Autor Wątek: Motopompa na zawody  (Przeczytany 23627 razy)

Offline 123454321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Motopompa na zawody
« dnia: Maj 28, 2008, 12:38:20 »
Witam. Troszkę (bardzo) podrasowałem motopompę PO5 na zawody i moje pytanie czy wyniki jakie osiąga pompa są dobre według Was?

Czasy:
ssanie - 2,98 sek
tłoczenie na I rotę (na pyszczku prądownicy) - 17, 04 sek

Test był przeprowadzony następująco (2xssawna 110, stanad. basen, 2x 75, 2x52, prądownica)   
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 00:22:47 wysłana przez MIKO »

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2008, 12:50:35 »
Ssanie ma niezłe, ale tłoczenie jest "przeciętne" jeśli chodzi i pompy na zawody.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2008, 12:56:29 »
A co takiego kolega w niej podrasował jeśli można wiedzieć?:D

Offline 123454321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2008, 16:36:22 »
A co takiego kolega w niej podrasował jeśli można wiedzieć?:D


Drogi kolego to już jest moja słodka tajemnica! Polecam metodę "prób i błędów".

Offline New York Fire Dept

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2008, 17:42:21 »
Nie wiem co kolega ma na myśli ale punkt 2,4 regulaminu na zawody sportowo pożarnicze mówi


2.4. Sprzęt stosowany w zawodach.
Sprzęt używany podczas zawodów sportowo-popożarniczych musi być znormalizowany 
(typowy), stosowany w ochronie przeciwpoażowej (niedopuszczalne jest dokonywanie
jakichkolwiek przeróbek w sprzęcie). Startujące w zawodach  drużyny  powinny być
wyposażone we własny sprzęt zgodnie z wymogami danej konkurencji.
Drużyny wykonują ćwiczenia na sprzęcie o jednakowych parametrach, określonych przez
organizatora zawodów. Organizator może dla zabezpieczenia tych parametrów dostarczyć
własny sprzęt.


Więc radze sie zastanowić  czy postąpiliście dobrze i czy np to podrasowanie będzie sie opłacać no chyba ze wszystko jest w ramach regulaminu i polega to tylko na dopracowani czy odpowiedni wyregulowaniu o czym wszyscy powinni pamiętać :) pozdrawim

Offline Rafał998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.099
  • A 8 dnia Pan Bóg stworzył Strażaka :)
    • Ochotnicza Straż Pożarna
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2008, 17:52:56 »
Nie wiem co kolega ma na myśli ale punkt 2,4 regulaminu na zawody sportowo pożarnicze mówi


2.4. Sprzęt stosowany w zawodach.
Sprzęt używany podczas zawodów sportowo-popożarniczych musi być znormalizowany 
(typowy), stosowany w ochronie przeciwpoażowej (niedopuszczalne jest dokonywanie
jakichkolwiek przeróbek w sprzęcie). Startujące w zawodach  drużyny  powinny być
wyposażone we własny sprzęt zgodnie z wymogami danej konkurencji.
Drużyny wykonują ćwiczenia na sprzęcie o jednakowych parametrach, określonych przez
organizatora zawodów. Organizator może dla zabezpieczenia tych parametrów dostarczyć
własny sprzęt.


Więc radze sie zastanowić  czy postąpiliście dobrze i czy np to podrasowanie będzie sie opłacać no chyba ze wszystko jest w ramach regulaminu i polega to tylko na dopracowani czy odpowiedni wyregulowaniu o czym wszyscy powinni pamiętać :) pozdrawim
Kolego przestań daj sobie spokój z tymi regulaminami każdy kombinuje jak może aby uzyskać jak najlepsze miejsce. a Do tego sedziowie nie beda sprawdzac czy ona byla tuningowana czy nie.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2008, 18:09:29 »
Drogi kolego to już jest moja słodka tajemnica! Polecam metodę "prób i błędów".
[/quote]
 Ale myśle że dla naszego wspólnego bezpieczeństwa(przecież ta motopompa nie tylko służy nam w zawodach) można jakieś szczególiki zdradzić lub naprowadzić co można podciągnąć:D

Mały_Kazio

  • Gość
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2008, 18:12:19 »
póki na zawodach, nie będzie dostarczana motopompa przez organizatora, to będą wygrywać ci co mają lepszego mechanika od motopomp.
Każdy wie, że nikt nie sprawdza motopomp (piszę o swoim terenie) na zawodach.

