warunkach ekstremalnych nie powinno być z nią większego problemu.
Na dwóch bateriach i odpowiednio dużej ilości pamięci (Ja zapakowałem do niej kartę 64gb), materiału da się uzbierać na 4 godziny "superkina", a nawet trochę ponad.
Myślę, że za tę cenę przez długi czas można być spokojnym o swoje "cztery litery". ;)
5
Forum ochotników / Odp: Nagrywanie akcji kamerą w hełmie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez strazak ochotnik dnia Dzisiaj o 10:54:26 »
Cześć!
Minęło 10 miesięcy od ostatniego postu w tym wątku. Odświeżam temat, ponieważ podczas ostatniej akcji pojawiły się pewne problemy (długa historia, nie będę się zagłębiał w szczegóły, bo nie oto chodzi) stąd decyzja, żeby zainstalować kamerkę na hełmie tak na wszelki wypadek.

Chciałbym się od Was dowiedzieć, czy od tego czasu pojawiły się jakieś nowości na rynku, które nadają się do nagrywania działań ratowniczo - gaśniczych?
Ewentualnie, którą z kamerek podanych wyżej: GoPro, Bullet Cam, Fire Cam byście polecili?


Specyfika jednostki to 90% działania na terenie otwartym tj. pożary lasów i nieużytków oraz inne MZ. Pozostałe 10% to działania wewnątrz budynków tj. pożary domów, otwarcia mieszkań na prośbę policji, magazyny itp.
Doradzicie co wybrać?
6
Profilaktyka, prewencja / Odp: Interpretacja zapotrzebowania w wodę
« Ostatnia wiadomość wysłana przez ofi dnia Dzisiaj o 00:10:50 »
Z przepisu jasno wynika że musisz mieć dla takiego obiektu hydranty DN100. Zgodzę się z tobą że mogą być również dodatkowo DN80, ale w przypadku gdy wymagana ilość wody jest już zapewniona z DN100.

Protokołu nie można wymagać, ale pismo z wodociągów o przydziale wody na cele ppoż. można.
Z przepisu to akurat jasno wynika że hydranty DN100 mają być "w obiekcie ". Więc jeśli uzbieramy hydrantów DN80 na sieci poza obiektem(do 150 m) to zaopatrzenie w wodę do zewnętrznego gaszenia pożaru będzie zapewnione.

Stosując Twoją interpretację przepis byłby bezsensowny - można byłoby zapewnić zaopatrzenie wyłącznie z hydrantów DN80, a raczej nie o to chodzi w tym przepisie (przynajmniej wg mnie i nie tylko).
7
Jak zostać strażakiem... / Odp: Kto do SGSP w 2017?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez r0cq dnia Wczoraj o 20:16:56 »
Cytuj
nie wiem kolego jak długo pracujesz w tej formacji bo ja już zbliżam się do końcówki służby w tej formacji, trochę osób przeszkoliłem, ale żeby ograniczać czas spożywania posiłków, nocne ganianie tylko po to żeby pan przyszły oficer (osoba szkoląca)miała z tego zabawę i wiele innych upokarzających czynności dla poprawienia sobie humoru kosztem przyszłych podchorążych czyż to nie można nazwać mobbingiem.
słyszałem że parę osób będących w tym roku na unitarce zrezygnowało tylo z powodu upokorzenia i ćwiczeń które doprowadzały do omdleń. Przypomina mi się ten temat http://www.strazak.pl/index.php/topic,25158.0.html tam jest podobnie.

@sikacz jak dla mnie nie jest istotne jak długo, ktoś służy w formacji jaką jest PSP...
Przechodzac jednak do sedna:
Nigdy nie byłem, nie jestem i nie będę zwolennikiem jedzenia na czas, bo to niczemu nie służy. 
Bezsensowne ganianie? Wątpię. Jeżeli już to może bieganie na zbiorki, zajęcia, alarmy etc.? Czy poligon nie ma na celu przygotowanie kandydatów do przyszłej służby w Podziale Bokowym poprzez reakcje na dany sygnał?
Omdlenia? Co to w ogóle za argument, przy takiej temperaturze jaka ma ostatnio miejsce? Dzisiejsza młodzież po prostu inaczej reaguje na niektóre bodźce zewnętrzne, zwłaszcza że większość z nich pewnie grała w piłkę na komputerze, zamiast na boisku.
Zresztą by nie być gołosłownym zorientowałem się w temacie poligonu i możesz mi wierzyć lub też nie, podczas upałów mieli luzik- mają tam Ciechocinek.
Porównanie IGO do poligonu to trochę nietrafiony przykład.

Ps. Dzięki za wyrażenie swojego zdania @sikacz. Weź tylko pod uwagę, to że kandydat który rezygnuje na tym etapie w pierwszych dniach poligonu, nigdy nie przyzna sie że nie dawał sobie rady. Zawsze przełożeni dla niego będą najgorsi. Może po prostu straż pożarna nie jest dla niego....
:straz:
8
Jak zostać strażakiem... / Odp: badania lekarskie - jak i co
« Ostatnia wiadomość wysłana przez DominikKowalski dnia Wczoraj o 18:56:26 »
Za kilka dni wybieram się do psychologa, po skierowaniu mnie tam przez PSP. Mam kilka pytań do Was:

