Autor Wątek: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??  (Przeczytany 7707 razy)

Offline PatiMDP

• Pati... ale już nie MDP :)
  • Strażak Sam
  • Członek Zarządu, ratownik - kierowca
    • OSP Praszka
Odp: 18 latek jako opiekun mdp. czy to możliwe??
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 24, 2009, 17:46:13 »
Ja osobiście uważam, że lepiej jak jest to młoda osoba. Lepiej potrafi trafić do nas młodzików, mówi zrozumiale, stara się wytłumaczyć i zrozumieć, bo nie tak dawno przecież sam był w MDP.  -_-
Mercedes Benz Atego 1629 GCBA 4,5/16
Mercedes Benz 409 GLBA 1/8+RD
IFA SD30

Offline vasilij zaitzsew

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 25, 2010, 09:33:26 »
A i tu sue muszę nie zgodzić z przedmówcą. Młoda osoba, nie zawsze trafia lepiej do swoich rówieśników, bo nie traktują go wtedy jako ich opiekuna a bardziej, z racjii wieku, jako kolege, co sie pozniej przekłada na brak dyscypliny czy posłuszeństwa wobec "przełożonego" Starsza osoba to dla młodych ludzi zaczynających przygodę z pożarnictwem autorytet, wzór do doścignięcia, zwłaszcza jesli jest to osoba o bogatej przeszłosci sportowej. Pozatym młodość to niestety często gorący temperament. Starszy opiekun ma bardziej chłodną głowę, poprzez swoje doświadczenie umie przeanalizowac każdego zawodnika osobno, dobrac jego predyspozycje, warunki fizyczne do danej funkcji itp. Żeby nie być gołosłowny, w mojej jednostce opiekun i trener w jednej osobie ma lat ok 60. Żyje tym co robi, świetnie dzieki temu umie pokierowac młodymi ludzmi i odnosi z nimi liczne sukcesy. W sąsiedztwie mojej miejscowosci jest jednostka która również posiada MDP lecz prowadzoną przez chłopaka lat 23. Przez 2 lata nie osiągną z nimi nic, a jak czasem miałem okazje obserwowac jego pracę to był troche nieobecny na tych treningach, dawał za dużo luzu i działał na zsadzie "niech sie dzieje samo na tych treningach, chłopaki wiedzą co mają robic wiec nie mam co im tego mowic". Po tych 2 latach poprosił o pomoc naszego trenera...i co, po 5 miesiącach przygotowań doprowadził ich do mistrzostwa powiatu i 3 miejsca w województwie...daje do myslenia co:) pozdrawiam
"Błogosławiony jesteś Boże,który dajesz mi siłę i wolę walki.
Jesteś moją fortecą, moją ostoją i zbawieniem.
Jesteś moją tarczą."

Offline Enemens

• Początkujący
  • *
  • OSP JOT Osiek :)
    • RoadTrain
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 05, 2010, 19:27:59 »
A i tu sue muszę nie zgodzić z przedmówcą. Młoda osoba, nie zawsze trafia lepiej do swoich rówieśników, bo nie traktują go wtedy jako ich opiekuna a bardziej, z racjii wieku, jako kolege, co sie pozniej przekłada na brak dyscypliny czy posłuszeństwa wobec "przełożonego"

Teraz to ja się z tobą nie zgodzę. My mamy 20 latka, jest opiekunem od dwóch lat czyli od osiemnastki. Mówimy do niego "Guma" (bo takie ma przezwisko) niby jest tylko kilka lat od nas starszy, mówimy do niego jak do kolegi a jak przyjdzie co do czego czyli treningi albo jakieś zebrania to potrafimy być zdyscyplinowani.

Starszy opiekun ma bardziej chłodną głowę, poprzez swoje doświadczenie umie przeanalizowac każdego zawodnika osobno, dobrac jego predyspozycje, warunki fizyczne do danej funkcji itp.

A nie zawsze mamy taki przykład w jednostce że facet około 50 rządzi się jak by był prezesem i nigdy nie ma racji, a młodzi często siedzą cicho i czasami mają więcej racji niż ten 50 latek.

W sąsiedztwie mojej miejscowosci jest jednostka która również posiada MDP lecz prowadzoną przez chłopaka lat 23. Przez 2 lata nie osiągną z nimi nic, a jak czasem miałem okazje obserwowac jego pracę to był troche nieobecny na tych treningach, dawał za dużo luzu i działał na zsadzie "niech sie dzieje samo na tych treningach, chłopaki wiedzą co mają robic wiec nie mam co im tego mowic".

A my z naszym 20 latkiem (i wcześniejszym trenerem też) mamy już od kilku lat pod rząd 1-wsze miejsce :)

Pozdrawiam:
Enemens
www.osp.osiek.net.pl --> najlepsza jednostka w powiecie :)

Offline firefighter83

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 06, 2010, 11:10:12 »
Nie wiek gra taką  rolę, lecz sposób działania danej osoby. Jeżeli ktoś ma koncepcję i pomysły na dobrą współpracę z młodzieżą to jak najbardziej powinien się tym zajmować. Tu trzeba poświęcenia czasu, a ten jest cenny. Trzeba po prostu to bardzo lubić i się sprawdzać.

Jeżeli ktoś był kilka lat w MDP i wie jak przebiegały zebrania, treningi, itp.i pamięta jakie błędy np. popełniał poprzedni opiekun to będzie mógł je niwelować.

Jeżeli będzie to osoba aktywna to będzie się z całą pewnością nadawała.

W związku z powyższym odpowiadając na pytanie: TAK JEST TO MOŻLIWE.
"W straży pożarnej, będziemy razem walczyć przeciwko jednemu wspólnemu wrogowi - ogniowi - bez względu na kraj,pochodzenie, w czym chodzimy i w jakim języku mówimy." 
J.J. Edmondson

Offline Bartez

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 23, 2010, 21:42:47 »
W przypadku opiekuna nie brane są tak bardzo pod uwagę wyszkolenie i doświadczenie, przecież jest mnóstwo jednostek np. na wsiach gdzie takie funkcję pełnią osoby nie wyszkolone bez doświadczenia, także zgadzam się z moim przedmówcą.