Offline New York Fire Dept

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2008, 18:25:39 »
Nie wiem co kolega ma na myśli ale punkt 2,4 regulaminu na zawody sportowo pożarnicze mówi


2.4. Sprzęt stosowany w zawodach.
Sprzęt używany podczas zawodów sportowo-popożarniczych musi być znormalizowany 
(typowy), stosowany w ochronie przeciwpoażowej (niedopuszczalne jest dokonywanie
jakichkolwiek przeróbek w sprzęcie). Startujące w zawodach  drużyny  powinny być
wyposażone we własny sprzęt zgodnie z wymogami danej konkurencji.
Drużyny wykonują ćwiczenia na sprzęcie o jednakowych parametrach, określonych przez
organizatora zawodów. Organizator może dla zabezpieczenia tych parametrów dostarczyć
własny sprzęt.


Więc radze sie zastanowić  czy postąpiliście dobrze i czy np to podrasowanie będzie sie opłacać no chyba ze wszystko jest w ramach regulaminu i polega to tylko na dopracowani czy odpowiedni wyregulowaniu o czym wszyscy powinni pamiętać :) pozdrawim
Kolego przestań daj sobie spokój z tymi regulaminami każdy kombinuje jak może aby uzyskać jak najlepsze miejsce. a Do tego sedziowie nie beda sprawdzac czy ona byla tuningowana czy nie.


bo pewnie nie doszliście dalej niż gminne zawody bo dalej już tak łatwo nie jest zresztą jak tylko komuś  sie udaje to powodzenia podobno cel uświęca sirotki   :P

Offline piotr998

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.787
  • Najciekawsze historie pisze samo życie.
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2008, 19:46:59 »
...bo pewnie nie doszliście dalej niż gminne zawody bo dalej już tak łatwo nie jest ...
A do jakiego szczebla doszedłeś, którym kontrolowano parametry motopompy - pomijam sprawdzenie widocznych gołym okiem przeróbek. Ja się jeszcze nie spotkałem z taką kontrolą - może miałem szczęście, w co jednak wątpię.  ^_^ :rolleyes: ^_^
"Tam, gdzie wszyscy myślą to samo, w ogóle niewiele się myśli" - H.Geissler
"Kłócić się nie należy, ale jest obowiązkiem jasno określić przeciwstawny punt widzenia." - J.W.Goethe

Offline PiotrekMDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
  • Jeden za wszystkich ...
    • Ochotnicza Straż Pożarna w Kożuchowie
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2008, 20:43:38 »
regulamin regulaminem ja raz widziałem tak podrasowaną po3 że na łeb biła naszą po5  miała wstawiony rozrusznik od syrenki 104 oraz jakiś przerobiony silnik ze sprężarką (turbo) ale sędzia na to niezwracał uwagi a powinien

Offline New York Fire Dept

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 28, 2008, 21:38:57 »
...bo pewnie nie doszliście dalej niż gminne zawody bo dalej już tak łatwo nie jest ...
A do jakiego szczebla doszedłeś, którym kontrolowano parametry motopompy - pomijam sprawdzenie widocznych gołym okiem przeróbek. Ja się jeszcze nie spotkałem z taką kontrolą - może miałem szczęście, w co jednak wątpię.  ^_^ :rolleyes: ^_^


udało nam sie dojść  do wojewódzkich raz i zając tam 4 miejsce  i nikt nic przy pompie nie dorabiał , ale jak ktoś potrzebuje turbo żeby pokazać swoje umiejętności to proszę bardzo a co do sprawdzania to oczywiście ze  gołym okiem to sie odbywa ale ci co do montowali sobie turbo i zdobyli coś za to więcej niż satysfakcje ze kogoś wyruchali  to fakt bohaterowie ze hej !! to zapiszcie sie do policji tam swoje umiejętności wykorzystacie lepiej

a co do wykorzystywania PO-5 w dzisiejszych czasach   w działaniach przeciw pożarowy to chyba lekka przesada
chyba już tego nikt nie używa , trzyma sie je  i utrzymuje tylko po to żeby używać je do  zawodów  ale po co gminy tracą kasę zamiast zainwestować w lepszy sprzęt którego tak brakuje.
 ZG OSP   dawno powinien je wycofać
z regulaminów zawodów   mailem okazje rozmawiać o tym na zarządzę powiatowym i mam nadzieje ze wreszcie to kiedyś nastąpi pozdrawiam 

Offline 123454321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 28, 2008, 21:57:27 »
Ludzie a wiecie kto wygrał w tym roku Mistrzostwa Polski?! Bo ja wiem i wiem także kto im robił motopompy. Ich maszyny były w 90 % przerobione (standartowe mieli tylko korpusy silników i ogólnie wygląd był taki sam), a co do zawartości "środka motopomp" to już jest zupełny odjazd!!! Taką motopompę jak 3 pierwsze miejsca w MP można mieć za 10 tyś. zł.