1. Czy znajdę gdzieś wzór (jestem wzrokowcem) zadania, które polega na skreślaniu cyfr między cyframi parzystymi? Jakieś 2, 7?
2. Czy aparat krzyżowy będzie na 100%? Czy to tylko na kierowców, to samo z ciemnią jak to wygląda?
3. Ile "przykładów" mam obowiązek zrobić w metryce ravena i ile na to mam czasu? Trzeba się porządnie śpieszyć? To samo pytanie w temacie kostek domino.
4. Czy jeżeli daną część badań (dajmy na to ravena) zrobię "niezbyt dobrze" to mam dalej szanse na pozytywny wynik? Jest za wszystko suma punktów, czy trzeba być co najmniej "dobry" ze wszystkich części psychotestów?
5. I ostatnie pytanko, po zdaniu psychotestów na jakiej zasadzie, kiedy i od kogo dostaje dalej terminy do lekarzy. I jeżeli nie zdam psychotestów to widzimy się za co najmniej rok tak? Nie mam czasu na odwołanie się jak to jest w przypadku np. krzywej przegrody nosowej.

Dzięki z góry jeżeli ktoś po psychotestach będzie miał ochotę odpowiedzieć krótko na powyższe pytania ;)

Pozdrawiam!
9
Sprzęt / Odp: Dostarczanie wody do pożaru, standarty, samochody, sprzęt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Krzysiek7 dnia Wczoraj o 17:31:49 »
To że ciężka praca ludzi zgadzam się. Sprzęt ratowniczy ok. Tylko w wielu przypadkach wystarczyłby rozwinąć wąż na 1km wstawić ze 3 pompy np. dostępne w GCBA lub na przyczepce i byłoby wody od groma. Czytałem na ten temat możliwe że też na tym forum.
Scenariusz pożaru dajmy na to hali magazynowej wygląda tak:
1. Zadysponowanie z najbliższej jednostki GBA i GCBA
2. Po dojeździe dowódca stwierdza że hydranty popsute, brak zbiornika ppoż na terenie zakładu. Pożar jest duży więc prosi o wsparcie.
3. Dosyłane są w miarę potrzeb SD/SH, SCRChem, SCRT,
4. Wiedząc że 1,5km dalej jest rzeka podjęto decyzję o budowy linii zasilającej.
5. Z uwagi na potrzebną liczbę strażaków, możliwe podmiany przyjeżdżają kolejne GBA ze sprzętem ratowniczym i strażakami
6. Do akcji zostają włączone SW3000 (2 linie W-110) lub SW5000 (3 linie W-110), pompy o wydajności co najmniej 4000l/min (motopompy na przyczepkach lub wykorzystanie GCBA)
7. W tym samym czasie jadą GCBA które zanim zostanie zbudowana linia zasilająca tankują się z rzeki i dowożą wodę zrzucając ją grawitacyjnie do zbiorników przenośnych.
8. Gdy linia będzie gotowa wstawia się np. co 500m pompy.
9. Rezygnuje się ze zbiornika (zostaje na miejscu wypełniony na wypadek awarii lub nagłej potrzeby zwiększenia wydatku wody
10. Wszystko łączy się i przetłacza przez autopompy
11. Gdy wydatek wody mniejszy niż daje zasilanie dotankowuje się wszystkie zbiorniki, jest to jakiś bufor bezpieczeństwa
12. Niepotrzebne samochody GCBA odsyła się do jednostek bo mogą się przydać do innego zdarzenia.

Potrzeba mniej ludzi, mniej aut, oszczędność paliwa.

Niestety w tych akcjach które mogłem obserwować krąży z 10 aut ze zbiornikiem 2do 6 ton pobiera wodę z hydrantu i oddaje na inne samochody przy pożarze. Kolejka przy hydrancie i kolejka przy pożarze.
Czy nie wystarczyłyby 2 typy pojazdów gaśniczych? :
1. GBA wyposażone w sporo sprzętu ratowniczego, załoga 7-9 strażaków, autopompa 3000-4000l/min, przemyślany układ wodny z malutkim zbiornikiem wystarczającym na tyle ile zajmie podłączenie do hydrantu, GCBA, rzucenie linii ssawnej do jeziora lub postawienie zbiornika przenośnego i zrzucenie grawitacyjne z GCBA
2. GCBA ze zbiornikiem 10 ton, autopompa 5000-10000l/min, zrzucanie grawitacyjne, zbiornik przenośny 10-20 ton wody, minimum sprzętu ratowniczego, kierowca i ewentualnie 1 pomocnik,

Oczywiście samochody specjalistyczne jak najbardziej ale na razie skupmy się na gaszeniu.
Scania z Gniezna to chyba jedyny samochód przemyślany to takich działań. Patrząc również na ich Many GBA i GCBA to także wzór do naśladowania (drabiny hakowe, zwijadła, noszaki wężowe). I oczywiście "anakonda". Jeśli wiecie o innych dobrze przemyślanych autach dajcie znać.
10
Sprzęt / Odp: Dostarczanie wody do pożaru, standarty, samochody, sprzęt
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Sylwek dnia Wczoraj o 16:02:12 »
Samochody strażackie to nie tylko beczki z wodą to przede wszystkim ludzie, którzy bardzo ciężko pracują i muszą się zmieniać ale także wiele potrzebnego sprzętu jak np. aparaty ochrona dróg oddechowych.
Nie znaczy to, że z organizacją zaopatrzenia jest u nas dobrze - bywa różnie.
Jeśli chodzi o dobrze zgrane zespoły to zachęcam do poczytania o Gnieźnie.
Strony: [1] 2 3 ... 10