A co do regulaminy to pokażcie mi przynajmniej jedne zawody na których wszystkie motopompy nie były przerabiane, sędzia może tylko podejść do motopompy po oglądać, ale do środka już nie będzie przecież rozkręcał.

Poprostu można to nazwać "wyścigiem zbrojeń" ten kto stoi w miejscu i nie udoskonala swojej techniki oraz sprzętu NIE MA ŻADNYCH SZANS w rywalizacji.

Drogi kolego to już jest moja słodka tajemnica! Polecam metodę "prób i błędów".
Ale myśle że dla naszego wspólnego bezpieczeństwa(przecież ta motopompa nie tylko służy nam w zawodach) można jakieś szczególiki zdradzić lub naprowadzić co można podciągnąć:D
[/quote]

Niestety Kolego, ale to jest moja wielka tajemnica co i w jaki sposób należy zrobić z motopompą alby uzyskać przyzwoite osiągi. Majstrowanie przy mojej motopompie kosztowało mnie wiele czasu, pracy, przemyśleń i pieniędzy!

Mogę tylko powiedzieć, że warto poczytać w jaki sposób działają silniki spalinowe, oraz mieć bardzo dobrze wyposażony warsztat.

Co do motopompy to służy mi ona tylko i wyłącznie na zawody oraz do majsterkowania.


@ Połączono dwa posty. Nie piszemy post po swoim poście. Jeśli chcesz coś zmienić – dopisać użyj funkcji MODYFIKUJ. Patrz punkt 11 regulaminu. Pozdrawiam Moderator
« Ostatnia zmiana: Maj 28, 2008, 22:07:43 wysłana przez MIKO »

Offline New York Fire Dept

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 28, 2008, 22:09:25 »
@123454321 przyznał bym ci racje gdyby  nie to ze są to  zawody ochotników ! bo chyba nie chodzi o to kto lepiej podrasuje pompę  choć to też ciekawe bo efekty lepsze i frajda tylko nie za bardzo uczciwe bo co powiesz chlopakom
którzy pracowali na to ciężko i przegrali tylko dlatego bo nikt nie zainwestował w ich pompę 10tys  ale tu masz racje to jest "wyścig zbrojeń" uczciwy czy nie

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 28, 2008, 22:17:15 »
moim skromnym zdaniem jest wiele innych szczegółów które mają większe znaczenie niż tuning motopompy,
pompy o których mówisz są od Pana Wysz........... , większość usprawnień tam zastosowanych można wykonać samemu, a jakie to bez problemów można w sieci znaleźć, i nawet wykonując je samemu kupa kasy zostaje a różnice na pracy pompy są minimalne ...

Offline 123454321

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 28, 2008, 22:19:39 »
@123454321 przyznał bym ci racje gdyby  nie to ze są to  zawody ochotników ! bo chyba nie chodzi o to kto lepiej podrasuje pompę  choć to też ciekawe bo efekty lepsze i frajda tylko nie za bardzo uczciwe bo co powiesz chlopakom
którzy pracowali na to ciężko i przegrali tylko dlatego bo nikt nie zainwestował w ich pompę 10tys  ale tu masz racje to jest "wyścig zbrojeń" uczciwy czy nie

Zgadzam się z Tobą, ale cóż takie życie najsłabsi i najmniej obrotni odpadają. Ja też nie jestem w stanie zainwestować 10 tys. zł w motopompę, ale staram się wszystko robić "domowymi" sposobami co także daje całkiem dobre wyniki.

NALEŻY PAMIĘTAĆ ŻE BEZ DOBREJ DRUŻYNY NAWET NAJLEPSZY SPRZĘT NIE POMOŻE!!!


Brawo FALCON widze że orientujesz się w temacie. Ja właśnie sam wszystko robię w swoim garażu:P

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: MOTOPOMPA NA ZAWODY
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 28, 2008, 23:00:08 »
Jak kolega wspomniał nie trzeba kupy kasy, aby pompa chodziła jak trzeba. Mam porównanie, bo mamy dwie. Jedna z niewielkimi przeróbkami, a druga oryginalna. Dodam, że oryginalna jest o 8 lat młodsza. Ta sama drużyna na tuningowanej wyciąga czas około 40s, a na zwykłej w minucie się nie mieści. To jest stara konstrukcja, w dodatku nie produkowana od bardzo dawna. Nie powiecie mi, że da się startować na pompie, która ssa 15 sekund. A po takiej ilości wody, jaka przeszła przez te pompy, to ciężko o lepszy czas. Więc trzeba pompę naprawić. A jak się już to robi, to niektórzy wymyślili, żeby np skręcić sprzęgło. Koszt 4 śrubek, a efekt znaczny. Tak jest z większością rzeczy, które trzeba było naprawić w pompie. A to już chyba nie jest "wyr........." innych. Sprawę wpakowania 10tys. w pompę przemilczę.
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2008, 00:18:02 wysłana przez MIKO »

Offline Michaszs

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.221
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2008, 16:32:24 »
A moja jednostka przez ostatnie dwa lata (nie wiem jak było prędzej, bo się tym nie interesowałem) startowała na nieprzerabianych pompach. Dwa lata temu startowaliśmy na PO5, która była od razu po remoncie, a rok temu tę pompe trafił szlag i musieliśmy pożyczyć z ZSP.
Św. Florianie módl się za nami gdy wezwani syreną do akcji wyjeżdżamy...

Offline Emilovic

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 84
  • Nie matura lecz chęć szczera !!!
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2008, 22:36:51 »
Regulamin jest tak napisany, że nie wiele można nowego i szybszego wprowadzić do budowy lini ssawnej, lini głównej itd. dlatego trzeba kombinować przy motopompie bo tylko tam zostało pole do popisu.

Offline yaskoow

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 300
  • NARAZIE OSP OBY JAK NAJSZYBCIEJ PSP
Odp: motopompa na zawody
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 01, 2008, 10:20:38 »
@123454321 przyznał bym ci racje gdyby  nie to ze są to  zawody ochotników ! bo chyba nie chodzi o to kto lepiej podrasuje pompę  choć to też ciekawe bo efekty lepsze i frajda tylko nie za bardzo uczciwe bo co powiesz chlopakom
którzy pracowali na to ciężko i przegrali tylko dlatego bo nikt nie zainwestował w ich pompę 10tys  ale tu masz racje to jest "wyścig zbrojeń" uczciwy czy nie

zgadzam sie z przedmówca co do tego ze rasowanie pompy jest nie uczciwe .Dlaczego ludzie nie cwicza na ssawnych i na pozostalych odcinkach tylko ida na latwizne.Dla mnie to jest smieszne bo sam znam w gminie jednostki ktore maja 2 pompy na zawody i do wyjzadow.To jest zwykle kombinowanie i kretactwo i z rywalizjacja czysto pozarniczo-sportowa niewiele ma wspolnego.

U nas na szczescie ten problme jest z glowy na cala gmine przydielono 2 jednostki ktore dostaly nowe pompy tohatsu i na nich startuje cala gmina.

I co teraz ci ktorzy mieli super czasy spadli na koniec a ci ktorzy pracowali ciezko zeby sie zgrac wychodza na prowadzenie .
I o to chodzi

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 01, 2008, 13:24:50 wysłana przez bulon »

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: motopompa na zawody
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 01, 2008, 23:02:10 »
U nas na szczescie ten problme jest z glowy na cala gmine przydielono 2 jednostki ktore dostaly nowe pompy tohatsu i na nich startuje cala gmina.
A w porównaniu z PO 5 to jak ona sie prezentuje? chodzi mi o możliwości techniczne

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 02, 2008, 03:30:54 »
Ślizki nawet nie pytaj. V82 ssa ok. 2 sekund, a na pyszczku 1 roty woda jest po 11-12 sekundach. A słyszałem, że da sie lepiej wykręcić, ale Tohatsu mamy od roku i jeszcze nie jest do końca sprawdzona.

Offline ślizki

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 340
  • Nie ma rzeczy nie do ugaszenia - M:**
    • :D
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 02, 2008, 10:00:09 »
To mi szczena opadła :wacko: taka mała i niepozorna a takie możliwości. Jak u nas będą chcieli kupić nową motopompę to to już wiem co polecić

Offline New York Fire Dept

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 02, 2008, 13:01:15 »
@yaskoow  jaki typ tych motopomp posiadacie ja znalazłem coś takiego  http://www.nopex.com.pl/pompy_tohatsu.html  myślę ze warto sie tymi pompami zainteresować sami myślimy o zakupie dodatkowej motopompy wiec warto sie coś zorientować  jeśli ktoś jeszcze może coś polecić  czekam na prepozycie

Offline salfk

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Motopompa na zawody
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 02, 2008, 19:49:52 »
Jak chcesz, to tutaj tez masz rewelacyjną motopompę.
http://www.rosenbauer.com/index.php?USER=cadf4de40f1fd9f940b4d0f1ba88b7ce&node_id=7746
Problemem może być koszt. Znacznie większy niż Tohatsu V82.